Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Λάμπες Led

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 09:30

Καλησπέρα μου κάηκαν οι λάμπες xenon που φορούσα και ήρθε η ώρα να αλλάξω φωτισμό στο κορίτσι μου επειδή εγώ το μηχανάκι Δεν το κυκλοφορώ στις βροχές βάζω λευκό φως στα 6000 κεριά φίλος ηλεκτρολόγος μου το έχει προτείνει Και τώρα θέλω να βάλω led φώτα Η4
1ον δεν ξέρω απο που να τις αγοράσω τις λάμπες (κατά προτίμηση Phillips)
2ον ποια η άποψη σας
Δώστε μου τα φώτα σας Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 09:55

Οι Η4 σε led είναι μια μεγάλη ιστορία .
Η δέσμη είναι ότι να είναι ( βλέπε xenon ) και θα βρίζουν όσοι βρεθούν μπροστά σου , και το πρόβλημα των θερμοκρασιών δεν έχει λυθεί ακόμα .
Μπορείς να βρείς πολλές επιλογές στο ebay .
Πριν αγοράσεις . . .
Υπολόγισε τον όγκο του ανεμιστήρα στο πίσω μέρος .
Το καλοκαίρι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καούν λόγω ζέστης ή αν πάρεις τις πιο ακριβές να ρίχνουν την έντασή τους αυτόματα κατά πολύ για να μην καούν .

Το ψάχνω και εγώ χρόνια αλλά όσες έχω δει είναι για γέλια ή ακόμα περισσότερο επικίνδυνες για να οδηγείς .

Πάρε μια καλή Η4 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 10:01

Λες ε; μάλλον έτσι θα το κάνω,Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 10:08

Αδελφέ αν έχει βάλει κάποιος ας μας πει , και εγώ το παρακολουθώ , αλλά από φίλους που έχω δει στα δικά μας ή σε Varadero δεν αξίζει , τσάμπα χρήματα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 11:44

Εχουν πλακωθει καποιοισυο facebook να τιγκαρουν με λεντ τα φαναρια τους. Περιμεντε να δειτε ποσο θ αντεξουν και βλεπετε μετα τι θα κανετε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 11:48

OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 11:52

Για δώσε λινκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 15:09

http://autoplanet.gr/86-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82/8986-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1-h4-x-tremevision-moto-100-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%82.html#.ViYuf37hDcs

Ποια η γνώμη σας;;; επειδή δεν ξέρω πολλά απο τα φώτα,λογικά θα πρέπει να πάρω 2 ίδιες έτσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tuluba

tuluba

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 08/05/2014

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 16:23

Εγω εχω βαλει λαμπες led στα φαναρια και βγαζουν ωραιο και δυνατο φως ενω εχουν μπροστα καλυμα για να μην στραβωνει.
Τις ειχα παρει απο ebay 75euro και ειναι η εκδοση με την μεγαλη ψυχτρα χωρις ανεμιστηρα
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν δουλευει το σινιαλο και πρεπει να αλλαζεις μικρη μεγαλη σκαλα για αυτη τη δουλεια
Αν τις βρω θα δωσω και link
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤρι Οκτ 20 2015, 16:43

Metaxas έγραψε:
http://autoplanet.gr/86-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82/8986-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1-h4-x-tremevision-moto-100-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%82.html#.ViYuf37hDcs

Ποια η γνώμη σας;;; επειδή δεν ξέρω πολλά απο τα φώτα,λογικά θα πρέπει να πάρω 2 ίδιες έτσι;


Εγώ αυτές φοράω με κύκλωμα απευθείας από την μπαταρία και γ@μ@νε .
Κια δεν είναι σαν τις Osram που εμένα τουλάχιστον μου καίγονταν για πλάκα .
Οι καλύτερες που έβαλα ποτέ ήταν οι Piaa .
Εννοείται ότι πρέπει να πάρεις 2 ίδιες οτι και να διαλέξεις .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 01:29

Οι led δεν είναι ακόμα ώριμες σαν τεχνολογία. Έχουν διάφορα προβλήματα και κυρίως με την ψύξη τους. Γι αυτό και τα μόνα led δήθεν Η4 που φτιάχνονται είναι κινέζικες πατέντες.
Κάποια στιγμή θα κατασκευαστούν ολόκληρα φανάρια led τα οποία θα είναι σφραγισμένα. Ουσιαστικά μιας χρήσης γιατί τα σωστά led δεν καίγονται. Θα έχουν ενσωματωμένο το σύστημα ψύξης και θα έχουν εκτός από σωστές αποχρώσεις λευκού και χρωματική πιστότητα και σωστά οπτικά για να ελέγχουν την δέσμη.

Από εκεί και πέρα το φανάρι μας δεν είναι κατασκευασμένο να λειτουργεί με τίποτε άλλο πέρα από τις νόμιμες λάμπες Η4 αλογόνου. Οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό είναι ήδη παράνομο στις χώρες που βρίσκονται πιο μπροστά σε θέματα οδικής ασφαλείας.

Η Philips σαφώς και δεν κατασκευάζει Η4 led όπως δεν κατασκεύασε ποτέ H4 κιτ ξενον. Αν το έκανε αυτό θα ήταν σκάνδαλο σχεδόν ισοδύναμο με αυτό των ρύπων της WV. Θα ήταν μία επικίνδυνη απάτη!

Το φανάρι H4 είναι ένα φανάρι Η4! Αυτό θα πει πως είναι κατασκευασμένο για λάμπες Η4 αλογόνου αυστηρά!
Λάμπες Η4 είναι μόνο οι λάμπες τεχνολογίας αλογόνου με βάση για ντουί Η4. Οτιδήποτε άλλο ταιριάζει σε ντουί Η4 δεν είναι Η4. Είναι κάτι διαφορετικό, απιστοποίητο και εν πολλοίς παράνομο στις σοβαρές τουλάχιστον χώρες....
Οτιδήποτε άλλο "συμβατό" δήθεν Η4 κυκλοφορεί είναι επικίνδυνη κινέζικη πατέντα. Επικίνδυνη για μας και για τους άλλους. Στο δρόμο δεν είμαστε μόνοι. Το "έλα μωρέ" και το "ντάξει" δεν χωράνε εδώ!

Χρειάστηκαν δεκαετίες για να απαλλαγούμε από τα φουσκωμένα LADA με αεροτομές και μπλοκέ διαφορικά. Τώρα περνάμε αντίστοιχη φάση με τα φώτα. Η χαρά του συνοικιακού ηλεκτρολόγου που εκμεταλλεύεται την άγνοια του πολίτη και την καθυστέρηση του ελληνικού κράτος. Έτσι έμαθε από τον πατέρα του έτσι κάνει κι αυτός.. Evil or Very Mad  Έχουν προφανώς κι αυτοί κόρες να προικίσουν...Rolling Eyes  

Αγαπητέ tuluba τι είδους κάλυμμα έχουν μπροστά τα led σου;  Λάμπες Led 8117
Και μόνο το κεφάλαιο της οπτικής που διδαχθήκαμε στη γυμνασιακή φυσική αρκεί για να καταλάβει κανείς ότι μία λάθος φωτεινή πηγή στο εστιακό σημείο ενός κατόπτρου δεν συμμαζεύεται με τίποτα. Εδώ πρόκειται για απλή εφαρμοσμένη επιστήμη και όχι για μαγεία!
Με τι όργανα και σε ποιες συνθήκες μέτρησες τους προβολείς σου και συμπέρανες ότι έχουν "ωραίο και δυνατό φως" που δεν τυφλώνει; Υποθετικά μιλώντας ή με το μάτι; Τι σημαίνει "ωραίο και δυνατό φως"; Πες μας αν θέλεις τα τεχνικά του χαρακτηριστικά σε σχέση με τις διεθνείς προδιαγραφές ECE που ισχύουν για τα φώτα των αυτοκινήτων. Αλλιώς μιλάς προφανώς για τα φώτα της αυλής σου...

Αν υπήρχε φίλοι μου σωστός τρόπος να μετατρέψει κανείς ένα φανάρι Η4 σε ξένον ή σε led θα το είχαν κάνει πρώτοι και καλύτεροι οι κολοσσοί της Philips της Osram κλπ. Θα είχαν ήδη σταματήσει να παράγουν λάμπες αλογόνου και θα μας ανάγκαζαν όλους να αλλάξουμε με το ζόρι λάμπες στα αυτοκίνητά μας όπως ήδη έχουν κάνει για τα σπίτια μας. Λάμπες που δεν θα κόστιζαν 3 ευρώ η μία αλλά 30 ή και περισσότερα. 1 δις οχήματα κυκλοφορούν στον πλανήτη. "Τα λεφτά είναι πολλά!!!" Βλέπετε όμως ότι δεν γίνεται.

Και αν κάποτε δείτε Κιτ μετατροπής από την Philips που να υπάρχει στο επίσημο σαιτ της εταιρίας και να χαρακτηρίζεται σαν "road legal" τότε να το πάρετε! Και να μου πείτε κι εμένα να το πάρω κι εγώ.

Αγαπητά φίλε Μetaxas, οι Philips Xtreme vision +100% είναι εξαιρετικές λάμπες! Φόρεσέ τες και δώσε στα μάτια σου λίγο χρόνο να τις συνηθίσουν. Καλύτερα ακόμα τροφοδότησέ τες  με ρελέ απ ευθείας από την μπαταρία. Το φως σου θα είναι επαρκέστατο υπο όλες τις συνθήκες. Μπορεί μέσα στην πόλη να μην εντυπωσιάζουν όπως τα ξένον ή τα led αλλά κάνουν σωστά και με το παραπάνω την δουλειά τους. Εκτός πόλης είναι ότι καλύτερο! Εξάλλου μιλάμε για φώτα οχήματος και όχι για πυλώνα σε ποδοσφαιρικό γήπεδο.

Αν κάποια στιγμή νοιώσουμε ανασφάλεια η λύση είναι να ελαττώνουμε ταχύτητα και όχι να αυξάνουμε σε λάμπες. Γιατί αυτό δεν σταματάει ποτέ! Μιλώντας για ανασφάλεια εγώ προσωπικά με τα φώτα του στρομ και πριν ακόμα βάλω ρελέ δεν ένοιωσα ποτέ μα ποτέ!

cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 01:48

Μια είναι η λύση αλλά κοστίζει...
βάζεις προτζέκτορες και τελειώνεις μια και καλή

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Λάμπες Led 33ncnm10Λάμπες Led 33e6ee10Λάμπες Led 63u2ip10Λάμπες Led Amzm8k10Λάμπες Led 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 06:16

Φφίλε Χείρων Καλημέρα,για αυτους τους λόγους που αναφέρεις ξήλωσα το κιτ ξένον και απλά ένας ηλεκτρολόγος μου πρότεινε την τεχνολογία led και ρώτησα Γιατί δεν ήξερα,όσον αναφορά τις λάμπες φθορισμού πήγα τελικά και πήρα αυτές γιατί δεν έβρισκα στο Ηράκλειο τις άλλες και είχα μείνει χωρίς φώτα. http://autoplanet.gr/86-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82/579-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-philips-h4-%CE%B9%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85-12v-6055w-crystal-vision-set-2-tem-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-xenon-4300k.html?ref=bestprice.gr#.VicCiBmgHqA Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
REDPOWER
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
REDPOWER

Ηλικία : 42
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 27/05/2012

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 07:04

Υποψιν φιλε Μεταξα αυτες που ποσταρες απο οσο βλεπω δεν αντιστοιχουν στα 6000κ που ειχες αλλα σε ποιο κιτρινο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 07:32

Χείρων δεν νομίζω ότι το θέμα φώτα μπορούσε να αναλυθεί καλύτερα .
Respect για άλλη μία φορά σε ανάλυσή σου .

Metaxas όποτε μπορέσεις βάλε και τροφοδοσία από την μπαταρία και θα είσαι τέλειος , και νόμιμος .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 07:48

Εγώ το πήρα το μηχανάκι πριν 2,5 Χρόνια και φορούσε ήδη κιτ ξένον και έχει βάλει διακοπτακι και σβήνει τα φώτα την ημέρα για αυτο κράτησαν και οι λάμπες τόσο πολύ,εχτές που το έλυσα το μηχανάκι μου φαίνεται πως έχει τροφοδοσία από μπαταρία,βασικά δεν ξέρω τι εννοείς,πρώτο μου μηχανάκι είναι και δεν είχα ασχοληθεί παλαιότερα για αυτο και εχω γίνει μέλος στο φόρουμ και διαβάζω και έχω μάθει ηδη πολλά,κάποια μέρα θα σας στείλω το μπριζακι που έβαλα και το μπαράκι μου για κινητό ή gps απλά θέλω να το τελειοποιησω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tuluba

tuluba

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 08/05/2014

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 09:49

Χείρων έγραψε:

Αγαπητέ tuluba τι είδους κάλυμμα έχουν μπροστά τα led σου;  Λάμπες Led 8117
Και μόνο το κεφάλαιο της οπτικής που διδαχθήκαμε στη γυμνασιακή φυσική αρκεί για να καταλάβει κανείς ότι μία λάθος φωτεινή πηγή στο εστιακό σημείο ενός κατόπτρου δεν συμμαζεύεται με τίποτα. Εδώ πρόκειται για απλή εφαρμοσμένη επιστήμη και όχι για μαγεία!
Με τι όργανα και σε ποιες συνθήκες μέτρησες τους προβολείς σου και συμπέρανες ότι έχουν "ωραίο και δυνατό φως" που δεν τυφλώνει; Υποθετικά μιλώντας ή με το μάτι; Τι σημαίνει "ωραίο και δυνατό φως"; Πες μας αν θέλεις τα τεχνικά του χαρακτηριστικά σε σχέση με τις διεθνείς προδιαγραφές ECE που ισχύουν για τα φώτα των αυτοκινήτων. Αλλιώς μιλάς προφανώς για τα φώτα της αυλής σου...

Αν υπήρχε φίλοι μου σωστός τρόπος να μετατρέψει κανείς ένα φανάρι Η4 σε ξένον ή σε led θα το είχαν κάνει πρώτοι και καλύτεροι οι κολοσσοί της Philips της Osram κλπ. Θα είχαν ήδη σταματήσει να παράγουν λάμπες αλογόνου και θα μας ανάγκαζαν όλους να αλλάξουμε με το ζόρι λάμπες στα αυτοκίνητά μας όπως ήδη έχουν κάνει για τα σπίτια μας. Λάμπες που δεν θα κόστιζαν 3 ευρώ η μία αλλά 30 ή και περισσότερα. 1 δις οχήματα κυκλοφορούν στον πλανήτη. "Τα λεφτά είναι πολλά!!!" Βλέπετε όμως ότι δεν γίνεται.

cyclops

Αυτες εχω βαλει και στην μικρη σκαλα αναβουν 2 led απο τα 4 που εχει σε καθε φαναρι, αυτα που ειναι κοντα στο καλλυμα για να επιστρεφουν το φως στο κατοπτρο και οχι στα ματια των απεναντι και στη μεγαλη σκαλα αναβουν τα αλλα 2 και διαχεουν το φως παντου ωστε να εκμεταλευτουν πληρως το καταπτρο του φαναριου
Δεν μου εχουν κανει ποτε παιξιματα στην φωτεινοτητα και οπως ειπα το μειονεκτημα που τους βρισκω ειναι το σινιαλο και αυτο γιατι το κυκλωμα του δεν επιτρεπει να αναψουν ταυτοχρονα και τα 4 led της καθε λαμπας .
Σιγουρα δεν ειναι εργοστασιακα αλλα οπως ειπα δεν τυφλωνουν και φωτιζουν χαμηλα στον δρομο οχι στον καθρεφτη του μπροστινου

http://www.ebay.com/itm/H4-HB2-9003-CREE-LED-BULB-x2-HI-LO-REPLACE-CONVERSION-HEAD-LIGHT-KIT-6000K-WHITE-/121473274772?hash=item1c485f1394:g:VJ4AAOSwQJ5UUE7I&vxp=mtr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 09:51

REDPOWER έγραψε:
Υποψιν φιλε Μεταξα αυτες που ποσταρες απο οσο βλεπω δεν αντιστοιχουν στα 6000κ που ειχες αλλα σε ποιο κιτρινο.
ο γνωρίζω αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο,αλλά να.ξέρεις πως 4500-5000κ είναι το ιδανικότερο και σαν χρώμα και σαν απόδοση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 14:54

loverdos11 έγραψε:
Μια είναι η λύση αλλά κοστίζει...
βάζεις προτζέκτορες και τελειώνεις μια και καλή

Αντώνη κάνεις μεγάλο λάθος!
Δεν ξενοιάζεις... Πρέπει να βάλεις αναγκαστικά προβολάκια με τους προτζέκτορες γιατί θα έχεις σκοτεινά σημεία σε επαρχιακό δρόμο. Πρέπει να ρυθμίσεις σωστά τα προβολάκια σου για να μην τυφλώνουν, λίγο δύσκολο αν έχεις δυνατά. Τέλος στο πλάγιασμα (φυσιολογικό και όχι εκείνο του Rossi) στραβώνεις και παραστραβώνεις.
Για να μην τρέξουν ορισμένοι να με κατηγορήσουν, δηλώνω κάτοχος των xenon projectors. Η καλύτερη λύση είναι αυτή που αναφέρει ο Χείρων από πάνω. Κράτα μαμά το φανάρι και άλλαξε λάμπες με λίγο πιο δυνατές. Αυτό που είχα κάνει εγώ ήταν, λάμπες Diamond vision (αλογόνου, τύπου (και καλά) xenon). Τελικά έβαλα προτζέκτορες και έδωσα τις λάμπες στον Sifouna. Ελπίζω Κώστα να σου φωτίζουν μέχρι σήμερα!!!!

Έχω μια απορία για σένα Χείρων, πως θα αντιδρούσε ο ανορθωτής μας σε λάμπες τύπου LED;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 15:19

Metaxas έγραψε:
Φφίλε Χείρων Καλημέρα,για αυτους τους λόγους που αναφέρεις ξήλωσα το κιτ ξένον και απλά ένας ηλεκτρολόγος μου πρότεινε την τεχνολογία led και ρώτησα Γιατί δεν ήξερα,όσον αναφορά τις λάμπες φθορισμού πήγα τελικά και πήρα αυτές γιατί δεν έβρισκα στο Ηράκλειο τις άλλες και είχα μείνει χωρίς φώτα. http://autoplanet.gr/86-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82/579-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-philips-h4-%CE%B9%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85-12v-6055w-crystal-vision-set-2-tem-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-xenon-4300k.html?ref=bestprice.gr#.VicCiBmgHqA Ευχαριστώ πολύ

Οι λάμπες που πήρες έχουν αρκετά λιγότερο φως από τις xtreme +100% . Σε ξεγελάνε βέβαια γιατί το φως τους είναι πολύ άσπρο και εντυπωσιάζει. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που πουλάνε. Δεν είναι κακές λάμπες. Απλά υπάρχουν και καλύτερες.
Τροφοδότησέ τες με ρελέ!

Edit
Αν η μηχανή σου έχει διακόπτη για τα φώτα μπορείς να "στήσεις αυτί" με σβηστό μοτέρ. Ανοίγοντας και κλείνοντας αθόρυβα τον διακόπτη αν ακούσεις ένα τικ τικ την στιγμή που θα ανάβουν ή σβήνουν τα φώτα θα είναι μάλλον το ρελέ που θα οπλίζει-αφοπλίζει. Αν υπάρχει θα είναι πιθανά κάτω από τα όργανα ή κοντά στην μπαταρία. Αναζήτησέ το να ξέρεις τι σου γίνεται και τα λέμε πάλι...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Χείρων στις Τετ Οκτ 21 2015, 15:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 15:22

Χείρων έγραψε:
Metaxas έγραψε:
Φφίλε Χείρων Καλημέρα,για αυτους τους λόγους που αναφέρεις ξήλωσα το κιτ ξένον και απλά ένας ηλεκτρολόγος μου πρότεινε την τεχνολογία led και ρώτησα Γιατί δεν ήξερα,όσον αναφορά τις λάμπες φθορισμού πήγα τελικά και πήρα αυτές γιατί δεν έβρισκα στο Ηράκλειο τις άλλες και είχα μείνει χωρίς φώτα. http://autoplanet.gr/86-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82/579-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-philips-h4-%CE%B9%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85-12v-6055w-crystal-vision-set-2-tem-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-xenon-4300k.html?ref=bestprice.gr#.VicCiBmgHqA Ευχαριστώ πολύ

Οι λάμπες που πήρες έχουν αρκετά λιγότερο φως από τις xtreme +100% . Σε ξεγελάνε βέβαια γιατί το φως τους είναι πολύ άσπρο και εντυπωσιάζει. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που πουλάνε. Δεν είναι κακές λάμπες. Απλά υπάρχουν και καλύτερες.
Τροφοδότησέ τες με ρελέ!

Με ρελε δεν είναι ούτως η άλλως η τροφοδοσία τους;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 15:28

Όχι από την μάνα του το στρομ δεν έχει ρελέ.
Δες το edit στο προηγούμενο μήνυμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Metaxas

Metaxas

Ηλικία : 35
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 16/04/2015

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 15:39

Χείρων έγραψε:
Όχι από την μάνα του το στρομ δεν έχει ρελέ.
Δες το edit στο προηγούμενο μήνυμα.
κάτω από την σέλα έχει σίγουρα ρελε και νόμιζα πως ήταν από εργοστάσιο,μάλλον το είχε βάλει για τον διακόπτη,για τα πηνία που γράφεται και εσείς εδώ. Πιθανολογώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 15:48

Metaxas έγραψε:
REDPOWER έγραψε:
Υποψιν φιλε Μεταξα αυτες που ποσταρες απο οσο βλεπω δεν αντιστοιχουν στα 6000κ που ειχες αλλα σε ποιο κιτρινο.
ο γνωρίζω αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο,αλλά να.ξέρεις πως 4500-5000κ είναι το ιδανικότερο και σαν χρώμα και σαν απόδοση

Δεν είναι τόσο απλό. Εξαρτάται από την ένταση. Αν έχεις πχ ένα μικρό φακουδάκι σαν κερί και έχει φως 5000 βαθμών Κέλβιν το αποτέλεσμα θα είναι απαίσιο σαν φωτισμός.
Πάρε παράδειγμα την πανσέληνο που έχει λευκό φως 5000-6000 βαθμούς Κέλβιν. Αν προσπαθήσεις να δεις τριγύρω με πανσέληνο όλα φαίνονται ασπρόμαυρα. Αν ανάψεις ένα κεράκι με 2000 βαθμούς Κέλβιν βλέπεις πολύ πιο φυσιολογικά.

Μπορεί ο ήλιος να έχει θερμοκρασία λευκού φωτός 4500-5000 βαθμούς Κέλβιν αλλά στέλνει δισεκατομύρια Lumen φως γύρω μας. Τα φώτα ενός αυτοκινήτου είναι απείρως πιο αδύνατα για να μπορέσουν στους ίδιους βαθμούς Κέλβιν να φέξουν σωστά. Εκεί τα 3000-3500 είναι πιο αποτελεσματικά.

Σκεφτείτε ξανά το παράδειγμα με την πανσέληνο. Το 6000 Κ φως της είναι "πεθαμένο". Απεναντίας ένα κεράκι με 2000Κ φως είναι πολύ πιο αποτελεσματικό.

Στην τελική τον ήλιο παρ όλα τα 5000Κ του μάτι μας τον αντιλαμβάνεται σαν κίτρινο το έτσι τον ζωγραφίζουμε: sunny
Θέλουμε τα φώτα μας να είναι μικρογραφία του ήλιου και όχι της σελήνης! Wink

sunny



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λάμπες Led Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λάμπες Led   Λάμπες Led Icon_minitimeΤετ Οκτ 21 2015, 15:50

Metaxas έγραψε:
Χείρων έγραψε:
Όχι από την μάνα του το στρομ δεν έχει ρελέ.
Δες το edit στο προηγούμενο μήνυμα.
κάτω από την σέλα έχει σίγουρα ρελε και νόμιζα πως ήταν από εργοστάσιο,μάλλον το είχε βάλει για τον διακόπτη,για τα πηνία που γράφεται και εσείς εδώ. Πιθανολογώ

Τα πηνία δεν έχουν σχέση, μην τα μπερδεύεις. Κατω από την σέλα υπάρχει ήδη ένα ρελέ. Ψάξε για δεύτερο που να ενεργοποιεί τα φώτα σου.

Edit
είναι το ρελέ της αντλίας καυσίμου. Δεν ξέρω τα μοντέλα με ABS μήπως έχουν και άλλο ρελέ.
Αλλά, ρελέ για τα φώτα δεν υπάρχει από την μάνα του


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Χείρων στις Τετ Οκτ 21 2015, 15:55, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λάμπες Led

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: