Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 scorpio sr i-900

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01 2010, 20:53

Σήμερα, εντελώς ξαφνικά, η ένταση της σειρήνας στον sr-i900 που έχω ήταν πολύ χαμηλή, περίπου στο μισό του κανονικού. Η μοτό ήταν ακίνητη για 4-5 ημέρες αλλά δε νομίζω πως έχει σχέση αφού σε παρόμοια περίπτωση δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Κατά τα άλλα η συνηθισμένη λειτουργία... Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SpL

SpL

Ηλικία : 46
Τόπος : Γλυφαδα
Registration date : 21/11/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01 2010, 21:31

gmavrid έγραψε:
Σήμερα, εντελώς ξαφνικά, η ένταση της σειρήνας στον sr-i900 που έχω ήταν πολύ χαμηλή, περίπου στο μισό του κανονικού. Η μοτό ήταν ακίνητη για 4-5 ημέρες αλλά δε νομίζω πως έχει σχέση αφού σε παρόμοια περίπτωση δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Κατά τα άλλα η συνηθισμένη λειτουργία... Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον?

Εγω τον εχω κανα τριμηνο τωρα και δε μου εχει κανει ποτε κατι τετοιο..
Επισης να σας πω οτι η μπαταρια του κοντρολ ειναι απιστευτη..Κραταει πανω απο 20 μερες με καθημερινη χρηση.. Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim.giann

dim.giann

Ηλικία : 44
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 16/02/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01 2010, 21:33

Synagermatzis έγραψε:
νομιζω χανεις την εγγυηση μονο με ΜΕΤΑ συναγερμο δεν επηρεαζεται η εγγυηση....αλλα μην σου λεω και μπουρδες ας ποσταρει καποιος με new εργαλειο...



χανεις την εγγυηση με συναργερμο ΜΕΤΑ ? εισαι σιγουρος για αυτο γιατι εγω την αγορασα με αυτον επανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SpL

SpL

Ηλικία : 46
Τόπος : Γλυφαδα
Registration date : 21/11/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 01 2010, 21:41

dim.giann έγραψε:
Synagermatzis έγραψε:
νομιζω χανεις την εγγυηση μονο με ΜΕΤΑ συναγερμο δεν επηρεαζεται η εγγυηση....αλλα μην σου λεω και μπουρδες ας ποσταρει καποιος με new εργαλειο...



χανεις την εγγυηση με συναργερμο ΜΕΤΑ ? εισαι σιγουρος για αυτο γιατι εγω την αγορασα με αυτον επανω.


Με ΜΕΤΑ συναγερμο ΔΕΝ χανεις την εγγυηση...Παντως κι εγω που δεν εχω ΜΕΤΑ αλλα sr900 ρωτησα τον μηχανικο μου για το θεμα εγγυησης και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ αν ο τυπος που στον εβαλε δεν εκανε καμια μ@λ@κι@ στην τοποθετηση!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 02 2010, 01:34

SpL έγραψε:
τον εχω κανα τριμηνο τωρα και δε μου εχει κανει ποτε κατι τετοιο..
Επισης να σας πω οτι η μπαταρια του κοντρολ ειναι απιστευτη..Κραταει πανω απο 20 μερες με καθημερινη χρηση.. Shocked Shocked

Εγώ τον έχω 1 χρόνο και δε μου το είχε κάνει. Εν πάσει περιπτώσει, μου φαίνεται ότι επανέρχεται η ένταση, ίσως είναι θέμα της backup battery... Δεν ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 05 2010, 12:00

Απλά να ενημερώσω πως η αιτία ήταν η φόρτιση της μπαταρίας της μοτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30 2011, 04:31

O 900 εχει χειριστηριο με ξεχωριστες κανονικες μπαταριες ή ειναι επαναφορτιζομενο? Επίσης οσοι εχετε τον περιμετρικο αισθητηρα ειναι ευκολο να ρυθμιστει η ευαισθησια του? Χτυπάει γενικά ευκολα λόγω περιμετρικής κίνησης? Τέλος, οσοι τον εχετε τοποθετησει τον εχετε βαλει με την ειδικη φυσα για v-strom ή με κοψιμο καλωδιων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SpL

SpL

Ηλικία : 46
Τόπος : Γλυφαδα
Registration date : 21/11/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30 2011, 09:57

nikos147 έγραψε:
O 900 εχει χειριστηριο με ξεχωριστες κανονικες μπαταριες ή ειναι επαναφορτιζομενο? Επίσης οσοι εχετε τον περιμετρικο αισθητηρα ειναι ευκολο να ρυθμιστει η ευαισθησια του? Χτυπάει γενικά ευκολα λόγω περιμετρικής κίνησης? Τέλος, οσοι τον εχετε τοποθετησει τον εχετε βαλει με την ειδικη φυσα για v-strom ή με κοψιμο καλωδιων?

Εχει χειριστηριο με επαναφορτιζομενη μπαταρια (κραταει ανετα 20ημερο).
Πολυ ευκολα ρυθμιζεται η ευαισθησια του.
Εξαρταται ποσο θα το ρυθμισεις..
Εγω πχ το εχω ρυθμισει τοσο που κτυπαει οταν ανεβει γατα πανω.. Cool
Μπαινει και με φυσα αλλα και χωρις φυσα.Και στις δυο περιπτωσεις λειτουργει μια χαρα.Αν εχεις εγγυηση προτιμησε τη φυσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30 2011, 11:41

SpL έγραψε:
nikos147 έγραψε:
O 900 εχει χειριστηριο με ξεχωριστες κανονικες μπαταριες ή ειναι επαναφορτιζομενο? Επίσης οσοι εχετε τον περιμετρικο αισθητηρα ειναι ευκολο να ρυθμιστει η ευαισθησια του? Χτυπάει γενικά ευκολα λόγω περιμετρικής κίνησης? Τέλος, οσοι τον εχετε τοποθετησει τον εχετε βαλει με την ειδικη φυσα για v-strom ή με κοψιμο καλωδιων?

Εχει χειριστηριο με επαναφορτιζομενη μπαταρια (κραταει ανετα 20ημερο).
Πολυ ευκολα ρυθμιζεται η ευαισθησια του.
Εξαρταται ποσο θα το ρυθμισεις..
Εγω πχ το εχω ρυθμισει τοσο που κτυπαει οταν ανεβει γατα πανω.. Cool
Μπαινει και με φυσα αλλα και χωρις φυσα.Και στις δυο περιπτωσεις λειτουργει μια χαρα.Αν εχεις εγγυηση προτιμησε τη φυσα.

Δηλαδη εχει φορτιστη, οπως τα κινητα, και το βαζεις μια στις τοσες να φορτιζει ή βγαζεις την μπαταρια απο το χειριστηριο και την φορτιζεις ξεχωριστα? Παντως 20μερες ειναι πολυ καλά!!!

Ειδα στο manual οτι η ευαισθησια του περιμετρικου ρυθμιζεται απο μια βιδα πάνω στον αισθητηρα...πως ακριβως το ρυθμισες ωστε να μην ειναι τοσο ευαισθητος?? Εγω δεν θέλω να το εχω παρκαρισμενο και να χτυπαει όλους τους περαστικους για παραδειγμα...

Οσο για την φυσα, εμενα η εγγυηση λίγει σε 3 μηνες αλλά ετσι και αλλιώς φοβαμαι να κοψω καλωδια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SpL

SpL

Ηλικία : 46
Τόπος : Γλυφαδα
Registration date : 21/11/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30 2011, 13:00

nikos147 έγραψε:
SpL έγραψε:
nikos147 έγραψε:
O 900 εχει χειριστηριο με ξεχωριστες κανονικες μπαταριες ή ειναι επαναφορτιζομενο? Επίσης οσοι εχετε τον περιμετρικο αισθητηρα ειναι ευκολο να ρυθμιστει η ευαισθησια του? Χτυπάει γενικά ευκολα λόγω περιμετρικής κίνησης? Τέλος, οσοι τον εχετε τοποθετησει τον εχετε βαλει με την ειδικη φυσα για v-strom ή με κοψιμο καλωδιων?

Εχει χειριστηριο με επαναφορτιζομενη μπαταρια (κραταει ανετα 20ημερο).
Πολυ ευκολα ρυθμιζεται η ευαισθησια του.
Εξαρταται ποσο θα το ρυθμισεις..
Εγω πχ το εχω ρυθμισει τοσο που κτυπαει οταν ανεβει γατα πανω.. Cool
Μπαινει και με φυσα αλλα και χωρις φυσα.Και στις δυο περιπτωσεις λειτουργει μια χαρα.Αν εχεις εγγυηση προτιμησε τη φυσα.

Δηλαδη εχει φορτιστη, οπως τα κινητα, και το βαζεις μια στις τοσες να φορτιζει ή βγαζεις την μπαταρια απο το χειριστηριο και την φορτιζεις ξεχωριστα? Παντως 20μερες ειναι πολυ καλά!!!

Ειδα στο manual οτι η ευαισθησια του περιμετρικου ρυθμιζεται απο μια βιδα πάνω στον αισθητηρα...πως ακριβως το ρυθμισες ωστε να μην ειναι τοσο ευαισθητος?? Εγω δεν θέλω να το εχω παρκαρισμενο και να χτυπαει όλους τους περαστικους για παραδειγμα...

Οσο για την φυσα, εμενα η εγγυηση λίγει σε 3 μηνες αλλά ετσι και αλλιώς φοβαμαι να κοψω καλωδια...

Ειναι οπως τα κινητα..Δε βγαζεις μπαταρια απλα το χειριστηριο το συνδεεις με φορτιστη.
Οσο πιο αριστερα εχεις τη βιδουλα τοσο μικροτερη η ακτινα του περιμετρικου..Δοκιμαζεις και βρισκεις την ευαισθησια που θελεις.
Αν δε θελεις να δωσεις κι αλλα χρηματα για φισες βαλε καλωδια..Το ιδιο ειναι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 30 2011, 23:27

Epειδη διαβασα το manual αλλά δεν βρηκα απαντηση...μπορεις να απενεργοποιεις τελειως τον συναγερμο? Δηλαδη να μην τον εχεις καθολου παρα μονο οταν βγαινεις εξω? Στο σπιτι την μηχανη την εχω μονιμα σε υπογειο γκαραζ, κουκουλωμενη οποτε δεν θελω να τρωει τζαμπα μπαταρια ο συναγερμος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 00:01

Μπορεις να τον απενεργοποιεις, αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος.
Δεν τραβαει ρευμα απο τη μπαταρια που να ειναι "εξαντλητικο".
Αλλωστε απο τη στιγμη που ειναι συνδεμμενος στη μπαταρια τραβαει το ιδιο ρευμα σχεδον ειτε ειναι οπλισμενος ειτε οχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 08:35

hypersonic έγραψε:
Μπορεις να τον απενεργοποιεις, αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος.
Δεν τραβαει ρευμα απο τη μπαταρια που να ειναι "εξαντλητικο".
Αλλωστε απο τη στιγμη που ειναι συνδεμμενος στη μπαταρια τραβαει το ιδιο ρευμα σχεδον ειτε ειναι οπλισμενος ειτε οχι.

Απλά στο scοoter που ειχα, με gemini συναγερμο, εαν τον αφηνα ενεργοποιημενο πανω απο βδομαδα εμενε απο μπαταρια...και επειδη σχετικα συχνα την αφηνω μια βδομαδα σταθμευμενη δεν θελω να ξαναμεινω απο μπαταρια!

Διαβαζοντας πάντως το manual δεν βρηκα τροπο για πλήρη απενεργοποιηση...το manual αναφερει:

"Manual Disarm: Press and hold button 2
Ιf the system is manualy disarmed it will stay in disarmed mode. At this mode the system will not auto arm upon turning ignition key off"

Mε άλλα λόγια εαν το απενεργοποιησεις χειροκινητα αυτο θα μεινει σε αυτη την κατασταση μεχρι να γυρισει ο διακοπτης στο off...μετα εαν κανεις να φυγεις απο την μηχανη θα ενεργοποιηθει ξανα μονος του!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain george

captain george

Ηλικία : 57
Registration date : 13/05/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 08:51

Όχι δεν ισχύει αυτό. Αν απενεργοποιήσεις τον σναγερμό από το χειρηστηριο, τότε δεν ενεργοποιείται μόνος του ξανά, όσες φορές και να χρησιμοποιήσεις την μοτοσυκλέτα. Για να ξαναενεργοποιηθεί πρέπει να το κάνεις από το χειρηστήριο του. Αφού τον ενεργοποιήσεις εσύ από το χειρηστήριο τότε θα συνεχίσει να το κάνει αυτόματα κάθε φορά που ανοίγεις και κλέινεις την μηχανή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 10:46

captain george έγραψε:
Όχι δεν ισχύει αυτό. Αν απενεργοποιήσεις τον σναγερμό από το χειρηστηριο, τότε δεν ενεργοποιείται μόνος του ξανά, όσες φορές και να χρησιμοποιήσεις την μοτοσυκλέτα. Για να ξαναενεργοποιηθεί πρέπει να το κάνεις από το χειρηστήριο του. Αφού τον ενεργοποιήσεις εσύ από το χειρηστήριο τότε θα συνεχίσει να το κάνει αυτόματα κάθε φορά που ανοίγεις και κλέινεις την μηχανή.

Aυτο ειναι σιγουρο? Γιατι το manual αναφερει αυτο που εγραψα στο προηγουμενο μηνυμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 11:01

Ναι, ισχυει. Ο συναγερμος ενεργοποιειται/απενεργοποιειται αυτοματα με το που θα κλεισεις/ανοιξεις το διακοπτη (δε χρειαζεται να χρησιμοποιεις το τηλεχειριστηριο). ΑΝ τον απενεργοποιησεις χειροκινητα απο το τηλεχειριστηριο, μενει απενεργοποιημενος και δεν ξανα οπλιζει αυτοματα (απο το κλειδι) μεχρι να τον ξανα οπλισεις χειροκινητα.



Δεν υπαρχει περιπτωση να μεινεις απο μπαταρια και να φταιει ο συναγερμος (αν δεν εχει καποια βλαβη βεβαια και αν η εγκατασταση ειναι σωστη...).

Εχω αφησει την παλια μηχανη ενα μηνα ακουνητη με το συναγερμο ΜΕΤΑ οπλισμενο και πηρε κανονικα.
Το Strom δεν το εχω αφησει ακομα τοσο πολυ, αλλα πριν τοποθετησω τον 900 μετρησα το ρευμα που τραβαει και ειναι απειροελαχιστο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 13:35

Ωραια τοτε...Ξερει κανεις να προτινει καποιον ΚΑΛΟ και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ηλεκτρολογο απο Αθηνα που να ασχολειται με τις μηχανες μας ,για να κανω τοποθετηση συναγερμου και προβολακια??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 13:43

nikos147 έγραψε:
Ωραια τοτε...Ξερει κανεις να προτινει καποιον ΚΑΛΟ και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ηλεκτρολογο απο Αθηνα που να ασχολειται με τις μηχανες μας ,για να κανω τοποθετηση συναγερμου και προβολακια??
Επειδή τυχαίνει να φοράω και τα δύο, πραγματικά φίλε μου αν πιάνουν έστω και ελάχιστα τα χέρια σου κάντο μόνος σου.
Για το συναγερμό μου ζητήσανε 40 ευρώ για να τον βάλουν με τη φύσα της Scorpio και τον έβαλα μόνος μου σε 1 ωρίτσα μαζί με καφέ και τσιγάρο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 14:09

Fanis83 έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Ωραια τοτε...Ξερει κανεις να προτινει καποιον ΚΑΛΟ και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ηλεκτρολογο απο Αθηνα που να ασχολειται με τις μηχανες μας ,για να κανω τοποθετηση συναγερμου και προβολακια??
Επειδή τυχαίνει να φοράω και τα δύο, πραγματικά φίλε μου αν πιάνουν έστω και ελάχιστα τα χέρια σου κάντο μόνος σου.
Για το συναγερμό μου ζητήσανε 40 ευρώ για να τον βάλουν με τη φύσα της Scorpio και τον έβαλα μόνος μου σε 1 ωρίτσα μαζί με καφέ και τσιγάρο Wink

Tα χερια μου πιανουν και αρκετα αλλά δισταζω...στο nexus ειχα περασει μονος μου εξτρα διακοπτη για τα φωτα και αεροκορνα stebel...απλά στο scooter ηξερα πως να το λύσω ενω για την v-strom δεν εχω ιδεα τι θελει λύσιμο!

Εσυ που το περασες μονος σου για δωσε μερικες πληροφοριες...πρεπει να συνδεθει στα πισω φλας, στο κωλοφαναρο, στην μπαταρια και σε γειωση...τι πρεπει να λυσω για να εχω προσβαση σε αυτα τα μερη?

υ.γ. Για τα προβολακια τι συνδεσμολογια χρησιμοποιησες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 16:13

Μέχρι στιγμής πέρα από τον Σαββίδη ποιός αλλός τον πουλάει και φθηνά;
Στο ebay έχω βρει μόνο από Αμερική και με αγχώνει η φάση του τελωνείου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 31 2011, 22:54

nikos147 έγραψε:

Tα χερια μου πιανουν και αρκετα αλλά δισταζω...στο nexus ειχα περασει μονος μου εξτρα διακοπτη για τα φωτα και αεροκορνα stebel...απλά στο scooter ηξερα πως να το λύσω ενω για την v-strom δεν εχω ιδεα τι θελει λύσιμο!

Εσυ που το περασες μονος σου για δωσε μερικες πληροφοριες...πρεπει να συνδεθει στα πισω φλας, στο κωλοφαναρο, στην μπαταρια και σε γειωση...τι πρεπει να λυσω για να εχω προσβαση σε αυτα τα μερη?

υ.γ. Για τα προβολακια τι συνδεσμολογια χρησιμοποιησες?
Για τον Scorpio πήρα την φίσα που έχει ειδικά για v-strom και πήρα ρεύμα απο το κωλοφάναρο. Πρέπεις να βγάλεις το πίσω φτερό και να παρεμβάλλεις την φίσα του συναγερμού στην φίσα του κωλοφάναρου για να πάρεις ρεύμα Wink Είναι πολύ εύκολο, άμα χρειαστείς βοήθεια ρίξε ενα πμ να βρεθούμε για να σου δείξω Wink
Για τα προβολάκια ένωσα το + της μίας λάμπας με το - της άλλης, έκανα ένα κυκλωματάκι σε σειρά και πήρα ρεύμα απο την λάμπα πορείας Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 08:10

Fanis83 έγραψε:
Για τον Scorpio πήρα την φίσα που έχει ειδικά για v-strom και πήρα ρεύμα απο το κωλοφάναρο. Πρέπεις να βγάλεις το πίσω φτερό και να παρεμβάλλεις την φίσα του συναγερμού στην φίσα του κωλοφάναρου για να πάρεις ρεύμα Wink Είναι πολύ εύκολο, άμα χρειαστείς βοήθεια ρίξε ενα πμ να βρεθούμε για να σου δείξω Wink
Για τα προβολάκια ένωσα το + της μίας λάμπας με το - της άλλης, έκανα ένα κυκλωματάκι σε σειρά και πήρα ρεύμα απο την λάμπα πορείας Wink


Oταν λές οτι εβγαλες το πίσω φτερο εννοεις τα δυο πίσω πλαινα φτερα? Τι άλλο βγάζεις για να εχεις προσβαση στο κωλοφάναρο? Επίσης την γείωση που την έβαλες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 10:33

Το πισω φτερο, οχι τα πλαινα....
Εχει 2 αλλεν βιδες στα πλαγια του και ξεκουμπωνει απο το πλάι και πανω και βγαινει προς τα πισω. Απλα με το που θα ξεκουμπωσει δεν το τραβας αλλα βγαζεις τη ντιζα της σελας (κατω απο τη σελα) και τη φισα των φωτων (πισω αριστερα στο φτερο)

Α, σημαντικο... Τα αλλεν σου κοιτα να ειναι καλα και να πιασουν καλα και χωρις τζογο στις βιδες για να μη χαλασουν το κεφαλι της βιδας. Επειδη εχουν λιγη κολλα σπειρωματων πανω και θελει λιγο την πρωτη φορα για να ξεβιδωσουν.
Το εχω παθει εγω απο επιπολαιοτητα.... ευτυχως οχι στη βιδα που ειναι πισω απο την εξατμιση, αλλα στην αριστερη, οποτε με τρυπανακι εκοψα το κεφαλι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hypersonic στις Τρι Φεβ 01 2011, 10:47, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 10:42

Fanis83 έγραψε:

και πήρα ρεύμα απο το κωλοφάναρο...
.... παρεμβάλλεις την φίσα του συναγερμού στην φίσα του κωλοφάναρου για να πάρεις ρεύμα ....


Απο το κωλοφαναρο εννοεις οτι πηρες την ON/OFF εντολη του συναγερμου, οχι την τροφοδοσια του...

Εγω δεν πηρα την εντολη απο το κωλοφαναρο, γιατι αν βαλεις τη μηχανη σε θεση σταθμευσης (φωτα σταθμευσης αναμμενα) -νομιζω- απεναργοποιειται/δεν οπλιζει ο συναγερμος, επειδη παιρνει ιδια εντολη σα να αχει ανοιξει ο διακοπτης.

Επισης αυτο που λες φισα του κωλοφαναρου, μηπως εννοεις την κενη φισα που εχει διπλα και ειναι η αναμονη για το συναγερμο και περιλαμβανει 4 pin? Τροφοδοσια, γειωση και 2 επαφες για μπλοκαρισμα κινητηρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 11:12

hypersonic έγραψε:
Επισης αυτο που λες φισα του κωλοφαναρου, μηπως εννοεις την κενη φισα που εχει διπλα και ειναι η αναμονη για το συναγερμο και περιλαμβανει 4 pin? Τροφοδοσια, γειωση και 2 επαφες για μπλοκαρισμα κινητηρα?

Δεν εννοεί αυτήν...
Σε αυτήν την αναμονή συνδέονται οι META...
Η έτοιμη φύσα που μπορείς να πάρεις από τη scorpio παρεμβάλεται
στη μαμά καλωδίωση.
"Σπάει" δηλαδή τη φύσα που δίνει ρεύμα πίσω σε φώτα και φλας
και δίνει από εκεί τα σήματα στον συναγερμό...

Αυτό δηλαδή:
scorpio sr i-900 - Σελίδα 2 60045575
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

scorpio sr i-900

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: