Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 05 2016, 18:58

s.p 650 έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα..μια ερώτηση. Νισσιν δαγκάνες από z x 9r κάνουν θα βρω αποστάτες ?? ευχαριστώ ..
Kανουν αλλα με μια φωτο θα μπωρουμε να σου πουμε γιατι ειναι και αναλογος το μοντελο!
Ανεβασε μια φωτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Geo_SV



Registration date : 12/07/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 22 2016, 17:38

Μιας και μπήκα στη διαδικασία αναζήτησης δαγκανών και λοιπών πληροφοριών, το ανεβάζω για τους επόμενους που μπορεί να ψάξουν.

Συμβατές τετραπίστονες δαγκάνες για το vstrom είναι από τις παρακάτω μηχανές.

Nissin:

ZZR1200 all years
Z1000 03~06

VTR1000F all years
CBR600RR 03~04
CBR 600 F4 - F4i All Model Years,
CBR929RR 00~01  
CBR900RR 95~99
CBR954RR 02~03
CB1300/CB400 03~08

Tokico:

GSXR600 01~03
GSXR750 01~03
GSXR1000 01~02
GSX1400 all years
GSR600 all years
SV1000/S all years


Θεωρητικά:

  • οι Nissin είναι πιο δυνατές, λόγω μεγάλης και ίδας διαμέτρου και των τεσσάρων εμβόλων


  • οι Τociko να έχουν πιο ανθεκτικής κατασκευής έμβολα, δύο μικρά, δύο μεγάλα, που όμως φημολογείται ότι τα μικρά τείνουν να κολλάνε αν δεν τύχουν συχνής και σωστής συντήρησης


Αν βρω θα βάλω και τις διαστάσεις εμβόλων

(προφανώς σε περίπτωση λάθους, κάθε διόρθωση είναι αποδεκτή)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
s.p 650

s.p 650

Ηλικία : 40
Τόπος : ΜΕΓΑΡΑ
Registration date : 06/02/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 22 2016, 19:56

http://farm3.static.flickr.com/2373/2356542341_d53c89a94d_o.jpg Ειναι από ζχρ 900 του 2000 πείτε μου ότι κάνουν και δεν τις πείρα τζαμπα Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dr350

dr350

Ηλικία : 44
Τόπος : Κοζανη-Χιος
Registration date : 11/11/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 22 2016, 23:04

s.p 650 έγραψε:
http://farm3.static.flickr.com/2373/2356542341_d53c89a94d_o.jpg Ειναι από ζχρ 900 του 2000 πείτε μου ότι κάνουν και δεν τις πείρα τζαμπα Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Κανουν μια χαρα με αποστατες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thanos_Veroia



Ηλικία : 37
Τόπος : ΒΕΡΟΙΑ
Registration date : 21/05/2018

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Nissin ή Brembo   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤρι Μάης 29 2018, 11:19

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από την 15 ημερών συμβίωση μου με το στρώμα αντιληφθηκα και επιβεβαιώθηκα ότι το μηχανάκι μας πονάει και υστερεί στα φρένα. Οπότε ψαχτηκα όσο γίνεται με την μικρή μου εμπειρία και βρήκα αυτές τίς 2 επιλογές παρακάτω. Θα ήθελα την πολύτιμη σας βοήθεια στο τι να επιλέξω.

Nissin

Brembo

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤρι Μάης 29 2018, 21:46

Πολλά τα λεφτά για τις Brembo και κατά τη γνώμη μου, υπερβολή. Εγώ φοράω Nissin ίδιες με αυτές στο πρώτο σου λινκ και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. Και αυτές είναι τσιμπημένες αλλά αρκετά πιο προσιτές. Όποιες και να επιλέξεις, το αποτέλεσμα θα σε αφήσει ικανοποιημένο όσον αφορά την απόδοση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤετ Μάης 30 2018, 09:24

όντως, ότι και να βάλεις από τις 2 αναβάθμιση θα είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thanos_Veroia



Ηλικία : 37
Τόπος : ΒΕΡΟΙΑ
Registration date : 21/05/2018

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤετ Μάης 30 2018, 10:43

Θα πρέπει να αλλάξω και όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα? Κατά την γνώμη σας θα πρέπει να επέμβω και στο πίσω φρένο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤετ Μάης 30 2018, 22:57

Το πίσω φρένο άστο ήσυχο. Ότι και να του κάνεις, σκατά θα παραμείνει. Δεν έγραψες τι μοντέλο έχεις. Αν είσαι με ΑΒΣ τότε θα σου πρότεινα να βάλεις μια λίγο μεγαλύτερη αντλία φρένου (μπροστά) και είσαι κομπλέ. Αν είσαι προ ΑΒΣ τότε η αντλία σου είναι μια χαρά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠεμ Μάης 31 2018, 15:24

η συγκεκριμενη μετατροπη της brembo ειναι η κορυφαια
μετατροπη που μπορεις να κανεις.
στα συν ,απο οτι βλεπω,ειναι οτι ειναι πληρης.
ακριβη αλλα καινουρια και πληρης και οτι πληρωσεις παιρνεις,κοινως.

με τις αλλες θα πρεπει να τα βρεις εσυ ολα τα
υπολοιπα και δεν ειναι και καινουρια.

ασε που τα ΒΡΕΜΒΟ εχουν μια αιγλη...........

η επιλογη δικη σου.
με εκτιμηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 01 2018, 16:28

KAMOYSTAS έγραψε:
η συγκεκριμενη μετατροπη της brembo ειναι η κορυφαια
μετατροπη που μπορεις να κανεις.
στα συν ,απο οτι βλεπω,ειναι οτι ειναι πληρης.
ακριβη αλλα καινουρια και πληρης και οτι πληρωσεις παιρνεις,κοινως.

με τις αλλες θα πρεπει να τα βρεις εσυ ολα τα
υπολοιπα και δεν ειναι και καινουρια.

ασε που τα ΒΡΕΜΒΟ εχουν μια αιγλη...........

η επιλογη δικη σου.
με εκτιμηση

Κορυφαία από ποια άποψη; Κάναμε δοκιμή σε απόσταση φρεναρίσματος και βγήκε αυτό το συμπέρασμα;
Το πλήρης το δέχομαι αλλά σε αυτά τα λεφτά, ούτε καν...
Τι μπορεί να χαλάσει σε μια δαγκάνα ώστε να είναι δόκιμο να προτιμήσεις μια καινούρια δαγκάνα από μία παλιά;
Όσον αφορά την αίγλη, αυτό είναι προσωπική προτίμηση του καθενός...



Στο δια ταύτα. Για να αναβαθμίσεις τα φρένα σου στο V-Strom χρειάζεσαι 2 πράγματα. Δαγκάνες και αποστάτες. Δαγκάνες έχεις βρει, αποστάτες φτιάχνουν πλέον διάφοροι και βρίσκεις για πλάκα. Τα τακάκια ούτε που τα αναφέρω, είναι αναλώσιμα. Πίστεψε με, όποιο και από τα 2 σετ να επιλέξεις, είναι το ίδιο πράγμα. Δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 01 2018, 17:27

το πληρες,καινουριο και brembo,πληρωνεται συμφορουμιτη.
για καποιο λογο τα καινουρια ειναι ακριβα
και για καποιο λογο τα BREMBO ειναι κορυφαια.(εαν δεν τον ξερεις,δεν θα στον πω εγω)

εαν δεν υπαρχει το budget,
καλως να κοιταξει ο οποιοσδηποτε σε οτι τον βολευει.

εαν μπορει να δωσει το κατι εξτρα ΜΙΑ ΦΟΡΑ,και να βαλει
ενα πληρες καινουριο ακτινικο συστημα brembo στο μηχανακι του,
χωρις να ψαχνει δεξια αριστερα,
νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει.

με εκτιμηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 01 2018, 21:48

Για καινούργιες οι brembo...;;; Στην δεύτερη φώτο και οι βίδες φαίνονται βιδωμένες(μαυρίλες στο σπείρωμα) και σημάδι πάνω στις δαγκάνες από βιδωμένες βίδες στα μάγουλα από τις τρύπες για τις βίδες...!!! Τουλάχιστον αυτό διακρίνω στην εικόνα 2.

.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kokkonisant στις Κυρ Ιουν 03 2018, 21:52, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 01 2018, 22:33

λυπαμαι αλλα δεν ειμαι ο πωλητης ,οποτε δεν
μπορω να σου δωσω απαντηση.

ο ενδιαφερομενος αγοραστης μπορει
να ζητησει ελεγχο και να κρινει εαν ειναι καινουριες οι δαγκανες.

οσο για την 2 φωτο,δεν βλεπω τι λες.
ουτε σημαδια ουτε καποια ιχνη.
καινουριες λεει,καινουριες θα ειναι.
σε μια τετοια αγορα ο ελεγχος ειναι απαραιτητος.

ας επικοινωνησει ο αγοραστης με τον πωλητη ,να ενημερωθει.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Brembo    Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 03 2018, 12:23

Να βοηθήσω λίγο την κατάσταση.... Το συγκεκριμένο set το φοράω λίγο καιρό και γω σε Μοντ. Χωρίς abs σε συνδιασμο με ακτινική τρόμπα από gsxr 1000 και σωληνάκια υψηλής. Λοιπόν το φρενάρισμα δεν υπάρχει ούτε σε απόδοση ούτε σε αίσθηση.... Τα συγκεκριμένα είναι από multistrada -1200 Μοντ. 2010(το έχει κολλητός). Η τρόμπα που έχει το σετ είναι 16αρα από 1000αν είναι το 650 χωρίς abs είναι η ίδια τρόμπα δεν χρειάζεται να αλλάξει.... Αν θέλει ένα level πάνω ακτινική τρόμπα και σωληνάκια. Βέβαια ανεβαίνει το ποσό... Αν τα διαθέτεις προχωράς.. Το σίγουρο είναι ότι θα έχεις φρενάρεις..... Σε απόδοση και αισθηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 03 2018, 16:55

το συγκεκριμενο σετ εγω το πουλησα στον φιλο rosros,
και το ειχα παρει απο τον πωλητη της BREMBO αγγελιας.

δεν το ειχα τοποθετησει λογω του οτι αχρηστευθηκε το μηχανακι μου,
αλλα ο φιλος rosros νομιζω οτι τα περιγραφει με τον καλυτερο τροπο.

οπως και οσοι τα εχουν βαλει-οσους εχω δει εγω τουλαχιστον,
κανενας δεν εχει αναφερει το παραμικρο παραπονο.

αντιθετα,απο οσους εχω γνωρισει που εχουν βαλει τα nissin-tokico(χωρις να υπαρχουν παραπονα),
με χαρα θα εβαζαν τα brembo-εαν δεν υπηρχε ο περιορισμος του κοστους.

εαν λοιπον μπορεις να δωσεις τα καποια εξτρα παραπανω ευρω MIA φορα για να παρεις ενα καινουριο
σετ φρενων BREMBO,δωστα.
εαν παλι υπαρχει οικονομικος περιορισμος,
και μια αλλη φτηνοτερη και μεταχειρισμενη επιλογη θα σε ικανοποιησει.

αντιλογος θα υπαρχει παντα-και απο ολες και προς ολες τις κατευθυνσεις-.
η επιλογη ειναι δικη σου.

με εκτιμηση.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 03 2018, 21:51

kokkonisant έγραψε:
Για καινούργιες οι brembo...;;; Στην δεύτερη φώτο και οι βίδες φαίνονται βιδωμένες(μαυρίλες στο σπείρωμα) και σημάδι πάνω στις δαγκάνες από βιδωμένες βίδες στα μάγουλα από τις τρύπες για τις βίδες...!!! Τουλάχιστον αυτό διακρίνω στην εικόνα 2.

Βλέπω τώρα/σήμερα πως από έντεκα που ήταν οι εικόνες της αγγελίας υπάρχουν μόνο οι οκτώ και φυσικά όχι αυτή που περιγράφω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 10 2018, 00:11

https://www.car.gr/parts/view/9573423/

εαν εννοεις την παραπανω αγγελια,
εγω 11 φωτογραφιες βλεπω.

δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι,
αλλα δεν μου εχει τυχει να μετραω φωτογραφιες
μιας αγγελιας που δεν ειναι δικια μου.

τελος παντων,
καλοπουλητες στον πωλητη και καλοφορετες
και αχρειαστες στον υποψηφιο αγοραστη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΤετ Ιουν 13 2018, 19:15

Κατ' αρχήν φίλε "KAMOUSTAS" δεν έκανα αναφορά στα δικά σου γραφόμενα, δηλαδή δεν έκανα "edit", έκανα το δικό μου σχόλιο στο θέμα όπως και όλοι οι άλλοι...
Και για την συνέχεια και επιβεβαίωση την γραπτών μου, κατά πάσα πιθανότητα και όπως είναι φυσικό, ο πωλητής έχει τροποποιήσει την αγγελία του. Αυτή που περιγράφω για "δεύτερη φώτο και οι βίδες φαίνονται βιδωμένες(μαυρίλες στο σπείρωμα)" είναι αυτή και γράφει κάτω αριστερά και τον αριθμό της αγγελίας(9573423):

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fstatic2.car.gr%2F9573423_a_a.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.car.gr%2Fparts%2Fview%2F9573423%2F%3Flang%3Del&docid=zM8dAl5iYXbv2M&tbnid=c4fyBq0RFGw5_M%3A&vet=10ahUKEwip-b2X_9DbAhWUhKYKHXi7CDcQMwg1KAAwAA..i&w=550&h=412&itg=1&hl=el&bih=844&biw=1280&q=www.car.gr%2F9573423&ved=0ahUKEwip-b2X_9DbAhWUhKYKHXi7CDcQMwg1KAAwAA&iact=mrc&uact=8

Και η άλλη ήταν αυτή, τώρα όμως είναι πιό μικρή δεν φαίνεται καλά:

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fstatic1.car.gr%2F9573423_9_v.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.car.gr%2Fparts%2Fview%2F9573423%2F%3Flang%3Del&docid=zM8dAl5iYXbv2M&tbnid=yeHkTMiMyUEtYM%3A&vet=10ahUKEwip-b2X_9DbAhWUhKYKHXi7CDcQMwijASghMCE..i&w=133&h=100&itg=1&hl=el&bih=844&biw=1280&q=www.car.gr%2F9573423&ved=0ahUKEwip-b2X_9DbAhWUhKYKHXi7CDcQMwijASghMCE&iact=mrc&uact=8

Όταν θέλω να αγοράσω κάτι και τις εικόνες παρατηρώ και τις αλλαγές στην πορεία της αγγελίας που κάνει ο πωλητής. Άσε που πολύ εύκολα μπορούν να βρεθούν και από τον server του car. Δεν είναι κακό να είσαι υποψιασμένος και παρατηρητικός. Αλλά όταν κάποιος, όπως εγώ, κάνει αναλυτική περιγραφή με αναφορά και στον αριθμό των εικόνων και στο περιεχόμενό τους ή σωστός είναι ή τρελός είναι. Και εγώ απ' ότι βλέπεις τρελός δεν είμαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2018, 00:16

στην φωτο που εχεις στειλει,
φαινονται εντελως διαφορετικα τα πραγματα.
αλλοι αποστατες,αλλες βιδες κτλ.

οποτε υποθετω οτι αυτη που ειναι τωρα αναρτημενη,
ειναι και η ισχυουσα.
στην φωτο που δειχνεις,απο οπου και αν την βρηκες,
φαινονται αλλοι αποστατες και οχι του dl.

οποτε καποιο λαθος μπορει θα ειχε γινει.

εαν ΕΣΥ ηθελες να αγορασεις,καλα εκανες και αποθηκευσες τις φωτο.
ομως ,απο οτι βλεπω ,δεν εισαι εσυ ο αγοραστης.
αλλος ειναι.

εγω σχολιαζω,ως προς το δικο σου σχολιο,
οτι-εμενα τουλαχιστον-με φοβιζει το γεγονος οτι καποιος
που δεν ειναι ο πωλητης η ο αγοραστης η εστω υποψηφιος αγοραστης,
αποθηκευει φωτο απο αγγελιες στο καρ.

για τα δικα μου,φτωχα σε γνωσεις δεδομενα,ειναι υποπτο.

επισης υπαρχει και αυτο το λινκ,
που δειχνει τα κιτ φρενων απο τον ΤΑΣΟΥΛΗ.
και αυτα βιδωμενα ,αν και δεν βλεπουμε τις βιδες,αλλα καινουρια λεει οτι ειναι.
(https://scooternet.gr/news/%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1/brembo-%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B7%CF%83-%CE%BA%CE%B9%CF%84-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BC%CE%B1/)

ΟΜΩΣ,επειδη εχουμε ξεφυγει απο το θεμα ,και μπερδευουμε μαλλον
τον εγωισμο μας με τις ορεξεις των πωλητων-αγοραστων,
ας καθαρισει καποιος admin τα σχολια μας γιατι μαλλον
μπερδευουμε τους αγοραστες-πωλητες.

ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ & ΚΑΛΗ ΠΩΛΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2018, 15:37

Εγω ουτε πωλητης ειμαι, ουτε αγοραστης, ουτε μοντερατορας να κρινω τις υποψηφιες δαγκωματιες και τα υποπτα που βλεπω εδω μεσα... Εγω σαν χρηστης και μελος του φορουμ θα πω κατι για να βοηθησω υποψηφιους αγοραστες.


Μην πληρωνετε μαμισιατικα λεφτα σε σουπερ ντουπερ ακτινικες δαγκανες απο Mirage2000 , εκτος αν παρετε και τα μαματο ανεστραμμενο κομπλε μπροστινο πανω στο οποιο ηταν φορεμενες και το περασετε κι αυτο στο Στρομ. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αν μπουνε πανω στο Στρομ με τους κλασσικους ανταπτορες ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

Αν θελετε Sony και καλα Βrembo look, χλιδη και πουλμουρ, ριχτε μια ματια και στις Byrne , θυγατρικη Brembo και πιο φθηνη.

Για την ιστορια το 1090 ερχεται με γνησιες ακτινικες τετραπιστονες Brembo σε ανεστραμμενο και παρ'ολα αυτα τα φρενα του ειναι απλα οκ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2018, 22:30

K0k0$ έγραψε:
Εγω ουτε πωλητης ειμαι, ουτε αγοραστης, ουτε μοντερατορας να κρινω τις υποψηφιες δαγκωματιες και τα υποπτα που βλεπω εδω μεσα... Εγω σαν χρηστης και μελος του φορουμ θα πω κατι για να βοηθησω υποψηφιους αγοραστες.


Μην πληρωνετε μαμισιατικα λεφτα σε σουπερ ντουπερ ακτινικες δαγκανες απο Mirage2000 , εκτος αν παρετε και τα μαματο ανεστραμμενο κομπλε μπροστινο πανω στο οποιο ηταν φορεμενες και το περασετε κι αυτο στο Στρομ. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αν μπουνε πανω στο Στρομ με τους κλασσικους ανταπτορες ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.

Αν θελετε Sony και καλα Βrembo look, χλιδη και πουλμουρ, ριχτε μια ματια και στις Byrne , θυγατρικη Brembo και πιο φθηνη.

Για την ιστορια το 1090 ερχεται με γνησιες ακτινικες τετραπιστονες Brembo σε ανεστραμμενο και παρ'ολα αυτα τα φρενα του ειναι απλα οκ...
bybre θες να πεις?

απο τα φρενα του στρομ οτι και να βαλουν ειναι καλυτερο οποτε λιγο το λουκ, λιγο η αναβαθμιση βαζουν ακτινικες. εγω θα έβαζα οτι τεριαζει στο καλαμι απο άλλο μηχανακι με καλυτερες δαγκανες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KAMOYSTAS



Ηλικία : 64
Registration date : 17/11/2016

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2018, 22:38

η bybre ειναι μεν θυγατρικη της brembo,
αλλα φτιαχνει τις φθηνες δαγκανες των μικρων κτμ,
που κατασκευαζονται στο εργοστασιο της bajaj.
αλλο πραγμα brembo,αλλο πραγμα bybre.

Ας μπερδευουμε τα πραγματα και αλλο.

ας πουν την γνωμη τους ανθρωποι που φορανε ακτινικες με αποστατες (brembo-nissin-tokico),
και την γνωμη τους αναβατες με αξονικες(brembo-nissin-tokico).

εδω μεσα οσα μελη υπαρχουν,τοσες θα ειναι και οι γνωμες.
100 μελη?100 γνωμες.
δυσκολα θα συμφωνησει καποιος με καποιον αλλον.
τουλαχιστον οχι 100%.

ας κανει ο καθε αγοραστης οτι θελει και οπου φτανει η τσεπη του.

καποιος μπορει να εχει ονειρο ζωης να βαλει αυτες τις
δαγκανες στο μηχανακι του.
η μια yoshimura.η ενα ohlins αμορτισερ.
για καποιους ισως υπερβολη,για καποιους απαραιτητο,
για καποιους πεταμενα λεφτα,για καποιους καυλα!

ετσι ειναι.

δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που <πεταει> τα λεφτα του ο καθενας.

η τελικη επιλογη ειναι του αγοραστη.
του οποιου αγοραστη.

καλη επιλογη να κανει-αν κανει-και καλα χιλιομετρα σε ολους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 14 2018, 23:18

Ναι τις Bybre λεω, σορρυ μπερδευτηκα με τον ηθοποιο... :p

Αγαπητε KAMOYSTAS, δεν αντιλεγω καθολου. Σε καθε φορουμ, οχι μονο σε αυτο, υπαρχουν 100 ατομα που θα ορκιστουν οτι με το ταδε λαδι βλεπουν 120αλογα τροχο ενω με το δεινα τους καιγονται οι πατατες. Αλλα 100 ατομα θα ορκιστουν οτι με τα ΧΕΝΟΝ που εχουν βαλει στο φαναρι δεν τυφλωνουν κανεναν γιατι πολυ απλα κατεβασαν τη δεσμη τερμα κατω. Γουστο και καμαρι του καθενος, και πολλα μπραβο να κανει αυτο που γουσταρει να βλεπει ο ιδιος και αντεχει η τσεπη του, χωρις να γινεται επικινδυνος για τους αλλους βεβαιως.

Καταρχην πηγαινε σε μια ΚΤΜ ή ΒΜW και ζητα να κανεις βολτα ενα απο τα καινουρια μικρα με τις "μαπα" ακτινικες της ByBre. Σου υποσχομαι οτι θα μεινεις μακακας, ειδικα αν μολις εχεις κατεβει απο το Στρομ.

Σε 2η φαση, ειχα Στρομ 650 ABS και του εβαλα Brembo αξονικες, απλες, τις κλασσικες απο Ducati Monster αν δεν κανω λαθος, με μεταλλικα τακακια της EBC. Σαν μελος λοιπον που εχω το δικαιωμα να πω την προσωπικη μου αποψη, δεν ειδα ΚΑΜΙΑ διαφορα στην αποδοση φρεναρισματος. Εκει που εχανε προσφυση ο μπροστινος τροχος πριν και εμπαινε το ABS, εκει παλι γινοταν το ιδιο. Με λιγα λογια και με τις μαμα 2πιστονες και με τις Brembo 4πιστονες o τροχος μπλοκαρε ανετα στα φρενα. Με ακομη πιο απλα λογια, το Στρομ δεν εχανε σε αποδοση φρεναρισματος, αλλα σε αισθηση. Αυτο που βελτιωθηκε πααααρα πολυ με τις 4πιστονες ειναι η αισθηση, η καλυτερη "επαφη" με το τη δαγκανα, εγινε πιο "αναλογικο" το φρενο, μπορουσα να το ρυθμισω πλεον πιο ευκολα με την αφη.

Σε 3η φαση λοιπον, και δεν το λεω εγω, το λεει η μηχανικη, οι ακτινικες δαγκανες το μονο που προσφερουν εναντι των αξονικων ειναι καλυτερη αισθηση λογω μικροτερων στρεβλωσεων. Οι αξονικες βιδωνουν παραλληλα με τον αξονα κινησης, οι βιδες ειναι παραλληλες με τον αξονα και καθετες στην φορα των δισκων, αρα θεωρητικα εχουν μικρες στρεβλωσεις οταν πατας το φρενο και δεν εχεις την καλυτερη αισθηση στα δαχτυλα, σαν να εχει μπει απειροελαχιστος αερας στο κυκλωμα. Φυσικα ολα αυτα στο οριο.

Απο τη στιγμη που πιασεις μια ακτινικη δαγκανα (που κανονικα βιδωνει καθετα στον αξονα κινησης, και οτι παιζο να εχουν οι βιδες της δεν θα επηρεαζουν την αισθηση) και την βιδωσεις με αποστατη/ανταπτορα σε βιδες αξονικης, εκεινη γινεται αυτοματα αξονικη, αρα τσαμπα πεταμενα παραπανω λεφτα. Δεν το λεω εγω, ουτε 100, ουτε 1000 ατομα, το λεει η μηχανικη. Μπορει αυτα τα 100 ατομα να ορκιζονται οτι ειναι το καλυτερο φρενο που βαλανε αλλα στην πραξη αυτο -αν αληθευει- ειναι περισσοτερο αποτελεσμα μιας καινουριας δαγκανας με ολοφρεσκο υγρο φρενων και εξαερωση, και μια ψυχολογικη πιεση που πρεπει να δικαιολογηθουν τα λεφτα που πεσανε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: brembo ακτινικές   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 30 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 15 2018, 14:05

Χωρίς να είμαι ειδικός ....παραθέτω απλά την εμπειρία μου και όχι <<γνώση>> σε οποιοσδήποτε αγοραστή .Η αλλαγή μαμάς φρενων σε χωρίς abs μοντέλο με καινούργιες 4πιστονες brembo (1200 multi)+ ακτινική 19αρα τρόμπα+σωληνάκια υψηλής +νεα υγρά φρένων είχε ως αποτέλεσμα καλύτερη αίσθηση -προοδευτικότητα -δύναμη +αποτελεσματικοτητα στο φρενάρισμα.(ίσως στα + είναι ότι έχει γίνει αλλαγή και στα ελατήρια της μπροστά ανάρτησης με ohlins.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 30 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: