Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nicmor
Member
Member
nicmor

Ηλικία : 41
Τόπος : perissos city
Registration date : 05/04/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 27 2009, 02:08

στρατο τα πιρες;
οχι τιποτα αλλο,να παω
να παρω το ποσοστο μου! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geor

geor

Registration date : 26/06/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 27 2009, 09:16

Να πω κι εγώ κάτι για το θέμα.
Η εξάτμιση του v-strom 650, όντως δεν έχει πρόβλημα με τα σαμάρια. Όμως επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια καλό είναι να μπει μια σιδεριά, είτε κάγκελα, είτε η άλλη πατέντα που είδα παραπάνω, γιατί αφήνει μεγάλο κενό για να περνά ο αέρας και κάθονται και καλύτερα τα σαμάρια.
Μπορεί τώρα να κάνουμε δοκιμές στην εθνική, με θερμοκρασία περιβάλλοντος 30 βαθμών, όμως πρέπει να θυμόμαστε ότι μπορεί να βρεθούμε τον Αύγουστο να διασχίζουμε τον Θεσσαλικό Κάμπο με 42+. Ή να κινούμαστε με χαμηλότερη ταχύτητα σε επαρχιακό δρόμο ανεβοκατεβάζοντας στροφές στον κινητήρα και με λιγότερο άνεμο να ψυχραίνει την επαφή του σαμαριού με την εξάτμιση. Η διαφορά στη θερμοκρασία είναι τεράστια.
Επίσης σκοπός δεν είναι μόνο να μην κάψουμε τα σαμάρια, αλλά να αφήνουμε και την εξάτμιση να αναπνεύσει και να ψυχθεί όσο το δυνατό περισσότερο. Κουκουλώνοντας τη με τα σαμάρια δεν βοηθάμε.
Τα φύλλα προστασίας που πουλάνε φοβάμαι ότι είναι από αμίαντο και γι αυτό μακριά! Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για σαμάρια που έχουν ενσωματωμένες προστασίες. Το σιδερόπανο δεν ξέρω ακριβώς από τι είναι γι αυτό δεν έχω γνώμη.
Παλιά είχα τον Πήγασο με τις δύο εξατμίσεις. Επειδή η κατάσταση δεν παιζόταν κόλλαγα με βέλκρο στις πλάτες των σαμαριών δύο κομμάτια από χαρτόκουτα που τα είχα ψεκάσει με ένα πράγμα που μου είχαν πει ότι ήταν πυρίμαχο. Την έβγαλα καθαρή σε μεγάλα ταξίδια, αλλά πάντα είχα το άγχος (και άφηναν και μαυρίλες στα πλαστικά).
Τώρα στο DL έχω βάλει κάγκελα και από πάνω τα σαμάρια και είμαι ήσυχος. Κάθονται τέλεια, με τη θερμοκρασία φυσικά ούτε που το σκέφτομαι, και από κοσκίνισμα τιμονιού και κούνημα από αέρα, μηδέν! Σαν να μην τα έχω.

Τώρα: Σαμάρια ή βαλίτσες;
Το μεγάλο (και μοναδικό) μειονέκτημα των σαμαριών είναι ότι είναι εκτεθειμένα σε κλοπή.
Από εκεί και πέρα:
- τα σαμάρια είναι ελαφριά ενώ οι βαλίτσες προσθέτουν και το δικό τους (μεγάλο) βάρος στο πίσω μέρος της μοτοσικλέτας ό,τι φορτίο και να έχουμε, με αποτέλεσμα και να μην ελέγχουμε καλά το σύνολο και να τυφλώνουμε τους απέναντι (ειδικά στα τούνελ)
-ο όγκος τους προσαρμόζεται στα πράγματα που κουβαλάμε, ενώ οι βαλίτσες έχουν σταθερό όγκο (είτε κουβαλάς μια οδοντόβουρτσα είτε όλο το σπίτι σου είναι το ίδιο και το αυτό. Έτσι έχουν πάντα την ίδια μεγάλη αντίσταση στον αέρα
-στο μέγιστο της ανάπτυξής τους τα σαμάρια (όλα σχεδόν) έχουν μεγαλύτερο όγκο από τις βαλίτσες, οπότε σε περίπτωση ανάγκης χωράνε τα πάντα
-σε περίπτωση πτώσης προστατεύουν τη μηχανή αφού είναι μαλακά, ενώ τα ίδια δεν παθαίνουν τίποτα. Αντίθετα οι βαλίτσες εκτός του ότι θα γίνουν στην καλύτερη περίπτωση κώλος (με γρατζουνιές και τέτοια) και δεν θα βλέπονται, μπορεί να κάνουν και οι ίδιες ζημιά στα πίσω πλαϊνά της μηχανής.
-οι βαλίτσες σε παρασύρουν να δέσεις επάνω τους ένα κάρο πράγματα, όπως σκηνές υπνόσακους κλπ, αυξάνοντας περισσότερο το βάρος στο πίσω μέρος, ενώ με τα σαμάρια υποχρεώνεσαι να βρεις λύση αλλού (μπροστά)
-τα σαμάρια είναι φτηνά, ενώ οι βαλίτσες πανάκριβες
Εννοείται ότι όταν λέω πλαϊνές βαλίτσες σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ δεν εννοώ τα top case που τα πουλάνε για πλαϊνά.. Είναι απαράδεκτα και πολύ επικίνδυνα. Έχεις στο πίσω μέρος της μηχανής σου τρία top case, γεμάτα συνήθως, με τεράστιο βάρος (αφού τα έχεις θα τα γεμίσεις), η μπροστινή ρόδα μόλις που να ακουμπάει το δρόμο, το τιμόνι να κοσκινίζει σαν τρελό, και στο παραμικρό αεράκι να πηγαίνεις σαν καρυδότσουφλο σε τυφώνα. ΜΑΚΡΙΑ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EKEINOS
gold member
gold member
EKEINOS

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 17/01/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 27 2009, 13:21

Εχω σχεδον καινουργια Σαμαρια της ΚΟΛΟΡΙ και στα δινω στην μιση τιμη αν θες. Βεβαια μετα αγοραζεις βαλιτσες για να εισαι ησυχος. Φιλε geor δεν θελω να σε ακυρωσω αλλα διαφωνω σε αρκετα.Σαμαρια στην βροχη οφφ γιατι θελουν καποτα,στις περιηγησεις τα κουβαλας στον ωμο σαν το γαιδουρι,10 χταποδια αν δεν εχεις συνεπιβατη 5 αν εχεις.Αεροδυναμικη αστο καλυτερα αν ειναι ιδιως γεματα 120 με ουριο ανεμο, 70 με κοντρα και χωρις συνοδηγο. Για την μαμα αναρτηση αν εχεις συνοδηγο και το τιμονι οπως και την πτωση συμφωνω απολυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thedentist
Member
Member


Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 07/03/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 27 2009, 14:14

Τι @@ιες λες ? Ακου εκει 120 με ουριο και μαμακιες. 180 εθνικη ανετα και δικαβαλος χωρις κανενα προβλημα 120 σε στροφές παλι δικαβαλος παλι χωρις πρόβλημα . Ακου εκει 8 χταποδια για να τα δεσεις ? ελεος 3 ιμαντες ειναι ολοι και ολοι 3 λεπτα δουλεια και οχι απλα δεν κουναει στις στροφές αλλα ουτε καταλαβαίνεις οτι τις εβαλες. Οσο αφορα την αεροδυναμική. Εδώ οι περισσότεροι εχουν αλλάξει 1500 πραγματα στο μηχανακι και να μιλήσουμε οτι θα μας κοψει χιλιομετρα το σαμαρι και δεν θα μας κοψει η βαλιτσα? που αν το θελεις ειναι και πιο βαρια αλλα και λόγο καγκελου προεξέχει ασύμμετρα αρκετά ειδικά από τη μερια της εξάτμισης? Αλλα ναι στο καταστημα σας είπανε οτι έχουν αεροδυναμική και το πιστέψατε. Να μιλησουμε για τις βαλίτσες στο RT που ειναι χωνευτές να συμφωνήσω.

Μονο για την ασφάλεια συμφωνω. Για το αδιάβροχο οπως έχω ξαναπει τα πραγμάτα μου τα βαζω πάντα σε πλαστικες σακουλες πριν μπουνε στη βαλιτσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.dental-blog.gr
paitos
gold member
gold member
paitos

Ηλικία : 47
Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 27 2009, 14:36

Eγω παντως πηγα Αθηνα Θεσσαλονικη με μονο ενα χταποδακι ισα ισα για να μην ερχοντε μπροστα και με πληγωσουν στον kolaraki (την εχω παθει ηδη μια φορα)
Oσον αφορα το καψιμο, ποτε δεν ειχα προβλημα και εχω κανει αρκετα ταξιδια εντος και εκτος με αυτα (Πατρα -Αθηνα μεσω σπηλαιο λιμνων με 40 βαθμους)



αααααα και ειναι και σαμαρια του Lidl Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geor

geor

Registration date : 26/06/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 27 2009, 23:25

Ναι βέβαια, τη βροχή την είχα ξεχάσει. Αν και εδώ που τα λέμε έχω φάει όχι βροχές αλλά καταιγίδες με αυτά και δεν έχουν μπάσει (colori). Πάντως ναι, και μόνο το άγχος που έχεις αν μπάσανε αρκεί να σε εκνευρίσει (οι σακούλες σκουπιδιών είναι πράγματι πολύ καλή λύση και γενικότερα μπορεί να χρησιμεύσουν σε πολλά σε ένα μεγάλο touring). Και σίγουρα το ότι δεν ασφαλίζουν. Αυτό σου αλλάζει και το πρόγραμμα του ταξιδιού. Πρώτα πρέπει να βρεις δωμάτιο ή κάμπινγκ να τα αποθέσεις και μετά να περιηγηθείς μια περιοχή (μια πόλη ας πούμε) με τα πόδια.
Όμως με το αέρα ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με τον πήγασο ούτε με το DL. Βέβαια τις περισσότερες φορές που τα χρησιμοποιώ είμαστε δικάβαλο. Αλλά αν είσαι μόνος νομίζω ότι ένα ευρύχωρο tank bag αρκεί. Άντε κι ότι περισσεύει (ελαφρύ) στο αναγκαίο κακό, το top case.
Όμως ρε παιδιά τις περισσότερες φορές που έχω δει τριπλέτα στο δρόμο, ειδικά σε transalp έχω λυπηθεί τον οδηγό. Αν μάλιστα έχει και ελαφρύ πλάγιο αεράκι δεν παίζεται με τίποτα. Μιλάω βέβαια για τις μεγάλες πλαϊνές όχι για τις καινούριες σαν αυτές που έβγαλε πέρυσι - πρόπερσι η κάπα. Ή για μηχανάκια σαν τα BMW που φοράνε μόνο της μάνας τους και της touratech που έχουν ρίξει πολύ μελέτη και δοκιμή για τα μοντέλα της BMW και γι αυτό κοστίζουν μια περιουσία.
Δεν θα με χάλαγαν οι μικρές πλαϊνές της καπα, αν βέβαια δεν κόστιζαν τόσο.
Γενικότερα πάντως στο ταξίδι με μηχανή πρέπει να είσαι πολύ μινιμαλ στο φόρτο. Και όσο το δυνατό το βάρος μπροστά και αυτό το επιτυγχάνεις μόνο με bagster κατά τη γνώμη μου, άντε και με μαγνητικό, αν έχεις στρητ μηχανάκι. Και μακάρι να μην είχαμε ανάγκη το top case, έλα όμως που είναι το μόνο μέρος που κλειδώνει στη μηχανή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 28 2009, 09:10

να πω και εγώ την γνώμη-εμπειρία λόγω της εκδρομής-συνάντησης με τους Ιταλούς συνστρομίτες...παιδιά δεν υπάρχει η λέξη σαμάρι εκεί, μόνο βαλίτσα παίζει και οι δρόμοι τους είναι γνωστό ότι προσφέρονται για ταχύτητες και μεγάλα ταξίδια σε γρήγορο ρυθμό...και εγώ με πλαινές βαλίτσες ήμουν και η συμπεριφορά της μηχανής ήταν πολύ καλή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 28 2009, 15:10

kalampokάs έγραψε:
να πω και εγώ την γνώμη-εμπειρία λόγω της εκδρομής-συνάντησης με τους Ιταλούς συνστρομίτες...παιδιά δεν υπάρχει η λέξη σαμάρι εκεί, μόνο βαλίτσα παίζει και οι δρόμοι τους είναι γνωστό ότι προσφέρονται για ταχύτητες και μεγάλα ταξίδια σε γρήγορο ρυθμό...και εγώ με πλαινές βαλίτσες ήμουν και η συμπεριφορά της μηχανής ήταν πολύ καλή...
Ναι ε??????για πες κύριε ξανθόγυφτα πόσες ώρες σε περίμενα στην Πάτρα να ξεμπλοκάρεις απο την κίνηση???????(υπερβολή).Λοιπόν μάγγες,τα σαμάρια τάχω 6 χρόνια και μέχουν βγάλει ασπροπρόσωπο.Μοναδικό κακό, οτι πρέπει να τα κουβαλάς(καράβια,ξενοδοχεία...κλπ),και να μην είσαι κυρίζι σαν τον παππαθανάση που θέλει βαλίτσες......... affraid .....στο δρόμο δε είδα 190+ 2κάβαλος+μπάκστερ και για να μη μου αρχίσετε τα μα......μου....μάρτυρας ο καλαμποκάς.... kolaraki kolaraki kolaraki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EKEINOS
gold member
gold member
EKEINOS

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 17/01/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 29 2009, 12:34

TheDentist έγραψε:
Τι @@ιες λες ? Ακου εκει 120 με ουριο και μαμακιες. 180 εθνικη ανετα και δικαβαλος χωρις κανενα προβλημα 120 σε στροφές παλι δικαβαλος παλι χωρις πρόβλημα . Ακου εκει 8 χταποδια για να τα δεσεις ? ελεος 3 ιμαντες ειναι ολοι και ολοι 3 λεπτα δουλεια και οχι απλα δεν κουναει στις στροφές αλλα ουτε καταλαβαίνεις οτι τις εβαλες. Οσο αφορα την αεροδυναμική. Εδώ οι περισσότεροι εχουν αλλάξει 1500 πραγματα στο μηχανακι και να μιλήσουμε οτι θα μας κοψει χιλιομετρα το σαμαρι και δεν θα μας κοψει η βαλιτσα? που αν το θελεις ειναι και πιο βαρια αλλα και λόγο καγκελου προεξέχει ασύμμετρα αρκετά ειδικά από τη μερια της εξάτμισης? Αλλα ναι στο καταστημα σας είπανε οτι έχουν αεροδυναμική και το πιστέψατε. Να μιλησουμε για τις βαλίτσες στο RT που ειναι χωνευτές να συμφωνήσω.

Μονο για την ασφάλεια συμφωνω. Για το αδιάβροχο οπως έχω ξαναπει τα πραγμάτα μου τα βαζω πάντα σε πλαστικες σακουλες πριν μπουνε στη βαλιτσα.

Προσεχε πως μιλας. Τα καγκελα απεχουν το ιδιο. Για αεροδυναμικη, κοιτα το σχημα και υλικο της βαλιτσας και του σαμαριου και θα καταλαβεις. Τα μειονεκτηματα της βαλιτσας ειναι μονο δυο.
6 κιλα περισσοτερο βαρος και πιθανη καταστροφη σε περιπτωση πτωσεως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Loverboy
Member
Member
Loverboy

Ηλικία : 38
Τόπος : thessaloniki
Registration date : 07/06/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 30 2009, 12:04

EKEINOS έγραψε:
Εχω σχεδον καινουργια Σαμαρια της ΚΟΛΟΡΙ και στα δινω στην μιση τιμη αν θες. Βεβαια μετα αγοραζεις βαλιτσες για να εισαι ησυχος. Φιλε geor δεν θελω να σε ακυρωσω αλλα διαφωνω σε αρκετα.Σαμαρια στην βροχη οφφ γιατι θελουν καποτα,στις περιηγησεις τα κουβαλας στον ωμο σαν το γαιδουρι,10 χταποδια αν δεν εχεις συνεπιβατη 5 αν εχεις.Αεροδυναμικη αστο καλυτερα αν ειναι ιδιως γεματα 120 με ουριο ανεμο, 70 με κοντρα και χωρις συνοδηγο. Για την μαμα αναρτηση αν εχεις συνοδηγο και το τιμονι οπως και την πτωση συμφωνω απολυτα.

φιλε μπορεις να βαλεις καμια φωτο απο τα σαμαρια που δινεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 30 2009, 12:31

Σε 1η φάση επειδή είναι η πρώτη Touring μηχανή που έχω θα μείνω με
τα σαμάρια..Αργότερα μπορεί να τα πουλήσω και να βάλω βαλίτσες..
Ειδικά στην περίπτωση ''Πάω εξωτερικό'' το ενδεχόμενο σαμάρι απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

Αλλά εδώ που τα λέμε,όταν πάμε κάπου ταξίδι είναι ΟΛΑ προγραμματισμένα..
Αν ξεκινήσω πχ για Κεφαλλονιά τα σαμάρια θα βγούνε στο σπίτι εκεί
Από αεροδυναμικής άποψης τα σαμάρια καλύπτονται από τα πόδια του
συνεπιβάτη..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Τα σαμάρια μου χωράνε 35λτρ και οι βαλίτσες 41..Κλάειν..
Αν δεν έχω πολλά πράγματα γίνονται και 28λτρ όμως με αισθητά
πιο μικρό όγκο..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Και αν πας και πολλά χλμ έχεις και έναν φόβο με τις βαλίτσες να σου
ανοίξουν σαν καρυδότσουφλο μέσα στην Ε.Ο.
Αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά δένουν ΚΑΙ τις βαλίτσες..
ΑΡΑ βάλτε 2-4 χταποδάκια ΚΑΙ για τις βαλίτσες
Για τη βροχή δεν μιλάμε γιατί πλέον ΟΛΑ σχεδόν τα καλά σαμάρια
είναι 1ον αδιάβροχα και 2ον έχουν και καλλύματα μέσα που αν βρέξει
τα βγάζεις και σε 2' είναι πλήρως αδιάβροχα..

Ολα καλά είναι..
Με μειωνεκτήματα και πλεονεκτήματα..
Διαλέγεις και παίρνεις..
Σαμάρια + κάγκελα = 130?
Βαλίτσες + κάγκελα = 380?

Oσο για τους Ιταλούς,αν τα σαμάρια έχουν 30-40? και οι βαλίτσες 200?
νομίζω τους συμφέρει να βάλουν βαλίτσες..
Και επίσης ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ η Ελληνική πατέντα για κάγκελα σαμαριών να
υπάρχει σε αυτούς εκεί έξω..
Τι στο διάολο,Ελληνες είμαστε.. What a Face Wink

_________________
ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 30 2009, 12:50

V.Stratos έγραψε:

Αν ξεκινήσω πχ για Κεφαλλονιά

Σοβαρα μιλας; Το παραδειγμα ειναι πραγματικο η υποθετικο; Διοτι εγω οντως θα παω πρωτο μου ταξιδι με σαμαρια στην Κεφαλονια...

Παντως προχθες εβαλα τα σαμαρια για δοκιμη επανω στην μηχανη και πηγα μια βολτα και μια χαρα τα βλεπω. Πιστευω και στο ταξιδι μια χαρα θα ειμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 30 2009, 13:06

Εχω εξοχικό Κεφαλλονιά..Εξω από τη Σάμη Cool

_________________
ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geor

geor

Registration date : 26/06/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 30 2009, 18:38

V.Stratos έγραψε:
Σε 1η φάση επειδή είναι η πρώτη Touring μηχανή που έχω θα μείνω με
τα σαμάρια..Αργότερα μπορεί να τα πουλήσω και να βάλω βαλίτσες..
Ειδικά στην περίπτωση ''Πάω εξωτερικό'' το ενδεχόμενο σαμάρι απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

Αλλά εδώ που τα λέμε,όταν πάμε κάπου ταξίδι είναι ΟΛΑ προγραμματισμένα..
Αν ξεκινήσω πχ για Κεφαλλονιά τα σαμάρια θα βγούνε στο σπίτι εκεί
Από αεροδυναμικής άποψης τα σαμάρια καλύπτονται από τα πόδια του
συνεπιβάτη..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Τα σαμάρια μου χωράνε 35λτρ και οι βαλίτσες 41..Κλάειν..
Αν δεν έχω πολλά πράγματα γίνονται και 28λτρ όμως με αισθητά
πιο μικρό όγκο..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Και αν πας και πολλά χλμ έχεις και έναν φόβο με τις βαλίτσες να σου
ανοίξουν σαν καρυδότσουφλο μέσα στην Ε.Ο.
Αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά δένουν ΚΑΙ τις βαλίτσες..
ΑΡΑ βάλτε 2-4 χταποδάκια ΚΑΙ για τις βαλίτσες
Για τη βροχή δεν μιλάμε γιατί πλέον ΟΛΑ σχεδόν τα καλά σαμάρια
είναι 1ον αδιάβροχα και 2ον έχουν και καλλύματα μέσα που αν βρέξει
τα βγάζεις και σε 2' είναι πλήρως αδιάβροχα..

Ολα καλά είναι..
Με μειωνεκτήματα και πλεονεκτήματα..
Διαλέγεις και παίρνεις..
Σαμάρια + κάγκελα = 130?
Βαλίτσες + κάγκελα = 380?

Oσο για τους Ιταλούς,αν τα σαμάρια έχουν 30-40? και οι βαλίτσες 200?
νομίζω τους συμφέρει να βάλουν βαλίτσες..
Και επίσης ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ η Ελληνική πατέντα για κάγκελα σαμαριών να
υπάρχει σε αυτούς εκεί έξω..
Τι στο διάολο,Ελληνες είμαστε.. What a Face Wink
Συμφωνώ σε όλα εκτός από ένα: γιατί πρέπει να είναι προγραμματισμένα όλα σ’ένα ταξίδι; Έχουμε βγει έξι φορές έξω (κεντρική Ευρώπη) τρεις με αυτοκίνητο και τρεις με μηχανή. Ποτέ δεν προγραμματίσαμε ούτε δωμάτια ούτε τίποτα εκτός από τα εισιτήρια του πλοίου. Για να μην τρελαινόμαστε (ξέρεις «εξωτερικό» κι έτσι), ουδέποτε ζοριστήκαμε να βρούμε δωμάτια σε πανσιόν έξω από τις πόλεις. Τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα και γι αυτό μπορείς να είσαι ευέλικτος στο πρόγραμμά σου εκτός από την ημερομηνία επιστροφής, λόγω εισιτηρίων πλοίου. Και χωρίς υπερβολή περισσότερο αγχώνομαι για δωμάτιο όταν ταξιδεύω Ελλάδα παρά στην Αυστρία. Και οι τιμές είναι καλύτερες (καλοκαίρι του 2007 στον Μέλανα Δρυμό στη Γερμανία 18ευρώ το άτομο). Αλλά αυτά πρέπει να τα πούμε στα «Ταξιδιωτικά»

Και έπειτα το εξωτερικό (Άλπεις ή Ιταλία) δεν σημαίνει και αναγκαστικά περισσότερα χλμ σε σχέση με Ελλάδα (πχ Αθήνα - Αλεξανδρούπολη) ώστε να έχεις υποχρεωτικά άριστο εξοπλισμό (βαλίτσες και τα σχετικά).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dolxanthi



Registration date : 21/03/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 01 2009, 17:16

εγω πάντως ετοιμαζω καγκελακι για την αριστερη πλευρά της μηχανής για να μην έχω κανένα πρόβλήμα.
απο δεξία με την εξάτμιση είναι μία χαρά.
Λέω να κάνω κάτι σαν και αυτό που φαίνεται και εύκολο...
Μόλις το κάνω θα αναβάσω δική μου φωτο να μου πείτε γνώμες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 01 2009, 18:06

V.Stratos έγραψε:
Σε 1η φάση επειδή είναι η πρώτη Touring μηχανή που έχω θα μείνω με
τα σαμάρια..Αργότερα μπορεί να τα πουλήσω και να βάλω βαλίτσες..
Ειδικά στην περίπτωση ''Πάω εξωτερικό'' το ενδεχόμενο σαμάρι απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

Αλλά εδώ που τα λέμε,όταν πάμε κάπου ταξίδι είναι ΟΛΑ προγραμματισμένα..
Αν ξεκινήσω πχ για Κεφαλλονιά τα σαμάρια θα βγούνε στο σπίτι εκεί
Από αεροδυναμικής άποψης τα σαμάρια καλύπτονται από τα πόδια του
συνεπιβάτη..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Τα σαμάρια μου χωράνε 35λτρ και οι βαλίτσες 41..Κλάειν..
Αν δεν έχω πολλά πράγματα γίνονται και 28λτρ όμως με αισθητά
πιο μικρό όγκο..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Και αν πας και πολλά χλμ έχεις και έναν φόβο με τις βαλίτσες να σου
ανοίξουν σαν καρυδότσουφλο μέσα στην Ε.Ο.
Αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά δένουν ΚΑΙ τις βαλίτσες..
ΑΡΑ βάλτε 2-4 χταποδάκια ΚΑΙ για τις βαλίτσες
Για τη βροχή δεν μιλάμε γιατί πλέον ΟΛΑ σχεδόν τα καλά σαμάρια
είναι 1ον αδιάβροχα και 2ον έχουν και καλλύματα μέσα που αν βρέξει
τα βγάζεις και σε 2' είναι πλήρως αδιάβροχα..

Ολα καλά είναι..
Με μειωνεκτήματα και πλεονεκτήματα..
Διαλέγεις και παίρνεις..
Σαμάρια + κάγκελα = 130?
Βαλίτσες + κάγκελα = 380?

Oσο για τους Ιταλούς,αν τα σαμάρια έχουν 30-40? και οι βαλίτσες 200?
νομίζω τους συμφέρει να βάλουν βαλίτσες..
Και επίσης ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ η Ελληνική πατέντα για κάγκελα σαμαριών να
υπάρχει σε αυτούς εκεί έξω..
Τι στο διάολο,Ελληνες είμαστε.. What a Face Wink
1ον) βαλίτσες και κάγκελα 380 ? δεν νομίζω ότι κοστίζουν όλα τόσο....οι Ε41 ναι..
2ον) καλύτερη αεροδυναμική ? τι έχουμε R6 και οδηγάμε σε πίστες ?
3ον) να δεθούν οι βαλίτσες που κλειδωμένες πιάνουν σε 4 σημεία ? λίγο υπερβολικό...
4ον) έτσι όπως τα λες όλα τα σαμάρια είναι πιο αδιάβροχα από όλες τις βαλίτσες...

Υ.Γ. αργότερα σίγουρα θα πάρεις βαλίτσες... geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 02 2009, 00:44

kalampokάs έγραψε:
1ον) βαλίτσες και κάγκελα 380 ? δεν νομίζω ότι κοστίζουν όλα τόσο....οι Ε41 ναι..
2ον) καλύτερη αεροδυναμική ? τι έχουμε R6 και οδηγάμε σε πίστες ?
3ον) να δεθούν οι βαλίτσες που κλειδωμένες πιάνουν σε 4 σημεία ? λίγο υπερβολικό...
4ον) έτσι όπως τα λες όλα τα σαμάρια είναι πιο αδιάβροχα από όλες τις βαλίτσες...

Υ.Γ. αργότερα σίγουρα θα πάρεις βαλίτσες... geia

Οπως τα λες είναι Wink

_________________
ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EKEINOS
gold member
gold member
EKEINOS

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 17/01/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 02 2009, 13:41

Φιλε δεν αξιζει να παρεις τα δικα μου σαμαρια γιατι το νεο μοντελο και μεγαλυτερο η ΚΟΛΟΡΙ τα εχει προσφορα 60+ ευρω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 02 2009, 22:50

kalampokάs έγραψε:
V.Stratos έγραψε:
Σε 1η φάση επειδή είναι η πρώτη Touring μηχανή που έχω θα μείνω με
τα σαμάρια..Αργότερα μπορεί να τα πουλήσω και να βάλω βαλίτσες..
Ειδικά στην περίπτωση ''Πάω εξωτερικό'' το ενδεχόμενο σαμάρι απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

Αλλά εδώ που τα λέμε,όταν πάμε κάπου ταξίδι είναι ΟΛΑ προγραμματισμένα..
Αν ξεκινήσω πχ για Κεφαλλονιά τα σαμάρια θα βγούνε στο σπίτι εκεί
Από αεροδυναμικής άποψης τα σαμάρια καλύπτονται από τα πόδια του
συνεπιβάτη..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Τα σαμάρια μου χωράνε 35λτρ και οι βαλίτσες 41..Κλάειν..
Αν δεν έχω πολλά πράγματα γίνονται και 28λτρ όμως με αισθητά
πιο μικρό όγκο..Οι βαλίτσες ΟΧΙ..
Και αν πας και πολλά χλμ έχεις και έναν φόβο με τις βαλίτσες να σου
ανοίξουν σαν καρυδότσουφλο μέσα στην Ε.Ο.
Αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά δένουν ΚΑΙ τις βαλίτσες..
ΑΡΑ βάλτε 2-4 χταποδάκια ΚΑΙ για τις βαλίτσες
Για τη βροχή δεν μιλάμε γιατί πλέον ΟΛΑ σχεδόν τα καλά σαμάρια
είναι 1ον αδιάβροχα και 2ον έχουν και καλλύματα μέσα που αν βρέξει
τα βγάζεις και σε 2' είναι πλήρως αδιάβροχα..

Ολα καλά είναι..
Με μειωνεκτήματα και πλεονεκτήματα..
Διαλέγεις και παίρνεις..
Σαμάρια + κάγκελα = 130?
Βαλίτσες + κάγκελα = 380?

Oσο για τους Ιταλούς,αν τα σαμάρια έχουν 30-40? και οι βαλίτσες 200?
νομίζω τους συμφέρει να βάλουν βαλίτσες..
Και επίσης ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ η Ελληνική πατέντα για κάγκελα σαμαριών να
υπάρχει σε αυτούς εκεί έξω..
Τι στο διάολο,Ελληνες είμαστε.. What a Face Wink
1ον) βαλίτσες και κάγκελα 380 ? δεν νομίζω ότι κοστίζουν όλα τόσο....οι Ε41 ναι..
2ον) καλύτερη αεροδυναμική ? τι έχουμε R6 και οδηγάμε σε πίστες ?
3ον) να δεθούν οι βαλίτσες που κλειδωμένες πιάνουν σε 4 σημεία ? λίγο υπερβολικό...
4ον) έτσι όπως τα λες όλα τα σαμάρια είναι πιο αδιάβροχα από όλες τις βαλίτσες...

Υ.Γ. αργότερα σίγουρα θα πάρεις βαλίτσες... geia
Μου θυμίζεται κάποιους στη λέσχη(καμμιά κατοσταριά),που λένε (αν τους ρωτήσεις),ότι τα λάστιχα τους είναι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ yeye yeye yeye Η ουσία είναι, ότι άμα φοράς βαλίτσες και πέσεις σε κίνηση απλά..... ZESTI ........ΧΕΣΤΗΚΕΣ........Τώρα περί....ορέξεως....... xapia ...........................κολοκυθόπιτα.... xexe
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chdimis
Member
Member
chdimis

Ηλικία : 50
Τόπος : Βέροια
Registration date : 08/08/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 03 2009, 01:06

dolxanthi έγραψε:
εγω πάντως ετοιμαζω καγκελακι για την αριστερη πλευρά της μηχανής για να μην έχω κανένα πρόβλήμα.
απο δεξία με την εξάτμιση είναι μία χαρά.
Λέω να κάνω κάτι σαν και αυτό που φαίνεται και εύκολο...
Μόλις το κάνω θα αναβάσω δική μου φωτο να μου πείτε γνώμες...
Αν ενοείς αυτό
ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Dl650016ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Img3154cx5

όταν το κάνεις δώσε τίποτα ντοκουμέντα και διαστάσεις να πάρουμε μια γεύση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dolxanthi



Registration date : 21/03/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 04 2009, 16:05

chdimis έγραψε:
dolxanthi έγραψε:
εγω πάντως ετοιμαζω καγκελακι για την αριστερη πλευρά της μηχανής για να μην έχω κανένα πρόβλήμα.
απο δεξία με την εξάτμιση είναι μία χαρά.
Λέω να κάνω κάτι σαν και αυτό που φαίνεται και εύκολο...
Μόλις το κάνω θα αναβάσω δική μου φωτο να μου πείτε γνώμες...
Αν ενοείς αυτό
ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Dl650016ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Img3154cx5

όταν το κάνεις δώσε τίποτα ντοκουμέντα και διαστάσεις να πάρουμε μια γεύση


οχι ακριβως αυτο, κατι παρομοιο και πιο απλο...
κατι σαν αυτο: http://img23.imageshack.us/content.php?page=done&l=img23/2379/22644935423q2ks.jpg
απλά το εβαψα και μαυρο.
βασικα μολις το εβαψα και ειναι ετοιμο.
ειναι μια χαρα!
σε λιγο θα ανεβασω φωτο...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 05 2009, 10:50

menios ant έγραψε:
μια ερωτηση. αν εχεις αλλη εξατμιση φτανει μονο το σιδεροπανο??
Αν σε ενδιαφέρει,κυκλοφορεί στο εμπόριο υαλο-ύφασμα(υλικό που έχει αντικαταστήσει τον αμίαντο).Είναι από ίνες γυαλιού,και κυκλοφορεί σε διάφορα πάχη(ξεκινάει νομίζω απο 2-3 mm)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefil

gefil

Ηλικία : 47
Τόπος : Σύρα
Registration date : 08/07/2009

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08 2009, 15:02

Εγώ πάντως έχω επιλέξει σαμάρια και όχι βαλίτσες και μέχρι τώρα είμαι υπερ-ικανοποιημένος...

Έχω βάλει σαμάρια της Cameron (2χ20lt έως 2x40lt) και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, ούτε με θερμοκρασίες από την εξάτμιση, ούτε με βροχές, ούτε αεροδυναμικά θέματα...
Έχω πάει μέχρι τώρα 3-4 διήμερα και το Πάσχα διακοπές 5 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα... Δικάβαλος στην Εθνική με 170χλμ σταθερά χωρίς καμία απολύτως ενόχληση... Προχτές γυρνώντας από Ναύπλιο πέρασα μέσα από καταιγίδα (μιλάμε για πολύ νερό) και δεν είχα βάλει το extra αδιάβροχο κάλυμα που δίνει η Cameron... Παρ'όλα αυτά, στα πράγματα μας δεν πήγε ούτε μία σταγόνα υγρασίας...

Επίσης, στην πλήρη ανάπτυξη (80lt) μαζί με την μπαγκαζίερα (48lt) μας χόρεσαν το Πάσχα με χειμωνιάτικα ρούχα, πράγματα για 5 ημέρες διακοπές (μαζί με τα πράγματα της γυναίκας, η οποία - όπως όλες - άφησε μόνο το στέρεο και την τηλεόραση στο σπίτι...)...

Πιστεύω, πως μόνο αν ποτέ αποφασίσω να ξεκινήσω τον γύρο της Ευρώπης θα έμπαινα στη διαδικασία να βάλω πλαϊνές... Για αποστάσεις επί Ελληνικού εδάφους έως και κάποιων γειτονικών κρατών, τα σαμάρια μου είναι άψογα...

Είναι και θέμα τιμής βέβαια... Το κόστος για την απόκτηση των σαμαριών ήταν της τάξης των 110?, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το κόστος για κάγκελα και πλαϊνές... ;-)


ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Adelaide-black
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08 2009, 15:14

Έχουμε τα ίδια ακριβώς σαμάρια. Τα ίδια έχω να πώ και εγώ για αυτά. Τα έχω σχεδόν 5 χρόνια και φαντάζεστε πόσα κμ έχουν γράψει...Απο τα χρόνια της Κρήτης μέχρι και τώρα στην Πάτρα.

Σε πλήρη ανάπτυξη είναι έτσι:
ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 110

Εκεί γίνεται ο κακός χαμός απο τα χταπόδια που χρησιμοποιούσα για να τα στηρίξω καθώς είναι σε πλήρη ανάπτυξη δηλ 40 λίτρα το καθένα. Τώρα έχω πίσω κάγκελα και κάθονται άψογα!!! Έχουν ειδική επένδυση εξωτερικά για την θερμοκρασία των εξατμίσεων και απο νερό δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Επίσης έχουν ανακλαστικά σημεία περιμετρικά οπότε γίνεσαι και ορατός κάτω απο όλες τις συνθήκες.
Τις αδιάβροχες κουκούλες χρειάστηκε λίγες φορές να τις βάλω γιατί με νορμάλ βροχή δεν περνάει απολύτως τίποτα. Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM   ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09 2009, 17:29

nicmor έγραψε:
ο παπασταυρου εχει φερει βασεις για σαμαρια που ειναι πολυ
πιο διακριτικες απο τις αλλες βασεις που ειναι για βαλιτσες!!
και μπαινουν με 2 βιδες !!

φωτο 1

φωτο 2

φωτο 3

φωτο 4

Eβαλα προχθες κι εχω πισω καγκελα αξιας 55 Ευρω. Καλα μου φενονται, αν και δεν εχω βαλει τα σαμαρια ακομα.
http://vstromhellas.forumgreek.com/forum-f28/topic-t3609.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΣΑΜΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ V-STROM

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: