Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Σωληνάκια υψηλής!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 11:33

Αποδεικνύεται περίτρανα ακόμα μιά φορά, πως οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπ1δες. Όλοι έχουν από μία Mad
vestroma* +650 από εμένα, μπράβο που εξακολουθείς να το γουστάρεις το εργαλείο ακόμα, μετά από τοσα χιλιόμετρα
που έχεις γράψει στη σέλα του.
vstrato επέτρεψέ μου να διαφωνήσω εν μέρη μαζί σου σε κάποια πράγματα.
Προσωπικά, ΝΑΙ, θα έριχνα λεφτά στη μηχανή, ΔΕΝ θα την άλλαζα για κάτι άλλο εφόσον ΑΥΤΗ η μηχανή μου αρέσει, δε θέλω άλλη! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 11:54

@Ταζάκο

Εν μέρει είσαι σωστός,αλλά αυτός που την οδηγάει στα άκρα τη μηχανή καταλαβαίνει
την έλλειψη ανάρτησης πιο σωστά από ότι ενας πιο συντηρητικός
Τώρα αν κάποιος άπειρος θέλει να στρίψει με πιο πολλά μην έχοντας βασικές γνώσεις
cornering πίστεψέ με θα την πατήσει και με την καλύτερη ανάρτηση..
Εξάλλου όταν ενας έμπειρος σε μια στροφή μπορεί και μπαίνει με 180 ο άπειρος που θα
μπεί με 140 θα το θεωρεί ότι μπαίνει με 200 !!!
Προχτές στην βόλτα μου αυτός με το R1 που έχει Ohlins πάνω κάτι δεν του άρεσε στις
στροφές και σταμάτησε,ρύθμισε ξανακαβάλησε,ξανασταμάτησε,ρύθμισε και όλα ΟΚ..
Ενας άπειρος και ανάρτηση να μην έχει η μηχανή όπως είναι να μπεί θα μπεί δίχως
βασικές γνώσεις..
Φίλος κολλητός με GS1200 και 60000χλμ στην ανάρτηση ακόμα,σε στροφές που
μπαίναμε με 180 εμείς Αγ.Θεοδώρους αυτός ήταν όντως με 130-140χλμ γιατί
δεν νιώθει ότι μπορεί να μπεί παραπάνω..
Αυτουνού αν του βάλεις πάνω την καλύτερη ανάρτηση,του το ρυθμίσεις να μπαίνει
με τους μαρσπιέδες,νομίζεις θα μπεί ποτέ ??

Αυτός που το κυνηγάει,αυτός αλλάζει..Και επειδή το κυνηγάω λέω πως για μένα η
μανίσια είναι ικανοποιητική για τα χλμ που στρίβει το Στρόμ..
Αν είχα το 1000,μάλλον θα ήθελα κατά 90% και άλλη ανάρτηση Smile


@massai

Δεν είπα σε κανέναν να αλλάξει μηχανή..Είπα ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι,δεν θέλει
έξτρα φρένα,ανάρτηση κτλ εαν δεν πεθάνουν αυτά που έχει πάνω..
Το ίδιο ισχύει και για τα λάστιχα
Αν φας τα μανίσια,θα βάλεις καλύτερα ΔΕΝ θα ξαναβάλεις τα μανίσια Wink
Και σαν απλό παράδειγμα,ας βάλει κάποιος σε ενα Στρομ τα καλύτερα λάστιχα,τα
καλύτερα φρένα και τις καλύτερες αναρτήσεις και ας στηθεί σε στροφές με κάποιον
που φοράει ΜΟΝΟ άλλα λάστιχα με μανίσια φρένα και αναρτήσεις..
Το πόρισμα ??
Ο ένας θα έχει ρίξει χωρίς λόγο 2.000? παραπάνω Cool
Μιλάω για ουσία,δεν μιλάω για τρέλλα ή απλά αντικατάσταση αναρτησης λόγω φθοράς

Υ.Γ. Κι εγώ όταν πεθάνει σε κάποια χλμ η ανάρτηση θα ψαχτώ να βάλω στα ίδια φράγκα με τη μανίσια περίπου κάτι καλύτερο..Οταν φαγωθούν τα τακάκια θα ψάξω να βάλω άλλα πιο καλά,πιο σκληρά πχ..
Αλλά δεν θα ψάξω για tuning όσο αυτά που φοράει από τη μάνα του
αποδίδουν 🤡

Οπότε μην το βλέπετε σαν επίθεση ή μείωση της μηχανής..Κι εγώ στο ίδιο
καζάνι βράζω !! Razz

_________________
Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrakos35
Member
Member
spyrakos35

Ηλικία : 52
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 14/01/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 12:14

κύριοι,

σχετικά με τις αναρτήσεις όλα είναι θέμα αίσθησης και αντίληψης.....

κάτι το οποίο εμένα μπορεί να μου φαίνεται σούπερ, για σένα μπορεί να είναι μάπα.... και τουμπαλιν....

εγώ γουστάρω να είναι ντουβάρι, εσύ τραμπολίνο..... προβλημά μου και πρόβλημά σου.....

γκε - γκε??? ή μήπως πρέπει να πω πάλι κανα παράδειγμα με γκόμενες για να γίνω πιο κατανοητός????

υγ. γι αυτό εξάλλου και οι παγκόσμιοι δεν έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις στα μηχανάκια τους ας είναι και στην ίδια ομάδα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 12:22

V.Stratos έγραψε:

Φίλος κολλητός με GS1200 και 60000χλμ στην ανάρτηση ακόμα,σε στροφές που
μπαίναμε με 180 εμείς Αγ.Θεοδώρους αυτός ήταν όντως με 130-140χλμ γιατί
δεν νιώθει ότι μπορεί να μπεί παραπάνω..
Αυτουνού αν του βάλεις πάνω την καλύτερη ανάρτηση,του το ρυθμίσεις να μπαίνει
με τους μαρσπιέδες,νομίζεις θα μπεί ποτέ ?? ενίσταμαι,μπορεί να μην ξυσει αλλά θα τολμήσει λίγο παραπάνω
.
.
.
.
Και σαν απλό παράδειγμα,ας βάλει κάποιος σε ενα Στρομ τα καλύτερα λάστιχα,τα
καλύτερα φρένα και τις καλύτερες αναρτήσεις και ας στηθεί σε στροφές με κάποιον
που φοράει ΜΟΝΟ άλλα λάστιχα με μανίσια φρένα και αναρτήσεις..
Το πόρισμα ??
Ο ένας θα έχει ρίξει χωρίς λόγο 2.000? παραπάνω Cool
εννοείς ότι δεν θα δει βελτίωση? Δεν θα μπορεί να του πιεί το αίμα καλύτερα? δεν θα είναι πιο ασφαλής και αποδοτικός σε στροφές και σταμάτημα?


Κοίτα να σου πω πως έχω καταλάβει ότι το βλέπεις, επειδη εσύ στρίβεις με μαμά ρυθμίσεις τόσο πολύ που δεν πάει άλλο δεν θα έβλεπες αλλαγή με μια WP, ωστόσο τα road attack τα φόρεσες...άρα? ήθελες το καλύτερο λάστιχο ακόμη και αν μπορούσες να ξύσεις και με τα deathwing...
Τώρα για τους αδαής,εκεί που διαφωνούμε, είναι ότι εγώ λέω ότι ένας τσαπάς οδηγός που, με 0% την κουλομαρία και 100% τον Ρόσσι, βρίσκεται στο 13% αν φορέσει καλά λάστιχα, αλλάξει αναρτήσεις και φρένα θα ανεβεί στο 30% και εσύ λες ότι ο τσαπάς θα είναι τσαπάς ότι και να κάνει στην μηχανή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 12:34

ΑΧαχΑΧαχΑΧαχΑΧαχα

Ταζάκο σόρρυ ρε φιλαράκο,αλλά ένα φιλαράκι μου τον λένε Τσάπα και τον φωνάζουμε
''ΚουλοΜαρία''

Σόρρυ.. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Τώρα..
Αν το 13% με 2000? γίνεται 30% τότε να δώσω 15.000? να το κάνω σε μένα 100% ??
Δεν το συνεχίζω..
Ολοι έχουμε και από μία
Το point μου είναι άλλο και το πάμε αλλού
Μόλις βάλω το Brace θέλω να δώ αν θα δώ διαφορά !!

Πώς περάσαμε το Πάσχα ??

Υ.Γ. Εντός των ημερών ανεβαίνει βιντεάκι Youtube με μένα και το Στρόμ..
Ιστορίες ΜotoGP !!! Razz
Βιντεάκι με στροφές,με wheelies,με 0-402μ με άλλα μηχανάκια κτλ

Βέβαια αν χρειαστεί ποτέ να πουλήσω το Στρομ το βιντεάκι θα το διαγράψω !!! lol!

_________________
Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 12:40

V.Stratos έγραψε:
ΑΧαχΑΧαχΑΧαχΑΧαχα

Ταζάκο σόρρυ ρε φιλαράκο,αλλά ένα φιλαράκι μου τον λένε Τσάπα και τον φωνάζουμε
''ΚουλοΜαρία''

Σόρρυ.. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Τώρα..
Αν το 13% με 2000? γίνεται 30% τότε να δώσω 15.000? να το κάνω σε μένα 100% ??
Δεν το συνεχίζω..
Ολοι έχουμε και από μία
Το point μου είναι άλλο και το πάμε αλλού
Μόλις βάλω το Brace θέλω να δώ αν θα δώ διαφορά !!

Πώς περάσαμε το Πάσχα ??

χεχε, όντως, το τραβάμε, εγώ είμαι στο 99% και έχω ρίξει 2000 και τώρα σκέφτομαι λες να φταίνε αυτα? χεχε
XYLO

το πάσχα περάσαμε τέλεια αλλά ήμουν με το κουτί (άλλη συζήτηση αυτή) και είχε τρομερό καιρό και με χάλασε λίγο.

Χαιρετίσματα στον τσάπα cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βκ



Ηλικία : 78
Τόπος : ανδρος
Registration date : 16/09/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 13:28

απο όλα αυτά που διάβασα νομίζω ότι, η μηχανή είναι έρωτας και έτσι πρέπει,ο κάθε ένας να της φερθεί, όπως αυτός νομίζει καλλίτερα. Ύστερα όλοι έχουμε τις ίδιες μηχανές και σίγουρα η δική μας θέλουμε να διαφέρει. Εξάλλου αυτή είναι και η διαφορά απο το αυτοκίνητο. Ότι μπορεις να κάνεις μικροαλλαγές με το προσωπικό σου γούστο. Αν είμαστε στην Αμερική θα τις είχαμε κάνει τσοπερο-σουζούκι. Εγώ έχω μια απορία. Βάζοντας σωληνάκια υψηλής και μετατρέποντας τα φρένα, δεν μπλοκάρουν πιο εύκολα οι τροχοί? εφόσον δεν υπάρχει το abs? βκ άνδρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 13:42

Αν δεν έχεις ΑΒΣ και βάλεις σωληνάκια είσαι μια χαρά..
Αν βάλεις σωληνάκια και έχεις ΑΒΣ θα μπαίνει ακόμα πιο εύκολα
Και στο Στρόμ αυτό είναι θάνατος
Εκτός κι αν δεν αλλάξεις το πίσω σωληνάκι

_________________
Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
WWW
Member
Member
WWW

Ηλικία : 47
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 25/10/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 13:45

Στράτο, Γιάννη, συμφωνώ ουσιαστικά και με τους δυό σας ...

XYLO

κι εξηγούμε. Εγώ ανήκω στους οδηγούς που χαρακτηρίζονται ως κουλομαρίες. Φυσικά ότι κι αν βάλω πάνω στη μηχανή, δεν θα με κάνουν ποτέ Rossi. Υπάρχει ένα Όμως:

Άλλαξα τα φρένα ριζικά (τρόμπες τετραπίστονες κλπ) στο Vstrom. Το αποτέλεσμα που είχα είναι πλέον σαφές.

1) Τα φρένα δεν μπλοκάρουν εύκολα επειδή σου δίνουν πολλά πολλά περιθώρια πριν φτάσουν στο επικίνδυνο σημείο. Τα ελέγχω πλέον ξεκάθαρα χωρίς τη σπογγώδη αίσθηση των μαμίσιων
2) Η αίσθηση αυτή, διατηρείται ακόμα και όταν είμαι 100 % φορτωμένος + γυναίκα.
3) Έχω μειώσει σημαντικά την απόσταση φρεναρίσματος, μόνο και μόνο επειδή πριν φοβόμουν μη μπλοκάρει

Όλα τα παραπάνω, ακόμα και για τους κουλομαρίες, είναι σημαντικά έως κρίσιμα. Άρα δεν έχουμε να κάνουμε με μια μοντίφα αισθητικής απόψεως αλλά καθαρότατα αποτελεί θέμα ασφάλειας.

Φυσικά οι καλές αναρτήσεις χρειάζονται για να κρατάς καλύτερη επαφή με τον δρόμο, ώστε:

1) Να μειώσεις την ταχύτητα φρεναρίσματος εξαιτίας του καλύτερου μπροστινού. Στο 1000άρι κάπως τρώγεται. Στο 650 είναι τουλάχιστον τρισάθλιο και όλοι το καταλαβαίνουν όταν καβαλάνε το 1000άρι
2) Να μπορείς να κάνεις σε μια δύσκολη έναν απότομο ελιγμό, έχοντας την επαφή με τον δρόμο. Θα μου πεις, γιατί το μαμίσιο δεν το κάνει αυτό ? Αν φορτωθείς στο ΦΟΥΛ και αρχίσεις να στρίβεις, ότι ρύθμιση και να κάνεις στο πίσω του Strom, η κατάσταση θα είναι τραγική.

Επομένως, ιδιαίτερα οι αναρτήσεις και φρένα, είναι φυσικά απαραίτητα για τον γκαζοκίλερ για να βελτιώσει τους χρόνους του (=> κακώς πήρε Strom), είναι όμως άκρως απαραίτητα στον οποιοδόποτε θέλει να οδηγήσει με περισσότερο ασφάλεια, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις κρίσης - πανικού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 13:54

+1 αυτή είναι η γνώμη μου κι εμένα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrakos35
Member
Member
spyrakos35

Ηλικία : 52
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 14/01/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 14:30

V.Stratos έγραψε:
Υ.Γ. Η αλήθεια είναι πως όταν θα αρχίσει να τελειώνει η ανάρτηση θα βάλω μεταχειρισμένη πάνω από Στρόμ πάλι..Αφού πάλι θα κλάσει η καλή (Ohlins px)
Γιατί να δώσω 1000? για 2 χρονάκια ??

?????? !!!!!!!!!!!!!!!! ??????????

η ohlins είναι πλήρως επισκευάσιμη και επιπλέον στις οδηγίες της ορίζεται οτι ανα 50.000 θέλει service.....

κόστος 100€, διαρκεια μία ζωή, αξία ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ......

ξανασκέψου το......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
WWW
Member
Member
WWW

Ηλικία : 47
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 25/10/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 17:02

Τσεκάρετε ...

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Oemvsohlins
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 19:09

H πίσω είναι ίδια στο 1000 και στο 650 ?? Η Ohlins..

_________________
Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-tom650

V-tom650

Ηλικία : 42
Τόπος : ΓΑΛΑΤΣΙ
Registration date : 09/04/2009

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 19:53

Καλησπέρα παιδιά, μπήκα στο topic γιατί διάβασα "σωληνάκια υψηλής"! Αν και το διάβασα όλο τελικά δεν κατάλαβα αν α)υπάρχουν συγκεκριμένα σωληνάκια για το 650 ABS και αν β) αν έχουν νόημα να μπουν. Εγώ από ότι ξέρω τα σωληνάκια είναι κοινά για όλα τα μηχανάκια και κάνουν παντού την ίδια δουλειά... από τα περιφερειακά (αναρτήσεις, ABS, λάστιχα) παίζεται η διαφορά στο φρενάρισμα. Αν κάνω λάθος "φωτίστε με"!
Ο καθένας έχει το δικό του στυλ οδήγησης και το δικό του λόγο που επέλεξε να έχει vstrom. Δεν μπορούμε να έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες... και κατα τη γνώμη μου το forum χωράει όλες τις απόψεις... και ο καθένα μας επιλέγει! GRAFO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 23 2009, 23:02

Αγαπητοί φίλοι να προσθέσω και εγώ μερικά πράγματα.

Εχω το 1000.

Προχώρησα (και συνεχίζω) σε βελτιώσεις στα φρένα και στις αναρτήσεις (από τα 10.000χμ) γιατί δεν αισθάνομαι σιγουριά με τα μαμίσια σεταρίσματα. Είναι λείαν επιεικώς ανεπαρκέστατα. Μιλάμε δεν σταματάει το μηχανάκι!!! Επίσης η ανάρτηση είναι ασαφής και ασταθής με πολύ κακή πληροφόρηση από το μπροστινό.

Πιστεύω οτι δεν είναι άσκοπες οι βελτιώσεις που έχουν να κάνουν με την ασφάλειά μας. Καλά και τα καγκελα, βαλιτσες, σταντ κλπ αλλά είναι σε δεύτερη προτεραιότητα για μένα.

Όσο για τη σκέψη μήπως να πάμε σε άλλο μηχανάκι σκέφτομαι ότι και πιο ακριβα μηχανάκια δεν έχουν από μαμά τις αναρτήσεις και τα φρένα που βάζουμε πολλοί από εμάς οπότε και εκεί θα πηγαίναμε σε βελτιώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vestromas*

vestromas*

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 07/11/2008

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Απρ 24 2009, 09:41

Ειδικα τα γιαπωνεζικα μηχανακια συνηθως πασχουν απο αναρτησεις, ενω πληρουν κατα πολυ το υπολοιπο πακετο.

Τα Ευρωπαικα ειναι πιο στημενα σε αναρτησεις και φρενα, αλλα κατα τα αλλα ειναι η χαρα του μαστορα.

Γι αυτο η καλυτερη λυση, ειναι οταν βρεις ευκαιρια να τις αλαξεις και τοτε εχεις κορυφαιο μηχανακι για μια ζωη.

Αν παλι καταφερεις να βολευτεις με τις μαμισιες, παλι μαγκας εισαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02 2012, 19:49

ψάχνοντας στο φόρουμ ότι υπάρχει περί σωληνάκια υψηλής έπεσα πάνω εδώ και το επαναφέρω. Smile
(αναφέρονται και σε αναρτήσεις εδώ αυτό δεν με ενδιαφέρει όμως προς το παρόν.)

ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό για αλλαγή φρένων (έχω διαβάσει τα θέματα για τετραπίστονες δαγκάνες που πολλοί έχουν βάλει) ή για να βάλω σωληνάκια υψηλής πίεσης και θέλω να ρωτήσω το εξής.
σίγουρα αν αλλάξω δαγκάνες και βάλω brembo 40χιλ θα δω διαφορά αλλά αν αλλάξω απλά μονο σωληνάκια θα υπάρχει αισθητή διαφορά? Idea
αυτό προφανώς σκέφτομαι να το κάνω για να μην δώσω κοντά στα 2 κατοστάρικα για brembo και αποστάτες.

να πως πως έχω ένα κ9 είμαι χαλαρός οδηγός γενικά, στην εθνική θα ταξιδέψω με 130-140χλμ αλλά καταλαβαίνω ότι το vstrom δεν έχει καλά φρένα σε ένα φρενάρισμα που θα τα χρειασθείς.

επειδή το θέμα βελτιώσεων δεν το πολυκατέχω θέλω την βοήθεια των ειδικών... mouuuuuu



σας ακούω και ευχαριστώ Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 316594
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02 2012, 20:10

Θα ειμαι πολυ συντομος.
σωληνακια υψηλης βαζουμε γιατι ψαχνουμε στα πολυ ψηλα γραμματα την βελτιωση-αισθηση στα ειδη καλα μας φρενα.
Το αδυναμο συστημα πεδησης οτι και να του κανεις θα παραμενει αδυναμο.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 02 2012, 20:12

Bretsos έγραψε:
Θα ειμαι πολυ συντομος.
σωληνακια υψηλης βαζουμε γιατι ψαχνουμε στα πολυ ψηλα γραμματα την βελτιωση-αισθηση στα ειδη καλα μας φρενα.
Το αδυναμο συστημα πεδησης οτι και να του κανεις θα παραμενει αδυναμο.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

κατανοητότατος και η γνώμη σου μετρά για 10! Very Happy
πάμε για brembo δηλ....

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
onastrom
Member
Member
onastrom

Ηλικία : 43
Τόπος : Μεταμόφωση Αττικής
Registration date : 16/01/2011

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03 2012, 01:18

Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ανάγκη να είναι brembo φίλε μου οι 4πιστονες σου.
Και οι TOCIKO μια χαρά δουλειά κάνουν σε σχέση με τα μαμά φρένα σου καθώς επίσης και οι NISSIN
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03 2012, 14:58

onastrom έγραψε:
Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ανάγκη να είναι brembo φίλε μου οι 4πιστονες σου.
Και οι TOCIKO μια χαρά δουλειά κάνουν σε σχέση με τα μαμά φρένα σου καθώς επίσης και οι NISSIN

ναι φίλε μου, γενικότερα ψάχνω και εγώ...ευχαριστώ πάντως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03 2012, 15:11

οποιαδήποτε τετραπίστονη & αν βάλεις θα είναι μακράν καλύτερα από τα φρένα που τώρα έχεις.
Θα σου βάλω όμως μια σειρά για να καταλάβεις με ποιές βλέπεις μεγαλύτερη βελτίωση, ξεκινώντας από την μικρότερη & τελειώνοντας με την μεγαλύτερη δυνατή βελτίωση.

5)τετραπίστονες TOKICO
4)τετραπίστονες NISSIN
3)τετραπίστονες BREMBO 40mm
2)τετραπίστονες ακτινικές BREMBO 100mm
1) BERINGER

Το κόστος τους είναι ανάλογο της βελτίωσης που θέλεις να κάνεις...
Για όλες τις παραπάνω δαγκάνες υπάρχουν έτοιμοι αποστάτες, εκτός των Beringer που δεν χρειάζονται γιατί κουμπόνουν ταμάμ στην μηχανή μας. Τις τελευταίες τις έχει φορέσει μόνο ο Bretsos από τα παιδιά που ξέρουμε στο φόρουμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03 2012, 15:25

hristos13gr έγραψε:
οποιαδήποτε τετραπίστονη & αν βάλεις θα είναι μακράν καλύτερα από τα φρένα που τώρα έχεις.
Θα σου βάλω όμως μια σειρά για να καταλάβεις με ποιές βλέπεις μεγαλύτερη βελτίωση, ξεκινώντας από την μικρότερη & τελειώνοντας με την μεγαλύτερη δυνατή βελτίωση.

5)τετραπίστονες TOKICO
4)τετραπίστονες NISSIN
3)τετραπίστονες BREMBO 40mm
2)τετραπίστονες ακτινικές BREMBO 100mm
1) BERINGER

Το κόστος τους είναι ανάλογο της βελτίωσης που θέλεις να κάνεις...
Για όλες τις παραπάνω δαγκάνες υπάρχουν έτοιμοι αποστάτες, εκτός των Beringer που δεν χρειάζονται γιατί κουμπόνουν ταμάμ στην μηχανή μας. Τις τελευταίες τις έχει φορέσει μόνο ο Bretsos από τα παιδιά που ξέρουμε στο φόρουμ...


goood
ευχαριστώ χρήστο

έχω διαβάσει αυτό https://www.vstromhellasforum.com/t15508-topic
και Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 316594
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03 2012, 15:27

παρε και μια φωτο απο τα εξυπνα τερατα!!

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 DSC_652333-1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνάκια υψηλής!   Σωληνάκια υψηλής! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03 2012, 15:30

[quote="Bretsos"]παρε και μια φωτο απο τα εξυπνα τερατα!!

αυτά κοιτούσα τώρα από τις φώτο σου που έχεις ανεβάσει, αν θες πίστεψε με.....
πρέπει να κάνουν τρελή δουλειά δεν το συζητώ. Shocked



θέλω κάτι πιο χαλαρό και πιο ΦΤΗΝΟ!!!!
mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
 

Σωληνάκια υψηλής!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: