Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gandalf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
gandalf

Ηλικία : 42
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 24/10/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΔευ Ιαν 03 2011, 15:04

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου είπατε πληροφορίες σημαντικές που σίγουρα δεν τις ήξερα όμως με μία αρκετά καλή έρευνα που έκανα τείνω να βγω σιγά-σιγά από το τρυπάκι των xenon αφού έχει ,κατ' εμέ πάντα, κάποια σημαντικά αρνητικά ....

μιας και έκανα την έρευνα σας παραθέτω συγκεντρωτικά τους λόγους που ίσως θα ενδιέφεραν και κάποιον άλλον, ίσως και όχι

1) είναι κουραστικά το βράδυ μετά από κάποια ώρα (μιλάμε για τα 6000Κ).
2) έχουν διάρκεια ζωής περί τα 2 χρόνια μπορεί και 1 αν είσαι άτυχος και ανάλογα τη χρήση που κάνεις στη moto.
3)Κανονικά θέλουν ειδικό κάτοπτρο ώστε να στέλνουν τη δέσμη εκεί που πρέπει χωρίς να θαμπώνουν
i) τους απέναντι ή
ii) τους μπροστινούς
πράγμα εξαιρετικά ενοχλητικό και επικίνδυνο και στις 2 περιπτώσεις (κάποιος άλλος μπορεί να πει στα @@ του ξέρω περίπτωση αλλά δε συμφωνώ lol! lol! ).
4) Έχουν καλύτερη μεσαία σκάλα από τις αλογόνου αλλά η μεγάλη σκάλα στα xenon είναι απάτη αφού ουσιαστικά αλλάζει απλά κλίση το κάτοπτρο και είναι χειρότερα από τη μεγάλη σκάλα αλογόνου.
5) Οι μαμά λάμπες αλογόνου είναι πιο all weather αφού είναι καλύτερες σε βροχή, ομίχλη (η απόδοση στα xenon πέφτει με τον καιρό και πέφτει και αν το φανάρι είναι βρώμικο).

Θετικά στα xenon
1)μάλλον μόνο εφέ κατά κύριο λόγο δηλαδή για εφετζίδες (το γνωστό σύνδρομο κοίτα - κοίτα έχω & εγώ xenon) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
2)Επιπλέον έχουν μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας 70Watt αντί 110Watt
3) Έχουν καλύτερη μεσαία σκάλα από τις αλογόνου

Αυτά !!!!!!!!!!!!!!!!

Μάλλον το θέμα xenon για μένα μετατοπίζεται σε προβολάκια αλογόνου όπου τα θεωρώ πολύ πιο χρήσιμα ευχαριστώ για την προσοχή σας.
merci merci merci

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΔευ Ιαν 03 2011, 21:53

Gadalf έγραψε:

1) είναι κουραστικά το βράδυ μετά από κάποια ώρα (μιλάμε για τα 6000Κ).
2) έχουν διάρκεια ζωής περί τα 2 χρόνια μπορεί και 1 αν είσαι άτυχος και ανάλογα τη χρήση που κάνεις στη moto.
3)Κανονικά θέλουν ειδικό κάτοπτρο ώστε να στέλνουν τη δέσμη εκεί που πρέπει χωρίς να θαμπώνουν
i) τους απέναντι ή
ii) τους μπροστινούς
πράγμα εξαιρετικά ενοχλητικό και επικίνδυνο και στις 2 περιπτώσεις (κάποιος άλλος μπορεί να πει στα @@ του ξέρω περίπτωση αλλά δε συμφωνώ lol! lol! ).
4) Έχουν καλύτερη μεσαία σκάλα από τις αλογόνου αλλά η μεγάλη σκάλα στα xenon είναι απάτη αφού ουσιαστικά αλλάζει απλά κλίση το κάτοπτρο και είναι χειρότερα από τη μεγάλη σκάλα αλογόνου.
5) Οι μαμά λάμπες αλογόνου είναι πιο all weather αφού είναι καλύτερες σε βροχή, ομίχλη (η απόδοση στα xenon πέφτει με τον καιρό και πέφτει και αν το φανάρι είναι βρώμικο).

Θετικά στα xenon
1)μάλλον μόνο εφέ κατά κύριο λόγο δηλαδή για εφετζίδες (το γνωστό σύνδρομο κοίτα - κοίτα έχω & εγώ xenon) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
2)Επιπλέον έχουν μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας 70Watt αντί 110Watt
3) Έχουν καλύτερη μεσαία σκάλα από τις αλογόνου


Φίλε μου Gantalf, σαφώς η απόφαση να βάλεις XENON ή όχι είναι αποκλειστικά δική σου και απόλυτα σεβαστή, όμως πρέπει να πώ οτι διαφωνώ με τα περισσότερα θέματα στη λίστα σου.
1) κουραστικά δεν είναι σε καμία περίπτωση. Ειδικά τα 6000Κ εχουν εντελως ουδέτερο φωτισμό.
Πολύ πιο κουραστικό βρίσκω το κίτρινο φώς απο τις μαμίσιες λάμπες.....
2) Δυστηχώς ΤΙΠΟΤΑ δεν ζεί για πάντα. αλαγή στα 2 χρόνια, είναι μια λογική διάρκεια ζωής.
εξάλου και οι αλογώνου έχουν περίπου την ίδια ή μικρότερη διάρκεια.
3) Με προσεκτική ρύθμιση τα κάτοπτρα είναι μια χαρά. Δεν τυφλώνουν αλλά αντίθετα είναι πιο "ορατά" απο τα άλλα οχήματα με αποτέλεσμα να σε προσέχουν καλύτερα οι άλλοι οδηγοί ακόμα και την μέρα.
(Θεωρώ οτι είναι ύψιστης σημασίας να σε προσέχουν όσο το δυνατόν περισσότερο οι άλλοι οδηγοί)
4) Υπάρχουν μοντέλα με εξερετική μακρινή σκάλα όπως τα XENON Η4-4 που φοράω εγώ. Οτι πληρώνεις παίρνεις....
5) αυτό είναι εντελώς παράλογο. Καμία λάμπα ΔΕΝ επηρεάζετε απο τις καιρικές συνθήκες, είτε είναι αλογώνου, είτε XENON.

Αυτές είναι οι ενστάσεις μου στα αρνητικά που αναφέρεις.
Φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου και σε αυτό δεν υπάρχει καμία αντήρηση....

Basketball Basketball Basketball

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΔευ Ιαν 03 2011, 22:47

Επίσης να συμπληρώσω πως οι λάμπες μου συμπληρώνουν δυόμισι χρόνια συνεχούς χρήσης και δεν βλέπω λόγο αλλαγής τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gandalf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
gandalf

Ηλικία : 42
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 24/10/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΔευ Ιαν 03 2011, 23:02

DeepBlue έγραψε:



Φίλε μου Gantalf, σαφώς η απόφαση να βάλεις XENON ή όχι είναι αποκλειστικά δική σου και απόλυτα σεβαστή, όμως πρέπει να πώ οτι διαφωνώ με τα περισσότερα θέματα στη λίστα σου.
1) κουραστικά δεν είναι σε καμία περίπτωση. Ειδικά τα 6000Κ εχουν εντελως ουδέτερο φωτισμό.
Πολύ πιο κουραστικό βρίσκω το κίτρινο φώς απο τις μαμίσιες λάμπες.....
2) Δυστηχώς ΤΙΠΟΤΑ δεν ζεί για πάντα. αλαγή στα 2 χρόνια, είναι μια λογική διάρκεια ζωής.
εξάλου και οι αλογώνου έχουν περίπου την ίδια ή μικρότερη διάρκεια.
3) Με προσεκτική ρύθμιση τα κάτοπτρα είναι μια χαρά. Δεν τυφλώνουν αλλά αντίθετα είναι πιο "ορατά" απο τα άλλα οχήματα με αποτέλεσμα να σε προσέχουν καλύτερα οι άλλοι οδηγοί ακόμα και την μέρα.
(Θεωρώ οτι είναι ύψιστης σημασίας να σε προσέχουν όσο το δυνατόν περισσότερο οι άλλοι οδηγοί)
4) Υπάρχουν μοντέλα με εξερετική μακρινή σκάλα όπως τα XENON Η4-4 που φοράω εγώ. Οτι πληρώνεις παίρνεις....
5) αυτό είναι εντελώς παράλογο. Καμία λάμπα ΔΕΝ επηρεάζετε απο τις καιρικές συνθήκες, είτε είναι αλογώνου, είτε XENON.

Αυτές είναι οι ενστάσεις μου στα αρνητικά που αναφέρεις.
Φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου και σε αυτό δεν υπάρχει καμία αντήρηση....

Basketball Basketball Basketball


Φίλε DeepBlue απόλυτα σεβαστή οι άποψη σου και σίγουρα υπάρχουν πολλοί ένθερμοι υποστηρικτές των xenon απλά εγώ διαπίστωσα κάποια αρνητικά κατά προσωπική μου άποψη τα οποία κατα τη δική σου δεν έιναι,
σεβαστή όπως είπα η άποψή σου, δεν νομίζω ότι είναι επί του θέματος να επεκταθούμε περισσότερο μιας και θα ανοίξει πολύ η κουβέντα και θα βρεθούμε off topic, ο καθένας ψάχνει μαθαίνει και σχηματίζει την άποψή του, ούτως η άλλως περίμενα μια τέτοια απάντηση ... Very Happy

Όσο για το πιο ορατός πιστεύω πως τα προβολάκια κάνουν άριστα αυτή τη δουλειά ακόμα και τη μέρα Very Happy
ειδικά αν τοποθετηθούν αριστερά και δεξιά κάτω από τα φλάς μεγαλώνοντας τον όγκο της μηχανής και όσον αφορά το φωτισμό cheerscheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΤρι Ιαν 04 2011, 13:35

Gadalf έγραψε:


Φίλε DeepBlue απόλυτα σεβαστή οι άποψη σου και σίγουρα υπάρχουν πολλοί ένθερμοι υποστηρικτές των xenon απλά εγώ διαπίστωσα κάποια αρνητικά κατά προσωπική μου άποψη τα οποία κατα τη δική σου δεν έιναι,
σεβαστή όπως είπα η άποψή σου, δεν νομίζω ότι είναι επί του θέματος να επεκταθούμε περισσότερο μιας και θα ανοίξει πολύ η κουβέντα και θα βρεθούμε off topic, ο καθένας ψάχνει μαθαίνει και σχηματίζει την άποψή του, ούτως η άλλως περίμενα μια τέτοια απάντηση ... Very Happy

Όσο για το πιο ορατός πιστεύω πως τα προβολάκια κάνουν άριστα αυτή τη δουλειά ακόμα και τη μέρα Very Happy
ειδικά αν τοποθετηθούν αριστερά και δεξιά κάτω από τα φλάς μεγαλώνοντας τον όγκο της μηχανής και όσον αφορά το φωτισμό cheerscheers

Φίλε μου Gadalf και η δική σου άποψη είναι απόλυτα σεβαστή και συμφωνώ ότι δέν είναι καλό να επεκταθούμε περισσότερο στο θέμα. Εξάλου ο καθε ένας απο εμάς έχει τις προτιμίσεις του.

Μεγειά τα προβολάκια λοιπόν.



cheers cheers cheers


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 18 2011, 12:58

ρε παιδια επειδη ψαχνομαι για bi-xenon εχω βρει αυτο εδω

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Bi-XENON-HID-KIT-BULBS-slim-Ballast-H4-3-6000k-Hi-Low-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem27b36bf2ffQQitemZ170513920767QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

κανει για το μωρο μου???βγαινει ολα μαζι 58 δολαρια!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jamescook
Member
Member
jamescook

Ηλικία : 46
Registration date : 20/05/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 18 2011, 13:29

μια χαρα κανουν!!!αλλα θα σου προτεινα να παρεις ενα σετ απο εδω για να μην σου βγουν ελλατωματικα και ψαχνεσαι μετα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannis81
Member
Member
giannis81

Ηλικία : 42
Τόπος : Aθήνα
Registration date : 07/03/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 18 2011, 14:53

Πολυ φτηνο Shocked Τα περιεχει ολα μεσα το σετ, ειναι ετοιμο για τοποθετηση ετσι?

Με τοσα λεφτα δε νομιζω να παιρνεις απο εδω κατι παρομοιο. Αν σιγουρευτουμε οτι αξιζει χτυπαω και εγω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 18 2011, 18:09

τελικα παρηγγειλα αυτα εδω

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400179354989&viewitem=

70 δολαρια με τα μεταφορικα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 16:54

τα φωτα ειναι ηδη στα χερια μου!μετα απο 5 μερες ηρθαν με dhl!πολυ γρηγορος ο τυπος!!τωρα μενει να παω σε ενα ηλεκτρολογο το μωρο μου για να τα βαλει!ελπιζω να μην μου ζητησει οσα πληρωσα για να τα παρω μονο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pokopikos
Member
Member
pokopikos

Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα
Registration date : 10/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 17:13

akaliptos έγραψε:
τα φωτα ειναι ηδη στα χερια μου!μετα απο 5 μερες ηρθαν με dhl!πολυ γρηγορος ο τυπος!!τωρα μενει να παω σε ενα ηλεκτρολογο το μωρο μου για να τα βαλει!ελπιζω να μην μου ζητησει οσα πληρωσα για να τα παρω μονο!

30 γιούργια τουλάχιστον.Εδώ τόσο παίρνουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=1007813303
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 19:59

akaliptos έγραψε:
τα φωτα ειναι ηδη στα χερια μου!μετα απο 5 μερες ηρθαν με dhl!πολυ γρηγορος ο τυπος!!τωρα μενει να παω σε ενα ηλεκτρολογο το μωρο μου για να τα βαλει!ελπιζω να μην μου ζητησει οσα πληρωσα για να τα παρω μονο!

Χάρη γιατί δεν τα βάζεις μόνο σου?
είναι πολύ εύκολο και με την βοήθεια μας θα τοποθετηθούν εξαιρετικά!!
Σκέψου το.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 22:05

Bretsos K2 έγραψε:
akaliptos έγραψε:
τα φωτα ειναι ηδη στα χερια μου!μετα απο 5 μερες ηρθαν με dhl!πολυ γρηγορος ο τυπος!!τωρα μενει να παω σε ενα ηλεκτρολογο το μωρο μου για να τα βαλει!ελπιζω να μην μου ζητησει οσα πληρωσα για να τα παρω μονο!

Χάρη γιατί δεν τα βάζεις μόνο σου?
είναι πολύ εύκολο και με την βοήθεια μας θα τοποθετηθούν εξαιρετικά!!
Σκέψου το.
χρηστο μου ασε και τα εχω παρει με τα δηθεν μαστορια!!!πηγα και εβαλα τα προβολακια που πηραμε μεσω του σαλιγκαρου σε εναν ηλεκτρολογο στον πειραια και σημερα οπως γυριζα φτανω σπιτι, κλεινω τα προβολακια και πεφτει σκοταδι!κοιταω μπροστα κλειστες οι λαμπες μου!!!δεν ξερω τι λαλακια εχει κανει παντως φως δεν εχω!!!ετσι και αλλιως πρεπει να φτιαξω και τα ξενον αλλα ποιος μου λεει οτι δεν θα κανει παλι βλακεια ο τυπος????απο την αλλη εμενα τα χερια μου δεν πιανουν καθολου!και να χωσω εσας????τωρα δεν εχω και φωτα καθολου!!!!!την τυχη μου μεσα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 22:13

μήπως είναι θέμα καμένης ασφάλειας?
το κοίταξες?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 22:14

Bretsos K2 έγραψε:
μήπως είναι θέμα καμένης ασφάλειας?
το κοίταξες?

σαμπως γνωριζω χρηστο μου??σου μιλαω για ασχετοσυνη!!! Embarassed Embarassed Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 22:19

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά ετσι όπως το πας θα είσαι πάντα έρμαιο των μαστόρων ακόμα και για μια καμένη ασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 25 2011, 22:20

Bretsos K2 έγραψε:
Λυπάμαι που θα στο πω αλλά ετσι όπως το πας θα είσαι πάντα έρμαιο των μαστόρων ακόμα και για μια καμένη ασφάλεια.
gmt gmt gmt λες να μη το γνωριζω?αστα να πανε!αυριο πρωι παω απο εκει να το δει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 14:21

πηγα απο τον μαστορα!τελικα δεν εφταιγε η εγκατασταση αλλα κατι με τις επαφες στη μιζα!!!οντως οταν πατησαμε δυο τρεις φορες τη μιζα ανοιξαν τα φωτα!μου ειπε οτι το βγαζει το συγκεκριμενο θεμα το vstrom και ειτε πρεπει να αλλαξει διακοπτη ειτε να γεφυρωσει μεσα το συστημα και να ειναι μονιμα ανοιχτα τα φωτα!απο εκει και περα για τα ξενον μου ειπε οτι για να μην εχω θεμα πρεπει να μπει μια πλακετα ωστε να παιρνει μπρος πρωτα η μηχανη και μετα να ανοιγουν τα φωτα με καθυστερηση μερικων δευτερολεπτων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis
Member
Member
Fanis

Ηλικία : 48
Τόπος : Μαρουσι-Βονιτσα
Registration date : 20/10/2008

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 15:17

akaliptos έγραψε:
απο εκει και περα για τα ξενον μου ειπε οτι για να μην εχω θεμα πρεπει να μπει μια πλακετα ωστε να παιρνει μπρος πρωτα η μηχανη και μετα να ανοιγουν τα φωτα με καθυστερηση μερικων δευτερολεπτων!

Καλο ακουγεται αλλα καλυτερα ας μιλησουν οι ειδικοι σε ηλεκτρολογικα θεματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shark

Shark

Ηλικία : 45
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Λαμία-Σαντορίνη
Registration date : 10/06/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 15:48

Εγώ είμαι ευτυχισμένος με το διακοπτάκι που έβαλα. Τα ανοίγεις όταν πρέπει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 15:49

ποιο διακοπτακι εβαλες φιλε μου???εχεις καμια φωτο του!δηλαδη με αυτο απο οσο καταλαβαινω εχεις σβηστα τα φωτα και τα βαζεις μπρος μετα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shark

Shark

Ηλικία : 45
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Λαμία-Σαντορίνη
Registration date : 10/06/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 15:55

Ναι φίλε μου πολλοί από εδω μέσα το έχουμ κάνει. Παρόμοιο διακοπτάκι με το on off της μαχανής. Το έβαλα και διπλα από αυτόν. Μια χαρά. Φώτο δυσκολο τώρα αλλά θα βάλω αργότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 16:07

εχω σκεφτει και αυτο που λες!δεν ειναι ασχημη ιδεα!απλα προφανως αυτη η πλακετα που λεει ο τυπος θα κανει αυτη τη δουλεια!δηλαδη να καθυστερησει λιγο τα φωτα να αναψουν για να μην καουν με το ανοιξε κλεισε!ενω εσυ το κανεις απλα χειροκινητα και προφανως τα εχεις κλειστα τη μερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shark

Shark

Ηλικία : 45
Τόπος : Αγία Παρασκευή-Λαμία-Σαντορίνη
Registration date : 10/06/2009

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 16:13

Ποτέ φίλε μου την μέρα κλειστά. 1ον το λέει ο νόμος για αυτό βγαίνουν και όλες οι μηχανές με αναμμένα φώτα και 2ον και ποιο σημαντικό, ο μεγαλύτερος κίνδυνος την μέρα για μας είναι οι ανίδεοι οδηγοί, και τα xenon κάνουν πολύ καλή δουλειά στο να τους ενημερώνουν για το περασμά μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliptos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
akaliptos

Ηλικία : 43
Τόπος : pireas
Registration date : 23/05/2010

xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   xenon - ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 28 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 26 2011, 16:15

ναι το ξερω για τον νομο!απλα τοτε γιατι να βαλεις τον διακοπτη?μονο για οταν βαζεις μπρος τη μηχανη;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 28 από 32Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: