Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 12:03

tazakos έγραψε:
Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 03022011050

Συγκρατήσου εσύ, δεν του την στέλνω ακόμα, πρώτα θα εξαντλήσουμε τα περιθώρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
SirNik

SirNik

Ηλικία : 48
Τόπος : Salonica
Registration date : 07/01/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 12:16

tazakos έγραψε:
μπορεί να βγούμε μαλάκες.
Ο μπλερ βγάζει δύο είδη αποστάτες, το ένα για νισσίν, το άλλο για τοκίκο. Οι αποστάτες είναι διαφορετικοί...θα φανεί χαζό αλλά ναι, συγκρίναμε διαφορετικούς αντάπτορες.

pale

Τερ, αν θες τηλ μου να σου εξηγήσω καλύτερα. confused

Αν είναι ο γνωστός Blair που πουλάει και τις superbrace θα σε σκάσει όπως έσκασε εμένα πριν περίπου 2 χρόνια.
Ο τύπος ή παριστάνει τον ηλίθιο ή είναι ηλίθιος. Στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι τον παρίστανε, τέσπα αφού με έσκασε και τον έσκασα, είχε γίνει η δουλειά μου μετά από 1,5 μήνα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 12:21

SirNik έγραψε:
tazakos έγραψε:
μπορεί να βγούμε μαλάκες.
Ο μπλερ βγάζει δύο είδη αποστάτες, το ένα για νισσίν, το άλλο για τοκίκο. Οι αποστάτες είναι διαφορετικοί...θα φανεί χαζό αλλά ναι, συγκρίναμε διαφορετικούς αντάπτορες.

pale

Τερ, αν θες τηλ μου να σου εξηγήσω καλύτερα. confused

Αν είναι ο γνωστός Blair που πουλάει και τις superbrace θα σε σκάσει όπως έσκασε εμένα πριν περίπου 2 χρόνια.
Ο τύπος ή παριστάνει τον ηλίθιο ή είναι ηλίθιος. Στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι τον παρίστανε, τέσπα αφού με έσκασε και τον έσκασα, είχε γίνει η δουλειά μου μετά από 1,5 μήνα!


Φίλε μου δεν είμαι υπερόπτης ούτε ψωνάρα, αλλά δεν γεννήθηκε ακόμα ο άνθρωπος που θα με σκάσει. Έχω μάθει από τη δουλειά μου να αντιμετωπίζω τέτοια τυπάκια και μπορώ να τον σκάσω εγώ σε χρόνο dt...! Δεν πρόκειται να βγάλει άκρη εύκολα με εμένα, στο εγγυώμαι. Και για ηλίθιο δεν τον κόβω, για να έχει στήσει τέτοια επιχείρηση και να τη διαχειρίζεται επιτυχώς τόσα χρόνια, μάλλον δεν είναι ηλίθιος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
SirNik

SirNik

Ηλικία : 48
Τόπος : Salonica
Registration date : 07/01/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 12:35

terino έγραψε:
SirNik έγραψε:
tazakos έγραψε:
μπορεί να βγούμε μαλάκες.
Ο μπλερ βγάζει δύο είδη αποστάτες, το ένα για νισσίν, το άλλο για τοκίκο. Οι αποστάτες είναι διαφορετικοί...θα φανεί χαζό αλλά ναι, συγκρίναμε διαφορετικούς αντάπτορες.

pale

Τερ, αν θες τηλ μου να σου εξηγήσω καλύτερα. confused

Αν είναι ο γνωστός Blair που πουλάει και τις superbrace θα σε σκάσει όπως έσκασε εμένα πριν περίπου 2 χρόνια.
Ο τύπος ή παριστάνει τον ηλίθιο ή είναι ηλίθιος. Στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι τον παρίστανε, τέσπα αφού με έσκασε και τον έσκασα, είχε γίνει η δουλειά μου μετά από 1,5 μήνα!


Φίλε μου δεν είμαι υπερόπτης ούτε ψωνάρα, αλλά δεν γεννήθηκε ακόμα ο άνθρωπος που θα με σκάσει. Έχω μάθει από τη δουλειά μου να αντιμετωπίζω τέτοια τυπάκια και μπορώ να τον σκάσω εγώ σε χρόνο dt...! Δεν πρόκειται να βγάλει άκρη εύκολα με εμένα, στο εγγυώμαι. Και για ηλίθιο δεν τον κόβω, για να έχει στήσει τέτοια επιχείρηση και να τη διαχειρίζεται επιτυχώς τόσα χρόνια, μάλλον δεν είναι ηλίθιος.

Μακάρι Λευτέρη, αλλά αν είναι ο ίδιος θα σε σκάσει με ανούσια email. Άσε, που εσύ, ήδη ζημιώθηκες, διότι πρέπει να τους ξανά στείλεις πίσω τους αντάπτορες κάτι που σημαίνει έξτρα μεταφορικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 13:18

SirNik έγραψε:

Μακάρι Λευτέρη, αλλά αν είναι ο ίδιος θα σε σκάσει με ανούσια email. Άσε, που εσύ, ήδη ζημιώθηκες, διότι πρέπει να τους ξανά στείλεις πίσω τους αντάπτορες κάτι που σημαίνει έξτρα μεταφορικά.

Καλά, αυτό δεν παίζει... να τους στείλω πίσω και να περιμένω πάλι τόσο καιρό και τόση ταλαιπωρία ενώ αποδεδειγμένα δεν τους έχει διορθώσει??? Χλωμότατο. Απλά θα κάνω ότι έχει κάνει και κάθε παιδί εδώ μέσα, ροδελίτσα μισό χιλιοστό (να δω που θα την βρω) και τοποθέτηση. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.


Και μιας και μόλις τοποθέτησα τη δεξιά δαγκάνα για να δω το αποτέλεσμα, πάρτε και τις πρώτες φωτό...


Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Dsc08978w


Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Dsc08979


Πιστεύω φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά...

Έχουν 1,1 χιλιοστά διαφορά, το οποίο σημαίνει ότι με μισό χιλιοστό ροδέλα θα έρθουν ακριβώς.



Και το ερώτημα της ημέρα....

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΡΟΔΕΛΕΣ ΜΙΣΟ ΧΙΛΙΟΣΤΟ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 13:27

Επίσης μόλις έστειλα άλλο ένα email στον φίλο μας τον Blair το οποίο είναι το εξής :


Κώδικας:
I will send you the photo you requested on Tuesday because I can't meet with John earlier than that. For now, I am sending you a photo of the right caliper installed on my bike to show you what I'm talking about in the action. If you can see, the centering difference is visible by the naked eye, and when I measured it, the two sides have one millimetre difference.
I don't  know how else I can prove my sayings... I'm open to suggestions.

Lefteris Theodorakis


Ας δούμε λοιπόν τι θα απαντήσει σε αυτό το μανάρι μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
SirNik

SirNik

Ηλικία : 48
Τόπος : Salonica
Registration date : 07/01/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 13:29

Λευτέρη δεν μ'αρέσει η πατέντα με την ροδέλα... καλύτερα φίλε πήγαινε σ'ενα μηχανουργείο κι ο τορναδόρος θα στο κάνει με ακρίβεια χιλιοστού, απλά θα στους γεμίσει και κατόπιν θα τροχίσει τους αντάπτορες έτσι ώστε να γίνει σωστή δουλειά και προπαντός με ασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 13:34

SirNik έγραψε:
Λευτέρη δεν μ'αρέσει η πατέντα με την ροδέλα... καλύτερα φίλε πήγαινε σ'ενα μηχανουργείο κι ο τορναδόρος θα στο κάνει με ακρίβεια χιλιοστού, απλά θα στους γεμίσει και κατόπιν θα τροχίσει τους αντάπτορες έτσι ώστε να γίνει σωστή δουλειά και προπαντός με ασφάλεια.

Δε νομίζω πως τίθεται θέμα ασφάλειας με τη ροδέλα, μόνο αισθητικό θέμα και αυτό ανεπαίσθητο μιας και εκεί που μπαίνει η ροδέλα δεν φαίνεται εύκολα.

Όπως και να'χει θα δω τι θα κάνω, ας ακούσω πρώτα τις προτάσεις αυτών που το έχουν κάνει πριν από εμένα και αποφασίζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 14:06

Χα!! Βρήκα και ροδέλες! Αγαπώ ιντερνετ, τεράστιο εργαλείο!

Είναι σε συσκευασία των 100, όποιος θέλει κερνάω, θα μου περισσέψουν αρκετές! Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 14:49

Λευτέρη η ροδέλα δεν θα φαίνεται έτσι κι αλλιώς, γιατί θα πρέπει να μπει από την πίσω πλευρά όχι από μπροστά. Wink
Έτσι τις έχω κι εγώ 1 χρόνο τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 16:13

εγω τις εβαψα για να μην φαινονται καθολου παντως, και δεν φαινονται.
με εμενα το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχει στρωσει εντελως το φρενο...το πρωτο πατημα ειναι "τζουφιο" και το δευτερο πραγματικα δυνατο. Μου δινει την αισθηση οτι με το πρωτο βγαζει τα πιστονακια στην θεση τους και το δευτερο ειναι σωστο πατημα.

το επομενο σταδιο ειναι να κανω ενα καλο σερβις στις δαγκανες μπας και κολλαει κανενα πιστονακι, αλλα δεν το νομιζω...οψωμεθα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 16:19

mavras έγραψε:
το πρωτο πατημα ειναι "τζουφιο" και το δευτερο πραγματικα δυνατο. Μου δινει την αισθηση οτι με το πρωτο βγαζει τα πιστονακια στην θεση τους και το δευτερο ειναι σωστο πατημα.

εννοείς σε ΚΑΘΕ φρενάρισμα σου??

Αν ναι τότε φίλε μου αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και ανησυχητικό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 16:25

terino έγραψε:
mavras έγραψε:
το πρωτο πατημα ειναι "τζουφιο" και το δευτερο πραγματικα δυνατο. Μου δινει την αισθηση οτι με το πρωτο βγαζει τα πιστονακια στην θεση τους και το δευτερο ειναι σωστο πατημα.

εννοείς σε ΚΑΘΕ φρενάρισμα σου??

Αν ναι τότε φίλε μου αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και ανησυχητικό!
οκ, λαθος περιγραφη δικη μου...το πρωτο φρεναρισμα δεν ειναι εντελως στον αερα. Σταματαει μια χαρα η μηχανη, απλα δεν εχει την δυναμη του δευτερου φρεναρισματος.
Συμβαινει σχεδον σε καθε φρενο με την προυποθεση οτι υπαρχει χρονικη διαφορα. Μου δίνει την εντυπωση οτι εχει να κανει με την θεση των πιστονιων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 16:28

mavras έγραψε:
terino έγραψε:
mavras έγραψε:
το πρωτο πατημα ειναι "τζουφιο" και το δευτερο πραγματικα δυνατο. Μου δινει την αισθηση οτι με το πρωτο βγαζει τα πιστονακια στην θεση τους και το δευτερο ειναι σωστο πατημα.

εννοείς σε ΚΑΘΕ φρενάρισμα σου??

Αν ναι τότε φίλε μου αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και ανησυχητικό!
οκ, λαθος περιγραφη δικη μου...το πρωτο φρεναρισμα δεν ειναι εντελως στον αερα. Σταματαει μια χαρα η μηχανη, απλα δεν εχει την δυναμη του δευτερου φρεναρισματος.
Συμβαινει σχεδον σε καθε φρενο με την προυποθεση οτι υπαρχει χρονικη διαφορα. Μου δίνει την εντυπωση οτι εχει να κανει με την θεση των πιστονιων.

Η λογική λέει ότι θα έπρεπε να στο κάνει μόνο στο πρώτο φρενάρισμα, έπειτα τα πιστόνια θα πρέπει να έχουν πάρει τη θέση τους και να πιάνουν πάντα από το πρώτο. Για να σου ανοίγουν τα πιστόνια κάθε φορά και να χρειάζεται διπλοπάτημα για να αποδώσει τα μέγιστα με κάνει να πιστεύω πως ίσως να έχουν στραβώσει λίγο οι δίσκοι σου και όπως περιστρέφονται να ανοίγουν τα πιστόνια και να χρειάζεται διπλοπάτημα... έχεις τσεκάρει τους δίσκους σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 16:39

terino έγραψε:
mavras έγραψε:
terino έγραψε:
mavras έγραψε:
το πρωτο πατημα ειναι "τζουφιο" και το δευτερο πραγματικα δυνατο. Μου δινει την αισθηση οτι με το πρωτο βγαζει τα πιστονακια στην θεση τους και το δευτερο ειναι σωστο πατημα.

εννοείς σε ΚΑΘΕ φρενάρισμα σου??

Αν ναι τότε φίλε μου αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και ανησυχητικό!
οκ, λαθος περιγραφη δικη μου...το πρωτο φρεναρισμα δεν ειναι εντελως στον αερα. Σταματαει μια χαρα η μηχανη, απλα δεν εχει την δυναμη του δευτερου φρεναρισματος.
Συμβαινει σχεδον σε καθε φρενο με την προυποθεση οτι υπαρχει χρονικη διαφορα. Μου δίνει την εντυπωση οτι εχει να κανει με την θεση των πιστονιων.

Η λογική λέει ότι θα έπρεπε να στο κάνει μόνο στο πρώτο φρενάρισμα, έπειτα τα πιστόνια θα πρέπει να έχουν πάρει τη θέση τους και να πιάνουν πάντα από το πρώτο. Για να σου ανοίγουν τα πιστόνια κάθε φορά και να χρειάζεται διπλοπάτημα για να αποδώσει τα μέγιστα με κάνει να πιστεύω πως ίσως να έχουν στραβώσει λίγο οι δίσκοι σου και όπως περιστρέφονται να ανοίγουν τα πιστόνια και να χρειάζεται διπλοπάτημα... έχεις τσεκάρει τους δίσκους σου?
τι εννοεις στο πρωτο φρεναρισμα? στο πρωτο καθε ποτε? (της ημερας πχ)
οι δισκοι δεν εχουν θεμα γιατι θα εκανε τα ιδια και με τις μαμα δαγκανες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 17:10

mavras έγραψε:

τι εννοεις στο πρωτο φρεναρισμα? στο πρωτο καθε ποτε? (της ημερας πχ)
οι δισκοι δεν εχουν θεμα γιατι θα εκανε τα ιδια και με τις μαμα δαγκανες

Έστω της ημέρας... που και πάλι δεν το θεωρώ αποδεκτό...

Μη συγκρίνεις με τις μαμά τις δαγκάνες, είναι πλευστές, μη το ξεχνάς! Μπορεί αντί να κουνούσε τα πιστόνια, να κινείτο όλη η δαγκάνα. Κάνε ένα κόπο και δες τους δίσκους σου, είναι εύκολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 17:19

terino έγραψε:
mavras έγραψε:

τι εννοεις στο πρωτο φρεναρισμα? στο πρωτο καθε ποτε? (της ημερας πχ)
οι δισκοι δεν εχουν θεμα γιατι θα εκανε τα ιδια και με τις μαμα δαγκανες

Έστω της ημέρας... που και πάλι δεν το θεωρώ αποδεκτό...

Μη συγκρίνεις με τις μαμά τις δαγκάνες, είναι πλευστές, μη το ξεχνάς! Μπορεί αντί να κουνούσε τα πιστόνια, να κινείτο όλη η δαγκάνα. Κάνε ένα κόπο και δες τους δίσκους σου, είναι εύκολο.
δεν εχεις αδικο...
θα τους κοιταξω!
ευχαριστω για την ιδεα παντως!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tzou
Member
Member
tzou

Ηλικία : 42
Τόπος : Πετρούπολη
Registration date : 18/02/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 17:44

mavras έγραψε:
terino έγραψε:
mavras έγραψε:
το πρωτο πατημα ειναι "τζουφιο" και το δευτερο πραγματικα δυνατο. Μου δινει την αισθηση οτι με το πρωτο βγαζει τα πιστονακια στην θεση τους και το δευτερο ειναι σωστο πατημα.

εννοείς σε ΚΑΘΕ φρενάρισμα σου??

Αν ναι τότε φίλε μου αυτό είναι άκρως επικίνδυνο και ανησυχητικό!
οκ, λαθος περιγραφη δικη μου...το πρωτο φρεναρισμα δεν ειναι εντελως στον αερα. Σταματαει μια χαρα η μηχανη, απλα δεν εχει την δυναμη του δευτερου φρεναρισματος.
Συμβαινει σχεδον σε καθε φρενο με την προυποθεση οτι υπαρχει χρονικη διαφορα. Μου δίνει την εντυπωση οτι εχει να κανει με την θεση των πιστονιων.

Παναγιώτη το στάνταρ είναι οτι υπάρχει "θέμα" στο φρένο σου. Ή έχει μείνει αέρας στο σύστημα ή κολλάνε τα πιστόνια. Ξανάκανε μια καλή εξαέρωση καλού κακού και σαν δεύτερη φάση σήκωσε το μπροστά τροχό και γυρνά τον με το χέρι να δεις αν γυρνάει ελεύθερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 18:05

Βάλτε Brembo λέω εγώ...

_________________
Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 18:42

V.Stratos έγραψε:
Βάλτε Brembo λέω εγώ...


Όταν έψαχνα για δαγκάνες είχα κοιτάξει και για Brembo, δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να μου γεμίσει το μάτι και σε λογική τιμή. Αν έβρισκα θα τις χτύπαγα αλύπητα. Εκτοξευόταν όμως πολύ το κόστος ρε γμτ.!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 18:50

terino έγραψε:
V.Stratos έγραψε:
Βάλτε Brembo λέω εγώ...


Όταν έψαχνα για δαγκάνες είχα κοιτάξει και για Brembo, δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να μου γεμίσει το μάτι και σε λογική τιμή. Αν έβρισκα θα τις χτύπαγα αλύπητα. Εκτοξευόταν όμως πολύ το κόστος ρε γμτ.!

ρε μια χαρα ειναι και οι tokico λεμε.........αρκει να δουλευουν σωστα.
απο τις μαμα μερα με νυχτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SirNik

SirNik

Ηλικία : 48
Τόπος : Salonica
Registration date : 07/01/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 18:57

Όλοι όσοι καταλήξατε σε 4πιστονες, δοκίμασε κανείς σας αυτά τα τακάκια στις μανίσιες;ebc HH(τα χρυσά)
Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 9-doublehAftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Expro-graph

Έβαλα πίσω και πρέπει να μάθω τώρα να φρενάρω με λιγότερη δύναμη, διότι το abs χορεύει και αυτό γιατί τα
μανίσια είχαν πάστα από σαπούνι 👅 Τα έχω μια βδομάδα και μου δίνει την εντύπωση ότι αυτό το τακάκι
είναι ακούραστο, ίδωμεν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 19:40

SirNik έγραψε:
Όλοι όσοι καταλήξατε σε 4πιστονες, δοκίμασε κανείς σας αυτά τα τακάκια στις μανίσιες;ebc HH(τα χρυσά)
Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 9-doublehAftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Expro-graph

Έβαλα πίσω και πρέπει να μάθω τώρα να φρενάρω με λιγότερη δύναμη, διότι το abs χορεύει και αυτό γιατί τα
μανίσια είχαν πάστα από σαπούνι 👅 Τα έχω μια βδομάδα και μου δίνει την εντύπωση ότι αυτό το τακάκι
είναι ακούραστο, ίδωμεν.
Ναι τα έχω βάλει εγώ σε νισσιν 4πίστονες.
Βελτίωση φρεναρίσματος ως προς την απόκριση ακόμα περισσότερο (φοράω τρόμπα από 1000 και μανέτες από το p.b. όπου και τις κατέβασα στην τρίτη θέση.
ΑΛΛΑ, αυτό που με χάλασε απίστευτα ήταν στα πολλά νερά να στριγκλίζουν ασύστολα και δυνατά και να μεταφέρουν την αίσθηση του συντονισμού μέχρι το τιμόνι,με αποτέλεσμα κάκιστο ως προβληματικό φρενάρισμα,απλά απίστευτο.
Να σημειώσω πως δεν ήταν η πρώτη φορά που οδηγούσα με πολύ νερό και επειδή βρισκόμουν Αθήνα και κοντά στο συνεργείο μου,πέρασα και τα είδε.
Τα βγάλαμε τα τρίψαμε ρίξαμε και στις δαγκάνες καθαριστικό σπρέυ,και οκ μέχρι την επόμενη φορά. Η εξήγηση που μπορούσε να μου δώσει ήταν πως δεν έχουν καθόλου γραμμώσεις με αποτέλεσμα να "μπουκώνουν" και να μην μπορεί να φύγει ακαριαία το νερό.
Αν και δεν μπορώ να το πολύ χωνέψω έχει βάση και κατά πάσα πιθανότητα να είναι αυτό,όταν θα έρθει ο καιρός να τα αλλάξω αργά βέβαια αφού μόλις 3000χλμ. περίπου έχουν,θα δοκιμάσω να βρω τα μαμά που από ότι είδα έχουν αυτές τις μαμώ γραμμώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 19:47

terino έγραψε:
Χα!! Βρήκα και ροδέλες! Αγαπώ ιντερνετ, τεράστιο εργαλείο!

Είναι σε συσκευασία των 100, όποιος θέλει κερνάω, θα μου περισσέψουν αρκετές! Very Happy Very Happy Very Happy

Λευτέρη, ένα link δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, χεχε! Very Happy

Με ενδιαφέρει το θέμα...
Ευχαριστώ!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gmavrid στις Κυρ Φεβ 06 2011, 20:41, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SirNik

SirNik

Ηλικία : 48
Τόπος : Salonica
Registration date : 07/01/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 19:59

cantona έγραψε:
SirNik έγραψε:
Όλοι όσοι καταλήξατε σε 4πιστονες, δοκίμασε κανείς σας αυτά τα τακάκια στις μανίσιες;ebc HH(τα χρυσά)
Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 9-doublehAftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 5 Expro-graph

Έβαλα πίσω και πρέπει να μάθω τώρα να φρενάρω με λιγότερη δύναμη, διότι το abs χορεύει και αυτό γιατί τα
μανίσια είχαν πάστα από σαπούνι 👅 Τα έχω μια βδομάδα και μου δίνει την εντύπωση ότι αυτό το τακάκι
είναι ακούραστο, ίδωμεν.
Ναι τα έχω βάλει εγώ σε νισσιν 4πίστονες.
Βελτίωση φρεναρίσματος ως προς την απόκριση ακόμα περισσότερο (φοράω τρόμπα από 1000 και μανέτες από το p.b. όπου και τις κατέβασα στην τρίτη θέση.
ΑΛΛΑ, αυτό που με χάλασε απίστευτα ήταν στα πολλά νερά να στριγκλίζουν ασύστολα και δυνατά και να μεταφέρουν την αίσθηση του συντονισμού μέχρι το τιμόνι,με αποτέλεσμα κάκιστο ως προβληματικό φρενάρισμα,απλά απίστευτο.
Να σημειώσω πως δεν ήταν η πρώτη φορά που οδηγούσα με πολύ νερό και επειδή βρισκόμουν Αθήνα και κοντά στο συνεργείο μου,πέρασα και τα είδε.
Τα βγάλαμε τα τρίψαμε ρίξαμε και στις δαγκάνες καθαριστικό σπρέυ,και οκ μέχρι την επόμενη φορά. Η εξήγηση που μπορούσε να μου δώσει ήταν πως δεν έχουν καθόλου γραμμώσεις με αποτέλεσμα να "μπουκώνουν" και να μην μπορεί να φύγει ακαριαία το νερό.
Αν και δεν μπορώ να το πολύ χωνέψω έχει βάση και κατά πάσα πιθανότητα να είναι αυτό,όταν θα έρθει ο καιρός να τα αλλάξω αργά βέβαια αφού μόλις 3000χλμ. περίπου έχουν,θα δοκιμάσω να βρω τα μαμά που από ότι είδα έχουν αυτές τις μαμώ γραμμώσεις.

Αντώνη εννοούσα αν τις δούλεψες στις μανίσιες(2πιστονες), anyway ευχαριστώ για τις διαπιστώσεις σου, σε περίπτωση που έχω τέτοιο θέμα μελλοντικά θα τις γραμμώσω άλλωστε δεν θα είναι η 1η φορά Smile Πάντως προβληματίζει αυτό, γιατί υποτίθεται σύμφωνα με τον κατασκευαστή ότι δεν έχουν θέμα με την βροχή και αποδίδουν το ίδιο. Προφανώς για να έχεις θέμα συντονισμού ίσως να φταίει:
1) Δεν έχεις πλέον πλευστές δαγκάνες
2) Ελάχιστα στραβοί δίσκοι
3) και τα δυο παραπάνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: