Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 09:27

BlackStorm σε πάω Smile

Περαστικά στους παθόντες Smile

Edit: τι μαλ@κες στην imageshack !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 09:34

stam έγραψε:
ρε παιδιά τελικά πρέπει να είμαι ο μόνος μαλ@κ@ς που βαριέται, και καθαρίζει με πρώτη τη μηχανή... ναι το παραδέχομαι, βαριέμαι! και ναι, επιμένω ότι προσέχω... τώρα αν κάτσει η μαλακία... την έκατσα! No

Εγώ δεν την καθαρίζω ποτέ. Ούτε με σβηστή ούτε με αναμμένη.
Αλλά ρίχνω γράσο με αναμμένη την μηχανή. Αμα βρώ κανένα γράσο με τσουτσούνι σαν του WD40 θα το πάρω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 10:02

Εμένα πάντως τα παραπάνω πραγματικά περιστατικά με έπεισαν να μην λαδώσω ποτέ την αλυσίδα με αναμμένη μηχανή.

Προς Σταμέλο και σε όποιον άλλο εξακολουθεί να το κάνει. Ρισκάρουμε μεν που κυκλοφορούμε με μηχανές αλλά ποτέ μα ποτέ άσκοπα ή επειδή βαριόμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 10:49

Καταρχην δεν καθαριζω ποτε την αλυσιδα (ποτε δεν το εκανα).
Ουτε πινελα, ουτε βαλβολινες, ουτε οδοντοβουρτσες....

Μονο ψεκασμα με το σπρέι... Τιποτε αλλο.

Γυρισμα με το χερι και ψεκασμα με το αλλο....

Η μονη περιπτωση να βαλω πρωτη και να ψεκαζω, ειναι αν την εχω ανεβασει στη βάση συντήρησης (γιατι δεν εχω διπλο), αλλιως στο πλαϊνό στήριγμα και με το χερι.

ΑΛΥΣΙΔΑ, ΔΙΣΚΟΙ, ΡΟΔΕΣ, (...δυναμιτακια το Πασχα-μια φορα τη γλυτωσα και ουτε να τα βλεπω δε θελω)... ΚΑΙ ΧΕΡΙΑ..... ΜΑΚΡΥΑ ΚΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ....
Εδω μπορει να παθεις ζημια ακομα και αν τη γυριζεις με το χερι....




Περαστικα στα παιδια και ΠΡΟΣΟΧΗ... μπορει να συμβει και "σε εσενα"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 14:18

Νομίζω ότι φωτογραφίες όπως του Γιάννη (Blackstorm) θα έπρεπε να είναι σε bannerάκι πατώντας κλικ στο σύνδεσμο "αλυσίδα & λίπανση" και με κεφαλαία κόκκινα γράμματα "ΠΡΟΣΟΧΗ"......
Κάτι αντίστοιχο για κράνη αλλά και γενικότερα για τον προστατευτικό εξοπλισμό (ξέρω το forum θα γίνει θρίλερ)... Shocked
Για να υπενθυμίζει στους παλιούς αλλά και για να μαθαίνουν οι νέοι......
Μία φώτο = χίλιες λέξεις..... Rolling Eyes


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vagman στις Τρι Μαρ 20 2012, 15:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
pantelis84

pantelis84

Ηλικία : 40
Τόπος : athina
Registration date : 05/12/2011

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 15:12

ntelis έγραψε:
Μόλις γυρισα απο το ΚΑΤ γιατι ένας ξαδερφός μου ΕΚΟΨΕ δύο δάχτυλα του , τον δείκτη και τον μέσο του , στην προσπάθεια του να καθαρίσει και να λιπάνει την αλυσίδα του απο ενα versys . Η ιστορία εχει ως εξής , ο ξάδερφος αφού πέρασε με πινέλο την αλυσίδα για να την καθαρίσει απο τα παλιά γράσσα θέλησε να σκουπίσει το υγρό καθαρισμού. Έστησε την μοτο στο διπλό σταντ την άναψε και έβαλε πρώτη , πήρε ενα πανάκι κ το τύλιξε στα δαχτυλά του και σκούπιζε την αλυσίδα απο την κάτω πλευρά (οταν ερχεται απο το εμπρός γρανάζι για το πίσω) . Αποτέλεσμα να πιαστεί το πανι στο πίσω γρανάζι και να τραβήξει τα δαχτυλά του και να του κόψει το δείκτη σχεδον ολο , και τον μισό μεσο. Θέλησα να γράψω αυτό το τόπικ για να αποτρέψω όποιον καθαρίζει της μοτο του με αυτόν τον επικίνδυνο τρόπο ( το έκανα και εγώ στο παρελθόν) με την μηχανή αναμένη και πρώτη ταχυτητα , ΠΑΝΤΑ η μηχανή σβηστη και τη ρόδα τη γυρνάμε μόνοι μας.

Καλησπερα παιδια, μεγαλη προσοχη....!!!!!

Μετα απο μια πολυ ωραια βολτα την κυριακη που μας περασε στην χαλκιδα, γυρνοντας το απογευμα ειπα να πλεινω και εγω την μηχανη και να καθαρησω αλυσιδα μετα απο 3 εβδομαδες βρωμας και αρκετα χιλιομετρα.

Διπλο σταντ πρωτη ταχυτητα σκουπισμα με πανι και το κακο δεν αργησε να γινει, τραβιξε το πανι και μαζι τον αντιχειρα. Το ξερω οτι οτι και να πειτε εχετε δικιο.

Το αποτελεσμα και παλι καλα δοξα το θεο να λεμε, μου επιασε τον αντιχειρα και μου εκοψε το πανω μερος και σχεδον το 1/3 απο το νυχι, σφερα στο ΚΑΤ αιματα 5 ραμματα... Πραγματικα ημουν πολυ τυχερος. θα μπορουσα να ειχα χασει το δαχτυλο.

Μην κανετε το ιδιο και μην λετε απο μεσα σας, αυτοι ηταν χαζοι και την παθανε, δεν ξερανε κτλ το κακο δεν αργει να γινει.

Περαστικα και στο παλικαρι που επαθε αυτο. Εγω τωρα καταλαβαινω ποσο σημαντικα ειναι αυτα που σου δινει ο θεος... Προσοχη!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 15:17

vagman έγραψε:
Νομίζω ότι φωτογραφίες όπως του Γιάννη (msp)

Μιχάλης Surprised
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 15:27

msp έγραψε:
vagman έγραψε:
Νομίζω ότι φωτογραφίες όπως του Γιάννη (msp)

Μιχάλης Surprised

Ότι θέλω γράφω.... Sorry Μιχάλη την φώτο του Γιάννη (Blackstorm) εννοούσα.... Το διόρθωσα.... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
ammoulianiotis
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
ammoulianiotis

Ηλικία : 37
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
Registration date : 09/09/2009

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 16:27

pantelis84 έγραψε:
Καλησπερα παιδια, μεγαλη προσοχη....!!!!!

Μετα απο μια πολυ ωραια βολτα την κυριακη που μας περασε στην χαλκιδα, γυρνοντας το απογευμα ειπα να πλεινω και εγω την μηχανη και να καθαρησω αλυσιδα μετα απο 3 εβδομαδες βρωμας και αρκετα χιλιομετρα.

Διπλο σταντ πρωτη ταχυτητα σκουπισμα με πανι και το κακο δεν αργησε να γινει, τραβιξε το πανι και μαζι τον αντιχειρα. Το ξερω οτι οτι και να πειτε εχετε δικιο.

Το αποτελεσμα και παλι καλα δοξα το θεο να λεμε, μου επιασε τον αντιχειρα και μου εκοψε το πανω μερος και σχεδον το 1/3 απο το νυχι, σφερα στο ΚΑΤ αιματα 5 ραμματα... Πραγματικα ημουν πολυ τυχερος. θα μπορουσα να ειχα χασει το δαχτυλο.

Μην κανετε το ιδιο και μην λετε απο μεσα σας, αυτοι ηταν χαζοι και την παθανε, δεν ξερανε κτλ το κακο δεν αργει να γινει.

Περαστικα και στο παλικαρι που επαθε αυτο. Εγω τωρα καταλαβαινω ποσο σημαντικα ειναι αυτα που σου δινει ο θεος... Προσοχη!!!!!

Περαστικα και πολυ μεγαλη προσοχη απο ολους μας απο δω και περα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.stilo-club.gr
DHMOKRITOS69
moderator
moderator
DHMOKRITOS69

Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 18/05/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 18:33

περαστικα και προσεχτικα παντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexmon
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
alexmon

Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 05/09/2010

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 18:47

περαστικά και προσοχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paulsin
Member
Member
paulsin

Ηλικία : 40
Τόπος : Filirian-Porto Salonico
Registration date : 22/04/2009

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 18:59

Καλα τα μαστορεματα, αλλα

θελει προσοχη και Μ.Α.Π (Μετρα ατομικης προστασιας)

Εγω προσωπικα εβαλα μυαλο, αφου θα καιγομουν ζωντανος μεσα σε ενα μπανιο που εφτιαχνα,

οταν η φιαλη προπανιου εκανε αναρροφηση και πηρε φωτια, καιγοντας ολο το μπανιο σχεδον.

Οτι και να κανουμε θελει να εχουμε γνωμονα τον κινδυνο που ισως διατρεχουμε.

Περαστικα στο παληκαρι και ευχομαι να αναρρωσει γρηγορα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 20 2012, 20:38

alex-vstrom έγραψε:
είναι ο τρίτος που του έκατσε η στραβή. ο πρώτος είναι από εδώ μέσα παλιό μέλος

εχεις δικιο αλεξ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tarammass
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tarammass

Ηλικία : 45
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 06/03/2011

 - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ    - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 22 2012, 20:44

Περαστικα στο φιλο αλλο κακο να μη τον βρει.
Σε ηλικια 7 ετων ειχα την απορια τι θα γινει αν βαλω τα δαχτυλα στην αλυσιδα του ποδηλατου αναμεσα στα γραναζια.
Καταλαβατε τι εγινε.
Με ετρεχε μηνες ο μπαμπας μου στα νοσοκομεια,ευτηχως δεν τον εχασα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Δυσάρεστα.....-
Μετάβαση σε: