Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Tακάκια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pitbull

pitbull

Ηλικία : 37
Τόπος : σαλονικη-τουμπα
Registration date : 12/03/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 20:54

Rama έγραψε:
alex-vstrom έγραψε:
alex-vstrom έγραψε:
alex-vstrom έγραψε:
Υπάρχει τρόπος η υλικό να καθαρίζει βρομιές και ότι άλω μπορεί να κάθετε ανάμεσα σε τακάκια και δικούς (CD η ΚΑΣΕΤΕΣ)

εψαξα αλλα δεν βρηκα εχει τελειωσει εκι που εψαξα ξερει κανεις αλος να μου πει καπιο τροπο δηλ.
azax palmolive fairy η κατι αλο

kolaraki Μύρισε kolaraki



υπαρχη σε σπρει και λεγετε brake cleaner και εχουν ολες οι λαδοετεριες νομιζω
εγω επερνα της bardal απο ενα λαδα στη κατεχακη αλλα ξερω οτι εχη και η βιρτ σιγουρα
το ιδιο κανη και για καθαρισμο καρμπιρατερ



file moy egw exw ts wurth to katharistiko kai moy einai poly kalo!
paidia egw peira ena 650dl toy 2005 metaxeirismeno.to mhxanaki htan stn pena alla epeidh einai to prwto m exw apories!!!!o typos moy eixe pei oti allakse ta takakia mama sta 18000 tn eixe poly kairo stasimh !frenarei kala apla mesa stn kinhsh otan frenarw siga siga moy tsirizoyn!!!!kserei kaneis na moy pei giati?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 13 2009, 09:08

τα τακάκια έχουν μέσα ρινίσματα σιδήρου για να "πιάνουν" καλύτερα, ή μαζεύουν κ σκόνη κ διάφορα κ γι'αυτό κάνουν θόρυβο.

Λύσεις είναι:
1. να προχωράς πατώντας φρένο για λίγο για να φαγωθεί το τακάκι κ να "καθαρίσει" (μη πλακωθείς στα φρένα κ πας κ σβολωθείς, με προσοχή, κ μην τα υπερθερμάνεις)
2. καθαριστικό σπρέι για τακάκια (πρόσεξε, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση λάδι ή άλλο λιπαντικό, φρένα είναι αυτά κ πρέπει να ΜΗΝ γλιστράνε)
3. βγάλσιμο τα τακάκια κ πέρασμα με λεπτό γυαλόχαρτο, αλλά έχει την πιο πολύ φασαρία
4. να μάθεις να μην πατάς τόσο φρένο που να τρίζουνε, ή/και να το αγνοείς Razz

Υπάρχει όμως κ μια λεπτομέρεια... ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ (κ ας λέει ο άλλος ότι τα άλλαξε), γιατί μπορεί να έχουν απλά φαγωθεί κ νε έχουν wear indicator (ένα λαμάκι που απλά ακουμπάει στην δισκόπλακα όταν φαγωθεί το τακάκι για να σε ειδοποιήσει ότι θέλει άλλαγμα), ή να έχουν λιώσει τελείως κ να τρώς το δίσκο σου (που το απέυχομε).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 13 2009, 09:22

mikios έγραψε:
ή να έχουν λιώσει τελείως κ να τρώς το δίσκο σου (που το απεύχομε).

το έχω πάθει με το freewind, και εν γνώση μου, είχα τόσο πολύ δουλειά που δεν προλάβαινα να πάω να τα αλλάξω καμία μέρα.Το άκουγα να υποφέρει κ προσπαθούσα να πατάω μόνο το μπροστινο αλλά στα επείγοντα πατάς και πίσω, με τα πολλά πρόλαβα μάμησα λίγο την δισκόπλακα....
και όταν άκουσα την τιμή της 🤡 sos drink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 13 2009, 18:09

να μην χρησιμοποιουμε σπρει για να καθαριζουμε τα τακακια γιατι πεταγεται σκονη που ειναι καρκινογονος αμα την εισπνευσουμε.ειχα παρει κ εγω ενα τετοιο κ οταν εμαθα τι κακο κανει το πεταξα κ ας ηταν κ γεματο.
αν ομως θες να το κανεις αυτο λαβε τις προφυλαξεις σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 13 2009, 18:25

MARKOS-V έγραψε:
να μην χρησιμοποιουμε σπρει για να καθαριζουμε τα τακακια γιατι πεταγεται σκονη που ειναι καρκινογονος αμα την εισπνευσουμε.ειχα παρει κ εγω ενα τετοιο κ οταν εμαθα τι κακο κανει το πεταξα κ ας ηταν κ γεματο.
αν ομως θες να το κανεις αυτο λαβε τις προφυλαξεις σου.
ρε μάρκο μην πετάς τίποτα, θα πήγαινες στις αγγελείες και θα έγραφες χαρίζω καθαριστικό σπρέι για τακάκια που προκαλεί καρκίνο, και τα τσιγάρα γράφουν σκοτώνουν αλλά όλοι τα καπνίζουν.. Shocked
θα το έπερνα εγώ απτα χέρια σου μη το βρει στα σκουπίδια κάνα παιδί και..... bliax
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Μάης 23 2009, 14:46

εβαλα προσφατα στην καλη μου τακακια της γνωστης braking και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.. εχουν πολυ πιο καλη αισθηση απο τα μανισια και πολυ πιο γραμικο και δινατο φρεναρισμα.. μπρος πισο τα πληρωσα 90 ευρα.. μετα απο αυτα δεν νομιζω να βαλω αλλη μαρκα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
motorcycleboy



Registration date : 24/04/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07 2009, 19:28

Πρίν από 2 εβδομάδες άλλαξα τα πίσω τακάκια στις 31.000 χλμ.
Τα μπροστινά έχουν πολύ ψωμί (πάστα) ακόμη...
Εν γνώσει μου προτίμησα να βάλω τα αρτιφίσιαλ της SUZUKI, δεν ξέρω αν είναι TOKICO, πάντως το κουτάκι τους ήταν suzuki, made in Japan, και τα τακάκια στο χρώμα του χαλκού...
Κόστος αγοράς 42 ευρώ (κόστιζαν 47 και μου έκανε 5 ευρώ έκπτωση).
Με τα τακάκια στην τσέπη πήγα στο συνεργείο όπου ο μάστορας καθάρισε και λίπανε και τα κυλινδράκια της δαγκάνας, εργατικά 5 ευρώ..
Αποτέλεσμα: πίσω φρένο κούκλα, ούτε σφυράει, ούτε μπλοκάρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 31 2009, 21:04

εγω αναθεωρω!!
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΜΑΜΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΤΟ VSTROM ΜΟΥ!
Μονο τα EΒC gold metal!
Kαποτε ειμουν καθετος οτι μονο μαμα τακακι,ελα μου ομως που δεν ειχα δοκιμασει αυτα που εβαλα τωρα!

Κοστος 85 ευρω (μιλαμε μονο για τα μπροστινα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stefanos602



Ηλικία : 38
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ
Registration date : 05/04/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 02 2009, 00:03

SuzukiFreak έγραψε:
εβαλα προσφατα στην καλη μου τακακια της γνωστης braking και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.. εχουν πολυ πιο καλη αισθηση απο τα μανισια και πολυ πιο γραμικο και δινατο φρεναρισμαμπρος πισο τα πληρωσα 90 ευρα.. μετα απο αυτα δεν νομιζω να βαλω αλλη μαρκα..
δεν ξερω γιατι αλλα εβαλα και εγω τα μπρεικινγκ εχω διανυσει κανα 250 χιλιομετρα και τσιριζουν δυνατα πολυ θορυβο.κοστοσ 87ε.ειχες καποιο προβλημα εσυ;πηρα τηλ στον μηχανικο και μου ειπε οτι πρεπει να στρωσουν κ.τλ τα γνωστα.ευχαριστω. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmis77

jimmis77

Ηλικία : 46
Registration date : 17/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Αυγ 19 2009, 12:30

παιδια για τα GALFER τα τακακια τα εχει βαλει καποιος να μας πει εντυπωσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domiemic65

domiemic65

Ηλικία : 49
Registration date : 02/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27 2009, 18:22

jimmis77 έγραψε:
παιδια για τα GALFER τα τακακια τα εχει βαλει καποιος να μας πει εντυπωσεις?

Αν και ήθελα να βάλω τα "μαμα" ο εδω αντιπρόσωπος "ντουκου-ντουκου: 1ον ποτέ δεν μου έφερε τα πίσω που δεν είχε και 2ον απο τα μπρος μου έδωσε δυο δεξιά (καλό ε;; )..... οπότε μετά απο πρόταση του εξουσιοδοτημένουν και αφου πήρα τα λεφτά μου πίσω, έβαλα τα Gullfer (τα φέρνει ο ίδιος) μιας και θα έκανα πολλά χλμ στο νησι και δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω να περιμένω απο Σεπτέμβρη για τα μαμά....

Δεν είναι άσχημα, σε σχέση με τα παλιά "μαμά" πιάνουν ελαφρώς καλύτερα... το μόνο θέμα είναι οτι σε ήπιο φρενάρισμα τρίζουν λίγο ενω σε πιο δυνατό όχι!!! Τα "μαμά" δεν έτριζαν καθόλου... ίσως θέλουν λίγο σπρέυ...
Τώρα τι κάνουν σε σχέση με καινουρια "μαμά" δεν το ξέρω...
Στοιχησαν 100? μπρος-πισω...

Πάντως πέραν απο τα "μαμά" αν είχα την δυνατότητα να επιλέξω θα ήθελα να δοκιμάσω τα Nissin (η πίσω δαγκάνα μας άλλωστε είναι Nissin) τα οποία κυκλοφορουν στην αγορά ενώ τα Tokico δεν ξέρω αν υπάρχουν οπότε κανείς πρέπει να τα πάρει ως ανταλλακτικό απο Σφα(ξ)κ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmis77

jimmis77

Ηλικία : 46
Registration date : 17/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27 2009, 19:18

DomieMic65 έγραψε:
jimmis77 έγραψε:
παιδια για τα GALFER τα τακακια τα εχει βαλει καποιος να μας πει εντυπωσεις?

Αν και ήθελα να βάλω τα "μαμα" ο εδω αντιπρόσωπος "ντουκου-ντουκου: 1ον ποτέ δεν μου έφερε τα πίσω που δεν είχε και 2ον απο τα μπρος μου έδωσε δυο δεξιά (καλό ε;; )..... οπότε μετά απο πρόταση του εξουσιοδοτημένουν και αφου πήρα τα λεφτά μου πίσω, έβαλα τα Gullfer (τα φέρνει ο ίδιος) μιας και θα έκανα πολλά χλμ στο νησι και δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω να περιμένω απο Σεπτέμβρη για τα μαμά....

Δεν είναι άσχημα, σε σχέση με τα παλιά "μαμά" πιάνουν ελαφρώς καλύτερα... το μόνο θέμα είναι οτι σε ήπιο φρενάρισμα τρίζουν λίγο ενω σε πιο δυνατό όχι!!! Τα "μαμά" δεν έτριζαν καθόλου... ίσως θέλουν λίγο σπρέυ...
Τώρα τι κάνουν σε σχέση με καινουρια "μαμά" δεν το ξέρω...
Στοιχησαν 100? μπρος-πισω...

Πάντως πέραν απο τα "μαμά" αν είχα την δυνατότητα να επιλέξω θα ήθελα να δοκιμάσω τα Nissin (η πίσω δαγκάνα μας άλλωστε είναι Nissin) τα οποία κυκλοφορουν στην αγορά ενώ τα Tokico δεν ξέρω αν υπάρχουν οπότε κανείς πρέπει να τα πάρει ως ανταλλακτικό απο Σφα(ξ)κ...



thanks φιλε.ηθελα να εχω μια γενικη αποψη απο τα τακακια που ειναι για το στρωμα.βεβαια τωρα που ποσταρω,τα εχω ειδη αλλαξει και εβαλα τα CARBONE LORRAINE τα Α3.τα προτιμισα αυτα γιατι εχω διαβασει καλες εντυπωσεις,τα φοραω στο πισω το φρενο και ειμαι ευχαριστιμενος και τα φοραγα και σε ενα cbr 600f που ειχα παλια,οπου και πολυ καλο φρενο ειχε και η φθορα του δισκου ηταν ελαχιστη.τωρα που τα εβαλα και μετα απο βολτα 700-800 χλμ,μπορω να πω και εγω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχω πιο δυνατο φρενο και καλυτερο αρχικο δαγκωμα.σε σχεση με τα μαμα ειναι η μερα με τη νυχτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ELIAS PAPA

ELIAS PAPA

Ηλικία : 58
Τόπος : Θεσνικη-Αθηνα
Registration date : 24/07/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27 2009, 19:29

spyrakos35 έγραψε:
Man With No Name έγραψε:
Έβαλα και σωληνάκια αλλά διαφορά δεν είδα. Πιστεύω πως για να δεις διαφορά, θα πρέπει τα μαμά να έχουν μπαλονάρει οπότε.. λογική και η διαφορά που αισθάνεται κατόπιν κανείς...

συγνώμη αλλα με τα σωληνακια και μόνο τι διαφορά περιμένετε να δείτε???? προκειμένου να δείτε διαφορά στα φρένα (φρενάρω απο τα 100 σε 40 μέτρα αντι για 50 π.χ.) θα πρέπει να αλλαχτουν τρόμπες, δαγκάνες, δίσκοι κλπ.....

με τα μεταλλικά σωληνάκια και μόνο, σίγουρα υπάρχει κάποια διαφορά στην αμεσότητα του φρεναρίσματος (με όποιους κινδύνους συνεπάγεται) και
σίγουρα μετά από μία κατάβαση βουνού τα φρένα είναι καλύτερα μιας και με τα μεταλλικά σωληνάκια ούτε έχουν βράσει τα υγρά ούτε έχουν φουσκώσει τα σωληνάκια.....

Πες τα παλικάρι μου.Πολύ σωστός.Τα έχω πει και αλλού να μην επαναλαμβάνομαι. OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavros kavalaris

mavros kavalaris

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 27/06/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 13 2009, 00:51

re paidia auta edw mpas kai ta exei kaneis ypopsi tou? deka evra to zevgos sou leei!
ta fovamai ligo alla apo tin alli ta vazeis ta dokimazeis kai vlepeis. anyway ta kserei kaneis?

http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.psychocare.gr
Nik_Strom

Nik_Strom

Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 07/03/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 13 2009, 10:53

mavros kavalaris έγραψε:
re paidia auta edw mpas kai ta exei kaneis ypopsi tou? deka evra to zevgos sou leei!
ta fovamai ligo alla apo tin alli ta vazeis ta dokimazeis kai vlepeis. anyway ta kserei kaneis?

http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rear-tvd163-fa174-honda-cbr-suzuki-vstrom-nagano-p-69.html



Εγω φιλε μου δεν θα εκανα πειραματα με τα φρενα μου......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostastorm

kostastorm

Ηλικία : 56
Τόπος : Βολος
Registration date : 31/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 19 2009, 21:48

TI LETE GIA MARGARITES KAI SOLINAKIA IPSILIS?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://kostas_vstrom@yahoo.gr
kostastorm

kostastorm

Ηλικία : 56
Τόπος : Βολος
Registration date : 31/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 19 2009, 21:51

ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΣΕ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://kostas_vstrom@yahoo.gr
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 44
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μαρ 24 2010, 19:46

Update για τακάκια!

Με την αλλαγή του χρόνου έκανα κάτι μαζέματα και άλλαξα και τακάκια,
έβαλα τα EBC ΗΗ sintered

Μπορώ να πώ, μετά από 4000χμ με 3μεγάλες βόλτες και μία βδομάδα 2κάβαλος και τριβάλιτσος στα βουνά και στροφιλικια Θεσσαλίας και Ηπείρου, οτι έχω φρένα! πουθενά δεν ένιωσα να θέλω από αυτά περισσοτερη δύναμη, οπότε και εγκαταλείπω τυχόν σκέψεις για τετραπίστονες!
αν κανείς σκέφτεται μόνο για τακάκια και όχι μετατροπές τα προτείνω ανεπιφύλακτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 25 2010, 00:28

al_tzamp έγραψε:


Μπορώ να πώ, μετά από 4000χμ με 3μεγάλες βόλτες και μία βδομάδα 2κάβαλος και τριβάλιτσος στα βουνά και στροφιλικια Θεσσαλίας και Ηπείρου, οτι έχω φρένα! πουθενά δεν ένιωσα να θέλω από αυτά περισσοτερη δύναμη, οπότε και εγκαταλείπω τυχόν σκέψεις για τετραπίστονες!
αν κανείς σκέφτεται μόνο για τακάκια και όχι μετατροπές τα προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Πολύ καλά τα λες και υπό αυτές τις συνθήκες συμφωνώ απόλυτα!!

Όταν όμως χρειαστείς τα φρένα πραγματικά (ξέρεις εσύ τι εννοώ)θα επιστρέψουν οι σκέψεις για τεραπίστονες.
Τι να σου κάνει το τακάκι όταν οι δαγκάνες είναι ψόφιες!!

φιλική συμβουλή κανε ότι μπορείς για να τις ξεφορτωθείς!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 44
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 25 2010, 01:17

Χρήστο πίστεψέ με, δεν ήταν απλά καλύτερα τα φρένα μου. Τα ένιωθα να έχουν αρκετά περιθώρια ακόμη, ποτέ δεν με φόβισαν η μου φάνηκαν οριακα σε δύναμη και φυσικά καμία συγκριση δεν υπάρχει με τα μαμα που είχα πρίν!
Μπορεί να είναι ο τρόπος που οδηγάω, δεν ξέρω, η αλήθεια είναι οτι δεν πιέζω τη μοτο, αλλα στα τόσα χμ, έχρονται και τα δύσκολα, γι'αυτό δεν βιάστηκα να μιλήσω.

Καταλαβαίνω τι λές, και σίγουρα οι τετραπίστονες θα έχουν άλλη απόδοση αλλά νιώθω καλυμμένος για την ώρα.
αν δω κάτι λιγότερο στην πορεία δεν θα το σκεφτω περισσότερο, θα τις αλλάξω στο φτερο, δεν είναι να παίζεις με αυτά!
Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 25 2010, 10:14

Να πω παντως απο την δικη μου μερια μιας και αλλαξα δαγκανες (TOKICO) μαζι με τακακια (PRΕΜΙΕR),οτι τα φρενα ειναι αλλου!Οδηγω της υπηρεσιας που φυσικα δεν εχει υποστει καμια μετατροπη,και μετα το δικο μου και μου φαινεται λες οδηγω διαστημοπλοιο.Πολυ δυναμη και σαφηνεια με τις καινουργιες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 25 2010, 12:18

KOYRKOYBINIS έγραψε:
Να πω παντως απο την δικη μου μερια μιας και αλλαξα δαγκανες (TOKICO) μαζι με τακακια (PRΕΜΙΕR),οτι τα φρενα ειναι αλλου!Οδηγω της υπηρεσιας που φυσικα δεν εχει υποστει καμια μετατροπη,και μετα το δικο μου και μου φαινεται λες οδηγω διαστημοπλοιο.Πολυ δυναμη και σαφηνεια με τις καινουργιες...

+650 καλά τα τακάκια αλλά οι τετραπίστονες απλά αλλάζουν την οδηγική εμπειρία από άποψη αυτοπεποίθησης,αίσθησης ασφάλειας κ αποτελεσματικότητας στην δύσκολη ώρα..εγώ ήδη αριθμώ περιπτώσεις που δεν έπαιζε απλά να σταματήσω εγκαίρως κ σταμάτησα...

δίνεις 150ευρώ σήμερα κ γλυτώνεις από πολλαπλάσια χρήματα εώς σοβαρότερα πράγματα...εκλιπαρώ όσους μπορούν να τις έχουν να τις αποκτήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xtrgeo
Member
Member
xtrgeo

Ηλικία : 45
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 03/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 25 2010, 12:54

Αν και ακόμη δεν έχω ποστάρει τις φωτο από τις τετραπίστονες(θα το κάνω,μη βαράτε) θα πω ότι σε συνδυασμό με τα τακάκια που μου πήρε ο ταζ τα φρένα έχουν γίνει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΠΟΛΥΤΑ. Και σε συνέχεια αυτών που γράφει φίλος παραπάνω, νομίζω ότι έβγαλαν ήδη τα λεφτά τους προχτές...

όταν δικάβαλος με τη γυναίκα επάνω(οι έχοντες καταλαβαίνουν) μου πετάχτηκε από το stop ένας καρι0λ@ς που είμαι σίγουρος ότι με είδε αλλά απλά δεν έκοψε...Τεσπά του έχω πάρει πινακίδες και όσοι με ξέρουν που δουλέυω, σας λέω ότι θα τον κανονίσω ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ...

Στο θέμα μας. Παιδιά, το μηχανάκι, ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ μόλις σκέφτηκα ότι ήθελα να σταματήσω!!!!Σας μιλάω για φοβερή αίσθηση!Κάτι που αν δε το νιώσεις δε μπορέις να το καταλάβεις..Δε ξέρω πως να το περιγράψω ρε απιδιά...

Αφού από πίσω μου ήταν ένας ταριφας ο οποίος πλακώθηκε στα ABS για να μη με χτυπήσει και ερχόμενος διπλά μου μετά, μου είπε ότι πάλι καλά που σταμάτησα έτσι και ότι εκανε αριστερα για να μη με χτυπησει...

Η κοπελιά μου ρε παιδιά απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ τί έγινε και σταματήσαμε...Το μόνο που είπε μετά ήταν..." Χαλάλι για τα φρένα..."

Υ.Γ. Εγώ θα βάλω και σωληνάκια υψηλής για να έρθει κουτί.
Υ.Γ.2 Ανεπιφύλακτάααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpohalos

mpohalos

Ηλικία : 44
Τόπος : Πειραιάς
Registration date : 09/01/2010

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Απρ 09 2010, 15:54

tazakos έγραψε:

+650 καλά τα τακάκια αλλά οι τετραπίστονες απλά αλλάζουν την οδηγική εμπειρία από άποψη αυτοπεποίθησης,αίσθησης ασφάλειας κ αποτελεσματικότητας στην δύσκολη ώρα..εγώ ήδη αριθμώ περιπτώσεις που δεν έπαιζε απλά να σταματήσω εγκαίρως κ σταμάτησα...

δίνεις 150 ευρώ σήμερα κ γλυτώνεις από πολλαπλάσια χρήματα εώς σοβαρότερα πράγματα...εκλιπαρώ όσους μπορούν να τις έχουν να τις αποκτήσουν.

Και που μπορεί να κοιτάξει κάποιος για τετραπίστονες ? Γιατί όντως το 1000 δεν την παλεύει και πολύ από φρένα!
Πιστεύω ότι το πρώτο που χρειάζεται αυτή η μηχανή είναι φρένα! Δεν ξέρω, είναι η ιδέα μου???

Κάποιος να βοηθήσει σε αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannis81
Member
Member
giannis81

Ηλικία : 42
Τόπος : Aθήνα
Registration date : 07/03/2010

Tακάκια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Απρ 16 2010, 17:25

Φιλε mpohale, δες και εδω για το ιδιο θεμα.

http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f29/topic-t3567.htm?highlight=%e4%e1%e3%ea%e1%ed%e5%f2+tokico

Και εγω θελω να κανω αυτη την μοντα με τις τετραπιστονες αλλα θελει ψαξιμο απο ebay για μεταχειρισμενες απο συγκεκριμενα μοντελα (τα γραφει στο λινκ), οποτε θες γνωση και συχνο ψαξιμο και λιγη τυχη.
Οι περισσοτεροι παλιοι και γνωστες εδω μεσα εχουν κανει ηδη τη μοντα, οποτε μαλλον δε μπορουν να μας βοηθησουν και εγω δεν το εχω το ψαξιμο (ουτε οπτικα δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει αυτο που βρισκω στο ebay).
Αν βρω κατι θα ειδοποιησω και το ιδιο και εσυ, σφυρα αν βρεις ακρη. Σε λιγοτερο απο 1000χλμ πρεπει να αλλαξω τακακια μπροστα οποτε ειναι η καλυτερη στιγμη για να κανω τωρα την αλλαγη, αλλιως μετα παει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Tακάκια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 11Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: