Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 27 2009, 21:02

Είμαι καλός ρε στο GRAFO ............γι αυτο............ XYLO
Υ.Γ.μην ρωτήσεις αυτόν που νομίζω...................................προτιμώ να μείνω τυφλός...... dead
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 08:38

Και άλλους έχω ακούσει που τους λένε κάθε 3000χλμ λαδια φίλτρο και πάει 80Euro. Πιστεύω ο Σφακιανάκης να μη λέει κάθε 3 αλλά όποτε λέει το manual, αρκεί να βάζουν τα σωστά λάδια. Δεν είναι "χαζοι" οι κατασκευαστές που φτιάξανε το manual, κάτι θα ξέρουν παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrakos35
Member
Member
spyrakos35

Ηλικία : 52
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 14/01/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 10:21

επειδή δεν έχω καταλάβει καλά.....

το προβλημα με την συχνή (3 ή 4 χιλιαδες χλμ ή τελος πάντων συχνότερη από όσο προβλέπει το βιβλιο του κατασκευαστή) αλλαγή λαδιών και φίλτρου έγκειται στο οτι θα πληρώσουμε 60 - 70 € το χρόνο παραπάνω????

ας είμαστε λίγο (αλλά πολύ λίγο) σοβαροι παίδες......

στο κάτω κατω αλαξτε τα μόνοι σας...... 10 λεπτα υπόθεση ειναι και δεν θέλει γνώσεις πυρηνικής φυσικής......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 10:36

Το πρόβλημα είναι οτι αν έχεις εγγύηση και σου λέει ο άλλος θα το φέρνεις κάθε 3000χλμ για λάδια γιατί θα τη χάσεις τί κάνεις? Δε μπορείς να τα αλλάζεις μόνος σου (γιατί θα λείπει η σφραγίδα!). Ετσι όταν δε ξέρεις και δε ψάχνεις +πληρώνεις αλλα + χάνεις το χρόνο σου να τρέχεις για αλλαγή λαδιών καθε 3000χλμ (και αν κάνεις πολλά χλμ το χρόνο είναι κουραστικό!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EKEINOS
gold member
gold member
EKEINOS

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 17/01/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 14:44

Το οτι η απάτη πάει συννεφο αυτό είναι γεγονός. Η Χοντα βγάζει μια μοτοσικλέτα με 100 άλογα χρησιμοποιώντας ένα μοτέρ το οποίο δίνει 170 άλογα, το κάνει γιατί, θέλει να δημιουργήσει την εικόνα ότι παρασκευάζει αξιόπιστα προϊόντα, πράγμα που μόλις καθιερωθεί στο μυαλό του καταναλωτή μεταφράζεται σε τυφλές πωλήσεις. Οταν εστρωνα το στρώμα ο κατασκευαστής έλεγε ότι μετά τα 1000 χιλιόμετρα μέχρι τις τρεις χιλιάδες χιλιόμετρα δεν έπρεπε να περάσω τις 7000 στροφές αλλά να δουλεύω μεταξύ των 5 και 6000 στροφών αλλάζοντας συχνά ταχύτητες. Οταν άκουγα το μοτέρ να δουλεύει έτσι σε ορεινές διαδρομές νόμιζα ότι θα σπάσει, αλλά έτσι έπρεπε να δουλεύει. Στα λάδια όταν σχεδιάζεται το μοτέρ υπολογίζουν τα λάδια που κυκλοφορούσαν τότε στο εμπόριο και το δικό μας το μοτέρ προέρχεται από το SV με την διαφορα του nikasil. Τα μοτερ ζοριζωνται και παθαίνουν ζημιές κυρίως όταν σπαμε την πρώτη και δεύτερη ταχύτητα, αλλιώς ένα στρώμα για να δει 8000 στροφές στο στροφομέτρο μέ 6η είναι σπάνιο φαινόμενο. Και τότε θα κάψει λάδι και αρκετό. Τα σημερινά αυτοκίνητα με τις υποδυναμεις και το βάρος που έχουν + τα τουρμπο έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις από το λάδι. Σε εμας η διαφορά είναι ότι από το λάδι του μοτέρ λαδωνεται και το σασμαν. Καμια εταιρία δεν ανακοινώνει τι είδους πρόσθετα βάζει μέσα όπως και στη βενζίνη, λένε γενικά πρόσθετα αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Σημειωστε εδω ότι οι εταιρείες χρόνομισθώσεων χρησιμοποιούνε λάδια φθηνά ότι βρουν και τα αυτοκίνητα βγάζουν μέχρι και 300.000 χιλιόμετρα αέρα σε δύο χρόνια και με καμιά προσοχή από το χειριστή. Η κάθε εταιρεία ότι γράφει στο manual για συντήρηση είναι ακριβώς το μισο από όσο αντεχει. Η χοντα δίνει 10-40 ημισυνθετικο στο CBF & VARANDERO και αλλαγη στα12.000 χιλιόμετρα αν δεν κάνω λάθος το ίδιο δίνουν και σε εμάς με 6000 χιλιόμετρα. Το ιδιο λαδι κοντινά μοτέρ. Οποτε όλη ιστορία για τα λάδια των μοτοσικλετών είναι μαύρη και σκοτεινή και μυρίζει, απάτη πόσο μάλλον αλλαγές κάθε 3000 χιλιόμετρα με προτροπή μαςτορων αμφιβόλου ποιότητας και μηδενικής ειδίκευσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 14:52

ermis έγραψε:
αν έχεις εγγύηση και σου λέει ο άλλος θα το φέρνεις κάθε 3000χλμ για λάδια γιατί θα τη χάσεις τί κάνεις?

affraid affraid affraid τι έγινε λέει;;;

βγάζεις το κινητό και τον ρωτάς αν είναι καλύτερα να πάρεις στο 210 7475770, στο 210 2118010-20 ή στο 210 9229111... και αν σε ρωτήσει τι είναι αυτά, πες ότι ψάχνεις τον κ. Σφακιανάκη να του τα πει κ αυτού μια στιγμή γιατί είσαι στόκος και δεν τα πιάνεις!

Δλδ ο κατασκευαστής λέει κάθε Χ χλμ αλλαγή και δίνει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ 2 χρόνια εγγύηση και έρχεται ο μάστορας να σου πει ότι αν δεν βάζεις στα μισά δεν έχει εγγύηση;;; Και σε ποιό τομέα τεχνολογίας λαδιών λίπανσης τετράχρωνον κινητήρων έχει κάνει την διατριβή του;;; γιατί μιλάμε για επιστήμονα, όχι για μάστορα!

Πες του φίλε Ερμή να παει να δει αν έρχεσαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 14:59

Καλα δε το έχει πεί σε εμένα. Ενας γνωστός με stroma τυχαία με ρώτησε και του είπε τί λέει απλά το βιβλιαράκι...και ανοιξε τα ματια! Εγώ τα ψάχνω αυτα...και κάνω ότι λέει το βιβλιαράκι (απο άποψη συντήρησης). Ας βάζουν σφραγίδα όποτε λέει και ΑΝ πάθει κάτι ας μου πεί οτι δεν ισχύει η εγγύηση.
Εξάλλου μπορεί τα 3000χλμ να "στέκουν" αν κάνεις αγωνιστική οδήγηση, πιέζεις μόνιμα τη μότο κλπ κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 15:28

Συμφωνα με Ευρωπαϊκους νομους εδω και χρονια δεν χρειαζεται το επισημο δικτυο να εχει την αποκλειστικοτητα της συντηρησης για να ισχυει η εγγυηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 15:55

Φαντάζομαι θα πρέπει να γίνονται απο κάποιο μηχανικό τότε. Δηλ να υπάρχει σφραγίδα. Δε θα πορείς πχ να κάνεις μόνος σου το service και μετά να ζητήσεις εγγύηση. Αλλά γιατί να μπλέξεις με γραφειοκρατίες για μια διαφορά σχετικά μικρή στη τιμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 15:58

Οχι χρειαζεται διπλωματουχος μηχανικος σε συνεργειο με επισημη αδεια λειτουργιας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 19:07

1) ermis..........3000κ.μ αγωνιστική οδήγηση που λές ,μου φαίνεται εξαίρεση στον κανόνα

2)mikios.................+1000

3)MILT........ναι ο ευρωπα"ι"κος νόμος ισχύει νομίζω απ το 1985(αλλά μάλον θα πρέπει να έχεις και καλό δικηγόρο)

4)ΕΚΕΙΝΟΣ...........θα πρότεινα να γράψεις ξανά το θέμα με κεφαλαία(μόνο τότε ΙΣΩΣ ανοίξουν μερικά μάτια και μερικά αυτιά)



Υ.Γ...........ξυπνάτε,μετά από 8500+ v-strom(πωλήσεις),τα κοράκια .....η μάλλον.....οι γύπες.........ΚΑΡΑΔΟΚΟΥΝ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stromios

stromios

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθηνα-Αγ.Αναργυροι
Registration date : 16/07/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 28 2009, 19:27

Εγώ πάντως σήμερα έκατσα και άλλαξα έπειτα από 4000χιλ τα λαδάκια στο baby μου.
Και για πρώτη φορά έβαλα MOTUL 5100 15W50.
Αντί τα BEL-RAY 10W40, Θα δείξει Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Απρ 21 2010, 18:13

Νάμαστε πάλι εδώωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετά από πολύ καιρό,είπα να ξαναμπούμε εδώ,να αρχίσουμε να το ξαναζεσταίνουμε το θέμα.................................................................................(δεν κρατιέμαι....λέμε.....).Άντε παιδάκια,σας περιμένω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(καλό θα ήταν,οι πρωτόμπαστοι σ αυτό το foroum,να το πιάσουν απ την αρχή,και οι παλαιότεροι,να κάνουν GRAFOεπανάληψη).
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,Ξέχασααααααααααα,οι μαστοράντζες και οι ταχαμ-δήθεν λαδολόγοι,
να βάλουν πλερέζες από τώρα!!! gmt gmt.....................................................σας ετοιμάζω bamm........................................κ@υφάλες!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apopsi21
Member
Member
apopsi21

Ηλικία : 50
Τόπος : Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 07/01/2010

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Απρ 21 2010, 23:48

study study study scratch scratch study study study ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 644705 ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 644705
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 22 2010, 01:35

kolaraki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 22 2010, 09:42

Παρότι στα αυτοκίνητα ήμουν Fun της αλλαγής λαδιών όταν ορίζει ο κατασκευαστής, στο Vstrom , η μικρή μου εμπειρία με τα Motul λέει ότι μετά τις 3000χιλιόμετρα το κιβώτιο αρχίζει και κοπανάει σαν καταραμένο.
Βάζεις πρώτη στο φανάρι και ακούγετε 5 μηχανάκια πιο πέρα.
Αλλαξα λάδια στις 4000χιλιομετρα και ξαναησυχάσαν όλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 22 2010, 20:37

Επειδή μου τον τούρλωσε ο ΤΑΖ πιο πάνω,τα πήρα λέμε ????
Λοιπόνννννννννννννννννννννννννν,έχουμε και λέμεεεεεεεεε..........
Δεν άντεξα άλλο,και άρχισα και ψαχνόμουνα................
Ξέρει κανείς να μας πει τι ειν τούτα???
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 0002ld
ο ευρών,αμειφθήσεται .........
......................................................άντε,ακόμα.............και γω που νόμιζα ότι είσαστε καλοί στο GRAFO

άντε.........θα αποδείξουμε ότι τα λαδάκια μέχρι τις 6000...........δεν παθαίνουν...........τίποτα !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 22 2010, 21:50

EngineCheckUp tests for oil contaminants, including fuel, water, antifreeze and carbon or metal particulates.???

Αααα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Απρ 23 2010, 12:17

Κ@υφάλες σας ετοιμάζω TEST,που θα τρίβετε τα μάτια σας !!!..............κάτσε να μπουν τα παιδάκια πρώτα,να γράψουν για αλλαγές κάθε 3-4000κμ,να μπούνε οι μαστοράντζες με τις θεωρίες του τύπου....(ναι αλλά ξέρεις πόση ώρα κάθεται το μηχανάκι στα φανάρια....),να μπούνε οι ειδικοί Laughing να μας γράψουν πάλι για συνθετικά(το είδα και αυτό και σε γειτονικό foroum,που έκαναν και ανάλυση λέει, Laughingδήλωναν και μηχανολόγοι Laughing Laughing),να μπούνε ειδικότεροι και να μας αρχίσουν για μοτορκότες κλπ ξεπουπουλιασμένες κότες Shocked ......
............άντε παιδάκια................σας περιμένω στην γωνία !!! yeye yeye
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Απρ 23 2010, 12:20

gmavrid έγραψε:
EngineCheckUp tests for oil contaminants, including fuel, water, antifreeze and carbon or metal particulates.???

Αααα???
............κλείστο,θα μπεί καμμιά μύγα !!!!!!!!!!!!!!( το Αααα θα το κάνεις στο τέλος..........)........... affraid
και προκειμένου να κάνεις ..Αααα......,ανέβασε λεπτομέρειες για την Γερμανική Αρχή Δοκιμών (TUV....πιστοποίηση),και τα διπλανά βραβεία καινοτομίας 2007-08 στα Ελληνικά,για να τα καταλαβαίνουμε όλοι.........(είναι σοβαρό το θέμα βλέπεις...).
Άντε βοηθήστε την κατάσταση,γιατί δεν είμαι καλός στο.......... GRAFO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vstromolado
Member
Member
vstromolado

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 26/02/2010

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Απρ 23 2010, 14:30

Αγαπητοί φίλοι, και συγκεκριμένα TomK8ww,
αρχικά να πω ότι έχεις δίκιο σε ότι έχεις πει σε αυτή τη συζήτηση και εκτιμώ και την άποψη και πολλών άλλων φίλων που απάντησαν.
Αν μου επιτρέπεται να σας πω για την δική μου συντήρηση που έχω κάνει κάποια χλμ.

Η μηχανή μου έχει 70.000χλμ απάνω... και δεν την πάω ούτε για σέρβις.. απλά από μόνος μου φροντίζω λάδια κάθε 5000-6000, φίλτρο λαδιού 2-3 αλλαγές, φίλτρο αέρος ανά 15-20.000χλμ αλλαγή-πλύσιμο για όσους έχουν Κ&Ν κτλ, μπουζί αν το θυμηθώ ανά 25.000χλμ NGK μόνο (έχει το vstrom 2 ανά κύλινδρο =4). Παραφλού αλλαγή κάθε 2 χρόνια όπως και υγρά φρένων.
Όλα αυτά νομίζω ότι μπορεί κάποιος αν ασχοληθεί να τα κάνει αν όχι μόνος του με παρέα που να έχει όρεξηSmile
Από αυτά μόνο και μόνο αν σκεφτείτε πόσα λεφτά αντιστοιχούν στο service του αντιπροσώπου...

Αυτά που δεν μπορείτε να αποφύγετε είναι περίπου στα 40.000-45.000 ρολεμάν τιμονιού που είναι κακής ποιότητας και να βάλετε κωνικό (100ευρώ με εργασία), και επισκευή αναρτήσεων μπρος πίσω hyperpro η άποψη μου (350ευρώ με εργασία). Επίσης αλυσίδα δεν ξέρω να βάζω οπότε μου άλλαξε μάστορας στα 30.000χλμ και έβαλα την χρυσή x-ring της did χωρίς να αλλάξω γρανάζια!! και έχω κάνει άλλα 40.000 από τότε εκπληκτική αλυσίδα και κορυφαία τα μαμά γρανάζια της μηχανής μας. χρίζουν αλλαγή σιγά σιγά τώρα χεχε!
Μην τολμήσετε να ρυθμίσετε βαλβίδες η κάτι τέτοιο! άδικος κόπος και τσάμπα εργατοώρα!!! το μηχανάκι αυτό μέχρι και 100.000+ δεν θα χρίσει ρύθμισης!
Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο σας είπα όλο το ιστορικό της μηχανής μου που κάνει και άλλα τόσα χλμ δίχως να ζητήσει τίποτα.
Στο θέμα μας παρακαλώ ακούστε τον TomK8ww είναι μεγάλη υπερβολή η αλλαγή στα 3.500χλμ και ο λόγος είναι φανερός, και δείτε το εξής πόσο σκοπεύετε να κρατήσετε το μηχανάκι? 100.000με 130.000χλμ νομίζω είναι μία καλή διάρκεια ζωής για να πάρετε καινούριο. Λοιπόν αυτά τα χλμ τα κάνει άνετα το μηχανάκι χωρίς πολλά πολλά!
Να είστε καλά όλοι και να κάνετε ότι θέλετε να τα ψειρίζετε να τα φροντίζετε όπως αγαπάτε απλά είπα την άποψη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Απρ 23 2010, 15:56

TomK8ww έγραψε:

Ξέρει κανείς να μας πει τι ειν τούτα???
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 0002ld
ο ευρών,αμειφθήσεται .........
......................................................άντε,ακόμα.............και γω που νόμιζα ότι είσαστε καλοί στο GRAFO

άντε.........θα αποδείξουμε ότι τα λαδάκια μέχρι τις 6000...........δεν παθαίνουν...........τίποτα !!!

μχμμμμ για πε για πε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Απρ 25 2010, 18:49

mikios έγραψε:


μχμμμμ για πε για πε...
...................
............πολύ βιαστικός δεν είσαι κυρ-Φίλίπ ???.............τι νόμιζες,θα σου έδεινα τον λαγό στο πιάτο??? τι θες να το κλειδώσουμε από τώρα ???.....................άσε να μπούνε τα κουτάβια πρώτα μέσα,να αρχίσουνε τις μλκίες του τύπου.....................αλλάζω λάδια πάντα με φίλτρο γιατί αν αλλάξεις λάδια χωρίς φίλτρο,είναι σαν να κάνεις μπάνιο και φοράς το ίδιο βρακί.........................όταν λέει συμπληρώνεις λάδι,μολύνεις το λάδι......................έλα μορέ,σιγά το κόστος.........................και άλλες τέτοιες παπαριές..........................................και μετά βλέπουμε!!!

mikios έγραψε:


....μχμμμμ. για πε για πε...
.......αν θες να βοηθήσεις,κάνε μια μετάφραση στο μχμμμμ (έστω και περιλιπτική-αλλά όχι αυτόματη),για να καταλαβαίνουμε και εμείς οι αμαθείς Laughing Laughing ........................άντε και είναι σοβαρό το θέμα !!!!

υ.γ..................τα παραπάνω δεν αγγίζουν πράσινα μηχανάκια No.........................................αυτά δεν τα πιάνει περίδρομος... alien




quote="vstromolado"][/quote].....................+100000000000000000000000000000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 13:43

Δεν έπρεπε να το βάλω αυτό
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 0002ld
Σας βλέπω κ@υφάλες ,βυθίζετε ράβδους,και έχετε μείνει με το στόμα...... affraid(πάνε και οι μοτορ-κόκοροι και οι ξεπουπουλιασμένες κότες!!!)
Να δω τι θα πουν οι μαστοράντζες τώρα,που στις 5000(όποιος τ αφήσει),θα του λείπει σχεδόν κιλό !!!

Μαστοράαααααντζεεεες.........πέστε αλεύριιιιιιιιιι...........

.........κανα 2500 κομμάτια V-strom 650, για ελατήρια.........................................................................σε γυρεύει !!!!!!!!!!!!!! arrostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Απρ 26 2010, 14:07

http://www.enginecheckupmarine.com/index.html

http://www.enginecheckupmarine.com/faqs.html

Κι ερωτώ: Έχεις παραγγείλει τα χαρτάκια "enginechekup"?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: