Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 24 2015, 21:08

BLaCkXs.... έγραψε:
gefr έγραψε:
Λοιπόν ο Πειραιώτης ζητάει 95? με απόδειξη και 80? άνευ. Θα προτιμούσα τον Πειραιώτη επειδή είναι και ο δοκιμασμένος από τον Χείρων...

87? με ΦΠΑ γράφει στο site του,80 ? τους δινει μεμονωμένα με παζάρι και απόδειξη...........και στο φορουμ 95? με και 80 ? χωρίς απόδειξη;

Χωρίς απόδειξη πως μπορείς να αποδείξεις την αγορά και εγγύηση του προϊόντος μελλοντικά;

Και κάτι ακόμη.....είμαστε ανοιχτό φορουμ και μας διαβάζουν πολλοί....παρακαλώ μην προωθείτε τη φοροδιαφυγή και την παρανομία

Πάντως κι εμένα δε μου αρέσει αυτή η αντιμετώπιση. Τι θα πει "με" και "χωρίς" και τρίχες κατσαρές!
87 τον δίνει στο σαιτ. Το πολύ πολύ να μην κάνει καλύτερη τιμή. Δικαίωμα του! Αλλά ακριβότερα; Evil or Very Mad

Rolling Eyes

Λοιπόν και του Κορίνθιου είναι ενδιαφέρον το προιόν. Δεν μοιάζει δικιά του κατασκευή. Μάλλον κινέζικο. Δεν μας πειράζει αν είναι αξιόπιστο και έχει και φίσες. Ένα παραπάνω που έχει και λούκ βιομηχανικού προιόντος και καλύτερη τιμή.
(Μα που τα φτιάχνουν και πήγε και τα βρήκε..... scratch Question Rolling Eyes ).

Λοιπόν, εγώ θα πρότεινα να βάλουμε όλοι από ένα τάληρο ή δεκάρικο και να αγοράσουμε ένα. Και ας το πάρουν αρχικά κάποια παιδιά ή όλοι από λίγες μέρες ο καθένας να το δοκιμάσουν. Και βλέπουμε... Εγώ δεν ενδιαφέρομαι για pb αλλά για την εμπειρία θα έδινα ένα δεκάρικο να μάθουμε τι σοι πράγμα είναι γιατί είναι και "φτηνό".

 Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 24 2015, 21:21

gefr έγραψε:
Θα ρωτήσω τον SX αν χρησιμοποιούν τεχνολογία MOSFET αφού φαίνεται οτι αυτή χρησιμοποιούν και οι compu-fire και τους κάνει πιό ακριβούς από τους SHINDENGEN SH775 και να δούμε τι θα απαντήσουν.

Και η απάντηση του sxelectronics:

Γεια σας,
Αν και έχουμε κατασκευάσει ανορθωτή με mosfet δεν τον βγάλαμε στη παραγωγή για τους εξής λόγους:
1) μεγαλύτερες θερμοκρασίες
2)μεγαλύτερο μέγεθος κατασκευής
3)μικρότερη αξιοπιστία σε σχέση με τα thyristors

Ευχαριστούμε,

sxelectronics

Δεν νομίζω να χρησιμοποιούν τεχνολογία mosfet οι compu-fire. Κατ αρχή ζεσταίνονται αρκετά απ ότι λένε αν θυμάμαι κιόλας... Έχουν και μία ψύκτρα θηρία. Και υπαρχουν και κάποιες περιπτώσεις με καμμένους....

Για την sx τώρα και πάλι δεν καταλαβαίνω πως με mosfet έχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Αφού τα mosfet  έχουν μικρότερη εσωτερική αντίσταση από τα thyristors άρα λιγότερες θερμικές απώλειες.
Εδώ οι παράλληλοι που χρησιμοποιούνε mosfet είναι κρύοι κι ας διαχειρίζονται και μεγαλύτερα ρεύματα. Και πιο αξιόπιστοι!
Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά ισχύος είναι πολύ βασικές και δεν επιμένω.

Πάω για κρασάκι. Να περάσετε καλά!
sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 24 2015, 21:45

Έχει γίνει παραξήγηση.
Εγώ έχω το ΚΤΜ 990 και ενδιαφέρομαι για τον μεγάλο που έχει τιμή καταλόγου τα 109?. Εσείς έχετε κατά νού τον μικρότερο των 87?. Οπότε γι αυτό και δεν ψάχνουμε για τον ίδιο. Οπότε η ομαδική των 10 τεμ δεν παίζει;;;

Διόρθωση. Κατά τον Νάκο, εγώ χρειάζομαι μικρότερο ανορθωτή, γιατί δεν έχω διπλό φανάρι. Άρα δεν θα πρέπει να είναι πιό ακριβός ο δικός μου.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gefr στις Κυρ Νοε 29 2015, 10:36, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 24 2015, 22:14

Καλα εσυ ρωτησες ομαδικη για κτμ ρε ψηλε. Σε vstrom φορουμ ημαστε ρωτα ομαδικη για το δικο μας και παρε και τιμη καλυτερη για εσενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 00:24

Καλά μαζευτείτε και το ξαναρωτάω...
Και πού ξέρεις αν είμαι ψηλός;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 00:42

Η γωνία λήψης είναι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 00:49

μονο αυτο?............
ο gefr (αν και δε το γνωριζω το παιδι προσωπικα) εχει βοηθησει πολυ κοσμο με τα ktm......
εχει εμπειρια και τη μοιραζεται,αυτο νομιζω λεει πολλα!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 00:55

Δηλαδή το "ψηλε" δεν έχει να κάνει με πόντους; Ακόμα καλυτερα!

goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 01:43

Το'να χέρι νίβει τ'άλλο και τα δυό το πρόσωπο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 02:00

Χείρων έγραψε:
gefr έγραψε:
Θα ρωτήσω τον SX αν χρησιμοποιούν τεχνολογία MOSFET αφού φαίνεται οτι αυτή χρησιμοποιούν και οι compu-fire και τους κάνει πιό ακριβούς από τους SHINDENGEN SH775 και να δούμε τι θα απαντήσουν.

Και η απάντηση του sxelectronics:

Γεια σας,
Αν και έχουμε κατασκευάσει ανορθωτή με mosfet δεν τον βγάλαμε στη παραγωγή για τους εξής λόγους:
1) μεγαλύτερες θερμοκρασίες
2)μεγαλύτερο μέγεθος κατασκευής
3)μικρότερη αξιοπιστία σε σχέση με τα thyristors

Ευχαριστούμε,

sxelectronics

Χείρων έγραψε:

Δεν νομίζω να χρησιμοποιούν τεχνολογία mosfet οι compu-fire.
Και όμως κάπου το διάβασα στο advrider.com
Κατ αρχή ζεσταίνονται αρκετά απ ότι λένε αν θυμάμαι κιόλας...
Αυτό συμφωνεί και με τα λεγόμενα του SX, οτι με τα Mosfet οι series ζεσταίνονται πιό πολύ
Έχουν και μία ψύκτρα θηρία.
Και αυτό συμφωνεί με τον SX που λέει οτι βγαίνουν πολύ μεγάλοι με τα Mosfet
Και υπαρχουν και κάποιες περιπτώσεις με καμμένους....
Και αυτό συμφωνεί με τον SX

Για την sx τώρα και πάλι δεν καταλαβαίνω πως με mosfet έχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Αφού τα mosfet  έχουν μικρότερη εσωτερική αντίσταση από τα thyristors άρα λιγότερες θερμικές απώλειες.
Εδώ οι παράλληλοι που χρησιμοποιούνε mosfet είναι κρύοι κι ας διαχειρίζονται και μεγαλύτερα ρεύματα. Και πιο αξιόπιστοι!
Μα είναι τελείως διαφορετική η λειτουργία τους
Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά ισχύος είναι πολύ βασικές και δεν επιμένω.
Παρομοίως, από αυτά που διαβάζω κρίνω μόνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 02:18

Παρε μια τιμη για 10 κομματια στρομ Και τι τιμη σ αφηνει τον ανορθωτη του κτμ μεσα σ αυτα τα 10 κομματια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 12:16

Ψάχνοντας κάτι στο car gr έπεσα πανω στο nikosmoto.gr στη Κόρινθο με σειριακούς ανορθωτές και με εγγυήση 18 μηνες, παίζει στα 90? αλλά με μια ομαδική απο εδώ μπορεί λέει να κατέβει και στα 70?.
Εμφανισιακά μοιάζει με το δικο μας και με τις φισες του όλα κομλε το κελιφος το φέρνει απ'εξω!
Ας το δοκιμάσει κάποιος που βρίσκεται κοντά και να μιλησει μαζί του και μετά προχωράμε σε ομαδική!
Το τηλ. είναι 6972589309 Παναγιώτης.

Παρεπιπτωντος και του R1 είναι σειριακός που είναι με δυο φισες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eksantas
Member
Member
Eksantas

Τόπος : Πρεβεζα
Registration date : 24/07/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 13:47

IKARUS έγραψε:
Ψάχνοντας κάτι στο car gr έπεσα πανω στο nikosmoto.gr στη Κόρινθο με σειριακούς ανορθωτές

Μήπως εννοείς www.nakosmoto.gr γιατί την εχουν αναφέρει τα παιδια είδη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 14:44

Ολο και περισσότερο κορόιδο νοιώθω που πήγα και πήρα τον Shindengen. Και όχι μόνο για το κόστος... Rolling Eyes

Λοιπόν δείτε τι θά κάνετε μπας και ψηθώ να αγοράσω κανέναν ελληνικό και να πουλήσω τον άλλον σε κανένα αμερικανάκι. Το μόνο που λυπάμαι είναι οι εξαιρετικοί κονέκτορες της φουρουκάβα και ο κόπος μου.
elephant
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 14:50

Eksantas έγραψε:
IKARUS έγραψε:
Ψάχνοντας κάτι στο car gr έπεσα πανω στο nikosmoto.gr στη Κόρινθο με σειριακούς ανορθωτές  

Μήπως εννοείς www.nakosmoto.gr γιατί  την εχουν αναφέρει τα παιδια είδη!


Ναι αυτόν εννοώ! Αντί για a έβαλα I lol!
Σε ποια σελιδα είναι για δε το είδα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 15:09

IKARUS έγραψε:
.......

Παρεπιπτωντος και του R1 είναι σειριακός που είναι με δυο φισες!

Λες για τον FHD 12AA.
http://www.ebay.ie/itm/Yamaha-R1-4C8-07-08-Regulator-Rectifier-/331640261739?hash=item4d374ccc6b:g:9bQAAOSwMmBV4JRI

Όχι δεν είναι σειράς. Είναι παράλληλος mosfet.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eksantas
Member
Member
Eksantas

Τόπος : Πρεβεζα
Registration date : 24/07/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 15:16

IKARUS έγραψε:


Ναι αυτόν εννοώ! Αντί για a έβαλα I  lol!
Σε ποια σελιδα είναι για δε το είδα?

metallidhs έγραψε:
BLaCkXs.... έγραψε:
Metallidhs μπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες οπως site,όνομα μάστορα για να τον βρούμε;

αυτό είναι το site : http://www.nakosmoto.gr/#!DL-VStrom-650/c1lx4/i1xjer07172
Ο ανορθωτής εξωτερικά είναι ιδιος με τον μαμα και κουμπωνει ακριβως στη θέση του και με ετοιμες φίσες Plug n play χωρίς κοψίματα.
Τελικά απο κόρινθο είναι ο μάστορας οχι απο Πάτρα


Στην
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 15:22

gefr έγραψε:
....

......

Για την sx τώρα και πάλι δεν καταλαβαίνω πως με mosfet έχουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Αφού τα mosfet  έχουν μικρότερη εσωτερική αντίσταση από τα thyristors άρα λιγότερες θερμικές απώλειες.
Εδώ οι παράλληλοι που χρησιμοποιούνε mosfet είναι κρύοι κι ας διαχειρίζονται και μεγαλύτερα ρεύματα. Και πιο αξιόπιστοι!
Μα είναι τελείως διαφορετική η λειτουργία τους
Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά ισχύος είναι πολύ βασικές και δεν επιμένω.
Παρομοίως, από αυτά που διαβάζω κρίνω μόνο

O παράλληλος ανορθωτής περνάει όλο το διαθέσιμο ρεύμα της γεννήτριας από την ανόρθωση και όσο απ αυτό δεν πηγαίνει στα φορτία το στέλνει ο ρυθμιστής τάσης μέσω θυρίστορ στη γη του κυκλώματος.

Ο ανορθωτής σειράς περνάει από την ανόρθωση μόνο όσο ρεύμα του ζητούν τα φορτία. Και εν συνεχεία το ίδιο ποσό ρεύματος από τον ρύθμιστη τάσης, ο οποίος ας σημειωθεί, μπορεί να είναι το ίδιο στοιχείο που κάνει και την ανόρθωση.

Άρα δεν είναι δυνατόν ο σειριακός να  ζεσταίνεται. περισσότερο. Εκτός αν χρησιμοποιήσει κανείς για λόγους "οικονομίας" μικρότερης ισχύος εξαρτήματα....

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 16:20

Χείρων έγραψε:
IKARUS έγραψε:
.......

Παρεπιπτωντος και του R1 είναι σειριακός που είναι με δυο φισες!

Λες για τον FHD 12AA.
http://www.ebay.ie/itm/Yamaha-R1-4C8-07-08-Regulator-Rectifier-/331640261739?hash=item4d374ccc6b:g:9bQAAOSwMmBV4JRI

Όχι δεν είναι σειράς. Είναι παράλληλος mosfet.

Είσαι σίγουρος? scratch Γιατί μου το είπε και ο Νακας πως είναι σειριακός όπως και του 1000 του καινούριου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 25 2015, 20:22

IKARUS έγραψε:
Χείρων έγραψε:
IKARUS έγραψε:
.......

Παρεπιπτωντος και του R1 είναι σειριακός που είναι με δυο φισες!

Λες για τον FHD 12AA.
http://www.ebay.ie/itm/Yamaha-R1-4C8-07-08-Regulator-Rectifier-/331640261739?hash=item4d374ccc6b:g:9bQAAOSwMmBV4JRI

Όχι δεν είναι σειράς. Είναι παράλληλος mosfet.

Είσαι σίγουρος?  scratch Γιατί μου το είπε και ο Νακας πως είναι σειριακός όπως και του 1000 του καινούριου!

Παλιότερα φορούσαν τα FDO 12AA. Αργότερα νομίζω τα FDO 20AA τα οποία είναι όλα παραλληλα mosfet.

Για τα καινούρια R1 δεν έχω ακούσει κάτι... scratch

elephant
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2015, 09:31

Χείρων έγραψε:

O παράλληλος ανορθωτής περνάει όλο το διαθέσιμο ρεύμα της γεννήτριας από την ανόρθωση και όσο απ αυτό δεν πηγαίνει στα φορτία το στέλνει ο ρυθμιστής τάσης μέσω θυρίστορ στη γη του κυκλώματος.

Ο ανορθωτής σειράς περνάει από την ανόρθωση μόνο όσο ρεύμα του ζητούν τα φορτία. Και εν συνεχεία το ίδιο ποσό ρεύματος από τον ρύθμιστη τάσης, ο οποίος ας σημειωθεί, μπορεί να είναι το ίδιο στοιχείο που κάνει και την ανόρθωση.

Άρα δεν είναι δυνατόν ο σειριακός να  ζεσταίνεται. περισσότερο. Εκτός αν χρησιμοποιήσει κανείς για λόγους "οικονομίας" μικρότερης ισχύος εξαρτήματα....
Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 8117
Συμφωνώ αλλά δεν είπε κανείς αυτό. Είπε οτι η χρήση Mosfet στους ανορθωτές serial τους κάνει πιό ευπαθείς πιό ογκώδεις και να θεμαίνονται περισσότερο από τους serial με διόδους.

Έλαβα και εγώ απάντηση από τον Νάκο, τον κατασκευαστή της Κορίνθου. Πέρα από την φρασεολογία περί πυροβόλου και έρωτα, το προϊόν φαίνεται πιό προσεγμένο, από εμφάνιση και η τιμή είναι ίδια με τους ανορθωτές των δικών σας χωρίς προσφορά. Οπότε πιό οικονομικός και πιό όμορφος. Άν μου βάζει και καμμιά φίσα να ταιριάζει στο δικό μου ακόμα καλύτερα.

"καλημερα εχω ανορθωτη για το πυροβολο σου seriesrr τιμη 90 ευρω.Εγω εχω το KTM 950 Adv ειναι ο μεγαλος ερωτας."

Γειά χαρά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2015, 13:43

Για τα δικά μας τα δίκανα έχει ανορθωτή; Laughing

Φεύγω...τα λέμε από βδομάδα....

moto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2015, 16:07

gefr έγραψε:
το προϊόν φαίνεται πιό προσεγμένο, από εμφάνιση και η τιμή είναι ίδια με τους ανορθωτές των δικών σας χωρίς προσφορά. Οπότε πιό οικονομικός και πιό όμορφος.

η ψήκτρα του ανορθωτής είναι ακριβώς πανομοιότυπη με τον εργοστασιακό , σε σημείο που δεν ξεχωρίζουν ,
οι φίσες είναι καλές τον τοποθετείς στο ίδιο σημείο με τις ίδιες βίδες χωρίς πατέντα και δουλεύει άψογα. βλακεία μου που δεν έβγαλα φωτογραφίες όταν έκανα την αλλαγή .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2015, 23:28

metallidhs έγραψε:
gefr έγραψε:
το προϊόν φαίνεται πιό προσεγμένο, από εμφάνιση και η τιμή είναι ίδια με τους ανορθωτές των δικών σας χωρίς προσφορά. Οπότε πιό οικονομικός και πιό όμορφος.

η ψήκτρα του ανορθωτής είναι ακριβώς πανομοιότυπη με τον εργοστασιακό , σε σημείο που δεν ξεχωρίζουν ,
οι φίσες είναι καλές τον τοποθετείς στο ίδιο σημείο με τις ίδιες βίδες χωρίς πατέντα και δουλεύει άψογα. βλακεία μου που δεν έβγαλα φωτογραφίες όταν έκανα την αλλαγή .


Για δώσε καμια πληροφορία Χρίστο με τα ρεύματα όταν έχει όλα τα φορτία πανω και αμα ανάψει και το βεντιλατερ που παει ή τάση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Οκτ 27 2015, 12:57

rafel7 έγραψε:
Παρε μια τιμη για 10 κομματια στρομ Και τι τιμη σ αφηνει τον ανορθωτη του κτμ μεσα σ αυτα τα 10 κομματια

Λοιπόν ομαδική 10 τεμαχίων, για Vstrom βγαίνουν στα 75? ενώ για το ΚΤΜ990 στα 95?, όλα μέσα στην ομαδική παραγγελία.
Γειά χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 6 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: