Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου   Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 12 2010, 16:12

sschef έγραψε:
Στην αρχή του Post ¨εκανα μια ερώτηση για αν έχει κανεις βολτόμετρο και να μου πει 5 πράγματα εννοώντας απο που ποσο και αν αξιζει τον κόπο και έχω να πω πως έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά διαβάζω όσα γράφετε αλλα φυσικά ΔΕΝ καταλαβαίνω τιποτα.

Μάλλον αυτά είναι παραπάνω από 5 πράγματα που εγώ εψαχνα να μάθω.

Τζιτζί βολτόμετρο: http://www.themeterstore.com/dms-20pc-0-dcm-c-94-p.asp

Τζιτζί αμπερόμετρο: http://www.themeterstore.com/dca-20pc-6-dc1-rl-c-162-p.asp

Ακριβότερα από άλλα, αλλά και ποιοτικότερα από άλλα...
Και σε καλές διαστάσεις...

Εγώ έχω άλλο, αλλά ό,τι θες ρώτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου   Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 12 2010, 16:39

gmavrid έγραψε:
greg, ξέχνα και τα αμπερόμετρα, ξέχνα και τα βολτόμετρα που γίνονται αμπερόμετρα!
Έχεις ένα όργανο (Κινητού Πηνίου όπως το είχες πει) το οποίο αντιδρά στη διεύλευση ρεύματος. Ρεύμα περνάει από το σύρμα του οργάνου το οποίο έχει διαμορφωθεί ως πηνίο και λόγω των μαγνητών εκατέρωθεν του στρέφεται (λόγω του νόμου του Faraday). Αυτό το όργανο λόγω του σύρματος που χρησιμοποιήσαμε για να το φτιάξουμε παρουσιάζει και κάποια ωμική αντίσταση. Λόγω αυτής της ωμικής αντίστασης και της διέλευσης ρεύματος προκύπτει η πτώση τάσης σύμφωνα με το νόμο του Ohm V=I*Rw, όπου Rw είναι η ωμική αντίσταση του σύρματος. Σε αυτό το στοιχειώδες όργανο η ωμική αντίσταση του σύρματος είναι της τάξης των μερικών εκατοντάδων ohm, και για να βολεύει το παράδειγμα ας πούμε 1000 Ω. Αν τώρα σκεφτείς πως αυτά τα όργανα έχουν την ιδιότητα (και συγχρόνως τον περιορισμό) να αντιδρούν σε ρεύματα με μέγιστη τιμή της τάξης των μΑ, έστω 50 μΑ για το παράδειγμά μας, αντιλαμβάνεσαι πως με βάση το το νόμο του Ohm V=I*R έχουμε μία μέγιστη πτώση τάσης στα άκρα αυτού του στοιχειώδους οργάνου ίση με 50 mV! Με τέτοιες κλίμακες μέτρησης αντιλαμβάνεσαι πως το συγκεκριμένο όργανο είναι πρακτικά άχρηστο.
Αυτό το στοιχειώδες όργανο λοιπόν το χρησιμοποιούμε ως εξής:
1) Τοποθετώντας ωμικές αντιστάσεις με ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΣΕΙΡΑ με αυτό το μετατρέπουμε σε ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ με βάση τον ΔΙΑΙΡΕΤΗ ΤΑΣΗΣ.
2) Τοποθετώντας ωμικές αντιστάσεις με ΜΙΚΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με αυτό το μετατρέπουμε σε ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ με βάση τον ΔΙΑΙΡΕΤΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

ΚΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ: Η ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ (ΤΑΣΗ) ΚΙ ΟΧΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΤΗ ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου   Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 12 2010, 17:52

Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!! XYLO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τα φώτα σας περί Βολτόμετρου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: