Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μάης 04 2010, 19:06

Ανδρέα, για το TUV μιλάμε όχι για το μπακάλικο της γειτονιάς...
Όλοι μπορεί να τα πιάνουν, αλλά αυτό δεν έχει σχέση...
Το δέχομαι πως μπορεί να έχεις θέμα με το focus, ένα focus σκάρτο όμως δεν κάνει σκάρτα όλα τα focus.
Φυσικά και δεν θα αντιδικήσω με κανέναν για την TUV ή την Ford αφού έχουν καιρό να μου στείλουν επιταγή...
Φιλικά πάντα.
Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μάης 04 2010, 19:43

andreasp έγραψε:
Ο TUV ειναι ένας οργανισμός αμφιβόλου ποιότητας, ο οποίος χαρακτήρισε το Ford Focus ώς το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο ανεξαρτήτου τιμής , 1 εώς 3 ετών.
Ταυτόχρονα, έχω μια διαμάχη με την Ford, καθώς και καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης, όπως και 6σελίδες με 50 γραμμές οι κάθε σελίδα, με τα parts number που αλλαχτηκαν σε Ford Focus 1800.
Οπότε... pls! μην μου κάνεις μάθημα για τον TUV.
Ο TUV ειναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα του "Και οι Γερμανοί! τα παίρνουν!"


Αντρεα

Σε ποια εκδοση του Focus εγινε το test;
Μην μηδενιζουμε εμεις οι τελευταιοι με το πτυχειο του καφενειου εναν διεθνως αναγνωρισμενο φορεα πιστοποιησης.
Αν κανεις μια εμπεριστατωμενη ερευνα γιατι χαλαει το αυτοκινητακι σου θα ανακαλυψεις παααρα πολλα στην πορεια.
Αν ηθελες να αγορασεις ενα αυτοκινητο με την διασφαλιση οτι δεν θα χαλασει θα επρεπε να το πληρωσεις πανω απο 500 φορες την αξια του.
Καπως ετσι παει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 08:03

MILT έγραψε:
andreasp έγραψε:
Ο TUV ειναι ένας οργανισμός αμφιβόλου ποιότητας, ο οποίος χαρακτήρισε το Ford Focus ώς το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο ανεξαρτήτου τιμής , 1 εώς 3 ετών.
Ταυτόχρονα, έχω μια διαμάχη με την Ford, καθώς και καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης, όπως και 6σελίδες με 50 γραμμές οι κάθε σελίδα, με τα parts number που αλλαχτηκαν σε Ford Focus 1800.
Οπότε... pls! μην μου κάνεις μάθημα για τον TUV.
Ο TUV ειναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα του "Και οι Γερμανοί! τα παίρνουν!"


Αντρεα

Σε ποια εκδοση του Focus εγινε το test;
Μην μηδενιζουμε εμεις οι τελευταιοι με το πτυχειο του καφενειου εναν διεθνως αναγνωρισμενο φορεα πιστοποιησης.
Αν κανεις μια εμπεριστατωμενη ερευνα γιατι χαλαει το αυτοκινητακι σου θα ανακαλυψεις παααρα πολλα στην πορεια.
Αν ηθελες να αγορασεις ενα αυτοκινητο με την διασφαλιση οτι δεν θα χαλασει θα επρεπε να το πληρωσεις πανω απο 500 φορες την αξια του.
Καπως ετσι παει.

σε 1800trend μοντ 2002.
Επειδή όμως, ότι αφορά την Ford και το Focus, έχω πολύ καλή εμπειρία, και αρκετά καλό στατιστικό δείγμα, θα πώ με σιγουριά, ότι ο TUV τα "μάγκωσε" για τα καλά όταν το έβγαλε ως το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο.
Πόσοι διεθνώς αναγνωρισμένοι φορείς , εταιρίες, και "αφεντικά" μηδενίστηκαν μέχρι σήμερα?
Ολα για το χρήμα γίνονται! Δεν με πήθει κανεις πια , ότι ήρθε ο TUV να κρίνει το αν είναι καλό το αυτοκίνητο μου, ή ήρθε με ένα τεστακι των 20ευρω να μου πει τι κάνουν τα λάδια μου.
Ποιος εθελοντής υπάρχει να αφήσει τα λάδια του καμια 10.000χιλιαδες χιλιόμετρα στο μηχανάκι, να πάρουμε δείγμα και να το στείλω σε μια καλή φίλη στα ΕΛΠΕ να μας πει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος? Να την ρωτήσω αν μπορεί να το κάνει?
Και πρόσεχε!
Σου μιλάει κάποιος ο οποίος γελάει με αυτους που είναι αρρωστοι με τα λάδια και πάνε και τα αλλάζουν κάθε 3 και λίγο. Είναι μόνιμος τσακωμός με τον κολλητό μου, είτε είχε punto gt, είτε TT, είτε alfa 147.
Στο Vstrom , τουλάχιστον για το συγκεκριμένο λάδι (motul 5100) είναι εμφανέστατο!
Μετά τα 3000χιλιόμετρα, το κιβωτιο κοπανάει σαν καταραμένο, η νεκρά δυσκολεύετε να βγει, και τα πλαστικά τρίζουν μετά τις 6000στροφές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 12:47

andreasp έγραψε:

Ποιος εθελοντής υπάρχει να αφήσει τα λάδια του καμια 10.000χιλιαδες χιλιόμετρα στο μηχανάκι, να πάρουμε δείγμα και να το στείλω σε μια καλή φίλη στα ΕΛΠΕ να μας πει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος? Να την ρωτήσω αν μπορεί να το κάνει?
Άμα τα ΕΛΠΕ,μπορούσαν να δουν τα λάδια(με ακρίβεια),θα έβγαζαν και στο εμπόριο Λάδια της προκοπής,και δεν θα προτιμούσαμε amsoil-motul..κλπ..........αλλά ΕΚΟ κλπ.....



andreasp έγραψε:
Vstrom , τουλάχιστον για το συγκεκριμένο λάδι (motul 5100) είναι εμφανέστατο!
Μετά τα 3000χιλιόμετρα, το κιβωτιο κοπανάει σαν καταραμένο, η νεκρά δυσκολεύετε να βγει, και τα πλαστικά τρίζουν μετά τις 6000στροφές.

εμφανέστατο είναι για σένα..........................εγώ πάντως δεν έχω τέτοια προβλήματα,εκτός και αν φταίει,το αριστερό μου ξύλινο πόδι !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 13:17

εγώ πάλι αν σας πω ότι το Motul αντιπροσωπίας γλύκαινε στα πρώτα 3κ χλμ κ μετά τα 5 σαν να γινόταν πιο πηχτό κ δυσκόλευε καμιά φορά στο κούμπωμα 1ης... κ μετά άλλαζα λάδια κ μου φαινόταν ότι καταχτυπούσε... scratch θα με πείτε ανάποδο;
Τώρα έχω βάλει AGIP για δοκιμή....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
mes
Member
Member
mes

Ηλικία : 44
Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 13:31

Ποια agip? τι λενε μεχρι τωρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 13:40

TomK8ww έγραψε:
andreasp έγραψε:

Ποιος εθελοντής υπάρχει να αφήσει τα λάδια του καμια 10.000χιλιαδες χιλιόμετρα στο μηχανάκι, να πάρουμε δείγμα και να το στείλω σε μια καλή φίλη στα ΕΛΠΕ να μας πει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος? Να την ρωτήσω αν μπορεί να το κάνει?
Άμα τα ΕΛΠΕ,μπορούσαν να δουν τα λάδια(με ακρίβεια),θα έβγαζαν και στο εμπόριο Λάδια της προκοπής,και δεν θα προτιμούσαμε amsoil-motul..κλπ..........αλλά ΕΚΟ κλπ.....

Θέλεις να μου πείς δηλαδή ότι το χαρτονένιο τεστ των 20ευρω, έχει καλύτερη ακρίβεια απο την ανάλυση που θα κάνει το χημείο των ΕΛΠΕ ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 17:55

andreasp έγραψε:


Θέλεις να μου πείς δηλαδή ότι το χαρτονένιο τεστ των 20ευρω, έχει καλύτερη ακρίβεια απο την ανάλυση που θα κάνει το χημείο των ΕΛΠΕ ?
.......ΟΧΙ βέβαια.............για να κάνεις 1 ανάλυση σε 1 χημείο θέλεις φράγκα,και την απάντηση που θα πάρεις,ποιός θα στην διαβάσει ???(θα μιλάει για διάφορα συστατικά κλπ),ενώ το μαγικό χαρτάκι,που δεν είναι κατασκευασμένο από κάποια OIL-ΕΤΑΙΡΕΊΑ(αυτό να σε προβληματίσει),θα σε ειδοποιήσει εύκολα-γρήγορα και αξιόπιστα για την κατάσταση του λαδιού σου,και σχετικά............ΦΘΗΝΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 18:34

καθε 6000 χλμ αλλαζουμε λαδια,τελος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
isarhs

isarhs

Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλήσσια
Registration date : 16/03/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 19:05

έχει καταντήσει το ποστ σκέτο κουτσομπολιό.....ρε παίδες καταθέστε τις αποψεις σας...όλες δεκτές είναι......οποιος έχει την ανεση και τα αλλαζει κάθε 1000κμ είναι μάγκας και είναι το καλύτερο.....οποιοσ θέλει να είναι τυπικος-by the book τα αλλαζει κάθε 6000, όποιος μπορει κάθε 3-4000 για να προλάβει καταστάσεις όλα μια χαρά.......κανένα τεστ σε χαρτι η σε τόσο ιδιωτικό επιπεδο δεν μπορεί να είναι απόλυτα αξιόπιστο......αλλα μια γνώμη για πρόβλημα η οτι κάτι δεν πάει καλά σίγουρα θα δίνει ......αλλά σίγουρα μια χημικη ανάλυση θα δώσει πολλα περισσότερα στοιχεία.....αλλα λόγο κόστους δεν μπορει να την κάνεις κάθε τρεις και λίγο......επειδή μέσα στο φορουμ είναι και πιο σχετικοί για να βγάλεις συμπεράσματα θέλεις πολλους παραμέτρους....ακόμα και μια χημικη ανάλυση μπορεί να είναι ανεπαρκής .......δεν σου δίνει στοιχεία για θερμοκρασια και ανοχες λυπαντικου σε μεγάλο εύρος θεμροκρασιων.....επαφη και τριβη με μέταλα....υλικο μετάλου .....φθορά.......μοριακή δομη...ρευστότητα..... και τόσα άλλα που είναι εντελώς δσκολα να τα καλύψει καποιος με ένα απλο τέστ η μια απλη χημική ανάλυση......
.....και επειδή αναφέρθηκε για ενυδρεια γίνεται ακριβως το ίδιο πράγμα.....τα χαρτάκια είναι μια εύκολη απλη προσιτη λύση και αρκετά αξιόπιστη για να δεις την ποιότητα του νερού.....μια χημικη αάλυση νερού είναι ακόμα καλύτερη.....αλλα το ιδανικό θα ήταν ...χημικό τεστ νερου αναλυση χώματος......και ανάλυση στη μάζα του φίλτρου.....τα κάνουμε αυτά???? ....εγώ όχι γιατί δεν έχω τα χρήματα.......σε ένα υδάτινο παρκο όμος τα κάνουν και ελεγχουν ανάλογα την βιολογια του νερου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
isarhs

isarhs

Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλήσσια
Registration date : 16/03/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 19:13

MILT έγραψε:
andreasp έγραψε:
Ο TUV ειναι ένας οργανισμός αμφιβόλου ποιότητας, ο οποίος χαρακτήρισε το Ford Focus ώς το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο ανεξαρτήτου τιμής , 1 εώς 3 ετών.
Ταυτόχρονα, έχω μια διαμάχη με την Ford, καθώς και καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης, όπως και 6σελίδες με 50 γραμμές οι κάθε σελίδα, με τα parts number που αλλαχτηκαν σε Ford Focus 1800.
Οπότε... pls! μην μου κάνεις μάθημα για τον TUV.
Ο TUV ειναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα του "Και οι Γερμανοί! τα παίρνουν!"


Αντρεα

Σε ποια εκδοση του Focus εγινε το test;
Μην μηδενιζουμε εμεις οι τελευταιοι με το πτυχειο του καφενειου εναν διεθνως αναγνωρισμενο φορεα πιστοποιησης.
Αν κανεις μια εμπεριστατωμενη ερευνα γιατι χαλαει το αυτοκινητακι σου θα ανακαλυψεις παααρα πολλα στην πορεια.
Αν ηθελες να αγορασεις ενα αυτοκινητο με την διασφαλιση οτι δεν θα χαλασει θα επρεπε να το πληρωσεις πανω απο 500 φορες την αξια του.
Καπως ετσι παει.

δεν ξέρω πώς βγάζει τα αποτελέσματα οοργανισμός και ποιες είναι οι προδιαγραφές-δείγμα κάθε έρευνας
για το Ford επειδη το είχα......Ford focus 1,6 και το είχα πάρει καιούργιο
δεν ξέρω τι λένε αλλα θα καταθέσω την δικ΄μου εμπερία
πολλα προβλήματ κατασκευής με αποτέλεσμα ένα τρακάρισμα απο αστοχία υλικου στα 23000χμ
αλλα και μια εταιρεία με πολυ καλο σύστημα αξιολόγησης και τεχνικης ανατοφοδότησης στις μονάδες παραγωγης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gkf78
Member
Member
gkf78

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 12/09/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 19:21

παρακολουθησα ολοκληρη την συζητηση και την βρηκα πολυ ενδιαφερον (ειμαι καινουργιος στο forum και κατοχος ενος vstrom k9 πριν 1 μηνα αγορασμενο με 3000Km)
Ειχα και εγω αυτη την απορια για το καθε ποτε και τι μαρκα λαδι πρεπει να βαζουμε και ποια ειναι τα καλυτερα...
η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν ξερω...το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι οδηγω vstrom και στην δουλεια και κανω 150-200 km καθε μερα ,μεσα και εξω απο την αθηνα
με οχι και τοσο χαλαρο τροπο (καταλαβαινετε...) και αλλαζουμε λαδια καθε 5000km (το μηχανακι ειναι κ7 με 70000km σε 1,5 χρονο)
Απο την αλλη μερια λογικο ειναι για το δικο μου vstrom να θελω το καλυτερο και προσπαθω να μαθω πιο ειναι μεσα απο τις αποψεις σας.
Η απορια που εχω ειναι γιατι τα κ7 και μετα (με τα διπλα μπουζι) λενε οτι θελουν αλλαγη τα λαδια καθε 6000Km (ok..κανενα προβλημα..)
αλλα ταυτοχρονα σου λενε οτι πρεπει να τα προσεχεις τα λαδια γιατι τα καινε πιο ευκολα σε σχεση με τα προηγουμενα.???
Γιατι να ρισκαρω να αλλαξω στα 6000 και να κοιταω καθε λιγο αν υπαρχει λαδι μεσα και να μην τα αλλαξω νωριτερα????
Ας λεγανε μεχρι το κ6 στα 6000 και μετα τα κ7 καθε 4000 πχ (αφου καινε περισσοτερο)
Μηπως να με βοηθησει καποιος για να μην εχω και το αγχος...ευχαριστω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 19:35

Μπορείς να συμπληρώσεις λάδια, εφόσον καίει και πέφτει η στάθμη τους.
Έτσι κι αλλιώς 3 λίτρα παίρνεις, 2.7 λίτρα χρειάζονται με αλλαγή φίλτρου συγχρόνως.
Οπότε έχεις 300 ml για να συμπληρώσείς όποτε χρειαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gkf78
Member
Member
gkf78

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 12/09/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 19:38

δηλαδη μιλαμε για το πολυ 300ml να χασει σε λαδι..οχι παραπανω...γιατι αν χασει παραπανω τοτε δεν ειναι λογικο να τα αλλαζεις νωριτερα
και οχι καθε 6000κμ?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 19:46

Αυτό που θέλω να τονίσω είνια πως μπορείς να συμπληρώσεις κι όχι απαραίτητα να αλλάξεις επειδή σου έκαψε.
Το λάδι αντέχει.
Κοίτα, 300 ml σε 6000 Km είναι 50 ml ανά 1000 Km. Μια χαρά δηλαδή.
Τώρα και λίγο παραπάνω να σου κάψει... Εγώ κάπου εκεί είμαι πάντως με Κ7 ABS.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 20:02

gmavrid έγραψε:
Αυτό που θέλω να τονίσω είνια πως μπορείς να συμπληρώσεις κι όχι απαραίτητα να αλλάξεις επειδή σου έκαψε.
Το λάδι αντέχει.
Κοίτα, 300 ml σε 6000 Km είναι 50 ml ανά 1000 Km. Μια χαρά δηλαδή.
Τώρα και λίγο παραπάνω να σου κάψει... Εγώ κάπου εκεί είμαι πάντως με Κ7 ABS.
+650 Συμφωνώ , να ξέρετε ότι η κάθε εταιρία σας δίνη αλλαγή λαδιού σύμφωνα με μετρήσεις που εξασφαλίζουν την ασφαλή λειτουργία του κινητήρα ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες για αποφυγή ζημιών , τώρα όποιος θέλει νωρίτερα κακό δεν κάνη αλλά η γνώμη μου είναι by the book
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Μάης 05 2010, 22:37

Άμα τα ΕΛΠΕ,μπορούσαν να δουν τα λάδια(με ακρίβεια),θα έβγαζαν και στο εμπόριο Λάδια της προκοπής,και δεν θα προτιμούσαμε amsoil-motul..κλπ..........αλλά ΕΚΟ κλπ.....


καλα μας εστειλες πακετο τωρα.φωναζες τρεμετε μαστορατζες και λοιποι λοδολογοι για το τρομερο χαρτακι και απο την αλλη σε χαλανε τα ελπε.... affraid ε τι να πουμε τωρα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μάης 06 2010, 12:59

gkf78 έγραψε:
δηλαδη μιλαμε για το πολυ 300ml να χασει σε λαδι..οχι παραπανω...γιατι αν χασει παραπανω τοτε δεν ειναι λογικο να τα αλλαζεις νωριτερα
και οχι καθε 6000κμ?????

........ο κατασκευαστής μιλάει για 400ml κατανάλωση στις 6000κμ..............από κει και πάνω επισκευή affraid ............................αυτό βέβαια,δεν πρόκειται να στο πεί κανένας(όσο είσαι στην εγγύηση................μετά πολλοί) Shocked
.............αν διαπιστώσεις π.χ ότι καίει 700μλ στα 6000κμ(και είσαι στην εγγύηση) και τους το πεις,θα σου αρχίσουν τις θεωρίες του τύπου δεν ξέρεις να κοιτάς τα λάδια,τόσο πρέπει, κλπ
μαλ@κίες......
Δεν θα ξεχάσω γνωστή μαστοράντζα των Δ. προαστείων,που μου είχε αναπτύξει την Θεωρία,ότι ο κατασκευαστής λέει 200μλ .............στα 1000κμ.....φυσιολογική φθορά !!!! Δηλαδή κρατηθείτε ................1200μλ στα 6000κμ dead


................μα φυσικά και δεν ξαναπάτησα.........(πήρα και άλλους 5.........από κει)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μάης 11 2010, 21:16

tazakos έγραψε:


Όταν πάντως η σουζούκι σου λέει λάδι κάθε 6000 η λογική λέει ότι θα έπρεπε να συζητάμε αν πρέπει να αλλάζουμε κάθε 8000 κ όχι κάθε 3000 ή 4000.

Ξεκινάω απ αυτή τη φράση του ταζ σε προηγούμενη σελίδα,και μετά από συμπλήρωση 4500 και κάτι επισκέψεων(νάστε σίγουροι ότι οι μαστοράντζες μπήκαν όλοι μέσα),να τελειώσω αυτό το τεστ.
Έφτασα τις 5750 κμ και τα λάδια μου είναι 1μμ πάνω από το low,και δεν ρισκάρω να τ αφήσω έτσι (χωρίς συμπλήρωμα).Μόλις σας ανεβάσω και αυτό,θα κατέβω να συμπληρώσω(μέχρι τώρα δεν έχω συμπληρώσει σταγόνα,για να είναι πιο αληθωφανές το τεστ).Τώρα θα μου πεις,δεν μπορούσες να περιμένεις 2-3 μέρες να το κάνεις 6000κμ??? Ε,ναι,αλλά δεν θα ήθελα να ρισκάρω καμμιά απρόβλεπτη τσίτα Very Happy .........έτσι κι αλλιώς 200κμ απομένουν
ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ...............5750 ΚΜ

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 0004ulo ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 0002wj
Από ότι μπορείτε να δείτε,το λαδάκι εξακολουθεί να είναι o.k
Αααααα και ξέχασαααααα!!!!οι πιό ψαγμένοι με τα p.c,μπορούν να δουν το usa δειγματολόγιο,με πιο πολύ ανάλυση (ΚΑΛΟ-ΜΕΤΡΙΟ-ΦΤΩΧΟ),και εκεί όμως θα διαπιστώσουν,ότι το τεστ που σας παρουσιάζω,δεν αγγίζει ΚΑΝ.................το ΜΕΤΡΙΟ !!!
ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΜΑΖΙ(σε κάθε χαρτονάκι αναγράφεται ημερομηνία και km)
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 7 0004sαπό πάνω αριστερά 3.600-----4535
5050-----5750 ΤΕΛΟΣ
Υ.Γ......μην πεταχτεί καμμιά κ@υφάλα Laughingκαι μου πει ότι στο τελευταίο τεστ η ημερομηνία είναι με άλλο στυλό.............απλά τον ξέχασα κάτω στο μηχανάκι ο μ@λάκας!!!
Ελπίζω να έβαλα και εγώ 1 λιθαράκι στο κεφάλαιο ....ΛΑΔΙΑ.
............................ουφ.. ZESTI
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 7 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: