Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 20:25

MILT έγραψε:


Ξανατοποθετουμε το παξιμαδι και σφιγγουμε με το 13 ισα που να πατησει τη ροδελα

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 DSC04078


Σε αυτό που κάνετε,μήπως θα ήταν καλύτερο,αντί για την ροδελίτσα,να βάλετε 1 γκρόβερ (αυτό με τα πολλά δοντάκια όχι το απλό) Wink ...........χωρίς πολύ σφίξιμο(εννοείται)





..............................λέω γω τώρα.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 20:33

spyrosk58 έγραψε:


Προσωπικά, λοιπόν, το μόνο που θα κάνω σε πρώτη φάση, είναι να αλλάξω τα amsoil και να βάλω άλλα, ποσότητα 500ml + λίγο αντιτριβικό superdynamic.

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το κάνω (μάλλον το Σάββατο στο "γνωστό" Very Happy συνεργείο)


............άρχισες και βάζεις μυαλό παππούκα ? Very Happy

Πάρε κανά υπογλόσιο πριν κοιτάξεις τα 400μλ που θα βγάλεις affraid


......ρε ποιό εφημερεύει το Σάββατο ??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 20:44

Απλα καθοδηγητικοτατο το φωτορεπορταζ..!!!
Ευγε Μιλτο...


Μια ερωτηση..
Αν γινει η μοντα πριν βαλουμε για πρωτη φορα τα ιντι μεσα, δεν μπορει να γινει και χωρις να βγαλουμε το καλαμι..??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 22:20

SuzukiFreak έγραψε:
Απλα καθοδηγητικοτατο το φωτορεπορταζ..!!!
Ευγε Μιλτο...


Μια ερωτηση..
Αν γινει η μοντα πριν βαλουμε για πρωτη φορα τα ιντι μεσα, δεν μπορει να γινει και χωρις να βγαλουμε το καλαμι..??


Σαφως και μπορει να γινει. Και τωρα γινοταν που υπηρχει το ιντι μεσα, αλλα ειναι λιγο ζορικο να το ψαρεψεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 22:27

hargoul έγραψε:
SuzukiFreak έγραψε:
Απλα καθοδηγητικοτατο το φωτορεπορταζ..!!!
Ευγε Μιλτο...


Μια ερωτηση..
Αν γινει η μοντα πριν βαλουμε για πρωτη φορα τα ιντι μεσα, δεν μπορει να γινει και χωρις να βγαλουμε το καλαμι..??


Σαφως και μπορει να γινει. Και τωρα γινοταν που υπηρχει το ιντι μεσα, αλλα ειναι λιγο ζορικο να το ψαρεψεις

με μαγνήτη στην άκρη ενός παλουκιού. Ακόμα κ σκουπόξυλο κάνει, αφου το καλάμι είναι αρκετά παχύ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
gabadoo

gabadoo

Registration date : 08/04/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 22:47

study study

Πολυ σκεψη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 22:56

hargoul έγραψε:
SuzukiFreak έγραψε:
Απλα καθοδηγητικοτατο το φωτορεπορταζ..!!!
Ευγε Μιλτο...


Μια ερωτηση..
Αν γινει η μοντα πριν βαλουμε για πρωτη φορα τα ιντι μεσα, δεν μπορει να γινει και χωρις να βγαλουμε το καλαμι..??


Σαφως και μπορει να γινει. Και τωρα γινοταν που υπηρχει το ιντι μεσα, αλλα ειναι λιγο ζορικο να το ψαρεψεις

........πανεύκολο psarema ...............άμα ξέρεις.......βέβαια !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Σεπ 27 2010, 23:00

mikios έγραψε:


με μαγνήτη στην άκρη ενός παλουκιού. Ακόμα κ σκουπόξυλο κάνει, αφου το καλάμι είναι αρκετά παχύ...

Ελβετάτσι........................υπάρχει και πιο ΕΥΚΟΛΟΣ τρόπος.......... kolaraki


........δεν σου λέω-δεν σου λέω......να σκάσεις-να σκάσεις.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 00:05

Ντανγκε.. I love you I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 02:26

adder έγραψε:
αν δεν κανουμε αυτην την μετατροπη μπορουμε να βαλουμε 7 αρι?

Μπορεις, θα γλυκανει ελαχιστα ο θορυβος, θα γινει ακομη πιο σκληρο


gmavrid έγραψε:
Πρότεινες άνοιγμα των οπών προς τα επάνω,
αλλά αν είδα καλά εσύ τις λίμαρες και προς τα κάτω...
Γιατί αν επιτρέπεται?

Απο το υψος της οπης ρυθμιζεις το κατωφλι της επιταχυνσης απο το οποιο αρχιζει να ρεει λαδι μεσα απο την αδρανειακη. Η διανοιξη προς τα επανω ειναι μια εναλλακτικη του αδυνατισματος (κοψιματος) του ελατηριου. Εχοντας την βαλβιδα στο χερι μελετησα το ποσοστο της επιταχυνσης που χρειαζεται για να ανοιξει. Αυτο φανταστηκα οτι επρεπε να κανω σαν βελτιωση και μου βγηκε.


V.Stratos έγραψε:
Τελικά τα βελτιωτικά προιόντα μεγάλων οίκων θέλουν και κατ'ιδίαν tuning ?

Τα inti αυτά είναι universal ? Δλδ όσες μοτό έχουν το ίδιο πάχος μπουκάλας
δέχονται τα ίδια ?? Λογικά..ε ?

Η συντριπτικη πλειοψηφια στην αγορα αφορα generic προϊοντα, ακομη και σε περιπτωσεις που ο κατασκευαστης ισχυριζεται το αντιθετο.


moystakias έγραψε:
Έχει δοκιμάσει κανένας τα emulators tης racetech?

Και εαν ναί εντυπώσεις?

Πολυ απλοϊκη φιλοσοφια, ειναι ενα απλο reed που καθεται κι αυτο με την πιεση του ελατηριου πανω στο damping rod. Προσωπικη γνωμη απο το μηχανακι του φανη που τα τοποθετησαμε ειναι οτι δεν πλησιαζει καν την 'εξυπνη' λειτουργια των intis. Προϋποθετει την διανοιξη των οπων στα damping rods (μη αναστρεψιμο σε εξαρτημα της μηχανης), την χρηση 15 SAE και το αποτελεσμα που εδωσε ηταν ενα πολυ απολυτο και σκληρο μπροστινο. Για ενα μηχανακι που θα τρεχει σε επιπεδη πιστα ειναι καλο setup.



spyrosk58 έγραψε:
...είμαι πεπεισμένος (σχεδόν) ότι το όποιο πρόβλημα υπάρχει, που δημιουργήθηκε σταδιακά γιατί όταν τα πρωτοβάλαμε κανένας μας δεν είχε πρόβλημα με θορύβους (γιατί γι αυτό και τη συμπεριφορά τους στις χαμηλές ταχύτητες πρόκειται κι όχι για την ουσιαστική δουλειά που κάνουν στην ανάρτηση) δημιουργήθηκε από τη μικρή ποσότητα και την ποιότητα του λαδιού (η ricor προτείνει ποσότητα λαδιού 5w όση προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής).

Προσωπικά, λοιπόν, το μόνο που θα κάνω σε πρώτη φάση, είναι να αλλάξω τα amsoil και να βάλω άλλα, ποσότητα 500ml + λίγο αντιτριβικό superdynamic.

Ειπαμε το Amsoil που προτεινει η Ricor αποδειχτηκε λαδι με χαμηλη λιπαντικη ικανοτητα, το χαμηλο του ιξωδες κατεστησε την κατασταση ακομη πιο τραγικη και γενικα το ολο συστημα 'επεσε' μετα απο καποιες χιλιαδες χιλιομετρα λογω λαδιου. Ακομη και τρια λιτρα λαδι να εβαζες θα ειχες ακριβως το ιδιο αποτελεσμα.
Εχοντας μελετησει και 'ακουσει' αρκετα intiminators στον δρομο καταλαβαμε εξαρχης που επασχαν (σαν αισθηση) και καταληξαμε στο να μειωσουμε την ποσοτητα του λαδιου δινοντας ετσι χωρο σε συμπιεσιμο αερα μεσα στο καλαμι σε μια προσπαθεια να αυξησουμε την ενδοτικοτητα του. Αυτο αν θες σαν μπακαλιστικο τροπο να πετυχουμε κατι τετοιο πρωτου βαλουμε χερι στην ιδια την βαλβιδα. Σε καθε περιπτωση ολα τα κινουμενα μερη με 400ml βρισκονται ποντισμενα στο λαδι με μεγαλο περιθωριο σταθμης. Δεν παιζει ποιον θεμα φθορας απο εκει.
Αλλαζοντας μονο λαδι οπως λες και βαζονας 500ml δεν λυνεις καποιο προβλημα, εχεις το ιδιο μπροστινο, ελαχιστα πιο σκληρο.


TomK8ww έγραψε:
Σε αυτό που κάνετε,μήπως θα ήταν καλύτερο,αντί για την ροδελίτσα,να βάλετε 1 γκρόβερ (αυτό με τα πολλά δοντάκια όχι το απλό) Wink ...........χωρίς πολύ σφίξιμο(εννοείται)

Το παξιμαδι ειναι αυτασφαλιστο και δεν γυριζει σε καμμια περιπτωση. Ανεφερα το "ισα που να πατησει" γιατι η βολτα ειναι αλουμινενια και δεν υπαρχουν εξαρτηματα που θελεουν καργαρισμα. Αυτο που μας ενδιαφερει εδω ειναι το να μην καλυπτει η πατουρα της ροδελας την αδρανειακη βαλβιδα γιατι ετσι χρειαζεται πολυ μεγαλη επιταχυνση για να αποκαλυφθουν οι θυριδες. Στην ουσια ολο το μυστικο στην μετατροπη βρισκεται στο αναποδογυρισμα της ροδελας και οχι στο λιμαρισμα των θυριδων.
Το λιμαρισμα γινεται για να υπαρξει η δυνατοτητα να βαλει κανεις λαδι με μεγαλυτερο ιξωδες με ολα τα ευργετικα επακολουθα.


SuzukiFreak έγραψε:
Αν γινει η μοντα πριν βαλουμε για πρωτη φορα τα ιντι μεσα, δεν μπορει να γινει και χωρις να βγαλουμε το καλαμι..??

Εννοειται.


mikios έγραψε:
με μαγνήτη στην άκρη ενός παλουκιού. Ακόμα κ σκουπόξυλο κάνει, αφου το καλάμι είναι αρκετά παχύ...

Ταλαιπα. Θα εχεις βγαλει τρια καλαμια μεχρι να το ψαρεψεις και αν σου κανει τη χαρη να ανεβει...


gabadoo έγραψε:
Πολυ σκεψη....

Πραγματι, το feedback ειναι πολυς σκεπτικισμος στο να λιμαρετε τρυπες.
Καποιος μελετησε, δοκιμασε, εφαρμοσε για να δωσει λυση στο πιατο. Αυτο δεν ειναι δεσμευτικο. Στο φορουμ ποσταρουμε γνωση απο μερακι για να αλληλοβοηθηθουμε. Δεν ειναι αγωνας του ποιος ειχε δικιο, ποιος δεν ειχε.
Αυτοι που εχουν εφαρμοσει τη συγκεκριμενη λυση εχουν αποψη. Μπορουν να την μοιραστουν αλλα οχι να την επιβαλουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
skal

skal

Ηλικία : 50
Τόπος : Australia
Registration date : 22/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:14

Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση……….. Παιδιά η μάλλον Μίλτο έχω μια απορία.... για τους κραδασμούς στο τιμόνι βοηθάει καθόλου; Γιατί λογικά οι κραδασμοί από τα πιρούνια περνάνε…… scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pitlane.gr
Kevin Tas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Kevin Tas

Ηλικία : 49
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Registration date : 14/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:31

spyrosk58 έγραψε:
Να πω κι εγώ τη masturbate μου που τα έχω καιρό.

Γενικώς τα intiminators είναι μια πάρα πολύ καλή προσθήκη στο μπροστινό, ειδικά σε συνδυασμό με τη γέφυρα.

Δεν έχω οδηγήσει ακόμα τη μηχανή του Μίλτου για να δω τη διαφορά από τη δική μου, που έχει τα intis ως έχουν και με μόνο 400ml Amsoil.

Αλλά είμαι πεπεισμένος (σχεδόν) ότι το όποιο πρόβλημα υπάρχει, που δημιουργήθηκε σταδιακά γιατί όταν τα πρωτοβάλαμε κανένας μας δεν είχε πρόβλημα με θορύβους (γιατί γι αυτό και τη συμπεριφορά τους στις χαμηλές ταχύτητες πρόκειται κι όχι για την ουσιαστική δουλειά που κάνουν στην ανάρτηση) δημιουργήθηκε από τη μικρή ποσότητα και την ποιότητα του λαδιού (η ricor προτείνει ποσότητα λαδιού 5w όση προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής).

Προσωπικά, λοιπόν, το μόνο που θα κάνω σε πρώτη φάση, είναι να αλλάξω τα amsoil και να βάλω άλλα, ποσότητα 500ml + λίγο αντιτριβικό superdynamic.

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το κάνω (μάλλον το Σάββατο στο "γνωστό" Very Happy συνεργείο)






Σπύρο το προηγούμενο Σάββατο πήγαμε κάποιοι και κάναμε διάφορα σετάπ από ιξώδες λαδιού αλλά και ποσότητες. Εγώ έβαλα 450ml και 5αρι Torco. Αποτέλεσμα ήταν ότι βελτιώθηκε το μπροστινό αλλά ο θόρυβος αν και μειωμένος υπάρχει. Άλλος έβαλε 7αρι και 480ml με καλύτερα αποτελέσματα με σχεδόν μηδενικό θόρυβο. Ο τρίτος έβαλε 10αρι και 400ml αποτέλεσμα πολύ καλή αίσθηση αλλά με θόρυβο. Μετά απο πολύ σκέψη και αφού δεν μπορούσα να να συμβιβαστώ με τον θόρυβο πήρα το ρίσκο να κάνω την μόντα του Μίλτου με 5αρι Torco 480ml και 20ml super dynamic.

Αποτέλεσμα είναι να βρω ακριβώς αυτό που θέλω ΕΓΩ. Απίστευτη άνεση στον δρόμο, πολύ καλή πληροφόρηση του οδοστρώματος, καλό ριμπάουντ. Το μόνο ''κακό'' είναι με συνδυασμό με τις τετραπίστονες βουτάει λίγο παραπάνω στα πολλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ. Ίσως η μοντα με 7αρι λάδι να είναι ο τέλειος συνδυασμός.
















Θωμά χώσε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr
Grasshopper
Member
Member
Grasshopper

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/11/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:37

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 S_833
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:39

Kevin Tas έγραψε:
spyrosk58 έγραψε:
Να πω κι εγώ τη masturbate μου που τα έχω καιρό.

Γενικώς τα intiminators είναι μια πάρα πολύ καλή προσθήκη στο μπροστινό, ειδικά σε συνδυασμό με τη γέφυρα.

Δεν έχω οδηγήσει ακόμα τη μηχανή του Μίλτου για να δω τη διαφορά από τη δική μου, που έχει τα intis ως έχουν και με μόνο 400ml Amsoil.

Αλλά είμαι πεπεισμένος (σχεδόν) ότι το όποιο πρόβλημα υπάρχει, που δημιουργήθηκε σταδιακά γιατί όταν τα πρωτοβάλαμε κανένας μας δεν είχε πρόβλημα με θορύβους (γιατί γι αυτό και τη συμπεριφορά τους στις χαμηλές ταχύτητες πρόκειται κι όχι για την ουσιαστική δουλειά που κάνουν στην ανάρτηση) δημιουργήθηκε από τη μικρή ποσότητα και την ποιότητα του λαδιού (η ricor προτείνει ποσότητα λαδιού 5w όση προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής).

Προσωπικά, λοιπόν, το μόνο που θα κάνω σε πρώτη φάση, είναι να αλλάξω τα amsoil και να βάλω άλλα, ποσότητα 500ml + λίγο αντιτριβικό superdynamic.

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις το κάνω (μάλλον το Σάββατο στο "γνωστό" Very Happy συνεργείο)






Σπύρο το προηγούμενο Σάββατο πήγαμε κάποιοι και κάναμε διάφορα σετάπ από ιξώδες λαδιού αλλά και ποσότητες. Εγώ έβαλα 450ml και 5αρι Torco. Αποτέλεσμα ήταν ότι βελτιώθηκε το μπροστινό αλλά ο θόρυβος αν και μειωμένος υπάρχει. Άλλος έβαλε 7αρι και 480ml με καλύτερα αποτελέσματα με σχεδόν μηδενικό θόρυβο. Ο τρίτος έβαλε 10αρι και 400ml αποτέλεσμα πολύ καλή αίσθηση αλλά με θόρυβο. Μετά απο πολύ σκέψη και αφού δεν μπορούσα να να συμβιβαστώ με τον θόρυβο πήρα το ρίσκο να κάνω την μόντα του Μίλτου με 5αρι Torco 480ml και 20ml super dynamic.

Αποτέλεσμα είναι να βρω ακριβώς αυτό που θέλω ΕΓΩ. Απίστευτη άνεση στον δρόμο, πολύ καλή πληροφόρηση του οδοστρώματος, καλό ριμπάουντ. Το μόνο ''κακό'' είναι με συνδυασμό με τις τετραπίστονες βουτάει λίγο παραπάνω στα πολλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ. Ίσως η μοντα με 7αρι λάδι να είναι ο τέλειος συνδυασμός.
















Θωμά χώσε


Ακριβως το ιδιο λεω και εγω. Τασσο διαβασες την σκεψη μου; Και εμενα το μηχανακι τωρα ειναι οπως το θελω. Δεν ψαχνομαι ουτε για 7ρια ουτε για τιποτα, μια χαρα ειναι τωρα (σε καναδυο χρονια που θα θελω να αλλαξω λαδακι βλεπουμε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 16:08

Kevin Tas έγραψε:
Το μόνο ''κακό'' είναι με συνδυασμό με τις τετραπίστονες βουτάει λίγο παραπάνω στα πολλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ. Ίσως η μοντα με 7αρι λάδι να είναι ο τέλειος συνδυασμός.

Θωμά χώσε

.............................................κάτσε να φρενάρεις με καμμιά 160αριά.......... affraid .........δεν λέω για παραπάνω..... NO......ούτε για δικάβαλος


.....καλορίζικη η βαρκούλα σου.... Laughing ..........την Παρασκευή πάω για παραγάδι,πάρτη να πάμε παρέα..... psarema

Πλάκα κάνω,μην τρελαίνεσαι ............έχω φιλαράκι οξυγονοκολητή στην Σπ.Πάτση....................................................................κολλάει παπάδες kolaraki








του γέρου,να μην ακούς μόνο τις πορδές,αλλά και τις συμβουλές............. Ελλ.παροιμία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 16:18

ενα συμπερασμα βγαινει τελικα>???χωρις να κανουμε κατι με ιντι μεσα τι λαδι να βαλουμε καλυτερα?? και ποση ποσοτητα??βαλαμε ιντι για καλυτερα και τα βαλαμε ορθια.τωρα να τα βαλουμε αναποδα.ετυχωσ που δεν μπαινουν και πλαγια!!!αλλα που ξερεις μπορει καποιοσ να τα βαλει ολα γινονταιεγω τα αφηνω οπως ειναι και ας κανει σαν τενεκες..απλως ας απαντησει καποιος αν θελει για λαδι και ποσοτητα......ευχαριστω arrostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kevin Tas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Kevin Tas

Ηλικία : 49
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Registration date : 14/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 16:26

TomK8ww έγραψε:
Kevin Tas έγραψε:
Το μόνο ''κακό'' είναι με συνδυασμό με τις τετραπίστονες βουτάει λίγο παραπάνω στα πολλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ. Ίσως η μοντα με 7αρι λάδι να είναι ο τέλειος συνδυασμός.

Θωμά χώσε

.............................................κάτσε να φρενάρεις με καμμιά 160αριά.......... affraid .........δεν λέω για παραπάνω..... NO......ούτε για δικάβαλος


.....καλορίζικη η βαρκούλα σου.... Laughing ..........την Παρασκευή πάω για παραγάδι,πάρτη να πάμε παρέα..... psarema

Πλάκα κάνω,μην τρελαίνεσαι ............έχω φιλαράκι οξυγονοκολητή στην Σπ.Πάτση....................................................................κολλάει παπάδες kolaraki








του γέρου,να μην ακούς μόνο τις πορδές,αλλά και τις συμβουλές............. Ελλ.παροιμία

Παππού μου φυσικά και δεν τρελλένομαι, με ξέρεις νομίζω λίγο. Κάθε συμβουλή και γνώμη σου ξέρεις ότι την ακούω, αλλά έλα που βρήκα την υγειά μου και την ησυχία μου. Αν τώρα πάνω απο τα 160 είναι βάρκα τι είχα τι έχασα, από μαμά καλύτερο θα είναι, και θα κοπανάει και σαν λατέρνα, άσε που θα με μάθεις και ψάρεμα αφού θα με παίρνεις μαζί σου. Αλλά έχω μια απορία πόσες μηχανές στα 160 φρενάρουν σωστά ?

Περιμένω την γνώμη σου μετά το σημερινό τέστ που θα κάνετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 16:28

μια οικονομικη λυση παιδες για οσους δεν εχουν ιντι και τους εχει μαλακωσει αρκετα ειναι και η μοντα που ειχα κανει εγω με την βοηθεια του μιλτου και τις συμβουλες αρκετων.

εβαλα λαδι multigrade 10-20 και μεγαλωσα τους υπαρχων αποστατες 2,5 ποντους.
εχουν περασει απο την ημερα που το φτιαξαμε ετσι γυρω στα 10000 χλμ και ολα ειναι αριστα χωρις να χει χρειαστει να σφιξω προφορτιση ακομη(την προφορτιση την βαλαμε στην μαμα θεση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Grasshopper
Member
Member
Grasshopper

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/11/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 17:00

Kevin Tas έγραψε:
Αλλά έχω μια απορία πόσες μηχανές στα 160 φρενάρουν σωστά ?

ΟΝ-OFF εεεε? Γιατί αν μιλάμε για SS αλλάζει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 17:25

Kevin Tas έγραψε:
Αποτέλεσμα είναι να βρω ακριβώς αυτό που θέλω ΕΓΩ. Απίστευτη άνεση στον δρόμο, πολύ καλή πληροφόρηση του οδοστρώματος, καλό ριμπάουντ. Το μόνο ''κακό'' είναι με συνδυασμό με τις τετραπίστονες βουτάει λίγο παραπάνω στα πολλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ. Ίσως η μοντα με 7αρι λάδι να είναι ο τέλειος συνδυασμός.


Μηπως με αφτερμαρκετ ελατηρια να κοβοταν και εντελως το βουτηγμα?

Απο οτι εχω δει μεχρι στιγμης ολοι οι μοντιφαρισμενοι εχουν μαμα ελατηρια(ή ετσι νομιζω).
Πιστευω με ενα σκληρο ελατηριο σαν το ohlins η διαφορα στο βουτηγμα να ηταν ανεπαισθητη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kevin Tas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Kevin Tas

Ηλικία : 49
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Registration date : 14/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 17:32

loxias έγραψε:
Kevin Tas έγραψε:
Αποτέλεσμα είναι να βρω ακριβώς αυτό που θέλω ΕΓΩ. Απίστευτη άνεση στον δρόμο, πολύ καλή πληροφόρηση του οδοστρώματος, καλό ριμπάουντ. Το μόνο ''κακό'' είναι με συνδυασμό με τις τετραπίστονες βουτάει λίγο παραπάνω στα πολλά αλλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ. Ίσως η μοντα με 7αρι λάδι να είναι ο τέλειος συνδυασμός.


Μηπως με αφτερμαρκετ ελατηρια να κοβοταν και εντελως το βουτηγμα?

Απο οτι εχω δει μεχρι στιγμης ολοι οι μοντιφαρισμενοι εχουν μαμα ελατηρια(ή ετσι νομιζω).
Πιστευω με ενα σκληρο ελατηριο σαν το ohlins η διαφορα στο βουτηγμα να ηταν ανεπαισθητη!

Δημήτρη υπάρχουν 3-4 που έχουν after market και ναι μεν δεν βουτάει αλλα έχει και εκεί θόρυβο. Αν κάνω λάθος διόρθωσε Κώστα. (Snakeye)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 17:34

Kevin Tas έγραψε:
Δημήτρη υπάρχουν 3-4 που έχουν after market και ναι μεν δεν βουτάει αλλα έχει και εκεί θόρυβο. Αν κάνω λάθος διόρθωσε Κώστα. (Snakeye)


Tασο μαλλον δεν με καταλαβες.Εννοουσα την μοντα του μιλτου στα ιντι + αφτερμαρκετ ελατηρια.
Οποτε ουτε θορυβο απο ιντι αλλα ουτε και βουτια στα φρενα!

Rolling Eyes Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 17:54

Εγω παιδες εχω ιντιμινεϊτορς με λαδακι σπεκτρο 450μλ ανα καλαμι και ελατηρια Hyperpro(αν δεν κανω λαθος στην
γραφη) και ειμαι οκ!!!!
Απολυτα ευχαριστημενος και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 20:31

Kevin Tas έγραψε:
Αλλά έχω μια απορία πόσες μηχανές στα 160 φρενάρουν σωστά ?

...........η δικιά μου.
Αν και δεν την δίνω σε άλλους,μπορείς............................... moto







άμα δε,δεις πως στρίβει...... xapia
κι ας είναι τα λάστιχα για τον π@ύτσο!!!!!!!!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 20:32

Nickolaos έγραψε:
Εγω παιδες εχω ιντιμινεϊτορς με λαδακι σπεκτρο 450μλ ανα καλαμι και ελατηρια Hyperpro(αν δεν κανω λαθος στην
γραφη) και ειμαι οκ!!!!
Απολυτα ευχαριστημενος και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα!!

εσυ δεν πας με 160 οποτε δεν πιανεσαι Very Happy Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: