Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 προβολακια givi.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
some1



Registration date : 30/03/2016

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΠαρ Μάης 19 2017, 18:27

καλησπερα παιδια κατοχος βστρομ για δευτερη φορα πριν λιγες μερες, αυτη τη φορα το l2. το παιδι που το πηρα ειχε πανω προβολακια givi. τα εν λογο προβολακια ειναι με λαμπες αλογονου και εχω διαβασει πως καποιοι ειχαν θεμα σε μπαταρια και αλλος σε πηνια καθως εχουν μεγαλη καταναλωση. ισχυει ρε παιδια κατι τετοιο αν ειναι αναμενα ΜΟΝΟ εν κινηση;;; μου φαινεται καπως κριμα να βγαλω 150 ευρω προβολακια και να βαλω κινεζινα led των 30-40.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21 2017, 10:07

για τα συγκεκριμενα δεν ξερω καταναλωση αλλα ενας φιλος τα ειχε αναμενα εν κινηση απο αθηνα-θεσσαλονικη τα hella.στον βολο οπου εκανε σταση εμεινε απο ρευμα!!απο τοτε μου λεει οτι 10 λεπτα πριν σταματηση τα σβηνει και δεν ξαναειχε θεμα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xenofontas



Ηλικία : 54
Τόπος : Κόρινθος
Registration date : 13/06/2015

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΚυρ Μάης 21 2017, 17:48

some1 έγραψε:
καλησπερα παιδια κατοχος βστρομ για δευτερη φορα πριν λιγες μερες, αυτη τη φορα το l2. το παιδι που το πηρα ειχε πανω προβολακια givi. τα εν λογο προβολακια ειναι με λαμπες αλογονου και εχω διαβασει πως καποιοι ειχαν θεμα σε μπαταρια και αλλος σε πηνια καθως εχουν μεγαλη καταναλωση. ισχυει ρε παιδια κατι τετοιο αν ειναι αναμενα ΜΟΝΟ εν κινηση;;; μου φαινεται καπως κριμα να βγαλω 150 ευρω προβολακια και να βαλω κινεζινα led των 30-40.
θα σου πρότεινα τα led angel eyes...φωτίζουν και δεν κοστίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΔευ Μάης 22 2017, 19:29

some1 έγραψε:
καλησπερα παιδια κατοχος βστρομ για δευτερη φορα πριν λιγες μερες, αυτη τη φορα το l2. το παιδι που το πηρα ειχε πανω προβολακια givi. τα εν λογο προβολακια ειναι με λαμπες αλογονου και εχω διαβασει πως καποιοι ειχαν θεμα σε μπαταρια και αλλος σε πηνια καθως εχουν μεγαλη καταναλωση. ισχυει ρε παιδια κατι τετοιο αν ειναι αναμενα ΜΟΝΟ εν κινηση;;; μου φαινεται καπως κριμα να βγαλω 150 ευρω προβολακια και να βαλω κινεζινα led των 30-40.

Καλοτάξιδο!
Θα πρέπει να έχεις τα κλασικά S310 της givi. Αυτά φοράνε λάμπες αλογόνου 55 βατ το ένα. Οπότε έχεις κατανάλωση ρεύματος γύρω στα 8,5Α. Αν δεν έχεις άλλα μεγάλα φορτία, πχ θερμαινόμενα γκριπ, σέλες κλπ, τότε οριακά έστω, δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Βέβαια αν η μηχανή δουλεύει στο ρελαντί για πολύ χρόνο τότε υπάρχει περίπτωση να σου ξελιγώσουν την μπαταρία. Σε συνεχή λειτουργία πάνω από 3000στρ/min δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου η μηχανή είναι έτσι εδώ και καιρό. Αν ήταν θα είχε βγάλει πρόβλημα.

Υπάρχουν εναλλακτικά και λάμπες των 35 βατ. Μ αυτές το ρεύμα μειώνεται περίπου στα 5,5Α. Ακόμα καλύτερα!

Για τα πηνία δεν υπάρχει πρόβλημα σε σχέση με τα προβολάκια. Αυτά τα ταλαιπωρεί ο στάνταρ ανορθωτής έτσι κι αλλιώς, έχεις-δεν έχεις προβολάκια. Δεν κάνει διαφορά.

Έχω να κάνω όμως ορισμένες παρατηρήσεις:
Τι χρειάζονται τα προβολάκια στο V-strom? Τα φώτα του είναι τόσο καλής ποιότητας που ξεπερνάνε σε απόδοση όλα τα προβολάκια. Κι όταν λέω "τα ξεπερνάνε" δεν εννοώ πάντα σε φωτεινή ένταση. Εννοώ σε συνολική ποιότητα δέσμης και τελικού αποτελέσματος. Αν δεν το βλέπεις αυτό στην πράξη τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει στα φώτα σου. Πχ κακή επαφή σε φίσα ή διακόπτη. Ακόμα και παλιωμένες λάμπες που έχουν χάσει την φωτεινότητά τους.

Υπάρχει όμως και μία περίπτωση που τα προβολάκια πράγματι βοηθάνε. Όταν η μηχανή πλαγιάζει στις κλειστές στροφές εκεί τα φώτα χάνουν λίγο την μπάλα. Δύο προβολάκια στραμένα κάτω και προς τα έξω συμπληρώνουν το κενό. Επίσης και όταν οδηγάμε σε ομίχλη. Εκεί τα προβολάκια με σβηστά όμως τα μεγάλα φώτα, (τα οποία κανονικά δεν υπάρχει τρόπος να σβήσουν.... Laughing ) βοηθάνε πολύ! Αλλά και στις δύο αυτές περιπτώσεις τα 55 βατ είναι πολλά!  sunny

Τελικά δεν ξέρω τι δέσμη βγάζουν αυτά  τα προβολάκια. Η givi δεν μας κάνει την χάρη να γράψει ένα τεχνικό χαρακτηριστικό πέρα από τα βατ.
Αν είναι σαν αυτό το βίντεο τότε είναι spot και μάλιστα πολύ στενής  δέσμης:
Ποιος μπορεί να μου εξηγήσει σε τι ακριβώς βοηθάνε αυτά τα δύο φωτεινά αφτιά του Μπαγκς Μπάνυ μπροστά μας στο δρόμο;  scratch
Αλλά μήπως τελικά είναι flood όπως φαίνεται στο βίντεο εδώ;
Και πάλι το δικό μου στρομ στη χαμηλή σκάλα έχει καλύτερη δέσμη και περισσότερο φως απ ότι αυτό το σύνθετο αποτελεσμα που βλέπουμε στο βίντεο. Και τι λάμπες έχω; Δύο παλιές πλέον Philips X-treme Vision +100% που τις τροφοδοτώ μέσω ρελέ απ ευθείας από την μπαταρία με χοντρότερο καλώδιο. Έχω γράψει γι αυτά ούκ ολίγα......

Και τι προβολάκια έχω; Και πάλι έχω  γράψει:

sunny


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Χείρων στις Τρι Μάης 23 2017, 01:23, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΔευ Μάης 22 2017, 21:11

καταρχην δεν εχω προβολακια!αυτο που εγραψα το ειπα και πιο πανω ειναι απο μοτο φιλου!επειδη ομως σκεφτομαι να βαλω,δεν ξερω ποια ομως.τα givi η τα creed u7??για πεστε γνωμες και γιατι?


εγω σκεφτομαι τα givi me 35watt ομως!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΤρι Μάης 23 2017, 01:20

shadow.gr. έγραψε:
καταρχην δεν εχω προβολακια!αυτο που εγραψα το ειπα και πιο πανω ειναι απο μοτο φιλου!επειδη ομως σκεφτομαι να βαλω,δεν ξερω ποια ομως.τα givi η τα creed u7??για πεστε γνωμες και γιατι?


εγω σκεφτομαι τα givi me 35watt ομως!!

Τα Givi 35 βατ έχουν ίδια απόδοση με τα led των 10 βατ.
Την γνώμη μου για τα προβολάκια την έχω πει και ξανα πει και στο προηγούμενο ποστ μου. Υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις πάμφθηνες!
Όμως να πω και το εξής: Πριν ξεκινήσει κανείς να προσθέτει προβολάκια και άλλα φωτεινά διαολάκια στην μηχανή του ας φροντίσει τουλάχιστον τα κυρίως φώτα του να έχουν την μέγιστη απόδοσή τους. Κανένα προβολάκι, (για μένα ούτε τα πανάκριβα hi end), δεν ειναι σε θέση να σταθεί δίπλα στα φώτα του στρομ! Δεν ξέρω για άλλες μηχανές... Και δεν είναι απλά ζήτημα "δυνατού φωτισμού". Κυρίως είναι ζήτημα σωστού και ασφαλούς φωτισμού! Τα δυνατότερα φώτα δεν είναι πάντα τα καλύτερα ή τα αποτελεσματικότερα. Μπορεί να είναι εντυπωσιακά μέσα στην πόλη ή σε off road διαδρομές αλλά ταυτόχρονα να είναι ανεπαρκή και επικίνδυνα σε γρήγορες νυχτερινές διαδρομές και ταξίδια γιατί εκεί δεν βοηθάνε την όραση του οδηγού. Απεναντίας την δυσκολεύουν.
Ας τα χρησιμοποιούμε με φειδώ!

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΤρι Μάης 23 2017, 13:24

εισαι ωραιος!!!επειδή από τα ηλεκρικα είμαι ψιλοασχετος...γιαυτα τι γνωμη εχεις??
http://www.cosmo-accessories.com/el/moto-accesorries/electronics-computers/u7-cree-fog-lights-info.html



για να παρω ρευμα απείθειας από την μπαταρια(μου αρεσει ότι βαζω να μην πειραζω τα μαμα καλωδια)θελω και ρελε??παιζει κανα λινκ που να εχει και καλωδιοσει για να τα βαλω κατευθείαν από την μπαταρια??




ευχαριστω για τον χρονο σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
almeros
Member
Member
almeros

Ηλικία : 48
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 06/01/2010

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΤρι Μάης 23 2017, 21:15

πάρε αυτή την ασφαλειοθήκη.
έχει ενωματωμένο ρελέ.
πάρνεις ρέυμα από μπαταρία κι ένα διακοπτόμενο και το δίνεις στην ασφαλειοθήκη και μετά έχεις διαθέσιμες 4 εξόδους.
η κάθε έξοδο σου δίνει κλέμα για τροφοδοσία της συσκευής πχ προβολάκια και κλέμα για τον διακόπτη on-off.

πολύ καλή λύση κι έυκολη στις συνδέσεις

έχει μέσα και οδηγίες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΤρι Μάης 23 2017, 22:50

shadow.gr. έγραψε:
εισαι ωραιος!!!επειδή από τα ηλεκρικα είμαι ψιλοασχετος...γιαυτα τι γνωμη εχεις??
http://www.cosmo-accessories.com/el/moto-accesorries/electronics-computers/u7-cree-fog-lights-info.html



για να παρω ρευμα απείθειας από την μπαταρια(μου αρεσει ότι βαζω να μην πειραζω τα μαμα καλωδια)θελω και ρελε??παιζει κανα λινκ που να εχει και καλωδιοσει για να τα βαλω κατευθείαν από την μπαταρια??




ευχαριστω για τον χρονο σου!!

Δεν γίνεται να μην πειράξεις, έστω και ελάχιστα την μαμά εγκατάσταση. Αν κάνεις το κύκλωμα για τα προβολάκια εντελώς ανεξάρτητο από την κεντρική εγκατάσταση, τότε θα ανάβουν μονίμως και ανεξάρτητα από το αν θα έχεις το κλειδί στον κεντρικό διακόπτη. Ωραίο παιχνίδι για τα πιτσιρίκια της γειτονιάς Laughing

Ακόμα και την ασφαλειοθήκη του v-cosmos να πάρεις, (ωραίο εργαλείο πράγματι!), θα χρειαστεί να "κόψεις" κάπου κάποιο καλωδιάκι, μετά τον κεντρικό διακόπτη, για να δώσεις "εντολή" στα ρελέ της ασφαλειοθήκης.

Το ίδιο ακριβώς θα πρέπει να κάνεις για τα προβολάκια. Αλλά ρελέ δεν χρειάζεσαι γιατί δεν τραβάνε πολύ ρεύμα. 2-2,5Α το πολύ το ζευγάρι.

Εγώ στα δικά μου "έκοψα" το θετικό (+) που πηγαίνει σε μία από τις δύο "ψείρες" στο φανάρι μας και "έκλεψα" ρεύμα από εκεί. Το πήγα στον διακόπτη που τα ανάβει, μετά το διακλάδωσα στα προβολάκια και από τα προβολάκια πίσω στο (-). Για να συνδέσω το (-) ξαναέκοψα  Embarassed  ένα καλωδιάκι που πάει στη γη. Απλά! sunny

Για τα U6 που είχα κάποτε δεν έχω καλή γνώμη. Τα έβγαλα και τα έδωσα σε φίλο. Ο οποίος όμως ενθουσιάστηκε! ....scratch   Rolling Eyes (βλέπετε δεν έχει στρομ με τις διπλές φωτάρες!... Shocked  Laughing )
Τα U7 δεν τα έχω δοκιμάσει.
Έχω γράψει διάφορα γι αυτά και έχω ανεβάσει ακόμα και φωτος με αυτά που έχω τώρα πάνω στη μηχανή.
Για να δω...... εδώ
και εδώ

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
some1



Registration date : 30/03/2016

προβολακια givi. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβολακια givi.   προβολακια givi. Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07 2018, 23:11

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούριο θεμα, θελω να παω να ξηλωσω τα παραπάνω προβολακια να συμαζεψω λιγο τα καλώδια οπως τα χε κανει ο προηγουμενος. ασχολειται καποιος εδω μεσα η ξερετε καποιον ηλεκτρολόγο η να παω προς το μάστορα μου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

προβολακια givi.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: