Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 The Βαλιτσοφάναρο project

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 07 2009, 08:14

chdimis έγραψε:
Μόλις γυρίσω θα πάρω το σχέδιο και θα το ανεβάσω

μην υποσχεθείς παιχνίδι σε παιδί και γκόμενα σε γέρο ,στο παιδί θα δημιουργήσεις προβλήματα για μια ζωή και ο γέρος μπορει να πεθάνει Smile
θέλεις να μας δημιουργήσεις προβλήματα για μια ζωή ;

Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THUNDER STORM-1
Member
Member
THUNDER STORM-1

Τόπος : Δέλτα Φαλήρου Athens
Registration date : 19/05/2009

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 09 2009, 06:06

Επειδή φίλος ΣυνΣτρομίτης "άνοιξε" νέο τόπικ με το ίδιο θέμα (αλλά λάθος τίτλο: "Πίσω φώτα"), Καταθέτω ΚΑΙ εδώ την εργασία φωτισμού, πού έκανα στην δική μου βαλίτσα.
Ελπίζω να βοηθηθούν καί άλλοι φίλοι από την ιδέα μου αυτή και να γλυτώσουν ΠΟΛΛΑ "Γιούρια"
Απάντηση στον φίλο kalamaria (Μπάμπης) που με ρώτησε για λεπτομέρειες:

Kαλώς Μπάμπη (kalamaria) μόλις εβγαλα κάτι φωτο...ημερήσιες όμως, με την κωλο-κάμερα της πλάκας που έχω...
Το σετάκι για βαλιτσο-φωτισμό ειναι ΑΥΤΟ και έχει: 2 ωραιες ασημί πλακέτες με 6 led (έκαστη,στη φωτό είναι 6 όμως) όλη την καλωδίωση, βασούλα (αχρείαστη για εμάς με GIVI 46) και ταινία "διπλής". Στό πίσω μέρος έχει και οδηγίες στα Ελληνικά.

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Picture096y.th


 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Picture095r.th



Στη δικιά μου βαλίτσα ταίριασε πολύ ωραία. Ξεβίδωσα από μέσα απο την βαλίτσα τις 3 βιδούλες και έβγαλα το κόκκινο πάστικό της. Αφαίρεσα προσεκτικά το λευκό χαρτονάκι κα έκοψα με ψαλίδι το κομμάτι που πρέπει να φύγει για να περνάει ο φωτισμός. Κόλλησα την μία "πλακέτα" πάνω και την άλλη κάτω απο το διαχωριστικό που υπάρχει στο "κόκκινο" τμήμα της βαλίτσας:

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Picture089h.th



Τα καλώδια τα ένωσα και τα πέρασα απο μια τρυπούλα, πρώτα στο εσωτερικό της βαλίτσας και μετά τα έβγαλα απο τον πάτο της έξω, κάτω από την πλάκα στήριξης της βαλίτσας. Ο ηλεκτολόγος έκανε απλά την σύνδεση χωρί μάλιστα να λύση ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΙΔΑ της μηχανής! Το ένα "σέτ" των 6 led ανάβει με τα φώτα πορείας και το άλλο με τα φρένα ταυτόχρονα. (Τα καλώδια τα κάλυψα με μαύρη ισχυρή "πανο-ταινία" 2,50 € από το "Praktiker" (ισόγειο-χρώματα) aπέναντι απο το ΑLΕX-PACK (στην κάθοδο της Πειραιώς , μετά την Πέτρου Ράλλη)



Και έτσι η βαλίτσα μου έχει τα φώτα που ήθελα...όπως τα ήθελα!!

Εδώ με τα "πορείας":

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Picture092c.th



Και εδώ και με τα φρένα πατημένα:

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Picture093g.th


Συνολικό κόστος 12 € με τα φυσάκια από τον Κατουμά (για το "βάλε-βγάλε" της βαλίτσας απο την βάση της)
Πολύ καλύτερο και φθηνότερο από τα 45 € (και βάλε...) που θέλει ο αντιρπόσωπος της GIVI...

H γνώμη μου μου? Βάλτε τα. Είναι θέμα ασφάλειας να φαίνεσαι καλλίτερα την νύχτα από τα "νώτα" σου.
Οι Αθηναίοι θα τα βρούν εύολα στα "ALEX PACK". (στη Πειραιώς είδα 6-7 σετάκια ακόμα στο ράφι)
Εάν κάποιος από επαρχία δεν έχει τρόπο να τα βρεί, θα του τα στείλω εγώ (Εχω 2 σετάκια)



THUNDER STORM-1


Έχει επεξεργασθεί από τον/την THUNDER STORM-1 στις Παρ Οκτ 09 2009, 00:50, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chdimis
Member
Member
chdimis

Ηλικία : 50
Τόπος : Βέροια
Registration date : 08/08/2008

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 15:03

Το πήρα το σχέδιο έβαλα και κάποιες προσθήκες για όποιον ενδιαφέρεται.
Εγώ έκοψα την πλακέτα ακριβώς στο άνοιγμα της βάσης της βαλίτσας και αφού σφήνωσε έβαλα και κανα 2 πόντες σιλικόνη.Αυτό δηλαδή:
 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 2-2

Ορίστε το παιχνίδι για τα παιδάκια που λέει κι ο Γεράσιμος.Εδώ έβαλα 3 σετ απο 5 led.Μπορείτε να βάλετε όσα θέλετε φτάνει να τα χωρίσετε σε 5άδες και να κολληθούν σε σειρά με μια αντίσταση 150-180Ω το κάθε σετ.
 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Stopbacklight

Εγώ ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά με το άθλημα.Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα παραπάνω (Χάρης πχ) και θέλει να προσθέσει - αλλάξει να μας το πει κι εμάς.Ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι.

Καλά κολλήματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gevo
Member
Member
gevo

Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/10/2008

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 15:31

Δημήτρη cheers  - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 78463 cheers και το παιδί τώρα δεν θα εχει προβλήματα Smile Smile Smile
...................να δώ τι θά κάνω με ένα χέρι
μπράβο Μητσάρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THUNDER STORM-1
Member
Member
THUNDER STORM-1

Τόπος : Δέλτα Φαλήρου Athens
Registration date : 19/05/2009

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 18:13

chdimis έγραψε:
Το πήρα το σχέδιο έβαλα και κάποιες προσθήκες για όποιον ενδιαφέρεται.
Εγώ έκοψα την πλακέτα ακριβώς στο άνοιγμα της βάσης της βαλίτσας και αφού σφήνωσε έβαλα και κανα 2 πόντες σιλικόνη.Αυτό δηλαδή:
 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 2-2

Ορίστε το παιχνίδι για τα παιδάκια που λέει κι ο Γεράσιμος.Εδώ έβαλα 3 σετ απο 5 led.Μπορείτε να βάλετε όσα θέλετε φτάνει να τα χωρίσετε σε 5άδες και να κολληθούν σε σειρά με μια αντίσταση 150-180Ω το κάθε σετ.
 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Stopbacklight

Εγώ ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά με το άθλημα.Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα παραπάνω (Χάρης πχ) και θέλει να προσθέσει - αλλάξει να μας το πει κι εμάς.Ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι.

Καλά κολλήματα

Φίλε chdimis, μπορείς να μετρήσεις και να μάς πείς το μήκος της πλακέτας με τα led.?
Σ΄μερα είδα ένα στο stelpet με μήκος 30 cm (δεν μέτρησα πόσα led...12 ίσως) και 32 cm μαζί με τα "αυτάκια" (για να την βιδώσεις άν θές)
Κόστος 15 €. και γλυτώνεις τα "μαθηματικά"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chdimis
Member
Member
chdimis

Ηλικία : 50
Τόπος : Βέροια
Registration date : 08/08/2008

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 19:05

Αυτό παίζει με το στοπ της βαλίτσας.Η συγκεκριμένη πλακέτα πρέπει να μπει μέσα στο κόκκινο πλαστικό για να κάτσει καλά.Να βιδωθεί δεν γίνεται.Η συγκεκριμένη νομίζω είναι 15εκ ακριβώς κι έχουν κοπεί οι κοιλότητες δεξιά και αριστερά για να σφηνώσει μέσα.

Για να γίνει απλά μια πλακέτα με led που θα ανάβουν χρειάζεσαι τα led και ανάλογο αριθμό από αντιστάσεις (150Ω) 1 ανά 5άδα, τα οποία συνδέονται σε σειρά.Το (+) απ το ένα στο (-) του άλλου. Κόστος όχι πάνω από 5? δηλαδή.Αν θες ν αναβοσβήνουν τότε τα υλικά μπορεί να φτάσουν και το 20άρι.Εγώ έτυχε και τα είχα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
THUNDER STORM-1
Member
Member
THUNDER STORM-1

Τόπος : Δέλτα Φαλήρου Athens
Registration date : 19/05/2009

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 19:34

Κατάλαβα...το υλικό της πλακέτας πάντως είναι μαλακό και "φτιάχνετε" στα μέτρα της υπθδοχής.
Τε δε "αυτάκια" με τρυπούλα για βίδωμα, τα αφαιρούμε/κόβουμε.
Το πρόβλημα είναι στο μήκος τους. Ισως με προσεκτικό κατ'αλληλο "κόψιμο" της πλακέτας στη μέση να μπέι διπλωμένη στην "υποδοχή". Ωφελος: Το διπλάσιο φώς (πορείας ή φρένων)
Στην δικιά μου GIVI 46 "simple lock", (δεσ πιό πάνω φψτο-ρεπορτάζ) έχω φώς πορείας ΚΑΙ φώτα πού ανάβοπυν ταυτόχρονα με τα " μαμίσια" φρένα.

Αυτά...για εμπλουτισμό γνώσεων επί του θέματος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
perikliiss

perikliiss

Ηλικία : 37
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 26/02/2009

 - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Βαλιτσοφάναρο project    - The Βαλιτσοφάναρο project - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 25 2009, 08:56

pedes boreite valwte kamia photo pos stereosate ta led sto kokkino krystalo kai pos eine ta kalodia mesa sthn valitsa?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

The Βαλιτσοφάναρο project

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: