Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02 2008, 09:02

ego pantos otan prin 3 xronia pira tin mixani mou kateftheian piga se ena magazi kai evala ton spy ball.pote opote pigena ston sfakianaki sto peristeri gia service den mou ekanan kouventa gia eggiisi ktlp.....molis elikse h eggiisi allaksa kai sinergeio....Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02 2008, 15:01

Snakeye έγραψε:
Προφανώς είσαι αποφασισμένος αν κατάλαβα καλά να αλλάξεις τον meta και συνεπώς δεν σε ενδιαφέρει η εργοστασιακή εγγύηση της Suzuki.

Γιατί όμως δεν πήρες παραεισαγωγής να σου έρθει φθηνότερα το μηχανάκι ?

Λάθος κατάλαβες φίλε μου,εγγύηση όπως ανέφερα και ποιο πάνω (για τα ηλεκτρικά) δεν έχεις παρά μόνο αν βάλεις τον συναγερμό που δίνει η σουζούκι.
Επειδή ο συναγερμός είναι μέσα στα δώρα,δεν μπορώ να τον αλλάξω με κάποιον άλλης μάρκας,εκτός βέβαια αν τον βάλω αλλού και τον πληρώσω φυσικά.Οπότε αυτό που πέτυχα είναι να μου αλλάξει τον legos 3 που μου έχουν βάλει με τον M357v2 πάλι της meta,θεωρητικά καλύτερος.Απλώς δεν αποφάσισα ακόμα αν θα κόψω ρεύμα ή όχι,θα το συζητήσω πάλι σήμερα που θα πάω να μου τον αλλάξουν και θα δω. SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
deusxt
Member
Member
deusxt

Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 17/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02 2008, 15:48

mpetatzis έγραψε:
ego pantos otan prin 3 xronia pira tin mixani mou kateftheian piga se ena magazi kai evala ton spy ball.pote opote pigena ston sfakianaki sto peristeri gia service den mou ekanan kouventa gia eggiisi ktlp.....molis elikse h eggiisi allaksa kai sinergeio....Wink
δεν υπηρχε λόγος να σου κάνουν κουβέντα για εγγύηση. αμα εσκαγε τίποτα τοτε θα γινοταν η κουβεντα. και αυτο μονο σε περιπτωση που ηταν κομμενες οι πλεξουδες κλπ ειδαλλως για όποιον συναγερμο μπαινει στο στρωμα με κλιπσακι δε τιθεται τετοιο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ganezos
Member
Member
ganezos

Ηλικία : 44
Τόπος : ΧΙΟΣ
Registration date : 05/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02 2008, 17:43

O ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ 0 LEGO 3 H O 357V2 ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ
ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΟ ΣΦΑΚ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.anezinis.gr
Lordjohn
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Lordjohn

Ηλικία : 46
Τόπος : N. Smirni-Athens
Registration date : 15/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Απρ 02 2008, 20:38

Νομιζω οτι και οι 2 παιζουν, αναλογα με το stock που εχει το καθε
μαγαζι. Ο Legos 3 ειναι ποιο φτηνος ενω ο αλλος μπαινει
με μια επιβαρυνση. Ετσι ειχαν πει στον Βυνιο.
Την γνωμη σου την ειπα... με το stock παιζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ganezos
Member
Member
ganezos

Ηλικία : 44
Τόπος : ΧΙΟΣ
Registration date : 05/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 03 2008, 16:06

Lordjohn έγραψε:
Νομιζω οτι και οι 2 παιζουν, αναλογα με το stock που εχει το καθε
μαγαζι. Ο Legos 3 ειναι ποιο φτηνος ενω ο αλλος μπαινει
με μια επιβαρυνση. Ετσι ειχαν πει στον Βυνιο.
Την γνωμη σου την ειπα... με το stock παιζουν.
ΙΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ . ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΣ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΣΤΗ ΧΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 300 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΜΑΡΚΑ
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΕΔΩ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.anezinis.gr
mech

mech

Ηλικία : 54
Τόπος : ΜΕΓΑΡΑ
Registration date : 05/04/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 05 2008, 18:22

ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΥ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΝΕ Κ ΜΟΥ ΕΚΑΙΓΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ
ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ.ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ.ΟΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ ΗΤΑΝ META & GEMINI.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.technomegara.gr
LTD SALONICA

LTD SALONICA

Ηλικία : 52
Τόπος : EPANOMI THESSALONIKI
Registration date : 15/03/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 07 2008, 00:26

PATROL EXO KI EGO EDO KIENA XRONO KAI ...KANENA PROVLIMA OYTE AYTOS OYTE I MIXANI OYTE I TILEEIDOPOIEISI
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.dailycoffee.gr
Cowboy!

Cowboy!

Ηλικία : 41
Τόπος : ΑΙΓΑΛΕΩ CITY
Registration date : 22/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 11 2008, 16:19

Είχα το συναγερμό της Suzuki αλλά χάλασε και θα τον αλλάξω τώρα. Έχω βρει έναν αμερικάνικο που λέγεται scorpion και μου φαίνεται καλός γιατί τον είδα πάνω σε μηχανή πως λειτουργεί αλλά ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου..
ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 8117 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Rama

Rama

Ηλικία : 52
Τόπος : Παντα μπροστα σου!!!
Registration date : 08/03/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 02 2008, 23:45

η τοποθετηση του συναγερμου εινε το 90% της επιτιχιας!!!!
οποτε επιλεξτε καποιον σωστο μαστορα και οχι το συνεργειο σας η το πακιστανο βοηθο που τα κανη ολα

εγω εχω ενα SPYBALL εδω και 12 χρονια....
εχω αλλαξη 3 μηχανες και απλα μεταφερω το συναγερμο....
δεν κανω διαφιμιση αλλα απλα λεω το γεγονος.

εχω αρκετους φιλους που ειχαν προβληματα με τον ΜΕΤΑ

και κατι ακομα...που ακουσα απο τους φιλους αυτους
ο φτηνος ΜΕΤΑ που κανουν δωρο εινε κινεζικος (με οτι μπορη να σημενη αυτο) ενω ο ακριβος εινε ιταλικος αλλα απο
οτι εχω ακουση (οχι διασταυρωμενο) δεν εινε αδιαβροχος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com/
ebola

ebola

Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 01/05/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 22 2008, 05:14

KORMI έγραψε:
kalamaria έγραψε:
εγω εχω το scorpio sr-i500 8 μηνες ειμαι ευχαριστημενος μονο με τις μπαταριες του τηλεχ/ριου αλλα και ευτο λυθηκε με επαναφορτιζωμενες


Φίλε μου καλέ εκ β . Ελλάδος το nickname σου μου έχει θυμίσει πολλά αλά τεσπα gmt gmt gmt ......

Τον παραπάνω συναγερμό τον τοποθετήσανε στο ΒΑΒΥ μου και ειλικρινά ήταν απίστευτος είχε μέχρι σύστημα να σε ειδοποιεί αν
κάποιος '' χαζεύει '' την μότο από απόσταση που μπορείς να ρυθμίσεις πάνω από κάποια δευτερόλεπτα ειδοποιεί αυτόν και μετά από κάτι ακόμα εσένα και ειδικά με την extra μπαταρία είναι SUPER
Καθώς επίσης SUPER είναι και τα 350 ΕΟΥΡΟΣ είπαμε το καλό είναι και ακριβό .........

http://www.moto-accessories.gr/greek/manufactures.asp?ManID=114
http://www.ixosport.com/catalog/scorpio-sri500-p-796.html
http://www.tdmhellas.gr/phpnuke/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6679
http://www.scorpioalarms.com/products/motorcycle/sr-i500_trs6/

αυτά .....................

ΚΟΡΜΙ σκέφτεται και γράφει ........



ΚΟΡΜΙ τον sr-i500 τον βρηκα σημερα στον ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ στην τιμη των 290 Ευρω + 40 ευρω τα περαστικα !
Μετα απο πολυ παζαρι καταφερα μονο να τον πεισω να μου ριξη μονο τα περαστικα απο τα 40 Ευρο στα 20 !
Δεν ξερω αν ειναι καλα !
Ο ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ ειναι στην Θεσσαλονικη στην νεαπολη !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pelo



Registration date : 16/06/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 17 2008, 23:34

gnorizei kaneis gia ton GT MOTO ALARM 970 kai GT MOTO ALARM 971???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 20 2008, 01:42

Μετά απο πολύ ψάξιμο στο Ελλάντα,έφερα απο Αμερική τον Scorpio SR-i900
http://www.scorpioalarms.com/products/motorcycle/sr-i900/

O συναγερμός είναι ΚΟΡΥΦΗ rock
Μου βγήκε σύνολο 270 ευρώ αγορά + μεταφορικά cheers


Στην αρχή έλεγα να αγοράσω απο εδώ τον SR-i600.
Ο moto savvidis ήθελε 320ευρώ τον συναγερμό,25 ευρώ η φίσα και 40 ευρώ ο ηλεκτρολόγος............θα συνιστούσα
πάντως να το προσέχετε το συγκεκριμένο μαγαζί........................

Πήγα στην αρχή να ρωτήσω για τον συναγερμό + την φίσα, ο υπάλληλος μέσ'το χαμόγελο,εξυπηρετικός......μέχρι εκεί
εντάξει.Έφερα τον συναγερμό απο έξω και ξαναπήγα στο μαγαζί για να πάρω την φίσα και μόνο που δεν με έβρισε........
Μου είπε 1000 λαλακίες γιατί τον έφερα απο έξω αλλά μόλις άκουσε την τιμή ''δαγκώθηκε'', μόλις του ζήτησα την φίσα
ως δια μαγείας αυτή είχε 5 ευρώ ακριβότερη και το show ήταν όταν του ζήτησα να μου δώσει το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου
που του βάζει τους συναγερμούς............με έντονο υφάκι μου λέει οτι μόνο αν τον είχα αγοράσει απο εκείνον θα με έστελνε
στον ηλεκτρολόγο και μπλα μπλα μπλα μπλα Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Το καλύτερο από όλα πάντως είναι οτι βρήκα τον ηλεκτρολόγο και πήγα στο μαγαζί του για να μου δείξει που είναι η
φίσα για να βάλω τον συναγερμό.Πιάνουμε κουβέντα και με ρώτησε πόσο είχα αγοράσει τον συναγερμό, μόλις άκουσε
την τιμή του πέσανε τα δόντια Laughing
Μου λέει ''Καλά ξέρεις πόσο τους πουλάει ο Σαββίδης;'' και του λέω πως ο Scorpio SR-i900 δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα.
Μου λέει ''Αποκλείεται γιατί την προηγούμενη εβδομάδα τοποθέτησα 2 ίδιους που τους είχε πουλήσει ο Σαββίδης'' Shocked
Εγώ πάντως πριν φέρω τον συναγερμό πήρα στην αντιπροσωπία της Elser και μου είπαν οτι απο Σεπτέμβρη θα έρθει
στην Ελλάδα ο συναγερμός Mad

Συγνώμη για το κουραστικό πόστ
Πλέον με το e-bay δεν πρέπει να κάνουμε ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ μερικούς επιτήδιους GRAFO


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Fanis83 στις Τρι Ιουλ 22 2008, 12:39, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
Γιώργος Σαββίδης

Γιώργος Σαββίδης

Registration date : 21/07/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21 2008, 03:07

Fanis83 έγραψε:
Μετά απο πολύ ψάξιμο στο Ελλάντα,έφερα απο Αμερική τον Scorpio SR-i900
http://www.scorpioalarms.com/products/motorcycle/sr-i900/

O συναγερμός είναι ΚΟΡΥΦΗ rock
Μου βγήκε σύνολο 270 ευρώ αγορά + μεταφορικά cheers


Στην αρχή έλεγα να αγοράσω απο εδώ τον SR-i600 αλλά δεν την παλεύουν καθόλου τα Ελληνικά λαμόγια Evil or Very Mad
Ο moto savvidis ήθελε 320ευρώ τον συναγερμό,25 ευρώ η φίσα και 40 ευρώ ο ηλεκτρολόγος............θα συνιστούσα
πάντως να το προσέχετε το συγκεκριμένο μαγαζί........................

Πήγα στην αρχή να ρωτήσω για τον συναγερμό + την φίσα, ο υπάλληλος μέσ'το χαμόγελο,εξυπηρετικός......μέχρι εκεί
εντάξει.Έφερα τον συναγερμό απο έξω και ξαναπήγα στο μαγαζί για να πάρω την φίσα και μόνο που δεν με έβρισε........
Μου είπε 1000 λαλακίες
γιατί τον έφερα απο έξω αλλά μόλις άκουσε την τιμή ''δαγκώθηκε'', μόλις του ζήτησα την φίσα
ως δια μαγείας αυτή είχε 5 ευρώ ακριβότερη και το show ήταν όταν του ζήτησα να μου δώσει το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου
που του βάζει τους συναγερμούς............με έντονο υφάκι μου λέει οτι μόνο αν τον είχα αγοράσει απο εκείνον θα με έστελνε
στον ηλεκτρολόγο και μπλα μπλα μπλα μπλα
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Το καλύτερο από όλα πάντως είναι οτι βρήκα τον ηλεκτρολόγο και πήγα στο μαγαζί του για να μου δείξει που είναι η
φίσα για να βάλω τον συναγερμό.Πιάνουμε κουβέντα και με ρώτησε πόσο είχα αγοράσει τον συναγερμό, μόλις άκουσε
την τιμή του πέσανε τα δόντια Laughing
Μου λέει ''Καλά ξέρεις πόσο τους πουλάει ο Σαββίδης;'' και του λέω πως ο Scorpio SR-i900 δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα.
Μου λέει ''Αποκλείεται γιατί την προηγούμενη εβδομάδα τοποθέτησα 2 ίδιους που τους είχε πουλήσει ο Σαββίδης''
Shocked
Εγώ πάντως πριν φέρω τον συναγερμό πήρα στην αντιπροσωπία της Elser και μου είπαν οτι απο Σεπτέμβρη θα έρθει
στην Ελλάδα ο συναγερμός Mad

Συγνώμη για το κουραστικό πόστ αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ
Πλέον με το e-bay δεν πρέπει να κάνουμε ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ μερικούς επιτήδιους GRAFO


Φίλε Fanis83

Αρχικά σου θυμίζω ότι το επάγγελμα μου είναι μηχανικός “ κλέφτης “ και τα τελευταία χρόνια έμπορος “ ψεύτης “
( για σένα λαμογιο ) από αυτό το επάγγελμα βγάζω το ψωμί μου …..

Κάθε έρευνα ενός επαγγελματία για τα υποψήφια προϊόντα που θα πουλάει έχει ένα κόστος , Οπως και η ενημερωση .......
ο δηγματισμός του πωλητη προς τους ενδιαφερόμενους , συμμετέχουν στα γενικότερα έξοδα μιας επιχείρησης και άλλα πολλά ……

Όσο για την διαφορά τιμής σου θυμίζω ότι στα 318 ευρώ που πουλάω τον sri 900 ο Φ.Π.Α είναι 50 ευρώ αν υπολογίσεις
Και τους δασμούς ,τα εκτελωνιστικά έξοδα αφού είναι από χώρα εκτός E.Ε μαζί με τα μεταφορικά είναι άλλα 50 ευρώ

Δηλαδή 318 – 100 ευρώ μας κάνουν 218 ευρώ εσύ τον αγόρασες 270 ευρώ χωρίς αυτούς του φόρους ……..
Εγώ βλέπω ότι τον πωλώ με μικρότερο κέρδος από τον Αμερικανό συνάδελφο 270 εκείνος 218 εγώ χωρίς τους φόρους
Εκτός αν πιστεύεις ότι τους φόρους δεν τους αποδίδω στο ελληνικό κράτος και είμαι λαμογιο και σε αυτό ……………

Αλλά και έτσι να ήτανε πως κάνεις την σύγκριση με δυο “ διαφορετικά “ προϊόντα
Καλό είναι να γνωρίζεις πρώτα μερικά πράματα πριν “ προσβάλεις “ εμένα & την ελληνική αγορά
Παράθεση :


Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Σαββίδης

Σήμανση CE
Η σήμανση CE είναι υποχρεωτική σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που πωλούνται στην Ελλάδα και αφορά τις
προδιαγραφές και τις συχνότητες λειτουργίας που έχει ορίσει για διάφορες συσκευές η Ευρωπαϊκή Ένωση έτσι ώστε
να ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες μη σωστής λειτουργίας από παρεμβολές και παράλληλα η ίδια η συσκευή να μην
επηρεάζει και δημιουργεί παρεμβολές σε άλλες.


Αυτό είναι ένα μικρό μέρος από το πλαίσιο προδιαγραφών της E.E

Με λίγα λόγια : Ακόμη και να έχει η συσκευή σου την σήμανση CE ο συριακός αριθμός δεν θα είναι γραμμένος στα μητρώα του οργανισμού
Αλλά ούτε και στην λίστα της εισαγωγής του επίσημου αντιπρόσωπου και σε τίποτα δεν θα σε καλύψει

ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ Ε.Ε
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ

Όπως καταλαβαίνεις σε περίπτωση προβλήματος το προϊόν που αγόρασες πρέπει να πάει Αμερική με δικά σου έξοδα
να επισκευαστεί και να ξαναέρθει οπότε έρθει
Ακόμη : η εταιρεία SUZUKI να γνωρίζεις πατώντας πάνω στον νόμο αυτών μπορεί να σου πετάξει έξω από την εγγιηση
την μοτοσικλέτα σου και φυσικά δεν θα έχεις καμία υποστήριξη από τον επίσημο αντιπρόσωποo της Scorpio στην Ελλάδα
τον πωλητη , και τον εγκαταστάτη ( ηλεκτρολόγο )

Συνεπώς η σύγκριση διαφοράς τιμής ακόμη και αν ήταν έτσι που εσύ θέλεις να τα παρουσιάσεις , είναι ατυχής ….
Αυτό και πολλά άλλα ακόμη που δεν γνωρίζεις δείχνουν ότι το προϊόν φαινομενικά φαίνεται ίδιο και αντάξιο
Αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι αντάξιο ……….

Υς. Κατανοώ το νεαρό της ηλικίας σου …… αλλά αν θέλεις να σεβαστής το φόρουμ και τα άλλα παιδιά καλό είναι να προσέχεις
τι γράφεις .Αυτά που γράφεις φυσικά είναι δικαίωμα σου ……. Αλλά χαλάς την εικόνα του φόρουμ προς τα έξω ……….
Όπως καλά έχεις καταλάβει επιλογή σου είναι από πού θα αγοράσεις και που θα τον εγκαταστήσεις .Αλλά θα σου συνιστούσα
να προσέχεις τι γράφεις ( πολύ εύκολα μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος με την κατηγορία συκοφαντικής δυσφήμησης )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 22 2008, 12:44

Ζητώ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για τους χαρακτηρισμούς μου, έπρεπε να εκφραστώ πιο κόσμια..................έγινε edit το αρχικό πόστ
Απλά θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται να πουλάτε ένα συναγερμό(scorpio 900) όταν ο επίσημος εισαγωγέας δεν τον έχει φέρει
ακόμα στην Ελλάδα Question
Έπειτα απο τηλεφωνική συνομιλία με την Elser μου είπαν οτι ο scorpio 900 θα τον διαθέτουν απο Σεπτέμβριο Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
Γιώργος Σαββίδης

Γιώργος Σαββίδης

Registration date : 21/07/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 24 2008, 02:28

Fanis83 έγραψε:
Ζητώ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για τους χαρακτηρισμούς μου, έπρεπε να εκφραστώ πιο κόσμια..................έγινε edit το αρχικό πόστ
Απλά θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται να πουλάτε ένα συναγερμό(scorpio 900) όταν ο επίσημος εισαγωγέας δεν τον έχει φέρει
ακόμα στην Ελλάδα Question
Έπειτα απο τηλεφωνική συνομιλία με την Elser μου είπαν οτι ο scorpio 900 θα τον διαθέτουν απο Σεπτέμβριο Exclamation

Και τις φισες μέχρι χθές δεν τις είχε φέρει ο αντιπρόσωπος , αλλά εγώ τις είχα και για κάποια μοντέλα μια μέρα
Θα τις βάλω στο πιάτο μου με λίγο αλάτι και ξύδι και θα τις φάω , ίσως για αυτό είναι 5 ευρώ ακριβότερα αν υπολογίσεις
Και τους φόρους ,δασμούς κ.α …………

Αν ένας επαγγελματίας θέλει να είναι ανταγωνιστικός και ενήμερος , παραγγέλνει με δικό του ρίσκο από τον αντιπρόσωπο
Ότι καινούργιο βγαίνει από τις εταιρείες ένα μικρό φορτίο με μεγάλο κόστος μεταφορικών και έξοδα εκτελωνισμού

Όταν ξανά παραγγείλει σε κοντινό χρόνο τα προϊόντα αυτά ,πείθει τον αντιπρόσωπο ότι είναι εμπορικά και εισάγονται σε
Μεγαλύτεροι ποσότητα με μικρότερο κοστολόγιο , εδώ και 10 ημέρες έχουμε παραλάβει για δεύτερη φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος Σαββίδης

Γιώργος Σαββίδης

Registration date : 21/07/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2008, 02:27

Γιατί θα έπρεπε να τοποθετήσω ένα συναγερμό στην ΜΟΤΟ μου?

Καλή ερώτηση.
Προφανώς για το ίδιο λόγο που χρησιμοποιώ μια κλειδαριά δίσκου η ένα “πέταλο” κλπ., δηλαδή να αυξήσω τις πιθανότητες
να βρω την μηχανή μου στην θέση που την άφησα. (αν δεν την έχει πάρει ο γερανός της τροχαίας . παίζει και αυτό το σενάριο).

Σε γενικές γραμμές θα μπορούσαμε να κατατάξουμε τους κλέφτες σε δύο κατηγορίες:

Στους “ερασιτέχνες” που με στοιχειώδη γνώση και εξοπλισμό (συνήθως λοστό , ψαλίδι , σφυρί ,και ένα κατσαβίδι )
παραβιάζουν και κλέβουν τη μοτό που είναι τελείως αφύλακτη η με κακής ποιότητας αντικλεπτικά συστήματα.

και στους “επαγγελματίες”, οι οποίοι έχουν περισσότερες γνώσεις και πιο εξειδικευμένο εξοπλισμό που για ευνόητους
λόγους δεν θα αναφέρω.

Είναι τόσο απογοητευτική η κατάσταση με αυτούς ?, δεν υπάρχει καμία ελπίδα να γλυτώσουμε άραγε ?
Όχι βέβαια , Οι πιθανότητες και για αυτούς είναι μικρές, αν παίρνουμε ορισμένα σωστά προστατευτικά μέτρα

Μην ξεχνάμε ότι για την παραβίαση ενός καλού συναγερμού από τους κλέφτες πολλοί οργανισμοί και
εταιρείες με κατάλληλα εργαστήρια και επιστήμονες ερευνούν και εξελίσσουν συνεχώς τα συστήματα τους
ώστε να είναι το δυνατόν απαραβίαστα.
Για αυτόν τον λόγο ο κλέφτης θα πρέπει να έχει πολύ ειδικές ηλεκτρολογικές και ηλεκτρονικές γνώσεις , όπως
και για την παραβίαση μιας καλής κλειδαριάς ????? χρειάζεται ειδικές μηχανικές και μηχανολογικές γνώσεις .

Σαν συμπέρασμα ο συνδυασμός ενός καλού ????? συναγερμού και μιας καλής κλειδαριάς ????? αποτελεί
μια πιο ολοκληρωμένη λύση προστασίας και αποτρέπει τον κλέφτη να ασχοληθεί με την δική σας μοτο που το
αποτέλεσμα παραβίασης θα είναι αβέβαιο και πιο χρονοβόρο (όσο υπάρχουν άλλες ποιο εύκολες η ασχολία του
θα είναι αυτές ).

Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό ;
Σε καμιά περίπτωση δεν θα σας υποδείξουμε εταιρεία η μοντέλο και αν κάποια από τα λεγόμενα παραπέμπουν
κάπου αυτό το κάνουμε για να σας φέρουμε κάποια παραδείγματα και να γίνουμε πιο κατανοητοί.
Επίσης, οι φωτογραφίες που θα δείτε είναι από διάφορους συναγερμούς που υπάρχουν στην αγορά που και πάλι
τα χρησιμοποιούμε ως παραδείγματα και όχι ως υπόδειξη του καλύτερου ή του χειρότερου συναγερμού

Όλοι οι συναγερμοί είναι ίδιοι?
Όχι. Θεωρητικά όλοι οι συναγερμοί έχουν την ίδια φιλοσοφία ως προς το τι πρέπει να καλύπτουν.
Στην πράξη κάθε κατασκευαστής έχει την δική του εφαρμογή ως προς τα κυκλώματα που θα χρησιμοποίηση
για καλύτερο αποτέλεσμα και περισσότερη αξιοπιστία.
Σαν παράδειγμα μπορούμε να αναφερθούμε στους ανιχνευτές κίνησης.
Υπάρχουν ανιχνευτές κίνησης που χρησιμοποιούν ένα συνδυασμό ηλεκτρονικού και μηχανικού συστήματος
για ανίχνευση κραδασμών και κίνησης. Επίσης υπάρχουν ανιχνευτές κίνησης που χρησιμοποιούν ειδικά chip
και ανιχνεύουν τους κραδασμούς και την κίνηση καθαρά με ηλεκτρονικό τρόπο.
Σε μία “σοβαρή “ κατασκευή και οι δύο παραπάνω τύποι ανιχνευτή κίνησης θα λειτουργούν σωστά και αξιόπιστα
αλλά ο πρώτος ( ηλεκτρομηχανικός) θα έχει μικρότερη διάρκεια ζωής και αυτό γιατί το μηχανικό μέρος κάποια
στιγμή θα φθαρεί με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεργασθεί σωστά με το ηλεκτρονικό μέρος.

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2429809360102559650S425x425Q85 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2951820340102559650S425x425Q85 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2390967100102559650S425x425Q85

Για να επιλέξετε τη σωστή συσκευή τα απαραίτητα χαρακτηριστικά είναι :
1) Αυτοτροφοδοτούμενος συναγερμός
1α) Με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος κοντά στο 1 μΑ.
1β) Επιρητινωμένος για αδιαβροχοποίηση και μόνωση από θερμοκρασίες
1γ) Ρυθμιζόμενη ευαισθησία του αντικραδασμικού ( προτίμηση ηλεκτρονικού συστήματος ανίχνευσης )
2) Σειρήνα με πολλά dB με ( προτίμηση αυτοτροφοδοτουμένη)
3) Τηλεχειριστήριο με τυχαίους κυλιόμενους κωδικούς και Anti-scanner ( προτίμηση με Τηλεειδοποίηση )
4) Είσοδο για τοποθέτηση και άλλων αισθητήρων.
5) Με δυνατότητα για “μπλόκο” μοτέρ.

Αυτοτροφοδοτούμενος συναγερμος / σειρήνα
Στην αγορά υπάρχουν συναγερμοί αυτοτροφοδοτούμενοι ( με ειδικά συστήματα αποθήκευσης ενέργειας
η επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ) οι οποίοι σε περίπτωση που κάποιος αποσυνδέσει την μπαταρία της ΜΟΤΟ,
χρησιμοποιώντας την εσωτερική ενέργεια θα συνεχίσουν να “χτυπάνε” ώστε να σας ειδοποιήσουν και παράλληλα
να αποτρέψουν κάποιον να συνεχίσει την δουλειά του ήσυχα και ωραία.
Υπάρχουν και σειρήνες σαν extra που συνδέονται με τον συναγερμό για να καλύψουν την περίπτωση που προαναφέραμε

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2108499600102559650S425x425Q85 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2463561640102559650S425x425Q85

Τηλεειδοποίηση
Είναι συσκευές που συνδέονται με τον συναγερμό της ΜΟΤΟ και σε περίπτωση που χτυπήσει ο συναγερμός,
μας στέλνει σήμα στο “μπίπερ” έτσι ώστε να μας ειδοποίηση ότι κάτι τρέχει με την ΜΟΤΟ.

Υπάρχουν βέβαια και συναγερμοί που ενσωματώνουν στην κεντρική μονάδα και σύστημα τηλεειδοποίησης.
Τώρα θα μου πείτε πάλι τι είναι αυτό?
Λοιπόν αυτό σημαίνει ότι το τηλεχειριστήριο του συναγερμού εκτός από την δυνατότητα να στέλνει σήματα
( εντολές λειτουργίας ) στον συναγερμό έχει και την δυνατότητα να λαμβάνει από τον συναγερμό πληροφορίες
που συνήθως τις εμφανίζει σε μία ψηφιακή οθόνη που έχει ενσωματωμένη πάνω του δίνοντας μας ηχητικό
σήμα και μέσω της οθόνης ένδειξη ποιος αισθητήρας ακριβώς ενεργοποίησε τον συναγερμό., ορισμένοι έχουν
και ειδοποίηση με δόνηση.

Η τηλεειδοποίηση είναι προτιμότερο αλλά όχι απαραίτητο να προσφέρεται από τον ίδιο τον κατασκευαστή του συναγερμού


SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2899935520102559650S500x500Q85 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2340045940102559650S500x500Q85
Ραντάρ μικροκυμάτων για περιμετρική φρούρηση .
Τα ραντάρ αυτά ανιχνεύουν σε μια μικρή περίμετρο κάθε κίνηση γύρο από την μοτοσικλέτα και την επεξεργάζονται
και σε περίπτωση που κάποιος παραμένει για κάποια δευτερόλεπτα στην περίμετρο του ραντάρ και δεν είναι
περαστικός από αυτήν περίμετρο τότε δίνει αναφορά στο υπόλοιπο σύστημα του συναγερμού και αυτό στην συνέχεια
στέλνει προειδοποιητικό σήμα στο τηλεχειριστήριο σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος Σαββίδης

Γιώργος Σαββίδης

Registration date : 21/07/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02 2008, 02:51

Σήμανση CE
Η σήμανση CE είναι υποχρεωτική σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που πωλούνται στην Ελλάδα και αφορά τις

προδιαγραφές και τις συχνότητες λειτουργίας που έχει ορίσει για διάφορες συσκευές η Ευρωπαϊκή Ένωση έτσι ώστε
να ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες μη σωστής λειτουργίας από παρεμβολές και παράλληλα η ίδια η συσκευή να μην
επηρεάζει και δημιουργεί παρεμβολές σε άλλες.


SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2605736460102559650S600x600Q85

Συσκευή με αποστολή SMS.
Είναι συσκευές που συνδέονται με τον συναγερμό της ΜΟΤΟ και σε περίπτωση που χτυπήσει ο συναγερμός μας

στέλνουν SMS στο κινητό μας, με την προϋπόθεση βέβαια στο σημείο που έχουμε παρκάρει την ΜΟΤΟ να υπάρχει
κάλυψη από δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.
Υπάρχουν και συσκευές οι οποίες παράλληλα με την αποστολή SMS στο κινητό μας, μας στέλνουν και την θέση της
συγγεγκριμένης κυψέλης που καλύπτει την περιοχή που βρίσκεται η Moto.

Στην Ελλάδα βέβαια δεν ενδύκνειται ως η καλλίτερη λύση διότι η κυψέλες μετάδοσης βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση
μεταξύ τους και για τον λόγω αυτό δεν μπορεί να υπολογίσει την ακριβή θέση της Μοτο όπως της συσκευές με GPS

η ακτίνα πληροφορίας πολλές φορές μπορεί να είναι και 2000μ
Ενώ για παράδειγμα στης Η.Π.Α. η νομοθεσία τους υποχρεώνει της εταιρείες κινητής τηλεφωνίας να έχουν μικρότερη
ισχύ οι αναμεταδότες για να έχουν μικρότερη ακτινοβολία και για αυτόν τον λόγω το στίγμα της συσκευής εντοπισμού
μπορεί να υπολογιστή με ακρίβεια ενός οικοδομικού τετραγώνου.

Συσκευή εντοπισμού με GPS.
Είναι συσκευές που συνδέονται με τον συναγερμό της ΜΟΤΟ και σε περίπτωση κλοπής εντοπίζουν την θέση της μοτο ,
σε επίπεδο δρόμων αριθμών ακόμα και σε μορφή χάρτη σε παγκόσμια γεωγραφική κάλυψη με την βοήθεια GPS
(Δορυφορικό σήμα) ,και χρησιμοποιώντας GSM modem σε συνεργασία με το data base της κάθε εταιρείας που το
αντιπροσωπεύει
Η αγορά διαθέτει για όσους δεν έχουν τοποθέτηση συναγερμό και συσκευές με ενσωματωμένο μερικώς σύστημα
συναγερμού που επεκτείνεται σε ένα πλήρες σύστημα με διάφορα extra όπως σειρήνα , ανιχνευτή σέλας, ρελέ
μπλοκαρίσματος μοτέρ κλπ. που μπορεί να δοθεί από οποιαδήποτε απόσταση κάποιες εντολές π.χ. να ενεργοποιήσετε
την κόρνα η σειρήνα , τα φλας , ακόμη και το μπλοκάρισμα του κινητήρα από ένα σταθερό η κινητό τηλέφωνο
Εννοείται ότι για να μπορέσουν να εντοπίσουν την ΜΟΤΟ σας θα πρέπει να υπάρχει ενεργό σήμα GPS γιατί αν είναι
σε κάποιο υπόγειο η μέσα σε κάποιο Κοντέϊνερ τότε δεν είναι δυνατή η ανίχνευση της θέσης της ΜΟΤΟ.


SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2298432900102559650S500x500Q85 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2469672520102559650S500x500Q85

Θα μου ρίχνει την μπαταρία ο συναγερμός?
Είναι γεγονός ότι πολλοί συναγερμοί έχουν μεγάλη κατανάλωση με αποτέλεσμα να ρίχνουν την μπαταρία .

Στα σύγχρονα συστήματα συναγερμού μοτοσικλετών πολλές εταιρίες κατασκευής έχοντας πάρει σοβαρά και υπ’όψιν
τους αυτόν τον παράγοντα κατασκευάζουν με τέτοιο τρόπο τα κυκλώματα τους ώστε να “ρίχνουν” την κατανάλωση του
συναγερμού στο και να μην αδειάζει η μπαταρία σε περίπτωση που η ΜΟΤΟ δεν χρησιμοποιηθεί για κάποιο εύλογο
χρονικό διάστημα.

Μπορώ να τοποθετήσω τον συναγερμό μόνος μου?
Σε γενικές γραμμές δεν το προτείνουμε.
Η τοποθέτηση του συναγερμού χρειάζεται γνώσεις ηλεκτρονικού η ηλεκτρολόγου , αλλιώς μπορεί να γίνει ζημιά που
μάλλον θα είναι πολύ δύσκολο να “περάσει” εγγύηση.

Βέβαια αν έχετε τις γνώσεις και είστε αποφασισμένος και προσεκτικός γιατί όχι? μπορείτε να τον τοποθετήσετε και
μόνοι σας. Χρειάζεστε το διάγραμμα τοποθέτησης του συναγερμού και το σχέδιο της ηλεκτρικής εγκατάστασης της
μηχανής σας.
Μην ξεχνάτε βέβαια ότι εκτός από γνώσεις ηλεκτρονικού η ηλεκτρολόγου Θα πρέπει να έχετε υπ’όψιν ότι θα χρειασθεί
να λυθεί και η ΜΟΤΟ σε κάποια σημεία

Αν αποφασίσετε να αναλάβει την τοποθέτηση του συναγερμού κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα μην ξεχάσετε να
ζητήσετε μετά όλα τα χαρτιά του συναγερμού, μαζί και αυτά με το σχηματικό διάγραμμα για την συνδεσμολογία του
συναγερμού.
Μέσα στο κουτί κάθε συναγερμού υπάρχουν όλα σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία.

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2836838280102559650S425x425Q85 SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 2450896920102559650S600x600Q85
Κάποια μυστικά για την σωστή τοποθέτηση του συναγερμού

Μύθος η Αλήθεια?

Αν βραχυκυκλώσω τα φλάς θα “κάψω” τον συναγερμό και δεν θα δουλεύει?

Μύθος εάν ο εγκαταστάτης έχει τοποθέτηση ξεχωριστές ασφάλειες στις γραμμές που συνδέουν
τον συναγερμό με τα Φλας .

Αλήθεια εάν ο εγκαταστάτης τα “έχει” δώσει όλα σε μία ασφάλεια γιατί έτσι τον “βόλευε”.

Για την σωστή τοποθέτηση του συναγερμού
1) Φροντίστε το κουτί του συναγερμού να είναι τοποθετημένο σε ένα σημείο μακριά από το μοτέρ
( λόγω της θερμοκρασίας του κινητήρα μπορεί να προκαλέσει ζημιά στα ηλεκτρ. κυκλώματα )
και σε σημείο που δεν θα έχει εύκολη πρόσβαση κάποιος που θα ήθελε να του βάλει χέρι έχοντας κακό σκοπό.

2) Καλό θα ήτανε να χρησιμοποιηθεί ο ρελές για το μπλοκάρισμα του κινητήρα.
Σαν εναλλακτική λύση υπάρχει και η επιλογή ο συναγερμός να “κόβει” την μίζα .
Ειδικά σε συναγερμούς που δεν έχουν τηλεειδοποίηση λόγω του ότι αν μας “φιμώσουν” την σειρήνα με “χ” τρόπους
που δεν μπορώ να αναφέρω για ευνόητους λόγους, θα μας πάρουν την μοτοσικλέτα και ενώ ο συναγερμός θα
λειτουργήσει δεν θα έχουμε καμία ειδοποίηση.

3) Επίσης καλό θα ήτανε η καλωδίωση του συναγερμού να τοποθετηθεί με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε αν χρειασθεί για
κάποιο λόγο να βγει η πλεξούδα της ΜΟΤΟ να μην αναγκασθούμε να κόβουμε καλώδια.
Πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι για να συνδεθεί ο συναγερμός το μόνο καλώδιο της ΜΟΤΟ που πρέπει να κοπεί είναι
αυτό που αφορά το μπλόκο του μοτέρ. Όλα τα άλλα καλώδια συνδέονται παράλληλα.
Επίσης σε όλες οι συνδέσεις επιβάλλεται να χρησιμοποιηθεί κολλητήρι με κόλληση και μετά καλή στεγανοποίηση με
μονωτική ταινία καλής ποιότητας.

Ενημερωτικά
Πολλές εταιρίες διαθέτουν έτοιμες καλωδιώσεις για αρκετές από τις ΜΟΤΟ της αγοράς απλοποιώντας κατά πολύ την
εγκατάσταση του συναγερμού

Όσο καλά και να είναι στεγανοποιημένος ο συναγερμός απαγορεύεται δια “ροπάλου” η ρίψη πάνω του νερού με πιεστικό.

Προσοχή: Η χρήση στοιχείων επιτρέπεται για κάλυψη προσωπικών αναγκών. Το σύνολο του άρθρου και του φωτογραφικού
υλικού του, αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία www.moto-accessories.gr .
Απαγορεύεται η αντιγραφή, αποστολή, ή αναμετάδοσή του, σε οποιαδήποτε μορφή (έντυπη η ηλεκτρονική),

με σκοπό το εμπορικό, η το οικονομικό κέρδος, (site's , forum's κ.α.) τυχόν κλοπή τους επιφέρει έννομες συνέπειες.
Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου έχει προηγηθεί συνεννόηση με το www.moto-accessories για λήψη αδείας.
Επιτρέπονται φυσικά η αναφορές και οι συνδέσεις με μορφή link από το http://vstromhellas.forumgreek.com
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spigi
Member
Member
spigi

Ηλικία : 50
Τόπος : ΒΟΛΟΣ-ΜΑΓΝΗΣΙΑ
Registration date : 18/08/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 19 2008, 17:56

egw pantws paidia perasa sto mwro GT MOTO ALARM kai mexri trwra den exw kanena problem..alla ekei pou odigousa prepei na efyge to thlekontrol apo to brelok kai to exasa kai twra exw to deytero...xerei kanenas poso stoixeizei kai an mporw na to brw kapou? drink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paulito

paulito

Ηλικία : 37
Τόπος : Salonica City -> Dytikes Synoikies
Registration date : 27/08/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 28 2008, 02:04

Φίλοι μου εγώ 1 εβδομάδα αφότου αγόρασα τη μηχανή έβαλα το Scorpio i600, αυτόν με τον περιμετρικό αισθητήρα και το επαναφορτιζόμενο τηλεκοντρόλ. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι τώρα δηλαδή 1,5 μήνα περίπου. Μακάρι να μείνω για πάντα...
Α! Να προσθέσω πως άφησα ακινητοποιημένη τη μηχανή για μια εβδομάδα και με το συναργεμό on μονίμως και απο άποψη μπαταρίας κανένα απολύτως πρόβλημα,δηλάδη πήρε μπροστά κανονικά!
Επίσης είμαι και πολύ ευχαριστημένος απο τη δουλειά που έκανε ο ηλεκτρονικός που μου τον πέρασε, προσεγμένη δουλειά και το αφεντικό πραγματικά σε αντιμετώπιζε σαν χρόνιο πελάτη! Αν ενδιαφέρεστε πείτε μου να σας πώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jsrory

jsrory

Ηλικία : 47
Τόπος : περιστερι
Registration date : 01/11/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17 2009, 13:04

μολις γυρισα απο την αντιπροσωπεια στο μπουρναζι ,ρωτησα για συναγερμο και μου ειπαν meta defcom 310 ευρα με την τοπο8ετηση SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 425741
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tvxs.gr/
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17 2009, 13:28

jsrory έγραψε:
μολις γυρισα απο την αντιπροσωπεια στο μπουρναζι ,ρωτησα για συναγερμο και μου ειπαν meta defcom 310 ευρα με την τοπο8ετηση SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 425741

αν πας σε τέτοια επίπεδα τιμών πάνε σε κάποιον με ραντάρ, δεν ξέρω αλλά δεν μου έχει κάτσει καλά ο μέτα...κοίτα και κάναν σκόρπιο...τοποθέτηση σου είπε ποσό ή σου είπε απλά σούμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jsrory

jsrory

Ηλικία : 47
Τόπος : περιστερι
Registration date : 01/11/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17 2009, 13:33

με την τοποθετηση 310 αλλα απ οτι μου ειπε δεν καλυπτει η εγγυηση καποιον αλλο συναγερμο αν εχω καποιο προβλημα στα ηλεκτρικα και επειδη ειχα καποιο προβλημα.
στο site metasystems εχει τιμη 280 !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tvxs.gr/
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17 2009, 13:48

jsrory έγραψε:
με την τοποθετηση 310 αλλα απ οτι μου ειπε δεν καλυπτει η εγγυηση καποιον αλλο συναγερμο αν εχω καποιο προβλημα στα ηλεκτρικα και επειδη ειχα καποιο προβλημα.
στο site metasystems εχει τιμη 280 !

Τώρα το δεν καλύπτει η εγγύηση κάποιον άλλο είναι ελληνική εφεύρεση και σηκώνει πολύ συζήτηση...δηλαδή αν βάλεις άλλον συναγερμό,και τον εγκαταστήσει επαγγελματίας και ο συναγερμός είναι πιστοποιημένος όπως και ο μέτα θα σου πούνε ΤΙ?
καταλαβαίνω ωστόσο τους ενδοιασμούς σου, έτσι έκανα και εγώ κατέβασα το κεφάλι...αλλά όσο πιο πολλοί το κατεβάζουμε στο τέλος θα μας λένε μόνο τα ίδια λάστιχα και από την αντιπροσωπεία με 400 ευρώ για να έχουμε εγγύηση, μόνο μαμά αλυσίδα και γρανάζια με 250, μόνο , μόνο , μόνο...
SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 747395
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jsrory

jsrory

Ηλικία : 47
Τόπος : περιστερι
Registration date : 01/11/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17 2009, 14:23

ειχα παρει πριν 5 χρονια το cbr125 καινουργιο με δωρο συναγερμο απο τον καρακωστα ,σε 2-3 βδομαδες ενω μου εκανε διακοπες,δεν επαιρνε μπρος και αφου πηγα το μηχανακι πισω ....μου καψε τελικα την μπαταρια και πληρωσα καινουργια μπαταρια γιατι δεν καλυπτε η εγγυηση της honda λογω συναγερμου.....εβγαλα και τον συναγερμο εννοειτε.
μετα απο καιρο ερχεται στην δουλεια μου ενα παλικαρι με καινουργιο παπι ινοβα απ οτι 8υμαμαι και βλεπω το ιδιο μπρελοκ συναγερμου!!!του λεω 8α σου καψει την μπαταρια οπως και εγινε τελικα.το μηχανακι το ειχε παρει απο το ιδιο μαγαζι δωρο συναγερμο ....
για αυτο ρωτησα πρωτα στην αντιπροσωπεια για να μην εχω τα ιδια με τα ηλεκτρικα ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tvxs.gr/
 

All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: