Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 14:16

k0k0$ έγραψε:
Ρε παιδες μην τρελαθουμε κιολας... Στην Αθηνα τουλαχιστον, οι μονοι ποδηλατες που ξερουν να κυκλοφορουν και κυκλοφορουν με τα ποδηλατα σαν μεσο μεταφορας ειναι οι ...Κινεζοι!

Δε λεμε οτι δεν υπαρχουν και οι γνησιοι ποδηλατες (ειχα εναν καθηγητη στο Λυκειο που πηγαινοερχοταν Κυψελη-Χαιδαρι καθε μερα με ποδηλατο), αλλα αυτοι παντα υπηρχαν, και παντα ηξεραν πως να συμπεριφερθουν , ειτε μεσα στα αστικα κεντρα, ειτε στις εθνικες οδους.

Τουτο δω το καινουριο το φρουτο ειναι αλλο θεμα! Δημητρη θα συμφωνισω μαζι σου στο θεμα παιδειας, το εχω αναφερει και πιο πανω, αλλα ενταξει αδερφε μου, δε χρειαζεσαι να εχεις βγαλει και σουπερ λισανς για να ξερεις οτι οταν ανεβαινεις μπουλουκι δρομο διπλης κατευθυνσης, καταλαμβανοντας και τα 2 ρευματα, γινεσαι καφρος...

Κωστή μίλησα για ενημέρωση....και όχι για σούπερ άδειες και επίσης συμφωνώ για το καινούργιο φρούτο...η παρακόλληση κυκλοφορίας είναι αδίκημα .. πέραν αυτού θα πρέπει όλοι όσοι συμμετέχουν σε αυτές τις εκδηλώσεις να καταλάβουν ότι δεν είναι οι άρχοντες της ασφάλτου και πως φιλοξενούνται στο δίκτυο όπως χιλιάδες άλλοι οδηγοί...άρα μιλάμε για σεβασμό.
δεν συμφωνώ με την απόλυτη άποψή σου πως μόνο οι Κινέζοι είναι οι γνώστες του αντικειμένου....είναι λίγο τραβηγμένη...άσε που δεν έχω δει Κινέζο με ποδήλατο παρά με σκούτερ απειλητικά παραφορτωμένο !!!!!!!!!!!

_________________
Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 14:26

Το θέμα μπερδεύτηκε λίγο.

Άλλο τα πρόβατα του Freeday που μαζεύονται όλοι σε μια "στάνη" και νομίζουν πως κάνουν κάτι και άλλο οι ανεξάρτητοι ποδηλάτες που μπορεί να γνωρίζουν από τον Κ.Ο.Κ. και να σέβονται τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου ή μπορεί να είναι άξεστα ζούδια που δεν θα σέβονται ούτε τους ίδιους τους τους εαυτούς. Η ερώτηση "Προσέχουν οι ποδηλάτες όσο πρέπει;" δεν μπορεί ν' απαντηθεί διότι μοιάζει αρκετά με την ερώτηση "Ποιό κόμμα πιστεύετε ότι θα βγει πρώτο στις εκλογές;"... Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Άλλοι πιστεύουμε ότι προσέχουν/με με τα ποδήλατα, άλλοι ότι δεν έχουν/με τρόπους και δημιουργούμε προβλήματα και άλλοι συγχέουν (δυστυχώς) τους ποδηλάτες, με τους Freeday my ass, ντεμέκ, κάνω ποδήλατο, ντεμέκ είμαι ποδηλάτης εγώ και ντεμέκ, άμα γουστάρω, Παρασκευή βράδυ που θέλει ο κόσμος να βγει να ξεσκάσει ή που απλά θέλει να χρησιμοποιήσει το οδικό δίκτυο που ανήκει σε όλους, κλείνω και όλη την Πειραιώς για ένα τέταρτο και με το μποτιλιάρισμα που έχω δημιουργήσει χρειάζεται άλλη μία ώρα να τη διασχίσεις από το Γκάζι μέχρι την Ομόνοια... Δε λέω, προστατέυουν το περιβάλλον όταν κάνουν πετάλι και καίνε και λίπος αντί για βενζίνη αλλά όλοι οι υπόλοιποι;;;
- Πως το είπες αυτό;
- Στ' @@ σου;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 15:05

andreasp έγραψε:
.....μία ωραία Παρασκευή, που μερικές εκατοντάδες ηλίθιοι βγήκαν στον δρόμο να βαρέσουν πετάλι, μια που είναι αργόσχολοι την υπόλοιπη μέρα και μια που δεν έχουν τι να κάνουν στη ζωή τους.....και να σπάσουν τα αρχίδια σε όλους τους συνανθρώπους τους, που έχουν μποτιλιάρει απο πίσω, με απίστευτο θράσος, παράνομοι απο δέκα μεριές!!!
Ολη αυτή η γελοιότητα του Freeday.....

Και είμαι με μία φίλη καβάλα στην Fanta μου όπου δεν ήξερα τι παιζόταν τα βράδια με τους freeday τις Παρασκευές στο κέντρο.... Φανάρι στο Μοναστηράκι και τσούκ πετάγονται 2 freedayάδες και μπλοκάρουν τον δρόμο για να μην περάσουμε οι πράσινοι το φανάρι.... Τα ποδηλατολαμπάκια αναβοσβήνανε συνοδεία περιπολικού μέχρι το σταθμό του Θησείου.... Λέω δεν πήραν χαμπάρι ότι άναψε το φανάρι, ανάβει κόκκινο-φεύγουν και καπάκι 2'' πριν το πράσινο άλλοι 2 κλείνουν το φανάρι.... Πράσινο...κόκκινο και παραμένουν εκεί....
Ρε μάγκες λέω άναψαν 2 πράσινα τι θα γίνει, θα περάσουμε?
Απάντηση: Να περιμένεις....
Να περιμένω τι, όλους αυτούς ?
Απάντηση : Ναι...
Βλέπεις λέω του ενός μάγκα μου έχω πράσινο οπότε στο επόμενο φανάρι σκοπεύω να περάσω.....
Απάντηση : Όταν περνάνε οι freeday δεν ισχύει ο ΚΟΚ τις Παρασκευές, να κάτσεις να περιμένεις.....
..... Shocked
Ανάβει πράσινο, η φίλη μου έχει κλάσει μέντες και έχει γατζωθεί σαν τανάλια πάνω μου μιάς και έχει καταλάβει ότι "κούρδισα"... Μαρσάρω-ανάβω αλάρμ-πατάω κόρνα-βάζω πρώτη και περνάω σφήνα κάθετα από όλα τα ποδήλατα..... Very Happy
Δεν κοίταξα πίσω, άκουγα φωνές-κουδουνάκια και πραγματικά ευτύχημα ότι δεν κόλλησα πλαγιομετωπικά με κανένα ποδήλατο, αν με έπιαναν οι Ινδιάνοι θα μου έκαναν λιγότερα.... Twisted Evil

Το λατρεύω το ποδήλατο, περνάω με κόκκινα, καβαλάω πεζοδρόμια, πηγαίνω αντίθετα κτλ κτλ..... Με κάνει και νιώθω μικρό παιδί απλά δεν ξεχνάω ότι με τα χρόνια απέκτησα και την έγνοια των κινδύνων....
Κάνω οτιδήποτε δεν θα έκανα ποτέ με την μηχανή όμως έχω γνώση όχι μόνο στο να μην βλάψω εμένα αλλά και μην βλάψω ή τρομάξω κάποιον διερχόμενο οδηγό. Δεν μποτιλιάρω λωρίδα-ες, είμαι στην άκρη και επιλέγω όπου μπορώ να ανεβαίνω πεζοδρόμιο. Όχι για να κινηθούν αυτοκίνητα και μηχανές πιό γρήγορα στον δρόμο αλλά για την δική μου ασφάλεια μου πάνω απ' όλα.....
Δεν είναι θέμα ποδηλάτη αλλά θέμα παιδείας αυτό που συμβαίνει εκεί έξω. Οι περισσότεροι που καβαλάνε ποδήλατα είμαι σίγουρος ότι έχουν και δίπλωμα..... Έτσι οδηγούν τις μηχανές και τα αυτοκίνητα τους εκεί έξω όταν δεν κάνουν πετάλι.... Και έτσι αργά ή γρήγορα γίνονται θύτες ή θύματα στα δυσάρεστα των ειδήσεων.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 15:15

Φτιάξτε ένα τοπικ anti-freeday να μαζευτούμε να χώσουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 16:05

Τα παρακατω ειναι οι "κανονες" των Freeday...

ΚΑΝΟΝΕΣ FREEDAY
http://www.vimeo.com/24206906



Αναλυτικα:
Είμαι ποδηλάτης freedayer και ξεδίνω τις Παρασκευές με άλλους ποδηλάτες.
Για να κάνω τη βόλτα μου πιο ξέγνοιαστη, πιο χαλαρή και όμορφη ομως καλο ειναι γνωριζω και να τηρω καποια βασικα για μένα και τους άλλους :

1/
Ερχομαι στο Θησειο εγκαιρα (21:30) την παρασκευη
2/
Δεν τρέχω μπροστά από την πρωτη γραμμη παρασύροντας & άλλους (Ο μπροστινος φερει φωτακι “freeday” και δινει το ρυθμο)
3/
κλείνω τους πλαϊνούς δρόμους για να περασουν οι υπολοιποι ,εάν δεν το έχει κάνει άλλος πριν από μένα με σεβασμό στους οδηγούς .Φροντιζω ευγενικα να μην αφησω να μπει οχημα αναμεσα στους ποδηλατες.
4/
Δεν αφήνω κενά από τους μπροστινούς μου. Παροτρυνω ευγενικα και τους αλλους να κινουμαστε με τον ιδιο ρυθμο , οσο το δυνατον στο ΚΕΝΤΡΟ της ομαδας δηλαδη αναμεσα στον “οδηγο” & την “σκουπα”.
5/
Αφήνω μία λωρίδα κυκλοφορίας για τα αυτοκίνητα, κινουμενος με τους υπολοιπους ποδηλατες ΜΕΣΑ στην δεξια λωριδα, εκτός αν ο δρόμος έχει μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας οποτε κινουμαι σε ολο το πλατος.
6/
Δεν θετω σε κινδυνο τους υπολοιπους ποδηλατες με ταρζανιες, σουζες και κολπα που κανω μονος μου !. Αν παρατηρησω σε συμποδηλατη τετοια συμπεριφορα τον συνετιζω λεκτικα πριν να ειναι αργα. Δεν κανω φασαρια
σε ωρες κοινης ησυχιας (01:00+).
7/
Εχω δικαίωμα στη βόλτα- έτσι έχει και ο τελευταίος, αρκεί να μην είναι πολύύύύύύύύ τελευταίος. Φροντιζουμε ολοι να κινουμαστε σαν ομαδα και ειδικα τα ακρα. Προτιμω να κινουμαι στο ΜΕΣΟ της ομαδας για ξεγνοιασια και ΠΙΣΩ για μεγαλυτερες ταχυτητες .
8/
Φροντιζω να βοηθω τους αλλους ποδηλατες σε βλαβη
και να ενημερωνω τους καινουριους για ο,τι ειναι
χρησιμο να γνωριζουν (κανονες κτλ.)
9/
Κανω την προγραμματισμενη σταση για φαγητο , ξεκουραση και ανεφοδιασμο οταν φτασω στον προορισμο παρεα με τους υπολοιπους ποδηλατες .
10/
ΦΕΡΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.
-ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ(κρανος-φωτα-φρενα) ,
ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΟΥ (συντηρηση , σαμπρελα,τρομπα,)
και τηρω τους παραπανω κανονες .

Στο freeday συμμετέχουμε σαν ξεχωριστά και υπεύθυνα άτομα σεβόμενα το ένα το άλλο ..
Είμαστε όλοι υπεύθυνοι των εαυτων μας .
Δεν έχουμε αρχηγούς.
Δεν εχουμε στρατηγους
c u there !

Σημείο συνάντησης:
Πλατεία Ασωμάτων, Θησείο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 16:14

Hypersonic έγραψε:
"Αυτος που ειναι ζωο με ΜΗΔΕΝ κυκλοφοριακη αγωγη-συμπεριφορα, ΟΠΩΣ και να κινηθει, σα μ@κ@κ@ς θα το κανει. Ακομα και πεζος"
Σαφώς και οι περισσότεροι δεν προσέχουν όσο θα έπρεπε, αλλά αυτό μπορούμε να το πούμε ΚΑΙ για τα μηχανάκια (βλέπε κινητό - κράνος - σφήνες - δεν κοιτάνε - δεν έχουν καθρεύτες) ΚΑΙ τα κουτάκια (τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται).

Γιατί λοιπόν χωρίζουμε πάλι κατηγορίες; Ο ίδιος παπάρας που δεν πρόσεχε τη μια, δεν προσέχει και την άλλη που πήρε ποδήλατο. Δεν άλλαξε κάτι. Απλά δυσκολεύει το θέμα γιατί ποδήλατο έχουν και άλλοι που δεν έχουν καν δίπλωμα και δεν έχουν οδηγήσει ποτέ άλλο όχημα εκτός καροτσάκι της λαϊκής ίσως.

Το θέμα είναι ότι αν εμείς, σαν μοτοσυκλετιστές, δεν δίνουμε τον απαιτούμενο σεβασμό στους ποδηλάτες (ως το κατώτερο σκαλί της τροφικής αλυσίδας που είναι οι δρόμοι μας), πως μπορούμε να απαιτούμε τον αντίστοιχο σεβασμό από το ακριβώς επόμενο σκαλί από εμάς (ήτοι τα κουτάκια); Αυτό το σκεφτήκατε;

Αν δούμε ένα μοτοσυκλετστή χάμω γεμίζουμε με ποστ "τον έριξε κουτάκιας", "περαστικά στο παληκάρι", "δε μας βλέπουν" και ένα σωρό. Αν δούμε ποδηλάτη χάμω τι θα λέμε; Ότι μπράβο που καθαρίζουν οι δρόμοι; Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Στην τελική, όποιος δεν έχει ιδρώσει για να κινηθεί στο δρόμο, δεν μπορεί να καταλάβει την ψυχολογία την ψυχολογία του ποδηλάτη, ακριβώς όπως κάποιος που δεν έχει εκτεθεί σε μεταλλικά κουτιά να σφυρίζουν απειλητικά περνώντας δίπλα από τα αυτιά του δεν μπορεί να καταλάβει τις ιδιαίτερες ανάγκες κάθε δικυκλιστή στο δρόμο και έχει την εύκολη λύση να πει "κοίτα τους μαλάκες με τα μηχανάκια πως πάνε". Και τι κάνουμε εμείς; Καθόμαστε αναπαυτικά και γράφουμε "κοίτα τους μαλάκες με τα ποδήλατα πως πάνε!"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 16:34

Και φυσικά μην ξεχνάμε....
Το ποδήλατο δεν είναι απαραίτητα χόμπι, γυμναστική, τρόπος ζωής, κτλ κτλ
Για κάποιους σήμερα είναι το μοναδικό, ευέλικτο και οικονομικότερο μέσο μετακίνησης.... Κάποιοι δεν έχουν καν την δυνατότητα ακόμα και στο να πληρώνουν καθημερινά για να πάνε στην δουλειά τους εισιτήριο στα ΜΜΜ..... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 16:49

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Acid_picdump_28

στο ερώτημα λοιπόν του συμφορουμίτη.....

εξακολουθώ να πιστεύω (σαν ποδηλάτης) πως (γενικότερα) δεν προσέχουν....ακόμα και στους πεζόδρομους , κάτι που βλέπω καθημερινά στο φλοίσβο. Προχθές κάναμε με φίλο τον περιφερειακό του Πειραιά (πειραϊκή)....και δεν πρόκειται να το ξανακάνω...δεν μας υπολόγιζε κανείς, αν δεν προσέχαμε κι όλας...τότε σίγουρα θα είχαμε φάει τα μούτρα μας...οπότε το πρόβλημα ξεκινάει από τον ποδηλάτη και γενικεύεται στους υπόλοιπους χρήστες του δικτύου...
γιαυτό Βαγγέλη....(vagman) .....το σάββατο φρόντισε να είσαι καλά ....έχει βουνό πάλι!

_________________
Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 17:35

morfeas έγραψε:
γιαυτό Βαγγέλη....(vagman) .....το σάββατο φρόντισε να είσαι καλά ....έχει βουνό πάλι!

Γμτ και έχω πάλι σεμινάριο το τριήμερο !!! Mad
Το επόμενο ΣΚ πάλι αποκλείεται γιατί θα προσέχω ακόμα και πεζός ώστε να πάω αρτιμελής και χωρίς τσιρότα στην Πόλη.... Rolling Eyes
Αλλά και μόνο που με σκέφτηκες σου αφιερώνω ένα τραγούδι που κάποια στιγμή που θα πάει θα το αγαπήσεις...... Very Happy
Σκέφτομαι μάλιστα και να σου το τραγουδάω χαρούμενος πιά όταν γυρίσω και ξαναπάμε με το καλό στο βουνό.... Very Happy


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 07 2012, 18:18

Μήτσο, δε μ' αγαπάς πια... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Εντάξει, να πάρεις τον Βαγγέλη να πάτε βόλτα με τα ποδήλατα (σου κάνω δημόσια σκηνή αυτή τη στιγμή αν το κατάλαβες, ΑΚΟΥΣ;;; )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NonosG4
Member
Member
NonosG4

Ηλικία : 32
Τόπος : ΤΟΥΜΠΑ
Registration date : 15/05/2012

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 12 2012, 10:33

voliotis έγραψε:
οσα εχεται πει ειναι ολα σωστα και δεν λεει κανεις το αντιθετο απο αυτο που λετε........
κανενας "ποδηλατης" δεν εχει την παιδεια που πρεπει να εχει και ειδικα αν κανοθμε την συγκριση με ευροπαικη χωρα....
μεσα στους "καγκουρες" ποδηλατες βαζω και τον εαυτο μου που βλεπω τα παιζοδρωμια,τισ διαβασεις σαν αλματα και "burm" και τα φανα σαν "φαναρια" εκινησεις"..
αλλα σας ρωταω εχετε σκευτει καθολου και τιν πλεβρα του ποδηλατι?????
εσεις πειστεβετε οτι "μας","σας" προεχουν???? ποσες φορες παω κανωνικα "δεξια" στο ρεβμα μου και ερχεται το αμακσι-μιχανη και με κανει "ρομπα" γιατι φωναζει και βριζει???? ο λογος παω με πολυ λιγοτερα απο το αμακσι-μιχανη-παπακι....ποσες φορες με εχουν κανει "σαρδελα" στα φαναρια γιατι πολυ απλα ειμαι π ο δ η λ α τ ο
μετα και εγω θα φερθω οπος μου φερωντε αλλα οχι με κυνδηνο την σωματικη μου ακερεοτητα αλλα ουτε και την ψυχηκη υγεια των γειρω μου........
και κατι τελευταιο πολδηλατο-μιχανη-παπι ειναι ολα τα ειδια τα ματια του "βλακα"-"χαζου"-"εξυπνου"-"καμενου" ελληνα οδηγου
οτι κανουν τα ποδηλατα κανουν και οι μιχανες αλλα και οι "παπιες" και οπος αγανακτουμε εμεις ετσι κανουμε και με την σειρα μας να αγανακτησουν καπιους αλους.......

Πονέσανε τα μάτια μου...

Σειχ σου και πάλι Σειχ σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iliastrom
Member
Member
iliastrom

Ηλικία : 62
Τόπος : Νίκαια...Πειραιάς
Registration date : 17/08/2010

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 12 2012, 12:17

H απάντηση στην ερώτηση του τιτλου του θέματος ειναι "ΟΧΙ"

Μόνο οσοι εχουν μεγάλη εμπειρία απο οδήγηση και με μηχανή και με αυτοκίνητο .....οι υπόλοιποι που δεν καταλαβαίνουν πως φαίνεται ενας ποδηλάτης μέσα απο ενα οχημα ,ακόμα και απο τη θέση του μοτοσυκλετιστή........απλά παιζουν με τη ζωή τους....!!!!!!!




Y.Γ.: Ειμαι και εγώ ποδηλάτης....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pantazisparts.gr
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 12 2012, 15:37

Γιατί δεν αλλάζουμε τον τίτλο του νήματος σε:

"ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ;"


eee
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 12 2012, 18:46

Noμίζω ότι όσοι εξ αυτών είναι οδηγοί μοτό ή αυτ/των είναι προσεχτικοί
οι άλλοι είναι απρόσεχτοι λόγω άγνοιας
Όμως επειδή είμαι οδηγός και των 3 ισχύει το ρητό : Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 12 2012, 21:45

Οι ποδηλάτες, θα πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους οδηγούς. Το ποδήλατο είναι κι αυτό μέσο μεταφοράς. Οσο αργά και αν πηγαίνει, θα πρέπει να υπάρχει ή να βγεί σωστός νόμος για τους ποδηλάτες. Δε λέμε για πινακίδε κυκλοφορίας...αλλά θα πρέπει να φορούν κράνος, να συμορφωνονται στον ΚΟΚ και να έχουν ασφάλεια! Στο παραπάνω παράδειγμα .. ποδηλάτης πέφτει πάνω σε πόρτα ΙΧ...και φταίει, στη συνέχεις σηκώνεται και φεύγει ... και τη ζημιά τη πληρώνει ο οδηγός! Ποδηλάτης τρακάρει με ΙΧ ή μοτο και πέφτει χωρίς κράνος ... και μένει στο τόπο. Το τράβηγμα το έχει ο οδηγός...ενώ θα μπορούσε να έχει γλιτώσει αν φόραγε κράνος. Δε ξέρω τί συμβαίνει με τις ασφαλιστικές και αν σε καλύπτουν αν τρακάρεις ποδήλατο!!! σε ποιόν κάνεις δήλωση. Εχουν οι ποδηλάτες δίπλωμα? Μπορεί ανήλικοι να κινούνται μέσα στη κίνηση με ποδήλατο? Απλά ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν απο τους υπεύθυνους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iliastrom
Member
Member
iliastrom

Ηλικία : 62
Τόπος : Νίκαια...Πειραιάς
Registration date : 17/08/2010

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 13 2012, 10:36

ermis έγραψε:
Οι ποδηλάτες, θα πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους οδηγούς. Το ποδήλατο είναι κι αυτό μέσο μεταφοράς. Οσο αργά και αν πηγαίνει, θα πρέπει να υπάρχει ή να βγεί σωστός νόμος για τους ποδηλάτες. Δε λέμε για πινακίδε κυκλοφορίας...αλλά θα πρέπει να φορούν κράνος, να συμορφωνονται στον ΚΟΚ και να έχουν ασφάλεια! Στο παραπάνω παράδειγμα .. ποδηλάτης πέφτει πάνω σε πόρτα ΙΧ...και φταίει, στη συνέχεις σηκώνεται και φεύγει ... και τη ζημιά τη πληρώνει ο οδηγός! Ποδηλάτης τρακάρει με ΙΧ ή μοτο και πέφτει χωρίς κράνος ... και μένει στο τόπο. Το τράβηγμα το έχει ο οδηγός...ενώ θα μπορούσε να έχει γλιτώσει αν φόραγε κράνος. Δε ξέρω τί συμβαίνει με τις ασφαλιστικές και αν σε καλύπτουν αν τρακάρεις ποδήλατο!!! σε ποιόν κάνεις δήλωση. Εχουν οι ποδηλάτες δίπλωμα? Μπορεί ανήλικοι να κινούνται μέσα στη κίνηση με ποδήλατο ? Απλά ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν απο τους υπεύθυνους.

Τραγικό παράδειγμα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pantazisparts.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 13 2012, 11:14

... Αλήθεια ποιός φταίει για το παραπάνω ατύχημα? Το παιδί, οι γονείς του ή η οδηγός του "τζιπ" ή το κράτος και οι νόμοι!? Παλιά κάοιος έγραψε σε νησί ποδηλάτη...που δεν είχε πινακίδα! .. πράπει να τηρούνται οι νόμοι...ο ΚΟΚ. Κάθε ποδηλάτης να ξέρει και να σέβεται τα σήματα! Τα παιδιά, μέχρι κάποια ηλικία να ελέγχονται απο τους γονείς να μαθαίνουν ποδήλατο σε πάρκα...πλατείες, να πηγαίνουν μαζί με τους γονείς όταν βγαίνουν στο δρόμο. Κυκλοφοριακή αγωγή σε σχολεία κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 13 2012, 16:31

Οι ποδηλάτες, θα πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις με τους υπόλοιπους οδηγούς. Το ποδήλατο είναι κι αυτό μέσο μεταφοράς. Οσο αργά και αν πηγαίνει, θα πρέπει να υπάρχει ή να βγεί σωστός νόμος για τους ποδηλάτες. Δε λέμε για πινακίδε κυκλοφορίας...αλλά θα πρέπει να φορούν κράνος, να συμορφωνονται στον ΚΟΚ και να έχουν ασφάλεια! Στο παραπάνω παράδειγμα .. ποδηλάτης πέφτει πάνω σε πόρτα ΙΧ...και φταίει, στη συνέχεις σηκώνεται και φεύγει ... και τη ζημιά τη πληρώνει ο οδηγός! Ποδηλάτης τρακάρει με ΙΧ ή μοτο και πέφτει χωρίς κράνος ... και μένει στο τόπο. Το τράβηγμα το έχει ο οδηγός...ενώ θα μπορούσε να έχει γλιτώσει αν φόραγε κράνος. Δε ξέρω τί συμβαίνει με τις ασφαλιστικές και αν σε καλύπτουν αν τρακάρεις ποδήλατο!!! σε ποιόν κάνεις δήλωση. Εχουν οι ποδηλάτες δίπλωμα? Μπορεί ανήλικοι να κινούνται μέσα στη κίνηση με ποδήλατο? Απλά ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν απο τους υπεύθυνους.

καλά κάνεις και μιλάς για υποχρεώσεις, αλλά τότε πρέπει να μιλάμε και για δικαιώματα. Είναι αλληλένδετες έννοιες!
Σύμφωνοι, σε αυτά που λες έχεις δίκιο. Σε τι αλλάζει όμως αυτόγια παράδειγμα:
Παράθεση :
.. ποδηλάτης πέφτει πάνω σε πόρτα ΙΧ...και φταίει, στη συνέχεις σηκώνεται και φεύγει ... και τη ζημιά τη πληρώνει ο οδηγός!
αν όπου ποδηλάτης βάλεις μηχανάκι, ή βάλεις ΙΧ. Μην πεις "οι πινακίδες".

Ο ΚΟΚ έχει διατάξεις για τα ποδήλατα, και έχει προβλέψεις για ποιούς δρόμους επιτρέπεται να κινούνται και ποιούς όχι. Αυτό που δεν έχουμε είναι ποδηλατόδρομοι!

Περι εκπαίδευσης ή διπλώματος για τα ποδήλατα είναι μεγάλη κουβέντα. Σε ανεπτυγμένες χώρες όμως είναι υποχρεωμένα να πληρώνουν ασφάλεια (στην Ελβετία πχ είναι 8? το χρόνο) και μπορεί να σε γράψει η αστυνομία. Εκεί βέβαια γράφουνε και τα ποδήλατα για σφήνες (εκτός τα δίτροχα) οπότε πουείναι το νόημα; Για οικολογική συνείδηση πας με το ποδήλατο; Τώρα, όταν δεν έχεις ούτε στοιχειώδεις υποδομές, τι να ζητήσεις;

Στην τελική, όσον αφορά την κίνηση στο δρόμο, ο "ισχυρότερος" οφείλει να προσέχει τον "ευπαθέστερο". Τα παιδιά δηλαδή που δεν έχουν καμία κυκλοφοριακή εκπαίδευση, δεν έχουν δικαίωμα νδιασχίσουν το δρόμο; Τι αλλάζει όταν αντί για παιδί έχουμε ποδηλάτη; Απαγορεύεται να χρησιμοποιεί τον δρόμο;

Αν τώρα ξεκινήσουμε να μιλάμε για κυκλοφοριακή αγωγή... βγες στο δρόμο και σε 1 ώρα βρες μου 10 ΙΧδες που να ΜΗΝ χρειάζονται, και σου δίνω ότι θες!

Για να κλείσω, στον "δικό μου κόσμο" που ζω, οποιοσδήποτε ιδρώνει για να κινηθεί, είτε είναι με ποδήλατο, είτε με τα πόδια, και αν του κόψω τη φόρα θα ιδρώσει διπλά, έχει προτεραιότητα από μένα που θα κουνήσω λίγο τον καρπό (ή τον αστράγαλο) και θα φτάσω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;   Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 13 2012, 16:39

Ερώτηση: Προσέχουν οι ποδηλάτες;
Απάντηση: Όσο προσέχουν δικυκλιστές, πεζοί, οδηγοί! Κοινώς @@
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Προσεχουν οι ποδηλατες οσο πρεπει;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Ποδήλατο-
Μετάβαση σε: