Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 scorpio sr i-900

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 12:31

gmavrid έγραψε:

Σε αυτήν την αναμονή συνδέονται οι META...

Και ο 900 σε αυτη συνδεεται με τα καλωδια που εχει στη συσκευασια, οσον αφορα στο θεμα τροφοδοσιας και διακοπης κινητηρα (η "για ΜΕΤΑ" φισα εχει το καπακι πανω της...).

Για τα φωτα, φλας κλπ οπως τα λες, με την εξτρα καλωδιωση ή με αυτα ποτ δινει στο κουτι ο 900 με τος κλεφτες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 12:53

hypersonic έγραψε:
gmavrid έγραψε:

Σε αυτήν την αναμονή συνδέονται οι META...

Και ο 900 σε αυτη συνδεεται με τα καλωδια που εχει στη συσκευασια, οσον αφορα στο θεμα τροφοδοσιας και διακοπης κινητηρα (η "για ΜΕΤΑ" φισα εχει το καπακι πανω της...).

Για τα φωτα, φλας κλπ οπως τα λες, με την εξτρα καλωδιωση ή με αυτα ποτ δινει στο κουτι ο 900 με τος κλεφτες.

Για δωσε μερικες info για το bold...τι εννοεις? Οτι η καλωδιωση που δινει η scorpio για την v-strom κουμπωνει στην φυσα που εχει η suzuki για τον ΜΕΤΑ?? τι εννοεις οτι εχει το καπακι πανω της?

Με άλλα λόγια εγω που θελω να παρω την εξτρα καλωδιωση για suzuki, αυτη θα κουμπωσει στην φυσα του ΜΕΤΑ και στα φλασακια?? Ή στο κωλοφαναρο και στα φλασακια και καπου θα ψαξω και γειωση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 13:12

nikos147 έγραψε:
hypersonic έγραψε:
gmavrid έγραψε:

Σε αυτήν την αναμονή συνδέονται οι META...

Και ο 900 σε αυτη συνδεεται με τα καλωδια που εχει στη συσκευασια, οσον αφορα στο θεμα τροφοδοσιας και διακοπης κινητηρα (η "για ΜΕΤΑ" φισα εχει το καπακι πανω της...).

Για τα φωτα, φλας κλπ οπως τα λες, με την εξτρα καλωδιωση ή με αυτα ποτ δινει στο κουτι ο 900 με τος κλεφτες.

Για δωσε μερικες info για το bold...τι εννοεις? Οτι η καλωδιωση που δινει η scorpio για την v-strom κουμπωνει στην φυσα που εχει η suzuki για τον ΜΕΤΑ?? τι εννοεις οτι εχει το καπακι πανω της?

Με άλλα λόγια εγω που θελω να παρω την εξτρα καλωδιωση για suzuki, αυτη θα κουμπωσει στην φυσα του ΜΕΤΑ και στα φλασακια?? Ή στο κωλοφαναρο και στα φλασακια και καπου θα ψαξω και γειωση?

Τα πράγματα είναι απλά και φαίνονται στο παρακάτω σχήμα:
scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 87747365

Η extra καλωδίωση όπως σου είπα παρεμβαίνει σε μία φύσα την οποία για να την βρεις
πρέπει να βγάλεις την ουρά. Είναι κρυμένη πίσω αριστερά...

Με την extra καλωδίωση είναι όλα μαζεμένα κι ο συναγερμός παίρνει σήματα
από το καλώδιο του κωλοφάναρου όταν αυτό γίνεται hot...
Επίσης στέλνει και παίρνει σήματα από τα φλας για άλλες λειτουργίες...
Αν δεν χρησιμοποιήσεις αυτήν την extra, χρησιμοποίησε την καλωδίωση με κλέφτες
που έχει μέσα η συσκευασία για όλες τις μοτό...

Το μπλοκάρισμα του κινητήρα μπορεί να γίνει από διάφορα μέρη...
Στην ουσία η 4pin φύσα που λέει o hypersonic κάνει μπλοκ
στη μίζα κι όχι στον κινητήρα, που σημαίνει πως αν ο κινητήρας
είναι σε λειτουργία και θέλεις να τον κόψεις δεν θα τα καταφέρεις...
Αν θυμάμαι καλά είναι ένα ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΕ ΠΡΑΣΣΙΝΗ ΡΙΓΑ...

Με την τροφοδοσία που αναφέρει δεν κατάλαβα τι εννοεί:
12 V τροφοδοσία ή σήμα-εντολή?

Τώρα ξαναδιαβάζοντας κατάλαβα τι εννοείς για το καπάκι...
Το καπάκι της 4πινης είναι βραχυκυκλωτήρας για τη μίζα...
Αν το βγάλεις δε μιζάρει η μοτό (ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΗ ΡΙΓΑ)...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gmavrid στις Τρι Φεβ 01 2011, 14:23, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 13:42

Αναθεωρω, λιγο το παραπανω με τις επαφες της φισας.... γιατι μαλλον εκανα λαθος...

Λοιπον διπλα στη φισα των φωτων εχει αλλη μια φισα που ειναι η αναμονη για το συναγερμο ...γενικης μαρκας....
Αυτη η φισα εχει ενα καπακι πανω της.
Εχει 4 επαφες που ειναι μονιμη τροφοδοσια 12V, EDIT γειωση διακοπτομενη τροφοδοσια/εντολη και 2 επαφες (που τις βραχυκυκλωνει το καπακι) διακοπης κινητηρα.

Ο 900 δινει 2 καλωδιωσεις. Η μια μπαινει στη φισα που λεμε και εκει συνδεεις τροφοδοσια, διακοπτομενη τροφοδοσια/εντολη και το Module RID-5 Μπλοκο κινητηρα.

Η 2η καλωδιωση (GEN-1) ειναι για την εντολη (tail light), τα φλας και τη γειωση.... Στις οδηγιες του 900 αναφερει τα χρωματα....
Αν θες παιρνεις και την εξτρα καλωδιωση για Strom για να μην χρησιμοποιεις κλεφτες στα μαμα καλωδια, αλλα προσωπικα δε μου χρειαστηκε η εξτρα καλωδιωση.


Αν θυμαμαι καλα (γιατι μου περισσεψε και ενας κλεφτης, οποτε μαλλον θυμαμαι καλα) εντολη δεν πηρα απο το tail light (γιατι αναβει και σε θεση Park, οποτε δεν ενεργοποιειται ο συναγερμος - αυτοματα τουλαχιστο) αλλα απο τη φισα που εχει τη διακοπτωμενη τροφοδοσια....


gmavrid έγραψε:
Στην ουσία η 4pin φύσα που λέει o hypersonic κάνει μπλοκ
στη μίζα κι όχι στον κινητήρα, που σημαίνει πως αν ο κινητήρας
είναι σε λειτουργία και θέλεις να τον κόψεις δεν θα τα καταφέρεις...

ΔΕΝ ειναι βραχυκυκλωτηρας μιζας!!
Κοβει τον κινητηρα.... κατι σαν το Kill Switch. Εχει λειτουργια πειρατειας ο συναγερμος... Αν στην ...απαγαγουν ενω λειτουργει ο κινητηρας τον απενεργοποιεις με το τηλεχειριστηριο...
Δοκιμασμενο.... για να δω οτι δουλευει! (γι αυτο το λογο εχουμε το remote πανω μας και οχι στα κλειδια της μηχανης....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 14:13

hypersonic έγραψε:
Αναθεωρω, λιγο το παραπανω με τις επαφες της φισας.... γιατι μαλλον εκανα λαθος...

Λοιπον διπλα στη φισα των φωτων εχει αλλη μια φισα που ειναι η αναμονη για το συναγερμο ...γενικης μαρκας....
Αυτη η φισα εχει ενα καπακι πανω της.
Εχει 4 επαφες που ειναι μονιμη τροφοδοσια 12V, EDIT γειωση διακοπτομενη τροφοδοσια/εντολη και 2 επαφες (που τις βραχυκυκλωνει το καπακι) διακοπης κινητηρα.

Ο 900 δινει 2 καλωδιωσεις. Η μια μπαινει στη φισα που λεμε και εκει συνδεεις τροφοδοσια, διακοπτομενη τροφοδοσια/εντολη και το Module RID-5 Μπλοκο κινητηρα.

Η 2η καλωδιωση (GEN-1) ειναι για την εντολη (tail light), τα φλας και τη γειωση.... Στις οδηγιες του 900 αναφερει τα χρωματα....
Αν θες παιρνεις και την εξτρα καλωδιωση για Strom για να μην χρησιμοποιεις κλεφτες στα μαμα καλωδια, αλλα προσωπικα δε μου χρειαστηκε η εξτρα καλωδιωση.

ΟΚ, χρησιμοποίησες μία από τις δύο GEN-1, απλά την εντολή δεν την πήρες με κλέφτη
από το tail-light αλλά έβγαλες τον κλέφτη και το βυσμάτωσες στην διακοπτόμενη 12 V...
Πάντως κι οι δύο καλωδιώσεις κουμπώνουν στο Main Harness 1 HAR-1...
Απλά η μία καλωδίωση έρχεται αποκλειστικά με κλέφτες,
ενώ η άλλη έχει κατάλληλους κοννέκτορες για να παρεμβληθεί στα φλασάκια,
ενώ για γείωση και εντολή έχει κλέφτες...
Δεν δοκίμασα να κουμπώσω καμία στην ταπωμένη 4pin... Ταιριάζουν δηλαδή...
Εγώ χρησιμοποίησα την extra-παρεμβολής γιατί έχω αλλεργία στους κλέφτες και την τροφοδοσία την έχω πάρει από ασφαλειοθήκη...
Παρόλα αυτά η μόνιμη κι η διακοπτόμενη είναι γενικότερα χρήσιμες...
Γενικά πάντως με τη μέθοδό σου και την καλωδίωση με τους κατάλληλους κοννέκτορες για να παρεμβληθεί στα φλασάκια
και γείωση στον αρνητικό της μπαταρίας μπορείς να αποφύγεις εντελώς τους κλέφτες
και να μην πάρεις και την extra καλωδίωση...

hypersonic έγραψε:
Αν θυμαμαι καλα (γιατι μου περισσεψε και ενας κλεφτης, οποτε μαλλον θυμαμαι καλα) εντολη δεν πηρα απο το tail light (γιατι αναβει και σε θεση Park, οποτε δεν ενεργοποιειται ο συναγερμος - αυτοματα τουλαχιστο) αλλα απο τη φισα που εχει τη διακοπτωμενη τροφοδοσια....

Ισχύει αυτό που λες...

hypersonic έγραψε:
ΔΕΝ ειναι βραχυκυκλωτηρας μιζας!!
Κοβει τον κινητηρα.... κατι σαν το Kill Switch. Εχει λειτουργια πειρατειας ο συναγερμος... Αν στην ...απαγαγουν ενω λειτουργει ο κινητηρας τον απενεργοποιεις με το τηλεχειριστηριο...
Δοκιμασμενο.... για να δω οτι δουλευει! (γι αυτο το λογο εχουμε το remote πανω μας και οχι στα κλειδια της μηχανης....)

Εφόσον το έχεις δοκιμάσει και δουλεύει πάω πάσο...
Με βάση το ηλεκτρολογικό φαίνεται πως το Y/G καλώδιο
πάει στη μίζα... Λάθος τότε...
Εγώ το μπλοκ για την αντι-πειρατεία το έχω συνδεδεμένο αλλού...
Έχεις δίκιο για το remote, ακολουθώ την ίδια τακτική...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 14:36


hypersonic έγραψε:

Ο 900 δινει 2 καλωδιωσεις. Η μια μπαινει στη φισα που λεμε και εκει συνδεεις τροφοδοσια, διακοπτομενη τροφοδοσια/εντολη και το Module RID-5 Μπλοκο κινητηρα.

Η 2η καλωδιωση (GEN-1) ειναι για την εντολη (tail light), τα φλας και τη γειωση.... Στις οδηγιες του 900 αναφερει τα χρωματα....
Αν θες παιρνεις και την εξτρα καλωδιωση για Strom για να μην χρησιμοποιεις κλεφτες στα μαμα καλωδια, αλλα προσωπικα δε μου χρειαστηκε η εξτρα καλωδιωση.


Αν θυμαμαι καλα (γιατι μου περισσεψε και ενας κλεφτης, οποτε μαλλον θυμαμαι καλα) εντολη δεν πηρα απο το tail light (γιατι αναβει και σε θεση Park, οποτε δεν ενεργοποιειται ο συναγερμος - αυτοματα τουλαχιστο) αλλα απο τη φισα που εχει τη διακοπτωμενη τροφοδοσια....

Δηλαδη μεσα στην συσκευασια δινει δυο διαφορετικες καλωδιωσεις και μπορεις να αγορασεις εσυ και αυτη που ειναι ειδικα για v-strom??[u]





gmavrid έγραψε:

ΟΚ, χρησιμοποίησες μία από τις δύο GEN-1, απλά την εντολή δεν την πήρες με κλέφτη
από το tail-light αλλά έβγαλες τον κλέφτη και το βυσμάτωσες στην διακοπτόμενη 12 V...
Πάντως κι οι δύο καλωδιώσεις κουμπώνουν στο Main Harness 1 HAR-1...
Απλά η μία καλωδίωση έρχεται αποκλειστικά με κλέφτες,
ενώ η άλλη έχει κατάλληλους κοννέκτορες για να παρεμβληθεί στα φλασάκια,
ενώ για γείωση και εντολή έχει κλέφτες...

Δηλαδη και η ειδικη καλωδιωση που ειναι για το v-strom χρειαζεται και σε αυτη να μπουν κλέφτες?? Δεν ειναι ετοιμη να κουμπωσει παντου?

Επίσης αυτο που αναφερεται για τα park lights και την εντολη ισχυει? Δηλαδη με τα park lights αναμμενα νομιζει οτι εχεις το κλειδι στην μιζα εαν εχεις κλέψει ρευμα απο εκει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 14:45

nikos147 έγραψε:
Δηλαδη μεσα στην συσκευασια δινει δυο διαφορετικες καλωδιωσεις και μπορεις να αγορασεις εσυ και αυτη που ειναι ειδικα για v-strom??[u]

NAI.

nikos147 έγραψε:
Δηλαδη και η ειδικη καλωδιωση που ειναι για το v-strom χρειαζεται και σε αυτη να μπουν κλέφτες?? Δεν ειναι ετοιμη να κουμπωσει παντου?

OXI Νίκο.
Η extra ειναι έτοιμη και ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ.
Για τις δυο καλωδιώσεις της συσκευασίας συζητάμε πιο πάνω!
Του hypersonic κι η δικιά μου είχε δύο καλωδιώσεις μέσα...
Για άλλους δεν ξέρω...

nikos147 έγραψε:
Επίσης αυτο που αναφερεται για τα park lights και την εντολη ισχυει? Δηλαδη με τα park lights αναμμενα νομιζει οτι εχεις το κλειδι στην μιζα εαν εχεις κλέψει ρευμα απο εκει??

Είπαμε ΝΑΙ!
Δε νομίζει τίποτα.
Εφόσον έχεις πάρει από το καφέ καλώδιο που πάει πίσω στα tail-light
κι εφόσον αυτό είναι hot όταν έχεις τον διακόπτη στη θέση PARK
ο συναγερμός αφοπλίζει.
Πάντως πόσο συχνά θα αφήσεις τη μοτό σε PARK MODE?
Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ...
Αλλιώς η λύση του hypersonic είναι OK...
Η extra καλωδίωση ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΦΤΕΣ όμως δε σου δίνει αυτήν την δυνατότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 14:47

gmavrid έγραψε:
....
Εγώ το μπλοκ για την αντι-πειρατεία το έχω συνδεδεμένο αλλού......

Και σου σβηνει το μοτερ για πειρατεια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 14:49

Ναι, δοκιμασμένο κι αυτό...

Hypersonic, βλέπω τώρα ειδικά τα κυκλώματα Starter System και Ignition System
και βλέπω πως το Y/G καλώδιο που εγώ θυμάμαι στην 4pin φύσα υπάρχει μόνο
στο κύκλωμα της μίζα κι όχι στο ignition...

Αν θες πες μου τον χρωματικό κώδικα του καλωδίου που πάει στην φύσα και κόβει τον κινητήρα...
Είναι ΜΑΥΡΟ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΙΓΑ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΗ ΡΙΓΑ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΡΙΓΑ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΡΙΓΑ?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gmavrid στις Τρι Φεβ 01 2011, 15:35, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 01 2011, 15:23

gmavrid έγραψε:

nikos147 έγραψε:
Επίσης αυτο που αναφερεται για τα park lights και την εντολη ισχυει? Δηλαδη με τα park lights αναμμενα νομιζει οτι εχεις το κλειδι στην μιζα εαν εχεις κλέψει ρευμα απο εκει??

Είπαμε ΝΑΙ!
Δε νομίζει τίποτα.
Εφόσον έχεις πάρει από το καφέ καλώδιο που πάει πίσω στα tail-light
κι εφόσον αυτό είναι hot όταν έχεις τον διακόπτη στη θέση PARK
ο συναγερμός αφοπλίζει.
Πάντως πόσο συχνά θα αφήσεις τη μοτό σε PARK MODE?
Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ...
Αλλιώς η λύση του hypersonic είναι OK...
Η extra καλωδίωση ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΦΤΕΣ όμως δε σου δίνει αυτήν την δυνατότητα.

Οποτε η εξτρα καλωδιωση για strom παιρνει ρευμα απο το κωλοφαναρο και δεν λειτουργει ετσι σε park mode...σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 02 2011, 23:34

Σωστα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 02 2011, 23:40

gmavrid έγραψε:
Ναι, δοκιμασμένο κι αυτό...

Hypersonic, βλέπω τώρα ειδικά τα κυκλώματα Starter System και Ignition System
και βλέπω πως το Y/G καλώδιο που εγώ θυμάμαι στην 4pin φύσα υπάρχει μόνο
στο κύκλωμα της μίζα κι όχι στο ignition...

Αν θες πες μου τον χρωματικό κώδικα του καλωδίου που πάει στην φύσα και κόβει τον κινητήρα...
Είναι ΜΑΥΡΟ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΙΓΑ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΗ ΡΙΓΑ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΡΙΓΑ?
Είναι ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΕ ΑΣΠΡΗ ΡΙΓΑ?

Θα προσπαθησω να θυμηθω να το κοιταξω αυριο, με την προυποθεση οτι φαινεται (και δε χρειαζεται να βγαλω την ουρα (παλι...) )

Αν θυμαμαι καλα παντως, πανω στην 4πινη φισα καταληγουν μονο μαυρα καλωδια χωρις χρωματικο κωδικα (θεμα ασφαλειας λογω συναγερμου, ολα τα καλωδια ειναι μαυρα...)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 03 2011, 08:07

hypersonic έγραψε:
Το πισω φτερο, οχι τα πλαινα....
Εχει 2 αλλεν βιδες στα πλαγια του και ξεκουμπωνει απο το πλάι και πανω και βγαινει προς τα πισω. Απλα με το που θα ξεκουμπωσει δεν το τραβας αλλα βγαζεις τη ντιζα της σελας (κατω απο τη σελα) και τη φισα των φωτων (πισω αριστερα στο φτερο).

Για να βγει το πίσω φτερο θα πρεπει να εχει βγει και η μεταλλικη σχαρα μαζι με την σχαρα της μπαγκαζιερας ή όχι? Επίσης μετα η ντιζα της σελας ξαναμπαινει ευκολά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 03 2011, 15:25

Νίκο, ναι και στα δύο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 03 2011, 16:49

gmavrid έγραψε:
Νίκο, ναι και στα δύο...

Ευχαριστω!!! Μαλλον εαν αυριο παω απο το μαγαζι να παρω τον συναγερμο μαζι με την ειδικη φυσα θα επιχειρησω να τον βαλω μονος μου!!!

Τα φλασακια δεν χρειαζονται αποσυνδεση καθως θα βγει η ουρά ή παιρνουν ρευμα απο την φυσα του κωλοφαναρου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 03 2011, 17:05

Δεν αποσυνδέεις φλασάκια...
Ανοίγεις την φύσα, παρεμβάλεις, ξανακουμνώνεις, τέλος...
Σε μια φύσα όλα, νοικοκυρεμένα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 03 2011, 18:25

Καλυτερα θα ειναι η κεντρικη μοναδα να τοποθετηθει πισω-πισω στον χωρο κατω απο την σέλα ή μπροστα-μπροστα? Ελεγα να το βαλω πισω ετσι ωστε η κεραια που χρειαζεται καποια αποσταση απο την μοναδα να καταλήγει στο εμπρος μερος! Τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 04 2011, 23:34

gmavrid έγραψε:
Δεν αποσυνδέεις φλασάκια...
Ανοίγεις την φύσα, παρεμβάλεις, ξανακουμνώνεις, τέλος...
Σε μια φύσα όλα, νοικοκυρεμένα...

Ακριβως!!!!



Πριν λίγο τελειωσα με την τοποθετηση!! Ολα πηγαν πολυ καλά μονο που βαρεθηκα και δεν εβαλα ακομη την μεταλλικη σχαρα, την βαση της μπαγκαζιερας και την μπαγκαζιερα...

Μονο δυο ερωτησεις...η backup battery περιλαμβανεται μεσα στην κεντρική μονάδα? Αν και μου ειπαν απο το μαγαζι οτι περιλαμβανεται στην τιμη, αυτη δεν υπήρχε μεσα στην συσκευασια και στο manual το ειχε στα optional...
Οταν φαινεται οτι εχει σημα στο χειριστηριο μπορω να κλείσω απο μακρια τον συναγερμο??

υ.γ. Οντως με την εξτρα φυσα και τα parking lights δεν εμπλεκεται ο συναγερμος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 05 2011, 02:05

Fanis83 έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Ωραια τοτε...Ξερει κανεις να προτινει καποιον ΚΑΛΟ και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ηλεκτρολογο απο Αθηνα που να ασχολειται με τις μηχανες μας ,για να κανω τοποθετηση συναγερμου και προβολακια??
Επειδή τυχαίνει να φοράω και τα δύο, πραγματικά φίλε μου αν πιάνουν έστω και ελάχιστα τα χέρια σου κάντο μόνος σου.
Για το συναγερμό μου ζητήσανε 40 ευρώ για να τον βάλουν με τη φύσα της Scorpio και τον έβαλα μόνος μου σε 1 ωρίτσα μαζί με καφέ και τσιγάρο Wink

Φάνη, τον έχω παραγγείλει και θα σου κουδουνίσω σύντομα. Ετοίμασε καφέ!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 05 2011, 15:45

msp έγραψε:

Φάνη, τον έχω παραγγείλει και θα σου κουδουνίσω σύντομα. Ετοίμασε καφέ!!!!!!!!!!
Αναμένω Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 10:37

nikos147 έγραψε:

Μονο δυο ερωτησεις...η backup battery περιλαμβανεται μεσα στην κεντρική μονάδα? Αν και μου ειπαν απο το μαγαζι οτι περιλαμβανεται στην τιμη, αυτη δεν υπήρχε μεσα στην συσκευασια και στο manual το ειχε στα optional...
Οταν φαινεται οτι εχει σημα στο χειριστηριο μπορω να κλείσω απο μακρια τον συναγερμο??

Κανεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 06 2011, 10:59

nikos147 έγραψε:

Μονο δυο ερωτησεις...η backup battery περιλαμβανεται μεσα στην κεντρική μονάδα? Αν και μου ειπαν απο το μαγαζι οτι περιλαμβανεται στην τιμη, αυτη δεν υπήρχε μεσα στην συσκευασια και στο manual το ειχε στα optional...
Οταν φαινεται οτι εχει σημα στο χειριστηριο μπορω να κλείσω απο μακρια τον συναγερμο??
Στην 1η ναι, περιλαμβάνεται απο την Scorpio μέσα στην κεντρική μονάδα.................μόνο κάποια Ελληνικά λαμόγια βγάζανε την back-up και την πουλάγανε έξτρα!!!!!! Laughing Laughing Laughing Ελλαδάρα Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Στο 2ο και πάλι ναι...................εμένα μερικές φορές μπορεί να χάσει απο την οθόνη το σήμα της κεραίας αλλά μόλις πατήσω να κλειδώσει να ξαναβρεί το σήμα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 07 2011, 07:59

Fanis83 έγραψε:
nikos147 έγραψε:

Μονο δυο ερωτησεις...η backup battery περιλαμβανεται μεσα στην κεντρική μονάδα? Αν και μου ειπαν απο το μαγαζι οτι περιλαμβανεται στην τιμη, αυτη δεν υπήρχε μεσα στην συσκευασια και στο manual το ειχε στα optional...
Οταν φαινεται οτι εχει σημα στο χειριστηριο μπορω να κλείσω απο μακρια τον συναγερμο??
Στην 1η ναι, περιλαμβάνεται απο την Scorpio μέσα στην κεντρική μονάδα.................μόνο κάποια Ελληνικά λαμόγια βγάζανε την back-up και την πουλάγανε έξτρα!!!!!! Laughing Laughing Laughing Ελλαδάρα Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Στο 2ο και πάλι ναι...................εμένα μερικές φορές μπορεί να χάσει απο την οθόνη το σήμα της κεραίας αλλά μόλις πατήσω να κλειδώσει να ξαναβρεί το σήμα Wink


Ευχαριστω...και κατι τελευταιο:

Οταν βαζεις το κλειδι στο off και σε 5sec οπλιζει ο συναγερμος αλλά εσυ εισαι εκει κοντα με το χειριστηριο και βγαζεις πραγματα απο την μπαγκαζιερα, ακουμπάς πραγματα πανω στην μηχανη κτλ κτλ υπάρχει περιπτωση να χτυπησει ο συναγερμος??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain george

captain george

Ηλικία : 57
Registration date : 13/05/2009

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Φεβ 07 2011, 09:57

nikos147 έγραψε:
Ευχαριστω...και κατι τελευταιο:

Οταν βαζεις το κλειδι στο off και σε 5sec οπλιζει ο συναγερμος αλλά εσυ εισαι εκει κοντα με το χειριστηριο και βγαζεις πραγματα απο την μπαγκαζιερα, ακουμπάς πραγματα πανω στην μηχανη κτλ κτλ υπάρχει περιπτωση να χτυπησει ο συναγερμος??

¨Οχι, όσο το χειριστήριο βρίσκεται κοντά στην μοτοσυκλέτα ο συναγερμός δεν χτυπάει, αν και έχει ενεργοποιηθεί μετά από 5 δευτερα από την στιγμή που κλείσεις τον διακόπτη της μοτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: scorpio sr i-900   scorpio sr i-900 - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 10 2011, 15:27

1 στις 3 φορες οταν βαζω τον διακοπτη στο off και ενεργοποιειται ο συναγερμος δεν ακουγεται το μπιπ-μπιπ απο το χειριστηριο και δειχνει το εικονιδιο του ανοιχτου λουκετου...άλλαξα θεση την κεραια αλλά πάλι μια στις τοσες δεν επικοινωνει και πρεπει να ξαναβαλω τον διακοπτη στο οn και μετα πάλι στο off για να ακουστει και απο το χειριστηριο...γιατι μπορει να το κανει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

scorpio sr i-900

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: