Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
asterix2
Member
Member
asterix2

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/03/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 16:42

Εγώ πιστεύω ότι την αλλαγή των λαδίων την καθορίζει η μάρκα του λαδιού που βάζεις, η χρήση που κάνεις και ο καιρός,
για παράδειγμα τα Τorco που έβαλα την τελευταία φορά το σασμάν μετά τα 800 χλμ βάραγε σαν πουτανα, τα Motul επειδή να έβαλα καλοκαίρι και είχε υψηλές θερμοκρασίες μου κράτησαν 2300 χλμ μετά άρχισε να βαραέι το σασμάν..(οχί πολύ), τώρα που έχω το service των 24000 λέω να δοκιμάσω τα Castrol Activ (είχα δοκιμάσει ποίο παλιά τα GPS αλλά δεν θυμάμε ποσσα χλμ μου έβγαλε γτ εκείνη την εποχή μου τα έκαιγε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 17:42

asterix2 έγραψε:
Εγώ πιστεύω ότι την αλλαγή των λαδίων την καθορίζει η μάρκα του λαδιού που βάζεις, η χρήση που κάνεις και ο καιρός,
για παράδειγμα τα Τorco που έβαλα την τελευταία φορά το σασμάν μετά τα 800 χλμ βάραγε σαν πουτανα, τα Motul επειδή να έβαλα καλοκαίρι και είχε υψηλές θερμοκρασίες μου κράτησαν 2300 χλμ μετά άρχισε να βαραέι το σασμάν..(οχί πολύ), τώρα που έχω το service των 24000 λέω να δοκιμάσω τα Castrol Activ (είχα δοκιμάσει ποίο παλιά τα GPS αλλά δεν θυμάμε ποσσα χλμ μου έβγαλε γτ εκείνη την εποχή μου τα έκαιγε)
........όπως λέμε δλδ,το ελα"i"ς είναι καλύτερο απ το μινέρβα η τ ανάποδο ?????????
........................................καλύτερα να ψαχτείς με πιο ειδικές αναγραφές,όπως παρθένο η παρθένο extra, Laughing,αλλά πάντα μέσα σ αυτά τουλάχιστον που σου ζητάει η σουντζούκ.
Για το σαζμάν που λες βαράει(εγώ δεν το καταλαβαίνω μετά από 5500κμ-είμαι και παλιόγρια βλέπεις Very Happy)......ψάξου με μια πιο σωστή ρύθμιση(από κάτω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 18:02

gmavrid έγραψε:
http://www.enginecheckupmarine.com/index.html

http://www.enginecheckupmarine.com/faqs.html

Κι ερωτώ: Έχεις παραγγείλει τα χαρτάκια "enginechekup"?
..............όχι απλά τα έχω,βρίσκομαι στο τέλος του test............βιαστηκέ........αλλά σου παραθέτω αυτό από κάτω,για να θυμηθής,ότι χρωστάς μία περιλιπτική μετάφραση(έστω),και όχι γκουγκλιστή,μετά (στην πορεία)θα σου πω και το μαγαζί!!!



gmavrid έγραψε:
EngineCheckUp tests for oil contaminants, including fuel, water, antifreeze and carbon or metal particulates.???

.....,ανέβασε λεπτομέρειες για την Γερμανική Αρχή Δοκιμών (TUV....πιστοποίηση),και τα διπλανά βραβεία καινοτομίας 2007-08 στα Ελληνικά,για να τα καταλαβαίνουμε όλοι.........(είναι σοβαρό το θέμα βλέπεις...).
υ.γ..........................................θα το πω μόνο του kakto......................να σκάσεις !!! Sad Sad


2ο υγ.......άμα περιμέναμε τον Mikios.............................................σωθήκαμε !!!

_________________ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 18:45

Σε ό,τι αφορά στην TUV δε χρειάζονται και πολλές συστάσεις είναι πολύ γνωστή.
Κι έχει κι ελληνικό site για ενημέρωση: http://www.tuvhellas.gr/default.asp

NMMA - National Marine Manufacturers Association
http://www.nmma.org/

Με λίγα λόγια η NMMA είναι η εθνική ένωση (των Η.Π.Α.) κατασκευαστών προϊόντων που χρησιμοποιούνται στα σκάφη αναψυχής, από το ίδιο το κοίτος έως και τον ...ναυτιλιακό αναπτήρα που τοποθετούμε κι εμείς στις μοτό μας... Τα πάντα!

Σε ό,τι αφορά στα βραβεία καινοτομίας της ΝΜΜΑ:

Σκοπός των Βραβείων καινοτομίας σύμφωνα με την ΝΜΜΑ είναι να τιμήσουν τους κατασκευαστές και τους προμηθευτές που φέρνουν στην αγορά νέα και καινοτόμα προϊόντα για τη ναυτιλιακή βιομηχανία. Αυτά τα βραβεία παρουσιάζονται σε διάφορες κατηγορίες (από εξοπλισμό σκάφους SONAR κτλ. μέχρι και θέματα λειτουργίας και συντήρησης κινητήρα) και παρουσιάζονται σε διάφορες διεθνής εκθέσεις.
Η NMMA συνεργάζεται με το BWI (Boating Writers International) να παρέχουν γνώσεις και αμερόληπτες κριτικές. Τα μέλη του BWI συμπεριλαμβανομένων των εκδοτών, συγγραφέων εξωτερικών συνεργατών, παρουσιάζουν και αναλύουν ενδελεχώς στους υποψήφιους καταναλωτές των προϊόντων τα μυστικά και την τεχνογνωσία της βιομηχανίας των σκαφών αναψυχής.

Σε γενικές γραμμές τα προϊόντα που λαμβάνου μέρος στον διαγωνισμό για τα βραβεία καινοτομίας της ΝΜΜΑ θα πρέπει:

1. Να είναι καινοτόμα σε σχέση με παρεμφερή προϊόντα ιδίου προσανατολισμού και χρηστικότητας
2. Δεν είναι απαραίτητο να απευθύνονται αποκλειστικά στην marine κοινότητα, αρκεί με μικρές διαφοροποιήσεις να μπορεί να βρει εφαρμογή σε αυτήν (Πχ. EngineCheckUp!!! Χαχα!!!)
3. Να είναι πρακτικά και με αποδεδειγμένο όφελος στη κοινότητα των καταναλωτών
4. Να είναι... cost-effective
5. Το προίόν θα πρέπει να κυκλοφορεί κανονικά στην αγορά και να μην είναι σε φάση ανάπτυξης ή δοκιμών.

Pittman Innovation Awards
http://www.sailamerica.com/home.asp

Για τα βραβεία Pittman θεσμοθετήθηκαν στη μνήμη του πρώην συντάκτη του SAIL America Freeman Pittman, ο οποίος πέθανε το 1996 κι αφορoύν στα πιο καινοτόμα προϊόντα στην ιστιοπλοϊκή αγορά.

Τώρα όμως φίλε Tom, ήρθς η σειρά σου να μας πεις 2-3 λογάκια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asterix2
Member
Member
asterix2

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/03/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 20:02

όταν οδηγάς φοράς αρβύλες του στρατού? (και δεν το καταλαβαίνεις) ειδικά ορισμένες φορές δεν μπορούσα να κατεβάσω είχε σκληρίνει τόσο πολύ με το TORCO που λέω πάει σκίστικε το παπούτσι..
Τι είδους ρύθμιση να κάνεις από κάτω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 21:18

Εγώ πάλι,torco έχω από την τελευταία αλλαγή και τώρα στα 30000χλμ. πάλι torco θα βάλω. success
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 22:41

TomK8ww έγραψε:
.......αν θες να βοηθήσεις,κάνε μια μετάφραση στο μχμμμμ (έστω και περιλιπτική-αλλά όχι αυτόματη),για να

Εν ολίγοις είναι ένα φτηνό, αξιόπιστο και γρήγορο τεστ, που ρίχνοντας 1 σταγόνα ζεστό λάδι από τον κινητήρα στην περιοχή εξέτασης, μπορεί να δείξει (κ να βοηθήσει να προλάβουμε) ζημιές του κινητήρα.

πχ. μπορεί να διγνώσει μεγάλη συγκέντρωση σωματιδίων στο λάδι, ύπαρξη νερού (ή παραφλου) στο λάδι (καμένη φλάντζα), και υψηλή συγκέντρωση καυσίμου στο λάδι.

Ορίστε κ το τεστ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 451272
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Animtargetsmall
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 22:48

cantona έγραψε:
Εγώ πάλι,torco έχω από την τελευταία αλλαγή και τώρα στα 30000χλμ. πάλι torco θα βάλω. success

Και εγω με τα τορκο ευχαριστημενος ειμαι μεχρι στιγμης, αλλα δεν ειμαι κριτηριο διοτι ουτε 1000 χλμ δεν εχω κανει (εχω βαλει και μοτορκοτε μεσα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 22:54

που ειναι το τεστ οεο?? Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 23:16

.........................gmavrid.......................σου βγάζω το καπέλο !!!!
Αφού καταλάβαμε όλοι,ότι πρόκειται για σοβαρούς οργανισμούς,να επισυνάψω λίγο το.........................marine.
Οι μηχανές θαλάσσης,πιό εξελιγμένες απ της στεριάς(μεγάλη κουβέντα πάμε να ανοίξουμε),ξέρετε κάθε πότε λένε αλλαγή λάδια ?????????
Κάθε 100 ώρες!!! ti!.........(για τετράχρονους εξωλέμβιους μιλάμε πάντα!!)..........αυτό για τις μαστοράντζες που λένε..{μην κοιτάς π.χ τα 6000κμ,αλλά κοίτα πόσες ώρες κάθετε το μηχανάκι στα φανάρια}........και συνεχίζω,δλδ όταν τραβάς 2ώρες συρτή στο ρελαντί ??? Η να πω,ότι η εξωλέμβια(που δεν έχει ταχύτητες),πηγαίνει μια ζωή τσίτα !!!
Η να πω το χειρότερο, όταν έχει καιρό,εκεί που πηγαίνεις 5500στροφές,από το κύμα να πέφτει στις 4000 (απ τα ζόρια),και μετά πάλι 5500......και πάλι 4000 κλπ για ώρες??????
Η να πω,ότι όταν έχεις πίσω τον καιρό και ξενερίζει η προπέλα,βαράει το μοτέρ κόκκινα ???(ευτυχως τελευταία το λύσανε αυτό).Ξέχασα να σας πω,ότι 15-50 ημισυνθετικό προτείνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές τους(για την Ελλάδα μιλάμε πάντα).
Με λίγα λόγια,αν τις 100 ώρες τις βάζαμε στην μηχανή μας σε ταξίδι(λέω γω τώρα),θα ξεπερνούσαμε κατά πολύ τις 10.000κμ,βλέπε τρανσάλπ-700 αλλαγή κάθε 12000κμ και ημισυνθετικό 15-50(σαν το δικό μας δηλαδή)
....................................................................ουφ ZESTI............συνεχίζεται...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 23:27

popcorn popcorn popcorn popcorn Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 23:37

mikios έγραψε:
TomK8ww έγραψε:
.......αν θες να βοηθήσεις,κάνε μια μετάφραση στο μχμμμμ (έστω και περιλιπτική-αλλά όχι αυτόματη),για να

Εν ολίγοις είναι ένα φτηνό, αξιόπιστο και γρήγορο τεστ, που ρίχνοντας 1 σταγόνα ζεστό λάδι από τον κινητήρα στην περιοχή εξέτασης, μπορεί να δείξει (κ να βοηθήσει να προλάβουμε) ζημιές του κινητήρα.

πχ. μπορεί να διγνώσει μεγάλη συγκέντρωση σωματιδίων στο λάδι, ύπαρξη νερού (ή παραφλου) στο λάδι (καμένη φλάντζα), και υψηλή συγκέντρωση καυσίμου στο λάδι.

Ορίστε κ το τεστ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 451272
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Animtargetsmall
..............μεγάλες φωτιές άναψες εσύ και γρήγορα(βιαστηκέ) kolaraki
τι θα κάνουν τώρα οι μαστοράντζες βρε?????????κλέφτες θα γίνουνε???(όχι πως δεν ήτανε....αλλά..)Πως θα σου πουλήσουν το ποίημα για αλλαγή κάθε 3-4000κμ,για να σου αποδείξουν ότι το μηχανάκι δεν καίει λάδια??? Mad Mad.............και να μη καίει(πράγμα δύσκολο στα κ7 και μετά),θα αφήσουν την κονόμα????
Ετοιμαστείτε..................για ελατήρια..(με πιστόνια μαζί-πάντα) eee
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 12:24

TomK8ww έγραψε:
Ετοιμαστείτε..................για ελατήρια..(με πιστόνια μαζί-πάντα) eee

Χαχα! Κι εμένα καίει (Κ7), αλλά όχι τόσο ώστε να είναι για τέτοια αλλαγή...

@mikios: Εγώ το είχα βρει στα Αγγλικά το τεστ τους. Που το ξετρύπωσες στα Γαλλικά???? Χαχα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 12:55

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.................και ξέχασα !!!!!
Το συγκεκριμένο Τest,δεν τεστάρει μόνο λάδια,αλλά και βαλβολίνεςShocked
και υδραυλικά υγρά Shocked........(να δείτε γέλια όσοι βάλαμε τα amsoil 5w,μετά από κάνα χρόνο)
και υγρά φρένων Shocked
Δεν τεστάρει σίγουρα λάδι για δίχρονα Laughing

KARRA................μπες και γράψε αυτό που ξέρεις,γιατί θα ανέβω και θα σου βουλώσω το μάτι!!! pirat
...........είπαμε,θα βοηθήσουμε..............ΟΛΟΙ !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 16:16

mikios έγραψε:
url=http://www.enginecheckup.com/news.php]μχμμμμ[/url]

εδώ είναι αγγλικά αλλά την εικόνα που έβαλα στο ποστ δεν την δίνει σε GIF, έτσι την έβαλα από το φραντσόζικο Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 18:29

Ξεκινάμε λέμε..............
..................έλα να παίρνουν φωτιά οι εκτυπωτές..............(που έχουν κρυφτεί όλοι οι ειδικοί γαμώτο....)

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 0003xw
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 22:48

TomK8ww έγραψε:
.........................gmavrid.......................σου βγάζω το καπέλο !!!!
Αφού καταλάβαμε όλοι,ότι πρόκειται για σοβαρούς οργανισμούς,να επισυνάψω λίγο το.........................marine.
Οι μηχανές θαλάσσης,πιό εξελιγμένες απ της στεριάς(μεγάλη κουβέντα πάμε να ανοίξουμε),ξέρετε κάθε πότε λένε αλλαγή λάδια ?????????
Κάθε 100 ώρες!!! ti!.........(για τετράχρονους εξωλέμβιους μιλάμε πάντα!!)..........αυτό για τις μαστοράντζες που λένε..{μην κοιτάς π.χ τα 6000κμ,αλλά κοίτα πόσες ώρες κάθετε το μηχανάκι στα φανάρια}........και συνεχίζω,δλδ όταν τραβάς 2ώρες συρτή στο ρελαντί ??? Η να πω,ότι η εξωλέμβια(που δεν έχει ταχύτητες),πηγαίνει μια ζωή τσίτα !!!
Η να πω το χειρότερο, όταν έχει καιρό,εκεί που πηγαίνεις 5500στροφές,από το κύμα να πέφτει στις 4000 (απ τα ζόρια),και μετά πάλι 5500......και πάλι 4000 κλπ για ώρες??????
Η να πω,ότι όταν έχεις πίσω τον καιρό και ξενερίζει η προπέλα,βαράει το μοτέρ κόκκινα ???(ευτυχως τελευταία το λύσανε αυτό).Ξέχασα να σας πω,ότι 15-50 ημισυνθετικό προτείνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές τους(για την Ελλάδα μιλάμε πάντα).
Με λίγα λόγια,αν τις 100 ώρες τις βάζαμε στην μηχανή μας σε ταξίδι(λέω γω τώρα),θα ξεπερνούσαμε κατά πολύ τις 10.000κμ,βλέπε τρανσάλπ-700 αλλαγή κάθε 12000κμ και ημισυνθετικό 15-50(σαν το δικό μας δηλαδή)
....................................................................ουφ ZESTI............συνεχίζεται...........

να ρωτησω κατι??η τετραχρονοι εξωλεμβιοι ειναι βενζινης ετσι??....

καθε ποσο δλδ τραβαν συρτη??καθε σκ??απο οτι ξερω οι κατα επαγγελμα ψαραδες πανε με diesel κινητηρες.....
τα μοτερια μας πανε κινηση καθε μερα ομως.....και το κυριοτερο ειναι οτι μιλας για ποιο εξεληγμενα μοτερ οχι για τα μετρια δικα μας.....οποτε ας μην μπερδευουμε δυο διαφορετικα πραγματα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:08

shadow.gr. έγραψε:


να ρωτησω κατι??η τετραχρονοι εξωλεμβιοι ειναι βενζινης??....

καθε ποσο δλδ τραβαν συρτη??καθε σκ??απο οτι ξερω οι κατα επαγγελμα ψαραδες πανε με diesel κινητηρες.....
τα μοτερια μας πανε κινηση καθε μερα ομως.....

1)........ΝΑΙ είναι βενζίνης..........
2)..........να μην πάμε στους επαγγελμ.ψαράδες(diesel),φθηνό καύσιμο κλπ,αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν ερασιτέχνες που είναι χειμώνα-καλοκαίρι στην θάλασσα,όχι μόνο ΣΚ,αλλά και με την πρώτη ευκαιρία (γι αυτούς μιλάω...)
3)............ξέρω πάρα πολλούς,που βγάζουν τα μηχανάκια τους ΣΚ,η 1 φορά το μήνα,η παίρνουν και παπάκι ακόμα για να μην το ταλαιπωρούν στην κίνηση Smile(γι αυτούς δεν μιλάω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:14

Άντε,όποτε μπαίνω μέσα,θα σας δίνω και από κάτι.....
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 0002qe
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:15

φιλε μου τα λαδια ειναι μια μεγαλη και δυσκολη υποθεση γιαυτο θα σε παραπεμψω εδω οπου τα παιδια πραγματικα κανουν πολυ καλη δουλεια ......σε καποιο σημειο θα διαβασεις για μια διαταξη του νομου οπου λεει οτι ο εισαγωγες εχει το δικαιωμα να αλλαξει καποια συστατικα του λαδιου απο την ιδια εταιρια οπου νομικα δεν αλλαζει κατι αλλα ουσιαστικα βαφτιζει τα λαδια οπως αυτος θελει.....α ρε το χρημα τι κανει


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:18

μυπως διαβασες σε καποιο σημειο οτι παιζουν και τα ανακυκλωμενα λαδακια χωρις να αναγραφονται καπου???και επειδη τυχαινει να γνωριζω και ατομα προσωπικα θα σου ελεγα αστα βραστα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:22

Τις γνωστές ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ,τις ξέρουμε όλοι............εγώ δεν μίλησα για εισαγωγείς(μην μπερδεύεσαι),και αν μπορούν να αλλάξουν κάποια συστατικά στο λάδι,εγω μιλάω για άλλο πράγμα....................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:25

shadow.gr. έγραψε:
μυπως διαβασες σε καποιο σημειο οτι παιζουν και τα ανακυκλωμενα λαδακια χωρις να αναγραφονται καπου???και επειδη τυχαινει να γνωριζω και ατομα προσωπικα θα σου ελεγα αστα βραστα......
..........
........αν έχεις χρόνο,θα σου πρότεινα να πιάσεις το θέμα από την πρώτη σελίδα,κάπου θα δεις και αυτό που λες...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
isarhs

isarhs

Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλήσσια
Registration date : 16/03/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:51

........παίδες αν έχετε να πειτε κάτι γιατί δεν το λέτε????? ....το θέμα είναι ενδιαφέρον και σημαντικό και μας έχει απασχολησει ολους κατα καιρους για τα κάθε λογις μηχανηματα μας.....
.....το ποστ έχει γίνει κάπως σαν κηνυγι θυσαυρού.......σορι αλλά αν είναι να γράφουμε κάτι για ενημέρωση το καταθέτουμε και το συζηταμε.....σόρι και παλι αλλα κανένας στο μέλλον δεν θα μεινε ινα διαβάσει 10 σελίδες για να καταλήξει σε ένα συμπέρασμα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Απρ 27 2010, 23:53

οκ το διαβασα ολα και εχουν αναφερθει ολα οσα εγραψα και παω πασσο.δεν θελω να ανακατευθω με τους μαστορες με το τι λενε κλπ ....


να ρωτησω μονο πως μπορουμε να ειμαστε σιγουρη για το λαδι που βαζουμε οτι θα κανει την δουλεια μας για 6.000 χλμ??
και ρωταω για συγκεκριμενο λογο.δλδ φταει το κ7+ που καει λαδι η το motul by sfakianakis??


αντε βρε γραψε το τεστ να δουμε βαρεθηκα το edit γιανα μην γεμιζω σελιδες..... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: