Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
STAMOS V-STROM
Member
Member
STAMOS V-STROM

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Registration date : 26/04/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Νοε 23 2010, 21:04

Γεια σας παιδια... Για να μην ανοιγω νεο θεμα γραφω εδω. Ειμαι στο ψαξιμο για συναγερμο και βρηκα εναν αρκετα φθηνο με τηλεειδοποιηση και θελω την γνωμη σας. Ειδα και μερικα βιντεο στο youtube και φαινεται οκ.
Ο συναγερμος ειναι αυτος...

http://motocosmos.gr/index.php/motorcycle-2-way-alarm-2-pager.html

Εχω ενα V-strom k9 λετε να ειναι δυσκολη η τοποθετηση?

Δειτε και ενα βιντεο απο το youtube

https://www.youtube.com/watch?v=gBZ_hideg3w
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lexis

lexis

Ηλικία : 47
Τόπος : Πύργος
Registration date : 26/10/2009

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Νοε 23 2010, 22:42

Η τοποθέτηση είναι παιχνιδάκι.

Για μπει σωστά πρέπει να βγεί η ουρά.Αλλα μπαίνει και χωρίς.

Μέχρι στιγμής αξιόπιστος (τον έχω ένα χρόνο)

Κάνει όλα αυτά που λέει εκτός από ένα: Δέν πιάνει 5 χιλιόμετρα αλλά 500-700 μέτρα.

Ο τύπος τον έχει ακρίβά.

99 ευρώ από Αγγλία.

Αυτά.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STAMOS V-STROM
Member
Member
STAMOS V-STROM

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Registration date : 26/04/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Νοε 24 2010, 00:54

Απο ebay λες 99Ε? Με μεταφορικα όμως πόσο θα παει? Καλα αυτο με τα 5χλμ ειναι αστειο να λεμε πως ισχυει αλλα αν κανει την δουλεια του και δεν εχεις κανενα προβλημα τοτε αξιζει. Εχει και περιμετρικο συναγερμο σωστα? Η σειρηνα ειναι δυνατη? Την ακους αν εισαι στον 2ο?
Τοποθετηση εκανες μονος σου? Χρειαστηκε να κοψεις-ραψεις καλωδια η εχει φισακια?
Οποιος αλλος εχει να πει κατι περιμενω με αγωνια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STAMOS V-STROM
Member
Member
STAMOS V-STROM

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Registration date : 26/04/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25 2010, 00:12

Κανενας αλλος που να μου πει την γνωμη του για τον συναγερμο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22 2011, 23:16

Μιας και χθες πηρα την μηχανη και συναγερμο δεν εχει πρεπει επειγοντως να του βαλω εναν καλό!!! Ποιον προτινετε να βαλω? Ο ΜΕΤΑ ειναι καλός? Ο εργοστασιακος ΜΕΤΑ ποσο κοστιζει? Εχει αυτος τηλεειδοποιηση? Επίσης εαν βαλω οποιονδηποτε άλλο, ακομη και ΜΕΤΑ εκτος αντιπροσωπειας, θα χρειαστει να κοπουν καλώδια?
Ευχαριστω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23 2011, 00:13

Τα νήματα υπάρχουν γιατί μπορεί να περιέχουν ερωτήσεις
που έχουμε στο μυαλό μας και που έκαναν άλλοι πριν από εμάς
κι απαντήσεις που μπορεί να απαντούν στα ερωτήματά μας.
Για αυτό το λόγο και διατηρούνται, αλλιώς θα τα σβήναμε...

Είσαι σίγουρος πως διάβασες ολόκληρο το νήμα πριν ποστάρεις την ερώτησή σου? Wink
Μπορεί να είναι κουραστικό, αλλά έτσι μαθαίνει κανείς...

Ήδη, στην κορυφή της σελίδας 7 όπου παρέθεσες το μήνυμά σου,
ο χρήστης vagelis01, δίνει πολλά στοιχεία για τον εργοστασιακό
συναγερμό για τον οποίο ενδιαφέρεσαι...

Παρόλα αυτά:

nikos147 έγραψε:
Ποιον προτινετε να βαλω?

Scorpio sr900i

nikos147 έγραψε:
Ο ΜΕΤΑ ειναι καλός?

Δεν γνωρίζω...

nikos147 έγραψε:
Ο εργοστασιακος ΜΕΤΑ ποσο κοστιζει?

Δεν γνωρίζω...

nikos147 έγραψε:
Εχει αυτος τηλεειδοποιηση?

Νομίζω πως ναι...

nikos147 έγραψε:
Επίσης εαν βαλω οποιονδηποτε άλλο, ακομη και ΜΕΤΑ εκτος αντιπροσωπειας, θα χρειαστει να κοπουν καλώδια?

Για τον συναγερμό που φοράω εγώ (Scorpio sr900i),
υπάρχει έτοιμη φύσα από την εταιρεία η οποία παρεμβάλλεται
στην μαμά καλωδίωση χωρίς κόψε-ράψε. Ξεβυσματώνεις-παρεμβάλλεις-βυσματώνεις.
Δε γνωρίζω ποιοι άλλοι συναγερμοί έχουν τέτοια φύσα, οι περισσότεροι
όμως τοποθετούνται με κλέφτες στη μαμά καλωδίωση.
Ακόμη και τον META αντιπροσωπείας (όπως τον αναφέρεις) συνήθως
τον τοποθετούν με κλέφτες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23 2011, 11:18

Αφου διαβασα όλες τις σελιδες του τοπικ μου αρεσαν αυτα που διαβασα για τους scorpio...τι διαφορες εχουν οι scorpio 500, 600 και 900 και ποσο κοστιζουν αυτοι? Διαβασα οτι για αυτους υπαρχουν και ετοιμες φυσες, σωστα? Μεταξυ scorpio και ΜΕΤΑ τι προτινετε?



vagelis01 έγραψε:
ΓΙΑ ΣΥΝΑΣΕΡΜΟ ΜΑΓΚΕΣ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ! Ο ΜΑΜΑ SUZUKI ΜΕ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΙΣΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ! ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΧΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥΣ ΚΤΛ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΜΑΜΑ SUZUKI ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΛΟΔΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΗΣ ΦΙΣΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΛΟΣ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΗΣ ΦΙΣΕΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ! ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΤΛ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΣΥΝ/ΜΟ ΜΠΕΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΕ SAFE MODE ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟ ΕΧΩ 3+ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!!! ΦΙΛΙΚΑ ΒΑΓΓΕΛΗΣ! -DL 1000

Μπορεις να μου πεις το κοστος του "εργοστασιακου" συναγερμου ΜΕΤΑ καθως και τι λειτουργιες εχει αυτος??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23 2011, 14:04

Ρε παίδες δεν υπάρχει εργοστασιακός συναγερμός META, σταματήστε να το λέτε αυτό! Ο ΜΕΤΑ είναι απλά ένας συναγερμός που πολύ πιθανόν να τον βάζει γενικά ο Σφακιανάκης επειδή προφανώς θα έκανε κάποια συμφέρουσα συμφωνία με κάποιον έμπορα και τον πασάρει σαν προτεινόμενο!

Ο κανονικός ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΣ είναι ναι μεν με τηλεειδοποίηση αλλά παλαιάς τεχνολογίας και (κατα τη γνώμη μου) πολύ παρωχημένος. Το χειριστήριο με την τηλεειδοποίηση είναι ξεχωριστές συσκεύες (ναι πρέπει να τις κουβαλάτε και τις δύο μαζί) και εκτός του ότι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ σαν μέγεθος, η τιμή τους δεν δικαιολογείται ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!

Όταν είχα πάρει τη μηχανή και είχα ρωτήσει (2005) μου τον είχαν δείξει στο βιβλίο των επίσημων αξεσουάρ της SUZUKI και αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει περίπου 500 ευρώ! Για κανένα λόγο όμως τόσα λεφτά. Με πολύ λιγότερα παίρνεις τον Scorpio (εγώ προσωπικά φοράω τον 500) που είναι τεχνολογικά έτη φωτός μπροστά και φυσικά με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

Αν τον δείτε από κοντά τον εργοστασιακό το λιγότερο που θα κάνετε είναι να γελάσετε!


Πάντα φιλικά, Λευτέρης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23 2011, 20:44

Ωραια τοτε...για τον scorpio ποιες οι διαφορες του 500 απο τον 600 και 900? Με ενδιαφερει να εχει μια τηλεειδοποιηση ωστε εαν χτυπησει να με ειδοποιησει (παντα παρκαρω σχετικα κοντα) και επίσης όλα τα άλλα τυπικα του συναγερμου και βασικοτερο όλων να μην κοπει τιποτα στην πλεξουδα της μηχανης!!! Για πειτε γιατι επειγομαι να τον βαλω τις επομενες μερες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23 2011, 23:46

Νίκο, η οκνηρία είναι θανάσιμο αμάρτημα...

SR-i600

SR-i900 και SR-i900

O sr-i500 δε νομίζω πως κυκλοφορεί πλέον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 08:39

gmavrid έγραψε:
Νίκο, η οκνηρία είναι θανάσιμο αμάρτημα...

Δεν καταλαβα τι εννοεις...τα link απο τον Σαββιδη τα εχω δει εδω και μερες! Την γνωμη οσων εχουν βαλει τους εν λόγω συναγερμους θελω!!

gmavrid έγραψε:
SR-i600

SR-i900 και SR-i900

O sr-i500 δε νομίζω πως κυκλοφορεί πλέον...

Ευχαριστω αλλά οι απορια μου παραμενει!! Διαβασα τα χαρακτηριστικα και των δυο αλλά δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 14:21

Τον 500άρη που φοράω εγώ τον έχω ευχαριστηθεί πάρα πολύ! Τώρα για τους πιο καινούριους δεν έχω άποψη μιας και δεν χρειάστηκε να την ψάξω.

Όλες αυτές σου οι απορίες για να λυθούν, η καλύτερη λύση είναι να πας μια βόλτα σε ένα μαγαζί που περνάει ηχοσυστήματα και να του ζαλίσεις τα @@ (αυτιά) με ερωτήσεις.

Τηλεειδοποίηση έχουν όλοι οι Scorpio που αναφέρουμε, από εκεί και πέρα οι διαφορές τους υποθέτω θα είναι στα σημεία. Επίσης οι Scorpio έχουν δυνατότητες επέκτασης με εξωτερικά module που τα πουλάει όμως ξεχωριστά η εταιρεία!

Ενδεικτικά αναφέρω: 1. Μονάδα μπαταρίας για αυτόνομη χρήση
2. Περιμετρικό ραντάρ ώστε να χτυπάει και μόνο πλησιάζοντας τη (το έχω βάλει αυτό)
3. Έξτρα αισθητήρες κτλ

Αν δεν θες να κόψεις καλώδια και να επέμβεις στα ηλεκτρικά της καλής σου τότε μη συνδέσεις το κύκλωμα που κόβει το imobilizer, κατα τα άλλα, όλοι οι συναγερμοί παγκοσμίως συνδέονται με τον ίδιο τρόπο, με κλέφτες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 14:42

terino έγραψε:
...τα άλλα, όλοι οι συναγερμοί παγκοσμίως συνδέονται με τον ίδιο τρόπο, με κλέφτες!!!

Εφόσον φοράς τον scorpio θα ξέρεις πως οι scorpio έχουν ως αξεσουάρ ειδικές φύσες για να μην
βάζεις κλέφτες...

Νίκο, όλα όσα σου είπε ο terino υπάρχουν και στα link κι όσα ρωτάς επίσης.
Εννοώ λοιπόν πως θέλεις έτοιμες απαντήσεις χωρίς να διαβάσεις.

Ο 600 λοιπόν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον 900 ως βάση.
Ο 900 επιπλέον έχει τη δυνατότητα να οπλίζει και να αφοπλίζει
τον συναγερμό αυτόματα, χωρίς εσύ να πατάς κάποιο κουμπί.


ΚΑΙ ΣΤΟ 600 ΚΑΙ ΣΤΟΝ 900:
By utilizing High Frequency FM technology, the SR-i900 transceiver is capable of sending and receiving commands from up to ½ Mile away from the motorcycle.

ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 900:
By incorporating RFID to the system is able to know when the remote is walking close to the bike and when its not, allowing the user to never have to reach for the remote to protect the bike.

Τελικά κι οι δύο φοράνε το ίδιο chip ADXL202 της Analog Devices για τους αισθητήρες επιτάχυνσης, κλίσης κτλ.

Μη βιάζεσαι να παρεξηγηθείς.
Όπως βλέπεις σου απαντάω σε όλα, παρόλα αυτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 15:20

Επίσης, με τη βοήθεια του search και τη λέξη "scorpio":

scorpio sr i-900
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TTech

TTech

Registration date : 22/03/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 19:06

nikos147 έγραψε:
Ωραια τοτε...για τον scorpio ποιες οι διαφορες του 500 απο τον 600 και 900? Με ενδιαφερει να εχει μια τηλεειδοποιηση ωστε εαν χτυπησει να με ειδοποιησει (παντα παρκαρω σχετικα κοντα) και επίσης όλα τα άλλα τυπικα του συναγερμου και βασικοτερο όλων να μην κοπει τιποτα στην πλεξουδα της μηχανης!!! Για πειτε γιατι επειγομαι να τον βαλω τις επομενες μερες!!!

Νικόλα καλησπέρα,

Έχω τον SR-i900 περίπου 5 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγκατάσταση: Με φίσα που βγάζει η Scorpio για το strom δεν έχεις κανένα πρόβλημα, δεν κόβεις καλώδιο.

Τηλεειδοποίηση: Πολύ καλή αυτονομία και εμβέλεια. Μένω στον 4ο όροφος και έχω επιτήρηση της Suzi ακόμα και όταν βρίσκεται παρκαρισμένη 2 οικοδομικά τετράγωνα πίσω απο εμένα. Δεν με εχει απογοητεύση μεχρι στιγμής!

Motion Detection: Σχεδόν πάντα off. Καποιες φορές όμως το χρειάζεσαι και όταν το έχεις διαθέσιμο σου χαρίζει ενα + ξεγνοιασιά!

Ignition Disable: Τραγικό να χρειαστεί.... αλλά δεν ...μιεται..!!! Τοποθετείται χωρίς να κόψεις κανένα καλωδιο (...γιατι πάντα υπάρχρει τρόπος!) check!


το κόλπο... με το οποίο επεμβαίνεις στο relay χωρις να πληγώσεις την καλή σου!

η παρεμβολή του scorpio relay στο μαμα!

η επανατοποθέτηση του μαμα relay!

η τελική εικόνα, πριν τον ευθετισμό των καλωδίων motion detection module & fuse!

Εύχομαι να σε βοήθησα! Για τυχόν απορίες στείλε pm και κανονίζουμε να βρεθούμε και να το δείς απο κοντά! Αν βοηθάει σου στέλνω manual και παίρνεις και απο εκεί απαντήσεις! Όπως θές!


ΥΓ1: Εξαιρετικά αποτελέσματα σε συνδιασμό με κλειδωμα δισκόπλακας για τις ώρες στάθμευσης μικρής διάρκειας και garage για μακράς διάρκειας!
ΥΓ2:Ηλεκτρονικός - Integrated Security & Automation Systems
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 19:35

gmavrid έγραψε:


Εφόσον φοράς τον scorpio θα ξέρεις πως οι scorpio έχουν ως αξεσουάρ ειδικές φύσες για να μην
βάζεις κλέφτες...

Νίκο, όλα όσα σου είπε ο terino υπάρχουν και στα link κι όσα ρωτάς επίσης.
Εννοώ λοιπόν πως θέλεις έτοιμες απαντήσεις χωρίς να διαβάσεις.

Ο 600 λοιπόν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον 900 ως βάση.
Ο 900 επιπλέον έχει τη δυνατότητα να οπλίζει και να αφοπλίζει
τον συναγερμό αυτόματα, χωρίς εσύ να πατάς κάποιο κουμπί.


ΚΑΙ ΣΤΟ 600 ΚΑΙ ΣΤΟΝ 900:
By utilizing High Frequency FM technology, the SR-i900 transceiver is capable of sending and receiving commands from up to ½ Mile away from the motorcycle.

ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 900:
By incorporating RFID to the system is able to know when the remote is walking close to the bike and when its not, allowing the user to never have to reach for the remote to protect the bike.

Τελικά κι οι δύο φοράνε το ίδιο chip ADXL202 της Analog Devices για τους αισθητήρες επιτάχυνσης, κλίσης κτλ.

Μη βιάζεσαι να παρεξηγηθείς.
Όπως βλέπεις σου απαντάω σε όλα, παρόλα αυτά.

Σε ευχαριστω!! Οπότε εαν δεν με ενδιαφερει η αυτοματη οπλιση και αφοπλιση του συναγερμου της μηχανης μου κάνει και ο 600...ξερει κανεις εαν το χειριστηριο του 600 ειναι επαναφορτιζομενο ή παιρνει κανονικες μπαταριες?


TTech έγραψε:


Νικόλα καλησπέρα,

Έχω τον SR-i900 περίπου 5 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγκατάσταση: Με φίσα που βγάζει η Scorpio για το strom δεν έχεις κανένα πρόβλημα, δεν κόβεις καλώδιο.

Τηλεειδοποίηση: Πολύ καλή αυτονομία και εμβέλεια. Μένω στον 4ο όροφος και έχω επιτήρηση της Suzi ακόμα και όταν βρίσκεται παρκαρισμένη 2 οικοδομικά τετράγωνα πίσω απο εμένα. Δεν με εχει απογοητεύση μεχρι στιγμής!

Motion Detection: Σχεδόν πάντα off. Καποιες φορές όμως το χρειάζεσαι και όταν το έχεις διαθέσιμο σου χαρίζει ενα + ξεγνοιασιά!

Ignition Disable: Τραγικό να χρειαστεί.... αλλά δεν ...μιεται..!!! Τοποθετείται χωρίς να κόψεις κανένα καλωδιο (...γιατι πάντα υπάρχρει τρόπος!) check!


το κόλπο... με το οποίο επεμβαίνεις στο relay χωρις να πληγώσεις την καλή σου!

η παρεμβολή του scorpio relay στο μαμα!

η επανατοποθέτηση του μαμα relay!

η τελική εικόνα, πριν τον ευθετισμό των καλωδίων motion detection module & fuse!

Εύχομαι να σε βοήθησα! Για τυχόν απορίες στείλε pm και κανονίζουμε να βρεθούμε και να το δείς απο κοντά! Αν βοηθάει σου στέλνω manual και παίρνεις και απο εκεί απαντήσεις! Όπως θές!


ΥΓ1: Εξαιρετικά αποτελέσματα σε συνδιασμό με κλειδωμα δισκόπλακας για τις ώρες στάθμευσης μικρής διάρκειας και garage για μακράς διάρκειας!
ΥΓ2:Ηλεκτρονικός - Integrated Security & Automation Systems

Πολυ ωραια αναλυση και εξισου καλη δουλεια!!! Τον πέρασες μονος σου τον συναγερμο? Δηλαδη σε εσενα πιάνει η τηλεειδοποιηση σε ικανη απόσταση ωστε να εχεις επιτηρηση του τι συμβαινει στην μηχανη? Το motion detection πως και δεν τον ενεργοποιεις? Η μπαταρια της μηχανης αντεχει πολυημερη ακινησια με τον συναγερμο ενεργοποιημενο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 19:47

nikos147 έγραψε:

Πολυ ωραια αναλυση και εξισου καλη δουλεια!!! Τον πέρασες μονος σου τον συναγερμο? Δηλαδη σε εσενα πιάνει η τηλεειδοποιηση σε ικανη απόσταση ωστε να εχεις επιτηρηση του τι συμβαινει στην μηχανη? Το motion detection πως και δεν τον ενεργοποιεις? Η μπαταρια της μηχανης αντεχει πολυημερη ακινησια με τον συναγερμο ενεργοποιημενο?


Είναι αρκετά εύκολο για να τον περάσεις μόνος σου, πιο πολύ ώρα θα σου πάρει να λύσεις τα πλαστικά παρά να τον συνδέσεις.

Η τηλεειδοποίηση πιάνει θεωρητικά στα 1200 μέτρα (τιμή κατασκευαστή για τον 500άρη). Πρακτικά στα 2 στενά πιάνει πάντα, στο 3ο ίσως να αρχίσει να ζορίζει.

Το motion detection είναι ενίοτε λίγο σπαστικό γιατί ότι και να περάσει δίπλα του (πχ γάτα) χτυπάει. Συγκεκριμένα, ο συναγερμός δεν χτυπάει αμέσως, κάνει πρώτα δύο προειδοποιητικούς χτύπους για να απομακρυνθείς, αν δεν απομακρυνθείς, τότε χτυπάει.

Μου έχει τύχει να αφήσω τη μηχανή 45 μέρες ακίνητη και όταν την ξανακαβάλησα πήρε με την πρώτη μιζιά, και δεν ήταν καινούρια η μπαταρία. Ο συναγερμός έχει sleep mode για χαμηλότερη κατανάλωση το οποίο ενεργοποιείται αυτόματα μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:07

Kαι για τον 600 στην τιμη των 309ευρω που βλεπω στον Σαββιδη, περιλαμβανονται όλοι οι αισθητηρες και η φυσα για να συνδεθει στην strom ή τοσο κοστιζει η μοναδα και όλα τα υπολοιπα κοστιζουν άλλα τοσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:09

nikos147 έγραψε:
Kαι για τον 600 στην τιμη των 309ευρω που βλεπω στον Σαββιδη, περιλαμβανονται όλοι οι αισθητηρες και η φυσα για να συνδεθει στην strom ή τοσο κοστιζει η μοναδα και όλα τα υπολοιπα κοστιζουν άλλα τοσα?

Πολύ χλωμό σε κόβω να είναι όλοι οι αισθητήρες σε αυτή την τιμή... μάλλον η βασική σύνθεση του συναγερμού περιλαμβάνεται μόνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
TTech

TTech

Registration date : 22/03/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:12

nikos147 έγραψε:
Πολυ ωραια αναλυση και εξισου καλη δουλεια!!!
1. Τον πέρασες μονος σου τον συναγερμο?
2. Δηλαδη σε εσενα πιάνει η τηλεειδοποιηση σε ικανη απόσταση ωστε να εχεις επιτηρηση του τι συμβαινει στην μηχανη?
3. Το motion detection πως και δεν τον ενεργοποιεις?
4. Η μπαταρια της μηχανης αντεχει πολυημερη ακινησια με τον συναγερμο ενεργοποιημενο?

1. Ναι
2. Ναι δεν εχω μεχρι στιγμής πρόβλημα.
3. Το motion ετσι και το ενεργοποιήσεις ενώ η μηχανή είναι παρκαρισμένη σε σημείο οπου κυκλοφορεί κόσμος, θα σου σπάσουν τα ...καρύδια! Αλλά όταν θα είσαι σε σημείο ήρεμο ή ερημικό τότε το χρειάζεσαι. (άποψή μου!)
4. Έχει μείνει παρκαρισμένη για 6-7 μέρες χωρίς να μου δημιουργήσει πρόβλημα. Το αυτό έχει επαναληφθεί 3-4 φορές. Ίσα ίσα έχεις και "επιτήρηση" της τάσης της μπαταρίας σε κάθε όπλιση-αφόπλιση ή με εντολή απο την τηλειδοποίηση. (Σου εμφανίζει στο display τα Volts!!!)

Αυτό που έχει εξεραιτική σημασία στο θέμα χρήσης, είναι η αυτονομία. Με motion (PERIMETER) ενεργοποιημένο και σειρά απο όχι κρίσιμες ειδοποιήσεις είναι ποφανές οτι η αυτονομία μειώνεται.

Πάντως απο τη στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο να το τσεκάρεις...! Check it out!

(....γιατι ως γνωστον, η γνωμη ειναι σαν την κ_λ_τρ_π_δ_!)

379,00 Euro (απο Ελληνική αγορά τον Αυγουστο 2010) Πιάστηκε ο ποπός !!! Απο ebay παζει αρκετά πιο κάτω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:21

Νίκο, ο Λευτέρης έχει δίκιο.
Επιπλεόν διευκρίνισε αν στον 600 η backup battery είναι ενσωματωμένη στο βασικό module
του συναγερμού ή αν πωλείται χωριστά...
Στον 900 είναι standard μέσα...

Θανάση, ωραία η υλοποίησή σου... Εγώ το προσέγγισα διαφορετικά...
Πες μου όμως δύο πράγματα:

1. Η τοποθέτηση του βασικού module κάθετα (κι όχι επίπεδα όπως λέει το manual)
δε σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα στον αισθητήρα/ επιτανχυσιόμετρο?

2. Εφόσον τοποθέτησες τη βασική μονάδα εκεί, προκειμένου να έχεις
την απαιτούμενη απόσταση μεταξύ της μονάδας και των δύο κεραιών, θα πρέπει
οι τελευταίες να είναι πίσω στην ουρά... Δεν έχεις πρόβλημα με την μεταλλική σχάρα
που υπάρχει στην ουρά πάνω από αυτές?

Τέλος, και χωρίς ίχνος αμφισβήτησης, πολύ αισιόδοξο μου κάνει η εμβέλεια 2 οικοδομικών
τετραγώνων... Εκτός αν έχεις πουσάρει τα W εκομπής του πομπού για να δίνει αναφορά
ή ακόμη και του χειριστηρίου για να στέλνεις εντολές σε τέτοια απόσταση! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TTech

TTech

Registration date : 22/03/2010

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:31

gmavrid έγραψε:
Νίκο, ο Λευτέρης έχει δίκιο.
Επιπλεόν διευκρίνισε αν στον 600 η backup battery είναι ενσωματωμένη στο βασικό module
του συναγερμού ή αν πωλείται χωριστά...
Στον 900 είναι standard μέσα...

Θανάση, ωραία η υλοποίησή σου... Εγώ το προσέγγισα διαφορετικά...
Πες μου όμως δύο πράγματα:

1. Η τοποθέτηση του βασικού module κάθετα (κι όχι επίπεδα όπως λέει το manual)
δε σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα στον αισθητήρα/ επιτανχυσιόμετρο?

2. Εφόσον τοποθέτησες τη βασική μονάδα εκεί, προκειμένου να έχεις
την απαιτούμενη απόσταση μεταξύ της μονάδας και των δύο κεραιών, θα πρέπει
οι τελευταίες να είναι πίσω στην ουρά... Δεν έχεις πρόβλημα με την μεταλλική σχάρα
που υπάρχει στην ουρά πάνω από αυτές?

Τέλος, και χωρίς ίχνος αμφισβήτησης, πολύ αισιόδοξο μου κάνει η εμβέλεια 2 οικοδομικών
τετραγώνων... Εκτός αν έχεις πουσάρει τα W εκομπής του πομπού για να δίνει αναφορά
ή ακόμη και του χειριστηρίου για να στέλνεις εντολές σε τέτοια απόσταση! Very Happy

1. Δοκιμάζοντας και τις δυο περιπτώσεις δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στην ευαισθησία του συναγερμού. Οπότε είχα 2 επιλογές!

2. Δυστυχώς οχι, κανένα πρόβλημα!

Τέλος, το αισιόδοξο πιθανόν να γίνεται πραγματικότητα λόγω μεταλλικής σχάρας! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:35

TTech έγραψε:
Τέλος, το αισιόδοξο πιθανόν να γίνεται πραγματικότητα λόγω μεταλλικής σχάρας! Laughing

Θα ήταν λογικό αν η μεταλλική σχάρα βρισκόταν κάτω από τις κεραίες,
ως δεύτερο επίπεδο γείωσης/ ανακλαστήρας κι όχι από πάνω ως κλωβός...
Από τη στιγμή όμως που λειτουργεί κι έτσι όλα καλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:50

gmavrid έγραψε:

Τέλος, και χωρίς ίχνος αμφισβήτησης, πολύ αισιόδοξο μου κάνει η εμβέλεια 2 οικοδομικών
τετραγώνων... Εκτός αν έχεις πουσάρει τα W εκομπής του πομπού για να δίνει αναφορά
ή ακόμη και του χειριστηρίου για να στέλνεις εντολές σε τέτοια απόσταση! Very Happy


Όταν λέμε 2 τετράγωνα εννοούμε από τη μηχανή προς το χειριστήριο, όχι το ανάποδο!! Αυτό ουσιαστικά σε ενδιαφέρει, αν χτυπήσει ο συναγερμός, να σε ειδοποιήσει η μηχανή. Δεν σε ενδιαφέρει να την ξεκλειδώνεις από το προηγούμενο στενό!

Από το χειριστήριο προς τη μηχανή είναι ΠΟΛΥ μικρότερη η εμβέλεια, νομίζω (αν θυμάμαι καλά) μέγιστο 100 μέτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας   SCORPIO - All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ Ιαν 24 2011, 20:56

Ναι Λευτέρη, χάριν αστεϊσμού ήταν η αναφορά μου στο χειριστήριο για αυτό η φατσούλα...
Πάντως και τα 2 τετράγωνα από πομπό σε χειρηστήριο είναι εμβέλεια που εγώ
δεν έχω δει... 1 ναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

All About Moto Alarms... Συναγερμοί Μοτοσυκλέτας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: