Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 05/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 12:11

apogt έγραψε:
tasos78 έγραψε:
Παιδες μπηκα και εγω επιτελους στο club των brembo.
Ενα πραγμα εχω να πω: ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!!!!!!
Δεν εβαλα αλλη αντλια (μια χαρα το βλεπω και ετσι) αλλα για το γμτ θα εχω το νου μου για καμια σε καλη τιμη
Welcome!!! Επειδή το είχα και με τη μαμά τρόμπα για κανένα μήνα, την πραγματική διαφορά στην αίσθηση και την απόδοση θα την καταλάβεις μόνο με την αλλαγή της τρόμπας. Όχι ότι τώρα έχει θέμα, αφού σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει σύγκριση με τα μαμά φρένα, απλά με την τρόμπα θα αποκτήσεις χειρουργική ακρίβεια και φρένο με το ένα δάκτυλο στην μανέτα, θα καταλάβεις τι μπορούν να κάνουν τα νέα σου φρένα!!!

Συμφωνω και επαυξανω στα γραφομενα του Αποστόλη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 12:13

tasos78 έγραψε:
Παιδες μπηκα και εγω επιτελους στο club των brembo.
Ενα πραγμα εχω να πω: ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!!!!!!
Δεν εβαλα αλλη αντλια (μια χαρα το βλεπω και ετσι) αλλα για το γμτ θα εχω το νου μου για καμια σε καλη τιμη

Tι μοντελο ειναι η μηχανη σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 05/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 12:16

Να κανω και εγω άλλη μια ερωτηση?? Μπορει μονο με αλλαγη υγρων φρένων να δουμε διαφορα στην αισθηση? Δεν εννοω από παλια υγρα με αλλαγη σε φρεσκα αλλά από μια μαρκα σε καποια άλλη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 46
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 12:20

Tι μοντελο ειναι η μηχανη σου?[/quote]

650 Κ8 ABS
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 12:22

Ε η αληθεια ειναι πως με μια τρομπα απο 1000/650 <Κ6 θα δεις μια διαφορα στην αισθηση, διοτι απλα και μονο δε θα τερματιζει η μανετα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dj-xatzi

dj-xatzi

Ηλικία : 39
Τόπος : Ορεστιάδα
Registration date : 24/04/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 13:41

παιδες συγνωμη για το σπαμ αλλα θελω να ρωτησω το εξης: υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα σε 4πιστονες brembo και tokiko??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 14:27

Υπάρχει διαφορά. μεγάλη ή μικρή δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς, αλλά υπάρχει.
Όποια από τις 2 & αν βάλεις όμως θα δεις τρελή βελτίωση στα φρένα σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 05/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 21:47

nikos147 έγραψε:
Να κανω και εγω άλλη μια ερωτηση?? Μπορει μονο με αλλαγη υγρων φρένων να δουμε διαφορα στην αισθηση? Δεν εννοω από παλια υγρα με αλλαγη σε φρεσκα αλλά από μια μαρκα σε καποια άλλη!

Κανεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexzio
Member
Member
alexzio

Ηλικία : 47
Τόπος : ΤΡΙΚΑΛΑ
Registration date : 17/12/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 22:18

δεν εχει καμια απολυτως διαφορα,
γιατι το λαδι απο μονο του κανει στατικη χρηση και οχι κυκλωματος.
οποτε οτι και να βαλεις η ιδια πιεση θα ασκηθει απο την τρομπα στις δαγκανες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alexzio.ath.cx/
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 03:00

Η μονη διαφορα θα ηταν θεωρητικα στην αντοχη στη χρηση και στη διατηρηση της αισθησης, πχ καποια υγρα εχουν υψηλοτερο σημειο βρασμου, οποτε οσο και να ζεσταθουν τα φρενα διατηρουν τις αρχικες τους ιδιοτητες (βεβαια στο Στρομ δεν το βλεπω να κανεις τα φρενα να βρασουν αλλα τεσπα...)

Η αλλη διαφορα ειναι στην ποιοτητα του υγρου, και κυριως στον τροπο φυλαξης του αλλα και κλεισιματος του πωματος. Αν εχει παρει υγρασια, ακομη και καινουριο να ειναι, θα σου φαινεται ασχημα στο χερι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dj-xatzi

dj-xatzi

Ηλικία : 39
Τόπος : Ορεστιάδα
Registration date : 24/04/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 11:02

μαλιστα!!!!ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες!!

αποστατες που θα βρουμε τωρα αυτη η εννοια μου!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 46
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 12:44

dj-xatzi έγραψε:
μαλιστα!!!!ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες!!

αποστατες που θα βρουμε τωρα αυτη η εννοια μου!!!!

Για κοιτα εδω:
http://www.ebay.co.uk/itm/Versys-ER6N-ER6F-V-strom-DL650-SV650-SFV650-ZR7-GSR750-Caliper-Bracket-Adapter-/220964113979?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item33727cce3b
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 13:18

tasos78 έγραψε:
dj-xatzi έγραψε:
μαλιστα!!!!ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες!!

αποστατες που θα βρουμε τωρα αυτη η εννοια μου!!!!

Για κοιτα εδω:
http://www.ebay.co.uk/itm/Versys-ER6N-ER6F-V-strom-DL650-SV650-SFV650-ZR7-GSR750-Caliper-Bracket-Adapter-/220964113979?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item33727cce3b

Για εμένα αυτοί οι αποστάτες είναι καλύτεροι από τους άλλους και πιο συμπαγείς!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μαρ 26 2012, 23:20

msp έγραψε:
tasos78 έγραψε:
dj-xatzi έγραψε:
μαλιστα!!!!ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες!!

αποστατες που θα βρουμε τωρα αυτη η εννοια μου!!!!

Για κοιτα εδω:
http://www.ebay.co.uk/itm/Versys-ER6N-ER6F-V-strom-DL650-SV650-SFV650-ZR7-GSR750-Caliper-Bracket-Adapter-/220964113979?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item33727cce3b

Για εμένα αυτοί οι αποστάτες είναι καλύτεροι από τους άλλους και πιο συμπαγείς!!!!

Ποιούς άλλους ρε Μιχάλη??? υπάρχουν άλλοι αποστάτες για Brembo 40mm & μου διαφεύγουν??? mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΤρι Μαρ 27 2012, 01:35

Δεν εννοούσα άλλους για Brembo, άλλους αυτούς:
Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 451272
Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 DSC_0089
Ειδικά μετά το ποστ συμφορουμίτη που στην αλλαγή ελαστικών, βρήκε ρωγμή χίλιες φορές Brembo και αποστάτες:
Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 451272
Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 !B4,rcng!2k~$(KGrHqR,!iIEydhqW2UNBMp04fQkKg~~_12
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0panos
Member
Member


Ηλικία : 74
Τόπος : Athens
Registration date : 28/01/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΤρι Μαρ 27 2012, 04:12

k0k0$ έγραψε:
Η μονη διαφορα θα ηταν θεωρητικα στην αντοχη στη χρηση και στη διατηρηση της αισθησης, πχ καποια υγρα εχουν υψηλοτερο σημειο βρασμου, οποτε οσο και να ζεσταθουν τα φρενα διατηρουν τις αρχικες τους ιδιοτητες (βεβαια στο Στρομ δεν το βλεπω να κανεις τα φρενα να βρασουν αλλα τεσπα...)

Η αλλη διαφορα ειναι στην ποιοτητα του υγρου, και κυριως στον τροπο φυλαξης του αλλα και κλεισιματος του πωματος. Αν εχει παρει υγρασια, ακομη και καινουριο να ειναι, θα σου φαινεται ασχημα στο χερι.

Ακριβώς
+650
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0panos
Member
Member


Ηλικία : 74
Τόπος : Athens
Registration date : 28/01/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΤρι Μαρ 27 2012, 04:14

Θέλω και εγώ γ@μω το κέρατό μου! :rendeer:

Το μόνο πράγμα που λείπει απο πάνω του και ίσως το πιό βασικό!


αλλά θα το αργήσω αρκετά ακόμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 05/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Απρ 30 2012, 12:51

Ρε παιδιά σημερα που εκανα μια μεγαλη βολτα παρατηρησα οτι ειχε χασει πολύ σε αισθηση η μανέτα,δηλαδή σαν να ήθελε περισσότερη διαδρομή...κοιταξα λιγακι στο μπροστινό και δεν παρατηρησα κατι περιεργο!! τι μπορει να φταιει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chriss

Chriss

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα-Ηγουμενίτσα
Registration date : 15/09/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Απρ 30 2012, 12:59

Τρωγονται κ τα τακακια σιγα σιγα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Απρ 30 2012, 13:43

nikos147 έγραψε:
Ρε παιδιά σημερα που εκανα μια μεγαλη βολτα παρατηρησα οτι ειχε χασει πολύ σε αισθηση η μανέτα,δηλαδή σαν να ήθελε περισσότερη διαδρομή...κοιταξα λιγακι στο μπροστινό και δεν παρατηρησα κατι περιεργο!! τι μπορει να φταιει??
Η ερώτηση αυτή με απασχολούσε για 2 μήνες!
Δυστυχώς οι απαντήσεις είναι περιορισμένες! και δεν νομίζω ότι παρακάτω σου λέω κάτι καινούργιο από αυτά που έχεις κάνει.

Για μένα το πιθανότερο είναι να θέλει εξαέρωση από την τρόμπα, αλλά κοίταξε όλα τα ρακόρ στο σωληνάκι που σου έφτιαξαν (με την τρόμπα και τον διακλαδωτή ) ,τα ρακόρ με τις δαγκάνες για τυχόν έστω και μικρή διαρροή, ξετάπωσε τα μαμά εξαεριστικά στις δαγκάνες και κοίτα αν είναι στεγνά τα λαστιχάκια, έλεγξε τη στάθμη του υγρού και τα τακάκια (αλλά πότε πρόλαβες να τα φας?), κοίταξε μέσα στη χούφτα μήπως έχει σταγόνες ή λεκέ από υγρό κοντά στην βίδα της μανέτας από στο έμβολο της τρόμπας. Με λίγα λόγια ψάξε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη για κάποια ψιλοδιαρροή.

Μήπως τα ταλαιπώρησες στη βόλτα και το φρένο έχασε σε αίσθηση με την υπερθέρμανση των υγρών?(ακατόρθωτο αλλά το αναφέρω σαν πιθανότητα)

Εμένα απέκτησε επιτέλους την αίσθηση που έπρεπε (πάνω που το πήρα απόφαση μετά από αρκετές ώρες ψάξιμο και προβληματισμό ότι δεν γίνεται κάτι) και σκλήρυνε σε βαθμό που δε έχει σχεδόν καθόλου διαδρομή με την αλλαγή μανέτας με after market cnc, που έγινε για καθαρά αισθητικούς λόγους αλλά τελικά έκανε το θαύμα της!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 05/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΤρι Μάης 01 2012, 02:12

apogt έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Ρε παιδιά σημερα που εκανα μια μεγαλη βολτα παρατηρησα οτι ειχε χασει πολύ σε αισθηση η μανέτα,δηλαδή σαν να ήθελε περισσότερη διαδρομή...κοιταξα λιγακι στο μπροστινό και δεν παρατηρησα κατι περιεργο!! τι μπορει να φταιει??
Η ερώτηση αυτή με απασχολούσε για 2 μήνες!
Δυστυχώς οι απαντήσεις είναι περιορισμένες! και δεν νομίζω ότι παρακάτω σου λέω κάτι καινούργιο από αυτά που έχεις κάνει.

Για μένα το πιθανότερο είναι να θέλει εξαέρωση από την τρόμπα, αλλά κοίταξε όλα τα ρακόρ στο σωληνάκι που σου έφτιαξαν (με την τρόμπα και τον διακλαδωτή ) ,τα ρακόρ με τις δαγκάνες για τυχόν έστω και μικρή διαρροή, ξετάπωσε τα μαμά εξαεριστικά στις δαγκάνες και κοίτα αν είναι στεγνά τα λαστιχάκια, έλεγξε τη στάθμη του υγρού και τα τακάκια (αλλά πότε πρόλαβες να τα φας?), κοίταξε μέσα στη χούφτα μήπως έχει σταγόνες ή λεκέ από υγρό κοντά στην βίδα της μανέτας από στο έμβολο της τρόμπας. Με λίγα λόγια ψάξε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη για κάποια ψιλοδιαρροή.

Μήπως τα ταλαιπώρησες στη βόλτα και το φρένο έχασε σε αίσθηση με την υπερθέρμανση των υγρών?(ακατόρθωτο αλλά το αναφέρω σαν πιθανότητα)

Εμένα απέκτησε επιτέλους την αίσθηση που έπρεπε (πάνω που το πήρα απόφαση μετά από αρκετές ώρες ψάξιμο και προβληματισμό ότι δεν γίνεται κάτι) και σκλήρυνε σε βαθμό που δε έχει σχεδόν καθόλου διαδρομή με την αλλαγή μανέτας με after market cnc, που έγινε για καθαρά αισθητικούς λόγους αλλά τελικά έκανε το θαύμα της!!!

Επειδη χθες την πήρα για δουλειές και ημουν και δικάβαλος δεν έκανα ταρζανιές για να μπορεί να έβρασαν τα υγρά...επίσης η αισθηση αυτη εμφανιστηκε από την πρώτη στιγμή που ανεβηκα στην μηχανή και όχι στην πορεία!

Μου φαίνεται οτι θα πάρω ενα μπουκαλάκι καλά υγρά φρένω και, εαν βρω παρέα, θα προσπαθήσω να κάνω άλλη μια αλλαγή υγρών και μια παρα πολύ καλή και διεξοδικη εξαέρωση...πιστέυω οτι κάπου έχει εγκλωβισμένο αέρα μιας και δεν μπορει ξαφνικα ενα πρωι να χαλάει τόσο η αίσθηση του φρένου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
der650

der650

Ηλικία : 44
Τόπος : γαλατσι
Registration date : 14/04/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μάης 28 2012, 07:58

Παιδια μια ερωτηση. οι αποστατες για τις brembo κανουν και για nisin-tociko δαγκανες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΔευ Μάης 28 2012, 08:10

der650 έγραψε:
Παιδια μια ερωτηση. οι αποστατες για τις brembo κανουν και για nisin-tociko δαγκανες?


ΟΧΙ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 46
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 03 2012, 12:02

V-Tom έγραψε:
Τι λέτε για αυτή την τιμή;;

http://www.ebay.it/itm/Pinze-freno-anteriore-Ducati-Monster-620-Brake-Calliper-/160790976842?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item256fe3994a#ht_2395wt_1271

Ετοιμη λυση σε ανταπτορες υπαρχει για δαγκανες 40mm της Brembo αυτες του link που αναφερεις ειναι 65mm αποτε αν κανεις καποια κινηση θα πρεπει να ψαχτεις και να κατασκευασεις τους αντιστοιχους ανταπτορες (σχεδια τους μπορεις να βρεις στο V-Strom Indernational Forum αν δεν απατωμαι)

Ελπιζω να βοηθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-Tom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
V-Tom

Ηλικία : 46
Registration date : 11/02/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 14 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 03 2012, 13:17

tasos78 έγραψε:
V-Tom έγραψε:
Τι λέτε για αυτή την τιμή;;

http://www.ebay.it/itm/Pinze-freno-anteriore-Ducati-Monster-620-Brake-Calliper-/160790976842?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item256fe3994a#ht_2395wt_1271

Ετοιμη λυση σε ανταπτορες υπαρχει για δαγκανες 40mm της Brembo αυτες του link που αναφερεις ειναι 65mm αποτε αν κανεις καποια κινηση θα πρεπει να ψαχτεις και να κατασκευασεις τους αντιστοιχους ανταπτορες (σχεδια τους μπορεις να βρεις στο V-Strom Indernational Forum αν δεν απατωμαι)

Ελπιζω να βοηθησα

Με βοήθησες φίλε μου! Το μάτι μου έπεσε στην τιμή και δεν παρατήρησα ότι ήταν 65mm. Ψάχνω για δαγκάνες 40mm. OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 14 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: