Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gatos 1000
gold member
gold member
gatos 1000

Ηλικία : 41
Τόπος : ΔΡΑΜΑ
Registration date : 23/12/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Νοε 10, 2013 9:48 am

Και τι να εκανα?
Μονοδρομος δεν ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Νοε 10, 2013 12:01 pm

gatos 1000 έγραψε:
Και τι να εκανα?
Μονοδρομος δεν ειναι?
υπαρχει και το σεναριο να βαλεις Brembo και να μην ασχοληθεις με τον σκερβελε.

σε καθε περιπτωση δεν καταλαβαινω γιατι ειναι μονοδρομος ενα προιον το οποιο ηταν αρχικα ελατωματικο και στην συνεχεια ενταξει, αλλα ο πωλητης παραμενει μην συνεργασιμος.
δλδ ενα ημιμετρο ειναι και μονοδρομος?
και για να τελειωσω εδω, αν ηξερα τι θα περναγα με το λαμογιο τον blair ειτε θα εβαζα brembo απο την αρχη ειτε θα αφηνα τα μαμα!!! ( τα μαμα ηταν καλλιτερα απο την κεντραρισμενα tokico)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@p@r@d3kt0s

@p@r@d3kt0s

Ηλικία : 47
Τόπος : Πολύγυρος Χαλκιδικής
Registration date : 02/04/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Νοε 17, 2013 6:28 am

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ τους αποστάτες made by ammoulianotis τον οποίο και υπερευχαριστώ μέσα και από το φόρουμ. Επίσης να ευχαριστήσω και τον boss που μου τους έφερε σήμερα με τα άλλα παιδιά από την εκδρομή και μάλιστα στον Πολύγυρο. Να στε καλά παιδιά και πάντα όρθιοι. respect respect respect Τώρα από βδομάδα λογικά που θα περάσω τις δαγκάνες θα ανεβάσω και φωτογραφία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ammoulianiotis
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
ammoulianiotis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
Registration date : 09/09/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Νοε 17, 2013 6:52 am

Welcome to the 4piston brake club φιλε μου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stilo-club.gr
@p@r@d3kt0s

@p@r@d3kt0s

Ηλικία : 47
Τόπος : Πολύγυρος Χαλκιδικής
Registration date : 02/04/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 10:31 am

Σήμερα με την ευκαιρία της αλλαγής των ελαστικών μου (έβαλα τα conti trail attack 2) ζήτησα από τον μηχανικό μου να περάσουμε και τις τετραπίστονες Nissin που έχω εδώ και καιρό και δεν αξιώθηκα να τις περάσω. Αποστάτες φυσικά made by @ammoulianiotis (φωτογραφίες συντόμως). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το φρένο είναι πολύ μαλακό και δεν βλέπω καμία διαφορά σε σχέση με πριν. Εξάερωση έγινε κανονικά. Τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω ότι δεν έχω αλλάξει ακόμα τρόμπα (φοράω 14άρα και περιμένω την 16άρα να μου έρθει). Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 10:44 am

@p@r@d3kt0s έγραψε:
Σήμερα με την ευκαιρία της αλλαγής των ελαστικών μου (έβαλα τα conti trail attack 2) ζήτησα από τον μηχανικό μου να περάσουμε και τις τετραπίστονες Nissin που έχω εδώ και καιρό και δεν αξιώθηκα να τις περάσω. Αποστάτες φυσικά made by @ammoulianiotis (φωτογραφίες συντόμως). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το φρένο είναι πολύ μαλακό και δεν βλέπω καμία διαφορά σε σχέση με πριν. Εξάερωση έγινε κανονικά. Τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω ότι δεν έχω αλλάξει ακόμα τρόμπα (φοράω 14άρα και περιμένω την 16άρα να μου έρθει). Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό;

η 14 ειναι μικρή εγω οταν εβαλα 4πιστονες μεχρι να μου ερθει και εμενα η 16 (δε μπορουσα να περιμένω) ειχα μη σου πω και χειροτερα φρενα απο πριν.
με τη 16 ειναι μια χαρα . cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@p@r@d3kt0s

@p@r@d3kt0s

Ηλικία : 47
Τόπος : Πολύγυρος Χαλκιδικής
Registration date : 02/04/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 10:57 am

metallidhs έγραψε:

η 14 ειναι μικρή εγω οταν εβαλα 4πιστονες μεχρι να μου ερθει και εμενα η 16 (δε μπορουσα να περιμένω) ειχα μη σου πω και χειροτερα φρενα απο πριν.
με τη 16 ειναι μια χαρα . cheers
Να σου πω την αλήθεια κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω: χειρότερα φρένα από πριν. Οπότε περιμένω να βάλω την 16άρα και να δω πραγματικά φρένα. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.  merci 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αchilleas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Αchilleas

Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Registration date : 06/04/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 11:26 am

θα πρέπει να κάνεις λίγα χλμ έτσι ώστε να πατήσουν καλά τα τακάκια...δυο-τρεις φορές εξαέρωση ακόμη και θα δείς διαφορά προς το καλύτερο...ακόμη και πριν βάλεις την 16άρα αντλία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@p@r@d3kt0s

@p@r@d3kt0s

Ηλικία : 47
Τόπος : Πολύγυρος Χαλκιδικής
Registration date : 02/04/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 12:32 pm

Αchilleas έγραψε:
θα πρέπει να κάνεις λίγα χλμ έτσι ώστε να πατήσουν καλά τα τακάκια...δυο-τρεις φορές εξαέρωση ακόμη και θα δείς διαφορά προς το καλύτερο...ακόμη και πριν βάλεις την 16άρα αντλία.
Μέχρι τώρα έκανα καμιά 80αριά χλμ οπότε λες να ξαναπάω για εξαέρωση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αchilleas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Αchilleas

Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Registration date : 06/04/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 12:44 pm

Καλό θα του κάνεις...δέκα λεπτά δουλειά είναι  Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@p@r@d3kt0s

@p@r@d3kt0s

Ηλικία : 47
Τόπος : Πολύγυρος Χαλκιδικής
Registration date : 02/04/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 20, 2014 12:46 pm

Ok θα το ξαναπάω για εξαέρωση να δούμε τι θα γίνει. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2014 10:08 am

Βρέθηκα κι εγώ με δύο Tokico στο χέρι.  Very Happy 

Σήμερα πήρα την τρόμπα του ποδηλάτου, έχωσα στο σπείρωμα του banjo bolt το κατάληλο εξάρτημα και πφφφσσσ....κλακ! πετάχτηκαν έξω τα έμβολα:   Shocked 


Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 PICT0003_zpsdf93226e
 

 Suspect  
Οι δαγκάνες φαίνονται σε καλή κατάσταση εξωτερικά. Αλλά τα έμβολα την έχουν την μούργα τους!....
 scratch 

Πάντως τα εμβολάκια βγήκαν ολα με προθυμία έξω αν και δεν συναντήθηκαν ακριβώς στη μέση. Μικρό το κακό πιστεύω. Νομίζω θα δουλέψουν και χωρίς να τις πειράξω.

Μια όμως που τις έχω στο χέρι, πως να το προχωρήσω τώρα; Να τα καθαρίσω επιφανειακά, εκεί στην άκρη που έχει μαζευτεί βασικά η μούργα ή να τα βγάλω όλα έξω για σχολαστικό καθαρισμό;
Θα χρειαστεί να ανοίξω την δαγκάνα για να τα βγάλω έξω; Πάντως αυτές οι τορξ οι βίδες που την δένουν δεν έδειξαν διάθεση να ξεσφίξουν με ένα απλό κατσαβίδι!  Rolling Eyes

Να αγοράσω κιτ για γενική επισκευή δεν με παίρνει άμεσα. Στο μέλλον θα δούμε.

Μπαι δε γουέι, πόσο πάχος υλικού έχουν τα καινούρια τακάκια;

 study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 22, 2014 8:30 pm

Πέρα απο την μουργα που φαινετε στα πιστονια βλέπω οτι έχει και στην βαση!
Οπωτε ή παίρνεις οδοντόβουρτσα χλιαρό νεράκι , ήπιο σαπούνι και ξεκινά ενα καλό και σχολαστικό καθάρισμα ή πετάς τα πιστονια εξω και την κανεις καινούργια (ευκαιρία να ελενξεις και τις τσιμουχες για τυχών φθορά)!
Όπως και να έχει κάνε καλό στέγνωμα με καθαρό πανί και περνά και λίγο υγρό φρένων στα πιστονακια (και στις τσιμουχες αν τα άνοιξεις)
Για να τις άνοιξε ις θα χρειαστείς wd40 και καλη καστανιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2014 3:10 pm

endurasx έγραψε:
Πέρα απο την μουργα που φαινετε στα πιστονια βλέπω οτι έχει και στην βαση!
Οπωτε ή παίρνεις οδοντόβουρτσα χλιαρό νεράκι , ήπιο σαπούνι και ξεκινά ενα καλό και σχολαστικό καθάρισμα ή πετάς τα πιστονια εξω και την κανεις καινούργια (ευκαιρία να ελενξεις και τις τσιμουχες για τυχών φθορά)!
Όπως και να έχει κάνε καλό στέγνωμα με καθαρό πανί και περνά και λίγο υγρό φρένων στα πιστονακια (και στις τσιμουχες αν τα άνοιξεις)
Για να τις άνοιξε ις θα χρειαστείς wd40 και καλη καστανιά!

Έχω ένα κατσαβίδι τύπου "Τ". Αν δεν τα καταφέρω μ αυτό να ξεκολλήσω τις βίδες, θα χρειαστεί να αγοράσω καρυδάκι τορξ.
Έτσι κι αλλιώς τα εργαλεία δεν είναι ποτέ "πεταμένα λεφτά"!
ΟΚ, βλέποντας και κάνοντας...
Σε ευχαριστώ!

 study 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2014 7:44 pm

Με το "Τ" χλωμό σε κόβω να τις ξεβιδωνεις εκτός εαν οι δαγκάνες είναι πανω σε μηχανή βιδομενες και καταφέρεις να τις ξελασκαρεις!
Αν τις εχεις στα χέρια σου ακόμα και ή καστανιά θα σε δυσκολέψει αρκετά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2014 11:58 am

Λέω να τις τυλίξω με πανί και να τις πιάσω προσεκτικά στη μέγγενη.
Θα την βρώ την άκρη. Δεν είμαι "κουλοχέρης"!  Laughing 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ammoulianiotis
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
ammoulianiotis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
Registration date : 09/09/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2014 2:08 pm

Χείρων έγραψε:
Λέω να τις τυλίξω με πανί και να τις πιάσω προσεκτικά στη μέγγενη.
Θα την βρώ την άκρη. Δεν είμαι "κουλοχέρης"!   Laughing 

Με το πανι ομως υπαρχει πιθανοτητα να μην ειναι σταθερα...
Αν εχεις καμια λαμαρινα θα κανει καλυτερη δουλεια απο το πανι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stilo-club.gr
THEOD



Registration date : 11/05/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 8:42 am

Μήπως κανείς που έχει ασχοληθεί με το θέμα αναγνωρίζει από την φωτό από τι μηχανάκι προέρχονται οι NISSIN που φοράει το Στρώμα μου ?
Ή ακόμα καλύτερα να γνωρίζει τον κωδικό για τα τακάκια τους (ζητάω πολλά εεε???  Embarassed ) ?

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 D5054d00-f12a-4980-9e52-998f1afe8b33_zps4623c750
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 46
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 9:16 am

THEOD έγραψε:
Μήπως κανείς που έχει ασχοληθεί με το θέμα αναγνωρίζει από την φωτό από τι μηχανάκι προέρχονται οι NISSIN που φοράει το Στρώμα μου ?
Ή ακόμα καλύτερα να γνωρίζει τον κωδικό για τα τακάκια τους  (ζητάω πολλά εεε???  Embarassed ) ?

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 D5054d00-f12a-4980-9e52-998f1afe8b33_zps4623c750
cbr 929, cbr 954 και και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THEOD



Registration date : 11/05/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 9:25 am

Thanks φίλε  geia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THEOD



Registration date : 11/05/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 11:14 am

Μια ερώτηση ακόμα χωρίς να σας τα πολυζαλίζω με λεπτομέρειες.
Στο 1000άρι φορώ τις NISSIN που βλέπετε στην φωτό 2 ποστ πιο πίσω.
Αν και 4πίστονες δεν έχω την δύναμη και την αίσθηση που θα ήθελα και θα περίμενα από 4πίστονα φρένα.
Από την άλλη, έτσι πήρα το μηχανάκι και δεν έχω συγκριτική αίσθηση για να μπορώ να κρίνω κατά πόσο είναι καλύτερες οι χειρότερες σε σχέση με τις μαμίσιες (πάντως μου δωθήκανε κι αυτές κι έτσι αν χρειστεί μπορώ να το ξαναγυρίσω στην μαμά κατάσταση).
Διαβάζω εδώ ότι για να αποδώσουν καλά οι 4π δαγκάνες είναι σημαντικό να έχει γίνει σωστή δουλειά σε τοποθέτηση, κεντράρισμα κλπ. Εγώ όμως δεν έχω τον χρόνο για μαστορέματα και πειραματισμούς και εδώ που τα λέμε με τα φρένα δεν είναι να κάνεις πειράματα...
Και λέω λοιπόν
Υπάρχει στην Αθήνα κάποιος μάστορας που να έχει ξανασχοληθεί και να είναι εξοικειωμένος με τέτοιου είδους επεμβάσεις-μετατροπές στο Στρώμα που να κάνει κατ' αρχάς έναν πλήρες έλεγχο-σέρβις και να τσεκάρει αν όλα έχουν γίνει σωστά (κεντραρίσματα, σωστή τοποθέτηση, σωστά τακάκια, λειτουργία εμβόλων, εξαέρωση κλπ), και σε 2ο βαθμό αν χρειαστεί να επέμβει παραπέρα (πχ σωληνάκια υψηλής) ???
Σκέφτηκα το Brake shop στην Καλλιρόης αλλά λέω μήπως εσείς έχετε καμιά καλύτερη πρόταση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 35
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 12:34 pm

μοτο ιωανιδης αγ δημητριου 64 πειραιας... εκει παω και κανει τετοιες επεμβασεις... θα κανουν και αλλοι λογικα αλλα δεν ξερω ποιοι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THEOD



Registration date : 11/05/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 09, 2014 9:46 am

Μάλλον θα κάτσω να ασχοληθώ μόνος μου και θα το πάρω βήμα-βήμα, οπότε προβλέπω να σας ζαλίσω αρκετά... Embarassed 
Διάβασα σχεδόν όλο το thread και κατάλαβα σε γενικές γραμμές αλλά έχω μερικές απορίες.

Στις NISSIN (CBR 954, 959 κλπ) σε ποιό σημείο ακριβώς μετράμε για να δούμε αν είναι κεντραρισμένες καλά με την δισκόπλακα ? (στις πρώτες σελίδες του thread απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να είχαν ποσταριστεί κάποιες επεξηγηματικές φωτό οι οποίες όμως πλέον δεν υπάρχουν...).
Μετράμε με τακάκια ή χωρίς αυτά ?
Αν χρειαστούν αποστατικές ροδέλες από που τις παίρνουμε ? (κάπου πήρε το μάτι μου ένα μαγαζί στο Βοτανικό αλλά τ'οχασα και δεν μπορώ να το ξαναβρώ...)
Πέρα από το πάχος που θα χρειαστεί για το κεντράρισμα (θα πάρω διάφορα για να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα) ποια άλλη διάσταση ζητάμε για τις ροδέλλες ? (Μ10 ?, Μ8 ?, εξωτερ. διάμετρο ?, κλπ). Θέλω να πεταχτώ να πάρω μερικές πριν καν ξεκινήσω μετρήματα-λυσίματα κλπ
Αν χρειαστεί να μπουν ροδέλλες αυτές που μπαίνουν ? Στις βίδες αποστατών-μπότας ή στις βίδες αποστατών δαγκάνας ?

Αυτές τις απορίες έχω σε 1η φάση. όποιος είναι εύκαιρος να απαντήσει θα του είμαι υπόχρεος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 10, 2014 7:19 am

Μετράς με καινούργια τακάκια και αν χρειαστεί ροδέλα τοτε μπαίνει αναμεσα μπότα αποστάτη!
Τώρα όσον αφορα διαστάσεις δεν γνωρίζω αλλά μια βόλτα και στην Σπύρου Πάτση θα σου πουν απο που να πάρεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
s.p 650

s.p 650

Ηλικία : 41
Τόπος : ΜΕΓΑΡΑ
Registration date : 06/02/2013

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 29 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 03, 2016 11:16 am

Καλησπέρα στην παρέα..μια ερώτηση. Νισσιν δαγκάνες από z x 9r κάνουν θα βρω αποστάτες ?? ευχαριστώ ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 29 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: