Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 scorpio sr i-900

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 18:09

Σημερα μπηκε και στην καλη μου ο SRi 900 και ενω ολα εγιναν ευκολα εχω ενα προβληματακι.
οταν εχω το κλειδι στην αλυσιδα απο το τηλεχειριστηριο και το βαζω στο διακοπτη χτυπαει ο συναγερμος σαν να μην υπαρχει καν το χειριστηριο. Αν βαλω το χειριστηριο στην τσεπη μου ολα δουλευουν ρολοι...
η δικη μου εντυπωση ειναι οτι για καποιο λογο δεν επικοινωνει το χειριστηριο με τον συναγερμο, αλλα γιατι??? μηπως εκει κοντα στον διακοπτη εχει παρεμβολες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 18:36

Δεν κατάλαβα καλά τί εννοείς! Θα σου πω πάντως σίγουρα να τα έχεις ξεχωριστά, έτσι ώστε και αν σου φάνε τα κλειδιά να μην μπορέσουν να τη βάλουν μπρος.
Έχεις βάλει σε καλό κεντρικό σημείο τις 2 κεραίες απλωμένες με ελάχιστα μέταλλα γύρω; Υποθέτω πως όταν βάζεις το χειριστήριο στη τσέπη έρχεται κοντά στην κεραία και επικοινωνεί! Είναι θέμα της RFID!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 18:50

Μιας και ανακινηθηκε το θεμα scorpio... σημερα πηγα για καφεδακι και ενω ειχα αφησει την μηχανη σχετικα κοντα απο εκει που καθομουν το σήμα μια έρχονταν, μια χανονταν και αυτο συνεβαινε συνεχεια με αποτελεσμα να με τρομαζει...φοβομουν μην την πηρε κανενας και χαθηκε το σημα!!!


Υπάρχει κατι που να βαλουμε στην κεραια, η οποια βρισκεται κατω από την σέλα, ώστε να ενισχυθει το σημα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STRO MAN
Member
Member
STRO MAN

Ηλικία : 45
Τόπος : βολος
Registration date : 23/08/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 19:32

βρηκα τον SRi-900WB στα 305 ευρω http://www.karafinas.gr/shop/greek/ProductDet.asp?PID=995&CatID=444&CatPosition=371
υπαρχει αλλου σε καλητερη τιμη? ενδιαφερετε και κανεις αλλος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 19:35

nikos147 έγραψε:
Μιας και ανακινηθηκε το θεμα scorpio... σημερα πηγα για καφεδακι και ενω ειχα αφησει την μηχανη σχετικα κοντα απο εκει που καθομουν το σήμα μια έρχονταν, μια χανονταν και αυτο συνεβαινε συνεχεια με αποτελεσμα να με τρομαζει...φοβομουν μην την πηρε κανενας και χαθηκε το σημα!!!


Υπάρχει κατι που να βαλουμε στην κεραια, η οποια βρισκεται κατω από την σέλα, ώστε να ενισχυθει το σημα??

νέ εδω αλλά δες την μπαταρία σου πρώτα
από το GRAFO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 19:38

STRO MAN έγραψε:
βρηκα τον SRi-900WB στα 305 ευρω http://www.karafinas.gr/shop/greek/ProductDet.asp?PID=995&CatID=444&CatPosition=371
υπαρχει αλλου σε καλητερη τιμη? ενδιαφερετε και κανεις αλλος?

Δεν είναι το πλήρες πακέτο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 20:12

nikos147 έγραψε:
το σήμα μια έρχονταν, μια χανονταν και αυτο συνεβαινε συνεχεια με αποτελεσμα να με τρομαζει...φοβομουν μην την πηρε κανενας και χαθηκε το σημα!!!

Πολύοδη διάδοση, σκίαση, διαλήψεις κτλ. κτλ. Με μία λέξη: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ...


nikos147 έγραψε:
Υπάρχει κατι που να βαλουμε στην κεραια, η οποια βρισκεται κατω από την σέλα, ώστε να ενισχυθει το σημα??

ΤΙΠΟΤΑ. Δεν έχει σχέση με την κεραία. Έχει σχέση με την ισχύ εκπομπής την οποία δεν μπορείς να πειράξεις.
Εκτός αν βάλεις μία κατευθυντική κεραία να σε "κοιτάει"! ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
devisor



Registration date : 25/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 20:16

STRO MAN o msp έχει δίκιο. Εγώ τον αγόρασα από site που μου πρότεινε ο msp:

http://www.biohazardcycles.com/servlet/the-3156/SCORPIO-SR-dsh-I900-SRI900-ALARM/Detail

και τα έχει όλα. Μου πήγε 298 (μεταφορικά συμπεριλαμβάνονται) και σε μια βδομάδα τον είχα σπίτι μου.
Α! Για την εγκατάσταση είναι πανεύκολος, αν θες βοήθεια προσφέρομαι κι εγώ.Μην πληρώσεις κερατιάτικα.


επίσης, @msp, δεν έχω βάλει το μπλοκέ κινητήρα. θυμάσαι πιο καλώδιο κόβεις????


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 20:19

devisor έγραψε:
επίσης, @msp, δεν έχω βάλει το μπλοκέ κινητήρα. θυμάσαι πιο καλώδιο κόβεις????

α) Υπάρχουν διάφορες υλοποιήσεις...

β) Αυτό πείτε το με PM καλύτερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
devisor



Registration date : 25/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 20:22

η γνώση είναι για να μοιράζεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 20:44

Δεν με εννοείς τι εννοώ μάλλον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
devisor



Registration date : 25/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 20:59

θες να με βοηθήσεις να σε εννοήσω...;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 21:09

gmavrid έγραψε:
Δεν με εννοείς τι εννοώ μάλλον...

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STRO MAN
Member
Member
STRO MAN

Ηλικία : 45
Τόπος : βολος
Registration date : 23/08/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18 2012, 21:26

devisor έγραψε:
STRO MAN o msp έχει δίκιο. Εγώ τον αγόρασα από site που μου πρότεινε ο msp:

http://www.biohazardcycles.com/servlet/the-3156/SCORPIO-SR-dsh-I900-SRI900-ALARM/Detail

και τα έχει όλα. Μου πήγε 298 (μεταφορικά συμπεριλαμβάνονται) και σε μια βδομάδα τον είχα σπίτι μου.
Α! Για την εγκατάσταση είναι πανεύκολος, αν θες βοήθεια προσφέρομαι κι εγώ.Μην πληρώσεις κερατιάτικα.


επίσης, @msp, δεν έχω βάλει το μπλοκέ κινητήρα. θυμάσαι πιο καλώδιο κόβεις????
να σε καλα devisor θα προχωρισω σε παραγγελια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 18:03

gmavrid έγραψε:
nikos147 έγραψε:
το σήμα μια έρχονταν, μια χανονταν και αυτο συνεβαινε συνεχεια με αποτελεσμα να με τρομαζει...φοβομουν μην την πηρε κανενας και χαθηκε το σημα!!!

Πολύοδη διάδοση, σκίαση, διαλήψεις κτλ. κτλ. Με μία λέξη: ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ...


nikos147 έγραψε:
Υπάρχει κατι που να βαλουμε στην κεραια, η οποια βρισκεται κατω από την σέλα, ώστε να ενισχυθει το σημα??

ΤΙΠΟΤΑ. Δεν έχει σχέση με την κεραία. Έχει σχέση με την ισχύ εκπομπής την οποία δεν μπορείς να πειράξεις.
Εκτός αν βάλεις μία κατευθυντική κεραία να σε "κοιτάει"! ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Σε ευχαριστω για την ανάλυση...το ερωτημα ομως ειναι οτι εαν συμβει κατι στην μηχανη (μακρυα απο εμας...) θα ερθει η ειδοποίηση στο χειριστηριο ή οχι??

υ.γ. Σημερα πήγα να ασχοληθω λιγακι με την μηχανη στο parking και ειχα ξεχασει οτι ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο...επι μια ωρα μαστορευα και δεν αντεδρασε καθολου!! Το σηκωσα ορθιο για να δω κατι, ξεβιδωσα τα πλαινα και πάλι τιποτα...οταν καποια στιγμη το τσούλησα 1-2 μετρα αρχισε να χτυπαει και θυμηθηκα οτι ειναι ενεργοποιημενος!! Τι μπορει να συμβαινει και ειναι τοσο αναισθητος?? Ειδικά στο θεμα κλίσης, δεν θα επρεπε να χτυπησει οταν την σηκωσα απο το πλαινό? Την ρυθμιση την εχω ηδη στο Νο5, δηλαδη θεωρητικά στο πιο ευαισθητο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 21:24

devisor έγραψε:
θες να με βοηθήσεις να σε εννοήσω...;
ε, προφανεστατα εννοει οτι ΔΕΝ πρεπει να βγαζεις τετοιου ειδους πληροφορηση στο ιντερνετ καθως ευκολα καποιος μπορει να τα διαβασει (δημοσιο φορουμ ειμαστε αλλωστε) και να τα χρησιμοποιήσει για αλλους λογους.

οσο για την τοποθετηση, εφοσον υπαρχει η σχετικη καλωδιωση για το στρομ, ειναι οντως αστεια και το δυσκολοτερο ειναι το λυσιμο της ουρας. Επισης και εγω μπορω να βοηθησω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
devisor



Registration date : 25/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 21:41

mavras έγραψε:
devisor έγραψε:
θες να με βοηθήσεις να σε εννοήσω...;
ε, προφανεστατα εννοει οτι ΔΕΝ πρεπει να βγαζεις τετοιου ειδους πληροφορηση στο ιντερνετ καθως ευκολα καποιος μπορει να τα διαβασει (δημοσιο φορουμ ειμαστε αλλωστε) και να τα χρησιμοποιήσει για αλλους λογους.

Μ έχει βαρέσει η κρίση στο κεφάλι τότε και δεν το σκέφτηκα...σωστό...

μάλλον το θεώρησα λογικό να ειπωθεί δημόσια, όπως είπαμε και τα υπόλοιπα components Wink

γιατί έχω την αίσθηση ότι τα κλεφτρόνια είναι τόσο τζιμάνια που θα ξέρουν κ κάθε υλοποίηση όμως..ας είναι , να μην τους αυξήσουμε!!!!!

thanks and sorry που δεν εννόησα....ο εγκέφαλος κολλάει...προγραμματιστής είμαι...άρα και καμένος...Smile))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
devisor



Registration date : 25/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 21:44

[quote="nikos147"][quote="gmavrid"]
nikos147 έγραψε:
υ.γ. Σημερα πήγα να ασχοληθω λιγακι με την μηχανη στο parking και ειχα ξεχασει οτι ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο...επι μια ωρα μαστορευα και δεν αντεδρασε καθολου!! Το σηκωσα ορθιο για να δω κατι, ξεβιδωσα τα πλαινα και πάλι τιποτα...οταν καποια στιγμη το τσούλησα 1-2 μετρα αρχισε να χτυπαει και θυμηθηκα οτι ειναι ενεργοποιημενος!! Τι μπορει να συμβαινει και ειναι τοσο αναισθητος?? Ειδικά στο θεμα κλίσης, δεν θα επρεπε να χτυπησει οταν την σηκωσα απο το πλαινό? Την ρυθμιση την εχω ηδη στο Νο5, δηλαδη θεωρητικά στο πιο ευαισθητο!


έχω κι εγώ το ίδιο "πρόβλημα". κανονικά δε θα έπρεπε να ενεργοποιείται και με ένα δυνατό χτύπημα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 22:17

devisor έγραψε:
επίσης, @msp, δεν έχω βάλει το μπλοκέ κινητήρα. θυμάσαι πιο καλώδιο κόβεις????

Εδώ θα σου πω μόνο: ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ! NO

Υπάρχει φοβερός τρόπος χωρίς κοψίματα! Στείλε πμ να μάθεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 22:21

devisor έγραψε:
nikos147 έγραψε:
υ.γ. Σημερα πήγα να ασχοληθω λιγακι με την μηχανη στο parking και ειχα ξεχασει οτι ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο...επι μια ωρα μαστορευα και δεν αντεδρασε καθολου!! Το σηκωσα ορθιο για να δω κατι, ξεβιδωσα τα πλαινα και πάλι τιποτα...οταν καποια στιγμη το τσούλησα 1-2 μετρα αρχισε να χτυπαει και θυμηθηκα οτι ειναι ενεργοποιημενος!! Τι μπορει να συμβαινει και ειναι τοσο αναισθητος?? Ειδικά στο θεμα κλίσης, δεν θα επρεπε να χτυπησει οταν την σηκωσα απο το πλαινό? Την ρυθμιση την εχω ηδη στο Νο5, δηλαδη θεωρητικά στο πιο ευαισθητο!


έχω κι εγώ το ίδιο "πρόβλημα". κανονικά δε θα έπρεπε να ενεργοποιείται και με ένα δυνατό χτύπημα;

Το έψαξα και αυτό και βρήκα τί είναι! Χρησιμοποιήσαμε πολύ velcro 3M και τον στερεώσαμε υπερβολικά καλά. Κανονικά θέλει λιγότερο ίσα ίσα να είναι σε μία θέση, αλλά να νιώθει τους κραδασμούς! Επίσης σε αμερικάνικο φόρουμ διάβασα πως όταν έχει το περιμετρικό αναμένο για να μην τρώει ρεύμα δεν νιώθει το shock! Δεν το έχω τσεκάρει 100% και δεν είμαι σίγουρος γιατί πχ όταν μία γάτα πήδηξε να κάτσει στη σέλα ενεργοποιήθηκε το tilt!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 23:31

msp έγραψε:
devisor έγραψε:
επίσης, @msp, δεν έχω βάλει το μπλοκέ κινητήρα. θυμάσαι πιο καλώδιο κόβεις????

Εδώ θα σου πω μόνο: ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ! NO

Υπάρχει φοβερός τρόπος χωρίς κοψίματα! Στείλε πμ να μάθεις!
στειλε και απο εδω ενα πμ please!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19 2012, 23:54

nikos147 έγραψε:


Σε ευχαριστω για την ανάλυση...το ερωτημα ομως ειναι οτι εαν συμβει κατι στην μηχανη (μακρυα απο εμας...) θα ερθει η ειδοποίηση στο χειριστηριο ή οχι??

υ.γ. Σημερα πήγα να ασχοληθω λιγακι με την μηχανη στο parking και ειχα ξεχασει οτι ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο...επι μια ωρα μαστορευα και δεν αντεδρασε καθολου!! Το σηκωσα ορθιο για να δω κατι, ξεβιδωσα τα πλαινα και πάλι τιποτα...οταν καποια στιγμη το τσούλησα 1-2 μετρα αρχισε να χτυπαει και θυμηθηκα οτι ειναι ενεργοποιημενος!! Τι μπορει να συμβαινει και ειναι τοσο αναισθητος?? Ειδικά στο θεμα κλίσης, δεν θα επρεπε να χτυπησει οταν την σηκωσα απο το πλαινό? Την ρυθμιση την εχω ηδη στο Νο5, δηλαδη θεωρητικά στο πιο ευαισθητο!


Αν εχεις το χειριστηριο κοντα και να την κουνησεις δε θα βαρεσει ο συναγερμος.

Επισης εχω παρατηρησει οτι μπορει να μη φαινεται η ενδειξη της κεραιας πανω στην οθονη αλλα στην ουσια να πιανει (ανταλλασει σηματα).
Το εχω δει οταν παω να παρω τη μηχανη απο το γκαραζ της δουλειας και η κεραια στην οθονη εινια σβηστη, αλλα οταν παω κοντα στη μηχανη "πιανει" και αναβοσβηνει η κεραια και το λουκετακι...


Δοκιμασε οταν βλεπεις σβηστο το σηματακι της κεραιας στο ΤΧ (και κανονικα απο αποσταση θα επρεπε να αναβει) να πας να διεγειρεις το συναγερμο, χωρις να εχεις το χειριστηριο μαζι σου. Να δεις οτι θα του στειλει ειδοποιηση...



btw.... οταν δεν ειναι αναμμενη η κεραια, και εγω αυτο το "φοβο" εχω.... μηπως τη σηκωσε κανενας και δεν ειδοποιησε (η τηλεειδοποιηση, οχι ο κανενας...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Φεβ 20 2012, 00:11

msp έγραψε:
devisor έγραψε:
nikos147 έγραψε:
υ.γ. Σημερα πήγα να ασχοληθω λιγακι με την μηχανη στο parking και ειχα ξεχασει οτι ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο...επι μια ωρα μαστορευα και δεν αντεδρασε καθολου!! Το σηκωσα ορθιο για να δω κατι, ξεβιδωσα τα πλαινα και πάλι τιποτα...οταν καποια στιγμη το τσούλησα 1-2 μετρα αρχισε να χτυπαει και θυμηθηκα οτι ειναι ενεργοποιημενος!! Τι μπορει να συμβαινει και ειναι τοσο αναισθητος?? Ειδικά στο θεμα κλίσης, δεν θα επρεπε να χτυπησει οταν την σηκωσα απο το πλαινό? Την ρυθμιση την εχω ηδη στο Νο5, δηλαδη θεωρητικά στο πιο ευαισθητο!


έχω κι εγώ το ίδιο "πρόβλημα". κανονικά δε θα έπρεπε να ενεργοποιείται και με ένα δυνατό χτύπημα;

Το έψαξα και αυτό και βρήκα τί είναι! Χρησιμοποιήσαμε πολύ velcro 3M και τον στερεώσαμε υπερβολικά καλά. Κανονικά θέλει λιγότερο ίσα ίσα να είναι σε μία θέση, αλλά να νιώθει τους κραδασμούς! Επίσης σε αμερικάνικο φόρουμ διάβασα πως όταν έχει το περιμετρικό αναμένο για να μην τρώει ρεύμα δεν νιώθει το shock! Δεν το έχω τσεκάρει 100% και δεν είμαι σίγουρος γιατί πχ όταν μία γάτα πήδηξε να κάτσει στη σέλα ενεργοποιήθηκε το tilt!

Λες??? Η αληθεια ειναι οτι οντως χρησιμοποιησα πολυ velcro και το τοποθετησα πολυ καλα ωστε να μην κουνιεται!! Απλά με την καλη τοποθετηση υπεθεσα οτι θα ακολουθει τις κινησεις της μηχανης και θα ενεργοποιειται οταν πρέπει!! Εσυ δηλαδη πως το αντιμετωπισες και έλυσες το προβλημα??

Hypersonic έγραψε:
nikos147 έγραψε:


Σε ευχαριστω για την ανάλυση...το ερωτημα ομως ειναι οτι εαν συμβει κατι στην μηχανη (μακρυα απο εμας...) θα ερθει η ειδοποίηση στο χειριστηριο ή οχι??

υ.γ. Σημερα πήγα να ασχοληθω λιγακι με την μηχανη στο parking και ειχα ξεχασει οτι ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο...επι μια ωρα μαστορευα και δεν αντεδρασε καθολου!! Το σηκωσα ορθιο για να δω κατι, ξεβιδωσα τα πλαινα και πάλι τιποτα...οταν καποια στιγμη το τσούλησα 1-2 μετρα αρχισε να χτυπαει και θυμηθηκα οτι ειναι ενεργοποιημενος!! Τι μπορει να συμβαινει και ειναι τοσο αναισθητος?? Ειδικά στο θεμα κλίσης, δεν θα επρεπε να χτυπησει οταν την σηκωσα απο το πλαινό? Την ρυθμιση την εχω ηδη στο Νο5, δηλαδη θεωρητικά στο πιο ευαισθητο!


Αν εχεις το χειριστηριο κοντα και να την κουνησεις δε θα βαρεσει ο συναγερμος.
Επισης εχω παρατηρησει οτι μπορει να μη φαινεται η ενδειξη της κεραιας πανω στην οθονη αλλα στην ουσια να πιανει (ανταλλασει σηματα).
Το εχω δει οταν παω να παρω τη μηχανη απο το γκαραζ της δουλειας και η κεραια στην οθονη εινια σβηστη, αλλα οταν παω κοντα στη μηχανη "πιανει" και αναβοσβηνει η κεραια και το λουκετακι...
Δοκιμασε οταν βλεπεις σβηστο το σηματακι της κεραιας στο ΤΧ (και κανονικα απο αποσταση θα επρεπε να αναβει) να πας να διεγειρεις το συναγερμο, χωρις να εχεις το χειριστηριο μαζι σου. Να δεις οτι θα του στειλει ειδοποιηση...

btw.... οταν δεν ειναι αναμμενη η κεραια, και εγω αυτο το "φοβο" εχω.... μηπως τη σηκωσε κανενας και δεν ειδοποιησε (η τηλεειδοποιηση, οχι ο κανενας...)

Οταν σημερα ασχολουμουν με την μηχανη το χειριστηριο του συναγερμου το ειχα σπιτι...γι'αυτο και παραξενεύτηκα οταν δεν ενεργοποιηθηκε μετα απο όλα αυτα που του εκανα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Φεβ 20 2012, 00:29

Παραξενο.... Θα δοκιμασω αυριο στη δικη μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Φεβ 20 2012, 14:11

Επειδή η ευαισθησία με τους κραδασμούς με απασχολούσε κατέληξα στο θέμα των κραδασμών και πόσο εύκολα φτάνουν από τη μηχανή στο συναγερμό. Έτσι θεώρησα πως είναι θέμα του πόσο velcro έχει μπει και πόσο σταθερά είναι, άρα τo velcro πρέπει ίσα ίσα να συγκρατεί. Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ, αλλά απλά θα μειώσω την επιφάνεια velcro από τον συναγερμό ώστε να συγκρατείται από μια λεπτή ταινία. Κάτι που δεν σας ρώτησα είναι αν έχετε βάλει τον συναγερμό στο επίπεδο 5 (μέγιστο) ευαισθησίας ή η δικιά σας παρατήρηση έγινε με χαμηλότερο επίπεδο ευαισθησίας; Εγώ τα δοκίμασα όλα και είμαι στο 5!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

scorpio sr i-900

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: