Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Κράνος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 08:47

http://www.forotorrepacheco.com/
καμμια γνωμη υπαρχει?? ισως απο το ταζ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προδιαγραφές   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 09:58

msp έγραψε:
Αν έχετε όρεξη για διάβασμα να και το ECE 22.05!

Και για να δείτε πως αυτά εφαρμόζονται στην πράξη από τις εταιρίες δείτε εδώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 12:27

gmavrid έγραψε:


ΔΕΝ πιστεύω πως επειδή γράφουν ECE, είναι και πιστοποιημένα κατά ECE.

Επίσης, ένα κράνος κρίνεται σε διάφορα πεδία:
Βάρος
Θόρυβος
Άνεση
Συναρμογή
...

Γενικά υπάρχει ένα ολόκληρο R&D στις μεγάλες εταιρείες και καλείσαι να πληρώσεις κι αυτό...
Άλλες μπορεί να καλύπτουν μόνο το ECE και κυκλοφορείς με ένα ECE (μακάρι) κουβά στο κεφάλι...

Η διαφορά Box (Οxford - δεν αμφισβητώ το ECE) κι Arai που αναφέρθηκε βασίζεται σε όλα τα παραπάνω...
Η μεν μπορεί να αγοράζει φασόν κράνη και να κολάει τη μάρκα της, ενώ η δε τα αναπτύσσει...
Εκτός αν πιστεύουμε πως η Arai έχει βάλει στόχο να ξεπαραδιάζει απλώς τους πελάτες της,
ενώ η box είναι ο RobinHood του μοτοσυκλετισμού...

Πάντως, το SHARP δέχεται συνεχή αμφισβήτηση...

Τέλος ακόμη και να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω,
προτιμώ να βάλω το κεφάλι μου σε κάτι πιο επώνυμο κι ας με έχουν πιάσει "Κώτσο".

ΥΓ. Υπάρχουν τα ΤΑΤΑ με έγκριση τύπου υπάρχουν και τα ΤΟΥΟΤΑ...


Παιδες μη βαζετε κουβαδες στο κεφαλι σας....
Ο γιωργης μια χαρα τα λεει και ετσι ακριβως ειναι.

Επισης μια αλλη παραμετρος που κανενας δεν την σκεφτεται αλλα καραδοκει σε βαθος χρονου ειναι το αυχενικο.
δεν θελετε να σας περιγραψω τι τραβαω με την συγκεκριμενη παθηση...... και οταν ερθει δεν φευγει ποτε.
Μην κοροιδευομαστε ολοι μαζι λοιπον τι ειναι καλο και ποια εταιρια, οι εταιριες ειναι 3 αντε 4.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Bretsos στις Δευ Φεβ 27 2012, 12:41, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 12:34

ποιες mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 16:07

Bretsos έγραψε:
gmavrid έγραψε:


ΔΕΝ πιστεύω πως επειδή γράφουν ECE, είναι και πιστοποιημένα κατά ECE.

Επίσης, ένα κράνος κρίνεται σε διάφορα πεδία:
Βάρος
Θόρυβος
Άνεση
Συναρμογή
...

Γενικά υπάρχει ένα ολόκληρο R&D στις μεγάλες εταιρείες και καλείσαι να πληρώσεις κι αυτό...
Άλλες μπορεί να καλύπτουν μόνο το ECE και κυκλοφορείς με ένα ECE (μακάρι) κουβά στο κεφάλι...

Η διαφορά Box (Οxford - δεν αμφισβητώ το ECE) κι Arai που αναφέρθηκε βασίζεται σε όλα τα παραπάνω...
Η μεν μπορεί να αγοράζει φασόν κράνη και να κολάει τη μάρκα της, ενώ η δε τα αναπτύσσει...
Εκτός αν πιστεύουμε πως η Arai έχει βάλει στόχο να ξεπαραδιάζει απλώς τους πελάτες της,
ενώ η box είναι ο RobinHood του μοτοσυκλετισμού...

Πάντως, το SHARP δέχεται συνεχή αμφισβήτηση...

Τέλος ακόμη και να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω,
προτιμώ να βάλω το κεφάλι μου σε κάτι πιο επώνυμο κι ας με έχουν πιάσει "Κώτσο".

ΥΓ. Υπάρχουν τα ΤΑΤΑ με έγκριση τύπου υπάρχουν και τα ΤΟΥΟΤΑ...


Παιδες μη βαζετε κουβαδες στο κεφαλι σας....
Ο γιωργης μια χαρα τα λεει και ετσι ακριβως ειναι.

Επισης μια αλλη παραμετρος που κανενας δεν την σκεφτεται αλλα καραδοκει σε βαθος χρονου ειναι το αυχενικο.
δεν θελετε να σας περιγραψω τι τραβαω με την συγκεκριμενη παθηση...... και οταν ερθει δεν φευγει ποτε.
Μην κοροιδευομαστε ολοι μαζι λοιπον τι ειναι καλο και ποια εταιρια, οι εταιριες ειναι 3 αντε 4.

Και τι αλλάζει στο αυχενικό?
Οτι το superwow πανάκριβο Shoei είναι 1550γραμ, και το Nova απο το Praktiker είναι 1650 ?
Τα 100 γραμμάρια θα κάνουν ζημιά στο αυχενικό? η το 1μιση κιλό?
Πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα κράνη, και μάλιστα ότι είναι αυτό το ECE R22-05 που βλέπω γραμμένο παντού! στο φθηνότερο κράνος με 30ευρώ που θα βρώ μπροστά μου!...

Δεν μπορώ να βρώ τι χειρότερο θα έχει αυτό το κράνος http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_16268.htm απο ένα αντίστοιχο ανοιγόμενο Nolan που θα έχει τα 3πλάσια λεφτά.
Και τα δυο βαρύδια θα είναι, προδιαγραφές ίδιες θα είναι, και το lidl κράνος έχει και φιμέ ζελατίνα απο μέσα!
Τώρα αν υπάρχει διαφορά σε αεροδυναμική, ησυχία κλπ.... παίζει! αλλά όταν μιλάμε για ανοιγόμενο κράνος, μιλάμε για συνθήκες πόλης, σέρνομαι στα φανάρια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 16:13

https://www.youtube.com/watch?v=9LfEFhBelTY
επωνυμο και μη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 16:53

Πολυ ωραιο παραδειγμα! Ειπα και παραπανω, οτι σαφως δε μιλαμε για τις κινεζιες που εχουν απλα ενα αυτοκολλητακι πανω με ECE22.05. Αυτο για αυτονοητους λογους το αποκλειουμε. Ομως, το Praktiker τωρα πουλαει κρανη BOX (βλεπε oxford) ενω το lidl, με τους γερμανους να εκδιδουν εγκριση τυπου ακομη και για τα ελατηρια πχ που θα βαλεις στα πηρουνια σου, αδυνατω να πιστεψω οτι θα ρισκαρε να πουλησει κατι το οποιο ειναι επικινδυνο.


Αλλα ας τα αφησουμε αυτα... Οσοι εχουν δει το Marushin 777, μπορουν να μου πουν που υστερει σε σχεση με ενα Αραι? Γιατι εχει μονο 100? και τα Αραι 500?? Και δεν ειναι απο τα απλα μοντελα. Ας πιασουμε το κορυφαιο της Μarushin, το RS1. Φουλ ανθρακονημα, 200-220?, 1κιλο βαρος...

Πριν 10 χρονια ναι, οι διαφορες ηταν χαοτικες, αλλα πλεον δεν πιστευω οτι πληρωνεις παραπανω ασφαλεια, πληρωνεις παραπανω ανεση. Ασε που... κατι τεχνολογιες Αραι με αεραγωγους στη ζελατινα (σφυριχτρες), κατι Shoei με πινλοκ, μπας και γλυτωσουμε το θαμπωμα στα κρανη των 300?+, και εχεις την Uvex να σου πεταει μια Macrolon στο κρανακι των 100? και να μη θαμπωνει ουτε με βραστηρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 18:30

k0k0$ έγραψε:
την Uvex να σου πεταει μια Macrolon στο κρανακι των 100? και να μη θαμπωνει ουτε με βραστηρα!

Για βοήθα λίγο εδώ! Εχεις κανένα Link? Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα με το θάμπωμα της ζελατίνας.
Εχω το Shoei XR1000 και δυστηχώς έχει αρχίσει να μην πατάει καλά στο κάτω μέρος το pinlock και να θαμπώνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 19:03

andreasp έγραψε:
k0k0$ έγραψε:
την Uvex να σου πεταει μια Macrolon στο κρανακι των 100? και να μη θαμπωνει ουτε με βραστηρα!

Για βοήθα λίγο εδώ! Εχεις κανένα Link? Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα με το θάμπωμα της ζελατίνας.
Εχω το Shoei XR1000 και δυστηχώς έχει αρχίσει να μην πατάει καλά στο κάτω μέρος το pinlock και να θαμπώνει.

Σφιξε το pinlock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 19:13

Morniac έγραψε:
andreasp έγραψε:
k0k0$ έγραψε:
την Uvex να σου πεταει μια Macrolon στο κρανακι των 100? και να μη θαμπωνει ουτε με βραστηρα!

Για βοήθα λίγο εδώ! Εχεις κανένα Link? Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα με το θάμπωμα της ζελατίνας.
Εχω το Shoei XR1000 και δυστηχώς έχει αρχίσει να μην πατάει καλά στο κάτω μέρος το pinlock και να θαμπώνει.

Σφιξε το pinlock

??
τι σημαινει αυτο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 21:01

NEW
http://www.schuberth.com/en/motorcycle/s2.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 09:53

4kings έγραψε:
mikios έγραψε:

γιατί, τα 70-80 είναι λίγα; scratch
αν δεν έχει ιδία εμπειρία, σε πληροφορώ ότι τα 40 είναι πολλά. Γιατί να μην έχεις το καλύτερο πράγμα στο κεφάλι σου;

για να αποκτησει εμπειρια να παρει ενα παπι να κοβει βολτες ....για να μπορει μετα να εχει μηχανη μεσα στην πολη με 70χλμ φορωντας ενα σπαστο κρανος!


υ.γ + Η δουλεια η χρηση δηλαδη παιζει μεγαλο ρολο!....φαντασου ντελιβερα ή κουριερ με full face Shocked

εννοούσα αν δεν έχεις ιδία εμεπειρία σε πτώση ή σε στούκα. Τα 40 χλμ είναι πολλά και θα είσαι τυχερός αν πάθεις λίγα πράγματα...
Με ανοικτό κράνος, απλά κλάφτα. Αν βγεις με ολόκληρο σαγόνι, παίξε ΛΟΤΤΟ.

Το καταλαβαίνω ότι πολλές φορές είναι πρακτικοί λόγοι (όπως λες ντελιβεράς) που χρειάζεται το ανοιγόμενο, αλλά πάλι, καβαλώντας => το κράνος κλειστό!
Παρ'το αλλιώς, εμείς που δεν είμαστε ντελιβεράδες ή κούριερ, τι το θέλουμε το ανοιγόμενο; Στο λεω εγώ που είχα ανοιγόμενο, και δεν μου έχει λέιψει τόσο πολύ... κάποιες φορές βολεύει, ναι, αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες.

andreasp έγραψε:
Και τι αλλάζει στο αυχενικό?
Οτι το superwow πανάκριβο Shoei είναι 1550γραμ, και το Nova απο το Praktiker είναι 1650 ?
Τα 100 γραμμάρια θα κάνουν ζημιά στο αυχενικό? η το 1μιση κιλό?
Πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για τα κράνη, και μάλιστα ότι είναι αυτό το ECE R22-05 που βλέπω γραμμένο παντού! στο φθηνότερο κράνος με 30ευρώ που θα βρώ μπροστά μου!...

Δεν μπορώ να βρώ τι χειρότερο θα έχει αυτό το κράνος http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_16268.htm απο ένα αντίστοιχο ανοιγόμενο Nolan που θα έχει τα 3πλάσια λεφτά.
Και τα δυο βαρύδια θα είναι, προδιαγραφές ίδιες θα είναι, και το lidl κράνος έχει και φιμέ ζελατίνα απο μέσα!
Τώρα αν υπάρχει διαφορά σε αεροδυναμική, ησυχία κλπ.... παίζει! αλλά όταν μιλάμε για ανοιγόμενο κράνος, μιλάμε για συνθήκες πόλης, σέρνομαι στα φανάρια!

το αυχενικό δεν είναι μόνο θέμα βάρους, είναι και θέμα αεροδυναμικής. Είχα κάποτε ένα CABERG και μόλις πήρα το στρομ το άλλαξα γιατί γινότανε το κεφάλι μου φραπές!

Τώρα, για την παραπάνω τιμή... στα θερμοπλαστικά κράνη (όλα τα φτηνότερα δηλαδή) έχει τεράστια σημασία κατά το καλούπωμα, ο ρυθμός μεταβολής της θερμοκρασίας μέχρι να πήξει το υλικό, η θερμική κατεργασία νομίζω λέγεται... Λίγο πιο αργά και θα γίνει λάστιχο, λίγο πιο γρήγορα και θα γίνει σαν γυαλί, πολύ σκληρό και θα θρυμματίζεται... αυτό που βλέπεις στο βίντεο με την κινεζιά με το σφυρί... υποτίθεται ότι πληρώνεις παραπάνω για τους ελέγχους που γίνονται κατά την παραγωγή ώστε να μην συμβεί αυτό το πράγμα... και πολλά άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 18:34

andreasp έγραψε:
Morniac έγραψε:
andreasp έγραψε:
k0k0$ έγραψε:
την Uvex να σου πεταει μια Macrolon στο κρανακι των 100? και να μη θαμπωνει ουτε με βραστηρα!

Για βοήθα λίγο εδώ! Εχεις κανένα Link? Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα με το θάμπωμα της ζελατίνας.
Εχω το Shoei XR1000 και δυστηχώς έχει αρχίσει να μην πατάει καλά στο κάτω μέρος το pinlock και να θαμπώνει.

Σφιξε το pinlock

??
τι σημαινει αυτο ?

Στη φωτο γυρνα λιγο τα "στρογγυλα" που βρισκονται μεσα στον κοκκινο κυκλο.Ειναι εκει που πιανει το pinlock.Θα σου "τεντωσει" ή "χαλαρωσει" την μεμβρανη

Κράνος - Σελίδα 7 Shoeipinlock

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 19:11

Morniac έγραψε:


Στη φωτο γυρνα λιγο τα "στρογγυλα" που βρισκονται μεσα στον κοκκινο κυκλο.Ειναι εκει που πιανει το pinlock.Θα σου "τεντωσει" ή "χαλαρωσει" την μεμβρανη


Thanks! Την έβγαλα και την έπλυνα τώρα, οπότε στο κούμπωμα , θα το δοκιμάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 19:29

τελικα με βλεπω για το
Κράνος - Σελίδα 7 93295449


παρολο ομως που η κεφαλα μου ειναι 56με 57 medium αυτο που μου ταιριαζει εινα το small 54-55 mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28 2012, 20:05

adder έγραψε:
τελικα με βλεπω για το
Κράνος - Σελίδα 7 93295449


παρολο ομως που η κεφαλα μου ειναι 56με 57 medium αυτο που μου ταιριαζει εινα το small 54-55 mouuuuuu

Μην σε ανησυχεί,κι εγώ όταν το είχα δοκιμάσει ένα νούμερο κάτω μου ήταν.Επειδή οι γερμανοί είναι κεφάλες τα βγάζουν σε φαρδιές γραμμές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 17:13

το pinlock το βγαζουμε το καλοκαιρι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 18:24

Καλο ειναι να μην το βγαζουμε καθολου αν η εφαρμογη του ειναι καλη
Στο Raid II που εχω δεν την εχω βγαλει καθολου τοσα χρονια που την εχω .
Στο QWest ακομη κραταει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
duke
Member
Member
duke

Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 22/09/2011

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29 2012, 23:48

Morniac έγραψε:
Καλο ειναι να μην το βγαζουμε καθολου αν η εφαρμογη του ειναι καλη
Στο Raid II που εχω δεν την εχω βγαλει καθολου τοσα χρονια που την εχω .
Στο QWest ακομη κραταει

Το Shoei Qwest εχεις φιλε μου?
Πως σου φαινεται?
Με ενδιαφερει πολυ η αγορα του, αλλα μου κανει εντυπωση που κανενας δεν μιλαει για αυτο που ειναι τουρινγκ κρανος.
Αντιθετα ολοι λενε για το xr 1100 που ειναι πιο αγωνιστικο. Παιζει τοσο μεγαλο ρολο το οτι δεν βγαινει το εσωτερικο του για να πλυθεί?
Απο αυτα που εχω διαβασει και με την παρα πολυ μικρη εμπειρια μου θεωρω το Qwest το ιδανικοτερο κρανος για την μηχανη μας.
Οι υπολοιποι που εχετε περισσοτερες γνωσεις και εμπειρια τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 10:59

adder έγραψε:
το pinlock το βγαζουμε το καλοκαιρι?

ναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 11:11

Πως βγαίνει το Pinlock από το Shoei 1100 ?
Φοβάμαι μήπως σπάσω τη ζελατίνα.

Για να το καθαρίσω το θέλω, αν και σε λίγο θα έρθει η άνοιξη και ίσως να είναι και περιττό.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 17:26

4kings έγραψε:
adder έγραψε:
το pinlock το βγαζουμε το καλοκαιρι?

ναι!
και δεν χαλαει η σιλικονη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 18:18

To QWest το θεωρω ενα απο τα καλυτερα κρανη για τις μηχανες μας.Το XR1100 ειναι για μηχανες οπως R1 ή Haya δλδ για ταχυτητες 250km/h+.
τωρα ανα θελεις να σκασεις 500 ευρω για ενα designατο κρανος παρε XR1100
Το Qwest ειναι αθορυβο,πολυ καλο εξαερισμο,μεγαλη καινουργια ζελατινα και σχετικα ελαφρυ.Μιλαει καποιος που ταξιδια κανει συνεχεια και μονο με μηχανη και αυτο το κρανος δεν τον εχει δημιουργησει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.
Οσο για την επενδυση που δεν ειναι αφαιρουμενη και εγω ειχα αμφιβολιες στην αρχη αλλα με τους αφρους (δερματολογικα ελεγμενους) για κρανη δεν τιθεται θεμα

Οσο για το pinlock εννοειται πως θα γ@μησεις την σιλικονη αν το βγαλεις και μετα η εφαρμογη δεν προκειται να ειναι η ιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 18:46

Ποιες ειναι οι διαφορες ενος κρανους Touring απο ενα Sport? Στις μποτες οκ, λειπουν οι ξυστρες και οι αρθρωσεις, αλλα στα κρανη τι διαφορες εχουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Κράνος - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 01 2012, 20:28

Και το x-spirit τότε για τι μοτό είναι? No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Κράνος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 7 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: