Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 26 ... 32  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 26 2009, 00:31

Εννοειται οτι για να κανεις δουλεια πρεπει να λυσεις οργανα και γενικα ολη την μουρη (οσο λιγοτερα λυσεις τοσο δυσκολοτερα γινεται η δουλεια). εγω προσωπικα ελυσα και απο την μπροστινη μερια την μουρη, διοτι τα εβαλα απο μπροστα τα μπαλλαστ.
Οι λαμπες οντως θελουν προσοχη, αλλα απλα προσοχη ωστε να κουμπωσουν καλα, τιποτα παραπανω. Αν βαλεις σωστα τα λαστιχενια καπακια δεν κινδυνευεις απο φωτια, ουτε καν απο λειωσιμο! ( Εγω τα ζεστανα λιγο με θερμο αερα, μαλακωσαν και τα εβαλα εκει που ηθελα χωρις να τα κοψω).
Τα μικρα μπαλλαστ που εβαλα εγω τα τραβηξα οσο μακρυτερα μπορουσα απο την πλεξουδα, και γενικα αν και πισω απο το ταμπλω δεν ειναι και τοσο κοντα του(οπως λεω παραπανω, τα εβαλα σχετικα μπροστα, ας πουμε πισω απο την ζελατινα). Φοβομουν και εγω για προβλημα απο επαγωγικα ρευματα, αλλα ευτυχως δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Βεβαια δεν εχω ακουσει και απο κανεναν να εχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
giorgoslignos

giorgoslignos

Τόπος : NIKAIA-*PEIRAIAS****
Registration date : 25/04/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 26 2009, 20:25

σωστος πολυ σωστος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 27 2009, 23:42

stratos75 έγραψε:


Θα μπορούσαμε να έχουμε στοιχεία από αυτόν τον "μάγο" Δημήτρη;


Sorry παιδες αλλα....
Αν και με μεγάλη καθυστέρηση λογω πολύμηνης αποχής μου, σας ποσταρω την κάρτα του και το που βρίσκετε!!


ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 270720092553537669



χαρτης (click me)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ELIAS PAPA

ELIAS PAPA

Ηλικία : 58
Τόπος : Θεσνικη-Αθηνα
Registration date : 24/07/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 00:46

takis_DL650 έγραψε:
stratos75 έγραψε:


Θα μπορούσαμε να έχουμε στοιχεία από αυτόν τον "μάγο" Δημήτρη;


Sorry παιδες αλλα....
Αν και με μεγάλη καθυστέρηση λογω πολύμηνης αποχής μου, σας ποσταρω την κάρτα του και το που βρίσκετε!!


ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 270720092553537669


+1000 πραγματικά μάγος.Οτι κάνει το κάνει σαν να είναι δικό του με μεγάλη επιμέλεια και μεράκι,ακούει εξηγεί,προτείνει λύσεις και δεν σφάζει.Έχω φτιάξει αρκετά πράγματα εκει και είμαι πολυ ευχαριστημένος.Είναι ο Σταθοπουλος της Θεσνικης στα ηλεκτρικά!!!



χαρτης (click me)
Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 13:39

ELIAS PAPA έγραψε:
takis_DL650 έγραψε:
stratos75 έγραψε:


Θα μπορούσαμε να έχουμε στοιχεία από αυτόν τον "μάγο" Δημήτρη;


Sorry παιδες αλλα....
Αν και με μεγάλη καθυστέρηση λογω πολύμηνης αποχής μου, σας ποσταρω την κάρτα του και το που βρίσκετε!!


ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 270720092553537669

χαρτης (click me)
Cool Cool Cool

Τακης:Δεν ξερω ποιανου ειναι το ποστ,μαλλον μπερδεμα εγινε... Μαλλον ο ELIAS PAPA έγραψε:
+1000 πραγματικά μάγος.Οτι κάνει το κάνει σαν να είναι δικό του με μεγάλη επιμέλεια και μεράκι,ακούει εξηγεί,προτείνει λύσεις και δεν σφάζει.Έχω φτιάξει αρκετά πράγματα εκει και είμαι πολυ ευχαριστημένος.Είναι ο Σταθοπουλος της Θεσνικης στα ηλεκτρικά!!!

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tezas
gold member
gold member
tezas

Ηλικία : 42
Registration date : 15/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 14:55

Γεια σας φιλοι!Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος το εξης:Αγορασα xenon απο ebay αλλα εκανα μ@λ@κι@ αλλα και λογω βιασυνης, και τα πηρα μονο με τη μικρη σκαλα(ειναι οι Η4-2 λαμπες).Αν τωρα αγορασω τις λαμπες Η4-3(αυτες που επρεπε να παρω δηλαδη),θα μπουν κανονικα στα ballast που εχω ή οχι?Ο τυπος απο το ebay μου ειπε οτι κανουν και αυτες κανονικα.Δωστε τα "φωτα" σας! Ευχαριστω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tezas
gold member
gold member
tezas

Ηλικία : 42
Registration date : 15/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 15:02

hargoul έγραψε:
Εννοειται οτι για να κανεις δουλεια πρεπει να λυσεις οργανα και γενικα ολη την μουρη (οσο λιγοτερα λυσεις τοσο δυσκολοτερα γινεται η δουλεια). εγω προσωπικα ελυσα και απο την μπροστινη μερια την μουρη, διοτι τα εβαλα απο μπροστα τα μπαλλαστ.
Οι λαμπες οντως θελουν προσοχη, αλλα απλα προσοχη ωστε να κουμπωσουν καλα, τιποτα παραπανω. Αν βαλεις σωστα τα λαστιχενια καπακια δεν κινδυνευεις απο φωτια, ουτε καν απο λειωσιμο! ( Εγω τα ζεστανα λιγο με θερμο αερα, μαλακωσαν και τα εβαλα εκει που ηθελα χωρις να τα κοψω).
Τα μικρα μπαλλαστ που εβαλα εγω τα τραβηξα οσο μακρυτερα μπορουσα απο την πλεξουδα, και γενικα αν και πισω απο το ταμπλω δεν ειναι και τοσο κοντα του(οπως λεω παραπανω, τα εβαλα σχετικα μπροστα, ας πουμε πισω απο την ζελατινα). Φοβομουν και εγω για προβλημα απο επαγωγικα ρευματα, αλλα ευτυχως δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Βεβαια δεν εχω ακουσει και απο κανεναν να εχει.
Θα ηθελα να ρωτησω τι προβλημα ακριβως υπαρχει με τα ballast και την πλεξουδα με τα καλωδια.Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
everg
Member
Member
everg

Ηλικία : 52
Τόπος : ΓΑΛΑΤΑΣ ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΣ-ΑΙΓΑΛΕΩ CITY
Registration date : 30/01/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 15:03

tezas έγραψε:
Γεια σας φιλοι!Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος το εξης:Αγορασα xenon απο ebay αλλα εκανα μ@λ@κι@ αλλα και λογω βιασυνης, και τα πηρα μονο με τη μικρη σκαλα(ειναι οι Η4-2 λαμπες).Αν τωρα αγορασω τις λαμπες Η4-3(αυτες που επρεπε να παρω δηλαδη),θα μπουν κανονικα στα ballast που εχω ή οχι?Ο τυπος απο το ebay μου ειπε οτι κανουν και αυτες κανονικα.Δωστε τα "φωτα" σας! Ευχαριστω!!!
φιλαρακι αν σου εχει στειλει και ρελε εχει καλως αλλοιως και τις αλλες λαμπες να παρεις...τζιφος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tezas
gold member
gold member
tezas

Ηλικία : 42
Registration date : 15/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 15:23

everg έγραψε:
tezas έγραψε:
Γεια σας φιλοι!Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος το εξης:Αγορασα xenon απο ebay αλλα εκανα μ@λ@κι@ αλλα και λογω βιασυνης, και τα πηρα μονο με τη μικρη σκαλα(ειναι οι Η4-2 λαμπες).Αν τωρα αγορασω τις λαμπες Η4-3(αυτες που επρεπε να παρω δηλαδη),θα μπουν κανονικα στα ballast που εχω ή οχι?Ο τυπος απο το ebay μου ειπε οτι κανουν και αυτες κανονικα.Δωστε τα "φωτα" σας! Ευχαριστω!!!
φιλαρακι αν σου εχει στειλει και ρελε εχει καλως αλλοιως και τις αλλες λαμπες να παρεις...τζιφος
Οι λαμπες που λεω να παρω εχουν και το ρελε μαζι,λες να κανουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MixalisX aka HELLBOY
Member
Member
MixalisX aka HELLBOY

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 27/05/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 28 2009, 15:40

takis_DL650 έγραψε:
ELIAS PAPA έγραψε:
takis_DL650 έγραψε:
stratos75 έγραψε:


Θα μπορούσαμε να έχουμε στοιχεία από αυτόν τον "μάγο" Δημήτρη;


Sorry παιδες αλλα....
Αν και με μεγάλη καθυστέρηση λογω πολύμηνης αποχής μου, σας ποσταρω την κάρτα του και το που βρίσκετε!!


ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 270720092553537669

χαρτης (click me)
Cool Cool Cool

Τακης:Δεν ξερω ποιανου ειναι το ποστ,μαλλον μπερδεμα εγινε... Μαλλον ο ELIAS PAPA έγραψε:
+1000 πραγματικά μάγος.Οτι κάνει το κάνει σαν να είναι δικό του με μεγάλη επιμέλεια και μεράκι,ακούει εξηγεί,προτείνει λύσεις και δεν σφάζει.Έχω φτιάξει αρκετά πράγματα εκει και είμαι πολυ ευχαριστημένος.Είναι ο Σταθοπουλος της Θεσνικης στα ηλεκτρικά!!!

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 8117




Ας μας πει κάποιος στα γρήγορα πόσα ζητάει ο κύριος, κομπλέ δουλειά και φώτα? Η τα πάμε και μας τα βάζει.

Τα έχω παίξει με τόση σηζήτηση που γίνεται, άν γίνεται να την πάω να τα στάξω και να την πάρω ετοιμη χωρίς να έχω ανχη και στεναχώριες να πάω καρφοτά σε αυτόν.

ΕDIT

τον πήρα τηλέφωνο, ακούστηκε σωστός, δίνει εγγύηση 2 χρόνια (εκεί με εψησε κιόλας), κόστος 200 ευρά κομπλέ δουλεια και φώτα. +15 ευρά για να βάλει διακόπτη κκομπλέ με ρελεδάκι.

Πιστεύω ο κύριος είναι η απάντηση στης προσευχές των βορείων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pepes1gr@yahoo.gr

pepes1gr@yahoo.gr

Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΡΤΑ
Registration date : 20/01/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 08 2009, 10:33

Οι νέες μου λάμπες και μπορώ να πω ότι ενώ το vstrom έχει πάρα πολύ καλά φώτα τώρα έχουν γίνει ακόμη καλύτερα. Very Happy
https://2img.net/r/ihimizer/img14/5628/img23131a.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://pepes1gr.blogspot.com/2008/06/blog-post.html
enipeas

enipeas

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 05/05/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 19 2009, 13:05

Παίδες όσοι έχετε xenon θα σας πω να προσέξετε τις μονώσεις στο μετασχιματιστή που έρχεται από την μπαταρία! Αν πιάσει υγρασία (εμένα έπιασε) και σκουριάσουν τα δοντάκια, την κάτσαμε τη βάρκα!
Εγώ είμαι τώρα ένα μήνα χωρίς τα xenon και ψάχνω ανταλλακτικό και δεν βρίσκω!
Α εγώ τα είχα φέρει μόνος μου απο Γερμανία και τα τοποθέτησα μόνος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 19 2009, 13:23

δεν το καταλαβα scratch scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
enipeas

enipeas

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 05/05/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 19 2009, 13:46

τα φώτα που φωράει είναι Η4!
για να δουλέπσουν σωστά τραβάμε ρεύμα απυθείας από την μπαταρία.
στη συνέχεια τα καλώδια πρίν φτάσουν στου μετασχειματιστές περνάνε απο έναν κόμβο (ένα μικρό μαύρο κουτάκι) και στη συνέχεια πάνε στους μετασχειματιστές!
αυτό το κουτάκι πρέπει να μονοθεί καλά γιατί αν πιασει υγρασία γάματα!
ουσιαστικά είναι ένα φισάκι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 19 2009, 15:14

enipeas έγραψε:
Παίδες όσοι έχετε xenon θα σας πω να προσέξετε τις μονώσεις στο μετασχιματιστή που έρχεται από την μπαταρία! Αν πιάσει υγρασία (εμένα έπιασε) και σκουριάσουν τα δοντάκια, την κάτσαμε τη βάρκα!
Εγώ είμαι τώρα ένα μήνα χωρίς τα xenon και ψάχνω ανταλλακτικό και δεν βρίσκω!
Α εγώ τα είχα φέρει μόνος μου απο Γερμανία και τα τοποθέτησα μόνος!

Ριξε ενα τηλ. εδω (click me), ειχαν βρει παιδια απο το ScooterClubHellas, ανταλλακτικά για xenon που ειχαμε φερει απο εξω, με ομαδικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cris

cris

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Registration date : 19/04/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 10:46

jimkarys (red) έγραψε:
κυριοι να πω και εγω τη γνωμη μου νομιζω πως τα 300 ευρα που εσκασε ο φιλος μας πρεπει να τον πονεσε η τσεπη του.
για να μην πω τιποτα αλλο. εγω πηγα και πηρα τις λαμπες τις philips τυπου χενον που δεινουν+50% παραπανω απο το κιτρινο φως,
της μαμας και ειναι και λευκο σε μεσαια και μεγαλη σκαλα. αλλαξα και τα δυο μικρακια κοστος συνολο 45 ευρα.
τα συμπερασματα δικα σας. και το μηχανακι μου ειναι καθε τεταρτη στη λεσχη για να το δειτε.

Συμφωνώ απολύτως με τον Δημήτρη!!!
Πιστεύω ότι είναι ΥΠΕΡΒΟΛΗ τα 300+€ για ΧΕΝΟΝ!!
Κι εγώ τις PHILIPS Blue light 8000k τύπου ΧΕΝΟΝ, φοράω και έχει σούπερ φώτα - σε σχέση με τις μαμά πάντα-.
Τις πήρα 30,00€ από ένα ηλεκτρολογείο στην γειτονιά μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
enipeas

enipeas

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 05/05/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 11:52

τα xenon τα δικά μου τα πείρα 80 ευρά από το internet και είναι 6000 κεριά σε σχέση με τις λάμπες της μαμάς οι οποίες αποδίδουν 150 κεριά!!!
όπως και να έχει είναι μεγάλη διαφορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 11:55

enipeas έγραψε:
τα xenon τα δικά μου τα πείρα 80 ευρά από το internet και είναι 6000 κεριά σε σχέση με τις λάμπες της μαμάς οι οποίες αποδίδουν 150 κεριά!!!
όπως και να έχει είναι μεγάλη διαφορά

ενιπέα τα 6000Κ είναι θερμοκρασία χρώματος και αντιστοιχει σε άσπρο λευκό φως, η ένταση μετριέται σε λούμενς και σίγουρα οι διαφορές δεν είναι αντίστοιχες με αυτές που αναφέρεις, ωστόσο ότι τα ξένον φέγουν εντονότερα από τα συμβατικά ισχύει συμφωνώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeus

morfeus

Ηλικία : 43
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Registration date : 27/04/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 12:18

tazakos έγραψε:
enipeas έγραψε:
τα xenon τα δικά μου τα πείρα 80 ευρά από το internet και είναι 6000 κεριά σε σχέση με τις λάμπες της μαμάς οι οποίες αποδίδουν 150 κεριά!!!
όπως και να έχει είναι μεγάλη διαφορά

ενιπέα τα 6000Κ είναι θερμοκρασία χρώματος και αντιστοιχεί σε άσπρο λευκό φως, η ένταση μετριέται σε λούμενς και σίγουρα οι διαφορές δεν είναι αντίστοιχες με αυτές που αναφέρεις, ωστόσο ότι τα ξένον φέγγουν εντονότερα από τα συμβατικά ισχύει συμφωνώ.

+1

Για να αποκτήσουμε και ένα μέτρο σύγκρισης να αναφέρω ότι ένα κερί είναι περίπου 12-13 lumen και μια λάμπα φθορίου είναι περίπου 800-840 lumen. Όσο για τα Xenon Kit που οι περισσότεροι έχουμε αναφέρω στο περίπου την ένταση του φωτός (lm) ανάλογα με την θερμοκρασία (K).

3500Κ - 4200Κ (ΟΕΜ το κλασικό κίτρινο που έχουν όλα τα αμάξια-μηχανές) -> 3.400-3.600 lm
6000Κ (Λευκό του πάγου) -> 3.200-4.200 lm (Ανάλογα με την γενιά της λάμπας μιας και η δεύτερης γενιάς έχουν πολύ περισότερο φως)
8000Κ (Λευκό μπλεδίζον) -> 2.400-2.700 lm
10000Κ (Αρχίζει και γίνετε μοβ) -> 2.300-2.500 lm

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Colourtemperature.th


Έχει επεξεργασθεί από τον/την morfeus στις Πεμ Αυγ 27 2009, 10:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 13:31

ΧΕΝΟΝ με 60 ευρω και ξερο ψωμι... geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadowhunter

shadowhunter

Ηλικία : 46
Τόπος : Κοζάνη
Registration date : 13/06/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 13:53

kalafan έγραψε:
ΧΕΝΟΝ με 60 ευρω και ξερο ψωμι... geia

Ποιος; Που; Πως; details...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 13:59

Παρε κοσμε...και με SLIM ballast αμα λαχει... OK

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310158714323&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadowhunter

shadowhunter

Ηλικία : 46
Τόπος : Κοζάνη
Registration date : 13/06/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΤετ Αυγ 26 2009, 20:59

kalafan έγραψε:
Παρε κοσμε...και με SLIM ballast αμα λαχει... OK

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310158714323&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Ευχαριστώ!!! merci
Μπαίνει και αυτό στη λίστα με της μελλοντικές αγορές Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THUNDER STORM-1
Member
Member
THUNDER STORM-1

Τόπος : Δέλτα Φαλήρου Athens
Registration date : 19/05/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27 2009, 04:49

Φίλοι των "e-bays", πολύ καλές οι αγορές από το διαδίκτυο, αλλά όχι πάντα.
Υπάρχει και η πιθανότητα να "μπλέξεις" (με "περίμενε", τελωνεία αν πρόκειται για πάνω απο 1-2, ελαττωματάκια, ψάξιμο ανταλλακτικών, χαλασμένα -μικρά κυρίως- ballast κλπ)

Εψαχνα επί αρκετό καιρό, μέχρι που βρήκα εισαγωγέα στον Νέο Κόσμο, που φέρνει H.I.D, Βi-Xenon, H4, 8000 K, με ετικέτα-κουτί "SIEMENS" και προμηθεύει σε όλη την Ελλάδα. Μετά από συζήτηση πείσθηκα και τα πήρα, (με κάποια επιφύλαξη από...άγνοια). Με 100 €.

Aυτά είναι:

[img=https://2img.net/r/ihimizer/img294/4928/picture079m.jpg]

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Picture079m.th

Αποτέλεσμα: Εχω SUPER φωτισμό, ΚΑΜΙΑ αισθητή/ορατή μπλεδίζουσα απόχρωση στη λευκότητα και ανά πάσα στιγμή αντικατάσταση σε περίπτωση βλάβης (χωρίς ερώτηση!).

Σύγκρινα τα φώτα μου με συτά του Αργυρίου, 160 € (ilias1967) και τα φθηνά τών 65 € από ιντερνετ (6.000Κ hargoul) και είναι ίσως και καλλίτερα...!

Ακόμα και την ΗΜΕΡΑ νομίζω τα "βλέπεις" οδηγώντας (απογευματινή φωτό με ήλιο για "ηλιοθεραπεία"!)

[img=https://2img.net/r/ihimizer/img341/7927/picture059s.jpg]

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Picture059s.th

Απίστευτο ΦΩΣ!.
Εδώ αναμμένα ταυτόχρονα με τύπου "THUNDER STORM" προβολείς (High Power Quartz, 55W 12V):

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Picture051m.th
Τα φοράω τώρα 2 μήνες χωρίς πρόβλημα.
Υπόψιν οτι ο ηλεκτρολόγος που τα έβαλε (έδωσα 10 €), ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ OYTE MIA BΙΔΑ της μηχανής!

Σας συνιστώ αν θέλετε να βάλετε xenon: μην ξεμοντάρετε την μούρη, ferring κλπ. παλεύοντας χομπυ-ίστικα!
Είναι δουλειά επαγγελματία, (για να γίνει σωστά), εκτός και άν έχετε άφθονο χρόνο, κάποιες γνώσεις και μεράκι, για το "φχαριστηθείτε" περισσότερο. Δεν είναι για αρχάριους πάντως.

Οποιος θέλει την διεύθυνση για να πάρει αυτά τα xenon, να μού στείλει ΠΜ (για να μην θεωρηθεί εδώ "διαφήμιση")

Κόστος 100 € για τα μέλη του φόρουμ, (από 140 € που ζητούσε αρχικά στη λιανική πώληση)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την THUNDER STORM-1 στις Τρι Σεπ 01 2009, 02:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeus

morfeus

Ηλικία : 43
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Registration date : 27/04/2009

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ   ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ - Σελίδα 21 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 27 2009, 10:11

Επειδή βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια, ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά για να μην τα λέμε ξανά και ξανά. Το ebay είναι ένα "εργαλείο" και στα χέρια αυτών που ξέρουν και ασχολούνται έχει τρομερά αποτελέσματα και φυσικά τεράστιο κέρδος στην τσέπη τους. Αυτοί που δεν ξέρουν καλό θα είναι να μην το χρησιμοποιούν γιατί έχουν τα προβλήματα που αναφέρεις THUNDER STORM-1 τα οποία προσωπικά δεν μου έχουν τύχει ποτέ γιατί πολύ απλά ξέρω τι κάνω.

Για παράδειγμα όταν αγοράζεις κάτι από το ebay και δεν θέλεις να μπλέκεις με τελωνείο πολύ απλά αγοράζεις προϊόντα μόνο μέσα από EU και τέλος. Επίσης στο θέμα της αντικατάστασης, υπάρχουν πωλητές που με χαρά αντικαθιστούν ελαττωματικά προϊόντα χωρίς να ρωτήσουν τίποτα απλά πρέπει να τους βρεις.

Πάμε τώρα στους τρομερούς εισαγωγείς των εν λόγο προϊόντων στην Ελλάδα. Που νομίζετε ότι τα βρίσκουν; Είναι διαφορετικά από αυτά που κυκλοφορούν στα διάφορα Internetικά μαγαζιά ή στο ebay; Η απάντηση είναι ΟΧΙ. Είναι όλα το ίδιο και το έχουμε πει εκατό φορές. Υπάρχουν δέκα (ίσως πολλά πολλά παραπάνω) εργοστάσια στο China που κόβουν χιλιάδες κομμάτια καθημερινά και το μόνο που κάνουν είναι να κολλάνε επάνω διαφορετικές ετικέτες έτσι ώστε να έχουν και καλά "μάρκα" ανάλογα με την αγορά που σκοπεύουν να τα διοχετεύσουν. Μάρκες του στυλ Siemens, Boss και τα σχετικά ΔΕΝ υπάρχουν μιας και οι εν λόγο εταιρίες ΔΕΝ κατασκευάσουν Xenon Kits οπότε μην ψαρώνετε.

Πάμε τώρα στην κατά κάποιο τρόπο σύγκριση που κάνουν οι χρήστες Xenon Kits. Είναι απόλυτα λογικό να υπάρχουν μικρές διαφορές στην ποιότητα κατασκευής, στην ένταση του φωτός της λάμπας (lm) αλλά και στην απόκλιση του χρώματος και ο λόγος είναι απλός. Ο τρόπος κατασκευής τους είναι τόσο φτηνιάρικος και μαζικός που ακόμα και το επόμενο από το προηγούμενο Kit έχει διαφορά. Οπότε ατυχείς εκφράσεις του στυλ "τα δικά μου είναι καλύτερα" δεν παίζουν γιατί ΟΛΑ είναι το ίδιο και αν κάποιος πιστεύει τέτοιο πράγμα χωρίς παρεξήγηση αλλά έχει οφθαλμαπάτες και τίποτα παραπάνω. Ο μόνος τρόπος με τον οποίο μπορούμε να δούμε την πραγματική ένταση αλλά και την απόκλιση χρώματος είναι ένα φωτόμετρο.

Τέλος είμαι αντίθετος στις απόψεις ότι η εγκατάσταση ενός Xenon Kit είναι δουλειά "επαγγελματία" μιας και το να τα βάλει κάποιος δεν είναι άθλος, απλά πρέπει να πιάνουν λίγο τα χέρια του και φυσικά να έχει μεράκι και καλή διάθεση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΦΩΤΑ ΧΕΝΟΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 21 από 32Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 26 ... 32  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: