Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 01:39

Μετά από αυτή τη μακροσκελή αναφορά στο θέμα των ανορθωτών:
https://www.vstromhellasforum.com/t26732-topic
ήρθε ο καιρός να κάνω πράξη για δεύτερη φορά τα λεγόμενά μου και αυτή τη φορά πάνω στο strom .

Τον series R/R "SH775" της Shindengen ο οποίος κάνει σπουδαία καριέρα αντικαθιστώντας πολλούς "συμβατικούς" ή "παράλληλους" ανορθωτές σε διάφορες μοτοσυκλέτες τον ξέρουμε εδώ και κάποια χρόνια κύρια από τα φόρα του εξωτερικού.

Μία από αυτές τις μοτοσυκλέτες που κάνει επιτυχημένη καριέρα ο παραπάνω ανορθωτής είναι και το V-strom.
Τον συγκεκριμένο ανορθωτή τον αγόρασα πρίν έναν χρόνο από την αμερικάνικη αντιπροσωπεία της "Polaris" για ένα πολύ "λογικό" ποσό κάτω των 100 ευρώ.

Το καλοκαίρι έκατσα επιτέλους να τον τοποθετήσω. Η εγκατάστασή του έγινε χωρίς να χαλάσω την μαμά καλωδίωση, ώστε, αν κάποια στιγμή χρειαστεί να τοποθετήσω εύκολα τον παλιό ανορθωτή στη θέση του. Για την σύνδεση του καινούργιου ανορθωτή χρησιμοποίησα της φίσες της Furukawa "QLW .250” Connectors" οι οποίες με έπεισαν για την ποιότητά τους όταν τις έπιασα στα χέρια μου.

Με το πέρας των εργασιών εγκατάστασης αμέσως γύρισα το κλειδί και πάτησα μιζιά. Ο κινητήρας ήρθε ακαριαία στη ζωή και κράτησε αμέσως ρελαντί στις 1500 σαλ από 1250 που συνήθιζε. Τα φώτα τα είχα σβηστά. (Ναι έχω διακόπτη.) Αυτό είναι ένδειξη ότι πλέον ο κινητήρας δεν ζορίζεται να γυρίζει μία συνεχώς πλήρως φορτισμένη γεννήτρια. Με το άναμμα των φώτων το ρελαντί έχασε 100-150 σαλ. Λογικό. Αυξάνει το φορτίο, ζορίζεται ο κινητήρας, μειώνονται οι σαλ του.

Έχουν ήδη περάσει δύο μήνες και σχεδόν 4000 απροβλημάτιστα χλμ. από την μέρα της μετατροπής. Η κατανάλωση της μηχανής κατέβηκε σχεδόν μισό λίτρο στα 100χλμ. Η μηχανή με σβηστά φώτα και αναμμένα μόνο τα προβολάκια led στη χαμηλή σκάλα (2Χ8 Βατ) κυλάει απαλά και αεράτα σαν ποδήλατο κούρσας στον κατήφορο....

Αυτά για τώρα. Τα υπόλοιπα θα τα συζητήσουμε από αύριο.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 12:37

Τι κερδίζει κανείς από μια τέτοια αλλαγή:

α) Σχεδόν μηδενίζονται οι πιθανότητες να καούν τα πηνία της γεννήτριας. Αυτό συμβαίνει γιατί στα πηνία μετά την τοποθέτηση του νέου ανορθωτή "σειράς", κυκλοφορεί μόνο όσο ρεύμα ζητάνε τα ηλεκτρικά φορτία της μοτοσυκλέτας μας.
Αντιθέτως, ο παλιός "παράλληλος" ανορθωτής είχε την κακιά συνήθεια να βραχυκυκλώνει συστηματικά τα πηνία, ώστε σε αυτά να κυκλοφορεί πάντα το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει η γεννήτρια.
Σκεφτείτε το σαν μία βρύση που είναι συνεχώς τέρμα ανοιχτή. Εμείς παίρνουμε όσο νερό χρειαζόμαστε και το υπόλοιπο χύνεται στη γή.

β) Με τον παλιό ανορθωτή τα πηνία μπορούσαν να καούν κυριολεκτικά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αν τα λειτουργούσαμε έξω από το κάρτερ, στον καθαρό αέρα. Τα βαπτίζουμε λοιπόν στο λάδι του κάρτερ για να ψύχονται και να επιβιώνουν. Έτσι όμως επιβαρύνουμε το λάδι με ένα πρόσθετο θερμικό φορτίο μερικών εκατοντάδων βατ.
Για σκεφτείτε τα μονίμως ζεματιστά πηνία μέσα σε τρία κιλά λάδι... Και ας αφήσουμε εκτός προς το παρόν την λειτουργία του κινητήρα. Δεν είναι σίγουρο πως μόνο και μόνο από τα πηνία το λάδι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ανεβάσει κάποια θερμοκρασία; Δεν ξέρω πόση θερμοκρασία ακριβώς θα ανεβάσει, μα αν το λαδι δεν ψύχεται θα μπορούσαν τα πηνία ακόμα και να το βράσουν μέσα στο κάρτερ μετά από ικανό χρόνο.
Πιστεύω πως στην πράξη θα έχουμε π.χ. 5-10 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία στο λάδι λόγω των πηνίων. Και αν εγκλωβιστούμε στην κίνηση καλοκαιριάτικα, αφήστε τα....

Αν όμως τα πηνία μας λειτουργούν κρύα; Και σίγουρα με τον ανορθωτή σειράς λειτουργούν κρύα (πιο κρύα από το λάδι του κάρτερ τέλος πάντων...) στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Πχ με τα κύρια φώτα σβηστά και δύο προβολάκια των 10 βατ αναμμένα στη θέση τους, τα πηνία θα είναι πλέον εντελώς κρύα στην κυριολεξία. Κι επειδή είναι βιδωμένα στο πλαινό καπάκι του κάρτερ θα αποτελούν ένα πρώτης τάξης ψυγείο λαδιού μέσα στο κάρτερ!....

γ) Οικονομία στα καύσιμα. Ακόμα και με τα φώτα αναμμένα η γεννήτρια έχει ένα απόθεμα ισχύος 100-150 βατ. Με τον παλιό ανορθωτή η γεννήτρια ήταν υποχρεωμένη ακόμα και αυτά να τα παράγει και να τα αποδίδει σε θερμότητα στο λάδι. Για να παράγει όμως 150 βάτ, με βαθμό απόδοσης γύρω στο 0,5 που έχουν αυτές οι γεννήτριες, σημαίνει πως ζητάει από τον κινητήρα κάπου 300 βατ. Δηλαδή σχεδόν μισό ίππο!
Αυτόν τον σχεδόν μισό ίππο τώρα τον εξοικονομούμε. Κι αν σβήσουμε και τα φώτα πάμε αρκετά παραπάνω από μισό ίππο.
Όταν κινούμαστε καθημερινά με 10-15 ίππους και πολλούς λέω, ο μισός ίππος είναι πλέον συγκρίσιμο και υπολογίσιμο μέγεθος και φαίνεται στην κατανάλωση. Όταν πάμε τέρμα γκάζι σίγουρα δεν κάνει διαφορά.

Στην διαδρομή Αρτα-Τζουμέρκα-Γιάννενα φέτος το καλοκαίρι πέτυχα να σπάσω το φράγμα των 4l/100km. Ελάχιστα βέβαια και είναι στα όρια του σφάλματος αλλά είναι ενδεικτικό. Κινήθηκα με τα φώτα σβηστά και κυρίως στα Τζουμέρκα με 4η - 5η στο σασμαν και χαλαρά.
Η μέση κατανάλωσή μου ήταν για σχεδόν 2000 χλμ 4,3l/100km. Δρόμοι κυρίως επαρχιακοί.

δ) Αν μπορούμε να κερδίσουμε γύρω στον μισό ίππο, αυτό φαίνεται στην απόκριση του γκαζιού και στην ροπή κυρίως στις λίγες σαλ και στην χαλαρή οδήγηση. Και σίγουρα φαίνεται στις καθημερινές μας μετακινήσεις στην πόλη όπου ο κινητήρας ξυπνάει λίγο πιο άμεσα. Στο ρελαντί γυρίζει πιο ανάλαφρα και πιο ελεύθερα. Αν μάλιστα έχουμε τα φώτα σβηστά ανεβάζει χαρακτηριστικά ρελαντί.

Το απογευματάκι θα βγάλω και μία φωτογραφία τον ανορθωτή να σας τον δείξω.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 13:09

ποσο σου στοιχησε? ποια η αποψη για τον ελληνικο ανορθωτη σειρας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 15:36

zorro έγραψε:
ποσο σου στοιχησε? ποια η αποψη για τον ελληνικο ανορθωτη σειρας?

Τον αγόρασα από εδώ:
http://www.cyclepartswarehouse.com/fiche_section_detail.asp?section=4334568&category=RZR&make=Polaris&year=2012&fveh=190633

είναι το No 8 ανταλλακτικό part No:4012941 "REGULATOR-3PH,35A,SERIES,105C"
τιμή 71$ + 22$ επιπλέον για μεταφορικά από Αμερικη.
Μάλλον φτηνά αν σκεφτεί κανείς πόσο κάνουν τα αντίστοιχα "OEM"
Επίσης χρειάζεται επιππλέον 10-20 ευρώ σε φίσες γιατί δεν ταιριάζουν αυτές του strom εκτός αν κανείς κόψει και κολλήσει τα καλώδια μεταξύ τους.

Τελικά κοστίζει ακριβώτερα από τον ελληνικό. Ο οποίος ελληνικός είναι δοκιμασμένος και δουλεύει μια χαρά. Σου δίνει και κανα δύο χρόνια εγγύηση!
Αν ξαναπάρω ανορθωτή για κάποια επόμενη μοτοσυκλέτα τον ελληνικό θα πάρω.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 21:37

Εν τω μεταξύ έχει βγει στην αγορά σαν ανταλλακτικό και ο ανορθωτής του DL1000 14-15 ο οποίος ως γνωστόν είναι series regulator. Φαίνεται πως η Suzuki τελικά έσπασε πρώτη την παράδοση, κάνοντας ένα βήμα στην εξέλιξη του συστήματος φόρτισης.

Ο καινούριος ανορθωτής, ο SH847AA είναι διαβαθμισμένος στα 50 Αμπερ! Ο "κλασσικός" που φοράω εγώ, ο SH775AB είναι στα 30 Αμπερ. Στην πράξη είναι περίπου 400 Βατ. Νομίζω αρκεί για το strom.

https://www.vstromhellasforum.com/t29828-topic

Τιμή; Τον βρήκα από 150$ μέχρι και 390$. Νομίζω στην Γερμανία κάπου τον είδα στα 190 ευρώ. Στις αντιπροσωπείες θα έχει κανα 250 άρι ευρώ χαλαρά. Δεν θάχει;....


ΥΓ
Φωτογραφία του ανορθωτή αύριο. Σήμερα βρέχει...

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 21:42

εγω θα παω για τον ελληνικο απο δευτερα να σε ρωτησω μια και εξω καιγονται τα πηνια η σιγα σιγα μεχρι που καποαι στιγμη καιγονται? και κατι αλλο επειδη βλεπω οτι εχεις γνωσεις γιατι δεν κατασκευαζεις εναν δικο σου πιστευω οτι τα υλικα σαν κοστος δεν θα ξεπερανεν τα 20 ευρω

και του ελληνα ειναι χειροποιητος για οποιον δεν ξερει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 21:52

zorro έγραψε:
εγω θα παω για τον ελληνικο απο δευτερα να σε ρωτησω μια και εξω καιγονται τα πηνια η σιγα σιγα μεχρι που καποαι στιγμη καιγονται? και κατι αλλο επειδη βλεπω οτι εχεις γνωσεις γιατι δεν κατασκευαζεις εναν δικο σου πιστευω οτι τα υλικα σαν κοστος δεν θα ξεπερανεν τα 20 ευρω

και του ελληνα ειναι χειροποιητος για οποιον δεν ξερει

Τα πηνία καίγονται σιγά σιγά. Από τις υψηλές θερμοκρασίες η μόνωση καταστρέφεται με αργό ρυθμό και φτάνει κάποια στιγμή που καταρέει. Μπορεί να συμβάλει και κάποιο τυχαίο γεγονός πχ οδήγηση σε πολλές σαλ για λίγη ώρα και η γερασμένη μόνωση να σπάσει πριν την ώρας της.

Βασικά δεν έχω χρόνο και χρήμα για να ασχοληθώ με την εξέλιξη ενός δικού μου R/R. Ας το κάνει κανένας νεότερος που εχει και περισσότερα κουράγια. Λεφτά από κάτι τέτοιο δεν θα βγάλω!

Να πάρεις τον ελληνικό και να τους πεις να βάλουν και καμιά ψύκτρα της προκοπής. Στην εμφάνιση πάσχει. Ας πληρώσουμε και 5-10 ευρώ παραπάνω. Το μάτι είναι μεγάλο πράμα σ αυτά.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 21:55

η ψυκτρα ειναι παρα πολυ καλη μια ωρα λειτουργιας καλοκαιρι μεσα στην πολη οταν σταματησα την επαισα και ηταν χλυαρη στις μαμα απλα θα ειχε μεινει το δακτυλο επανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 22:05

Κυριάκο ρωτά ρε φίλε σε ένα πιθανό power buy τι καλύτερη τιμή μπορούν να μας κάνουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 22:09

δεν νομιζω να κανει κατι καλυτερο γιατι ειναι και ψιλο περιεργος αυτος ρε φιλε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 22:21

Για τοποθέτηση το χουμε;θα τα καταφέρουμε Κυριάκο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro
Member
Member
zorro

Ηλικία : 36
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/12/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 22:22

ανετοτατα....το εχουμε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 22:28

Ok από τον αλλο μήνα θα κοιτάξω και γω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10 2015, 23:46

Επειδη εγω δηλωνω αναγνωστης και οχι γνωστης του παροντος θεματος,που παρα την γκαβομαρα μου περι τουτου κανω φιλοτιμες προσπαθειες να καταλαβω τα του Χειρων γραφομενα.
Να ρωτησω λιγο πιο "μπακαλιστικα" η αλλιως πιο καθημερινομιλουμενα! για τους ανωρθωτας,γιατι πιστευω σαν εμενα υπαρχουν πολλοι που τα βλεπουν ολα αυτα με τα ρευματα,κινεζικα.
Εγω πχ εχω ενα στρωμα 650 Κ4 με +110000 και μεχρι τωρα εχει αποδειχθει παλικαρι εντος και εκτος οπου εχουμε παει.
Συνηθως ειμαι της αποψης,αμα δεν χαλασει μην το αγγιζεις,κατι ξερει ο κοντος(γιαπανεζος) και το εβαλε εκει,αλλα μετα που διαβασα τις εκθεσεις του εμπειροτατου Χειρων,μπηκαν ψυλοι στ'αυτια μου.
Δηλαδη,ρωταω,Νο1:σε λιγα χρονια-μηνες-μερες, μπορει να μεινω απο ρευμα σε μια μοτο με τα παραπανω χαρακτηριστικα?
Νο2:Αξιζει το 100αρικο-200αρικο να παρω εναν καινουργιο ανορθωτη απο τον Ελληναρα μαστορη και να τελειωσω με τα ρευματα?

Δωστε τα φωτα σας,σεις οι του ρευματος ειδικοι...!!!
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 00:16

Και να συνεχίσω και εγώ τις απορίες .

Χείρων αν είχες επιλογή ποιόν θα διάλεγες από τις επιλογές που βλέπω .

1) Τον Ελληνικό sxelectronics
2) Τον Shindengen που έβαλες
3) Τον Compufire
4) Κάποιο άλλο

Επειδή το έχεις ψάξει φώτησε μας λίγο ακόμα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 00:26

Κύριοι εγώ φοράω τον Ελληνικό 2 μήνες τώρα.
Διάλεξα τον Ελληνικό για 2 λόγους .
Α. Δίνει 2 χρόνια γραπτή εγγύηση
Β.Ότι και να πάθει το πάω εκεί να το επισκευάσουν χωρίς να μπλέκω με αποστολές και mail στο εξωτερικό

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   33ncnm10Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   33e6ee10Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   63u2ip10Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Amzm8k10Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 09:15

καλημέρα.
εγω τοποθέτησα ανορθωτή σειράς εδω και 1.5 περιπου φυσικα τον άλλαξα χωρις να υπαρχει κάποιο πρόβλημα εχω κάνει γύρω στα 12.000 χλμ και δεν μου έχει παρουσιασει τιποτα απο προβλήματα επελεξα έναν ελληνικό απο ένα μαστορα στη πάτρα που το δίνει με ετοιμες φίσες για το στρωμα και 2 χρόνια εγγυηση ενω της SXelectronics ηθελε να βρω φισες ή κόψε ράψε την μαμα φισα.
ο ανορθωτής εξωτερικά είναι πανομοιοτυπος με τον μαμα σε σημειο που δεν τον ξεχωρίζεις.

μόλις τον τοποθέτησα και πάτησα τη μίζα ο κινητήρας πήρε αβιαστα και χωρίς τα φώτα αναμένα οι στροφες ήταν περιπου 1400-1450(με ζεστό μοτερ) φυσικα λογο του αυτοματου τσοκ οι στροφες επανέρχονται στο φυσιολογικό .
απο αποδοση τη καταλαβαινεις μόνο στα χαμηλα και στην απόκριση του γκαζιου.
Οταν είναι κρύο το μοτερ και εχεις τα φώτα ανοιχτα (μαμα) και προβολάκια, στο ρελαντι φορτιζει τη μπαταρια οριακα όταν ξεσταθει ανεβαινει λίγο η ταση και τη φορτίζει κανονικά. το κόστος 80 ευρώ έτοιμος για τοποθέτηση και αν θυμάμαι καλα όταν είχα μιλήσει με το μάστορα η αποδοση του είναι στα 40Α και στα μέγιστα θα δώσει μέχρι 14.3 βολτ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 11:55

zorro έγραψε:
η ψυκτρα ειναι παρα πολυ καλη μια ωρα λειτουργιας καλοκαιρι μεσα στην πολη οταν σταματησα την επαισα και ηταν χλυαρη στις μαμα απλα θα ειχε μεινει το δακτυλο επανω

Καλή αλλά άσχημη! Ας ήταν τουλάχιστον μαύρη να μη χτυπάει στο μάτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 12:05

Metallidhs μπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες οπως site,όνομα μάστορα για να τον βρούμε;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την BLaCkXs.... στις Κυρ Οκτ 11 2015, 12:42, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 12:40

MHTSOS έγραψε:
Επειδη εγω δηλωνω αναγνωστης και οχι γνωστης του παροντος θεματος,που παρα την γκαβομαρα μου περι τουτου κανω φιλοτιμες προσπαθειες να καταλαβω τα του Χειρων γραφομενα.
Να ρωτησω λιγο πιο "μπακαλιστικα" η αλλιως πιο καθημερινομιλουμενα! για τους ανωρθωτας,γιατι πιστευω σαν εμενα υπαρχουν πολλοι που τα βλεπουν ολα αυτα με τα ρευματα,κινεζικα.
Εγω πχ εχω ενα στρωμα 650 Κ4 με +110000 και μεχρι τωρα εχει αποδειχθει παλικαρι εντος και εκτος οπου εχουμε παει.
Συνηθως ειμαι της αποψης,αμα δεν χαλασει μην το αγγιζεις,κατι ξερει ο κοντος(γιαπανεζος) και το εβαλε εκει,αλλα μετα που διαβασα τις εκθεσεις του εμπειροτατου Χειρων,μπηκαν ψυλοι στ'αυτια μου.
Δηλαδη,ρωταω,Νο1:σε λιγα χρονια-μηνες-μερες, μπορει να μεινω απο ρευμα σε μια μοτο με τα παραπανω χαρακτηριστικα?
Νο2:Αξιζει το 100αρικο-200αρικο να παρω εναν καινουργιο ανορθωτη απο τον Ελληναρα μαστορη και να τελειωσω με τα ρευματα?

Δωστε τα φωτα σας,σεις οι του ρευματος ειδικοι...!!!
Ευχαριστω.

Αγαπητέ Μήτσο εύχομαι το μοτόρι σου να διπλασιάσει τα χιλιόμετρά του!
Οι ανορθωτές στα strom γενικά δεν χαλάνε. Είναι ανθεκτικοί. Τα πηνία ανάλογα και το μοντέλο είναι πιο ευπαθή. Τα δικά σου πηνία με βάση τα χιλιόμετρα που έχουν γράψει, είναι μάλλον "γερασμένα". Είναι ζήτημα χρόνου ή χιλιομέτρων να παραδώσουν πνεύμα. Η διαδικασία της φθοράς της μόνωσης των πηνίων είναι μία αργή διαδικασία, ανάλογη της ποιότητας της μόνωσης τους. Τα δικά σου πηνία ανήκουν σίγουρα στα καλής ποιότητας αφού ζούνε ακόμα και μπορεί να ζήσουν αρκετά.
Η υπάρχουσα φθορά των πηνίων δεν είναι αναστρέψιμη. Μπορούμε όμως να επιβραδύνουμε πολύ την περαιτερω φθορά τους αλλάζοντας τον ανορθωτή με έναν "σειράς". Κι αν έχουν ακόμα ζωή, θα κρατήσουν μ αυτή την αλλαγή πάρα πολύ. Όσο νωρίτερα γίνει αυτή η δουλειά τόσο το καλύτερο.
Η επισκευή των καμμένων πηνίων είναι μπελάς. Ανοίγεις κάρτερ βγάζεις λάδια και πιθανά τα αλλάζεις κι αυτά, βγάζεις τα πηνία τρέχεις να βρεις κάποιον να σου κάνει καινούρια περιέλιξη, έχεις την αγωνία αν θα είναι καλή... Τα καινούρια πηνία κοστίζουν κανα 250άρι What a Face Τα επισκευασμένα κανα 100άρι. Βάλε και τα εργατικά...
Το ανορθωτή για τον οποίο συζητάμε τον αγοράζεις με λιγότερα από 100 ευρώ και τον τοποθετείς μόνος σου αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Είναι ένα "κουτί" που μπαίνει εξωτερικά και συνδέεται στην ηλεκτρική εγκατάσταση με δύο φίσες.

Την αλλαγή αυτή εγώ την θεωρώ βελτίωση της μοτοσυκλέτας. Τόσο ως προς την καλύτερη λειτουργία της όσο και ως προς την μακροζωία της. Και έτσι την προτείνω να γίνεται πριν καταστραφεί ο εργοστασιακός ανορθωτής. Στο πρώτο ποστ κάνω αναφορά στα κέρδη από αυτή την αλλαγή.

Η μοτοσυκλέτα βέβαια δουλεύει μια χαρά όπως είναι από την μάνα της και είναι απολύτως σεβαστή η στάση του καθενός να την έχει "ορίτζιναλ" ή να την τροποποιεί.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 12:52

BLaCkXs.... έγραψε:
Metallidhs μπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες οπως site,όνομα μάστορα για να τον βρούμε;

δε θυμάμαι το site .
αλλά πρέπει να το έχω στο pc της δουλειάς θα το ψαξω αύριο και θα σου πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 12:53

kojo έγραψε:
Και να συνεχίσω και εγώ τις απορίες .

Χείρων αν είχες επιλογή ποιόν θα διάλεγες από τις επιλογές που βλέπω .

1) Τον Ελληνικό  sxelectronics
2) Τον Shindengen που έβαλες
3) Τον Compufire
4) Κάποιο άλλο

Επειδή το έχεις ψάξει φώτησε μας λίγο ακόμα .

Τα γράφω με την σειρά που θα τα διάλεγα

4) κάποιον άλλο, δηλαδή τον ανορθωτή του καινούριου DL1000 Shindengen SH847 (200+ ευρώ What a Face )
2) Τον Ελληνικό sxelectronics
3) Τον Shindengen SH775 που έβαλα.
4) Τον Compufire

farao
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 12:54

BLaCkXs.... έγραψε:
Metallidhs μπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες οπως site,όνομα μάστορα για να τον βρούμε;

Γκούγκλαρε το sxelectronics και θα το βρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 13:15

Ευχαριστω τον Χειρων για τη Χειρα βοηθειας που εδωσε.
Θα προτιμησω τον Ελληνα Sx πριν μεινω Χηρος απο πηνια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   Icon_minitimeΚυρ Οκτ 11 2015, 13:27

Χείρων έγραψε:
BLaCkXs.... έγραψε:
Metallidhs μπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες οπως site,όνομα μάστορα για να τον βρούμε;

Γκούγκλαρε το sxelectronics και θα το βρεις

Μη μπερδεύεσαι ο Μεταλλίδης μιλάει για ανορθωτη απο Πάτρα 80 ευρω έτοιμο με φυσες plug and play για το Vstrom

O sxelectronics ειναι Αθήνα χωρις φυσες,87 ευρώ κόψε ραψε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 12Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: