Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Gear indicator

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 13:25

Απλά τα πράγματα ρε παιδιά
Αν είσαι gadget-άκιας, το παίρνεις
Προείπα πως δεν είναι must have, αλλά extra gadget.
35 ευρώ είναι.. 2-3 ποτάκια. Κι εγώ ως παντρεμένος, τα έχω κόψει καιρό αυτά χεχεχε

Υ.Γ. όσο για το οτι συμφωνείς με ένα 1000άρη...πρέπει να το εξετάσεις

Gear indicator - Σελίδα 4 316594
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 13:26

Με έχεις πάρει στο ψιλό λέμε!!!
Παρόλα αυτά είνια πιο εύκολο από όσο ακούγεται, χαχα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 13:34

gmavrid έγραψε:


ΥΓ. Με 6η και 140 Km/h περίπου στις 6000 RPM
Με 5η και 120 Km/h περίπου στις 6000 RPM
Με 4η και 100 Km/h περίπου στις 6000 RPM
Με 3η και 80 Km/h περίπου στις 6000 RPM


Θα spamάρω λίγο ακόμα, το "Με 6η και 140km/h περίπου στις 6000rpm" μήπως είναι 6500rpm? Γιατί εμένα απο όταν το πήρα η 6η με 6000rpm ακριβώς δείχνει 130km/h. Στις 6500rpm 140km/h και απο εκεί και μετά για κάθε 500rpm αυξάνει την ταχύτητα κατά 10km/h. Το λέω γιατί κάπως έτσι (αν και είναι πολύ χοντρική η μέθοδος) τεστάρω την λειτουργία του κινητήρα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 13:41

Ναι βρε Άρη, η προσέγγισή μου είναι γενική. Στην πραγματικότητα είναι όπως τα λες. Αν τα έγραφα έτσι όμως τα γέλια του Γιάννη θα ακούγονταν μέχρι εδώ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 13:43

massai έγραψε:
Απλά τα πράγματα ρε παιδιά
Αν είσαι gadget-άκιας, το παίρνεις
Προείπα πως δεν είναι must have, αλλά extra gadget.
35 ευρώ είναι.. 2-3 ποτάκια. Κι εγώ ως παντρεμένος, τα έχω κόψει καιρό αυτά χεχεχε

Υ.Γ. όσο για το οτι συμφωνείς με ένα 1000άρη...πρέπει να το εξετάσεις

Gear indicator - Σελίδα 4 316594

και επειδή είπες εσύ που το έχεις 2 μέρες ότι δεν είναι must have πρέπει να μην πούμε εμείς την βλακειούλα μας? δεν θα μιλήσω με το κορίτσι μου????αγαπήσαμε κύριε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 12 2009, 13:44

gmavrid έγραψε:
Ναι βρε Άρη, η προσέγγισή μου είναι γενική. Στην πραγματικότητα είναι όπως τα λες. Αν τα έγραφα έτσι όμως τα γέλια του Γιάννη θα ακούγονταν μέχρι εδώ!!!

Δηλαδή τώρα που το συνέχισα τα γέλια του θα ακουστούν και μέχρι την Πάτρα φαντάζομαι...... Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gkstd

gkstd

Ηλικία : 51
Τόπος : Παιανία
Registration date : 24/01/2009

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17 2009, 11:17

Εάν βγάλω το καντραν απο την μηχανή για κανα δύο μέρες για να φτιάξω το led των ταχυτήτων η μηχανή θα μπορεί να κινηθει χωρίς αυτό ή υπάρχει πρόβλημα. Παρακαλώ μία σύγουρη απάντηση μην κάνω καμία ζημιά.

Επίσεις θα ήθελα να ρωτήσω η πλακέτα που γράφει τα χιλιόμετρα από τη υλικό ειναι, πλαστικό αλουμήνιο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.balloonshouse.gr
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17 2009, 11:22

Γιώργη θαρρώ πως σίγουρη 100% απάντηση σε αυτό μπορεί να σου δώσει μόνο κάποιος τεχνικός.
Λογικά δεν πρέπει να τρέχει και τίποτα, αλλά δεν ξέρω μην τυχόν και υπάρχουν σένσορες κτλ και
σου χαλάσουν τη δουλειά. Στη θέση σου θα το έκανα ΣΚ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και αν
χρειαζόμουν μετακίνηση, με το αυτοκίνητο..
Άντε να δω εγώ πότε θα τον βάλω.....όλα σε αναμονή τα έχω!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17 2009, 11:26

o Μπάμπης καλαμαριά είναι ο ειδικός στα ξεκοντεριάσματα, εγώ απλά σου λέω ότι έχω κάνει κάποια μέτρα χωρίς κοντέρ συνδεδεμένο δοκιμάζοντας τον ενδεικτή κάποτε και δεν έγινε τίποτα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μαρ 17 2009, 14:38

gkstd έγραψε:
Εάν βγάλω το καντραν απο την μηχανή για κανα δύο μέρες για να φτιάξω το led των ταχυτήτων η μηχανή θα μπορεί να κινηθει χωρίς αυτό ή υπάρχει πρόβλημα. Παρακαλώ μία σύγουρη απάντηση μην κάνω καμία ζημιά.

Επίσεις θα ήθελα να ρωτήσω η πλακέτα που γράφει τα χιλιόμετρα από τη υλικό ειναι, πλαστικό αλουμήνιο ?
εγω το ειχα μια εβδομαδα και δεν ειχα προβλημα μονο οτι δεν βλεπεις (βενζινα θερμοκρασια φλας και κλπ) affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 16:29

Ρε παίδες, διαβάζω δεξιά αριστερά για κάποια 'ζελατίνα' αυτοκόλλητη που βάζεις πάνω στο display για να μειώσεις τη φωτεινότητα.
Τι είδους ζελατίνα είναι αυτή, και που τη βρίσκει κανείς;
Πρέπει λογικά να είναι weatherproof όπως επίσης να έχει και αρκετά καλή κολλητικότητα.
Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι κάτι σε 3Μ...
Υπάρχει κάτι τέτοιο όμως;;
Συγκεκριμένα πράγματα όποιος έχει άποψη & γνώση περικαλώ!
Gear indicator - Σελίδα 4 8117

Υ.Γ. και κάτι που μόλις μου ήρθε..
Υπάρχει περίπτωση να κάνει γι' αυτή τη δουλειά ζελατίνα από αυτή που χρησιμοποιούν για τα φιμέ τζάμια στα αυτοκίνητα; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 16:50

massai έγραψε:


Υ.Γ. και κάτι που μόλις μου ήρθε..
Υπάρχει περίπτωση να κάνει γι' αυτή τη δουλειά ζελατίνα από αυτή που χρησιμοποιούν για τα φιμέ τζάμια στα αυτοκίνητα; Rolling Eyes

Αυτη ακριβως ειναι...πηγαινε σε καποιον που βαζει ζελατινες και παρε ενα ρεταλι απο αυτα που πετανε...και εισαι κομπλε...και τσαμπε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 17:11

kalafan έγραψε:
Αυτη ακριβως ειναι...πηγαινε σε καποιον που βαζει ζελατινες και παρε ενα ρεταλι απο αυτα που πετανε...και εισαι κομπλε...και τσαμπε...
Ευχαριστώ Δημήτρη
Αυτό είναι αυτοκόλλητο έτσι; (δεν έχω ιδέα από φιμέ..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 17:17

βλέπω 1 πρόβλημα όμως... τα όργανα έχουν κυρτό γυαλί κ δεν θα κάθεται καλά - θα διπλώνει κάπου... λες να πιάσει;

μην ξεχάσεις σαπουνόνερο στο γυαλί για να φύγουν οι φουσκάλες, κ κάτι ακούω για ζεστό αέρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 17:28

mikios έγραψε:
βλέπω 1 πρόβλημα όμως... τα όργανα έχουν κυρτό γυαλί κ δεν θα κάθεται καλά - θα διπλώνει κάπου... λες να πιάσει;

μην ξεχάσεις σαπουνόνερο στο γυαλί για να φύγουν οι φουσκάλες, κ κάτι ακούω για ζεστό αέρα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει... Laughing
Φίλιπ έχεις δίκιο, δε διευκρίνησα (ο kalafan παρ' όλα αυτά το έπιασε το 'υπονοούμενο' Wink)
Μιλάω για το display του custom made gear indicator του georgek από το 'διπλανό' φόρουμ (moto.gr)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 17:39

εγω δοκιμασα αλλα δεν μπορεσα να την κανω να κολληση(ηζελατινα στο led displey) Question Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 18:22

kalamaria έγραψε:
εγω δοκιμασα αλλα δεν μπορεσα να την κανω να κολληση(ηζελατινα στο led displey) Question Question
Αν του στάξεις 2 ψιλές LOGO ή τύπου LOGO (πάνω και κάτω) δε γίνεται η δουλειά;
Ξαναλέω ΨΙΛΕΣ, όχι κανονικές σταγόνες (γιατί είναι και διαβρωτική η ρημάδα..) Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 18:25

γιατί τόσο πολύ προσπάθεια να μαυρίσει? με τον μαρκαδόρο δε σας αρέσει το αποτέλεσμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 18:29

tazakos έγραψε:
γιατί τόσο πολύ προσπάθεια να μαυρίσει? με τον μαρκαδόρο δε σας αρέσει το αποτέλεσμα?
Μαρκαδόρο έχω βάλει στα πλάγια ρε ψηλε..
Να βάλω και πάνω;
Ψιλομαλ@κία δε θα γίνει;
Πιό καλά μου έρχεται η ιδέα της ζελατινίτσας.

Υ.Γ. Θα μας κλείσουνε μέσα στο τέλος με τα avatar YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panos
gold member
gold member
panos

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Αγ.Ανάργυροι
Registration date : 01/02/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 19:29

δεν ξέρω εάν σας ενδιαφέρει αυτή η λύση που έκανα εγώ για να μπει στο αλουμινάκι
πήρα έναν διακόπτη από τον κατουμα, μιλάμε απόλυτη εφαρμογή τον άδειασα τελείως έβαλα το led με μπόλικη φλατζόκολλα και βλέπετε το αποτέλεσμα μόνο που κάνει 6 ευρώ.
για όσους τους αρέσει ο κωδικός της αποδείξεις είναι 28155213 και από το συρτάρι είναι 278

Gear indicator - Σελίδα 4 P4062468
Gear indicator - Σελίδα 4 P4062501
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 19:55

Πολυ καλο...μπραβο... OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 21:39

Ρε Πάνο, αυτές τις πατέντες τις ρίχνουνε νωρίτερα στο τραπέζι...
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! ΜΠΡΑΒΟ!
Έχω κάνει κι εγώ μια ψιλο-πατέντα για τον ενδείκτη, μόλις την ολοκληρώσω και τον εγκαταστήσω, θα ανεβάσω φωτορεπορτάζ Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panos
gold member
gold member
panos

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Αγ.Ανάργυροι
Registration date : 01/02/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Απρ 06 2009, 23:00

την παρασκευή το έφτιαξα ρε Γιώργο πότε να την δείξω την πέμπτη. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 15 2009, 13:11

Να και η δική μου τοποθέτηση του ενδείκτη:

Gear indicator - Σελίδα 4 Dsc00336n

Το γνωστό ροζ καλώδιο ΔΕΝ το έκοψα, 'έγδυσα' κτλ, απλά έκλεψα 'σήμα' με πουστι@ Wink
Το ρεύμα το έκλεψα με τον ίδιο τρόπο από το φισάκι της λάμπας της πινακίδας πίσω, αλλά...μάλλον κακώς το πήρα από εκεί, διότι έχω μιά δυσλειτουργία:
Στην πρώτη και στη δευτέρα, όταν πατάω φρένο, ο ενδείκτης (μάλλον λόγω πτώσης voltage) δείχνει μιά σχέση λιγότερη Laughing
Δηλαδή όταν έχω κουμπωμένη δευτέρα και πατήσω φρένο, ο ενδείκτης δείχνει 1η Shocked και όταν έχω πρώτη δείχνει....νεκρά affraid
Τέλος πάντων...δε με ανυσηχεί, περιμένω κάτι καλούδια από easter beaver και η δουλειά θα γίνει όπως ΠΡΕΠΕΙ να γίνει Wink.
Με την πρώτη ευκαιρία θα δείξω και φωτό σχετικά με το τι έκανα για την έδραση της πλακέτας του κυκλώματος, διότι πιστεύω πως έχω κάνει δουλειά για...σεμινάριο 00
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Gear indicator - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gear indicator   Gear indicator - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Απρ 15 2009, 13:21

Γιώργο το πρόβλημά σου δεν είναι φρέσκο...είναι παλιό, 1η 2α έχουν ζητήματα, θα σε πάρω να το συζητήσουμε κάποια στιγμή αλλά όχι τώρα, είμαι πτώμα όλη μέρα με λογαριασμούς και κινητά και πμ..θα σε καλέσω...εγώ έχω το ίδιο θέμα με τα ξένον, αν τα έχω αναμένα υπολειτουργούν 1η 2α, αν τα σβήσω δουλεύουν όλα καρφί-τέλεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Gear indicator

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: