Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostis-k4

kostis-k4

Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα-Κόρινθος
Registration date : 28/02/2015

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:30

Χείρων έγραψε:
kostis-k4 έγραψε:
XAROntaS έγραψε:
....

Χείρων κατάλαβα ...άρα και μία ασφάλεια πριν το ρελέ...

........

Αν κατάλαβα κι εγώ καλά το ρελέ θα τροφοδοτεί την ασφαλειοθήκη.
Άρα και μία ασφάλεια πριν το καλώδιο που τροφοδοτεί το ρελέ που τροφοδοτεί την ασφαλειοθήκη.
Δεν ασφαλίζουμε το ρελέ ούτε την ασφαλειοθήκη. Ασφαλίζουμε το καλώδιο που τα τροφοδοτεί.

Η ερώτηση που πρέπει να κάνουμε γενικά σε μία εγκατάσταση είναι:

"Αυτή η ασφάλεια ποιον αγωγό προστατεύει;
ή
"Αυτός ο αγωγός από ποια ασφάλεια προστατεύεται;"

Αν μπορούμε να απαντήσουμε και στα δύο ερωτήματα τότε είμαστε ΟΚ!

sunny

εχεις ενα πμ φίλε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ck69
Member
Member


Ηλικία : 44
Registration date : 30/10/2013

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:33

Οταν θα πας και μπεις στο πνευμα της παρεας θα καταλαβεις. Smile
Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 709343
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostis-k4

kostis-k4

Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα-Κόρινθος
Registration date : 28/02/2015

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:38

goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:40

kostis-k4 έγραψε:


εχεις ενα πμ φίλε...

ΟΚ
αν και οι απορίες καλό είναι να τίθενται δημόσια. Μπορεί και να απαντήσω με βλακία που κάποιος θα βρεθεί να με διορθώσει.

cow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostis-k4

kostis-k4

Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα-Κόρινθος
Registration date : 28/02/2015

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:45

σωστα...η ερωτηση ήταν εάν μετά απο την τοποθέτηση της ασφαλειοθήκης σύμφωνα με τα πιό πάνω που είπαμε χρειάζεται πάλι ρελέ στα αξεσουάρ που θα οδηγήσουμε απο αυτή. Η απάντηση (θεωρώ πολύ σωστή)....εξαρτάται από τι οδηγούμε και μέσω πόσων Αμπέρ διακόπτη τα οδηγούμε....σ ευχαριστώ...

(την θεώρησα χαζή και την έκανα πριβέ,,,,χαχαχα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:56

kostis-k4 έγραψε:


(την θεώρησα χαζή και την έκανα πριβέ,,,,χαχαχα)

καμια ερωτησει δεν ειναι χαζη ............
χαζος ειναι μονο αυτος που νομηζει οτι εχει ολες τις απαντησεις


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostis-k4

kostis-k4

Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα-Κόρινθος
Registration date : 28/02/2015

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26 2015, 00:58

γηράσκω αεί διδασκόμενος....ο λαός μας είναι σοφός....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sot_pal

sot_pal

Registration date : 16/09/2013

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 27 2017, 22:37

Καλησπέρα στην ομάδα!
Εχω παραγγείλει τα προβολάκια Cree U5 και επειδή έχω δει πολλά βιντεο και συζητήσεις εδω μέσα, έχω 3 ερωτήσεις.

1. Για ποιο λόγο βάζουμε τον ρελέ? μονο και μονο για να μην ανάβουν τα προβολάκια χωρις να είναι αναμενη η μηχανη?

2. Οι βάσεις τους περιστρέφονται? (εννοώντας το κυκλωμένο στη φωτο) ή πρέπει να τοποθετηθούν έτσι οπως φαινονται?

3. το παρακάτω σχήμα είναι σωστό? επειδη σκοπεύω να τα εγκαταστήσω μονος μου.
Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 46d9f212
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 28 2017, 16:32

sot_pal έγραψε:
Καλησπέρα στην ομάδα!
Εχω παραγγείλει τα προβολάκια Cree U5 και επειδή έχω δει πολλά βιντεο και συζητήσεις εδω μέσα, έχω 3 ερωτήσεις.

1. Για ποιο λόγο βάζουμε τον ρελέ? μονο και μονο για να μην ανάβουν τα προβολάκια χωρις να είναι αναμενη η μηχανη?

2. Οι βάσεις τους περιστρέφονται? (εννοώντας το κυκλωμένο στη φωτο) ή πρέπει να τοποθετηθούν έτσι οπως φαινονται?

3. το παρακάτω σχήμα είναι σωστό? επειδη σκοπεύω να τα εγκαταστήσω μονος μου.
Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 46d9f212
αναμεσα στο διακοπτη κ το + τις μπαταριας καλο θα ηταν να  βαλεις και μια ασφαλεια
περιστρεφονται (οστε να τα ρυθμησεις να χτυπανε στον δρομο σωστα )το θεμα ειναι που θελεις να τα τοποθετησεις
το ρελε μπενει για να μην αναβουν τα φωτα με κληστη την μηχανη κ σου πεφτη η μπαταρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 29 2017, 17:06

Το ρελέ στα παλιότερα προβολάκια έμπαινε γιατί το ρεύμα που τραβούσαν τα προβολάκια ήταν πολύ περισσότερο απ'όσο μπορούσε να διαχειριστεί ο διακόπτης με αποτέλεσμα να λιώνει ο διακόπτης και να προκαλείται βραχυκύκλωμα με ότι αυτό συνεπάγεται. Στα πιο καινούρια προβολάκια (συνήθως τεχνολογίας λεντ) τα ρεύματα είναι πολύ μικρότερα και μπορεί να τα διαχειριστεί ο διακόπτης. Παρόλα αυτά, αν δεν θες να σου τα ανάβει ο κάθε περαστικός και να σου αδειάζει την μπαταρία, θα πρέπει να κάνεις μια συνδεσμολογία που να μην επιτρέπει να ανάψουν με κλειστό τον διακόπτη της μηχανής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
sot_pal

sot_pal

Registration date : 16/09/2013

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων   Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 30 2017, 09:25

[/quote]
αναμεσα στο διακοπτη κ το + τις μπαταριας καλο θα ηταν να  βαλεις και μια ασφαλεια
περιστρεφονται (οστε να τα ρυθμησεις να χτυπανε στον δρομο σωστα )το θεμα ειναι που θελεις να τα τοποθετησεις
το ρελε μπενει για να μην αναβουν τα φωτα με κληστη την μηχανη  κ  σου πεφτη η μπαταρια [/quote]

Έχω αυτά τα κάγκελα και θέλω να τα βάλω στο σημείο που έχω μαρκάρει με κόκκινο.
Γι αυτό ρωτάω αν οι βάσεις περιστρέφονται. Πρέπει να περιστραφεί η βάση 90 μοίρες για να μπουν εκεί που θέλω..
Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων - Σελίδα 2 Vstrom10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Βοήθεια για συνδεσμολογία LED προβολέων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: