Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 17:13

terino έγραψε:
Αυτά από εμένα, περιμένω τον αντίλογο! Rolling Eyes
αντιλογος!
Laughing Laughing

tazakos έγραψε:
κ στο όλο θέμα η παπαριά είναι ότι ο μαλάκας μπορεί να αλλάξει κατά ένα χιλιοστό το σχέδιο στο αφτάκι του αποστάτη κ να τον διορθώσει...ο μπίνζης το έκανε μόνος του πέρισυ κ τους έδινε πένα.
οντως, γαιτι δεν το διορθωνει τοσο καιρο??

ο μπινζης δεν ασχολειται καθολου πια? δλδ αν παμε σαν απλοι πελατες και οχι σαν φορουμ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 18:00

Άσχετο, όποιος φοράει Nissin και θέλει να κάνει σέρβις ας το ξανασκεφτεί! Τα ανταλλακτικά (τσιμούχες) υπάρχουν στον Σαρακάκη αλλά για μαντέψτε τιμή που άκουσα για τις δυο δαγκάνες????


133 ευρώ! Ναι εκατόν τριάντα τρία! Μια χαρά είναι και έτσι οι δαγκάνες! Σούπερ! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 18:10

terino έγραψε:
Άσχετο, όποιος φοράει Nissin και θέλει να κάνει σέρβις ας το ξανασκεφτεί! Τα ανταλλακτικά (τσιμούχες) υπάρχουν στον Σαρακάκη αλλά για μαντέψτε τιμή που άκουσα για τις δυο δαγκάνες????


133 ευρώ! Ναι εκατόν τριάντα τρία! Μια χαρά είναι και έτσι οι δαγκάνες! Σούπερ! Very Happy

Για τα στρόγγυλα τσιμουχάκια μόνο???
Δεν το έψαξα, προς το παρόν όλα καλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 18:12

Δύο στρογγυλά για κάθε πιστόνι, σύνολο 8 δηλαδή, και το τσιμουχάκι που στεγανοποιεί τα δύο μισά της δαγκάνας, ένα και ένα δύο σύνολο!

Γενικό σύνολο δέκα τσιμουχάκια, 133 ευρώ! 13,3 ευρώ το κάθε τσιμουχάκι, τσάμπα πράμα από τον κύριο Σαρακάκη!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 44
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 18:26

terino έγραψε:
Δύο στρογγυλά για κάθε πιστόνι, σύνολο 8 δηλαδή, και το τσιμουχάκι που στεγανοποιεί τα δύο μισά της δαγκάνας, ένα και ένα δύο σύνολο!

Γενικό σύνολο δέκα τσιμουχάκια, 133 ευρώ! 13,3 ευρώ το κάθε τσιμουχάκι, τσάμπα πράμα από τον κύριο Σαρακάκη!!


Shocked
Είσαι σίγουρος οτι η τιμή ειναι μόνο για τα τσιμουχάκια?
....μήπως αναφέρεσαι στο κιτ που περιλαμβάνει και τα πιστόνια για κάθε δαγκάνα μαζί???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 18:34

al_tzamp έγραψε:
terino έγραψε:
Δύο στρογγυλά για κάθε πιστόνι, σύνολο 8 δηλαδή, και το τσιμουχάκι που στεγανοποιεί τα δύο μισά της δαγκάνας, ένα και ένα δύο σύνολο!

Γενικό σύνολο δέκα τσιμουχάκια, 133 ευρώ! 13,3 ευρώ το κάθε τσιμουχάκι, τσάμπα πράμα από τον κύριο Σαρακάκη!!


Shocked
Είσαι σίγουρος οτι η τιμή ειναι μόνο για τα τσιμουχάκια?
....μήπως αναφέρεσαι στο κιτ που περιλαμβάνει και τα πιστόνια για κάθε δαγκάνα μαζί???

100% Επειδή μου έπεσε το σαγόνι όταν άκουσα την τιμή, το διπλοτσέκαρα για να είμαι σίγουρος!

Edit:

Δες εδώ, μιλάμε για το 1 και το 2 επί τέσσερις φορές το καθένα συν το 6 επί δύο!
Σε αυτό το site σύνολο 77 ντολαρς... στον σαρακάκη 133 γιουρος!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:14

Αφελής ερώτηση pale ...Ποιά πρέπει να είναι τα ''συμπτώματα'' που πρέπει να παρατηρήσω ώστε να καταλάβω πως πρέπει να προβώ σε service δαγκανών?Τις Nissin έχω και γώ Λευτέρη scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:26

groi1000 έγραψε:
Αφελής ερώτηση pale ...Ποιά πρέπει να είναι τα ''συμπτώματα'' που πρέπει να παρατηρήσω ώστε να καταλάβω πως πρέπει να προβώ σε service δαγκανών?Τις Nissin έχω και γώ Λευτέρη scratch

Δεν νομίζω ότι οι δαγκάνες χαλάνε έτσι εύκολα... απλά εγώ είμαι κολλημένο μυαλό και τα ψειρίζω όλα. Εγώ το σκέφτηκα ως εξής, ήρθαν στα χέρια μου ένα ζευγάρι δαγκάνες μεταχειρισμένες που δεν ξέρω πως τους φερόταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (και πως να τους φερθεί άλλωστε? να τις μαστιγώνει?) οπότε σκέφτηκα "δεν κάνω ένα συμμάζεμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?

Έφαγα την πόρτα μου από τον Σαρακάκη και δεν κάνω τίποτα! Το μόνο που θα συνιστούσα να έχεις το νου σου που και που (αρκετά αραιά όμως) είναι τα πιστόνια και το κατά πόσο κινούνται ελεύθερα μέσα έξω. Αν βλέπεις και ψιλοκομπιάζουν, βάζεις λίγο γρασσάκι ειδικό για τα o-ring εκεί πάνω στο πιστόνι, το πας μέσα έξω 2-3 φορές να απλωθεί και να πάει παντού και τέλος! Είσαι άρχοντας. Εγώ τουλάχιστον αυτό σκοπεύω να κάνω! Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:30

terino έγραψε:
groi1000 έγραψε:
Αφελής ερώτηση pale ...Ποιά πρέπει να είναι τα ''συμπτώματα'' που πρέπει να παρατηρήσω ώστε να καταλάβω πως πρέπει να προβώ σε service δαγκανών?Τις Nissin έχω και γώ Λευτέρη scratch

Δεν νομίζω ότι οι δαγκάνες χαλάνε έτσι εύκολα... απλά εγώ είμαι κολλημένο μυαλό και τα ψειρίζω όλα. Εγώ το σκέφτηκα ως εξής, ήρθαν στα χέρια μου ένα ζευγάρι δαγκάνες μεταχειρισμένες που δεν ξέρω πως τους φερόταν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (και πως να τους φερθεί άλλωστε? να τις μαστιγώνει?) οπότε σκέφτηκα "δεν κάνω ένα συμμάζεμα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο?

Έφαγα την πόρτα μου από τον Σαρακάκη και δεν κάνω τίποτα! Το μόνο που θα συνιστούσα να έχεις το νου σου που και που (αρκετά αραιά όμως) είναι τα πιστόνια και το κατά πόσο κινούνται ελεύθερα μέσα έξω. Αν βλέπεις και ψιλοκομπιάζουν, βάζεις λίγο γρασσάκι ειδικό για τα o-ring εκεί πάνω στο πιστόνι, το πας μέσα έξω 2-3 φορές να απλωθεί και να πάει παντού και τέλος! Είσαι άρχοντας. Εγώ τουλάχιστον αυτό σκοπεύω να κάνω! Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω!
Εντάξει Λευτέρη,σ'ευχαριστώ φίλε.Και μένα μου κόπηκε η φόρα σκεπτόμενος το κόστος Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:30

1. Κεντράρισμα? -ΟΚ!
2. Τακάκια? -ΟΚ!
3. Υγρά/ Εξαέρωση? -ΟΚ/ΟΚ!

Εξακολουθείς να έχεις "αδύναμο" φρενάρισμα? -Τσιμούχες πιστονιών...
Μη περιμένεις βέβαια διαρροή υγρών από τη τσιμούχα...
Μπορεί απλά να έχει δυσκολία στην κίνησή του το πιστόνι...

Γενικότερα, η αλλαγή στα τσιμουχάκια αυτά είναι μέσα στο πλάνο συντήρησης
μια μοτό...
Μετά από αρκετά χιλάδες χιλιόμετρα όμως...
ίσως μετά από τα 50Κ-60Κ...
Κι ίσως λέω λίγα...

Στην περίπτωση τη δικήμας όμως που είναι μεταχείρω οι δαγκάνες (και σχετικά παλιές)
και δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες αποθήκευσής τους (ποιας???) μπορεεί και να είναι
απαραίτητη πολύ νωρίτερα...
Το φρενάρισμα θα σου δείξει...

Αυτά ξέρω εγώ...

EDIT: Όταν τις παρέλαβα, τις άνοιξα στη μέση κι έλεγξα τα τσιμουχάκια.
Γενικά, ήταν σε καλή κατάσταση.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gmavrid στις Τετ Φεβ 09 2011, 19:34, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:31

groi1000 έγραψε:

Εντάξει Λευτέρη,σ'ευχαριστώ φίλε.Και μένα μου κόπηκε η φόρα σκεπτόμενος το κόστος Evil or Very Mad


Που να του καεί το βίντεο του π@ύστη του Σαρακάκη!! Σταδιάλα.... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:34

gmavrid έγραψε:
Στην περίπτωση τη δικήμας όμως που είναι μεταχείρω οι δαγκάνες (και σχετικά παλιές)
και δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες αποθήκευσής τους (ποιας???) μπορεεί και να είναι
απαραίτητη πολύ νωρίτερα...
Το φρενάρισμα θα σου δείξει...
Αυτό είναι που με απασχολεί Γιώργη,γι'αυτό και ρώτησα τον Λευτέρη Rolling Eyes
Το φρενάρισμά μου έχει ''θεματάκι'' Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:38

Εξασφάλισε πρώτα ό,τι όλα τα άλλα δεν συντρέχουν και μετά το βλέπεις αυτό...
Στην τελική, μπορεί να μην είναι ανάγκη να πας σε αλλαγή,
απλά να κάνεις αυτό το γρασάρισμα που λέει ο terino πιο πάνω.
2-3 φορές μέσα έξω για να "δουλέψει" με λίπανση το πιστόνι...
Είναι πολύ σωστό και ξέχασα να το αναφέρω...
Είναι μία διαδικασία που θα έπρεπε να γίνεται απαραίτητα κατά την τοποθέτηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:41

Άλλη αφελής ερώτηση ->Ποιό λιπαντικό προτείνετε ή κάνουν όλα?Ρωτάω γιατί στο νησί δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία και θέλω να το δοκιμάσω άμεσα silent merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:44

gmavrid έγραψε:

EDIT: Όταν τις παρέλαβα, τις άνοιξα στη μέση κι έλεγξα τα τσιμουχάκια.
Γενικά, ήταν σε καλή κατάσταση.

Τις άνοιξες, τις τσέκαρες και τις ξαναέκλεισες? Το σκέφτομαι να το κάνω και εγώ αλλά φοβόμουν μη χαλάσω καμιά τσιμούχα και τα δίνω κερατιάτικα μετά... υποθέτω πως είναι εύκολο για να το λες έτσι χαλαρά, ε?


groi1000 έγραψε:
Άλλη αφελής ερώτηση ->Ποιό λιπαντικό προτείνετε ή κάνουν όλα?Ρωτάω γιατί στο νησί δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία και θέλω να το δοκιμάσω άμεσα

Σε αυτό δεν έχω άποψη, δεν το έχω ξανακάνει οπότε και εγώ είμαι στο ψάξιμο, έχω την εντύπωση πως ο bretsos έχει αναφερθεί σε κάτι τέτοιο παρόμοιο σχετικά πρόσφατα... αλλά και να μην έχει αναφερθεί, θα ξέρει ΣΙΓΟΥΡΑ!!

Χρήστο τα φώτα σου! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 44
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:51

gmavrid έγραψε:
1. Κεντράρισμα
2. Τακάκια
3. Υγρά/ Εξαέρωση

Υπο κανονικές συνθήκες αυτά ειναι αρκετά!
το κεντράρισμα ειναι για όσους χρησιμοποιούν αποστάτες φαντάζομαι και ειναι αρκετοι εδώ μεσα, ε gmavrid???

όσο για τακάκια πιστέυω δεν χρειάζονται διευκρινήσεις... φαίνονται πότε ήρθε η ώρα τους!

εκεί που θέλω να τονίσω την προσοχή σας ειναι τα υγρά φρένων!
καθε πότε κάνετε εξαέρωση???
Πόσοι από εδώ τα αλλάζουν στα service τους....????
το manual λεει κάθε 2 χρόνια, ...μή τα ξεχνάτε!



Και στο θέμα μας...το service στις δαγκανες!

Εκεί, θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός στο να βάλω δαγκάνες μεταχειρισμένες χωρίς συντήρηση...
τα 3 σημέια που ανέφερε ο mavrid ειναι οταν εχεις δεδομένο οτι οι δαγκάνες ειναι οκ.
Αν τις πάρεις μεταχειρ. δεν ειναι πιά δεδομένο για μένα... και μιλάμε για φρένα έτσι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:57

Βάζεις φωτιές τώρα αλλά δε μπορώ να πώ ότι έχεις και άδικο scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 19:59

Εγώ χρησιμοποιώ για αυτή την δουλειά το αντιτριβικό της souper Dynamic όπου θεωρώ πως είναι οτι καλύτερο. εκτός ότι λιπαίνει καλά δημιουργεί και ένα φιλμ προστασίας πάνω στις επιφάνειες.
Μπορείς να χρησιμοποίησης σπρέι αλυσίδας αρκεί να μην είναι κολλώδες και όποιο άλλο λιπαντικό είναι ασφαλές για τσιμούχες.
Λευτέρη θα σου πρότεινα να μην τις ανοίξεις τις δαγκάνες γιατί αν φύγει κάποιο τσιμουχάκι δεν υπάρχει ξανά περίπτωση να κάτσει σωστά μέσα στην πατούρα του ξεχειλώνει.
Πλύντες καλά με ζεστό νερό και υγρό απορρυπαντικό πλυντηρίου, λάδωσε και θα είσαι μια χαρά!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:04

Εδώ --> Συντήρηση πλευστής δαγκάνας.



Απλά, τις άνοιξα στη μέση και είδα και το εσωτερικό τσιμουχάκι
που υπάρχει εκεί που περνάνε τα υγρά από τη μία μεριά στην άλλη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:06

gmavrid έγραψε:
Εδώ --> Συντήρηση πλευστής δαγκάνας.



Απλά, τις άνοιξα στη μέση και είδα και το εσωτερικό τσιμουχάκι
που υπάρχει εκεί που περνάνε τα υγρά από τη μία μεριά στην άλλη...

+650

μετα απο αυτο αλλα φρενα λεμε cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:10

al_tzamp έγραψε:
το κεντράρισμα ειναι για όσους χρησιμοποιούν αποστάτες φαντάζομαι και ειναι αρκετοι εδώ μεσα, ε gmavrid???

Σωστός...

al_tzamp έγραψε:
Πόσοι από εδώ τα αλλάζουν στα service τους....????
το manual λεει κάθε 2 χρόνια, ...μή τα ξεχνάτε!

Ακόμα πιο σωστός...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:12

Διαφωτιστικότατο το βιντεάκι Γιώργη αλλά τα υλικά μου φάνηκαν ''εξωτικά''/όπως και το εργαλειάκι για τα πιστονάκια pale Στα μάτια μου πάντα,μή με κράξετε πάλι Crying or Very sad No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:17

Αλέξανδρε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
τα φρένα του άβαταρ μου κάνουν κοντά στα δυο χιλιάρικα και είναι από τα καλύτερα της αγοράς.
Δεδομένου του προβληματικού φρεναρίσματος που έχει το vstrom και ειδικά το 1000άρι αποφάσισα να τα σκάσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Μιλάμε πάντα για τα φρένα έτσι που σε πολλές περιπτώσεις θα σώσουν την ζωή μας και θα κρατήσουν ασφαλείς την σωματική μας ακεραιότητα!!
Αγοράζεις μεταχ. δαγκάνες από μηχανάκι που τα φόρεσε το έτος 2000........
το λιγότερο που θα έκανα ήταν μια συντήρηση όσο και αν μου στοίχιζε και έτσι απλά έχεις ξανά καινούριες δαγκάνες.
Καταλαβαίνω και το σέβομαι πως τα φράγκα στις μέρες μας δεν περισσεύουν σε κανέναν αλλά ξανά λέω μιλάμε για φρένα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:19

Λες να τα χτυπήσω από εξωτερικό και να συγκρατηθώ για μερικές μέρες μέχρι να έρθουν?



Γιατί 133 ευρώ στον μ@λ@κ@ δεν δίνω!! Για κανένα λόγο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 8 Icon_minitimeΤετ Φεβ 09 2011, 20:34

groi1000 έγραψε:
Διαφωτιστικότατο το βιντεάκι Γιώργη αλλά τα υλικά μου φάνηκαν ''εξωτικά''/όπως και το εργαλειάκι για τα πιστονάκια

Μιτοτσίμπιδο με μαλακό πανί από μέσα για να μην τα χαράξεις κι είσαι OK...

Χρήστο μ' κι εμείς δεν παίζουμε με τη ζωή μας...
Αν αντιληφθώ κάτι θα επέμβω...

@Terino, αν έτσι νιώσεις καλύτερα κάνε το!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 8 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: