Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 22 ... 32  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tara

tara

Ηλικία : 39
Τόπος : SERRES
Registration date : 16/10/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 07 2009, 16:11

Λοιπόν παίδες.Για όποιον δεν του περισσεύουν για γνήσια φώτα xenon απο Πέμπτη 12/2 το super marke ALDI κάτι παρόμοιο με το LIDL λάμπες τύπου XENON Η4 με μία πρακτική συσκευασία με 7 λάμπες(δίαφορες πχ ψείρες) και ασφάλειες.Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα υπ'όψιν!Δέν το κάνω για μένα,για τα φουκαριάρικα τα V-STROM το κάνω!!!!
Για περισσότερες πληροφορίες:
http://greece.aldi.com/gr/html/offers/58_9421.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 07 2009, 19:42

Δεν είναι κακή ιδέα για ψείρες κτλ. Απλά για λάμπες Η4 θα επέλεγα κάτι επώνυμο... Έχω βάλει τις NIGHTBRAKER της OSRAM.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis
Member
Member
Fanis

Ηλικία : 49
Τόπος : Μαρουσι-Βονιτσα
Registration date : 20/10/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15 2009, 22:30

παιδες καλησπερα
ψαχνοντας στο ebay για xenon ειδα οτι βγαλανε και νεα με 50w (http://cgi.ebay.co.uk/50w-H4-3-Hi-Lo-beam-HID-Xenon-Conversion-kit-6000k_W0QQitemZ220342754972QQihZ012QQcategoryZ72235QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262)τα οποια δινουν σχεδον διπλασιο φως απο οτι τα 35w.για τις λαμπες ομως γραφει οτι ειναι Η4-3 HI/LO beam και οχι σκετο Η4.ξερει κανεις αν αυτες ειναι για τα δικα μας μηχανακια???με καποιο παλικαρι που κουβεντιαζα μου ελεγε οτι για το δικο μας οι λαμπες πρεπει να ειναι Η4-4.οσοι εχουν τοποθετηση xenon τι λαμπες φορεσανε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15 2009, 22:54

Fanis έγραψε:
παιδες καλησπερα
ψαχνοντας στο ebay για xenon ειδα οτι βγαλανε και νεα με 50w (http://cgi.ebay.co.uk/50w-H4-3-Hi-Lo-beam-HID-Xenon-Conversion-kit-6000k_W0QQitemZ220342754972QQihZ012QQcategoryZ72235QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262)τα οποια δινουν σχεδον διπλασιο φως απο οτι τα 35w.για τις λαμπες ομως γραφει οτι ειναι Η4-3 HI/LO beam και οχι σκετο Η4.ξερει κανεις αν αυτες ειναι για τα δικα μας μηχανακια???με καποιο παλικαρι που κουβεντιαζα μου ελεγε οτι για το δικο μας οι λαμπες πρεπει να ειναι Η4-4.οσοι εχουν τοποθετηση xenon τι λαμπες φορεσανε???
Πέφτουνε πολλά τα 50w για τη μπαταρία Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΔευ Φεβ 16 2009, 09:18

Fanis έγραψε:
παιδες καλησπερα
ψαχνοντας στο ebay για xenon ειδα οτι βγαλανε και νεα με 50w (http://cgi.ebay.co.uk/50w-H4-3-Hi-Lo-beam-HID-Xenon-Conversion-kit-6000k_W0QQitemZ220342754972QQihZ012QQcategoryZ72235QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262)τα οποια δινουν σχεδον διπλασιο φως απο οτι τα 35w.για τις λαμπες ομως γραφει οτι ειναι Η4-3 HI/LO beam και οχι σκετο Η4.ξερει κανεις αν αυτες ειναι για τα δικα μας μηχανακια???με καποιο παλικαρι που κουβεντιαζα μου ελεγε οτι για το δικο μας οι λαμπες πρεπει να ειναι Η4-4.οσοι εχουν τοποθετηση xenon τι λαμπες φορεσανε???

Η4-3 υπάρχει, Η4-4 από ότι ξέρω δεν υπάρχει εκτός αν εννοεί το απλό Η4...εμείς θέλουμε Η4-3 για να υπάρχει μεταλλική προστασία κάτω από την φυσαλίδα και να εμποδίζει το φως να χτυπάει το κάτω τμήμα του φαναριού και να ανακλάται πάνω τυφλώνοντας τους πάντες και τα πάντα.
Τώρα με τα 50w γιατί να ρισκάρεις για περισσότερο φως τη στιγμή που τα 35 ήδη διπλασιάζουν το πολύ δυνατό μας φως από μαμα...? Εγώ βέβαια ψηφίζω να τα βάλεις για να δούμε τι λένε και αν έχουν διαφορά,αν επιβαρύνουν μπαταρία κτλ κτλ να μην κάνουμε οι ίδιοι τις δοκιμές συνέχεια Smile

απλά να σου δώσω την εμπειρία από την δική μου δοκιμή,έβαλα xenon από ebay και made in china (όπως τα περισσότερα κιτ στην αγορά βέβαια) και ενώ στην αρχή απέδιδαν 100 ας πούμε με τον καιρό έχουν έρθει στο 80,έπεσαν δηλαδή σαν άλφα ρομέο! επίσης επειδή τα κράματα που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή αν είναι χαμηλής ποιότητας δεν παραμένουν σταθερά στη δομή τους ενδέχεται να αλλάξει η θερμοκρασία του συστήματος, έτσι ενώ αγόρασα 6000κ κατάλευκα η μία λάμπα μπλεδίζει πλέον στα 8000κ.

Συμπέρασμα: καλές οι προσφορές e-bay αλλά είναι ένα αντικείμενο τέτοιας τεχνολογίας ώστε να υπάρχουν ποιότητες που θα γίνουν αντιληπτές τόσο σε μακροζωία όσο και σε απόδοση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis
Member
Member
Fanis

Ηλικία : 49
Τόπος : Μαρουσι-Βονιτσα
Registration date : 20/10/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΔευ Φεβ 16 2009, 12:08

[quote="tazakos"]
Fanis έγραψε:

Η4-3 υπάρχει, Η4-4 από ότι ξέρω δεν υπάρχει εκτός αν εννοεί το απλό Η4...εμείς θέλουμε Η4-3 για να υπάρχει μεταλλική προστασία κάτω από την φυσαλίδα και να εμποδίζει το φως να χτυπάει το κάτω τμήμα του φαναριού και να ανακλάται πάνω τυφλώνοντας τους πάντες και τα πάντα.
Τώρα με τα 50w γιατί να ρισκάρεις για περισσότερο φως τη στιγμή που τα 35 ήδη διπλασιάζουν το πολύ δυνατό μας φως από μαμα...? Εγώ βέβαια ψηφίζω να τα βάλεις για να δούμε τι λένε και αν έχουν διαφορά,αν επιβαρύνουν μπαταρία κτλ κτλ να μην κάνουμε οι ίδιοι τις δοκιμές συνέχεια Smile

απλά να σου δώσω την εμπειρία από την δική μου δοκιμή,έβαλα xenon από ebay και made in china (όπως τα περισσότερα κιτ στην αγορά βέβαια) και ενώ στην αρχή απέδιδαν 100 ας πούμε με τον καιρό έχουν έρθει στο 80,έπεσαν δηλαδή σαν άλφα ρομέο! επίσης επειδή τα κράματα που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή αν είναι χαμηλής ποιότητας δεν παραμένουν σταθερά στη δομή τους ενδέχεται να αλλάξει η θερμοκρασία του συστήματος, έτσι ενώ αγόρασα 6000κ κατάλευκα η μία λάμπα μπλεδίζει πλέον στα 8000κ.

Συμπέρασμα: καλές οι προσφορές e-bay αλλά είναι ένα αντικείμενο τέτοιας τεχνολογίας ώστε να υπάρχουν ποιότητες που θα γίνουν αντιληπτές τόσο σε μακροζωία όσο και σε απόδοση.

Καλημερα και ευχαριστω για την βοηθεια.Μετα την κουβεντα που ειχα με το παιδι εψαξα και βρηκα οτι υπαρχει και Η4-4,για πχ αυτο http://cgi.ebay.co.uk/H4-4-BI-XENON-HI-LO-BEAM-HID-CONVERSION-KIT-S-6000K_W0QQitemZ370142021519QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item370142021519&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318
απλα στα σχολια του ενω τις Η4-3 γραφει οτι τοποθετουνται σε οποιαδηποτε μηχανη ή αυτοκινητο με Η4(Our H4 type 3 kit fits most cars & motorbike with H4 bulbs),στις Η4-4 γραφει μονο για αυτοκινητο(Our H4-4 kit fits most cars with H4 bulbs).Γιαυτο και ρωτησα εσεις τι εχετε τοποθετηση στην μηχανη σας.Οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης ειχα δει οτι καποιοι εδιναν xenon kit με τρια χρονια εγγυηση.ολοι παντως γραφουν high quality.Τελικα σκεφτομαι να τους στειλω και ενα mail και να τους ρωτησω τι ταιριαζει καλυτερα στο vstrom.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01 2009, 21:52

Bi xenon χρειαζόμαστε ;
Ένα κιτ αυτοκινήτου Η4 κάνει δουλειά με μεγάλη μικρή σκάλα ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01 2009, 21:58

Ακριβως αυτο ειναι που χρειαζεσαι... OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos1984



Registration date : 08/02/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02 2009, 17:39

ego sto koukli moy exo balei xenon(opos kai polla alla...2100€ htan ayta...)balta aksizei kai den kaigontai eykola..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2009, 00:35

kalafan έγραψε:
Ακριβως αυτο ειναι που χρειαζεσαι... OK
Δηλαδή ένα απλό κιτ Η4 αυτοκινήτου ; θέλω να πω ότι η Η4 δίνει και μεγάλη σκάλα έτσι κι αλλιώς ή πρέπει να έχει καμιά ιδιαίτερη τεχνολογία ( όπως bi-xenon για παράδειγμα ) ;
Επίσης από θέμα χώρου πως πάμε ; Είναι καλύτερα να κοιτάξει κάποιος για slim ballast ή όχι απαραίτητα ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2009, 00:39

Η4 bi-xenon οπωσδηποτε...
slim ballast όχι απαραίτητα,χωρανε και τα μεγαλα ανετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jim1900dz
Member
Member


Ηλικία : 50
Τόπος : Ανω Μελίσσια
Registration date : 25/11/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18 2009, 17:57

Σήμερα πάντως που πηρα τηλ. στο εξουσιοδοτημένο στην Συγγρού και ρώτησα περί εγγύησης για τα ξένον μου είπε ένας μηχανικός επακριβώς: Άν τα βάλεις καλά κανένα πρόβλημα, αλλά άν τα βάλει κάποιος λάθος και πάρει φωτιά π.χ. (μου ανέφερε συγκεκριμένα καλωδίωση και οτι περνάει δίπλα απο κινητήρα με ζέστη κτλ) τότε εννοείται πως δεν ισχύει η εγγύηση. "Α, σε μάς η εγκατάσταση είναι 50 έουρος"
Με 2 λόγια, δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mageiras
Member
Member
mageiras

Ηλικία : 47
Τόπος : ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Registration date : 17/01/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤετ Μαρ 18 2009, 19:42

γιατι ρε αντρα ποιος ειπε οτι υπαρχει???
και δεν καταλαβαινω γιατι να περασεις απο τον κινητηρα????? τι δουλεια εχεις εκει????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 27 2009, 23:11

kalafan έγραψε:
Η4 bi-xenon οπωσδηποτε...
slim ballast όχι απαραίτητα,χωρανε και τα μεγαλα ανετα...
Σήμερα τοποθέτησα bi-xenon Η4 . Με βγάλε βάλε πλαστικά κτλ αρκετές ώρες δουλειάς ! Βέβαια το αποτέλεσμα είναι άψογο , είναι κομπλέ κιτ με ρελέ σταθεροποιητές γειώσεις κτλ . Πάντως από άποψη χώρου δεν θα έλεγα ότι μπορείς να τα βάλεις εύκολα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 27 2009, 23:42

agalmata έγραψε:
kalafan έγραψε:
Η4 bi-xenon οπωσδηποτε...
slim ballast όχι απαραίτητα,χωρανε και τα μεγαλα ανετα...
Σήμερα τοποθέτησα bi-xenon Η4 . Με βγάλε βάλε πλαστικά κτλ αρκετές ώρες δουλειάς ! Βέβαια το αποτέλεσμα είναι άψογο , είναι κομπλέ κιτ με ρελέ σταθεροποιητές γειώσεις κτλ . Πάντως από άποψη χώρου δεν θα έλεγα ότι μπορείς να τα βάλεις εύκολα .

συνήθεια είνα φίλε, εγώ πλέον σε μια ώρα μπήκα βγήκα! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 28 2009, 15:07

Δηλαδή σε 1 ώρα μπορείς να βάλεις φώτα xenon στο συγκεκριμένο μοτόρι ; Να το κάνεις επαγγελματικά ! Σου το προτίνω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 28 2009, 15:11

για καποιον που εχει βγαλει-βαλει τα πλαστικα του τιμονιου πολες φορες δεν ειναι τιποτα success
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 28 2009, 20:19

agalmata έγραψε:
Δηλαδή σε 1 ώρα μπορείς να βάλεις φώτα xenon στο συγκεκριμένο μοτόρι ; Να το κάνεις επαγγελματικά ! Σου το προτίνω!

δεν το λέω επειδή είμαι τρομερός απλά επειδή έχω βάλει φέτος 4 κιτ ξένον και επειδή αυτό που λέει ο Μπάμπης
(καλαμαριά) ισχύει...την πρώτη φορά έκανα 2,5 ώρες τώρα αν μου φέρεις ένα μαμά στρόμα σε μια ώρα έχεις ξένον ναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 28 2009, 20:26

tazakos έγραψε:
agalmata έγραψε:
Δηλαδή σε 1 ώρα μπορείς να βάλεις φώτα xenon στο συγκεκριμένο μοτόρι ; Να το κάνεις επαγγελματικά ! Σου το προτίνω!

δεν το λέω επειδή είμαι τρομερός απλά επειδή έχω βάλει φέτος 4 κιτ ξένον και επειδή αυτό που λέει ο Μπάμπης
(καλαμαριά) ισχύει...την πρώτη φορά έκανα 2,5 ώρες τώρα αν μου φέρεις ένα μαμά στρόμα σε μια ώρα έχεις ξένον ναι!


Ωραίος!Δεν το έλεγα ειρωνικά , απλά ήταν ύφος θαυμασμού .
Τα ballast σε ποιό σημείο τα έχεις βάλει ; Έχεις αντιληφθεί μετά τις τοποθετήσεις , που είναι το καταλληλότερο σημείο ; Κάποιο πρόβλημα που είχες στην μετέπειτα λειτουργία τους ; Με τις ασφάλειες , με τον διακόπτη κτλ .
Έχω ένα νταραβέρι τώρα και ενώ ανοίγω διακόπτη και ανάβουν , μόλις βάλω μπρος ( κι ενώ τρεμοπαίζουν λόγω της τάσης κανονικά ) , μόλις έρθει στο ρελαντί η μηχανή , μετά από 2 δευτερόλεπτα σβήνουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29 2009, 11:36

Ρε παιδιά αυτός ο Αργυρίου στους Αγ.Αναργύρους που βάλατε μερικοί με 150Ε τί χενον βάζει;Κίνα ή Γερμανία;
Τα siemens που βάλατε οι συμπατριώτες από βόρεια Ελλάδα γερμανικά είναι;
Ψήνομαι να βάλω και εγώ αλλά μόνο γερμανικά γιατί πιστεύω οτι θα είναι πιο ποιοτικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kakto

kakto

Ηλικία : 58
Τόπος : Θεσ/νίκη
Registration date : 27/06/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29 2009, 12:44

agalmata έγραψε:




Έχω ένα νταραβέρι τώρα και ενώ ανοίγω διακόπτη και ανάβουν , μόλις βάλω μπρος ( κι ενώ τρεμοπαίζουν λόγω της τάσης κανονικά ) , μόλις έρθει στο ρελαντί η μηχανή , μετά από 2 δευτερόλεπτα σβήνουν .
Όταν στο κάνει ,με τον κινητήρα σε λειτουργία πάτα ξανά το μπουτόν της μίζας ,ΧΩΡΙΣ να πατάς ταυτόχρονα τη μανέτα του συμπλέκτη και μάλλον θα ξαναανάψουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kakto

kakto

Ηλικία : 58
Τόπος : Θεσ/νίκη
Registration date : 27/06/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29 2009, 13:18

GIANNHS1967 έγραψε:
Ρε παιδιά αυτός ο Αργυρίου στους Αγ.Αναργύρους που βάλατε μερικοί με 150Ε τί χενον βάζει;Κίνα ή Γερμανία;
Τα siemens που βάλατε οι συμπατριώτες από βόρεια Ελλάδα γερμανικά είναι;
Ψήνομαι να βάλω και εγώ αλλά μόνο γερμανικά γιατί πιστεύω οτι θα είναι πιο ποιοτικά.
Και εγώ στον Αργυρίου έχω βάλει .Είναι Κινεζικής προέλευσης και εδώ και 5 μήνες που τα έχω δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα .Δίνει εξάλλου και γραπτή εγγύηση 2 ετών .Λάβε επίσης υπόψη σου ότι όλα τα κιτ λαμπών xenon κατασκευάζονται σε Ασιατικές χώρες (Κίνα ,Ταϊβάν…) καθώς και ότι οι αξιόπιστες εταιρίες του χώρου (Siemens,Bosh,Osram) δεν παράγουν τέτοια κιτ λαμπών γιατί απλά απαγορεύεται και αντενδεικνύετε η χρήση τους με μη συμβατά κάτοπτρα .
Η σωστή και αποτελεσματική λύση είναι να αλλάξει κάποιος όλο το φωτιστικό σώμα (φανάρι, κάτοπτρο, λάμπα) της μηχανής ,με κάποιο σχεδιασμένο για xenon ,αλλά δυστυχώς δεν κατασκευάζουν ακόμη τέτοια φωτιστικά σώματα για μηχανές παρά μόνο για ορισμένους τύπους (ακριβών) αυτοκινήτων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29 2009, 13:36

κάτω από το κοντέρ τα έχω όλα μαζεμένα, στην αρχή τα είχα μέσα στις κοιλότητες του φαίρινγκ, νομίζω καλύτερα όπως τα έχω τώρα για να μένει χώρος γία ένα κάρο μαλακίες ακόμη που έχω εκεί μέσα...τρεμοπαίγματα δεν έχω πουθενά στην λειτουργία τους, έχω και διακοπτάκι και τα ανάβω εν κινήση...

Άκη έχω δει κιτ ξένον phillips,έχω δει και bosch made in Germany, υπάρχουν, είναι δυσεύρετα και ακριβά αλλά υπάρχουν, τα λοιπά είναι προπαγάνδα να πέρνουμε τα φτηνά κινέζικα και καλά κάνουμε και τα περνουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29 2009, 15:15

tazakos έγραψε:
κάτω από το κοντέρ τα έχω όλα μαζεμένα, στην αρχή τα είχα μέσα στις κοιλότητες του φαίρινγκ, νομίζω καλύτερα όπως τα έχω τώρα για να μένει χώρος γία ένα κάρο μαλακίες ακόμη που έχω εκεί μέσα...τρεμοπαίγματα δεν έχω πουθενά στην λειτουργία τους, έχω και διακοπτάκι και τα ανάβω εν κινήση...

Άκη έχω δει κιτ ξένον phillips,έχω δει και bosch made in Germany, υπάρχουν, είναι δυσεύρετα και ακριβά αλλά υπάρχουν, τα λοιπά είναι προπαγάνδα να πέρνουμε τα φτηνά κινέζικα και καλά κάνουμε και τα περνουμε!
Το διακοπτάκι πως το έβαλες ; Για ρίξε μας τα φώτα σου ...Γιατί όπως το βλέπω μάλλον είναι απαραίτητο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
agalmata



Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 13/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29 2009, 15:16

kakto έγραψε:
agalmata έγραψε:




Έχω ένα νταραβέρι τώρα και ενώ ανοίγω διακόπτη και ανάβουν , μόλις βάλω μπρος ( κι ενώ τρεμοπαίζουν λόγω της τάσης κανονικά ) , μόλις έρθει στο ρελαντί η μηχανή , μετά από 2 δευτερόλεπτα σβήνουν .
Όταν στο κάνει ,με τον κινητήρα σε λειτουργία πάτα ξανά το μπουτόν της μίζας ,ΧΩΡΙΣ να πατάς ταυτόχρονα τη μανέτα του συμπλέκτη και μάλλον θα ξαναανάψουν .
Θα το δοκιμάσω αυτό και θα σου πω . Με κανα δυο ηλεκτρολόγους που μίλησα , μου λένε ότι λόγω της τάσης δεν σηκώνει η μπαταρία κατά την εκκίνηση ( μίζα , injection κτλ ) , γι'αυτό και το κάνει . Η καλύτερη λύση είναι μεγαλύτερη μπαταρία , ή από 1000άρι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 13 από 32Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 22 ... 32  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: