Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 12:33

Αρχικά να ευχαριστήσω και από εδώ το Γιώργο τόσο για το τρέξιμο όσο και για τη μπαμ μπαμ τοποθέτηση. Η γέφυρα μπήκε σχεδόν μόνη της, ούτε άνοιγμα στα καλάμια ούτε τίποτα. Οι φωτό μου

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 E46faa07

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 4a24370a

Όσον αφορά τις εντυπώσεις τώρα, η μέρα με τη νύχτα!!!! Το μηχανάκι απέκτησε πολύ στιβαρό μπροστινό, πλέον δεν έχει εκείνο το τρέμουλο στο τιμόνι στα πολλά και διαβάζει πολύ καλύτερα το δρόμο!!! Κάναμε μια πάρα πολύ καλή αγορά πιστεύω! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 13:02

Νομίζω ότι ήταν τα καλύτερα 50ευρω που έχω δώσει.
Εθνική οδός Τριπόλεως, σαμάρια τίγκα, βαλίτσα Kappa 46αρα, tank bag, και κατέβαινα με 160 χιλιόμετρα και το ένα χέρι στο τιμόνι.
Το μηχανάκι μεταμορφώθηκε!
Ούτε κουνήματα, ούτε ψαρέματα, ούτε κοσκινίσματα, ούτε γδουπ. Σταθερότατο και σε υψηλές ταχύτητες!
Πραγματικά εξεπλάγηκα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 13:12

Και εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο άσχημη όσο λες Αντρέα, γιατι ουσιαστικά ίσα ίσα που φαίνεται!
Ως παλιός κάτοχος αυτής της γέφυρας μπορώ να πω πως αξίζει τα λεφτά της!
OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 14:11

κοπέλια, μια και σας είδα τώρα, έχετε στο νου το εξής:
για να μπει σωστά η γέφυρα, πρέπει το μηχανάκι να είναι όρθιο. Δεν μας κάνει η πλαϊνή στέκα, θέλουμε διπλή ή κάποιον να μας το κρατάει. Ίσως για αυτό να ζορίζεστε.

ΠΡΙΝ ξεσφίξει κανείς την κάτω τιμονόπλακα, ας κάνει πρώτα ένα έλεγχο ότι οι βίδες στην πάνω τιμονόπλακα είναι καλά σφιγμένες, μην του έρθουν τα καλάμια στη μάπα cyclops
Και οι 6 (2 πάνω και 4 κάτω) σφίγγουν με 10αράκι (είναι 6γωνες, όχι άλεν).

Επίσης, μιας και κοιτάτε τα καλάμια, να ένα παράδειγμα (με κλεμμένες φοτό από παραπάνω) από ξύστρες σε άριστη κατάσταση:

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 E46faa07

και από τις ξύστρες του Αντρέα που θέλουν αλλαγή και γρήγορα:

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Dsc00495q
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
kgalano
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kgalano

Ηλικία : 38
Τόπος : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 04/08/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 14:51

Το οτι τις εχω σε αριστη κατασταση ειναι καλο, τι ειναι και ποιες ειναι οι ξυστρες ομως;;; (χαζη ερωτηση ισως για καποιους.. Μην βαρατε Razz )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tax-advices.gr
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 15:28

kgalano έγραψε:
Το οτι τις εχω σε αριστη κατασταση ειναι καλο, τι ειναι και ποιες ειναι οι ξυστρες ομως;;; (χαζη ερωτηση ισως για καποιους.. Μην βαρατε Razz )


Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 33dk1za
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 15:44

Είναι κάποιος που είχε την κλασική Superbrace γέφυρα (όπως την έχω εγώ και αρκετοί από εδώ μέσα) και την άλλαξε με τη γέφυρα του Rick? Πιστεύω θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε τυχόν ομοιότητες και διαφορές. merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
krisberis
Member
Member
krisberis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Registration date : 06/06/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 18:37

Παιδιά τις Βρήκα αυτές της βιδες που λέτε αλα δεν μπορώ να τις ξεσφιξω με τίποτα, έβαλα πολυ δύναμη και μετα τα παρατησα! Θα ξαναπροσπαθησω σήμερα μπας και τα καταφέρω! Δεν πειραζω την βιδα του μπροστινου άξονα που είναι μονοκοματο και κρατάει την ρόδα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 18:40

krisberis έγραψε:
Παιδιά τις Βρήκα αυτές της βιδες που λέτε αλα δεν μπορώ να τις ξεσφιξω με τίποτα, έβαλα πολυ δύναμη και μετα τα παρατησα! Θα ξαναπροσπαθησω σήμερα μπας και τα καταφέρω! Δεν πειραζω την βιδα του μπροστινου άξονα που είναι μονοκοματο και κρατάει την ρόδα;


οχι ....αλλα μου κανει εντυπωση τι σκ@τα??..τοσο σφιχτες ειναι???...και τα καλαμια σου τοσο κλειστα??

*για προσπαθησε στο αλενακι να φτιαξεις μια προεκταση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΤΣ
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
ΜΙΤΣ

Ηλικία : 47
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ
Registration date : 20/04/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 19:09

Παρέλαβα και εγώ!!!!!
Γιώργαρε να είσαι καλά για όλο το τρέξιμο wolf
Επίσης ένα ευχαριστώ και στον Στράτο (akisdom) για την παραλαβή και την τοποθέτηση (πέντε λεπτά) Είναι μάστορας!!!!!!
Ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα με τα καλάμια και μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος ουφφφφφ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 21:07

Κάτι πήρα μυρωδιά εκεί στις ξύστρες που λές.... αλλά τι κάνουν αυτές?? και πώς αλλάζουν? Εξω τα καλάμια???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 21:27

Κατω απο τους 2 ελαστικους αυτους δακτυλιους στο καθε καλαμι υπαρχει ενα μεταλλικο δαχτυλιδι και μια τσιμουχα. Η δουλεια τους ειναι να κρατουν καθαρη την επιφανεια του καλαμιου απο σκουπιδια, νερα, σκουριες κτλ και να μην μπαινουν μεσα στην μπουκαλα οταν συμπιεζεται η αναρτηση, ωστε να μη μολυνουν το λαδι. Αν φθαρουν εχεις διαρροη λαδιου πανω στο καλαμι που αν μεινει καιρο χωρις επισκευη φτανει μεχρι τα φρενα και τα κανει μανταρα.

Ναι, θελει ανταλλακτικα, αφαιρεση των καλαμιων, λυσιμο σε 2 τμηματα, θελει λιγο μανουρα, ενα ειδικο εργαλειο ή τυχη... Στα εξουσιοδοτημενα στις αλλαζουν μαζι με λαδι καλαμιων με 120Ε, στα υπολοιπα συνεργεια με λιγοτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 21:35

Εκανα μια μεταφραση στις οδηγιες του Rick για την τοποθετηση. Την βαζω εδω και αν πρεπει να μεταφερθει το κανει καποιος mod...


ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ:


Οι βιδες μπαινουν από την πλευρα του ψυγειου νερου.

Η γεφυρα παραδιδεται με τα δυο μισα της ενωμενα με 4 βιδες.
Αφαιρεστε τις βιδες και διαχωριστε τα 2 μισα της γεφυρας.
Τοποθετηστε το μπροστινο τμημα της γεφυρας (το μεγαλο κομματι) στη θεση του με το να το περασετε πρωτα στα καλαμια και μετα να το κατεβασετε πανω στις μπουκαλες.

Σημειωση: η γεφυρα εχει σχεδιαστει ώστε να εχει μηδενικες ανοχες. Μπορει να χρειαστει να ασκησετε πιεση στο μεσαιο τμημα της γεφυρας με τους αντιχειρες σας και να τραβηξετε προς τα εξω τα 2 ακρα της με τους δεικτες σας για να μπει στη θεση της.

Αν το μπροστινο μισο τμημα της γεφυρας σας δυσκολευει αρκετα στο να μπει στη θεση του, πιθανον να σημαινει ότι το πηρουνι εχει μια μικρη αποκλιση (ως προς τον κατακορυφο αξονα). Τα καλαμια μπορει να εχουν μια μικρη συγκλιση ή αποκλιση στον μπροστινο αξονα. Λυστε αλλα μην αφαιρεσετε την βιδα για το 650 ή τις βιδες για το 1000 συγκρατισης του αξονα και ξαναπροσπαθηστε.

Το πηρουνι μπορει επισης να εχει στρεψει (ως προς τον οριζοντιο αξονα) ως αποτελεσμα αγριας οδηγησης η χρησης εκτος δρομου. Αυτό μπορει να διορθωθει λυνοντας ΧΩΡΙΣ να αφαιρεσετε τις βιδες της κατω τιμονοπλακας, και να ξαναπροσπαθησετε.

Η γεφυρα πρεπει να ερθει προσωπο (περασια) με την πανω αποληξη των μπουκαλων. Αυτό προσδιδει αρκετο κενο μεταξυ της γεφυρας και του φτερου του τροχου.

Τοποθετηστε στη θεση του το πισω μισο της γεφυρας , δινοντας μεγαλη προσοχη στο να μην προκαλεσετε ζημια στις σωληνωσεις των φρενων.
Τοποθετηστε τις 2 εσωτερικες βιδες των 35χιλ (μακρυες) στη γεφυρα και σφιξτε τις με το χερι, επιβεβαιωνοντας παλι ότι η γεφυρα είναι προσωπο με την αποληξη των μπουκαλων και ότι υπαρχει αρκετο κενο μεταξυ γεφυρας και φτερου.
Τοποθετηστε τις 2 εξωτερικες βιδες των 25χιλ (κοντες) στις εξωτερικες τρυπες και σφιξτε με το χερι.
Ολες οι βιδες σφιγγονται απλα με το χερι και με καταλληλα κλειδια αλλεν.


Να προσθεσω οτι τα παραπανω τα κανουμε με την μηχανη ορθια, οχι στο πλαινο σταντ, για ευκολια.
Προσωπικα εγω θα συνιστουσα σε ολους να κανουν το βημα με το λυσιμο του αξονα και της κατω τιμονοπλακας. Απλο ειναι:

1) Τσεκαρουμε πανω τιμονοπλακα, οτι οι βιδες τις ειναι σφικτες.
2)Λασκαρουμε βιδα ή βιδες συγκρατησης αξονα.
3)Λασκαρουμε βιδες ΚΑΤΩ τιμονοπλακας.
4)Με πατημενο μπροστινο φρενο συμπιεζουμε/αποσυμπιεζουμε την αναρτηση μπροστα καμια δεκαρια φορες, πατωντας δυνατα προς τα κατω την τιμονομπαρα.
5)Σφιγγουμε βιδες κατω τιμονοπλακας και αξονα
6)Τοποθετουμε γεφυρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 21:47

άσχετο ... 1
k0k05 έγραψε:
Ναι, θελει ανταλλακτικα, αφαιρεση των καλαμιων, λυσιμο σε 2 τμηματα, θελει λιγο μανουρα, ενα ειδικο εργαλειο ή τυχη... Στα εξουσιοδοτημενα στις αλλαζουν μαζι με λαδι καλαμιων με 120Ε, στα υπολοιπα συνεργεια με λιγοτερα.
για τις ξύστρες ... στα κρητικά συνεργεία με ενα κιλό πασετούλα είσαι οκ Wink

άσχετο ... 2 ευχαριστώ k0k05 για τις φώτο/link αλλά πιστεύω οτι με τη superbrace που έχω, δε θα κάνω δουλειά μιας και δεν αφήνει κανένα κενό.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την painter στις Σαβ Αυγ 13 2011, 21:53, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 21:51

XYLO Οντως... Very Happy


Παντως μπορεις να κανεις κατι αντιστοιχο περνωντας το ταιερ απ κατω απο τη γεφυρα. Η αληθεια ειναι πως οι "καλτσες" ειναι φτιαγμενες για ...αγεφυρωτα καλαμια, και το μηκος τους ειναι τετοιο ωστε να τερματιζουν πανω στην τιμονοπλακα και να σκεπαζουν τις μπουκαλες κατα 2-3εκ, οποτε με τη γεφυρα στη θεση της συμπιεζονται λιγο και εχουν μια ελαστικοτητα που σπρωχνει το κατω μερος τους πανω στη γεφυρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
krisberis
Member
Member
krisberis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Registration date : 06/06/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 22:35

Τελικά με κόπο την έβαλα. Νομίζω ότι έχει πολυ κενό στις εξωτερικές βιδες, γύρο στο 0,5 εκατοστά και μπορει και παραπάνω! Η ΑΠΛΑ Νομίζω ότι δεν μπήκε Καλά! Έσφιξα δυνατά τις βιδες πάντως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakk
Member
Member
sakk

Ηλικία : 39
Τόπος : ΠΑΤΡΑ-ΑΘΗΝΑ
Registration date : 18/02/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 14 2011, 20:35

με λιγο κοπο την εβαλα τη γεφυρουλα και εγω σημερα(εκανα την γυναικα βοηθο μου για αλλη μια φορα),η αλλαγη ηταν αισθητη σε μια μικρουλα βολτα που την πηγα,το μπροστινο ειναι πιο στιβαρο και ακουει στην παραμικρη κινηση για στριψιμο!
γιωργο(4kings) οταν θα μπαινω στις στροφες στο riding θα ειναι στην υγεια σου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 14 2011, 21:00

sakk έγραψε:
με λιγο κοπο την εβαλα τη γεφυρουλα και εγω σημερα(εκανα την γυναικα βοηθο μου για αλλη μια φορα),η αλλαγη ηταν αισθητη σε μια μικρουλα βολτα που την πηγα,το μπροστινο ειναι πιο στιβαρο και ακουει στην παραμικρη κινηση για στριψιμο!
γιωργο(4kings) οταν θα μπαινω στις στροφες στο riding θα ειναι στην υγεια σου!!!


...να προσεχεις(χωρις φοβο!) να σαι παντα ορθιος και απο κει και περα οταν θα κανεις με το καλο τα μαθηματα και ανεβασεις φωτο θα τις χαζευω πινοντας μια μπυριτσα στην υγεια σου και γω!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitris14



Registration date : 27/04/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18 2011, 16:50

γιωργο δεν ηθελα αλλαθα γραψω...........εχουμε κα λεμε παιδες απο την αρχη............

1ον ευχαριστω πολυ τον 4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) για ολο του τον κοπο και τον ιδρωτα που εριξε για αυτες τισ γεφυρες!!!!

2ον σημερα εβαλα και εγω καινουργιο τιμονι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

3ον ΟΥΠΣΣΣΣΣ γεφυρα ηθελα να πω στο προηγουμενο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παιδες απιστευτη αισθηση φοβερη η διαφορα οση ωρα καθομασταν και τα λεγαμε δεν τουσ πιστευα μολις την εβαλα καταλαβα!
φοβερα κρατηματα πιστευω οτι φτανεις στο σημειο να πεις οτι ελεγχεις πληρως τη μηχανη.θα συμφωνησω με ενα φιλο που εχει γραψει για τους κραδασμους αλλα μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος!!!!

θελω να κλεισω με μια λεξη που ειπα στο γιωργο οταν εφυγα απο το σπιτι του

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ............ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ...............................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18 2011, 21:11

k0k05 έγραψε:
Κατω απο τους 2 ελαστικους αυτους δακτυλιους στο καθε καλαμι υπαρχει ενα μεταλλικο δαχτυλιδι και μια τσιμουχα. Η δουλεια τους ειναι να κρατουν καθαρη την επιφανεια του καλαμιου απο σκουπιδια, νερα, σκουριες κτλ και να μην μπαινουν μεσα στην μπουκαλα οταν συμπιεζεται η αναρτηση, ωστε να μη μολυνουν το λαδι. Αν φθαρουν εχεις διαρροη λαδιου πανω στο καλαμι που αν μεινει καιρο χωρις επισκευη φτανει μεχρι τα φρενα και τα κανει μανταρα.

Ναι, θελει ανταλλακτικα, αφαιρεση των καλαμιων, λυσιμο σε 2 τμηματα, θελει λιγο μανουρα, ενα ειδικο εργαλειο ή τυχη... Στα εξουσιοδοτημενα στις αλλαζουν μαζι με λαδι καλαμιων με 120Ε, στα υπολοιπα συνεργεια με λιγοτερα.

20euro εργασία στο εξουσιοδοτημενο του Σφακιανάκη στα Πατήσια για αλλαγή ελατηρίων μπροστά και λάδια.
Δεν νομίζω ότι θα μου πάρει περισσότερα για να μου αλλάξει αυτές τις ξύστρες, μια που απο ότι καταλαβαίνω, ίδια δουλειά είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 19 2011, 01:10

Χθες που την παρέλαβα και την περιεργαζόμουν είδα ότι στα πλάγια δεν ακουμπάνε τα δύο κομμάτια μεταξύ τους και αφήνουν ένα κενό. Σε περίπτωση που σφίξει κάποιος την μία βίδα περισσότερο από την άλλη δεν υπάρχει φόβος να δημιουργήσει προβλήματα στην οδηγική συμπεριφορά της μηχανής ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 19 2011, 02:43

andreasp έγραψε:
20euro εργασία στο εξουσιοδοτημενο του Σφακιανάκη στα Πατήσια για αλλαγή ελατηρίων μπροστά και λάδια.
Δεν νομίζω ότι θα μου πάρει περισσότερα για να μου αλλάξει αυτές τις ξύστρες, μια που απο ότι καταλαβαίνω, ίδια δουλειά είναι.


Οχι, ειναι πολλη παραπανω δουλεια (ανοιγει την μπουκαλα στα 2 να καταλαβεις) και τα γνησια ανταλλακτικα κοστιζουν κι αυτα αρκετα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 19 2011, 11:39

k0k05 έγραψε:
andreasp έγραψε:
20euro εργασία στο εξουσιοδοτημενο του Σφακιανάκη στα Πατήσια για αλλαγή ελατηρίων μπροστά και λάδια.
Δεν νομίζω ότι θα μου πάρει περισσότερα για να μου αλλάξει αυτές τις ξύστρες, μια που απο ότι καταλαβαίνω, ίδια δουλειά είναι.


Οχι, ειναι πολλη παραπανω δουλεια (ανοιγει την μπουκαλα στα 2 να καταλαβεις) και τα γνησια ανταλλακτικα κοστιζουν κι αυτα αρκετα.

Αμα γυρίσα Αθήνα θα ρωτήσω και θα ενημέρώσω! Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα μου πει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anonym
Επισκέπτης



Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 19 2011, 11:39

Γειά σας, λοιπόν παίδες, για να μείνουμε στο θέμα μας που είναι οι εντυπώσεις από τη συγκεκριμένη γέφυρα. Επειδή είμαι μεσήλικας!!!!!!!!!! (στα 46 περίπου, άντε να τα εκατοστίσω πάνω σε μοτό) και επειδή το V-STROMάκι μου είναι η 23η μοτό που έχω στην κατοχή μου, θέλω να πιστεύω ότι μπορώ κατά την ταπεινή μου άποψη να αξιολογήσω ένα αξεσουάρ. Η γέφυρα χρειάστηκε χρονομετρημένα 10 λεπτά περίπου για τοποθέτηση, με την δέουσα προσοχή, για να μην γίνει καμμιά γρατζουνιά στα καλάμια ή στα πλαστικά. Πολλοί και σωστά παρατήρησαν ότι έχει ένα κενό στις εξωτερικές βίδες. Μην ανησυχείτε και μην προσπαθήσετε με όλη τη δύναμη που διαθέτετε να σφίξετε τις βίδες. είναι αλουμίνιο και ως εκ τούτου "μαλακό" υλικό. Θέλουν νορμάλ σφίξιμο. Το κενό αυτό υπήρχε και σε άλλες γέφυρες που είχα κατά καιρούς και δεν αποτελεί πρόβλημα ούτε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Σφίξτε πρώτα τις εσωτερικές και μετά τις εξωτερικές και φροντιστε η γέφυρα να είναι "πρόσωπο' με τα καλάμια. Κατά την οδήγηση τώρα ένοιωσα μια πιο απόλυτη συμπεριφορά ειδικά στις ανωμαλίες του οδοστρώματος πάνω σε στροφή και σε καλούτσικη κλίση. Πάντως οι πληροφορίες που παίρνεις από το μπροστινό σου είναι πιό άμεσες και συγκεκριμένες. Στο δικό μου εργαλείο ένα τρέμουλο που είχα στα 60 με 70 χλμ σταμάτησε χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο. Επίσης κατά το φρενάρισμα πατάει καλύτερα χωρίς τις παραμορφώσεις των καλαμιών διότι είναι πιο δεμένο. Εν ολίγοις η γέφυρα σε μια μηχανή όπως το V-STROM 650 που έχει ομολογουμένως λείαν επιεικώς μέτριο μπροστινό σύστημα είναι απαραίτητη και βελτιώνει κατά πολύ την οδηγική συμπεριφορά της. Αν λάβουμε υπόψη μας και την τρελή τιμή (52 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!! που εχει καταφέρει να τις πάρει για όλους μας με πολύ τρέξιμο ο Γιώργος 4Kings), είναι να το σκέφτεται κανείς; Πράγματι δεν βρίσκω κάτι αρνητικό και συμβουλεύω όσους έχουν κάποιους ενδοιασμούς να ρωτήσουν και άλλους που έχουν βάλει οποιαδήποτε γέφυρα (όλες την ίδια δουλειά κάνουν, απλώς διαφέρουν ίσως στο φινίρισμα, στην ποιότητα κατασκευής κλπ). Ζητώ συγνώμη για την μακρηγορία της άποψής μου και αν κούρασα μερικούς. Μάκης - Θεσσαλονίκη

geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
barbacool

barbacool

Τόπος : Αθήνα (ex Μεσολόγγι)
Registration date : 07/04/2008

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)   Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21 2011, 13:47

andreasp έγραψε:
k0k05 έγραψε:
Ωπα ωπα ωπα!

Εμ... αμα τα καλαμια σου χανουν λιγο και θελουν με το χερι να τα ανοιξεις για να βαλεις τη γεφυρα τοτε εχεις θεμα.


Λυσε Βιδες γεφυρας, λυσε βιδα ασφαλειας αξονα, λυσε βιδες κατω τιμονοπλακας, συμπιεσε το μπροστινο καμια ντουζινα φορες με πατημενο φρενο και ξανασφηξε ολες τις βιδες. Μετα σφηξε παλι τη γεφυρα!!!!

Και το δικό μου έχανε λίγο όπως λές, και του Γιώργου.
Και απο ότι διάβασα στις οδηγίες του μάγκα, δεν αναφέρει κάτι τέτοιο για λύσιματα....
Είσαι σίγουρος για την διαδικασία?
Το θέμα ειναι οτι και στα δύο μηχανάκια, η γέφυρα μπήκε, ανοίγοντας λίγο τα καλάμια με το χέρι έτσι ώστε να κυλήσει προς τα κάτω και να κουμπώσει η γέφυρα.

Αυτό το "ανοίγοντας λίγο τα καλάμια" με προβληματίζει πολύ!!! Και εμένα μάλλον έτσι δείχνει ότι θέλει... Και γι' αυτό δεν την έβαλα ακόμα... Φοβάμαι στρεβλώσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Εντυπώσεις απο Rick's Fork Brace (Adventure Tech)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: