Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΤΑ προβολάκια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΠεμ Νοε 19 2015, 15:35

Νομίζω πως έχω καταλήξει σε ένα ζευγάρι προβολάκια που είναι σχεδόν ιδανικά σαν βοηθητικός φωτισμός.
Πρώτα πρώτα είναι φτηνά! Πολύ φτηνά και προσιτά στον καθένα.
Δεύτερον είναι ανοιχτής δέσμης (flood) με γωνία ακτινοβολίας τουλάχιστον 60 μοιρών. Τοποθετημένα με μικρή κλίση προς τα κάτω και προς τα έξω, γίνονται ιδανικά σαν φώτα ημέρας, που είναι και η κύρια χρήση τους. Ταυτόχρονα συμπληρώνουν πολύ όμορφα την χαμηλή δέσμη του προβολέα στο σημείο που γενικά πάσχει. Δηλαδή αριστερά και δεξιά στις κλειστές στροφές. Νομίζω πως και σαν φώτα ομίχλης θα τα πάνε μια χαρά! Basketball

Τρίτον και πολύ σοβαρό για μένα, το λευκό τους είναι επιτέλους warm white! Αυτό θα πει όμορφο ζεστό φως που ταιριάζει σχεδόν απόλυτα με την απόχρωση των αλογόνων του προβολέα μου. sunny
Κοιτώντας από μπροστά την μηχανή τα προβολάκια ταιριάζουν ιδανικά με τον προβολέα. Στον δρόμο το φως των προβολακίων είναι κατά έναν τόνο πιο κρέμ από τα κύρια φώτα. Αυτό όχι μόνο δεν ενοχλεί αλλά κάνει τα κύρια φώτα να φαίνονται κατάλευκα!
Επιτέλους, γιατί με το μωβ άσπρο των U6 κάθε φορά τα φώτα μου έδειχναν κίτρινα. Κάθε φορά νόμιζα πως η μπαταρία μου δεν φορτίζει ή πως κιτρίνισαν τα κάτοπτρα και χαλιόμουν... elephant
Επιτέλους! Βρήκα την όρασή μου και ξαναχω κάτασπρες φωτάρες! success

Τέταρτον τα προβολάκια είναι πολύ μικρά. Πλακέ για την ακρίβεια και ελαφριά. Μπορούν να τοποθετηθούν πρακτικά οπουδήποτε! Τα έχω τοποθετήσει στις όμορφες βάσεις του v-cosmos με μία βίδα Μ5 το καθένα. Μπορούν να βιθωθούν πέρα από τα κλασικά σημεία και σε άλλα αρκεί να υπάρχει φαντασία. Πχ μπορούν να κρεμαστούν κάτω από τις χούφτες ή να βιδωθούν και πάνω στις χούφτες. Μπορούν να δεθούν με tie wrap πάνω στα φλας...Μπορούν να βιδωθούν ακόμα και στην μούρη. Οκ, δεν χαλάμε την μούρη για δύο προβολάκια...

Ακόμα και σαν ...κόσμημα μπορούν να φορεθούν. Σαν μενταγιόν στο λαιμό. Ένα προς τα μπρός και ένα προς τα πίσω ενώ οδηγάμε. jocolor

Μπορούν να βιδωθούν πίσω στην μπαγκαζιέρα και να περαστούν με κόκκινη μεμβράνη, λειτουργώντας σαν επιπλέον φώτα stop. Αφήστε που κάπου πήρε το μάτι μου και κόκκινα τέτοια. Μέχρι και μέσα στο κωλοφάναρο θα μπορούσαν πιθανά να χωρέσουν δύο τέτοια.

Τέτοια:
http://www.ebay.com/itm/301251948444

Είναι 10 βατ το ένα. Έχουν από μία ledάρα τεράστια της Epistar ή κάποιου κινέζικου κλώνου. Δεν μας ενοχλεί αφού έχουν πολύ φως. Δεν ξέρω αν είναι 1000lm και δεν με νοιάζει. Βγάζουν ικανοποιητικότατο φώς για την δουλειά που τα θέλουμε. Έχουν και έναν πολύ διάφανο φακό μπροστά με λίγες απώλειες και αλουμινένιο εξωτερικό πλαίσιο και βάση.
Κατά την λειτουργία τους δεν παρατήρησα να ζεσταίνονται.

Σκέφτηκα να αγοράσω άλλα δύο και να τα στριμώξω στο κωλοφάναρο. Αν δεν χωράνε θα τα διαλύσω θα πάρω τα led από μέσα και θα τα βάλω με κάποια πατέντα στο κωλοφάναρο. 2Χ10 βατ είναι τεράστια ισχύς για φανάρι stop! Μπορώ να επιλέξω να τα ανάβω όσο δυνατά θέλω. Δεν μένει τώρα παρά να δούμε πόσο θα αντέξουν.....

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΠεμ Νοε 19 2015, 21:36

OK Βαλε και καμια φωτο ντε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΠαρ Νοε 20 2015, 09:07

Χείρων έγραψε:

Σκέφτηκα να αγοράσω άλλα δύο και να τα στριμώξω στο κωλοφάναρο. Αν δεν χωράνε θα τα διαλύσω θα πάρω τα led από μέσα και θα τα βάλω με κάποια πατέντα στο κωλοφάναρο. 2Χ10 βατ είναι τεράστια ισχύς για φανάρι stop! Μπορώ να επιλέξω να τα ανάβω όσο δυνατά θέλω. Δεν μένει τώρα παρά να δούμε πόσο θα αντέξουν.....

sunny
Μου αρέσει ως ιδέα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΠαρ Νοε 20 2015, 18:31

Να και οι φωτογραφίες:

Από μακριά. Είναι ντάλα μεσημέρι, κοιτάνε και λίγο χαμηλά, και γι αυτό τα προβολάκια δεν κάνουν "μπαμ"

ΤΑ προβολάκια! PICT0009m_zps7vmncxvx


Εδώ μαζί με τα φώτα πορείας τα οποία επίσης χάνονται κάτω από το φως του ήλιου.

ΤΑ προβολάκια! PICT0005m_zpso5vg5vmi


Από κοντά

ΤΑ προβολάκια! PICT0004m_zpsdaub9rt8


Από το πλάι. Παρατηρήστε πόσο κάτω είναι στραμένα τα προβολάκια. Και κάπως προς τα έξω. Έτσι φωτίζω εκεί που θέλω εγώ το βράδυ και κυρίως δεν τυφλώνω την ημέρα. Αν κάνω πως τα σηκώνω πιο πάνω βγάζουν μάτι! Shocked

ΤΑ προβολάκια! PICT0003m_zpsjuriuvax

Τα συγκεκριμένα προβολάκια φέγγουν όπως τα φώτα ομίχλης. Φέγγουν καλά τα πρώτα 5 μέτρα και μετά χάνονται μετά τα 10 μέτρα. Μόνο με τα προβολάκια μπορείς να οδηγήσεις σε σκοτεινό δρόμο με 40 βία 50 χαω. Θα ήταν καλύτερα να υπήρχε φακός ή κρύσταλο που να κατηύθυνε καλύτερα το φως προς τα κάτω ώστε να μην χάνεται ένα μέρος. Αλλά πόσο είπαμε κάνουν;

Αν αφαιρέσουμε τον φακό και το κολάρο που τον συγκρατεί το υπόλοιπο προβολάκι είναι μόλις 15mm βαθύ και έχει διάμετρο 50mm. Μπορεί λοιπόν να χωράνε δύο σε ένα κωλοφάναρο. Και δεν ζεσταίνονται σχεδόν καθόλου!  Twisted Evil

Σκέφτηκα επίσης να τους βάλω κίτρινη μεμβράνη για να δω αν του πάνε τα κίτρινα... jocolor

sunny

EDIT
Διαστάσεις: (βγήκα και τα μέτρησα)
Διάμετρος 70mm. Ο κορμός έχει ένα στεφάνι περιμετρικά που λογικά μάλλον τα ψύχει.
Μήκος 45mm. Από την μύτη του φακού μέχρι την πλάτη. Το κυρίως σώμα είναι λιγότερο από 20mm.
Είναι επίσης και εντυπωσιακά ελαφριά.

Στην πλάτη έχουν δύο τρύπες με σπείρωμα Μ4. Εκεί υπάρχουν και δύο ακέφαλες αλενόβιδες με παξιμάδια που εγώ τις έχω αφαιρέσει.

Αυτά θα τα παρατηρήσετε στα ebay

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΔευ Νοε 23 2015, 20:44

Highlander έγραψε:
Χείρων έγραψε:

Σκέφτηκα να αγοράσω άλλα δύο και να τα στριμώξω στο κωλοφάναρο. Αν δεν χωράνε θα τα διαλύσω θα πάρω τα led από μέσα και θα τα βάλω με κάποια πατέντα στο κωλοφάναρο. 2Χ10 βατ είναι τεράστια ισχύς για φανάρι stop! Μπορώ να επιλέξω να τα ανάβω όσο δυνατά θέλω. Δεν μένει τώρα παρά να δούμε πόσο θα αντέξουν.....

sunny
Μου αρέσει ως ιδέα Smile

Δεν χωράνε! Τουλάχιστον όχι με τον κορμό τους. Ίσως μόνο οι πλακέτες με τα led.
Με το κωλοφάναρο θα ασχοληθούμε εν καιρώ...

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akistrevor

akistrevor

Ηλικία : 36
Τόπος : πατρα
Registration date : 03/08/2013

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΔευ Νοε 23 2015, 20:59

τα εχω κανα εξαμηνο.βεβαια δεν τα αναβω μεσα στην πολη κλπ.τα εχω χρησιμοποιησει καμια 10αρια φορες δηλαδη.
ειναι οπως τα λες.εγω τα εχω βαλει στα καγκελα και τα εχω επισης προς τα κατω και εξω και γεμιζουν τον τοπο φως!!
επειδη δεν ηξερα αν θα μαρεσανε,παραγγειλα ενα ζευγαρι.αν ξαναμπω στην διαδικασια παραγγελιας κατι απεξω θα παρω αλλο ενα για ανταλλακτικα.
εχε το νου σου πως η βαση που εχει ειναι αλουμινενια και δεν τα παει πολυ καλα με τους κραδασμους.εμενα μου την εκοψε και εφτιαξα αλλη σιδερενια ιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΤΑ προβολάκια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ προβολάκια!   ΤΑ προβολάκια! Icon_minitimeΔευ Νοε 23 2015, 22:17

Ναι, είναι λίγο ψεύτικη η βάση αλλά εκεί που τα έχω βιδώσει οι δυνατοί κραδασμοί αποσβένονται από την ελαστικότητα της βάσης του vcosmos. Βέβαια αυτή η βάση δημιουργεί πολλούς μικρότερους κραδασμούς λόγω της ελαστικότητας της. Έχω στο νού μου να κάνω κάτι για να αποσβέσω αυτούς τους κραδασμούς γιατί όπως λές οι βάσεις δεν είναι τίποτα μασίφ..

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΤΑ προβολάκια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: