Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 07:21

k0stas έγραψε:
Δηλαδή η φυσιολογική θερμοκρασία στο 650 είναι 3 γραμμές;;;;;
3 μου πιάνει σε κίνηση μόνο ή μετά από κίνηση εάν παραμείνει η ταχύτητα χαμηλή σε ελαφρώς ανηφορικό δρόμο.
Σε βραδυνές βόλτες με δροσιά σε κατηφόρα με λίγο ή χωρίς γκάζι ,πχ. κατεβαίνοντας από Παλιά Πεντέλη προς Βριλήσσια, πάει 1 γραμμή.
Δεν είναι πολύ 3 γραμμές;
Υπάρχει κάποιο έγγραφο/manual που να το λέει ότι είναι φυσιολογικό οι 3 γραμμές σε κανονικές συνθήκες(κ7 έχω);;;
Ευχαριστώ.

Δεν θα μπορούσε ποτέ να ήταν φυσιολογική θερμοκρασία μία θερκοκρασία που δίχνει άδειο το όργανο.
Οπως και στο αμάξι , φυσιολογική θερμοκρασία είναι στη μέση του οργάνου.
Ειναι θέμα ομοιομορφιας των οργανων. Το πως "κάθονται" στο μάτι του οδηγού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
George Kotsos

George Kotsos

Registration date : 01/05/2017

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 11:06

Nαι το φυσιολογικό είναι οι 3 γραμμές. Αυτές αντιστοιχούν σε μια τιμή θερμοκρασίας. Κάθε κατασκευαστής έχει την δική του. Το πως το βλέπεις στο όργανο δεν έχει σημασία. Συνήθως οι θερμοστάτες ανοίγουν στους 85 βαθμούς.
Άλλοι στους 80...
Μπορείς εύκολα να κάνεις το τεστ με το βραστο νερό και να δείς που ανοίγει και που κλείνει...
Ψάξτο στο youtube για να μην γράφω σεντόνι...!
Θα δείς οτι ανοίγει πιο νωρίς απ 'όσο πρέπει...
Τα περισσότερα που ξέρω και ειδικά Κ7 τον έχουν αλλάξει...! Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 11:15

O θερμοστατης του 650 ανοιγει στους 88C. Η μια παυλα στο καντραν αντιστοιχει σε θερμοκρασια κινητηρα 40-79C, οι δυο σε 60-79C και οι τρεις παυλες σε 80-111C. 

Οπως καταλαβαινεις για να εισαι στη νορμαλ θερμοκρασια κινητηρα πρεπει να βλεπεις 3 παυλες, εκει που ανοιγοκλεινει ο θερμοστατης.

Ολα τα παραπανω ειναι στο επισημο service manual.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 11:54

Σας ευχαριστώ όλους.
Πάω για θερμοστάτη τότε. angry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 13:08

k0stas έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους.
Πάω για θερμοστάτη τότε. angry

Μην σκας μικρό το κακό κανένα 25αρι έχει

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 33ncnm10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 33e6ee10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 63u2ip10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Amzm8k10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
George Kotsos

George Kotsos

Registration date : 01/05/2017

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 13:15

Περισσότερο μαμησι είναι να τον αλλάξεις παρά το κόστος!
Εκεί ανάμεσα που τον έχουν βάλει δεν χωράνε τα χέρια εύκολα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 22:01

loverdos11 έγραψε:
k0stas έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους.
Πάω για θερμοστάτη τότε. angry

Μην σκας μικρό το κακό κανένα 25αρι  έχει

Την μοτο την έχω λιγότερο από μήνα και έχω δώσει ήδη 250€+ την στιγμή που ο μηχανικός,που είναι χρόνια γνωστός της οικογενείας και δεν θα ξαναπατήσω, αφού την δοκίμασε(εγώ απουσίαζα λόγω δουλείας) μου είπε να τη πάρω με κλειστά μάτια,άριστα όλα εκτός από κάτι μικρογρατζουνιές από το bagster στο ντεπόζιτο κτλ.
Για αυτό σκάω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 22:20

Τωρα μπορει να ακουστει καπως αυτο που θα πω, αλλα δεν πειραζει.
Μεχρι σημερα δεν εχω γνωρισει μηχανικο για μηχανακι που να εχει iq εστω και στον μεσο ορο.
Κατα βαση ουτε σχολειο δεν τελειωσε. Σουζες εκανε πιτσιρικας και μετα αρχισε να φτιαχνει μηχανακια.
Οποτε δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στα λεγομενα τους.

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 22:47

Μακάρι αυτό να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα σου παρουσιάσει
η μηχανή σου και να είναι το μόνο που ξέφυγε από τον μηχανικό σου σε μια
μεταχειρισμένη μηχανή που πήρες .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 33ncnm10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 33e6ee10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 63u2ip10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Amzm8k10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 23:00

k0stas έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
k0stas έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους.
Πάω για θερμοστάτη τότε. angry

Μην σκας μικρό το κακό κανένα 25αρι  έχει

Την μοτο την έχω λιγότερο από μήνα και έχω δώσει ήδη 250€+ την στιγμή που ο μηχανικός,που είναι χρόνια γνωστός της οικογενείας και δεν θα ξαναπατήσω, αφού την δοκίμασε(εγώ απουσίαζα λόγω δουλείας) μου είπε να τη πάρω με κλειστά μάτια,άριστα όλα εκτός από κάτι μικρογρατζουνιές από το bagster στο ντεπόζιτο κτλ.
Για αυτό σκάω.
Εξαρταται που (εννοω σε τι ανταλλακτικα και εργασιες) τα εχεις δωσει τα 250. 

Παντως ο θερμοστατης ειναι δυσκολο να διαγνωστει απο οποιονδηποτε σε συνθηκες κινησης πολης, και δυσκολα θα σου πει πωλητης παρ'το και βγαλ'το μια βολτα εθνικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 23:22

loverdos11 έγραψε:
Μακάρι αυτό να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα σου παρουσιάσει
η μηχανή σου και να είναι το μόνο που ξέφυγε από τον μηχανικό σου σε μια
μεταχειρισμένη μηχανή που πήρες .

Δεν είναι καθώς τα καλάμια έχουν μικροσκουριές(μου το είπε αφού έγινε το service στο μπροστινό).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 23:31

andreasp έγραψε:
Τωρα μπορει να ακουστει καπως αυτο που θα πω, αλλα δεν πειραζει.
Μεχρι σημερα δεν εχω γνωρισει μηχανικο για μηχανακι που να εχει iq εστω και στον μεσο ορο.
Κατα βαση ουτε σχολειο δεν τελειωσε. Σουζες εκανε πιτσιρικας και μετα αρχισε να φτιαχνει μηχανακια.
Οποτε δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στα λεγομενα τους.

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it

Συνεργείο θα εμπιστευτώ 100% μόνο εάν δω ότι χρησιμοποιεί δυναμόκλειδο σε κάθε εργασία κρίσιμη για την ασφάλεια του οδηγού και τη μακροζωία των μηχανικών μερών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 23:56

K0k0$ έγραψε:
k0stas έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
k0stas έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους.
Πάω για θερμοστάτη τότε. angry

Μην σκας μικρό το κακό κανένα 25αρι  έχει

Την μοτο την έχω λιγότερο από μήνα και έχω δώσει ήδη 250€+ την στιγμή που ο μηχανικός,που είναι χρόνια γνωστός της οικογενείας και δεν θα ξαναπατήσω, αφού την δοκίμασε(εγώ απουσίαζα λόγω δουλείας) μου είπε να τη πάρω με κλειστά μάτια,άριστα όλα εκτός από κάτι μικρογρατζουνιές από το bagster στο ντεπόζιτο κτλ.
Για αυτό σκάω.
Εξαρταται που (εννοω σε τι ανταλλακτικα και εργασιες) τα εχεις δωσει τα 250. 

Παντως ο θερμοστατης ειναι δυσκολο να διαγνωστει απο οποιονδηποτε σε συνθηκες κινησης πολης, και δυσκολα θα σου πει πωλητης παρ'το και βγαλ'το μια βολτα εθνικη.
Όταν την πήρα την μότο που η θερμοκρασία ήταν χαμηλότερη από τώρα,δεν πήγαινε ποτέ 3 μπάρες θερμοκρασία για αυτό και το θεώρησα φυσιολογικό. Τώρα που ζέστανε λίγο ο καιρός πάει 3 που και που.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2019, 23:57

Συνεργειο με δυναμοκλειδο παντως θα βρεις οταν πιασεις και το τζοκερ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2019, 00:04

K0k0$ έγραψε:
Συνεργειο με δυναμοκλειδο παντως θα βρεις οταν πιασεις και το τζοκερ...

Μία φορά είχα δει σε "λαστιχάδικο".
Το χρησιμοποιούσαν στο σφίξιμο των μπουλονιών.
Δεν πίστευα στα μάτια μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2019, 08:51

k0stas έγραψε:
K0k0$ έγραψε:
Συνεργειο με δυναμοκλειδο παντως θα βρεις οταν πιασεις και το τζοκερ...

Μία φορά είχα δει σε "λαστιχάδικο".
Το χρησιμοποιούσαν στο σφίξιμο των μπουλονιών.
Δεν πίστευα στα μάτια μου.

Ειχα τον Γιωργο στην Βυζαντιου. Ξεκινησε να σφιγγει τροχους με δυναμοκλειδο. Στο τελος τους εδινε και μια ακομα με το σταυρο για να ειναι σιγουρος. Laughing Laughing Laughing
Η αλήθεια ειναι οτι αν σφιγγεις με δυναμοκλειδο, εχεις την αισθηση ότι είναι όλα λυμμένα. Ιδιαιτερα τις μεγάλες βίδες, εχουμε μάθει να τις σφίγγουμε πολυ παραπανω.
Τελικα το παράτησε το δυναμόκλειδο για ψυχολογικούς λόγους και ξαναγύρισε στον σταυρό. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2019, 11:26

andreasp έγραψε:
Η αλήθεια ειναι οτι αν σφιγγεις με δυναμοκλειδο, εχεις την αισθηση ότι είναι όλα λυμμένα.

Κάποια στιγμή πήρα δυναμόκλειδο.
Όταν στο service που ακολούθησε το χρησιμοποίησα, κοίταγα μιά τη βίδα, μιά το δυναμόκλειδο, μιά το υπερπέραν.
Λέω 'δε μπορεί ρε μλκ, χαλασμένο είναι'  Laughing
Τελικά κατέληξα (στο ίδιο αυτό service που περιγράφω) και έσφιξα όλες τις βίδες με το χέρι pirat

Υ.Γ. πωλείται αμεταχείριστο δυναμόκλειδο cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2019, 11:50

massai έγραψε:
andreasp έγραψε:
Η αλήθεια ειναι οτι αν σφιγγεις με δυναμοκλειδο, εχεις την αισθηση ότι είναι όλα λυμμένα.

Κάποια στιγμή πήρα δυναμόκλειδο.
Όταν στο service που ακολούθησε το χρησιμοποίησα, κοίταγα μιά τη βίδα, μιά το δυναμόκλειδο, μιά το υπερπέραν.
Λέω 'δε μπορεί ρε μλκ, χαλασμένο είναι'  Laughing
Τελικά κατέληξα (στο ίδιο αυτό service που περιγράφω) και έσφιξα όλες τις βίδες με το χέρι pirat

Υ.Γ. πωλείται αμεταχείριστο δυναμόκλειδο cheers

Εγω παλι... οταν γυρναγα συνεργεία και μου εσφιγγαν τις βιδες με τις καστανιες και τα αεροκλειδα, το μηχανακι εκανε σαν σουμιες απο παλιοντιβανο.
Ο αγαπητός περιπτεράς μας, του ήρθε η φαεινή ιδέα για τον κεντρικό άξονα του μοτέρ.
Να μην τα πολυλογώ, αγοράσα 2 δυναμόκλειδα, έλυσα ότι βίδα βρήκα μπροστά μου, και την ξαναεσφιξα με το δυναμόκλειδο όσο λέει το service manual και ένα 5-10% παραπάνω έτσι για την ιδέα.
Ολα ησύχασαν! Τιποτα δεν σκούζει, και μέχρι σήμερα δεν μου λύθηκε τίποτα για να σκοτωθώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
George Kotsos

George Kotsos

Registration date : 01/05/2017

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2019, 13:35

Για να το λέει το manual κάτι παραπάνω θα ξέρει...! Wink
Όλα τα κάνω με το ροπόκλειδο εκτός από τον άξονα γιατί δεν έχω τόσο μεγάλο και δεν θέλω να δώσω 150€ για ένα τέτοιο...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 22 2019, 08:25

George Kotsos έγραψε:
Για να το λέει το manual κάτι παραπάνω θα ξέρει...! Wink
Όλα τα κάνω με το ροπόκλειδο εκτός από τον άξονα γιατί δεν έχω τόσο μεγάλο και δεν θέλω να δώσω 150€ για ένα τέτοιο...!

Ποιον άξονα? Πόσα θέλει ο άξονας?
Κατι Force που εχω παρει εγω, μια χαρα ειναι και φθηνα. Αλλα για μια βιδα, και μάλιστα μεγάλη, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάρεις ροπόκλειδο.
Σιγουρα κατι παραπάνω ξέρει το manual, αλλα έτσι για το ψυχολογικο μου κομματι, τους δινω και ενα κλικ παραπάνω. Ενα κλικ ομως! οχι 100 κλικ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
George Kotsos

George Kotsos

Registration date : 01/05/2017

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 23 2019, 09:46

andreasp έγραψε:
George Kotsos έγραψε:
Για να το λέει το manual κάτι παραπάνω θα ξέρει...! Wink
Όλα τα κάνω με το ροπόκλειδο εκτός από τον άξονα γιατί δεν έχω τόσο μεγάλο και δεν θέλω να δώσω 150€ για ένα τέτοιο...!

Ποιον άξονα? Πόσα θέλει ο άξονας?
Κατι Force που εχω παρει εγω, μια χαρα ειναι και φθηνα. Αλλα για μια βιδα, και μάλιστα μεγάλη, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάρεις ροπόκλειδο.
Σιγουρα κατι παραπάνω ξέρει το manual, αλλα έτσι για το ψυχολογικο μου κομματι, τους δινω και ενα κλικ παραπάνω. Ενα κλικ ομως! οχι 100 κλικ!

Aντρέα ο άξονας του τροχού θέλει κάπου στα 100Νμ αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς...!
Το ροπόκλειδο έχει ποιότητες κι αυτό. Το σημαντικό είναι να είναι πιστοποιημένο οτι μετράει σωστά. Οτι βάζεις 30Nm και είναι όντως τόσα... Τα φθηνά συνήθως δεν έχουν πιστοποίηση, αλλά δεν είναι κανόνας αυτό!
Το κλίκ αυτό το κάνω κι εγώ και όλοι πιστεύω. Δεν τρέχει τίποτα.
Το πρόβλημα είναι με τα αερόκλειδα που με το ίδιο ξεβιδώνουν μπουλόνια και τάπες κάρτερ...
Πιο πολύ άγχος εμένα είναι το φίλτρο λαδιού και ο μπακαλίστικος τρόπος που το σφίγγουμε...! Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 23 2019, 10:40

George Kotsos έγραψε:
andreasp έγραψε:
George Kotsos έγραψε:
Για να το λέει το manual κάτι παραπάνω θα ξέρει...! Wink
Όλα τα κάνω με το ροπόκλειδο εκτός από τον άξονα γιατί δεν έχω τόσο μεγάλο και δεν θέλω να δώσω 150€ για ένα τέτοιο...!

Ποιον άξονα? Πόσα θέλει ο άξονας?
Κατι Force που εχω παρει εγω, μια χαρα ειναι και φθηνα. Αλλα για μια βιδα, και μάλιστα μεγάλη, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάρεις ροπόκλειδο.
Σιγουρα κατι παραπάνω ξέρει το manual, αλλα έτσι για το ψυχολογικο μου κομματι, τους δινω και ενα κλικ παραπάνω. Ενα κλικ ομως! οχι 100 κλικ!

Aντρέα ο άξονας του τροχού θέλει κάπου στα 100Νμ αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς...!
Το ροπόκλειδο έχει ποιότητες κι αυτό. Το σημαντικό είναι να είναι πιστοποιημένο οτι μετράει σωστά. Οτι βάζεις 30Nm και είναι όντως τόσα... Τα φθηνά συνήθως δεν έχουν πιστοποίηση, αλλά δεν είναι κανόνας αυτό!
Το κλίκ αυτό το κάνω κι εγώ και όλοι πιστεύω. Δεν τρέχει τίποτα.
Το πρόβλημα είναι με τα αερόκλειδα που με το ίδιο ξεβιδώνουν μπουλόνια και τάπες κάρτερ...
Πιο πολύ άγχος εμένα είναι το φίλτρο λαδιού και ο μπακαλίστικος τρόπος που το σφίγγουμε...! Embarassed
Επίσης πολύ σημαντικό είναι η πιθανή απόκλιση που μπορεί να έχουν.Τα περισσότερα έχουν +-4%.
Υπάρχουν και με +-2% και +-1% αλλά είναι πανάκριβα από όσο θυμάμαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 23 2019, 11:14

Παιδες, το δυναμοκλειδο ειναι σιγουρα χρησιμο για ολες τις βιδες, αλλα εκει που το χρειαζεσαι πραγματικα ειναι οταν βιδωνεις ατσαλινες βιδες σε αλουμινενιες φωλιες, δηλαδη ο,τι εχει να κανει με το μοτερ, τα πιο ευαισθητα σημεια δηλαδη. Εκει θες συνηθως τα μικρα δυναμοκλειδα, μεχρι 25Nm. 

Αν δεν εμπιστευεστε το δυναμοκλειδο μπορειτε να το τσεκαρετε και μονοι σας, ειτε με μια ηλεκτρονικη ζυγαρια βαλιτσων ειτε με ενα βαρακι γυμναστικης.


  • Πιανετε μια βιδα μεγαλουτσικη, ξερω γω κεφαλι 12, και τη βιδωνετε καπου σταθερα και οριζοντια. Aν εχετε μεγγενη ακομη καλυτερα. 
  • Τοποθετειτε το δυναμοκλειδο με το καρυδακι του οριζοντια στις 90° στη βιδα, να δειχνει ωρα 3. Αν εχετε μεγγενη πιανετε το κεφαλι της καστανιας στη μεγγενη και γυριζετε το δυναμοκλειδο ωστε να δειχνει ωρα 3.
  • Παιρνετε ενα βαρακι ξερω γω 5κιλων αν ειναι μικρο δυναμοκλειδο ή ενα 10κιλο αν ειναι μεγαλο. Το δενετε με συρμα να κανει ενα γαντζο ή θηλια στην ακρη ωστε να κρεμαστει στο δυναμοκλειδο.
  • Αποφασιζετε ποια ροπη θελετε να δοκιμασετε. Αν πχ θελετε να τσεκαρετε τα 10Νm σε μικρο δυναμοκλειδο, τοτε ρυθμιζετε το δυναμοκλειδο στα 10Nm και κανετε την εξης πραξη:

    Αναρτωμενο βαρος Χ g (επιταχυνση βαρυτητας) = Δυναμη
    5kg Χ 9.8m/sec2 = 49N.

    Ροπη / Δυναμη = Αποσταση  
    10Nm / 49N = 0.204m = 20,4cm.



  • Μετρατε 20,4εκ απο το κεντρο του αξονα της καστανιας προς τη λαβη. Στα 20,4εκ βαζετε ενα κομματι ταινια. Παιρνετε το βαρακι των 5κιλων και το κρεματε στο σημειο εκεινο πολυ αργα και απαλα, μεχρι να κρεμαστει ολο το βαρος του στο δυναμοκλειδο. Αν οταν το αφησετε τελειως κανει κλικ, το σηκωνετε και το ξανατοποθετειτε παλι αργα-αργα 1 χιλιοστο πιο περα, προς την ΚΕΦΑΛΗ του δυναμοκλειδου. Αν παλι κανει κλικ οταν το αφησετε το ξανασηκωνετε και το μετακινειτε ξανα ενα χιλιοστο μεχρι να βρεθει εκεινο το σημειο που δεν κανει πλεον κλικ το δυναμοκλειδο. 
  • Μετρατε αποσταση εκεινου του σημειου απο κεντρο αξονα καστανιας. Αν πχ αυτο το σημειο ειναι στα 20.1εκ (3 χιλιοστα παραμεσα) τοτε οι πραξεις μας δινουν> 5kg Χ 9.8m/sec2 = 49N X 0.201m = 9.85Nm.
  • Aντιστοιχα, εαν δεν κανει κλικ στα 20.4 το πατε πιο δεξια , προς την ακρη του δυναμοκλειδου, και μετρατε ποσα χιλιοστα πηρε προς τα δεξια μεχρι να κανει κλικ. Ξανα οι πραξεις, και ξανα βγαινει αποτελεσμα πραγματικης ροπης σε σχεση με τα 10Νm που γραφει το κλειδι.
  • Αν δεν φτανει το μηκος για το ροποκλειδο που εχετε και συγκεκριμενη ροπη, πατε σε 10κιλα βαρος κτλ.


Αν εχει μια μικρη αποκλιση, για τις δουλειες που το θελουμε δεν ειναι τραγικο. Εαν ειναι μεγαλη η αποκλιση και φτηνο το δυναμοκλειδο, συμφερει να το πεταξουμε και παιρνουμε καινουριο. Αν ειναι ακριβο, παει σε μαστορα για καλιμπραρισμα γιατι δεν ειναι δουλεια για τον οποιονδηποτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 23 2019, 21:20

Αύριο αλλάζω το θερμοστάτη.
Πριν όμως θα κάνω 2 κύκλους με απιονισμένο νερό και καθαριστικό ψυγείου και 1 με απιονισμένο νερό μόνο(Θα βάλω Motul Factory line που είναι ΟΑΤ).
Το δοχείο υπερχείλισης να το πλύνω με νερό βρύσης ή θα έχω θέμα με άλατα;
Υπάρχει άλλος τρόπος για πλύση του εσωτερικού του;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;   Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 23 2019, 21:46

k0stas έγραψε:
Αύριο αλλάζω το θερμοστάτη.
Πριν όμως θα κάνω 2 κύκλους με απιονισμένο νερό και καθαριστικό ψυγείου και 1 με απιονισμένο νερό μόνο(Θα βάλω Motul Factory line που είναι ΟΑΤ).
Το δοχείο υπερχείλισης να το πλύνω με νερό βρύσης ή θα έχω θέμα με άλατα;
Υπάρχει άλλος τρόπος για πλύση του εσωτερικού του;
εμένα μου είπε ο μηχανικός μου πριν αλλάξουμε παραφλού θα βάλει καθαριστικό μέσα , θα το δουλέψει με το παλιό παραφλού και μετά θα το καθαρίσει 1-2 χέρια και μετά θα βάλουμε καινούργιο παραφλού

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 33ncnm10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 33e6ee10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 63u2ip10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 Amzm8k10Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη; - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μηπως ηρθε η ωρα του θερμοστατη;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: