Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Tακάκια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
wannabe
Member
Member
wannabe

Τόπος : Athens
Registration date : 28/06/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 14:47

πρώτον πρέπει να στρώσουν.
και δεύτερον, και κυριώτερο όταν μιλάμε για το πίσω τροχό, πρέπει να είναι ευθυγραμμισμένος.


πόσο πάνε του Transalp τα πίσω ρε παίδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 15:16

giannis81 έγραψε:

Τι περιπτωσεις υπαρχουν? Να εχει γινει καποιο λαθος στην τοποθετηση και να ακουμπαει μονιμα πραγμα που σημαινει οτι θα μου φαει τον δισκο ή ειναι κατι το φυσιολογικο στην αρχη?

ποιος είπε ότι θα σου φάει τον δίσκο αγορίνα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioannisk
Member
Member


Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 29/07/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 15:25

32€ τα honda 52€ τα suzuki.Να αναφερω οτι περυσι με το που αλλαξα τακακια μπροστα αντι για μαμα εβαλα fedodo ,ακουγα ενα σφυριγμα μονιμως,(το ανεφερα στον επιστημονα που επεμενε οτι προκειται για καλυτερη επιλογη) με κθησυχαζε λέγοντας μου οτι ειναι στην φυση του υλικου που εχει το τακακι.Μετα απο 1 μηνα ειχαν φαγωθει οι δισκοι 1,5χιλ και τελικα αλλαξα δισκους και αναγκαστικά και τακακια(μαμα) συνολο 480€καλο ε??
Για την ιστορια ο επιστημονας ειναι απο τους πιο εμπειρους σουζουκαδες στην Θεσσαλονικη καπου πισω απο τον σταθμο,, να μην λεμε ονοματα τωρα...
Τουλαχιστο εχω φρενα κανονικα τωρα οπως οτ;αν αγορασα το μηχανακι!
Δεν ειχα την τυχη να δω το forum(γραφτηκα λιγο μετά) και δεν προλαβα τις προτασεις που εκανε ο ΕΚΕΙΝΟΣ ετσι ωστε με τα ιδια χρηματα να εχω κατι καλυτερο σε αποτελεσμα στα φρενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 15:57

ειναι η δευτερη φορα που θα βαλω ferodo στο πισω.σε 1.5 μηνα δηλ.
δεν εχω κανενα παραπονο απο το υπαρχον ζευγος.
25 ευρω το ζευγος τα αγορασα.μια χαρα ειναι.ουτε 32 ουτε 52 που λετε.ειπαμε οι καιροι ειναι δυσκολοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannis81
Member
Member
giannis81

Ηλικία : 43
Τόπος : Aθήνα
Registration date : 07/03/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 18:02

tazakos έγραψε:
giannis81 έγραψε:

Τι περιπτωσεις υπαρχουν? Να εχει γινει καποιο λαθος στην τοποθετηση και να ακουμπαει μονιμα πραγμα που σημαινει οτι θα μου φαει τον δισκο ή ειναι κατι το φυσιολογικο στην αρχη?

ποιος είπε ότι θα σου φάει τον δίσκο αγορίνα?

Kανεις, μια υποθεση εκανα και γιαυτο το εγραψα εδω, μπας και καποιος που ειχε το ιδιο θεμα με καθυσηχασει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tassos...
Member
Member
tassos...

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/04/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 20:04

EBC-HH

Tακάκια - Σελίδα 6 292402
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 45
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 20:18

tassos... έγραψε:
EBC-HH

Tακάκια - Σελίδα 6 292402

...τι εγινε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tassos...
Member
Member
tassos...

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/04/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 21:31

al_tzamp έγραψε:
tassos... έγραψε:
EBC-HH

Tακάκια - Σελίδα 6 292402

...τι εγινε???

EBC-HH
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 18 2010, 21:42

οκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Balatsa

Balatsa

Ηλικία : 41
Τόπος : Καρδίτσα
Registration date : 01/07/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Ιουν 22 2010, 12:04

Να κανω μια ερωτηση?
Τα τακακια απο ποιο μοντελο transalp ταιριαζουν?
Το ιδιο ισχυει και για μπροστα και για πισω?

Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
noe
Member
Member
noe

Ηλικία : 45
Τόπος : Καβαλα-Δραμα
Registration date : 29/05/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 11 2010, 20:44

Balatsa έγραψε:
Τα τακακια απο ποιο μοντελο transalp ταιριαζουν?
Το ιδιο ισχυει και για μπροστα και για πισω?

για το 650 της honda μιλαμε.
Παντως ο μαστορας της suzuki στην περιοχη μου ηταν προετοιμασμενος και ηξερε και για τα τακακια της honda
αλλα και κατι αλλα που μου προτυνε και τελικα εβαλα με 38 € nissin χρυσα(σκουρο)
tτιμες . μαμα 50 €
honda 35 €
nissin 38 €.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithas
Member
Member
spithas

Ηλικία : 44
Τόπος : Πλέον.... Ίλιον
Registration date : 02/09/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 12 2010, 13:51

παιδία sorry για το πισω-γύρισμα αλλά...... εχω μπερδευτεί ΤΕΛΕΙΩΣ sos sos sos
Είπα να διαβάσω αυτό το νήμα για να καταλάβω και να βγάλω κάλποια συμπεράσματα και τελικά.....
Το λοιπόν. Έχω το Κ8 650cc με μαμά φρένα εμπρός (απο το εργοστάσιο) και 29000 χλμ. Ενώ τα πίσω τα έχω αλλάξει ανεπιτυχώς μία φορά στα 18000 με μια μάρκα του αντιπροσώπου της Σουζούκι (πατάτα) και μετά απο 1500 χλμ περίπου τα άλλαξα με "μαμα" (υποτείθεται)
Ήγκικεν η ώρα της αλλαγής (οχι πολιτικής, αλλά "βάτες τροχοπεδήσεως" όπως διάβασα σε ένα ΑΡΧΑΙΟ λεξικό τεχνικών όρων)
Σύμφωνα με τον μάστορα (Σουζούκι) θέλω 60*2=120 Ευρώ για μπροστά +55Ευρώ για τα πίσω. Συνολο 175 για "μαμά" Ή 100Ευρώ περίπου για "τα δικά του" που αποδεδειγμένα είναι για Tακάκια - Σελίδα 6 95412

Σύμφωνα με την κοινή λογική και τον οικογενειακό προγραματισμό ΘΕΛΩ:
Σωστά τακάκια (δεν έχω βάλει ΝΙΤΡΟ)
Σωστό φρενάρισμα (να μη σταματάει μόνο αν το συνημίτονο της γωνίας κλίσης του δρόμου που κινούμαι είναι > της τετραγωνικής ρίζας του τηλεφώνου της οδικής βοήθειας επι του πηλίκου των τηλεφώνων του γραφείου κηδειών με το παρακείμενο νοσοκομείο)
Να μήν χρειάζονται μόντες (οκ αν βάλω 4-6-8-12 πίστονες θα σταματάει και θα βγάζει και την άσφαλτο, μη σου πω οτι θα άλλάξει και ο ρυθμός περιστροφής τηε Γής!)
Να μήν θέλουν αλλαγή κάθε νέα Σελήνη (οκ υπερβάλω λίγο Wink )
Και τέλος να έιναι λογική η τιμή τους

Κάθε τεκμηριωμένη ("γιατί τα έβαλα εγώ και είδα χ πράγματα") και πλήρης (τα βρήκα στο Χ μαγαζί και έχουν Χ ευρώ) απάντηση είναι ευπρόσδεκτη. Αλλιώς ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω.

Sorry για το μακρυσκελές και απαιτιτικό post μου, αλλά νομίζω οτι κάπου πρέπει να μπει μια γραμμή και να κάνουμε μια σούμα στο ότι έχει γραφτεί σε αυτό το νήμα εως τώρα, για το καλό ΟΛΩΝ μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 12 2010, 13:59

Πάρε απο τον Ταζάκο τακάκια.
Μια χαρα ειναι και εχουν 60ευρω μπροστα-πισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 12 2010, 15:20

Mια διορθωση χωρις να θελω να θιγει κανενας.Τα τακακια δεν τα πουλα ο Γιαννος αλλα
μεσολαβει ο παλλικαρος και τα περνουμε φθηνοτερα στην τιμη των 60Ε.
Η αναφορα αυτη γινεται για να μην δημιουργουντε παρερμηνειες για τον Γιαννο,οπως εχουν
ακουστει απο κακοβουλους στο παρελθον.
Τωρα σε οτι αφορα τα τακακια οπως ειπε και ο Ανδρεας ,τα συγκεκριμενα (μεσω Ταζακου)τα εχω και εγω
ειναι της Galfer η χρυση σειρα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 12 2010, 16:20

Nickolaos έγραψε:
Mια διορθωση χωρις να θελω να θιγει κανενας.Τα τακακια δεν τα πουλα ο Γιαννος αλλα
μεσολαβει ο παλλικαρος και τα περνουμε φθηνοτερα στην τιμη των 60Ε.
χαχαχαχα
Σωστος!
Για μένα είναι "τα τακάκια του taz".... "τα λαδια του Taz"! και πάει λέγοντας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 12 2010, 16:26

andreasp έγραψε:
Nickolaos έγραψε:
Mια διορθωση χωρις να θελω να θιγει κανενας.Τα τακακια δεν τα πουλα ο Γιαννος αλλα
μεσολαβει ο παλλικαρος και τα περνουμε φθηνοτερα στην τιμη των 60Ε.
χαχαχαχα
Σωστος!
Για μένα είναι "τα τακάκια του taz".... "τα λαδια του Taz"! και πάει λέγοντας...
geia OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk8abs

spyrosk8abs

Ηλικία : 45
Τόπος : πατρα
Registration date : 01/06/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 14 2010, 15:51

παιδες εδω στην πατρα δεν βρισκω με τιποτα galfer χρυσα,μονο τα μαυρα με τιμη για πισω 32 ευρω.δεν ξερω τι να προτιμησω,να το βαλω η θα φαγωθει αμεσως?βασικα χρυσα galfer δεν υπαρχουν ουτε στο galfer.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
evristrom

evristrom

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα
Registration date : 07/02/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 29 2010, 00:58

τελικα τα GALFER ειναι καλυτερα απο τα NISSIN????sos γιατι εδω πατρα εχουν 50 ευρω τα νισσιν συνολο 150
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 29 2010, 01:07

EVRISTROM έγραψε:
τελικα τα GALFER ειναι καλυτερα απο τα NISSIN????sos γιατι εδω πατρα εχουν 50 ευρω τα νισσιν συνολο 150

ρε παιδιά είναι κ γαμώ τα τακάκια...καταλάβατε? τρομερά...βρείτε τα κ πάρτε τα! Εγώ σταματάω να ασχολούμε γιατί με έχει καταβάλει, κ κάνει κ κάτι λαθάκια ο έμπορος κ εκτείθομαι κ εγώ που δεν φταίω...από εδώ κ πέρα θα λέω εκεί είναι πηγαίντε πάρτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shark72

shark72

Ηλικία : 52
Τόπος : Αχαρναί
Registration date : 18/05/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 29 2010, 01:10

Εμένα μου έβαλε ο μηχανικός μου τα BREBO με 60? μόνο τα μπροστά τα πίσω έχουν ακόμα ψωμί τα έχω πάνω περίπου 20 μέρες και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το φρενάρισμα βέβαια να σημειώσω ότι η οδήγησή μου είναι δρόμου όχι πίστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelos
Member
Member
pantelos

Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Αυγ 17 2010, 12:45

Ετοιμάζεται η αναβάθμιση σε 4-πίστονες και χρειάζομαι τακάκια για δαγκάνες από Honda CBR F4.
Έχετε καμιά καλή πηγή για τακάκια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Αυγ 17 2010, 13:10

Το είπαμε..........................αλλά ανοίγει μετά τις 29/8......... Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantelos
Member
Member
pantelos

Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/08/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Αυγ 18 2010, 11:21

Μπορείς να μου στείλεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες σε παρακαλώ;
Και σε πμ αν δεν πρέπει να κάνεις διαφήμιση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Αυγ 18 2010, 13:40

pantelos έγραψε:
Μπορείς να μου στείλεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες σε παρακαλώ;
Και σε πμ αν δεν πρέπει να κάνεις διαφήμιση.
Δεν είναι θέμα διαφήμησης,όλοι γνωρίζουν ότι ο Αράθυμος(Κερατσίνι),μας έχει κάνει καλές(και εξακολουθεί να μας κάνει).
Είναι κλειστά μέχρι 29/8.................το τηλ του 2104006282
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Tακάκια - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tακάκια   Tακάκια - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Ιαν 11 2011, 00:39

TomK8ww έγραψε:
mavras έγραψε:
koymentakos έγραψε:
μετρα με ενα παχυμετρο τις αποστασεις και βαλε την καταληλου παχους ροδελα
τι ακριβως μετραω ομως?
την απόσταση που πρέπει να είναι ίδια(και απ τις δύο πλευρές),από την εσωτερική πλευρά της δαγκάνας έως το κέντρο του δίσκου(προτίμησε να μετρήσεις αυτή την απόσταση,στο ύψος του κέντρου περίπου του εμβόλου)
φορ μπεστ αποτελέσματα,μετράμε και πάνω και κάτω χωρίς τακάκια η με τα τακάκια ανοιχτά(χωρίς να ακουμπάνε στο δίσκο)


επειδη μια φωτογραφια αξιζει οσο χιλιες λεξεις, οι αποστασεις αναμεσα σε κοκκινα και πρασινα σημαδακια να ειναι ιδια, σωστα?
Tακάκια - Σελίδα 6 Caliperbrackets


TomK8ww έγραψε:

Υ.Γ............συνήθως,με 2ΜΜ ροδέλα μεταξύ αποστάτη και βάσης καλαμιού,λύνεται το πρόβλημα

οποτε μετακινουμε ΟΛΟ το συστημα δαγκανας αποστατη και οχι μονο την δαγκανα, ε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Tακάκια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 6 από 11Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: