Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Κράνος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 12:17

σούμπερθ ρε μούτρα What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 13:53

mikios έγραψε:
http://helmetcity.co.uk/ για πολύ καλές τιμές.
Το ανοιγόμενο, όσο βολικό και να είναι μερικές φορές, έχει παραπάνω βάρος, παραπάνω θόρυβο και σε ταξίδι είναι ενοχλητικό και κουραστικό. Εννοείτε πάντα κλειστό όταν καβαλάμε, γιατί οι γναθοχειρούργοι έχουν αρκετή δουλειά και χωρίς εμάς...

Το SHOEI XR-1100 είναι πολύ αξιόλογο! Επιτέλους κατάλαβα ότι ο κινητήρας μου κάνει ήχους και πάνω από τα 130 γιατί με το Ν103 μόνο αέρα άκουγα...
ειναι ακριβος..το xr 1100 conqueror το εχω βρει 400e
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 13:58

man_OS έγραψε:
σούμπερθ ρε μούτρα What a Face
καλο αλλα μεγαλο σανΚράνος - Σελίδα 6 90864258


ειναι σαν μεγεθος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 14:08

man_OS έγραψε:
σούμπερθ ρε μούτρα What a Face

Κράνος - Σελίδα 6 Images?q=tbn:ANd9GcRoNqNsJugmfy2Rp--qYTRhEBVUa_XA1SJEtEh0h6NrFhiTzmofqw bliax

Κράνος - Σελίδα 6 Images?q=tbn:ANd9GcRbrM5JOYXji5qUdUeGdt9nFOEe1UzVbur4wkFjmdIfvysrHmsd Κράνος - Σελίδα 6 644705
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 17:36

ναι αυτό σε μάρανε, δεν λες που γλυκοκοιτάς το τζι ες, το σούμπερθ σε χάλασε τρομάρασου Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 18:51

4kings έγραψε:
nikolasr200 έγραψε:
για να μην ανοίγω νέο θέμα, καθώς δεν με απασχολεί και άμεσα.. η αγορά..

θα ήθελα να ρωτήσω αφενός αν η αίσθηση που έχω πως γενικά είστε κατά των ανοιγόμενων κρανών ισχύει, και αν ναι είναι για
την επιπλέον ασφάλεια των ενιαίων full face?
το σύνηθες ολίσθημα όσων έχουμε ανοιγόμενο να το αφήνουμε ανοιχτό?
τους θορύβους?
το βάρος?
κάτι άλλο?

έχω το κλασσικότερο ίσως ανοιγόμενο nolan Και σκεφτόμουν όταν το αντικαταστήσω να πήγαινα για το n 103..

επίσης από αναζήτηση, μου έκανε τρομερή εντύπωση το κόστος του bluetooth kit (original) κοστίζει πιο ακριβά από ότι το κράνος..!!

Νικολα πηγαινε μια βολτα σε αυτον στην τσαλδαρη μπορει να μην εχει shoei αλλα το nolan xlite 802 μπορει με αρκετα ψηστηρια να το παρεις σε καλη τιμη!

Γιώργο, το xlite το 802 το ψήνει ο αδερφός μου και χθες κάναμε μια βόλτα, και μέχρι στιγμής η "καλύτερη τιμή" είναι από έξω..αλλά ίσως να πάμε και από εκεί μια βόλτα να δούμε τι παίζει.. γιατί του λέγαν αντί το 802 να πάρει το 701? 702? δε θυμάμαι..

επίσης ρε παιδιά, με κάθε καλή διάθεση, αυτό το xr 1100 μέλι έχει? ακούω πολλά παιδιά είτε να το έχουν είτε να το ζαχαρώνουν..

mikios..απ'ότι καταλαβαίνω είχες το n103, έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης σε σχέση με το n100 που έχω τώρα..??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 21:10

Πάντως αν επιμένεις σε ανοιχτό έχε το στα υπόψιν σου https://www.vstromhellasforum.com/t14194-topic?highlight=uvex εξαιρετική ποιότητα απόλυτα ευχαριστημένη και το βάρος του απλά δεν υπάρχει.Αφού το σκέφτομαι κάποια στιγμή και για μένα μέσα στην πόλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 03:09

με προβληματίζει πολύ στο ότι είστε αρκετά αρνητικοί στα ανοιγόμενα..
τόσο πολύ υστερούν σε ασφάλεια!?

φίλε cantona αυτό έχει πτυσσόμενη αντιηλιακή προστασία.?? το μόνο που είδα στα χαρακτηριστικά του ότι είναι 55% φιμέ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 08:19

gmavrid έγραψε:
Όχι φίλε Σταμ, κεφάλια τα μεν κεφάλια και τα δε...

Απλά το ECE22.05 ήταν πιο αυστηρό από το Snell 2005...
Γεγονός που μεταφράζεται σε πιο ακριβά υλικά για τα ευρωπαϊκά
από ό,τι για τα αμερικάνικα κράνη...
Κι επειδή κι η ARAI κι η SHOEI κι όλες οι άλλες είναι εταιρείες
που δουλεύουν για το κέρδος κι όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα,
για αυτό κι αυτές οι διαφορές...

Δηλαδή όλο το θέμα με τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει ένα κράνος είναι αυτό το ECE22.05 για να θεωρείτε καλύτερα απο το FR Shoei που κυκλοφορεί στην Αμερική?

Τοτε δεν χρειαζεται να ξεπαραδιαζομαστε! Ολα τα κράνη του Praktiker και Lidl έχουν ECE22.05 !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 11:22

nikolasr200 έγραψε:
με προβληματίζει πολύ στο ότι είστε αρκετά αρνητικοί στα ανοιγόμενα..
τόσο πολύ υστερούν σε ασφάλεια!?

φίλε cantona αυτό έχει πτυσσόμενη αντιηλιακή προστασία.?? το μόνο που είδα στα χαρακτηριστικά του ότι είναι 55% φιμέ

Αρνητικός είμαι κι εγώ,αλλά αν για οποιονδήποτε λόγω πρέπει να πάρεις και ανοιγόμενο,στο προτείνω.Πτυσσόμενη ζελατίνα όχι δεν έχει αλλά βοηθάει η ελαφρώς φυμέ του χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα την νύχτα (βέβαια η γυναίκα δεν οδηγεί την μηχανή για να έχω ασφαλή συμπέρασμα αλλά από τα τεστ που της έχω κάνει) Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 12:09

andreasp έγραψε:
Τοτε δεν χρειαζεται να ξεπαραδιαζομαστε! Ολα τα κράνη του Praktiker και Lidl έχουν ECE22.05 !

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 15:15

το σπαστο για εδω μεσα μου φαινεται και εμενα καλυτερο!...αλλα για λιγο παραεξω απο αποψη θορυβου και ασφαλειας δεν νομιζω οτι κανει!

δηλαδη αν με επαιρνε οικονομικα θα ειχα ενα τετοιο:
Airoh Miro XR Flip-Up Helmet http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Airoh-Miro-XR/SubProducts/Airoh-Miro-XR-0001 για την μετακινηση εντος πολεως!...οταν το ειχα δοκιμασει μου ειχε φανει αρκετα ελαφρυ για σπαστο κρανος!

και ενα τετοιο:
ARAI RX-7 GP Haga Replica Phillip Island 2009
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Arai-RX-7-GP-Haga-Replica-Phillip-Island-2009/SubProducts/Arai-RX-7-GP-Haga-Replica-Phillip-Island-2009-0001 για εκτος πολεως!

Mano το τζι ες αν το επαιρνα θα ηταν παραπαραγωγης...φτιαγμενο ειδικα για μενα στα βαθη της Ιαπωνιας Κράνος - Σελίδα 6 644705

ριξε μια ματια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 16:24

Ναι, τα ανοιγομενα ειναι πολυ λιγοτερο ανθεκτικα. Απασφαλιζει ευκολα το ανοιγομενο μερος και μπορει να φας το σαγονι σου. Αν υποθεσουμε οτι την μαυρη ωρα που θα πεσεις το εχεις κλειστο, ετσι? Γιατι συνηθως ολοι με ανοιχτα κυκλοφορουν. Δε μπορω να καταλαβω επισης τι παραπανω βολικο εχουν τα σπαστα-ανοιγομενα κρανη "για την πολη"? Επειδη μπορεις να μιλησεις πιο ευκολα χωρις να χρειαζεται να το βγαλεις? Γιατι, θα μπεις σε κανενα μαγαζι με το κρανος στο κεφαλι, ή μηπως θα πινεις καφε?

Αν ειναι θεμα ζεστης, τοτε ενα ωραιοτατο κρανακι τυπου εντουρο-μοτοκρος ειναι και πιο ασφαλες και πολυ πιο φθηνο...

Επισης, ριξτε κι εδω μια ματια... http://sharp.direct.gov.uk/

Πολλοι θα πειτε οτι μπορει να μεροληπτει,δεν εχει ολα τα κρανη κτλ κτλ αλλα δεν παυει να ειναι ενα μετρο συγκρισης.

Και δυστυχως πιστευω κι εγω οτι η διαφορα ενος Αραι των 700? με ενα Box των 70? ειναι στα χρωματα, τη διαρκεια, τη ζελατινα και τον εξαερισμο και το βαρος. Κατα τα αλλα ολα το ιδιο αφρολεξ εχουν μεσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 18:46

Έχει παρατηρηθεί από δοκιμές (θα ψάξω να βρω Link) ότι τα ανοιγόμενα έχουν περίπου 30% λιγότερη κάλυψη στο σαγόνι μετά από ατύχημα, γιατί ακόμα και κλειστά στο ατύχημα φεύγει πιο εύκολα το ανοιγόμενο μέρος.

4kings έγραψε:
ARAI RX-7 GP Haga Replica Phillip Island 2009
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Arai-RX-7-GP-Haga-Replica-Phillip-Island-2009/SubProducts/Arai-RX-7-GP-Haga-Replica-Phillip-Island-2009-0001 για εκτος πολεως!

Έχω το RX7 GP (RX7 RR5) του Edwards από το 2009. Το φοράω 3 χρόνια κάθε μέρα, είναι το μοναδικό κράνος που έχω, είτε με το παπί είτε με το v strom. Έχει απίστευτο εξαερισμό, όταν κινείσαι νομίζεις ότι έχεις air condition όπως κυκλοφορεί τον αέρα, έχει απίστευτη περιφερειακή όραση και είναι σταθερό ακόμα και στα 270+(όχι βέβαια με το strom).
Μετά από τα 110-120 κάνει αρκετή φασαρία (καλός εξαερισμός = αρκετή φασαρία) αυτό βέβαια το συνηθίζεις.

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/29/kranos.jpg/


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasr200
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος : Αθήνα
Registration date : 10/10/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 19:40

Τα δύο τελευταία post ουσιαστικά καλύπτουν το κομμάτι γιατί δεν προτιμάτε τα ανοιγόμενα..
και εγώ ήξερα ότι παρέχουν σχετικά μικρότερη ασφάλεια, αλλά όχι πόσο, και που "πονάνε" συγκεκριμένα..

εμένα γενικά με έχει βολέψει το ανοιγόμενο, γιατί κάνω διάφορα πράγματα χωρίς να το βγάλω, απλά ανοίγοντάς το..αλλά ενδεχομένως να έχει να κάνει και με συνήθεια, καθώς όλα μου τα κράνη ήταν ανοιγόμενα..και έχω "καλο/κακό-μάθει"

παλιότερα, έκανα το λάθος να οδηγάω κατά κύριο λόγο με ανοιχτό κράνος, αλλά με το vstrom στο 90% των περιπτώσεων το έχω κλειστό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 20:23

gmavrid έγραψε:
andreasp έγραψε:
Τοτε δεν χρειαζεται να ξεπαραδιαζομαστε! Ολα τα κράνη του Praktiker και Lidl έχουν ECE22.05 !

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.

Γιατί δεν μας λές , τι πιστεύεις εσύ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 20:26

nikolasr200 έγραψε:
με προβληματίζει πολύ στο ότι είστε αρκετά αρνητικοί στα ανοιγόμενα..
τόσο πολύ υστερούν σε ασφάλεια!?

αυτό δεν είναι αυτονόητο... Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι η προστασία παρέχεται όταν αυτό είναι κλειστό! Το παραπάνω βάρος των περισσότερων, ο μηχανισμός κλπ, είναι αρνητικά του σημεία. Φαντάσου ότι ο μηχανισμός είναι άκαμπτος, και άρα δεν μπορεί να απορροφήσει ενέργεια σε πρόσκρουση.

4kings έγραψε:
το σπαστο για εδω μεσα μου φαινεται και εμενα καλυτερο!...αλλα για λιγο παραεξω απο αποψη θορυβου και ασφαλειας δεν νομιζω οτι κανει!

ok, το λέμε και το ξαναλέμε αυτό, αλλά στο τέλος μας διαφεύγει το σημαντικότερο! Η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων συμβαίνουν εντός πόλης!

nikolasr200 έγραψε:
mikios..απ'ότι καταλαβαίνω είχες το n103, έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης σε σχέση με το n100 που έχω τώρα..??

δεν ξέρω φίλε, δεν έχω βάλει ποτέ Ν100.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 20:32

mikios έγραψε:


4kings έγραψε:
το σπαστο για εδω μεσα μου φαινεται και εμενα καλυτερο!...αλλα για λιγο παραεξω απο αποψη θορυβου και ασφαλειας δεν νομιζω οτι κανει!

ok, το λέμε και το ξαναλέμε αυτό, αλλά στο τέλος μας διαφεύγει το σημαντικότερο! Η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων συμβαίνουν εντός πόλης!

υποτιθεται οτι οταν λεμε εντος πολης εννοουμε το πολυ 70-80χιλ ....δεν νομιζω λοιπον ενα καλο σπαστο να μην σου παρεχει την ασφαλεια που χρειαζεσαι σε αυτα τα χλμ.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 20:33

4kings έγραψε:
mikios έγραψε:


4kings έγραψε:
το σπαστο για εδω μεσα μου φαινεται και εμενα καλυτερο!...αλλα για λιγο παραεξω απο αποψη θορυβου και ασφαλειας δεν νομιζω οτι κανει!

ok, το λέμε και το ξαναλέμε αυτό, αλλά στο τέλος μας διαφεύγει το σημαντικότερο! Η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων συμβαίνουν εντός πόλης!

υποτιθεται οτι οταν λεμε εντος πολης εννοουμε το πολυ 70-80χιλ ....δεν νομιζω λοιπον ενα καλο σπαστο να μην σου παρεχει την ασφαλεια που χρειαζεσαι σε αυτα τα χλμ.



γιατί, τα 70-80 είναι λίγα; scratch
αν δεν έχει ιδία εμπειρία, σε πληροφορώ ότι τα 40 είναι πολλά. Γιατί να μην έχεις το καλύτερο πράγμα στο κεφάλι σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 20:36

mikios έγραψε:
4kings έγραψε:
mikios έγραψε:


4kings έγραψε:
το σπαστο για εδω μεσα μου φαινεται και εμενα καλυτερο!...αλλα για λιγο παραεξω απο αποψη θορυβου και ασφαλειας δεν νομιζω οτι κανει!

ok, το λέμε και το ξαναλέμε αυτό, αλλά στο τέλος μας διαφεύγει το σημαντικότερο! Η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων συμβαίνουν εντός πόλης!

υποτιθεται οτι οταν λεμε εντος πολης εννοουμε το πολυ 70-80χιλ ....δεν νομιζω λοιπον ενα καλο σπαστο να μην σου παρεχει την ασφαλεια που χρειαζεσαι σε αυτα τα χλμ.



γιατί, τα 70-80 είναι λίγα; scratch
αν δεν έχει ιδία εμπειρία, σε πληροφορώ ότι τα 40 είναι πολλά. Γιατί να μην έχεις το καλύτερο πράγμα στο κεφάλι σου;

για να αποκτησει εμπειρια να παρει ενα παπι να κοβει βολτες ....για να μπορει μετα να εχει μηχανη μεσα στην πολη με 70χλμ φορωντας ενα σπαστο κρανος!


υ.γ + Η δουλεια η χρηση δηλαδη παιζει μεγαλο ρολο!....φαντασου ντελιβερα ή κουριερ με full face Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 21:08

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με τα παραπάνω, κατά την άποψή μου σημασία δεν έχουν μόνο τα χιλιόμετρα αλλά το που και πότε θα πέσεις. Μπορεί να πέσεις με 200 και να μην πάθεις τίποτα σοβαρό και μπορεί να πέσεις με 10 και να πάθεις πράγματα που δεν μπορείς να τα φανταστείς (έχω δει μπροστά μου στην Κηφησίας αυτοκίνητο να περνάει πάνω από πεσμένο αναβάτη!) !!! Αρκετοί σοβαροί τραυματισμοί γίνονται από χαζοπτώσεις και σε αποστάσεις μικρότερες των 40km από το σπίτι μας. Γιατί δεν ξέρεις που μπορεί να σε βρει και αν θα σε βρει, καλό είναι να μεγιστοποιείς την ασφάλειά σου με ότι αυτό συνεπάγεται, ακόμα και αν αυτό είναι σε βάρος της ευκολίας σου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 22:18

ψηνομαι μεταφορικα για το xr1100 αλλα ειναι ακριβο..καποια γνωμη γυρω στα 200 full face να εχει και γυαλι polaroid mesa?? Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26 2012, 22:39

andreasp έγραψε:
gmavrid έγραψε:
andreasp έγραψε:
Τοτε δεν χρειαζεται να ξεπαραδιαζομαστε! Ολα τα κράνη του Praktiker και Lidl έχουν ECE22.05 !

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.

Γιατί δεν μας λές, τι πιστεύεις εσύ?

ΔΕΝ πιστεύω πως επειδή γράφουν ECE, είναι και πιστοποιημένα κατά ECE.

Επίσης, ένα κράνος κρίνεται σε διάφορα πεδία:
Βάρος
Θόρυβος
Άνεση
Συναρμογή
...

Γενικά υπάρχει ένα ολόκληρο R&D στις μεγάλες εταιρείες και καλείσαι να πληρώσεις κι αυτό...
Άλλες μπορεί να καλύπτουν μόνο το ECE και κυκλοφορείς με ένα ECE (μακάρι) κουβά στο κεφάλι...

Η διαφορά Box (Οxford - δεν αμφισβητώ το ECE) κι Arai που αναφέρθηκε βασίζεται σε όλα τα παραπάνω...
Η μεν μπορεί να αγοράζει φασόν κράνη και να κολάει τη μάρκα της, ενώ η δε τα αναπτύσσει...
Εκτός αν πιστεύουμε πως η Arai έχει βάλει στόχο να ξεπαραδιάζει απλώς τους πελάτες της,
ενώ η box είναι ο RobinHood του μοτοσυκλετισμού...

Πάντως, το SHARP δέχεται συνεχή αμφισβήτηση...

Τέλος ακόμη και να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω,
προτιμώ να βάλω το κεφάλι μου σε κάτι πιο επώνυμο κι ας με έχουν πιάσει "Κώτσο".

ΥΓ. Υπάρχουν τα ΤΑΤΑ με έγκριση τύπου υπάρχουν και τα ΤΟΥΟΤΑ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 01:47

Αν έχετε όρεξη για διάβασμα να και το ECE 22.05!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Κράνος - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κράνος   Κράνος - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Φεβ 27 2012, 02:00

Κυριε Γιωργη μας δε διαφωνουμε καθολου, τουναντιον, συμφωνουμε σε ολα. Παρ'ολα αυτα, στο κομματι συγκρισης BOX - Arai (μια τυχαια φθηνη με μια τυχαια ακριβη μαρκα) εξακολουθω να πιστευω οτι σαν βασικη ΠΑΘΗΤΙΚΗ ασφαλεια προσφερουν σχεδον τα ιδια, δηλαδη αμα πεσεις, με τα ιδια υλικα και τον ιδιο τροπο θα αποσβεσουν την κρουση. Δε νομιζω οτι σηκωνει διαφορες στον σχεδιασμο του το αφρολεξ η το κελυφος του κρανους. Aπο την αλλη, αυτο που πληρωνεις αδρα στα Αραι ειναι η ανεση στην οδηγηση, δηλαδη η ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ασφαλεια. Ζελατινα να μη θολωνει ευκολα, σχετικη ησυχια (οχι και τοσο στα Αραι αλλα τεσπα), να μη σε ζοριζει στο κεφαλι, να μη σου κουραζει τον αυχενα, να εχει καλο αερισμο για να μη σου ερθει ντουβρουτζας κτλ κτλ. Ελα ομως που ο ECE22.05 προβλεπει ελαχιστα απο αυτα... Πχ θετει ορια στα παχη των υλικων, στα ιδια τα υλικα, στο ποσοστο αποσβεσης κτλ. Αρα το θεμα ειναι οτι πλεον πρεπει να βγει ενας ανανεωμενος ECE22.12 ξερω γω , η κατι τετοιο. Αν εξαιρεσουμε τις κινεζιες που κανουν μπαμ οτι απλα εχουν ενα κολλημενο αυτοκολλητο πανω, πιστευω ακραδαντα οτι στο στουκο το ιδιο κερδος θα εχεις με το φτηνο, το ιδιο και με το ακριβο.


-Μια παρενθεση εδω: αυτα τα εξωτικα υλικα στα κρανη λιγο εχουν να κανουν με την αντοχη τους στην κρουση. Σε ενα στουκο, κουφια η ωρα, δε θελουμε το κρανος να μην παθει τιποτα, αντιθετως θελουμε να σπασει το κελυφος, ωστε να απορροφησει μερος της κινητικης ενεργειας της κρουσης. Το υπολοιπο αποσβαινεται απο το αφρολεξ-απορροφητικο υλικο. Οπως και με τα κρανη εργοταξιου. Συνεπως ενα κρανος αγνωστου προελευσεως που διαφημιζει κεβλαρ, FRP, τιτανιο και διαφορα αλλα διαστημικα υλικα δε σημαινει παντα οτι ειναι και πιο ασφαλες απο ενα απλο θερμοπλαστικο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Κράνος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 6 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: