Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 21 ... 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 15 2011, 16:46

TomK8ww έγραψε:
mavras έγραψε:
al_tzamp έγραψε:
Επίσης, καμιά φορά πάνω που φρέναρα και ειχα πίεση έκανε ένα σκαλοπάτι και πατιόταν και άλλο η μανέτα.



Υ.Γ. Στη Suzuki το κιτ αυτό κάνει 22? Wink
επισης κατι αναλογο με το υπογραμμισμενο το ενοιωσα καποια στιγμη
μετα το σερβις εστρωσε τουλαχιστον? scratch
σίγουρα θα έστρωσε,υπ όψιν ο Αλέκος(Αλ τζαμπ),νομίζω δεν έχει 4 πίστονες.

υ.γ...............δεν δοκίμασες την μαμά μανέτα ? Rolling Eyes
βεβαια δοκιμάστηκε και αυτο, καμια αλλαγη. Επομενη κινηση ειναι ειτε τοποθετηση μαμα τρομπας ειτε επιστευη 16αρας. Παω για το δευτερο. Ακομα και να μην ειναι αμεση η αναγκη επισκευης, κακο δεν της κανω.
Εχω εφεση στο να κυνηγαω φαντασματα...Θα το βρω ομως!! pirat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 15 2011, 18:44

mavras έγραψε:

βεβαια δοκιμάστηκε και αυτο, καμια αλλαγη. Επομενη κινηση ειναι ειτε τοποθετηση μαμα τρομπας ειτε επισkευη 16αρας.
Αυτό ενοούσα προηγουμένως.......... δοκιμή μαμά τρόμπα(λάθος μου το μανέτα)

mavras έγραψε:
Ακομα και να μην ειναι αμεση η αναγκη επισκευης, κακο δεν της κανω.
πολύ καλό της κάνεις,και σε όσο καλή κατάσταση και αν είναι,ΔΙΑΦΟΡΑ θα δείς,όπως διαφορά θα δεις,άμα επισκεύασεις τις 4πίστονες
Το καινούργιο είναι καινούργιο,και το μεταχειρισμένο-μεταχειρισμένο Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
al_tzamp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
al_tzamp

Ηλικία : 44
Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Φεβ 16 2011, 00:20

mavras έγραψε:
al_tzamp έγραψε:
Επίσης, καμιά φορά πάνω που φρέναρα και ειχα πίεση έκανε ένα σκαλοπάτι και πατιόταν και άλλο η μανέτα.



Υ.Γ. Στη Suzuki το κιτ αυτό κάνει 22? Wink
επισης κατι αναλογο με το υπογραμμισμενο το ενοιωσα καποια στιγμη
μετα το σερβις εστρωσε τουλαχιστον? scratch


Έστρωσε και παρα έστρωσε!! Smile

(και όπως είπε ο Θωμάς, εχω Κ4, δηλ όχι ABS, όχι τετραπίστονες.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Φεβ 16 2011, 00:24

al_tzamp έγραψε:
mavras έγραψε:
al_tzamp έγραψε:
Επίσης, καμιά φορά πάνω που φρέναρα και ειχα πίεση έκανε ένα σκαλοπάτι και πατιόταν και άλλο η μανέτα.



Υ.Γ. Στη Suzuki το κιτ αυτό κάνει 22? Wink
επισης κατι αναλογο με το υπογραμμισμενο το ενοιωσα καποια στιγμη
μετα το σερβις εστρωσε τουλαχιστον? scratch


Έστρωσε και παρα έστρωσε!! Smile
αυτο και μονο μου εφτιαξε την διαθεση!!
αντε μπας και δουμε το φρενο το αληθινο!! bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Φεβ 16 2011, 08:17

mavras έγραψε:
al_tzamp έγραψε:
mavras έγραψε:
al_tzamp έγραψε:
Επίσης, καμιά φορά πάνω που φρέναρα και ειχα πίεση έκανε ένα σκαλοπάτι και πατιόταν και άλλο η μανέτα.



Υ.Γ. Στη Suzuki το κιτ αυτό κάνει 22? Wink
επισης κατι αναλογο με το υπογραμμισμενο το ενοιωσα καποια στιγμη
μετα το σερβις εστρωσε τουλαχιστον? scratch


Έστρωσε και παρα έστρωσε!! Smile
αυτο και μονο μου εφτιαξε την διαθεση!!
αντε μπας και δουμε το φρενο το αληθινο!! bounce bounce
Πάνο...Δές & Πές (να παίρνουμε σειρά) Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17 2011, 00:32

Του Παναγιώτη το φρένο το πάτησα σήμερα κ όντως η αίσθηση είναι πολύ σπογγώδης κ καθόλου γραμμική.
Αντε να δούμε από εβδομάδα με το σέρβις της τρόμπας αν διορθωθεί εντελώς ή μερικώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
daddy cool

daddy cool

Ηλικία : 44
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 02/10/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 17 2011, 01:59

θα πω κ γω τη γνωμη μου για το θεμα.....εγω μετα απο την τοποθετηση των 4πιστονων NISSIN(γιαννο σ ευχαριστω ακομα μια φορα για ολα)εχω να πω τα εξης.....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΦΡΕΝΟ!!!!!!!!!εξακολουθω να ανοιγω το μηχανακι χωρις λογο για να νοιωθω το εκπληκτικο φρενο....ο taz κ ο μπρετσος το εχουν οδηγησει.......σταματαει για πλακα απο τα 200+(εχω το 1000) κ ειδικα μετα την τοποθετηση των scorpion trail eχει φοβερη αισθηση....απορω πως οδηγουσα με τα μαμα φρενα.....δεν ξερω βεβαια αν ευθυνεται τοσο κ η τρομπα (ακτινικη απο b-king).....παντως ειναι η καλυτερη βελτιωση που εχω κανει στο μηχανακι....για την ευθιγραμμιση της δαγκανας κ μενα χανει λιγο αλλα θα το ψαξω συντομα....αν φτιαξει κ αλλο καλοδεχουμενο αλλα ακομα κ ετσι πλεον εχω ΦΡΕΝΑ!!!! OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΔευ Φεβ 21 2011, 22:52

την περασμενη Πεμπτη παρελαβα το κιτ επισκευης της τρομπας και το Σαββατο εκανα την εγχειριση.
Η ολη διαδικασια ηταν απλη και μου πηρε περιπου 1 ωρα για να βγαλω την τρομπα, να την καθαρισω, να αλλαξω τα εντοσθια, να την ξανατοποθετησω και να κανω την απαραιτητη εξαερωση τοσο στην δαγκανα οσο και στην βιδα (banjo bolt) της τρομπας.
Οσο εξαερωνα τοσο περιμενα να σφιξει η μανετα και να φυγει αυτη η σπογκωδης αισθηση, αλλα ματαια...
η εξαερωση και μαζι η διαδικασια επισκευης της τρομπας τελειωσε χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα, και αν εξαιρεσω οτι η αντλια πλεον ειναι ολοκαινουρια δεν αλλαξε τιποτα στο φρενο μου...

το ξενερωμα μου ηταν απιστευτο κυριως γιατι ξεμεινα απο ιδεες και λυσεις...
ειχα κανει τα παντα. Ροδελες στους αποστατες για να κεντραριστουν, ατελειωτες εξαερωσεις, επισκευη στην τρομπα, και εννοειται νεα τακακια, αλλα η αισθηση της πρωτης αδυναμης "μανετιάς" ηταν εκει. τωρα τι...? σκεφτομουν. Για να ειμαι ειλικρινης σκεφτηκα να βαλω πανω τις μαμα δαγκανες και να ξαναασχοληθω με τις 4πιστονες αλλη φορα.

Ξαναθυμηθηκα το θεμα της ευθυγραμμισης των δαγκανων με τις ροδελες, μιας και πραγματικα ηταν το μοναδικο το οποιο θα μπορουσε να μην ειχε γινει εντελως σωστα.
Ζητησα βοηθεια απο τον Θωμα (TomK8ww) ο οποιος και μου την έδωσε απλόχερα παροτι δεν ειχαμε γνωριστει ποτε και μιλαγαμε μονο με πμ.
Εβγαλε τακακια και μετρησε τις δαγκανες και ενω η αριστερη ηταν εντελως κεντραρισμενη με τις ροδελες των 2mm, η δεξια ηταν κατα μισο χιλιοστο εκτος κεντρου (εννοειται με 2mm ροδελες). Την εβγαλε και εβαλε 1,5mm ροδελες, παρα το γεγονος οτι του ελεγα να μην το κανει καθως θεωρουσα οτι η διαφορα ηταν τοσο μικρη που θα ηταν τσαμπα κοπος και χρονος.
Κοιταζοντας τα τακακια ηταν εμφανης, ακομα και με το ματι, η διαφορα στην φθορα του τακακιου απο την ανισομερη πιεση τους

Μπηκαν λοιπον οι ροδελες και ηρθε καρακεντρο και στις δαγκανες, dead on!!
Παταω μανετα και δεν βλεπω ουσιαστικη διαφορα στην αισθηση. Βγαζει την κοκκινουλα μου βολτα ο Θωμας και επιστρεφει λεγοντας μου "θα σε κοπανησω ρε, μια χαρα φρενο εχεις, σκοτωνει!!"
γυαλισε το ματι μου, την κανω και εγω βολτα και γυρναω με ενα χαμογελο ως τα αυτια, σαν παιδι που περνει δωρο τα χριστουγεννα.
η διαφορα ηταν εμφανεστατη και η σιγουρια και δυναμη του φρενου φωναζαν "παρον"!

η αριστερη δαγκανα ηθελε 2mm ροδελες και δεξια 1,5mm ωστε να κατσουν εντελως κεντρο.
θεωρω οτι οταν τα τακακια πατησουν παλι σωστα θα βελτιωθει ακομα το φρενο και οταν μπουν και οι μανετες που περιμενω θα γινει ακομα καλλιτερο.

Με αυτο λοιπον νομιζω οτι τελειωσαμε με το θεμα αυτο, οριστικα και παμε για αλλα (ηλεκτρολογικα, αναρτησεις, κλπ), αλλα ΠΡΕΠΕΙ να ευχαριστησω τον Γιαννη (Ταζακο) για την βοηθεια του στην αγορα των επιμερους εξαρτηματων (δαγκανες, τρομπες, τακακια, κλπ) και βεβαια τον Θωμα (TomK8ww) γιατι προθυμα βοηθησε εναν αγνωστο του ο οποιος του ζαλισε τα κακαλα με τα πμ του, ωστε να αποκτησω το φρενο συμφωνα με τις δυνατοτητες των δαγκανων και της τρομπας!

ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ!!

P.S. Γιωργο (groi) πριν κανεις οτιδηποτε αλλο βεβαιωσου οτι οι δαγκανες ειναι καρακεντραρισμενες. Σε εμενα ΜΙΣΟ χιλιοστο εκανε ολη την ζημια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 00:31

Παναγιώτη μου από όσα ανέφερες κατάλαβα ότι για το ''φόβο των Ιουδαίων'',θα χρειαστώ στάνταρ την τεχνική ''ματιά'' του Θωμά για να μου φύγει το άγχος και η αμφιβολία.Μου είχε προτείνει ο άνθρωπος να πάω από κεί να το δούμε και επέλεξα άλλη λύση.Βλέποντας όμως το ''πρόβλημα δύναμης φρένου'' να συνεχίζει να υφίσταται,θα χρειαστώ τα''φώτα'' του!Θωμάααααα!Όταν έρθω Αθήνα θέλω βοήθειααααα Laughing Embarassed cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 15:48

mavras έγραψε:

η διαφορα ηταν εμφανεστατη και η σιγουρια και δυναμη του φρενου φωναζαν "παρον"!

Nα σου πω την αλήθεια,ούτε και γώ περίμενα διαφορά 0.6mm να έχει τέτοια αποτελέσματα-παρ όλο που μούχει ξανασυμβεί(όσο ζω μαθαίνω)...............
Μπράβο που σου πήγαν όλα καλά
Βουρ τώρα για :
1)αναρτήσεις
2)λάστιχα


υ.γ.....φτιάχνουμε πρώτα,πράγματα ζωτικής σημασίας και μετάααααααα προβολάκια και μπιχλιμπιδάκια Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 16:12

groi1000 έγραψε:
Θωμάααααα!Όταν έρθω Αθήνα θέλω βοήθειααααα Laughing Embarassed cheers
εσύ παιδί μου είσαι εντάξει...........αλλά αν επιμένεις...........θα σε μετρήσουμε Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 16:20

TomK8ww έγραψε:
groi1000 έγραψε:
Θωμάααααα!Όταν έρθω Αθήνα θέλω βοήθειααααα Laughing Embarassed cheers
εσύ παιδί μου είσαι εντάξει...........αλλά αν επιμένεις...........θα σε μετρήσουμε Very Happy
merci yeye success OK kalmi

Θα την οδηγήσεις κιόλας... dead
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 20:11

groi1000 έγραψε:
Θα την οδηγήσεις κιόλας... dead

αμέ............μόνο μην βγω έξω απ την τιμονόπλακα..........όπως του mavras mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 20:18

Πρόσεχε tom γιατί αυτό είναι 1000άρι και θα σου φύγουν τα καλτσάκια!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤρι Φεβ 22 2011, 22:24

TomK8ww έγραψε:

Βουρ τώρα για :
1)αναρτήσεις
2)λάστιχα


υ.γ.....φτιάχνουμε πρώτα,πράγματα ζωτικής σημασίας και μετάααααααα προβολάκια και μπιχλιμπιδάκια Twisted Evil
οι αναρτησεις ερχονται, αλλα τα λαστιχα εχουν λιγα χλμ ακομα (περ τις 5-6χιλ χλμ) οποτε τον επομενο χειμωνα θα αλλαχθουν εκτος και αν υπαρξει λογος να φυγουν νωριτερα.

και εννοειται οτι συμφωνω για το οτι πρωτα βελτιωνουμε τα σημαντικα και μετα τα δευτερευοντα. Οπως ειπα οι αναρτησεις ερχονται και τα φρενα αλλαχθηκαν. Ε, τωρα κανα προβολακι και καμια ρελεασφαλειοθηκη δεν κανουν κακο geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΤετ Φεβ 23 2011, 13:11

TomK8ww έγραψε:

Βουρ τώρα για :
1)αναρτήσεις
2)λάστιχα
mavras έγραψε:
Ε, τωρα κανα προβολακι και καμια ρελεασφαλειοθηκη δεν κανουν κακο geek
NO...................... XYLO

το ΑΒS σου έμπαινε εύκολα,ένα 30/100 θα το βελτιώσει η ανάρτηση,το άλλο ?
μάλλον κάτι γίνεται με τα λάστιχα.......είσαι σίγουρος ότι έχουν 5000κμ ?

Bretsos K2 έγραψε:
Πρόσεχε tom γιατί αυτό είναι 1000άρι και θα σου φύγουν τα καλτσάκια!! Very Happy
εεεεεεε τότε θα πάρω το δικό σου Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 11:59

Χτες μετά από πολύ καιρό κατάφερα και εγώ επιτέλους να τοποθετήσω τις καινούριες μου 4πίστονες Nissin!

Μετά από σκέψη και ένα καυγαδάκι με δύο συνεργεία, κατέληξα να τις τοποθετήσω μόνος μου, παρόλο που δεν το είχα ξανακάνει και διατηρούσα αμφιβολίες μιας και επηρεάζουν άμεσα την ασφάλεια και της μηχανής και την δική μου. Τελικώς χαίρομαι που το επιχείρησα γιατί ήταν αρκετά εύκολο, το μόνο που χρειάστηκε ήταν αρκετή υπομονή και δυο τρία τηλέφωνα στον Μπρέτσο! Very Happy

Δείτε το τελικό αποτέλεσμα σε πρώτη φάση...

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Dsc09003

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Dsc09002w

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Dsc09001w

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Dsc09000z


Στο δια ταύτα...

Όταν τέλειωσα το δέσιμο και ξεκίνησα να βάζω υγρά, δεν κατέβαιναν στις δαγκάνες με τίποτα... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ όμως και ψιλοχέστηκα να πω την αλήθεια. Εκεί ήταν το πρώτο τηλεφώνημα στον Μπρέτσο ο οποίος και μου έδωσε τις απαραίτητες κατευθύνσεις.

Τελικά απλά θέλει υπομονή, τίποτα άλλο. Μετά από αρκετή ώρα, τα υγρά κατέβηκαν, γέμισε όλο το δίκτυο και ανέβασε πίεση σιγά σιγά. Μία μία τις δαγκάνες τις εξαέρωσα, μετά τις ξαναεξαέρωσα, μετά είπα να πρωτοτυπήσω και τις ξαναεξαέρωσα μέχρι να μη βγαίνει ούτε μία μικρούλα φυσαλλίδα αέρα από μέσα. Πιστεύω πως σε αυτόν τον τομέα έχω δώσει ρέστα, έδειξα πολύ υπομονή, κάτι το οποίο δεν με χαρακτηρίζει. Παρόλα αυτά, η αίσθηση ήταν αρκετά σπογγώδης και τα φίδια ακόμα με ζώνανε.

Να διευκρινήσω σε αυτή τη φάση πως κατά την τοποθέτηση, και επειδή ήμουν αρκετά ψιλιασμένος από τους υπολοίπους που έχουν κάνει αυτή τη μόντα, είχα φροντίσει να έχω δίπλα μου αποστατικές ροδέλες 0,2mm, 0,5mm και 1,0mm ώστε να μπορώ να καλύψω κάθε ενδεχόμενο. Με αυτά τα μεγέθη μπορώ με συνδυασμούς να φτιάξω κάθε πάχος, πλήν του 0,2mm. Θεωρώ λοιπόν ότι το κεντράρισμα έχει γίνει σωστά. Παρόλα αυτά, σε καμιά εβδομάδα που θα έχουν κάτσει όλα και θα έχουν πάρει τις ανοχές τους θα τα ξανατσεκάρω όλα για να είμαι 200% σίγουρος. Δεν έχω σκοπό να παίξω με τα φρένα μου για κανένα λόγο.

Η σπογγώδης υφή υποχώρησε αρκετά μετά από μια βόλτα που έκανα στην γειτονιά, αλλά όχι τόσο ώστε να καθυσυχαστώ, προς το παρόν ρίχνω το φταίξιμο στο ότι δεν έχουν καθήσει καλά τα τακάκια ακόμα. Και αυτό λοιπόν θα το δω σε μία εβδομάδα.

Αυτά προς το παρόν από εμένα, επιφυλλάσομαι για το μέλλον!






Υ.Γ. : Το κόκκινο είναι δική μου επιλογή, οι δαγκάνες έρχονται χρυσές από μαμά τους το οποίο και δεν μου άρεσε. Σε πρώτη φάση έχει γίνει σπιτικό βάψιμο από τον γαμπρό μου τον φαναρτζή, αν δεν κρατήσει λέω να πάω για ηλεκτροστατική! Τα σπρέυ πάντως είναι υψηλών θερμοκρασιών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 12:15

Φίλε μιλάμε με το κόκκινο πραγματικά όμως έχυσ@ σου λέω!!
πολύ καλή επιλογή OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 12:17

Bretsos K2 έγραψε:
Φίλε μιλάμε με το κόκκινο πραγματικά όμως έχυσ@ σου λέω!!
πολύ καλή επιλογή OK


Χε χε χε!! Και εγώ έτσι πιστεύω!!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Χρήστο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 12:25

Όντως,πολύ γαμάτο χρωματάκι το κόκκινο αλλά για παράδειγμα στη δικιά μου δε θα πήγαινε.Στη δικιά σου τη μαύρη απλά μαμάει Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 15:03

Ωραίο το κοκκινάκι.
Το είχα δει και στις tokico του xtrgeo.
Όχι για τα δικά μου γούστα, όμως πραγματικά εντυπωσιακό.

Αυτό που αναφέρει ο terino, πρέπει να το τονίσουμε ξανά: Εφόσον αδειάσει το σύστημα,
θέλει αρκετή ώρα μετά για να αρχίσει να δημιουργεί αντίσταση στη μανέτα.
Μην απογοητεύεστε, απλά πρεσσάρετε, εξαερώστε, ξαναπρεσσάρετε κτλ.
Θέλει αρκετή υπομονή!

Στο διαταύτα τώρα, πρέπει να πατήσουν τα τακάκια για αρκετά χιλιόμετρα
για να βελτιωθεί η αίσθηση στην μανέτα.
Πιστεύω πως μετά από αυτά τα χιλιόμετρα μία ακόμη εξαέρωση δεν θα κάνει
κακό, τώρα που έχεις αποκτήσει και την εμπειρία.
Τέλος, κάποια στιγμή αφού κάτσουν τα τακάκια ρίξε και μια ματιά στη συμμετρία
των πιστονιών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 16:28

Πολύ ωραίο το κόκκινο όντως..Γενικά έχουμε στο υποσυνείδητο πως Καλά Φρένα = κόκκινες δαγκάνες !!!

Απλά τα τόσο έντονα φρένα μήπως φωνάζουν

'' Κλέψτε με,κλέψτε με ?? '' Rolling Eyes

Να υπενθυμίσω πως ΙΣΩΣ το πιο εύκολο για να κλαπεί είναι τα φρένα..Είχα γνωστό-γνωστού
που έβγαζε 4πίστονα από Ιταλικά μοτόρια σε 30''..

Το λέω γιατί κι εγώ με τον ίδιο φόβο ζώ με τις χρυσές Brembo πάνω.. What a Face

Οπως και να έχει ελπίζω Λευτέρη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να ηρεμήσεις με το θέμα φρένα.. Wink

_________________
Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 17:42

Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 18:36

Ευχαριστώ παίδες για τα καλά σας λόγια! Smile


@gmavrid : Ήδη σήμερα μετά από μόλις 30-40 χλμ η αίσθηση έχει βελτιωθεί αισθητά! Καμία σχέση με χτες. Πιστεύω πως με μια 200άρα χλμ τα τακάκια θα είναι κομπλέ. Όπως και να'χει το αναφέρω και πιο πάνω. Λογικά το επόμενο σκ θα κάτσω να τις ξαναλύσω να τσεκάρω πάλι το κεντράρισμα και να λαδώσω τα πιστόνια μιας και το ξέχασα χτες ο κουτός!

@V.Stratos : Όντως είναι έντονο σαν χρώμα και τραβάει βλέμματα αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ! Αν ήταν μαύρες μαμά ίσως και να μη τις πείραζα, το χρυσό όμως το βλέπω και βγάζω εξανθήματα. Δεν υπήρχε περίπτωση να τις βάλω χρυσές πάνω στο μηχανάκι μου. Θα ηρεμήσω πάντως το επόμενο σκ που θα κάνω το πρώτο τσεκ-απ. Αν όλα θα έχουν πάει καλά μέχρι τότε θα αρχίσω να χαλαρώνω γιατί προς το παρόν οδηγώ και είμαι υπερβολικά στην τσίτα.

@tazakos : Σιγά βρε φλύαρο αγόρι, βαρέθηκα να διαβάζω... έκθεση στο σχολείο έγραφες? Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)   Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...) - Σελίδα 11 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06 2011, 19:11

Εντάξει ας μην είμαστε υπερβολικοί, χειρότερα φρένα ακόμα κι λίγο ακεντράριστα να είναι δεν θα έχεις...
Στην χειρότερη περίπτωση, ίδια με τα μαμά, δηλαδή συμπεριφορά πλευστής δαγκάνας...
Φυσικά κι αυτό δεν είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά επικίνδυνο δεν είναι...

Πες αν θες τι ροδέλες χρησιμοποίησες από κάθε μεριά, έτσι για το ιστορικό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aftermarket 4πίστονες Δαγκάνες (και τακάκια...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 11 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 21 ... 31  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: