Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
JEFFakhs
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
JEFFakhs

Τόπος : Volos-->Piraeus-->Heraklion-->?
Registration date : 28/09/2008

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 02 2011, 11:18

mpetatzis έγραψε:

........απλα εχω βαρεθει να μου ζητανε να συμπαραστεκομαι στον δικαιο αγωνα υπερ των προνομιων του καθενος τα οποια ομως συνηθως ειναι εναντια σε πολυ περισσοτερο κοσμο...

Παρακολουθώ τις τοποθετήσεις σου φίλε Στέλιο στο θέμα και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο σκεπτικό σου ως εξής:

πρεπει να δεχτούμε οτι το θέμα δεν είναι ''ΧΥΤΑ στην Κερατέα ή ΧΥΤΑ στα Λιόσια ή ΧΥΤΑ στο Γραμματικό''......το θεμα είναι


.......... ΟΧΙ ΧΥΤΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!


Το γεγονός οτι απ'οτι καταλαβαίνω εσύ όντας κατοικος Δυτικής Αττικής ''ανέχεσαι'' τόσα χρόνια την παρουσία του ΧΥΤΑ στα Λιόσια είναι θέμα των κατοίκων της περιοχής σου που δεν αντιδρούν όπως πρέπει και το δέχονται.......οι κάτοικοι της Κερατέας (και του Γραμματικού κλπ) καλά κάνουν και επαναστατούν στην υποβαθμιση της ζωής τους και της ζωής των παιδιών τους!

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.......ΧΥΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ ΑΜΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ?
ΓΙΑΤΙ.....ΛΙΟΣΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΕΑ?
ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ,.....


Ας επιλεγεί μια περιοχή μη κατοικημένη (υπάρχουν ακόμα στην Αττική, αλλά τις καινε για να αποχαρακτηριστούν απο ''δασικές'' ωστε να κατοικηθούνε κι αυτες) και ας γινει ΧΥΤΥ και ΟΧΙ ΧΥΤΑ (προσεξτε..εχει διαφορα) να τελειωσει το ζητημα μια κι εξω!
Εδω στο Ηράκλειο λειτουργει υπερσυγχρονος ΧΥΤΥ σε περιοχη κοντα στο Φόδελε (περιπου 20 χιλιομετρα εξω απο το Ηρακλειο), υπερσυγχρονη εγκατασταση, σε περιοχη οπου δεν κατοικει ανθρωπος σε αποσταση 10 χιλιομετρων περιπου!
Ειναι τοσο δυσκολο δηλαδη και για την Αττική?

αλλα αυτο που συμβαινει με την Κερατεα ειναι μια υποθεση που βρωμάει απο οπου και να την πιασεις........και δυστυχώς βλεπουμε το ''τυράκι και όχι τη φακα''........δείτε και τι συμβαίνει παραλληλα με το θεμα της αποκομιδης στη Θεσσαλονικη η οποία εχει πνιγει στην κυριολεξια στο σκουπίδι........απορριματοφόρα άχρηστα, εργάτες απλήρωτοι, μειωμένα κονδύλια στους δήμους λόγω Καλλικράτη..........πάνε να καταστήσουν την πολιτεία ανήμπορη να το χειριστεί δήθεν ώστε να εμφανιστούν οι μεγαλοιδιωτοεργολάβοι ''σωτήρες'' ώστε να γίνει η μεγαλη μπίζνα (και ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η μπίζνα) και για την αττική αλλά και για όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας (σε πρώτη φάση)

δυστυχώς....το ''διαίρει και βασίλευε''......θριαμβευει ακόμα μια φορά........πάνε να στρέψουν τους πολίτες της Δυτικής Αττικής με τους ''δήθεν'' ευνοημένους της Ανατολικής......ΜΗ ΤΣΙΜΠΑΤΕ ΠΑΙΔΕΣ!!!!


ΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ (και ο νοών νοείτω......)



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΚυρ Απρ 03 2011, 11:59

JEFFakhs έγραψε:
mpetatzis έγραψε:

........απλα εχω βαρεθει να μου ζητανε να συμπαραστεκομαι στον δικαιο αγωνα υπερ των προνομιων του καθενος τα οποια ομως συνηθως ειναι εναντια σε πολυ περισσοτερο κοσμο...

Παρακολουθώ τις τοποθετήσεις σου φίλε Στέλιο στο θέμα και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο σκεπτικό σου ως εξής:

πρεπει να δεχτούμε οτι το θέμα δεν είναι ''ΧΥΤΑ στην Κερατέα ή ΧΥΤΑ στα Λιόσια ή ΧΥΤΑ στο Γραμματικό''......το θεμα είναι


.......... ΟΧΙ ΧΥΤΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!


Το γεγονός οτι απ'οτι καταλαβαίνω εσύ όντας κατοικος Δυτικής Αττικής ''ανέχεσαι'' τόσα χρόνια την παρουσία του ΧΥΤΑ στα Λιόσια είναι θέμα των κατοίκων της περιοχής σου που δεν αντιδρούν όπως πρέπει και το δέχονται.......οι κάτοικοι της Κερατέας (και του Γραμματικού κλπ) καλά κάνουν και επαναστατούν στην υποβαθμιση της ζωής τους και της ζωής των παιδιών τους!

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.......ΧΥΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ ΑΜΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ?
ΓΙΑΤΙ.....ΛΙΟΣΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΕΑ?
ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ,.....


Ας επιλεγεί μια περιοχή μη κατοικημένη (υπάρχουν ακόμα στην Αττική, αλλά τις καινε για να αποχαρακτηριστούν απο ''δασικές'' ωστε να κατοικηθούνε κι αυτες) και ας γινει ΧΥΤΥ και ΟΧΙ ΧΥΤΑ (προσεξτε..εχει διαφορα) να τελειωσει το ζητημα μια κι εξω!
Εδω στο Ηράκλειο λειτουργει υπερσυγχρονος ΧΥΤΥ σε περιοχη κοντα στο Φόδελε (περιπου 20 χιλιομετρα εξω απο το Ηρακλειο), υπερσυγχρονη εγκατασταση, σε περιοχη οπου δεν κατοικει ανθρωπος σε αποσταση 10 χιλιομετρων περιπου!
Ειναι τοσο δυσκολο δηλαδη και για την Αττική?

αλλα αυτο που συμβαινει με την Κερατεα ειναι μια υποθεση που βρωμάει απο οπου και να την πιασεις........και δυστυχώς βλεπουμε το ''τυράκι και όχι τη φακα''........δείτε και τι συμβαίνει παραλληλα με το θεμα της αποκομιδης στη Θεσσαλονικη η οποία εχει πνιγει στην κυριολεξια στο σκουπίδι........απορριματοφόρα άχρηστα, εργάτες απλήρωτοι, μειωμένα κονδύλια στους δήμους λόγω Καλλικράτη..........πάνε να καταστήσουν την πολιτεία ανήμπορη να το χειριστεί δήθεν ώστε να εμφανιστούν οι μεγαλοιδιωτοεργολάβοι ''σωτήρες'' ώστε να γίνει η μεγαλη μπίζνα (και ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η μπίζνα) και για την αττική αλλά και για όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας (σε πρώτη φάση)

δυστυχώς....το ''διαίρει και βασίλευε''......θριαμβευει ακόμα μια φορά........πάνε να στρέψουν τους πολίτες της Δυτικής Αττικής με τους ''δήθεν'' ευνοημένους της Ανατολικής......ΜΗ ΤΣΙΜΠΑΤΕ ΠΑΙΔΕΣ!!!!


ΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ (και ο νοών νοείτω......)





+1 σε όλα τα παραπάνω και προσθέτω και κάτι ακόμα.

αν τελικά η πολιτεία δεν μποτε'ι να βρεί άλλο μέρος για την εναπόθεση των απορριμάτων, και πρέπει να την "πληρώσει" η περιοχή της
Κερατέας τελικά, ας δοθούν οι κατάλληλες αποζημιώσεις, ή ας γίνει ανταλλαγή γαιών ώστε και οι ανθρωποι αυτοί να πάνε κάπου αλλού αντίστοιχα με την περιουσια που θα αψήσουν πίσω τους....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΚυρ Απρ 03 2011, 13:22

JEFFakhs έγραψε:
mpetatzis έγραψε:

........απλα εχω βαρεθει να μου ζητανε να συμπαραστεκομαι στον δικαιο αγωνα υπερ των προνομιων του καθενος τα οποια ομως συνηθως ειναι εναντια σε πολυ περισσοτερο κοσμο...

Παρακολουθώ τις τοποθετήσεις σου φίλε Στέλιο στο θέμα και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο σκεπτικό σου ως εξής:

πρεπει να δεχτούμε οτι το θέμα δεν είναι ''ΧΥΤΑ στην Κερατέα ή ΧΥΤΑ στα Λιόσια ή ΧΥΤΑ στο Γραμματικό''......το θεμα είναι


.......... ΟΧΙ ΧΥΤΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!


Το γεγονός οτι απ'οτι καταλαβαίνω εσύ όντας κατοικος Δυτικής Αττικής ''ανέχεσαι'' τόσα χρόνια την παρουσία του ΧΥΤΑ στα Λιόσια είναι θέμα των κατοίκων της περιοχής σου που δεν αντιδρούν όπως πρέπει και το δέχονται.......οι κάτοικοι της Κερατέας (και του Γραμματικού κλπ) καλά κάνουν και επαναστατούν στην υποβαθμιση της ζωής τους και της ζωής των παιδιών τους!

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.......ΧΥΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ ΑΜΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ?
ΓΙΑΤΙ.....ΛΙΟΣΙΑ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΕΑ?
ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ,.....


Ας επιλεγεί μια περιοχή μη κατοικημένη (υπάρχουν ακόμα στην Αττική, αλλά τις καινε για να αποχαρακτηριστούν απο ''δασικές'' ωστε να κατοικηθούνε κι αυτες) και ας γινει ΧΥΤΥ και ΟΧΙ ΧΥΤΑ (προσεξτε..εχει διαφορα) να τελειωσει το ζητημα μια κι εξω!
Εδω στο Ηράκλειο λειτουργει υπερσυγχρονος ΧΥΤΥ σε περιοχη κοντα στο Φόδελε (περιπου 20 χιλιομετρα εξω απο το Ηρακλειο), υπερσυγχρονη εγκατασταση, σε περιοχη οπου δεν κατοικει ανθρωπος σε αποσταση 10 χιλιομετρων περιπου!
Ειναι τοσο δυσκολο δηλαδη και για την Αττική?

αλλα αυτο που συμβαινει με την Κερατεα ειναι μια υποθεση που βρωμάει απο οπου και να την πιασεις........και δυστυχώς βλεπουμε το ''τυράκι και όχι τη φακα''........δείτε και τι συμβαίνει παραλληλα με το θεμα της αποκομιδης στη Θεσσαλονικη η οποία εχει πνιγει στην κυριολεξια στο σκουπίδι........απορριματοφόρα άχρηστα, εργάτες απλήρωτοι, μειωμένα κονδύλια στους δήμους λόγω Καλλικράτη..........πάνε να καταστήσουν την πολιτεία ανήμπορη να το χειριστεί δήθεν ώστε να εμφανιστούν οι μεγαλοιδιωτοεργολάβοι ''σωτήρες'' ώστε να γίνει η μεγαλη μπίζνα (και ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η μπίζνα) και για την αττική αλλά και για όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας (σε πρώτη φάση)

δυστυχώς....το ''διαίρει και βασίλευε''......θριαμβευει ακόμα μια φορά........πάνε να στρέψουν τους πολίτες της Δυτικής Αττικής με τους ''δήθεν'' ευνοημένους της Ανατολικής......ΜΗ ΤΣΙΜΠΑΤΕ ΠΑΙΔΕΣ!!!!


ΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΙ (και ο νοών νοείτω......)




φιλε jeffakh δεν ξερω αν η χωματερη του ηρακλειου ειναι στο ιδιο μερος που ηταν 18 χρονια πριν οταν πηγαινα συνοδος του πλοιου της αγαπης της σεαπ , αλλα να σε ενημερωσω οτι τετοια μερη στην αττικη μακρια απο κατοικημενες περιοχες δεν υπαρχουν.
παντα καπου θα υπαρχει σχετικα κοντα ενας οικισμος που συνηθως ξεκινησε λαθραια καποτε και στην πορεια των χρονων νομιμοποιηθηκε

καθενας εχει το δικαιωμα να αντιδρα στην υποβαθμιση της ζωης του οπως λες αλλα με ποιον τροπο?απλα λεγοντας εγω δεν το θελω αυτο εδω?απαντηστε με προτασεις.οχι απλα με αρνηση..
εμενα (οχι τοσο προσωπικα γιατι μενω πιο μακρια και δεν εχω τοσα προβληματα) που η ζωη μου ειναι υποβαθμισμενη δεκαετιες (δεν θυμαμαι καν ποσο παλια ειναι η χωματερη στη φυλη) ποιος ενδιαφερετε?
αυριο μεθαυριο που θα κλεισει με απεργια η χωματερη στη φυλη δεν θα ειμαι μονος εναντια σε 5000000 κοσμο που θα πηξει στο σκουπιδι στους δρομους?

και με ολα αυτα μου ζητας να μην τσιμπισω αλλα να υποστηριξω του κατοικους της καθε κερατεας.
το διαιρει και βασιλευε δεν ειναι μονο προνομιο των αρχοντων ενος τοπου αλλα και των πολιτων που θεωρουν πως αυτοι αξιζει να βρισκονται σε καλυτερη μοιρα απο τους αλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Απρ 04 2011, 11:43

Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω το μυαλό κανενός και ευτυχώς ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το κάνω. Αν είχες λίγο, λιγουλάκι, ελάχιστο μυαλό, δεν θα έγραφες αυτά που έγραφες πριν ενημερωθείς καλά. Σ' ευχαριστώ που μου δείχνεις πόση αφέλεια κουβαλάει ο κόσμος γύρω μου για να γνωρίζω την ευκολία που το κάθε λαμόγιο κάνει μπίζνες στην Ελλάδα. Μπράβο σου που δεν έχεις ενημερωθεί καθόλου και που ανοίγεις το στόμα σου ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΑΡΝΗΣΗ όπως προαναφέρεις για τα γραφόμενα πολλών από 'δω μέσα. Ίσως αν ήξερες τι πραγματικά συμβαίνει στον κόσμο σου, να μην έγραφες αυτά που έγραψες, να μη σκεφτόσουν όπως σκέφτεσαι και να υπήρχε περίπτωση η Ελλάδα να άλλαζε προς το καλύτερο. Εύχομαι να ξεχυθούν τα σκουπίδια απ' τη Φυλή, να φτιάξουν πολλές χωματερές δίπλα στα σπίτια μας, στο Γραμματικό, στην Κερατέα και να ψοφήσουμε όλοι από καρκίνο. Επίσης, εύχομαι όταν τρέχουμε στα νοσοκομεία απ' τις μολύνσεις και τις αρρώστιες που θα αποκομίσουμε να μπορείς να δεις τον κάθε Μπόμπολα, τον κάθε Λάτση και το κάθε αρχιλαμόγιο που πας και ψηφίζεις να κάνει χαρούμενες δηλώσεις στο χαζοκούτι με το γνωστό χαμογελάκι επιτυχίας.

Τότε, ελπίζω να ξεστραβωθείς, να σταματήσεις να παίζεις με τα νεύρα μου, να σηκωθείς να πας στην Κερατέα και να μάθεις τι κάνει με τα σκουπίδια της η Λαυρεωτική. Τότε, ελπίζω να ανοίξεις τ αυτιά σου και τα μάτια σου και να μάθεις επιτέλους αν υπάρχει απάντηση στο τι κάνουμε, κάναμε και θα κάνουμε με τα σκουπίδια μας. Τα δικά μας σκουπίδια δεν στα φέραμε στο σπίτι σου κύριε, αντιθέτως με 'σένα που θέλεις να μας φέρεις τα δικά σου.

Μην τα παίρνεις προσωπικά αυτά που γράφω, τα λέω στον mpetatzis και στον κάθε δύσπιστο που από μερικά χιλιόμετρα μακριά, κάθεται στο pc του και γράφει ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apopsi21
Member
Member
apopsi21

Ηλικία : 50
Τόπος : Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 07/01/2010

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Απρ 04 2011, 19:55

Ειπαμε οτι ο καθενας εχει την γνωμη του και μπορει να την εκφραζει ΕΛΕΥΘΕΡΑ, εδω εχουμε εναν χωρο που ανταλλάζουμε αποψεις ,δεν ειμαστε εδω για να ξεκατινιαστουμε και να προσβαλουμε ο ενας τον αλλον.
Οταν γίνετε η αρχη με χαρακτηρισμους και εκφρασεις εναντίον αλλων ή και σε συγκεκριμένους, λογικο ειναι οτι θα επιστραφουν ,
το θεμα μας δεν ειναι να μαλλιοτραβηχτουμε μεταξυ μας , ειναι το να παρουσιαζουμε την γνωμη μας και την σκεψη μας με επιχειρήματα , και ΟΧΙ με ανταλλαγές ακραίων χαρακτηρισμών.
Δεν ειμαστε αυτοι που τα εφτασαν τα πραγματα σε αυτο το σημειο, απλα μας εχουν βαλει στο τρυπακι της αλληλοφαγωμάρας και αυτο θελουν να γινει, μην τσιμπας εσυ , εγω, ολοι μας στο παιχνίδι τους.
ΕΜΕΙΣ , ΟΛΟΙ ΜΑΣ , αν θελουμε μπορουμε να αλλαξουμε τις καταστασεις που μας επιβάλουν με το ζόρι.
Ο καθενας απο την πλευρα του βλέπει τα πραγματα σύμφωνα με αυτα που εχει βιώσει ή που αντιλαμβάνεται οτι θα συμβουν, αρα εχει δικαιωμα να τα εκφρασει , με κοσμιο τροπο ,τωρα αν αναψουν λιγακι τα αιματα μεγαλα παιδια ειμαστε και δινουμε τοπο στην οργη.
Δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα , απλα οι φοβοι μας, και το αυριο, μας εχουν φερει σε αυτο το σημειο
Ας αφησουμε τουλαχιστον εμεις, την ελευθερια λογου και εκφρασης, να επικρατησει εδω στην κοινατητα χωρις ομως ακραιους χαρακτηρισμούς

Με αγαπη τα λεω I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Απρ 04 2011, 23:27

dimnik83 έγραψε:


Τότε, ελπίζω να ξεστραβωθείς, να σταματήσεις να παίζεις με τα νεύρα μου, να σηκωθείς να πας στην Κερατέα και να μάθεις τι κάνει με τα σκουπίδια της η Λαυρεωτική. Τότε, ελπίζω να ανοίξεις τ αυτιά σου και τα μάτια σου και να μάθεις επιτέλους αν υπάρχει απάντηση στο τι κάνουμε, κάναμε και θα κάνουμε με τα σκουπίδια μας. Τα δικά μας σκουπίδια δεν στα φέραμε στο σπίτι σου κύριε, αντιθέτως με 'σένα που θέλεις να μας φέρεις τα δικά σου.

Μην τα παίρνεις προσωπικά αυτά που γράφω, τα λέω στον mpetatzis και στον κάθε δύσπιστο που από μερικά χιλιόμετρα μακριά, κάθεται στο pc του και γράφει ότι του κατεβαίνει στο κεφάλι.

επειδη δεν ειναι ευκολο ουτε εχω διαθεση να παρω μερος σε εχθροπραξιες πηγαινοντας στα μερη σου γιατι δεν μας λες εσυ τι τα κανατε τοσα χρονια τα σκουπιδια σας.γιατι αν δεν κανω λαθος παλιοτερα τα πεταγατε σε παρανομες χωματερες ή τα καιγατε οπως ολη σχεδον η επαρχια μακρια απο της μεγαλες πολεις και μετα τα προστιματα που εφαγε η ελλαδα τα στελνατε στην φυλη.αν και οπως διαβασα καπου,εδω και καμποσες μερες εχουν σταματησει να πηγαινουν σκουπιδιαρικα της κερατεας στην φυλη οποτε με την απλη λογικη μου ή σταματησατε να εχετε εντελος σκουπιδια ή τα ξαναπετατε σε παρανομες χωματερες...εκτος και αν υπαρχει αλλη νομιμη χωματερη στην αττικη και δεν το ξερω οποτε τοτε σου ζηταω ταπεινα συγνωμη για την αμαθεια μου..

και μην ξεχνας κατι φιλε μου.εγω μενω ηδη αρκετα κοντα στην χωματερη και ειναι υποβαθμισμενη μια τεραστια περιοχη της δυτικης αθηνας δεκαετιες τωρα.δεν ειμαι ενας απλα δυσπιστος και ασχετος..και τα μονα συμφεροντα που υποστηριζω ειναι τα δικα μου ,ουτε κανενος μπομπολα ουτε κανενος λατση.

επισης δεν εχω ακουσει πουθενα να λενε πως θα γινει χυτα στην κερατεα και στο γραμματικο και θα κλεισει η φυλη,θα συνεχισει να λειτουργει απλα δεν θα δεχεται τα σκουπιδια ολης της αθηνας..προφανως της νοτιας αττικης τα σκουπιδια θα πηγαινουν εκει,οχι της δυτικης αττικης ας πουμε

μιλας για αρρωστιες,καρκινους ,μολυνσεις αρα λοιπον εμεις και τοσες εκατονταδες χιλιαδες κοσμος στην δυτικη αθηνα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας που πριν καν γεννηθουμε υπηρχε η χωματερη στην πορτα μας και δεν ηταν καν χυτα..
ειμαστε κατωτεροι πολιτες που ειμαστε αναγκασμενοι να δεχομαστε τα σκουπιδια ολης της αθηνας γιατι καποιοι δεν θελουν να αναλαβουν ενα μερος απο το βαρος μας...

και κατι τελευταιο.εξακολουθω να μην εχω ακουσει καμμια προταση σας για το τι πρεπει να γινει με τα σκουπιδια..ή τουλαχιστον δεν το εχω δει εγω πουθενα γραμμενο.
η φυλη δεν θα μπορει επ'απειρον να συνεχισει να τα δεχεται.οπως λενε εχει 2-3 χρονια ζωης με αυτους τους ρυθμους...


υ.γ. την αρνηση μου να σου συμπαρασταθω στην εκφραζω με συγκεκριμενες θεσεις και επιχειρηματα και για συγκεκριμενους λογους και οχι ετσι απλα απο αμαθεια..αντιθετα εσεις ειστε που δεν συνεισφερετε τιποτα στο τι πρεπει να γινει για το μελλον ολων μας στο συγκεκριμενο θεμα λεγοντας απλα ενα δεν θελουμε τα σκουπιδια κοντα μας..

υ.γ. 2 αν και λες πως δεν μιλας προσωπικα σε μενα οι εκφρασεις σου ειναι ακρως προσβλητικες και οχι μονο εδω αλλα και σε αλλα ποσταρισματα σου,οποτε καλο θα ηταν γενικοτερα να χαμηλωσεις λιγο τους τονους οταν μιλας για ολους εμας που δεν ειμαστε "φωτισμενοι" ξυπνητοι" και στο πλευρο σου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 05 2011, 11:43

Τα σκουπίδια μας τα κάναμε ότι τα κάνανε όλοι τόσα χρόνια στο μπ*&$έλο, την Ελλάδα. Τα καίγαμε ή τα σκεπάζαμε με χώμα (και τέλος και τα δύο μαζί, κάψιμο και μπάζωμα) και ρουφάγαμε τη μόλυνση με το μπουρί της σόμπας. Σε παράνομες, όπως αναφέρεις παραπάνω γινόταν αυτό, άλλοι τις χαρακτηρίζουν ως "ανεξέλεγκτες". Να σημειωθεί εδώ ότι με τον όρο "ανεξέλεγκτες χωματερές", εννοούμε τη διάθεση απορριμμάτων από τους (υπεύθυνους) Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης σε χώρους, οι οποίοι δεν πληρούν τους κανόνες προστασίας του περιβάλλοντος για την αποφυγή εκπομπής αερίων ρύπων ή μόλυνσης των υδροφόρων οριζόντων.
Στη Φυλή δεν έστελνε σκουπίδια η Λαυρεωτική γιατί αυτή την παράνομη, ανεξέλεγκτη, κλπ χωματερή την έχω απέναντι απ' το σπίτι μου και τόσα χρόνια τα μάτια μου τα έχω στη θέση τους. Δεν θα ασχοληθώ καν με το αν υπάρχει νόμιμη χωματερή στην Αττική (Ψυτάλλεια). Αν βοηθήσετε την Κερατέα και τους κατοίκους της, αντί να λέτε αερολογίες, μπορεί να αποκτήσει άλλη μία.

Και μην ξεχνάς κι εσύ κάτι φίλε μου. Κι εγώ μένω δίπλα σε χωματερή 30 χρόνια τώρα (το δίπλα είναι 500 μέτρα στην ευθεία).

Για το θέμα του Χ.Υ.Τ.Α. Φυλής που αναφέρεις, εφ' όσον σε καίει τόσο πολύ να κλείσει και σε ενοχλεί, πες μου τι κάνεις ΕΣΥ γι' αυτό. Εύχομαι να ξεσηκωθεί ο κόσμος και να βγει να ζητήσει βοήθεια απ' την υπόλοιπη Αθήνα και να σας λένε κάποιοι έξυπνοι "φιλε Τάδε σε ολα αυτα τα ποσταρισματα που εχεις κανει εχω παρατηρησει ενα πραγμα. σε ολα λες για επανασταση και να μην φτιαχτει ο χυτα στην περιοχη σου,ειναι παρανομο, εχετε αρχαια, εχετε κοντα την θαλασσα, εχετε υδροφορο οριζοντα κτλπ..
δεν μου λες ρε φιλε τοσα χρονια τα σκουπιδια σας που τα πεταγατε σε παρανομες χωματερες δεν μολυναν το νερο ,την θαλασσα τον αερα? και οσο για τον πονο σας για τα αρχαια, ασε το εχω δει ποσο πονανε οι ελληνες τα αρχαια... ειδικα οταν υπαρχει φοβος να βρεθουν σε κανα οικοπεδο η χωραφι που θελουν να χτισουν...
με την λογικη σου οπως διαβασα τα αρθρα σου μονο εσυ πηρες οικοπεδο καπου, μονο εσυ το χρυσοπληρωσες, μονο στην δικια σου περιοχη δεν ειναι σωστο να φτιαχτει χυτα. λες και υπαρχει περιπτωση να υπαρξει ενα μερος στην ελλαδα που να πουν οτι ναι εμεις θελουμε τα σκουπιδια σας..."


Ναι, είσαστε άξιοι της μοίρας σας, είσαστε κατώτεροι πολίτες και δεν είστε άξιοι σεβασμού εφ' όσον επιτρέπετε μέσα σε Αστικό ιστό να υπάρχει μία τεράστια χαβούζα και να αδειάζει ΟΛΗ η Αθήνα τα σκουπίδια της εκεί. ΕΣΥ φταις που υπάρχει αυτή η χαβούζα εκεί. Όπως θα φταίω ΕΓΩ μεθαύριο αν υπάρξει άλλη μία τέτοια στην άλλη άκρη της Αττικής για να αποτελειώσει ένα απ' τα τελευταία παραθεριστικά (φ)θέρετρα που απέμειναν. ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ! ΔΙΑΒΑΣΤΕ! ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ! ΞΥΠΝΗΣΤΕ! Οι Κερατιώτες δηλαδή είμαστε πιο μάγκες απ' την υπόλοιπη Αττική που ΔΕΝ επιτρέπουμε κανένα σκ(*&%^ιάρη να βγάλει εύκολο χρήμα εις βάρος της υγείας μας;;; ε;

Και κάτι τελευταίο, δεν έχεις ακούσει καμία πρόταση για το τι πρέπει να γίνει με τα σκουπίδια γιατί το πιο πιθανό είναι να "ενημερώνεσαι" απ' την τηλεόραση. Με όλο το θάρρος, σου προτείνω να γίνεις ενεργός πολίτης, να κλείσεις το χαζοκούτι που αποβλακώνει μόνο και λειτουργεί 927863541793265491765400000.000.00.0000.000% για τα συμφέροντα της βρωμοελίτ, των πολιτικάντιδων και των πολυεκατομμυριούχων και να αρχίσεις να το ψάχνεις το πράγμα. Στα γράφω αυτά, όχι για να σε προσβάλλω προσωπικά όπως αναφέρεις, αλλά διότι γνωρίζω πως αυτό το νήμα το διαβάζει χιλιάδες κόσμος και ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ρε παιδάκι μου να μην έχεις βρει τουλάχιστον δεκάδες links σαν αυτά που βρήκα εγώ με μία απλή αναζήτηση στο google

http://forkeratea.blogspot.com/2011/03/2722011.html

http://planetermionida.wordpress.com/2011/02/28/%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%B1%CF%80%CE%BF/

http://m.alfavita.gr/artro.php?id=27777

Τα οποία γενικά αναφέρουν ξεκάθαρα σωστούς τρόπους διαχείρισης απορριμάτων και όχι άδειασμα πάνω σε βουνά, ρέματα, αρχαία, κλπ. Καθηγητές πανεπιστημίων έχουν κάνει ολόκληρες μελέτες, διατριβές αναλύσεις επί του θέματος και έχουν καταλήξει σε τουλάχιστον 3 απ' τους πιο οικονομικούς και αποτελεσματικούς τρόπους διαχείρισης, τους οποίους και παραθέτω:

1)Αερόβια μηχανική βιολογική επεξεργασία, που κοστίζει 65ευρώ/τόνο,

2)Καύση, που κοστίζει 115ευρώ/τόνο, και

3)Βιολογική ξήρανση και καύση SRF(δευτερογενές καύσιμο), που κοστίζει 240ευρώ/τόνο.

Υ.Γ.1) Την άρνηση σου να συμπαρασταθείς την αιτιολογώ ξεκάθαρα στην αμάθεια σου και στην προπαγάνδα που έχεις υποστεί και όχι σε συγκεκριμένες θέσεις και επιχειρήματα γιατί όπως (ελπίζω) μπορείς να δεις παραπάνω, οι συγκεκριμένες θέσεις σου και τα "επιχειρήματα" σου εξανεμίστηκαν...

Υ.Γ.2) Ελπίζω να μην κολλήσεις πάλι στις άκρως προσβλητικές μου εκφράσεις, (όχι μόνο εδώ αλλά και σε άλλα ποσταρίσματα μου), ελπίζω να μη σταθείς πάλι στους υψωμένους τόνους μου και ελπίζω να μη συνεχίσεις με την παράλογη λογική και να "φωτιστείς" λίγο κι εσύ, διαβάζοντας και ενημερώνοντας εσένα και τους γύρω σου, βασιζόμενος ΚΥΡΙΩΣ σε γεγονότα και καταστάσεις που γνωρίζεις ιδίοις όμασι και όχι tvις όμασι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 05 2011, 12:25

Καλό θα ήταν να το διαβάσουμε ΟΛΟΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Απρ 06 2011, 11:55

Τους τελευταίους μήνες έχουμε μάθει πάρα πολλές επίσημες αλήθειες για το ζήτημα της Κερατέας.
Ο Γρηγόρης Παπαδογιάννης πήγε στην άλλοτε φιλήσυχη περιοχή για να μιλήσει με τους κατοίκους και να μάθει τη δική τους αλήθεια.
Θέλει κανείς να την ακούσει;

-
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Βρέχει, και δεν έχω ούτε σκούφο ούτε κουκούλα. Μπορεί νάναι και καλύτερα όμως έτσι. Στην Κερατέα βρίσκομαι και τα πράγματα είναι ζόρικα. Πιο σωστό να αποφεύγει κάποιος τους σκούφους, τις κουκούλες... Καλύτερα βρεγμένος παρά δαρμένος. Είναι απόγευμα ακόμη. Αργότερα θα μιλήσω με ανθρώπους που ζουν εδώ. Τώρα, όπως κάνω όταν βρίσκομαι σε ξένο μέρος, θέλω να το ψάξω λίγο μόνος μου. -

Πόσο μακριά μας είναι η Κερατέα; Εξαρτάται. Με το λεωφορείο πιάνει κοντά στο δίωρο. Με το αυτοκίνητο μια ωρίτσα τη θες. Αλλά το ζήτημα είναι αλλού. Πόσο ξένο μέρος είναι η Κερατέα για τον μέσο τηλεθεατή; Πολύ ξένο. Απόκοσμο. Οι κάτοικοι εδώ, λένε τα μέσα, είναι κάτι τρελαμένοι που δεν θέλουν το ΧΥΤΑ που γίνεται για το καλό τους. Κάνουν φοβερά πράγματα ειδικά τις νύχτες. Πετάνε μολότοφ, σπάνε, καίνε, λεηλατούν. Βέβαια τους παρασέρνουν και κάτι θηρία ανήμερα, χουλιγκάνοι, τρομοκράτες και σύριζες, και τους οδηγούν στον όλεθρο. Εδώ κοντά δεν είναι που γιαουρτώσανε τον καλό εκείνο χοντρό άνθρωπο; Οι κάτοικοι λοιπόν, παρασυρμένοι ή όχι, έχουν ξεφύγει. Παραβαίνουν το νόμο και την τάξη, τις οδηγίες της Κοινότητας, τις νουθεσίες της Κυβέρνησης, αντιδρούν ακόμη και στην θεραπεία με χημικά μέσα που τους κάνουν συχνά πυκνά οι άνδρες των ΜΑΤ. Γιατί όμως γίνονται όλα αυτά; Γιατί δεν θέλουν το καλό τους αυτοί οι κάτοικοι; Τι τους έχει πιάσει; Έχουν κάποια δικαιολογία ή απλώς μουγκρίζουν, δέρνουν, σπάνε κ.λ.π. Θα το μάθουμε αυτό αργότερα. Στο καφενείο της κεντρικής πλατείας -που έχει κρεμασμένα πανό γύρω γύρω και μαύρες σημαίες δεμένες στους φανοστάτες- επικρατεί ησυχία. Βλέπουν ειδήσεις στο Σκάι, οι λιγοστοί θαμώνες, ανεβάζει ο ιδιοκτήτης την ένταση όταν γίνεται αναφορά στην Κερατέα. Δεν ακούω κανένα σχόλιο στα σχόλια του εκφωνητή, που περιγράφει τα γεγονότα της προχθεσινής νύχτας (άγρια μάχη τη νύχτα στην Κερατέα, οι κάτοικοι επιτέθηκαν στις δυνάμεις των ΜΑΤ, που έκαναν χρήση χημικών κ.λ.π.) Σε λιγάκι μπαίνουν τρεις άνθρωποι και μοιράζουν στα τραπέζια μια προκήρυξη. Είναι χαμογελαστοί, χαιρετιούνται με τους θαμώνες (άντρες όλοι), όλοι γνωρίζονται εδώ, είναι μικρό το μέρος. Η προκήρυξη καταγγέλλει «το νέο κύμα καταστολής και τρομοκρατίας που εξαπέλυσε η κυβέρνηση ενάντια στους κατοίκους της Κερατέας και του Λαυρίου» και ανάμεσα στα άλλα απαιτεί «άμεση απόσυρση των δυνάμεων καταστολής από την Κερατέα και ολόκληρη τη Λαυρεωτική. Καμιά έναρξη εργασιών στην περιοχή ούτε τώρα ούτε στο μέλλον». Χαιρετούν και φεύγουν. Ούτε με προτρέπουν να κάνω κάτι ούτε με παρασέρνουν. Φεύγω κι εγώ. Στα παρμπρίζ των αυτοκινήτων βλέπω ένα χαρτί. Ίσως είναι καμιά άλλη προκήρυξη. Μπα. Είναι από ένα σεξ σοπ στο Μαρκόπουλο. Δεν πειράζει. Το κρατάω και ξεκινάω για το μπλόκο.

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΜΠΛΟΚΟ;
Πώς πάνε για τη λεωφόρο Λαυρίου, ρωτάω στο περίπτερο. Από κει, μου δείχνουν, αλλά είναι κλειστή, έχει μπλόκο. Ωραία, απαντάω, στο μπλόκο θέλω να πάω, είναι μακριά; Τρία ζευγάρια μάτια (πώς χωράνε τόσο άνετα και οι τρεις τους στο περίπτεροWink με κοιτάνε λίγο έκπληκτα. Όχι, δεν είναι μακριά, ένας γερός περίπατος. Πράγματι έτσι είναι. Στο μπλόκο υπάρχουν πανό, κάτι σαν μπουλντόζα, λίγα μπάζα, ένα αυτοκίνητο. Κατά τα άλλα ερημιά. Βγάζω φωτογραφίες. Μʼ αρέσει εδώ. Είναι ωραία, έχει άπλα, βλέπεις μακριά τα βουνά, τα μπαμπακένια σύννεφα πάνω τους, έχει σταματήσει κι η βροχή. Ένας νεαρός βγαίνει από το αυτοκίνητο. Τι κάνεις φίλε; Τραβάω φωτογραφίες. Καλά, μόνο μην φαίνονται οι πινακίδες απʼ το αυτοκίνητο. Όχι, όχι, είναι από μακριά, να, κοίτα αν θες. Εντάξει.
-
Τριγυρνάω λίγο ακόμα. Βραδιάζει πια. Παίρνω το δρόμο της επιστροφής. Αρκετά με τις βόλτες. Ας μπω κατευθείαν στο θέμα. Σχημάτισα ένα παζλ της ιστορίας με ερωτήσεις που είχα από πριν και ακόμη περισσότερες που γεννήθηκαν στη διάρκεια των συζητήσεων. Εννοείται ότι οι απαντήσεις διαφέρουν αρκετά ανάλογα με το ύφος του συνομιλητή, εννοείται ότι δεν τις «ομογενοποίησα». Το μόνο που έχω να σημειώσω προτού αφήσω τους κατοίκους να πούνε τη δική τους αλήθεια είναι ότι μίλησα με πολύ διαφορετικούς, φαινομενικά τουλάχιστον, ανθρώπους, (διαφορετικοί πολιτικοί χώροι, ηλικίες, μόρφωση, επάγγελμα) που είχαν ουσιαστικά ένα μόνο κοινό στοιχείο: Το πάθος τους για τον αγώνα ενάντια σε μια κυβέρνηση που προσπαθεί να τους εξαπατήσει. Κι ένα ακόμη: ήταν απλοί, άνθρωποι όπως εγώ κι εσύ.
********************
Πώς άρχισαν όλα
«Η ιστορία ξεκινάει από το 1995. Από τότε υπήρχε το σχέδιο, έμεινε όμως στα χαρτιά. Τι έγινε όμως τώρα. Η προθεσμία για να δημιουργηθεί ανοιχτή χωματερή σύμφωνα με τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής κοινότητας έληγε στις 31 Δεκεμβρίου 2010. Αν δεν παρουσίαζαν κάτι μέχρι το τέλος του 2010 δεν θα μπορούσαν μετά να κάνουν τίποτα. Είχαμε λοιπόν το νου μας. Υπήρχε ένα είδος σκοπιάς σε 24ωρη βάση στην περιοχή του Οβριόκαστρου. Εκεί βρισκόταν το βράδυ της 11ης Δεκεμβρίου ο τότε δήμαρχος και κάποιοι άλλοι. Είχε πολύ βαρύ κρύο εκείνο το βράδυ. Σκάσανε μύτη προς το ξημέρωμα. Τότε φέρανε τα μηχανήματα. Όσοι ήταν στη σκοπιά αντιδράσανε βέβαια αλλά τι μπορούσαν να κάνουν. Είχαν φέρει πάρα πολλές δυνάμεις, περιττό να σου πω ότι είχαν κλείσει όλους τους δρόμους, είχε γίνει προμελέτη φυσικά, μιλάμε για μια ακτίνα 20 με τριάντα χιλιόμετρα, υπάρχουν δεκάδες δρομάκια από τα γύρω χωράφια. Σε όλα αυτά τα δρομάκια υπήρχανε ΜΑΤ, εκατοντάδες. Και δεν αφήνανε να πλησιάσει κανείς ούτε για τα κτήματα ούτε για τα κοπάδια, τα μαντριά που έχουν εκεί. Τελικά δόθηκε μια μάχη σώμα με σώμα, γιατί δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπλα, εδώ το πολύ να είσαι κυνηγός αλλά δεν θα κάναμε ποτέ χρήση όπλου. Να λέμε την αλήθεια δεν κάνανε κι αυτοί χρήση όπλου. Βέβαια ρίξανε πλαστικές σφαίρες. Τέλος πάντων. Σʼ αυτή την ιστορία κάηκαν όλα τα λιβάδια αυτά, χαμός έγινε από τα δακρυγόνα, τα καπνογόνα, τις φωτοβολίδες. Ξημερώνοντας Σάββατο ξεσηκώθηκε όλο το χωριό, χτυπάγανε οι καμπάνες όλη τη μέρα, σειρήνες… ούτε πόλεμος να γινότανε, να το βλέπεις σαν παρατηρητής και τι να πω, να χαζεύεις… κάτι πρωτόγνωρο. Βέβαια ουσιαστικά ήμασταν τελείως απροετοίμαστοι. Τον φόβο τον είχαμε όμως. Γιατί; Γιατί ξέραμε ότι κάτι θα γίνει μέχρι να τελειώσει η προθεσμία, μέχρι 31 Δεκεμβρίου, διαφορετικά δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι. Να έχουν ξεκινήσει κάτι. Αυτοί λοιπόν φέρανε δυο μηχανήματα επάνω, παράνομα, βέβαια, χωρίς αριθμό κυκλοφορίας, δεν ξέρω αν δουλεύουν καν, για να πουν ότι κάτι φέρανε, για να πουν: να τα μηχανήματα… Βέβαια τα μηχανήματα δεν δουλέψανε ποτέ».

Η νομιμότητα της απόφασης
«Είχαν διαλέξει τέσσερα σημεία στην Αττική, Γραμματικό, Βαρνάβα, εμάς και κάποιο άλλο, α, όχι υπάρχει η Φυλή. Από κει και πέρα δεν τηρήθηκε καμία νόμιμη διαδικασία. Υπάρχει νόμος που προβλέπει κάποιους όρους. Δεν πρέπει να υπάρχει μόνιμη κατοικία στο μέρος αυτό, σε συγκεκριμένη απόσταση, 500 μέτρα, ένα χιλιόμετρο. Υπάρχει. Δεν πρέπει να υπάρχει αρχαιολογικός χώρος. Υπάρχει, με απόφαση της Εφορείας αρχαιοτήτων που μας απαντάει σε σχετική ερώτηση ότι ο χώρος είναι μνημείο από τους ελληνιστικούς χρόνους, μεγάλης σημασίας μάλιστα. Να μην υπάρχει ρέμα… Είναι είκοσι όροι. Από τους είκοσι αυτούς όρους, γύρω στους δέκα από αυτούς δεν πληρούν τις προϋποθέσεις. Το άλλο: Τι να πρωτοπούμε τώρα. Δεν μιλάμε στον αέρα. Για όλα αυτά υπάρχουν επίσημα χαρτιά. Μπορείς να τα δεις και στο «Λαυρεωτική εν δράσει». Πάμε τώρα στη ρύπανση. Πέρα από τη βρωμιά που θα υπάρχει εδώ γύρω. Σʼ αυτό το χώρο όταν ρίξεις σκουπίδια από πάνω, τα νερά που στραγγίζουν και όλη η βρωμιά, έχεις έτοιμο το δίκτυο για να απλωθεί σε όλη την Αττική. Δηλαδή η βρωμιά που θα μπαίνει εδώ, τα νερά τουλάχιστον, θα απλώνονται σε όλο το Σαρωνικό, πέρα τα βουνά είναι κούφια από τα ορυχεία, υπάρχουν ένα σωρό πηγάδια, στοές, διακλαδώσεις, τα σκουπίδια θα φτάνουν παντού. Μέχρι το Σούνιο, στην Ανάβυσσο, στο Λαύριο παντού. Έχουν πει, μα γιατί σας ανησυχεί αυτό; Από κάτω θα βάλουμε μόνωση, κάτι πισσόχαρτα… τέτοια… υλικό που δεν περνάει τίποτα. Έτσι λένε. Και ξέρουμε καλά πόσο αξιόπιστα είναι αυτά και από άλλες περιοχές».

Οι εργασίες… άρχισαν
«Ήρθανε στις 11 του Δεκέμβρη τα μηχανήματα. Την άλλη μέρα ή την παράλλη, η Μπιρμπίλη ή ο Ραγκούσης πηγαίνουν στην Ευρώπη και λένε ότι άρχισαν οι εργασίες! Και μετά ανά βδομάδα τους λένε ότι συνεχίζονται τα έργα για να κατοχυρώσουν την ημερομηνία, ότι άρχισαν οι εργασίες από πέρυσι. Πήγε ο πρώην δήμαρχος, τυπικά ήταν ακόμη δήμαρχος το Δεκέμβριο, πήγε στις Βρυξέλλες, συνάντησε αυτόν που ασχολείται με τα πράγματα αυτά, έμεινε εκεί ένα διήμερο τριήμερο, μετά δεν ξέρουμε τι έγινε και πόσο μπορεί να παρέμβει η ΕΟΚ. Έχει πάει και στην ευρωβουλή από τον Βορίδη του ΛΑΟΣ -όντως έχει τρέξει ο άνθρωπος -και κάποιους του ΚΚΕ νομίζω. Κυκλοφόρησε κάποια στιγμή ότι θα ερχόταν κάποιος να ελέγξει αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο. Εννοείται ότι δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα. Δεν ξέρουμε καν αν τα μηχανήματα αυτά μπορούσαν να δουλέψουν ή τα πήγαν εκεί έτσι για να υπάρχουν. Και πριν κάνα μήνα, τα μηχανήματα καήκανε. Ήταν η νύχτα που χιόνιζε. Ανέβηκε μια ομάδα εκεί πάνω μέσα στο χιόνι και τα κάψανε, τα διαλύσανε. Είχε μια φρουρά εκεί από ματατζήδες, τους πιάσανε στον ύπνο, δεν άνοιξε ρουθούνι, τα μηχανήματα τα διαλύσανε. Ωστόσο τα ΜΑΤ μέχρι τότε τουλάχιστον λέγανε ότι είναι εκεί για να προστατέψουν τα μηχανήματα. Ναι, έργο δεν γίνεται, το παραδέχονται αυτό αλλά μένουνε για τα μηχανήματα. Από κει και πέρα συνεχίσανε να μένουνε και με τα μηχανήματα σπασμένα. Αυτό που θέλουν είναι να φυλάνε το χώρο για να μην πάει κόσμος και κάνει κατάληψη εκεί».

Γιατί άραγε επιμένουν…
«Εγώ έχω ένα ερώτημα, μένω στον Κουβαρά. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω τον κόσμο, τους παράγοντες, πώς να τους πω. Λοιπόν. Έχει ψηφιστεί ένας νόμος που λέει ότι το 2013 χυτά και χυτύ απαγορεύονται. Σε δυό χρόνια λοιπόν θα τελειώσουν. Οπότε γιατί πας να δώσεις αυτά τα λεφτά; Εφόσον όλοι ξέρουμε ότι θα σταματήσουν. Έρχεται λοιπόν η αστυνομία και σου λέει: επειδή δεν αφήνεις τα μηχανήματα να δουλέψουνε, θα βάλω μια διμοιρία να τα φυλάει. Εντάξει; Εντάξει Μετά οι διμοιρίες γίνονται τρεις γίνονται τέσσερις, γίνονται πέντε. Οπότε κλείνεις κι εσύ το δρόμο για να διαμαρτυρηθείς. Και τι κάνουνε. Εδωπέρα που είμαστε σʼ αυτό το σημείο (είμαστε πολύ κοντά στο κέντρο της Κερατέας) έχουν έρθει τα ΜΑΤ και πετάνε δακρυγόνα. Βαράνε κόσμο στεγνά. Ένα δακρυγόνο είναι για να απωθήσει τον κόσμο, που κάνει μια διαδήλωση. Ένα δακρυγόνο δεν είναι για να το πετάς στη μούρη του άλλου. Έτσι; Αν δεις το αμάξι μου θα δεις τις πλαστικές σφαίρες. Έχουμε βίντεο ερασιτεχνικά, έχουμε πολλά πράγματα που μπορούμε να δείξουμε. Δεν γίνεται να υπάρχουν τόσες διμοιρίες από τα μέσα Δεκεμβρίου, σε 24ωρη βάση, έχουν φτάσει και οχτώ, έχουν φέρει και την αύρα, που είναι για ακραίες περιπτώσεις. Γιʼ αυτό καταλαβαίνουμε ότι παίζουν πολλά λεφτά πίσω από αυτό. Κι ο κόσμος λοιπόν δεν κάθεται με σταυρωμένα χέρια, αγανακτεί και αμύνεται».

Ο ΧΥΤΑ, ο ΧΥΤΥ και το εργοστάσιο που κοστίζει
«Στο χώρο του Οβριόκαστρου προβλέπεται να γίνει ταφή απορριμμάτων, ΧΥΤΑ, όχι ΧΥΤΥ, για ταφή υπολειμμάτων που είναι τελείως διαφορετικό πράγμα, όχι εργοστάσιο επεξεργασίας. Θέλουν να γίνει ΧΥΤΑ, παρόλο που έβγαλαν προς τα έξω για το ΧΥΤΥ. Εμείς δεν είμαστε καθόλου αντίθετοι στο να γίνει εργοστάσιο. Αυτό το εργοστάσιο θα ήταν ευλογία αν γινόταν. Όχι μόνο δεν ρυπαίνει αλλά και δουλειά δίνει και υπάρχει κέρδος από την εκμετάλλευση των σκουπιδιών στη μορφή πια που βγαίνουν από το εργοστάσιο. Όταν τους ρωτήσαμε γιατί να μη γίνει εργοστάσιο, η επίσημη απάντηση είναι ότι το εργοστάσιο κοστίζει. Γύρω στα 6 με 7 εκατομμύρια. Ενδιάμεση λύση θα ήταν κάποιες ιδιωτικές εταιρείες που κάνουν σε μικρότερη κλίμακα τη δουλειά της επεξεργασίας και στην Ελλάδα. Έχουμε επισκεφθεί τέτοιες μονάδες. Τους προτείναμε να αναλάβουμε εμείς να στηρίξουμε κάτι τέτοιο. Όχι. Αυτοί θέλουν να γίνει ΧΥΤΑ. Είναι αποφασισμένο να γίνει. Κι όταν ακούς στις τηλεοράσεις και στους διάφορους άλλους μιλάνε για εργοστάσια. Εργοστάσιο θέλουμε να γίνει. Η συντονιστική επιτροπή που έχει δημιουργηθεί έχει επισκεφθεί και τις πόλεις που υπάρχουν μονάδες διαχείρισης, δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς». Αλλά αυτούς δεν τους νοιάζει το εργοστάσιο. Έχουνε πάρει προκαταβολές για ΧΥΤΑ, αυτόν πρέπει να δείξουνε, αλλιώς τι θα κάνουνε; Θα γυρίσουνε πίσω τα λεφτά»;

Ο κύριος Πάγκαλος δεν γνωρίζει τίποτε
«Εδώ εμείς γνωριζόμαστε όλοι. Είμαστε γύρω στους 15.000 οι κάτοικοι, το καλοκαίρι με τα εξοχικά διπλασιάζεται ο πληθυσμός, αλλά τώρα το χειμώνα, όλοι γνωριζόμαστε. Ξαφνικά γέμισε το χωριό με ανθρώπους που δεν είχαμε ξαναδεί. Σε μια από τις διαδηλώσεις που έγιναν στην αρχή ανακαλύψαμε ότι μέσα στον κόσμο, τον κόσμο που φώναζε ενάντια στην κυβέρνηση ήταν και ο υποδιοικητής της ασφάλειας. Και μάλιστα φωνάζανε να πετάξουμε και πέτρες, μήπως και τσιμπήσουνε τα παιδάκια που ήταν μπροστά. Υπήρχε κάμερα εκεί. Ήταν από το Άλτερ. Όταν οι ασφαλίτες κατάλαβαν ότι η κάμερα τους τραβάει, φωνάζει αυτός, σταμάτα, σταμάτα. Ο καμεραμάν του Άλτερ δεν σταμάτησε, υπάρχει αυτό το ντοκουμέντο, πέσανε επάνω του, τραυματίστηκε ο άνθρωπος, έγινε χαμός. Αλλά το υλικό υπάρχει. Να σου πω και το άλλο. Ο άνθρωπος που είναι επικεφαλής ήταν παλιά το δεξί χέρι του Πάγκαλου, τότε με την υπόθεση Οτσαλάν. Τον έβγαλαν από κει και όταν ήρθε ο Πάγκαλος πάλι στα πράγματα τον τοποθέτησαν διοικητή της ασφάλειας στην Ανατολική Αττική, του έδωσαν αυτό το πόστο. Όταν ρωτήθηκε πρόσφατα ο Πάγκαλος, τότε με το γιαούρτωμα, είπε: δεν ξέρω τίποτε για την Κερατέα. Δεν έχω μάθει τίποτα. Τώρα το μαθαίνω ότι γίνονται αυτά τα πράγματα. Ναι, έτσι είπε. Ο Πάγκαλος που για χρόνια ολόκληρα ήταν κάθε Κυριακή εδώ. Είμαι πιο μεγάλος από σένα και τα θυμάμαι όλα αυτά. Όπου είχε γάμο και βαφτίσια ήταν μέσα ο Πάγκαλος… Χρόνια ολόκληρα, εδώ κοντά στην εκκλησία. Κάθε Κυριακή.»

Τα σπασμένα των ΜΑΤ
«Τρία χιλιόμετρα απέχει το μπλόκο από το χωριό, ο κόσμος πηγαίνει με αυτοκίνητο. Κάθε βράδυ πηγαίνει ο κόσμος από εμάς, πετάει μολότοφ, πετάει πέτρες, πετάνε κι αυτοί τα χημικά, κάνουν και μια επίθεση, κάθε βράδυ σχεδόν, αυτό γίνεται. Πάνε τον κόσμο μπρος πίσω. Ένα βράδυ, αφού είχανε φέρει τον κόσμο σχεδόν μέσα στο χωριό, γυρνώντας πίσω σπάνε τα αυτοκίνητα που είχαν αφήσει οι άνθρωποι εκεί. Σπάσανε παρμπρίζ, πόρτες, καθρέφτες, τα πάντα. Πήρανε τις πινακίδες και από τα αυτοκίνητα του δήμου που ήταν παρκαρισμένα εκεί. Η δικαιολογία ήταν παρακώλυση συγκοινωνίας. Φέρανε και την τροχαία και πήρανε τις πινακίδες. Μεσάνυχτα μιλάμε τώρα, μπορεί και δύο το πρωί. Στο μεταξύ μόλις έγινε γνωστό αυτό που κάνανε, έγινε πάλι συναγερμός. Καμπάνες, σειρήνες, βγήκε ο κόσμος στους δρόμους. Ξεσηκώνεται λοιπόν ο κόσμος μέσα στη νύχτα, πάει στην τροχαία, δεν ξέρουμε τίποτα λέγανε οι τροχονόμοι, η κίνηση αυτή ήταν καθαρά για να τρομοκρατήσει τον κόσμο».

Ο κόσμος δεν πρέπει να βλέπει τηλεόραση

«Τη μέρα αυτή ήταν πέντε άτομα και φυλάγανε τη σκοπιά στον κόσμο της ΒΙΟΠΑ, πήγε η αστυνομία ένα βράδυ και τα κάνουνε άκρη και περνάνε. Και σε βίντεο υπάρχει αυτό και στο u-tube. Πήρανε τις πινακίδες, σπάσανε ότι μπορούσαν να σπάσουνε, πετάξανε δακρυγόνα μέσα στο αμάξι -καταστρέφεται ολόκληρο το αμάξι όταν το κάνεις αυτό, έτσι; Και πάει ο κόσμος στην τροχαία να ζητήσει τις πινακίδες. Και τους λένε δεν ξέρουμε και πάνε στην αστυνομία και φωνάζουνε. Και έρχονται τα ΜΑΤ και πετάνε δακρυγόνα, νύχτα τώρα που κοιμόντουσαν οι κάτοικοι στα σπίτια τους, βγήκε ένας άνθρωπος 90 χρονών και τους είπε για τα εγγόνια του και τον δείρανε, υπάρχει και αυτό σε βίντεο. Και το είχε δείξει και στον Αντένα και στο Σκάι, παρόλο που ο Σκάι είναι πολύ φιλοκυβερνητικός. Και έβγαινε το θέμα προς τα έξω αλλά τελείως αντίθετα από αυτό που έγινε. Ο κόσμος δεν πρέπει να βλέπει τηλεόραση. Καλό θα ήταν ο κόσμος να έρθει εδώ. Να δει τι γίνεται. Να έρθει όχι με όπλα στα χέρια, να έρθει… όπως ήρθαν δυο τρεις θεσσαλονικείς και είδαν τι γίνεται και τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά στο πως μας βλέπουν εκεί».

Η αποκατάσταση της τάξης και οι τρομοκράτες με τις μπύρες
« Ύστερα, ήρθανε με εισαγγελείς μαζί και μπαίνανε σε όλα τα σπίτια του χωριού. Παρουσία εισαγγελέως. Αποτέλεσμα; Δεν βρήκανε τίποτα. Έναν πιάσανε επειδή βρήκανε μπουκάλια μπύρα στο σπίτι του, ναι, πίνει μπύρες ο άνθρωπος, εδώ στη γειτονιά μένει, τον αφήσανε. Και σʼ ένα σπίτι βρήκανε ένα πιστόλι που ρίχνει φωτοβολίδες, πασχαλιάτικο. Τους κρατήσανε μια μέρα στο τμήμα, δεν βρήκανε τίποτα, τους αφήσανε. Στο σπίτι του ανθρώπου που βρήκανε τις μπύρες ήταν και η ηλικιωμένη μητέρα του, κάποιος την απείλησε με όπλο, έπεσε κάτω, την πήγανε στο νοσοκομείο, ευτυχώς γύρισε. Η γυναίκα που ήταν έγκυος ήταν σε ένα σπίτι από αυτά που πέσανε δακρυγόνα, έχει δυο παιδάκια. Τρομοκρατήθηκε η γυναίκα, είδε τα παιδιά να πέφτουν κάτω, να λιποθυμάνε. Έχασε το παιδί που θα γεννούσε».

Είμαστε όλοι εδώ
«Διαδηλώσεις γίνονται παντού. Είμαστε μέσα στην Κερατέα, πόσοι; Δέκα χιλιάδες. Μπορώ να σου πω, και δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα, ποτέ. Τι συγκεντρώσεις έχουν γίνει, τι συναυλίες, τι εκδηλώσεις, ποτέ δεν έχω δει τόσο κόσμο. Πρέπει να ήτανε στις διαμαρτυρίες οι οχτώ από τις δέκα χιλιάδες. Πολλή οργάνωση. Αλλά δεν μας οργανώνει κανείς. Εγώ βλέπω φάτσες που είναι βαμμένοι πασοκτζήδες. Τους ξέρω είκοσι χρόνια. Είμαι εικοσιπέντε χρονών. Βλέπω φάτσες που είναι βαμμένοι νεοδημοκράτες. Σόγια που έχουν τσακωθεί για τη Νέα Δημοκρατία και το Πασόκ. Και είναι μαζί αδελφωμένοι και κάνουνε αυτή τη δουλειά. Βγαίνουν στους δρόμους και παλεύουν για την Κερατέα».

Δεν θα τα παρατήσουμε
«Δεν πρόκειται να κάνουμε πίσω. Τι να μας εμποδίσει; Η κρίση; Εδώ οι άνθρωποι παρατάνε τις δουλειές και έρχονται. Παρατάνε τις δουλειές τις ελάχιστες που υπάρχουνε. Για να έρθουν σʼ αυτό το πράγμα. Αλλά ξυπνάει ένας, τρώει το φαγητό του, πίνει τον καφέ του, και πάει κατευθείαν εκεί. Για μία ώρα. Ο αστυνομικός είναι για οκτώ ώρες εκεί. Στο διάστημα που είναι εκεί θα περάσουν δέκα ομάδες. Είναι τέτοια η συμμετοχή του κόσμου που θα περάσουν μέχρι και δέκα ομάδες σε μια βάρδια».

Η επόμενη μέρα θα είναι νύχτα
Ακόμη κι αν τα καταφέρνανε να φτιάξουν αυτό που θέλουν πάλι δεν θα γίνει τίποτε. Πες ότι το φτιάχνουνε και ξεκινάει μια σκουπιδιάρα από τη Νέα Μάκρη, ας πούμε, να έρθει εδώ στην Κερατέα. Δεν θα έρθει. Θα περάσει μία, θα περάσει δύο. Θα πρέπει να περάσουν εκατό όμως κάθε μέρα. Δεν θα περάσουν. Θα φοβάται κι ο οδηγός να έρθει. Θα φοβάται ο δήμος να στείλει όχημά του. Θα φοβάται και η υποτιθέμενη ανακύκλωση που θα έχει υπαλλήλους του 600ευρου να έρθει. Έτσι θα πάει. Ο κόσμος πρέπει να διαδηλώσει σε όλη την Ελλάδα γιʼ αυτό που γίνεται εδώ, δεν έχει ξαναγίνει ποτέ, είμαστε 110 μέρες τώρα εδώ, πιο πολύ και από τα Τέμπη, που παίζανε πιο πολλά λεφτά εκεί. Σήμερα πάντως δεν πρόκειται να γίνει τίποτε, ατύχησες. Έλα ξανά την Κυριακή».

ΕΠΙΛΟΓΟΣ
«Κοιτάξτε», είπα από την αρχή για να είμαι εντάξει. «Δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω τα ονόματά σας». Στην αρχή πίστευα ότι χρειαζόταν να το πω αυτό για να μιλήσουν πιο ελεύθερα. Ύστερα κατάλαβα ότι δεν είχε καμία σημασία. Ήθελαν να μιλήσουν και θα μιλούσαν. «Εμένα δεν με νοιάζει καθόλου» μου απάντησε ένα παιδί. «Με λένε Βαγγέλη… »
Βαγγέλη, εδώ, ήρθα για να μάθω και να γράψω τη δική σου αλήθεια. Με ή χωρίς ονόματα, εμένα τουλάχιστον με πείσατε. Πώς θα μπορούσα άλλωστε να πιστέψω αυτούς που έχουν ξεχάσει πότε είπαν για τελευταία φορά αλήθεια για κάτι; Πώς να πιστέψεις αυτή τη φάρα των πολιτικών που αυτοδιαψεύδεται συνέχεια, παλινωδεί μέσα σε χιλιάδες ψέματα κάθε μέρα και για όλα, σε σημείο (επειδή δεν είναι ούτε γιʼ αυτό ικανοί) άλλα ψέματα να λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος για το ίδιο πράγμα; Η υπόθεση της Κερατέας δεν είναι παρά άλλη μια ιστορία αθλιότητας, κακομοιριάς, εξαπάτησης του κόσμου από ένα κράτος που ψεύδεται και δημιουργεί παράνομους για να μπορεί να υπάρξει μέσα στο θολό τοπίο που μας αναγκάζει να ζούμε...
-
Φίλε αναγνώστη αυτά ήταν όσα έμαθα στην Κερατέα. Δεν άλλαξα τίποτα από όσα άκουσα, παρέλειψα μόνο κάποια σημεία που μπορεί να τα θεωρούσες υπερβολικά, παρόλο που κι αυτά τα πιστεύω -αλλά ξέρω ότι είσαι καχύποπτος. Και ότι δεν σου αρέσει πολύ ν΄ακούς αλήθειες που σε ξεβολεύουν. Τα μέσα τα λένε τόσο καλά... και δεν σε ξεβολεύουν ποτέ. Ίσα ίσα που σε χαλαρώνουν. Μπορείς λοιπόν να δεχτείς την αλήθεια των ανθρώπων εδώ ή μπορείς να συνεχίσεις να ακούς την «επίσημη» αλήθεια από τον καναπέ σου. Η επιλογή είναι δική σου-και οι συνέπειές της, επίσης.

Γρηγόρης Παπαδογιάννης

**************
*Ενημέρωση για όλα, με πολλά επίσημα στοιχεία για την υπόθεση (δικαστικές αποφάσεις, γνωμοδότηση της εφορείας αρχαιολογικών χώρων, και πολλά άλλα στην ιστοσελίδα: Λαυρεωτική εν δράσει - «Η φωνή των κατοίκων της Λαυρεωτικής που μάχονται για την μη εγκατάσταση ΧΥΤΑ στον αρχαιολογικό χώρο του Οβριόκαστρου Κερατέας».

www.lavreotiki.com

επίσης στο: http://forkeratea.blogspot.com/

ΟΠΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ: http://politeslavreotikis.blogspot.com/2010/12/youtube-broadcast-yourself.html
www.youtube.com/watch?v=ROlo2

ΠΗΓΗ: www.eyelands.gr

πηγή: forkeratea.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Απρ 06 2011, 13:33

εγώ πάντως τα πιστεύω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Απρ 06 2011, 14:55

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V A G O S
Member
Member
V A G O S

Ηλικία : 45
Τόπος : ΛΕΩΝΙΔΙΟ - ΛΑΥΡΙΟ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Ν. Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης
Registration date : 15/02/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠαρ Απρ 08 2011, 20:08

Ενίσχυσαν με μπετόν τα μπλόκα της Κερατέας!

Ημ/νία: 15:59 - 07 Απρ 2011


Νέα επιχείρηση της αστυνομίας στην Κερατέα εξελίσσεται τις τελευταίες ώρες, καθώς νωρίτερα οι κάτοικοι που αντιδρούν στην κατασκευή ΧΥΤΥ είχαν προχωρήσει σε ενίσχυση των μπλόκων με μπάζα, χώματα και μπετόν.

Αισίως... βρισκόμαστε ήδη στον τέταρτο μήνα των κινητοποιήσεων των κατοίκων της περιοχής.



πηγη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠαρ Απρ 08 2011, 23:19

... Και λίγη πετυχημένη σάτηρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 09 2011, 00:26

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΕΡΑΤΕΑΣ


http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=115359

Εβδομήντα δύο ώρες, 60 μουσικά σχήματα, 150 εικαστικοί καλλιτέχνες με πάνω από 500 έργα, 10 θεατρικές παραστάσεις, 15 workshops (εργαστήρια), κατασκευές έργων, εγκαταστάσεις και εικαστικές παρεμβάσεις επί τόπου, προβολές video art, ντοκιμαντέρ....

Μεταξύ άλλων, θα εμφανιστούν οι Γιάννης Αγγελάκας, Δημήτρης Πουλικάκος, Σπυριδούλα, Magic de Spell, Δανάη Παναγιωτοπούλου, Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, Μαρία Παπαγεωργίου, Λεωνίδας Μαριδάκης, Καλλιόπη Βέττα, Γιάννης Ιωάννου, Πάνος Μουζουράκης, Λεωνίδας Μπαλάφας, Νίκος Ζιώγαλας, Μίλτος Πασχαλίδης, Βόμβοι, Ελελεύ, Ζακ Στεφάνου, Καίτη Κουλλιά, Παύλος Παυλίδης, Θάνος Ανεστόπουλος, Αλέξης Καλοφωληάς, Ηρακλής Τριανταφυλλίδης & Λερναία Ύδρα, Τζιριτζάντζουλες, Αέρα Πατέρα, Νικήτας Κληντ, Locomondo, Lost Bodies, Active Member, Deus X Machina, αλλά και οι Electric Litany, που φτάνουν από την Αγγλία ειδικά γι' αυτό το σκοπό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 09 2011, 23:11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V A G O S
Member
Member
V A G O S

Ηλικία : 45
Τόπος : ΛΕΩΝΙΔΙΟ - ΛΑΥΡΙΟ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Ν. Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης
Registration date : 15/02/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 09 2011, 23:12

Ο συνθέτης Μίκης Θεοδωράκης εμψύχωσε με την παρουσία του στα μπλόκα, τους αγωνιζόμενους κατοίκους της Κερατέας , αποδεχόμενος την πρόσκλησή τους και τόνισε ότι διαδραματίζεται “ένα συγκλονιστικό έπος”.

“Ξυπνήστε Έλληνες, αυτό που γίνεται στην Κερατέα είναι ένα συγκλονιστικό έπος. Ξυπνήστε Έλληνες”, τόνισε ο μουσικοσυνθέτες για να περιγράψει τον αγώνα των κατοίκων της Λαυρεωτικής.

Ο κ. Θεοδωράκης επίσης ανέφερε ότι “ο αγώνας των κατοίκων της Λαυρεωτικής,δείχνει το δρόμο για το πώς θα πρέπει να αγωνιστούν όλοι οι Έλληνες για να διασώσουν την πατρίδα, την τιμή και την αξιοπρέπεια τους. Ο αγώνας είναι τίμιος και στο τέλος θα κερδηθεί”.

«Μακάρι να μπορούσα να παλέψω μαζί τους στα οδοφράγματα. Οι κυβερνήτες της Ελλάδας κατάντησαν τη χώρα μας και χώρα χωματερής» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Μίκης Θεοδωράκης., αναφερόμενος στους πολίτες,οι οποίοι εδώ και 4 μήνες αγωνίζονται αντίθετα σε τεράστια οικονομικά συμφέροντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V A G O S
Member
Member
V A G O S

Ηλικία : 45
Τόπος : ΛΕΩΝΙΔΙΟ - ΛΑΥΡΙΟ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Ν. Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης
Registration date : 15/02/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΚυρ Απρ 10 2011, 09:55

Μηχανοκίνητη πορεία κατά της κατασκευής ΧΥΤΑ στην Κερατέα

Πορεία με μοτοσυκλέτες οργανώνουν σήμερα στις 09:30 το πρωί οι μοτοσικλετιστές του δήμου Λαυρεωτικής, διαμαρτυρόμενοι για τη σχεδιαζόμενη κατασκευή ΧΥΤΑ στην Κερατέα.

Οι μοτοσυκλετιστές θα ξεκινήσουν από το γήπεδο της Κερατέας και θα κατευθυνθούν προς τη Χαλκίδα. Θα πραγματοποιήσουν στάση στα διόδια Αφιδνών, όπου θα μοιράσουν ενημερωτικά έντυπα στους διερχόμενους οδηγούς.

ΠΗΓΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 12 2011, 23:27

"Μήνυση από τα ΜΑΤ

Μήνυση στην ηγεσία της Ελληνικής Αστυνομίας αναμένεται να καταθέσουν οι αστυνομικοί που υπηρετούν στα μπλόκα της Κερατέας, καταγγέλλοντας αδιαφορία της ηγεσίας της ΕΛΑΣ, τόσο για τα εξοντωτικά ωράρια όσο και τις συνθήκες εργασίας που χαρακτηρίζουν απαράδεκτες.

Αναβρασμός επικρατεί στα ΜΑΤ, όπως διαβάζουμε στο site των κατοίκων της Κερατέας, καθώς ετοιμάζονται να καταθέσουν μήνυση κατά παντός υπευθύνου. Υποστηρίζουν ότι οι ζωές τους τον τελευταίο μήνα τίθενται σε συνεχή κίνδυνο, ενώ παραβιάζονται τα ωράρια εργασίας.

Σύμφωνα με τους αστυνομικούς, οι καθημερινές βάρδιες αγγίζουν ακόμα και τις 20 ώρες, ενώ το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και η διοίκηση της ΕΛΑΣ δεν κάνει τίποτα για να “απεγκλωβίσει” τους αστυνομικούς που έχουν αναλάβει τη φύλαξη του υπό κατασκευή ΧΥΤΑ στην Κερατέα.

Λεβαντής: “Οι υπουργοί αρνούνται το διάλογο”

Την ίδια στιγμή, ο δήμαρχος Λαυρεωτικής, Κώστας Λεβαντής, σε ραδιοφωνική του συνέντευξη είπε ότι τόσο το υπουργείο Εσωτερικών όσο και το υπουργείο Περιβάλλοντος δεν έχει ακόμα απαντήσει στο αίτημα του για διάλογο, προκειμένου να επιλυθεί το ζήτημα.

Στον ισχυρισμό του, τα δύο υπουργεία αντικρούουν λέγοντας πως έχει γίνει διάλογος με το δήμαρχο."


πηγή: http://news247.gr/ellada/kataggelloyn_adiaforia_ths_hgesias_ths_elas.832462.html

τα ταλαιπωρούν τα παιδιά.... γι'αυτό έχουν νεύρα και ξεσπούν στα γυναικόπαιδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Απρ 13 2011, 09:24

stam έγραψε:
"Μήνυση από τα ΜΑΤ

Μήνυση στην ηγεσία της Ελληνικής Αστυνομίας αναμένεται να καταθέσουν οι αστυνομικοί που υπηρετούν στα μπλόκα της Κερατέας, καταγγέλλοντας αδιαφορία της ηγεσίας της ΕΛΑΣ, τόσο για τα εξοντωτικά ωράρια όσο και τις συνθήκες εργασίας που χαρακτηρίζουν απαράδεκτες.

Αναβρασμός επικρατεί στα ΜΑΤ, όπως διαβάζουμε στο site των κατοίκων της Κερατέας, καθώς ετοιμάζονται να καταθέσουν μήνυση κατά παντός υπευθύνου. Υποστηρίζουν ότι οι ζωές τους τον τελευταίο μήνα τίθενται σε συνεχή κίνδυνο, ενώ παραβιάζονται τα ωράρια εργασίας.

Σύμφωνα με τους αστυνομικούς, οι καθημερινές βάρδιες αγγίζουν ακόμα και τις 20 ώρες, ενώ το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και η διοίκηση της ΕΛΑΣ δεν κάνει τίποτα για να “απεγκλωβίσει” τους αστυνομικούς που έχουν αναλάβει τη φύλαξη του υπό κατασκευή ΧΥΤΑ στην Κερατέα.

Λεβαντής: “Οι υπουργοί αρνούνται το διάλογο”

Την ίδια στιγμή, ο δήμαρχος Λαυρεωτικής, Κώστας Λεβαντής, σε ραδιοφωνική του συνέντευξη είπε ότι τόσο το υπουργείο Εσωτερικών όσο και το υπουργείο Περιβάλλοντος δεν έχει ακόμα απαντήσει στο αίτημα του για διάλογο, προκειμένου να επιλυθεί το ζήτημα.

Στον ισχυρισμό του, τα δύο υπουργεία αντικρούουν λέγοντας πως έχει γίνει διάλογος με το δήμαρχο."


πηγή: http://news247.gr/ellada/kataggelloyn_adiaforia_ths_hgesias_ths_elas.832462.html

τα ταλαιπωρούν τα παιδιά.... γι'αυτό έχουν νεύρα και ξεσπούν στα γυναικόπαιδα...


Nαι ρε φίλε Stam.. Να ξερες΄πόσο τα λυπάμαι τα παιδιά.. Είσαι το Σάββατο να φτιάξουμε καμιά 50αριά σάντουιτς να τους πάμε να ξαποστάσουν λίγο τα καυμένα..? Ψυχή έχουν κ αυτά.. Να βάλουμε κ λίγο βιτριόλη μέσα έτσι για να νοστιμίσει ρε αδερφέ.. Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 314912
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Απρ 13 2011, 21:41

toumpanos έγραψε:



Nαι ρε φίλε Stam.. Να ξερες΄πόσο τα λυπάμαι τα παιδιά.. Είσαι το Σάββατο να φτιάξουμε καμιά 50αριά σάντουιτς να τους πάμε να ξαποστάσουν λίγο τα καυμένα..? Ψυχή έχουν κ αυτά.. Να βάλουμε κ λίγο βιτριόλη μέσα έτσι για να νοστιμίσει ρε αδερφέ.. Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 314912


μμφφχααχαχα!!!!

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V A G O S
Member
Member
V A G O S

Ηλικία : 45
Τόπος : ΛΕΩΝΙΔΙΟ - ΛΑΥΡΙΟ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Ν. Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης
Registration date : 15/02/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 16 2011, 09:39

Μήνυση κατά του διοικητή των ΜΑΤ, μετά την εμπρηστική επίθεση στην Κερατέα


Τη Μεγάλη Τετάρτη, 20 Απριλίου, θα κατατεθεί η μήνυση του διοικητικού συμβουλίου της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Αττικής, κατά παντός υπευθύνου αλλά και κατά του διοικητή των ΜΑΤ, για έκθεση σε κίνδυνο της ζωής των συναδέλφων τους και καταστρατήγηση των νόμων και των προεδρικών διαταγμάτων όσων εκτελούν στην Κερατέα υπηρεσία, αντίστοιχα, μετά και την επίθεση με μολότοφ σε σπίτι ζευγαριού αστυνομικών που μένουν στην περιοχή. Για «το χρονικό ενός προαναγγελθέντος χτυπήματος» κάνει λόγο η ανακοίνωση του Δήμου Λαυρεωτικής που αποδίδει την επίθεση σε προβοκάτσια.

Σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Αττικής, Αντώνη Λιακόπουλο, η μήνυση θα έχει δυο σκέλη· Το πρώτο είναι κατά παντός υπευθύνου για έκθεση σε κίνδυνο ζωής των συναδέλφων τους που απασχολούνται στην Κερατέα ή υπηρετούν μόνιμα εκεί, και το δεύτερο σε βάρος του διοικητή των ΜΑΤ για "κατάφορη" καταστρατήγηση των Νόμων και Προεδρικών Διαταγμάτων.

Αφορμή για την κατάθεση της μήνυσης στάθηκαν, σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ένωσης, τόσο τα χθεσινά γεγονότα στην περιοχή της Κερατέας, όσο και η επίθεση με μολότοφ 40 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Πέμπτης, τα οποία αποδεικνύουν «ότι με τη στοχοποίηση ανθρώπων καλύπτουν τη δική τους παντελή ανεπάρκεια» όπως σημειώνεται χαρακτηριστικά.

Η εμπρηστική επίθεση έγινε τη στιγμή που ο διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Γλυκών Νερών και η αρχιφύλακας σύζυγός του (υπηρετεί στο γραφείο διαβατηρίων του Α.Τ. Κερατέας) βρίσκονταν στο σπίτι τους μαζί με τα τέσσερά τους παιδιά, ηλικίας από 7 έως 16 ετών. Από τις μολότοφ καταστράφηκαν ολοσχερώς τα δυο αυτοκίνητα του ζευγαριού, αλλά και ένα τρίτο Ι.Χ. το οποίο ανήκει σε φιλικό τους πρόσωπο.

Με ανακοίνωσή της η δημοτική αρχή Λαυρεωτικής αποδίδει τη συγκεκριμένη επίθεση σε προβοκάτσια. "Αγάπη μου προβοκάτσια" αναφέρει χαρακτηριστικά το δελτίο τύπου του δήμου και όπως προσθέτει, δεν ήταν η πρώτη φορά. "Τρείς εισβολές, τρεις προβοκάτσιες. Τυχαίο; Δε νομίζω. Τρεις μήνες πίσω, την ημέρα που δέχτηκε η πόλη της Κερατέας την άνανδρη επίθεση των ΜΑΤ που χτυπούσαν στο πέρασμά τους γέρους, αρρώστους και γυναίκες είχαμε ως απάντηση το ίδιο βράδυ την καταστροφή του υπό ανέγερση ΚΑΠΗ. Δουλειά επαγγελματική και καλοσχεδιασμένη. Μόνο που δε μας είπαν ποιοι Κερατιώτες θα έσπαγαν με βαριοπούλες το στολίδι τους. Αφήστε που το εν λόγω χτίσμα βρίσκεται μια πετριά δρόμο από το αστυνομικό τμήμα. Στη 2η εισβολή είχαμε 2 βόμβες μολότοφ στο σπίτι του Δημάρχου Λαυρεωτικής κ. Κώστα Λεβαντή σε μια προσπάθεια να τινάξουν στον αέρα την ενότητα των κατοίκων. Ε, και στην 3η εισβολή (βλέπε χθες το μεσημέρι) είχαμε το κάψιμο των αυτοκινήτων ζεύγους αστυνομικών συμπολιτών μας".

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου του δήμου, στα 50 μέτρα "και σε απόλυτη ευθεία" από το σπίτι των αστυνομικών που δέχθηκαν επίθεση, βρίσκεται επί 24ωρου βάσεως
σταθμευμένο περιπολικό της Τροχαίας. "Μα καλά, δεν είδαν; Δεν άκουσαν;" Και αργά το βράδυ ενώ προσπαθούμε να συνέλθουμε από την κατασταλτική επίθεση που δεχτήκαμε -στην κυριολεξία- άνευ λόγου και αιτίας, έρχεται ένα γεγονός να βάλει για άλλη μια φορά την υπογραφή ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ", αναφέρει το δελτίο τύπου ενώ κλείνοντας "από Χριστούγεννα, Πάσχα και από Πάσχα με τα μπρατσάκια και τα βατραχοπέδιλα στη Λαυρίου ΜΑΣ βλέπω".



πηγη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
badouras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
badouras

Ηλικία : 58
Τόπος : Αγ.Παρασκευή-Αττική
Registration date : 08/05/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 19 2011, 17:54



Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Kerateaq
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 19 2011, 18:00

+1 από μένα.... πολύ δυνατό....!!!! XAXAXAXA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 19 2011, 18:17

Συγχωρείστε με που θα αναφέρω μία άποψη κάπως διαφορετική του ''χαρακτήρα'' που πήρε το thread.Θα πέσετε να με φάτε,το ξέρω,αλλά παίρνω την αφορμή από μία κουβέντα που είχα σήμερα με 2 κολλητάρια μου που υπηρετούσαν στην ΥΑΤ ο ένας και στην ΕΚΑΜ ο άλλος και πλέον είναι στο νησί για μόνιμη ξεκούραση (μετατέθηκαν τα παιδιά) Laughing Δεν την ενστερνίζομαι,απλά την αναφέρω.Τους ρώτησα λοιπόν τί ακριβώς κάνει η ΥΑΤ τόσο καιρό εκεί πέρα και απάντηση ήταν αποστομωτική...Μ@λ@κίζεται affraid Κουράζεται η ίδια (προσωπικό) και κουράζει/εξαντλεί τον κόσμο (κατοίκους).Με ''κατάλληλες'' εντολές και με ''ιδιαίτερες'' τακτικές επιχειρήσεων μαζί με τη συνδρομή της ΕΚΑΜ,η ιστορία τελειώνει σε κάποιες ώρες scratch Απλά δε δίνονται τέτοιες οδηγίες/εντολές και makakas όλοι μαζί εκεί πέρα Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 8117 Τα συμπεράσματα δικά σας... Suspect

Εγώ από τη δική μου τη μεριά ελπίζω να ηρεμήσουνε και οι 2 πλευρές,να κάτσουνε ''κάτω'' και να βρούνε μία κοινά αποδεκτή λύση γιατί δε μπορεί να συνεχιστεί αυτή η ιστορία αλλά ούτε ενδεχομένως να αλλάξουνε και οι εντολές στους αστυνομικούς pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.   Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Απρ 19 2011, 18:24

groi1000 έγραψε:
....η απάντηση ήταν αποστομωτική...Μ@λ@κίζεται affraid Κουράζεται η ίδια (προσωπικό) και κουράζει/εξαντλεί τον κόσμο (κατοίκους).Με ''κατάλληλες'' εντολές και με ''ιδιαίτερες'' τακτικές επιχειρήσεων μαζί με τη συνδρομή της ΕΚΑΜ,η ιστορία τελειώνει σε κάποιες ώρες scratch Απλά δε δίνονται τέτοιες οδηγίες/εντολές και makakas όλοι μαζί εκεί πέρα Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α. - Σελίδα 9 8117 Τα συμπεράσματα δικά σας... Suspect

Μπορείς να το επεκτείνεις λίγο παραπάνω αυτό....???

να το κάνεις λίγο πιο λιανά....??? mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πυροβολισμοί στην Κερατέα για τον Χ.Υ.Τ.Α.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 9 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: