Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Διαολομάτια (Devil Eyes)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kyriakos II
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kyriakos II

Ηλικία : 45
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 26/06/2011

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Οκτ 22 2014, 19:54

ευχαριστώ παιδια..
δηλαδή στο ebay δύσκολα θα βρω??
και πώς μπορώ να τα αναζητήσω εκεί??
υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω όσον αφορά τα διαολομάτια..??


edit: αυτά κάνουν για εμάς..??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23 2014, 11:54

kyriakos II έγραψε:
ευχαριστώ παιδια..
δηλαδή στο ebay δύσκολα θα βρω??
και πώς μπορώ να τα αναζητήσω εκεί??
υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω όσον αφορά τα διαολομάτια..??


edit: αυτά κάνουν για εμάς..??

Διάβασε το topic από την αρχή και θα βρεις πολλές επιλογές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23 2014, 14:00

braz έγραψε:
Καλησπέρα και από μένα!

Εδώ και μερικές μέρες είμαι ευτυχής κάτοχος των διαβολοματιών.   xaxa
Θέλω να ευχαριστήσω τον χρήστο τον περιπτέραχο (hristos13gr) για την υπεροχη δουλειά που έκανε! Απόλυτα οργανωτικός, ξέρει τι, πως και πότε να κάνει και το σημαντικότερο.. Σου εμπνέει εμπιστοσύνη και εξηγεί τα πάντα, χαρίζοντας απλόχερα τις γνώσεις του!    

Η όλη διαδικασία μας πήρε 9 ώρες, αλλά το αποτέλεσμα αξίζει πραγματικά!

Και κάπως έτσι ξεκινήσαμε, με τον παρακάτω διάλογο:
Χρήστος: έχεις ξαναδεί τη μηχανή λυμμένη;
Εγώ: εεεε... όχι...  affraid

Αφού λύθηκε όλο το μπροστινό, άρχισα.. Ρε συ Χρήστο, δεν βάφουμε και το κάτοπτρο..? Πάμε μου λέει..

....

Μπράβο!
Καταστρέψατε δύο εξαιρετικά κάτοπτρα που πολλές, οι περισσότερες μάλλον μοτοσυκλέτες τα ζηλεύουν. Ας τα δίνατε τουλάχιστον σε κανένα συνάδελφο που τα έχει ανάγκη. Ας βρίσκατε τίποτα παλιωμένα γι αυτή τη δουλειά.

Αλλά αυτό δεν είναι το σημαντικότερο! Στο θέμα της αισθητικής δεν θα σταθώ. Εξάλλου δεν θεωρώ το αποτέλεσμα άσχημο.
Το θέμα της απόδοσης των φώτων όμως είναι σημαντικότερο!
Αυτό που βλέπω στην φωτογραφία είναι μία χαμηλή σκάλα με καλό μήκος αλλά ανεπαρκές πλάτος. Πολύ στενή! Πολύ ασπρίλα συγκεντρωμένη μπροστά και στο κέντρο. Νομίζω πως όποιος ταξιδέψει νύχτα με τόσο φως μπροστά του σε λίγα λεπτά θα χάσει την νυχτερινή του όραση και δεν θα μπορεί να δεί απολύτως τίποτα εκτός δέσμης.

Η μεγάλη σκάλα είναι η μικρή συν κάτι επιπλέον. Δεν έχει καμία σχέση με την μεγάλη σκάλα των στανταρ φωτιστικών ούτε σε μήκος ούτε σε πλάτος. Δεν φαίνεται τίποτα από το αυτοκίνητο που είναι στα 100 μέτρα μπροστά παρά μόνο τα ανακλαστικά του. Αν ήταν γάιδαρος, που σπάνια έχουν ανακλαστικά απ τη μάνα τους, σε επαρχιακό δρόμο, σε τρία δευτερόλεπτα θα τον είχες αγκαλιά τυφλωμένος από τα ίδια σου τα φώτα!

Όπως φαίνεται και από το σαιτ του κινέζου που τα πουλάει, στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας του υπάρχει φωτογραφία με hi & low beam στον τοίχο. Αυτό που βλέπω εγώ στον τοίχο είναι low beam και very low beam. Hi beam δεν βλέπω να υπάρχει!....
Νομίζω είναι κακής ποιότητας προτζέκτορες!

Συνάδελφοι, εσείς που έχετε τον καημό για τα φώτα ξένον. Έχετε οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο με εργοστασιακά ξένον για να δείτε πως πρέπει να αποδίδουν αυτά τα φώτα; Έχετε δει το σχήμα το χρώμα και την ένταση που πρέπει να έχει αυτή η δέσμη για να είναι αποτελεσματική και το βασικότερο ασφαλής; Έχετε δει ποτέ μερτσέντες με εργοστασιακά ξένον να έχει τέτοιο φως μπροστά της; Μόνο καμία παλιά καγκουράδικη ρετροφιτ.

Συνάδελφοι! Τα οχήματά μας δεν είναι χριστουγεννιάτικα δένδρα που τα τοποθετούμε στο σαλόνι μας και τα στολίζουμε όπως θέλουμε εμείς. Τα οχήματά μας μπορούν να μετατραπούν εύκολα σε επικίνδυνα φονικά εργαλεία. Το λιγότερο μπορούν αν μας σκοτώσουν!

Απλά σας το ξαναθυμίζω!....
Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23 2014, 14:26

Χείρων έγραψε:
........

Τα έχω πάνω στην μηχανή μου από τον Μάρτιο. Συμφωνώ σε ορισμένα πράγματα που λές, αλλά διαφωνώ σε άλλα. Πριν προβείς σε φράσεις όπως "Μπράβο σας, καταστρέψατε το φανάρι" και άλλα τέτοια θα προτιμούσα να είχες την εμπειρία οδήγησης με τους προτζέκτορες. Φαίνεται ότι είσαι γνώστης του αντικειμένου μέχρι ενός σημείου αλλά θεωρώ κάπως απόλυτη τη θέση σου, πράγμα που αδικεί τα λεγόμενά σου και χάνεις το δίκιο σου. Καταλαβαίνω πως αυτά τα γράφεις για την ασφάλειά μας αλλά είσαι κάπως υπερβολικός. Σε περιμένω λοιπόν από το Πλέριο, αν είσαι από Αθήνα, να τα δοκιμάσεις από κοντά. Μετά μπορούμε να συζητήσουμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους (που υπάρχουν και είναι σοβαρά) και να τα εκφράσουμε εδώ στο topic.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23 2014, 16:07

dadounis έγραψε:
Χείρων έγραψε:
........

Τα έχω πάνω στην μηχανή μου από τον Μάρτιο. Συμφωνώ σε ορισμένα πράγματα που λές, αλλά διαφωνώ σε άλλα. Πριν προβείς σε φράσεις όπως "Μπράβο σας, καταστρέψατε το φανάρι"....

Το "Μπράβο σας...." φίλε μου δεν ήταν μομφή. Περισσότερο για να τους πειράξω ήταν γιατί μου φάνηκε αστείο και υπερβολικό κάποιος να βάφει μαύρο το φανάρι του. Κάτι σαν να αγοράζεις χρυσό ρολόι και να το βάφεις πορτοκαλί με σπρέι.....  Αν μη τι άλλο δεν έχει πλέον δυνατότητα επιστροφής.
Έχεις τους συγκεκριμένους προτζέκτορες της φωτογραφίας πάνω στη μηχανή σου; Η τοποθέτησή μου αφορά αυτούς και από ότι βλέπω πάλι από τις φωτογραφίες δεν είναι σωστοί. Έχω δει και πολύ καλύτερους!

Η χαμηλή σκάλα φαίνεται όπως την περιγράφω; Και τώρα που την βλέπω καλύτερα είναι ακόμα χειρότερη.
Η μεγάλη σκάλα δεν τελειώνει απότομα καμιά 50αριά μέτρα μπροστά και μετά σκοτάδι στο οδόστρωμα; Δεξιά αριστερά τι γίνεται; Σκοτάδι πίσα. Αυτά βλέπω στην φωτογραφία αυτά σχολιάζω.

Και οι προβολές στο τοίχο του κινέζου δείχνουν σαν να έχει κολλήσει το κλαπέτο της χαμηλής σκάλας και δεν ανεβαίνει όσο θα έπρεπε. Η μεγάλη σκάλα είναι κομμένη μαχαίρι σαν την μικρή. Είναι φυσιολογικό αυτό;


mouuuuuu

ΥΓ
Ευχαριστώ για την πρόσκληση. Αν βρεθώ Αθήνα για κάποιες μέρες θα ηθελα κι εγώ να ανταλλάξουμε εμπειρίες από κοντά. Και θα προσπαθήσω ακόμα καλύτερα να ανέβω με την "μπουμπού" μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23 2014, 21:12

Και για να μην στεναχωρώ και τον φίλο μας τον braz που έχει μεράκι τα καινούρια του φώτα. θέλω να πω πως σκοπός μου δεν είναι να απαξιώσω την συγκεκριμένη πατέντα. Είπα και αρχικά πως αισθητικά δεν με χαλάει, αν και με σοκάρει κάπως η εν ψυχρώ καταστροφή των κατόπτρων.
Από εκεί και πέρα κατασκευαστικά έχει την υπογραφή του hristos13gr άρα θα είναι άριστη εγκατάσταση!
Στο θέμα της απόδοσης έχω τις ενστάσεις που εξήγησα. Οφείλω όμως να αναγνωρίσω την προσπάθεια του braz ο οποίος κατέφυγε στην σωστή λύση του προτζέκτορα ώστε τουλάχιστον να μην μας ενοχλεί στον δρόμο!
Από εκεί και πέρα σκοπός του φόρουμ δεν είναι μόνο το λιβάνισμα. Πρέπει να επισημαίνουμε και τα στραβά μήπως και βελτιωθούν. Καλό θα είναι για όλους μας!

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
braz

braz

Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 23/09/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24 2014, 01:30

Αγαπητέ Χείρων, το ωραίο σε αυτό το φόρουμ είναι ότι μπορούμε να ανταλλάσουμε και να μοιραζόμαστε γνώμες, σκέψεις και προβληματισμούς. Διάβασα προσεκτικά όλα αυτά που έγραψες τόσο σε αυτό το post όσο και σε άλλα για τα φώτα της μηχανής μας. Δεν με στεναχώρησες, αλλά χαίρομαι που διέθεσες χρόνο να γράψεις όλα αυτά, ασχέτως αν με κάποια συμφωνώ, διαφωνώ, με προβληματίζουν ή κάποια τα βρίσκω υπερβολικά.

Προσωπικά μου άρεσαν πάρα πολύ τα angel/ devil eyes από την πρώτη στιγμή που τα είδα και αποφάσισα να τα βάλω μετά από πολύ διάβασμα. Τα πλεονεκτήματα που έχουν σε σχέση με τα απλά xenon και ο αισθητικός παράγοντας έδιωξαν τις όποιες αναστολές μου.Δεν λέω ότι είναι πανάκεια και να το κάνουν όλοι, αλλά τα θεωρώ καλύτερα από τα μαμά φώτα και μου αρέσουν πολύ περισσότερο. Άλλωστε μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές και βγάζει τα δικά του γούστα!

Όσο για το κάτοπτρο.. Συμφωνώ ότι ίσως έχουμε ένα από τα καλύτερα κάτοπτρα της αγοράς, αλλά δεν θεωρώ ότι καταστράφηκε. Θα έλεγα ότι ομόρφυνε ακόμα περισσότερο. Προσωπικά, αφού μπήκα σε διαδικασία να ανοίξω το φανάρι, έκανα αυτό που ακριβώς είχα φανταστεί (μιας και το κάτοπτρο είναι άχρηστο με τους προτζέκτορες) και είχα προαποφασίσει πως αν είναι να βάλω ξανά μαμά φώτα η αγορά άλλου φαναριού θα ήταν μονόδρομος. Το φανάρι θα ξανανοίξει μόνο για να αλλάξουν οι προτζέκτορες με άλλους παρόμοιους, αν αυτός δεν με ικανοποιήσει. Όλα αυτά ήταν προσωπική επιλογή, αφού σκέφτηκα όλες τις λύσεις και το πιθανό κόστος που μπορεί να προκύψει.

Θα σταθώ στις παρατηρήσεις σου για το μήκος και τη συγκέντρωση της δέσμης, για να αναφέρω ότι τα φώτα έχουν ρυθμιστεί χαμηλά για 2 λόγους: κινούμαι συνεχώς μέσα στην αθήνα όπου το 99% των δρόμων είναι φωτισμένοι και γιατί ελέγχω σε ποιο σημείο χτυπάνε στα προπορευόμενα οχήματα, ώστε να μην ενοχλώ. Αν σηκωθούν στην κανονική θέση φωτίζουν πιο μακρυά. Για το πλάτος της δέσμης με προβλημάτισες και θα το ελέγξω. Σχετικά με αυτό που αναφέρεις ότι είναι σαν να κόβεται η δέσμη, νομίζω ότι αυτή είναι η δουλειά του προτζέκτορα - να μην διαχέεται το φως παντού.

ps: και τα εργοστασιακά ξένον στα αυτοκίνητα συγκεντρώνουν τη δέσμη στο κέντρο, αλλά όχι τόσο έντονα - αλλά επαναλαμβάνω ότι τα δικά μου είναι ρυθμισμένα χαμηλά.

Θα χαρώ να γνωριστούμε από κοντά και να ανταλλάξουμε απόψεις (αν αξιωθώ και πάω κι εγώ στο πλέριο  Embarassed )

Φιλικά Μιχάλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexvs650

alexvs650

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 16/03/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 21 2014, 23:54

Καλησπέρα σε όλοι την παρέα.
Κάθισα και διάβασα και της 9 σελίδες και κοίταξα όλα τα link Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 747395
Δεν κατάλαβα τον χ........μου γιαυτό και ζητάω τα φώτα σας. Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 292402
Ψάχνω για Διαολομάτια (Devil Eyes) projektors τα οποία να έχουν μπλε δαχτυλίδια και λευκό φωτισμό.
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει  unsure  κάποιος γιατί θα αρχίσω να XYLO

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 00:01

http://www.aliexpress.com/item/3GQI-3-inch-Bi-Xenon-Projector-Lens-35w-hid-ballast-bulbs-for-4300K-6000k-8000k-9004/689592918.html

μακαρι να σε βοηθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexvs650

alexvs650

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 16/03/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 00:35

rafel7 έγραψε:
http://www.aliexpress.com/item/3GQI-3-inch-Bi-Xenon-Projector-Lens-35w-hid-ballast-bulbs-for-4300K-6000k-8000k-9004/689592918.html

μακαρι να σε βοηθησα

Μια χαρά άλλα τώρα μου δημιουργήθηκαν καινούργιες απορίες
1ον τι νούμερο πρέπει να διαλέξω Color temperature: 4300K 5000k 6000k 8000k
     για να έχω το λευκό φως που έχουν η κλασσικές λάμπες αλογόνου (φως ημέρας ή ψυχρώ φως)
2ον κάτω χαμηλά λέει
     1.The Emitting color you saw is CCFL Angel Eye color,there is no devil eye in the box.
     2.The default bulb is H4 6000k,so if need other bulbs pls leave us message in your order,thanks.
     3.There is no glue,no devil eye in the box.

     Δηλαδή πρέπει να πάρω ξεχωριστά τα devil eye και την κόλα??

Το ξέρω ότι σας ζαλίζω με την κουταμάρα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 00:58

55W και 35W

Διαλεγεις χρωματισμο Angel/Devil
4300 ψιλοκιτρινωπο
5000 Λευκο
6000 Ασπρη πετρα ξεξασπρη
8000 Ξεχνα τα μπλεβιζουν

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Led-color-temperature

Τουλαχιστον 7 ατομα απο Πατρα εχουμε παραγγειλει απο αυτον και σε καποιο προβλημα που ειχαμε εστειλε αμεσα τα ανταλακτικα

Ελπιζω να βοηθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 01:48

5-6000 αλλα προσωπικα μ αρεσει το 12αρι χρωματαρα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 02:13

jk_prince έγραψε:
55W και 35W

Διαλεγεις χρωματισμο Angel/Devil
4300 ψιλοκιτρινωπο
5000 Λευκο
6000 Ασπρη πετρα ξεξασπρη
8000 Ξεχνα τα μπλεβιζουν

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Led-color-temperature

Τουλαχιστον 7 ατομα απο Πατρα εχουμε παραγγειλει απο αυτον και σε καποιο προβλημα που ειχαμε εστειλε αμεσα τα ανταλακτικα

Ελπιζω να βοηθησα

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό που παρατήρησα ήταν αυτό:

Cut-off options: LHD (Left-hand-drive), RHD (Right-hand-drive).

Σχετικά με το χρώμα τώρα.
Όλα τα αυτοκίνητα με εργοστασιακά ξένον έρχονται με λάμπες 4300Κ. Θα τους ήταν πολύ απλό να τοποθετούν τις εντυπωσιακότερες 6000Κ και να το διαφημίζουν κιόλας σαν ένα αναβαθμισμένο χαρακτηριστικό.

Είναι όμως στοιχειωδώς σοβαροί ώστε να μήν πουλάνε τόσο εξώφθαλμα παπάδες.

Οι λάμπες 4300Κ είναι πιο δυνατές σε απόδοση. Περισσότερο φως!

Οι λάμπες 4300Κ είναι πιο αποτελεσματικές σε δύσκολες συνθήκες κακοκαιρίας.

Καμιά λάμπα ξένον δεν αποδίδει πιστά τα χρώματα. Ομως οι λάμπες 4300Κ είναι πιο κοντά στα πραγματικά χρώματα κι ας μας φαίνονται κάπως κιτρινωπές. Στο διάγραμμα μπορεί κανείς να παρατηρήσει πως το φως του ήλιου είναι 4800Κ Πιο πάνω το φως αρχίζει και "μπλεδίζει".

Και αυτή η μπλέ συνιστώσα είναι κυρίως υπεύθυνη
α) για την θάμβωση των απέναντι.
β) για την δυσκολία όρασης στις κακές καιρικές συνθήκες
γ) για την δραματική αύξηση στις πωλήσεις των κάθε λογής ξένον κιτ . Βλέπετε είναι πολύ cool! Αυτό πια που το βάζεις!  Rolling Eyes

santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 02:17

rafel7 έγραψε:
5-6000 αλλα προσωπικα μ αρεσει το 12αρι χρωματαρα!!!

Καλό είναι δεν λέω. Αλλά για την κρεβατοκάμαρα!.... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 02:26

Χείρων έγραψε:
rafel7 έγραψε:
5-6000 αλλα προσωπικα μ αρεσει το 12αρι χρωματαρα!!!

Καλό είναι δεν λέω. Αλλά για την κρεβατοκάμαρα!.... Laughing

qwer qwer qwer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 15:28

Συμφωνώ με τον Χείρων... 4300 δαγκωτό. Δεν είναι καθόλου κιτρινωπό και είναι το πιο έντονο και πιο καθαρό λευκό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
djkostas
Member
Member
djkostas

Ηλικία : 43
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 11/05/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 17:01

terino έγραψε:
Συμφωνώ με τον Χείρων... 4300 δαγκωτό. Δεν είναι καθόλου κιτρινωπό και είναι το πιο έντονο και πιο καθαρό λευκό.

Κι εγώ 4300 έχω στο CBF και όποιος το έχει δει έχει πάθει πλάκα.
Δείτε βίντεο παρακάτω.
Η αυξομοίωση της έντασης είναι γιατί έχω διακόπτη και ανάβει μια ο ένας προτζέκτορας και μετά και οι δυο μαζί
https://www.facebook.com/video.php?v=10203368380067250&l=7114028029474413444
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gavros.gr
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 50
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 17:38

Βρε παιδες εννοοιται οτι τα 4300 ειναι το καλυτερο. Απλα οταν λεω "ψιλοκιτρινωπο" εννοοω οτι και τον ηλιο να δεις "κιτρινο" τον λεμε sunny sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
djkostas
Member
Member
djkostas

Ηλικία : 43
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 11/05/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ Δεκ 22 2014, 18:15

Δεν είναι κιτρινωπό.
ΛΕΥΚΟΤΑΤΟ είναι, απλά είναι πιο "ζεστό"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gavros.gr
alexvs650

alexvs650

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 16/03/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Δεκ 23 2014, 10:38

Ωραία ως εδώ λοιπόν.
Με την βοήθεια σας έχω της παρακάτω απορίες
(τι είναι καλύτερο από αυτούς που τα έχουν χρησιμοποιήσει)

35w ή 55w
4300k ή 6000k

Ξέρω ότι η (διπλωματική) απάντηση είναι ότι βολεύει έμενα.
Εγώ όμως ψάχνω ποιο είναι πιο φωτεινό και ξεκούραστο για το βραδύ.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤρι Δεκ 23 2014, 11:22

alexvs650 έγραψε:
Ξέρω ότι η (διπλωματική) απάντηση είναι ότι βολεύει έμενα.
Εγώ όμως ψάχνω ποιο είναι πιο φωτεινό και ξεκούραστο για το βραδύ.

35w και 4300k, λοιπόν.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 33ncnm10Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 33e6ee10Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 63u2ip10Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Amzm8k10Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Δεκ 24 2014, 00:07

alexvs650 έγραψε:
Ωραία ως εδώ λοιπόν.
Με την βοήθεια σας έχω της παρακάτω απορίες
(τι είναι καλύτερο από αυτούς που τα έχουν χρησιμοποιήσει)

35w ή 55w
4300k ή 6000k

Ξέρω ότι η (διπλωματική) απάντηση είναι ότι βολεύει έμενα.
Εγώ όμως ψάχνω ποιο είναι πιο φωτεινό και ξεκούραστο για το βραδύ.

Ευχαριστώ.
35w σιγουρα λογο καταναλωσης τωρα για το χρωμα τις λαμπας παρε ενα στα 4300 και ενα στα 6000 και δοκιμασε και τα δυο ετσι θα εχεις χασει μονο 10 γιουρια αλλα θα εχεις καβα λαμπες!
Προσωπικα εχω 6000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chrisptol

chrisptol

Ηλικία : 36
Τόπος : Αττική-Πτολεμαϊδα
Registration date : 21/04/2014

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 14 2016, 20:53

Να παραθέσω και να ζητήσω και εγώ με την σειρά μου την γνώμη σας για τους προτζέκτορες παρακάτω, μιας και παρα πολύ καιρό θελω να βάλω, αλλα δεν περίσσευε το ρημάδι το 100ευρω... Τωρα που περίσεψε και αρχισα να ψάχνω βρήκα κάτι προτζεκτορες για το φανάρι μας (Η4) με μεγάλη μικρή σκάλα χωρίς να 'ανοίξουμε' το φανάρι μας.. Είναι Plug&Play όπως λέει ο πωλητής στο ebay.. Η μόνη ένσταση που έχω είναι για το πόσο καλή θα είναι η δέσμη.. To κιτάκι που βρήκα και παραθέτω είναι κομπλέ χωρίς τα Ballast... Δηλαδή αν έχουμε απλά XENON στην μηχανή μας βγάζουμε τις λάμπες και βάζουμε αυτά...

http://www.ebay.com/itm/H4-Mini-HID-bi-xenon-projector-lens-headlight-kit-High-Low-hi-lo-Light-bulb-Beam-/191768462105?hash=item2ca64a8319:g:mbEAAOSwYaFWf5eL&vxp=mtr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boss
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
boss

Ηλικία : 53
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 07/07/2009

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 14 2016, 21:28

Μάλλον αγορινα θα εισαι ο πρώτος που θα τοποθετήσει κατι τέτοιο όποτε θα ειναι και πληροφόρηση προς τους υπόλοιπους αν κανει αυτο που λέει θα ειναι πολυ βολικό ως προς το άνοιξε κλείσε φαναρι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.google.gr/maps/@40.6523365,22.9282255,3a,43.6y,86.3h
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαολομάτια (Devil Eyes)   Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 14 2016, 21:32

Πολύ ενδιαφέρουσα πατέντα!
Χρησιμοποιεί ένα μικρό ενσωματωμένο κάτοπτρο που περιβάλει την λάμπα, το οποίο συγκεντρώνει το φως στον φακό-προτζέκτορα που βρίσκεται μπροστά. Στην πραγματικότητα καταργεί εντελώς το κάτοπτρο του φωτιστικού και το χρησιμοποιεί μόνο για στήριξη. Αν είναι καλά υπολογισμένος ο συνδυασμός κατόπτρου-φακού τότε η δέσμη δεν θα ενοχλεί και θα φέγγει εκεί που πρέπει. Η μικρή διάμετρος του "προτζέκτορα", (1,5 ίντσα), με κάνει λίγο σκεπτικό για την δύναμη και το πλάτος της δέσμης.  Διαολομάτια (Devil Eyes) - Σελίδα 6 8117 ...

Αν είχα ξένον χωρίς προτζέκτορες θα το αγόραζα σίγουρα! Twisted Evil

Κι αν κάποτε αποφασίσω να πειραματιστώ από εδώ θα ξεκινήσω.

Φίλε chrisptol δοκίμασέ τα και πες μας

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Διαολομάτια (Devil Eyes)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 6 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: