Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 46
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07 2012, 22:15

Παιδες για οποιον ψαχνεται:

http://viewitem.eim.ebay.gr/Aprilia-RS-250--2x-Bremssattel-Bremszange-brake-caliper-Brembo-vorne-BREMBO-18/251161541334/item
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 21:14

Σε λίγο καιρό θα ανήκω κι εγώ στους...... τετραμπίστονους ΒεΣτρωμάδες. yeye

Οι 40mm δαγκάνες της Brembo καθώς και οι αποστάτες έρχονται από Florida απ' τον Θείο e-bay.

Πρώτα βέβαια θα αλλαχτούν τα μπροστινά ελατήρια, γιατί με σωβρακοανάρτηση δε γίνεται δουλειά.



Να ευχαριστήσω merci εκ βάθους καρδίας τους:
- hristos13gr, για το ολοκληρωμένο thread μετατροπής και το ψάξιμο που έχει κάνει
- Apogt, που μου έδειξε στην πράξη τί αποτέλεσμα έχει η εν λόγω βελτίωση
-jOnnYs, καλά, η υποχρέωση που τού χω δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια.... και όχι μόνο για τη μηχανή αλλά γενικώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 21:30

Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
καθώς και οι αποστάτες έρχονται από Florida απ' τον Θείο e-bay.

Με γεια...με γεια...αντε και καλοφόρετες τωρα!!

Μονο που οι αποστάτες για τις brembo αν θυμαμαι καλά τις φτιάχνει Ταϊβανεζος οπότε από Ταϊβαν έρχονται... Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 21:35

Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
Σε λίγο καιρό θα ανήκω κι εγώ στους...... τετραμπίστονους ΒεΣτρωμάδες. yeye
Welcome to the club!!!
Είναι ίσως η σημαντικότερη αλλαγή πάνω στο strom, που δεν θα μετανιώσεις ποτέ για τα χρήματα που έδωσες!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 21:42

nikos147 έγραψε:
Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
καθώς και οι αποστάτες έρχονται από Florida απ' τον Θείο e-bay.

Με γεια...με γεια...αντε και καλοφόρετες τωρα!! Ανυπομονώ

Μονο που οι αποστάτες για τις brembo αν θυμαμαι καλά τις φτιάχνει Ταϊβανεζος οπότε από Ταϊβαν έρχονται... Razz
Λεπτομέρειες.... άστες να κάνουνε κανά ταξίδι πριν στρωθούνε στη δουλειά geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28 2012, 21:44

apogt έγραψε:
Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
Σε λίγο καιρό θα ανήκω κι εγώ στους...... τετραμπίστονους ΒεΣτρωμάδες. yeye
Welcome to the club!!!
Είναι ίσως η σημαντικότερη αλλαγή πάνω στο strom, που δεν θα μετανιώσεις ποτέ για τα χρήματα που έδωσες!!!!

Νά 'σαι καλά Αποστόλη. Very Happy
Το σημαντικό είναι να ξέρεις ότι θα έχει αποτέλεσμα....... ιδίως όταν είσαι άσχετος με μηχανικά και μαστοριλίκια όπως εγώ, έχεις έναν λόγο παραπάνω να φοβάσαι και την παραμικρή μετατροπή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 22:40

Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
καθώς και οι αποστάτες έρχονται από Florida απ' τον Θείο e-bay.

Με γεια...με γεια...αντε και καλοφόρετες τωρα!! Ανυπομονώ

Μονο που οι αποστάτες για τις brembo αν θυμαμαι καλά τις φτιάχνει Ταϊβανεζος οπότε από Ταϊβαν έρχονται... Razz
Λεπτομέρειες.... άστες να κάνουνε κανά ταξίδι πριν στρωθούνε στη δουλειά geek

Για όσους το σκέφτονται και φοβούνται τη μετατροπή.

https://www.vstromhellasforum.com/t22585-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 13:06

Αλήθεια, υπάρχει καμμιά μόντα και για το πίσω χάρχαλο? jocolor
Όσο βλέπω την πίσω δαγκάνα πόσο μικρή είναι, τόσο τρελαίνομαι σκεπτόμενος ότι θα μπορούσε να γίνει τούμπανο και το πίσω.

Κι αν είστε θιασώτες της άποψης ότι το πίσω φρένο στις μοτό είναι πιο πολύ διακοσμητικό και είναι φυσιολογικό να μην πολυπιάνει, πρέπει να σας δείξω το ταπεινό σκούτερ μου (Kymco Agility city 200i) που φοράει 2πίστονες δαγκάνες μπρος-πίσω. scared1
Αν δείτε μάλιστα την πίσω δαγκάνα πόσο μεγάλη είναι σε σύγκριση με τον δίσκο, affraid θα βάψετε τα Stromata μπλε και θα τα πετάξετε στη θάλασσα..... lol!

Και από φρενάρισμα? Μαμεί και δέρνει στην κυριολεξία..... Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 501340 Ό,τι καλύτερο έχω οδηγήσει. Σταματάει ακαριαία (χωρίς ABS και άλλα κόλπα), χωρίς να μπλοκάρει, χωρίς να τρομάζει και στη μισή απόσταση απ' όση θεωρείς ως φυσιολογική.

Αυτές τις μέρες θα τις φωτογραφίσω και θα τις ποστάρω στο θέμα που άνοιξα https://www.vstromhellasforum.com/t22585-topic ώστε να δείτε γιατί μας δουλεύουν όταν λένε ότι το πίσω είναι χαμένη υπόθεση. Φούτσες μπλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΔευ Δεκ 24 2012, 21:05

τοποθέτησα και εγώ χτες τις δαγκάνες μου 40mm brembo με την μαμά τρόμπα μεταχειρισμένες από τους φίλους μας τους γερμανούς!
πραγματικά αξίζει. όποιος το σκέφτεται και έχει αμφιβολίες να του φύγουν και να κάνει την αλλαγή!

Υγ hristos13gr ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό! Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 328167
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
invman
Member
Member
invman

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/12/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΔευ Δεκ 24 2012, 22:04

Επειδη ψαχνομαι τον τελευταιο καιρο οποιος βρει καμια ευκαιρια ας την βαλει!


Ευχαριστω Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 754856
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΔευ Δεκ 24 2012, 22:10

δίας έγραψε:
τοποθέτησα και εγώ χτες τις δαγκάνες μου 40mm brembo με την μαμά τρόμπα μεταχειρισμένες από τους φίλους μας τους γερμανούς!
πραγματικά αξίζει. όποιος το σκέφτεται και έχει αμφιβολίες να του φύγουν και να κάνει την αλλαγή!

Υγ hristos13gr ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό! Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 328167

Όταν αλλάξεις και τη τρόμπα θα καταλάβεις τι πραγματικά μπορούν να κάνουν τα φρένα σου και θα έχεις και σωστή αίσθηση στη μανέτα!!! Πάντως ακόμα και έτσι η διαφορά είναι χαώδης!!!

wlcm to the club
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
invman
Member
Member
invman

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/12/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΔευ Δεκ 24 2012, 22:13

Βρηκα αυτα ξερω οτι ειναι 100 mm αλλα κατα τ'αλλα ειναι ενταξει??λειπει το μαραφετι για την εξαερωση η μου φαίνεται?ποσο στοιχίζουν δυο τετοια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤρι Δεκ 25 2012, 10:55

invman έγραψε:
Βρηκα αυτα ξερω οτι ειναι 100 mm αλλα κατα τ'αλλα ειναι ενταξει??λειπει το μαραφετι για την εξαερωση η μου φαίνεται?ποσο στοιχίζουν δυο τετοια?

Είναι σε καλή κατάσταση αλλά λείπουν όντως η βίδα που συγκρατεί τα σωληνάκια μαζί με τον εξαερωτήρα (στις ακτινικές πάνε μαζί αυτά). όμως η τιμή τους (179+36=215) δεν μου φαίνεται ευκαιρία... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤρι Ιαν 15 2013, 16:15

Μια ερώτηση σε αυτόν τον έμπορο δεν πάει χαμένη.
Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται ας πάρει. Μια τιμή από 130? & κάτω θεωρείτε καλή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤρι Ιαν 29 2013, 11:10

http://www.ebay.co.uk/itm/ducati-brembo-calipers-/221181711120?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item337f751310

Ρωτάει (όποιο; ενδιαφέρεται) για κοστος μεταφορών. Στη συνέχεια χτυπάει τον πλειστηριασμό μέχρι 140?. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
invman
Member
Member
invman

Ηλικία : 35
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/12/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 02 2013, 22:12

Ποιες banjo bolt παιρνουν οι brembo ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤετ Φεβ 20 2013, 18:59

δηλαδη για τη μετατροπη θα χρειαστουμε μονο τις brembo 40 mm (Που με μια αναζητηση βρηκα και ελλαδα με 150 ευρω) και τους αποστατες με κανα 80αρι απο το λινκ στο ebay? και εργασια οποιος το κανει? αυτα τιποτα αλλο?

καποιος φιλος που τις τοποθετησε εδω μεσα γραφει για ενα εξτρα λαμακι που θα χρειαστει, και επισης τρομπα απο αλλη μηχανη γιατι η εργοστασιακη δεν ταιριαζει η δεν επαρκει? κατι τετοιο..

τα εχω διαβασει ολα τα σχετικα, απλα θελω ενα φρεσκαρισμα, γιατι υπαρχει περιπτωση να το κανω το update.

και επειδη θα το κανει μαστορας, θελω να μεινω ησυχος οτι πηγαινοντας του τις δαγκανες και τους αποστατες, δεν θα χρειαστει κατι αλλο.

κανω λαθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤετ Φεβ 20 2013, 21:02

εγώ αυτό έκανα,
μόνο τις δαγκάνες και τους αποστάτες και όλα καλά!
μεγάλη διαφορά.
κάντο και αργότερα αν θες αλλάζεις και τρόμπα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 46
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤετ Φεβ 20 2013, 21:47

δίας έγραψε:
εγώ αυτό έκανα,
μόνο τις δαγκάνες και τους αποστάτες και όλα καλά!
μεγάλη διαφορά.
κάντο και αργότερα αν θες αλλάζεις και τρόμπα!

+1
Και εγω ετσι εκανα
Εχω το νου μου για καμια φτηνη τρομπα, ετσι για να μου φυγει η ιδεα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤετ Φεβ 20 2013, 22:40

δηλαδη δουλευει και με τη δικη μας? τοτε γιατι να εχουμε το νου για αλλη τρομπα??

παιδια, το δικο μου προβλημα ειναι οτι εκτος της ψιλοαδυναμιας που εχουν τα φρενα, κατα τη γνωμη μου πιανει για πλακα το αβς....

βαζοντας αυτες τις δαγκανες θα αλλαξει αυτο? η παλι θα θες να σταματησεις και θα σε πηγαινει τρενο το abs? (ερωτηση προς τους κατοχους)

ειλικρινα ειμαι κ εγω απο τους πλεον ευχαριστημενους κατοχους v-strom, Και ειναι το μονο που με ενοχλει σημαντικα.

να το κανω? δεν ειναι λιγα τα λεφτα... θα δω σιγουρα διαφορα?

οι δαγκανες με τα 150-160 ευρω, που δεν ξερουμε και πολυ ποσο ακριβως ειναι χρησιμοποιημενες, ειναι οκ σε αυτη την τιμη? η θα γινει Μ@λ@κια?? pale

τι ειδους μαστορας αναλαμβανει κατι τετοιο? δηλαδη σε ποιον να του παω το μηχανακι, τις δαγκανες, και τους αποστατες?

θα χρειαστει να κανει και εξαερισμο απ οτι διαβαζω, αρα και να βαλει καινουρια υγρα ετσι?

η σουζουκι που παω δεν τους αρεσει πολυ οταν τους λεω να κανουμε "aftermarket" εργασιες....

που μπορω να παω, και ποσα λεφτα περιπου θα ζητησουν?

εχει κανεις να προτεινει μαγαζι στην Αθηνα, για να ξερω οτι αυτος που θα μου το κανει, εχει ξανακανει κατι τετοιο?

τελος, το μηχανακι ειναι καινουριο.. δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να του κανω ζημια...

δεν επηρεαζει μια τετοια αλλαγη το συστημα του αβς ή κάτι κακό στη μηχανή μας ετσι?

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΤετ Φεβ 20 2013, 23:02

Πολλά από τα ερωτήματα που έθεσες έχουν απαντηθεί διεξοδικά σε άλλες συζητήσεις.
Τα φρένα βεβαίως παίζουν και με την τρόμπα που έχεις τώρα, το θέμα είναι ότι υστερούν σε αίσθηση και ότι μετά από 4-5 καλά φρεναρίσματα η μανέτα σου θα τερματίζει στο grip. Για να καταλάβεις τι μπορούν να κάνουν σε αίσθηση, δύναμη και διάρκεια θες μία μεγαλύτερη τρόμπα κατά προτίμηση 16άρα.

Με τις νέες δαγκάνες το φρένο γίνεται προοδευτικότερο και δυνατότερο, οι δαγκάνες δεν είναι on/off δηλαδή δεν σημαίνει ότι επειδή είναι δυνατότερες θα μπλοκάρουν και θα μπαίνει συνέχεια το ABS, εξαιτίας της προοδευτικότητας τους το ABS μπαίνει ελάχιστα.

Η διαφορά είναι χαώδης, δεν το συζητάμε ακόμα και αν δεν αλλάξεις τρόμπα!!

Για να γίνει η αλλαγή αδειάζει το κύκλωμα, πως αλλιώς μπορούν να βγουν οι παλιές δαγκάνες? Οπότε θα χρειαστείς να βάλεις και νέα υγρά! Μετά γίνεται εξαέρωση.

Τις δαγκάνες τις βάζεις και μόνος σου, αν διαβάσεις τον σχετικό οδηγό το Χρήστου. Δεν είναι τίποτα, είναι μία απλή εργασία. Αν φοβάσαι σε όποιο συνεργείο και αν πας, με τα υλικά στο χέρι θα σου τις περάσουν. Κόστος δεν ξέρω αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό για σου πάρουν πολλά.

Ζημιά δεν κάνεις πουθενά, αν ήταν έτσι εμείς θα τα είχαμε πατάξει!!!

Αν το κάνεις πάντως για να γλιτώσεις τα υγρά και τις εξαερώσεις καλό θα ήταν να αλλάξεις μαζί και την τρόμπα, μία και καλή να τελειώνεις. Αργά η γρήγορα θα την αλλάξεις.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την apogt στις Πεμ Φεβ 21 2013, 00:25, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21 2013, 00:07

apogt έγραψε:
Πολλά από τα ερωτήματα που έθεσες έχουν απαντηθεί διεξοδικά σε άλλες συζητήσεις.
Τα φρένα βεβαίως παίζουν και με την τρόμπα που έχεις τώρα, το θέμα είναι ότι υστερούν σε αίσθηση και ότι μετά από 4-5 καλά φρεναρίσματα η μανέτα σου θα τερματίζει στο grip. Για να καταλάβεις τι μπορούν να κάνουν σε αίσθηση, δύναμη και διάρκεια θες μία μεγαλύτερη τρόμπα κατά προτίμηση 16άρα.

Με τις νέες δαγκάνες το φρένο γίνεται προοδευτικότερο και δυνατότερο, οι δαγκάνες δεν είναι on/off δηλαδή δεν σημαίνει ότι επειδή είναι δυνατότερες θα μπλοκάρουν και θα μπαίνει συνέχεια το ABS, εξαιτίας της προοδευτικότητας τους το ABS μπαίνει ελάχιστα.

Η διαφορά είναι χαώδης, δεν το συζητάμε ακόμα και αν δεν αλλάξεις τρόμπα!!

Για να γίνει η αλλαγή αδειάζει το κύκλωμα, πως αλλιώς μπορούν να βγουν οι παλιές δαγκάνες? Οπότε θα χρειαστείς να βάλεις και νέα υγρά! Μετά γίνεται εξαέρωση.

Τις δαγκάνες τις βάζεις και μόνος σου, αν διαβάσεις τον σχετικό οδηγό το Χρήστου. Δεν είναι τίποτα, είναι μία απλή εργασία. Αν φοβάσαι σε όποιο συνεργείο και αν πας, με τα υλικά στο χέρι θα σου τις περάσουν. Κόστος δεν ξέρω αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό για σου πάρουν πολλά.

Ζημία δεν κάνεις πουθενά, αν ήταν έτσι εμείς θα τα είχαμε πατάξει!!!

Αν το κάνεις πάντως για να γλιτώσεις τα υγρά και τις εξαερώσεις καλό θα ήταν να αλλάξεις μαζί και την τρόμπα, μία και καλή να τελειώνεις. Αργά η γρήγορα θα την αλλάξεις.

+650 αλλαξε μαζί και τρόμπα , μια και έξω να τελειώνεις.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 33ncnm10Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 33e6ee10Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 63u2ip10Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Amzm8k10Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21 2013, 00:15

Ευχαριστω πολυ!! Σορυ αν εχουν ξαναειπωθει αυτα.... Τις δαγκανες και τους αποστατες ξερω πια που να τα βρω. Τρομπα που και τι ακριβως ψαχνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21 2013, 00:22

albertstrom έγραψε:
Ευχαριστω πολυ!! Σορυ αν εχουν ξαναειπωθει αυτα.... Τις δαγκανες και τους αποστατες ξερω πια που να τα βρω. Τρομπα που και τι ακριβως ψαχνω;
Οι περισσότεροι βάζουν τη 16άρα από το v strom 1000 ή από Κ4, Κ5, Κ6 650 χωρίς ABS. Με αυτήν δεν χρειάσεσαι καμία μετατροπή για να μπει, είναι ολόιδια με αυτήν που έχεις τώρα και ταιριάζει η χούφτα και η μανέτα σου. Καλύτερα να την πάρεις από Ελλάδα από κάποιο μαγαζί με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Κόστος από 40-80 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 21 2013, 13:14

hristos13gr έγραψε:

Για να κουμπώσουν γάντι στην μηχανή μας παραγγέλνουμε τους εξής αποστάτες
Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 15 28210441

& τους βρίσκουμε από το ebay εισάγοντας τις λέξεις "V-strom Versys" ή πηγαίνουμε αμέσως στην σελίδα αυτού του πωλητή. Η τιμή τους κυμαίνεται μεταξύ 70?-75? (ανάλογα με την ισοτιμία ?-$) συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών!!! Είναι αποστάτες Plug& Play, & δεν χρειάζεσαι ροδέλες ή κάτι άλλο.


αγαπητε Χρηστο και φιλοι (αν μπορει καποιος να απαντησει)

οι αποστατες ειναι αυτοι εδω σωστα? http://www.ebay.com/itm/Versys-ER6-V-strom-DL650-SV650-SFV650-ZR7-GSR750-Brembo-Caliper-Bracket-Adapter-/321064306173?hash=item4ac0ec85fd&item=321064306173&pt=Motorcycles_Parts_Accessories&vxp=mtr δεν δειχνει να εχει και βιδες μαζι, οπως στην φωτο που εχει βαλει ο χρηστος...

να φανταστω τις εχει και τις βιδες μεσα οταν στελνει τους αποστατες ετσι?

και εν τω μεταξυ κατι γραφει αυτος για το μηχανακι μας, που δε μπορω να το καταλαβω...

Dear DL650/1000 Riders,

Perhaps you have to "grid" some mm's of front axle sleeve to achieve perfect fit.
It means the front wheel is not in the middle.There is a tolerance with "SUZUKI" OEM axle sleeve.

But only one of them has the problem like this.

I hope you can understand.


υπαρχει προβλημα εδω??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 15 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: