Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Schuberth ή Shoei XR1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
billaros19



Registration date : 14/12/2010

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 15:30

Καλησπέρα σε όλους!
είμαι στο δίλημμα της αγοράς Schuberth ή Shoei...
τι προτίνετε και από ποιο κατάστημα?
σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tobacconistas.gr
nick_greek
Member
Member
nick_greek

Ηλικία : 57
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 17/04/2011

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 16:39

εγω θα προτιμούσα shoel απο την αποθήκη (Κεφαλληνίας 44 Ηλιούπολη ή στην Πέτρου Ράλλη).

Προσοχή σε παραγγελία απο το εξωτερικό διότι τα νούμερα μπορεί να είναι διαφορετικά από αυτά που θα παραγγείλεις. (δηλ ένα κράνος L αν το πάρεις από Αμερική μπορεί να είναι μεγαλύτερο απο ευρωπαικό νούμερο.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 16:41

Απο τα 2 που αναφερεις μακραν για μενα και με διαφορα το shoei
Παντα αφου τα δοκιμασεις και τα δυο και ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΕΦΑΛΙ

Οσο για τα νουμερα..ισχυει αλλα αν αγορασεις απο εξωτερικο νομιζω οτι συμφερει απο αγγλια
συνεπως τα νουμερα ειναι ιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DoUdoU
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
DoUdoU

Τόπος : ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
Registration date : 02/09/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 16:56

shoei !!!



και μια βοηθεια αν παρεις απο εξωτερικο που συμφερει περισσοτερο  helmet city  και fc moto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leonady2
gold member
gold member
leonady2

Ηλικία : 45
Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 24/03/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 17:15

Δεν διευκρινίζεις schuberth πιο μοντέλο ακριβώς. Βγάζει αρκετά από ότι θυμάμαι.... και έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.militsopoulos.com
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 17:53

Ρε συντρόφια, δεν έχει νόημα να λέμε σουμπερθ ή σοέι χωρίς αιτιολόγηση. Γράψτε τους λόγους που προτιμάτε το ένα ή το άλλο, να ζυγίσει λίγο το παλικάρι τα πράγματα.
Μετά από 3 μοντέλα σουμπερθ (το τελευταίο που έχω και φοράω είναι το S1pro) θα σου πω τα εξής για τα σουμπερθ:



+
Εξαιρετικά καλοφτιαγμένο
Πάρα πολύ μεγάλη ζελατίνα (καλύτερη οπτική)
Πολύ καλό εσωτερικό υλικό
Πανήσυχο
Καλοζυγισμένο
Μεγάλος χώρος στα αυτιά (όσο αστείο κι αν ακούγεται, τα αυτά έχουν πάρα πολύ μεγάλη σημασία να μην πιέζονται, λυγίζουν κλπ)
Γυαλάκι ηλίου (πάρα πολύ χρήσιμο και το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα)


-
Ζεστό!!! Όσο το χιλιοαπολαμβάνεις τον χειμώνα, το καλοκαίρι δεν παλεύεται... Έχει μέσα μια καταπληκτική βελούδινη υφή, η οποία το καλοκαίρι είναι αφόρητη... Γι' αυτό το λόγο πήρα κι ένα εξτρά κρανάκι κάμπεργκ εγκο, να μαι φουλ κομπλες.


Όπως και να χει και τα δυο κράνη είναι πολύ καλά, τα ζυγίζεις εσύ τα υπερ και τα κατά αφού τα δοκιμάσεις και τα δυο στο κεφάλι σου. Δεν υπάρχει καλύτερο κράνος, όπως δεν υπάρχει καλύτερη μοτοσικλέτα, καλύτερο μπουφάν, καλύτερες μπότες, (καλύτερη γυναίκα Laughing ) και γενικά όλα είναι θέμα του τι ακριβώς ζητάς What a Face 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimis

jimis

Ηλικία : 57
Τόπος : Giannitsa
Registration date : 22/02/2011

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 18:14

Εχω το schuberth s1, γύρω στα 3 χρόνια. πραγματικά είναι πολύ ησυχο και αθόρυβο χωρις σφυρίγματα και περίεργους στροβιλισμούς. Αυτός ηταν και ο λόγος που το πήρα.

Η κατασκευή του και τα υλικα είναι πολύ καλά,υπάρχει δέρμα και αλκαντάρα στο εσωτερικο του και το βάρος του είναι ΄πολύ καλό.

Κατά την γνώμη μου πηγαίνεις και δοκιμάζεις τα κράνη στο κεφάλι σου και αποφασίζεις με τα δικά σου κριτήρια.
και τα 2 είναι πολύ καλά.
βλέπεις επίσης και το θέμα των ανταλακτικών ζελατίνες κτλ. Η ζελατίνα στο schuberth εχει 65 ευρώ.

αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΔευ Σεπ 09 2013, 18:23

KoNTras έγραψε:

Ζεστό!!! Όσο το χιλιοαπολαμβάνεις τον χειμώνα, το καλοκαίρι δεν παλεύεται... Έχει μέσα μια καταπληκτική βελούδινη υφή, η οποία το καλοκαίρι είναι αφόρητη...
και συμπληρώνω....
εγώ έχω πάρει καμιά δεκαριά μπαλακλάβες!!!Ιδρώνω σαν τρελός (χειμώνα καλοκαίρι), κυρίως από το κεφάλι....Φέτος πήγα 3 μέρες πριν τον 15αύγουστο Κόνιτσα/Καστοριά, με 35+ θερμοκρασία, όσο και αν ίδρωσα ή έσκαγα, άνοιγα την ζελατίνα και ήμουν μια χαρά!!!! (και η μπαλακάβα κάθε μέρα διαφορετική,αλλά πάλι πιο φθηνή από άλλο κράνος και τα εσωτερικά του κράνους καθαρά)

έχω το S2...α και χειμωνιάτικα είναι το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κράνος με φανταστική αντιθαμβωτική....

αυτά από μένα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billaros19



Registration date : 14/12/2010

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤρι Σεπ 10 2013, 08:42

ειλικρινά πολύ κατατοπιστικοί όλοι σας!
σας ευχαριστώ πολύ!!!!για τον χρόνο σας!!!!!!!

το μόνο που κρατάει πίσω για το schu είναι η τιμή του...λέω για το S2...συν το ότι στην ελλάδα δεν το έχουν και πολλά μαγαζιά σε αντίθεση με το XR1100 που το βρίσκεις πολύ πιο εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.tobacconistas.gr
Jumaru
gold member
gold member
Jumaru

Ηλικία : 45
Τόπος : Πιο πανω απο τα ελατα
Registration date : 10/03/2011

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤρι Σεπ 10 2013, 13:29

xr 1100...
 
+
 
μεγαλη ζελατινα που την αλλαζεις ευκολα
αεραγωγοι που καλοκαιρι δεν καταλαβαινεις (ειναι επικινδυνο να ταξιδευεις με ανοικτη ζελατινα)
εσωτερικα απιστευτα που αφαιρουνται
τιμη μια χαρα γι'αυτα που προσφερει κ υπαρχουν κ ευκαιριες
ομορφια κατεμε μια χαρα ειναι
 
 
το εχω 2 χρονια για τα ταξιδια μονο γιατι πολη εχω ενα σπαστο
κ το shoei το εχω δοκιμασει σε ολες τις συνθηκες, απο Αυγουστο μεχρι χαλαζι...
κι οταν ερθει η ωρα παλι το ιδιο θα παρω (αν δεν βγει κατι καλυτερο)
 
τωρα ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη, δικιμασε τα αν μπορεις κ τα δυο κ θα καταλαβεις ο ιδιος
τι θελεις κ ποιο σ κανει..!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotirispap



Registration date : 04/08/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 01:10

Φίλε μου είχα ακριβώς την ίδια απορία αλλά με πρόλαβες. Το Shoei που δοκίμασα σήμερα δεν μου έkατσε καλά στο κεφάλι και το απέrριψα. Το ίδιο μου είπε και ο πωλητής. ''Αν δεν το νοιώθεις καλά στο κεφάλι σου, και ασ είναι το νούμερό σου μήν το πάρεις, θα το μετανοιώσεις.'' Φαντάζομαι δεν ήθελε να με αποτρέψει να του δώσω μερικές δεκάδες ευρώ που έχει το Shoei...Smile 
Αντίθετα όταν έβαλα το Schuberth ( το S1 όμως, που είναι λίγο πιο παλιό μοντέλο αν δεν κάνω λάθος) το ένοιωσα σαν να ''κούμπωσε'' στην κεφάλα μου. Απιστευτη εφαρμογή, στο κεφάλι μου, στο δικό σου μπορεί να μην κάθεται καλά. Δοκίμασέ τα και τα 2 και όποιο σου κάτσει καλύτερα.
Πριν καταλήξω απέρριψα πολλές εταιρείες, μετά από δοκιμή βέβαια, επειδή έβρισκε η μύτη μου στο επιρύνιο ή επειδή με πίεζε στο κεφάλι κλπ.

P.S. Επειδή μέχρι την Παρασκευή θα πάρω κράνος ξέρει κάποιος να μου πει αν αξίζουν τα 240ευρώ για το S1 ή αξίζει να δώσω μερικά παραπάνω για το S1 pro?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SOTHRHS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
SOTHRHS

Registration date : 01/06/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 02:00

KoNTras έγραψε:



(καλύτερη γυναίκα Laughing )  
νομιζω πως απο δω τεκμηριωθηκε απολυτα η αποψη σουRazz Razz 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 08:58

SOTHRHS έγραψε:
KoNTras έγραψε:



 (καλύτερη γυναίκα Laughing )   
νομιζω πως απο δω   τεκμηριωθηκε απολυτα η αποψη σουRazz Razz 
ναι ρε φίλε τι να λέμε, επιστήμονας σκέτος Razz 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 09:18

επισης στο shoei στα συν του ειναι οτι εχει θεση για τα ακουστικα της ενδοεπικοινωνιας ενω στο αλλο δεν παλευεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 09:39

1Adder έγραψε:
επισης στο shoei στα συν του ειναι οτι εχει θεση για τα ακουστικα της ενδοεπικοινωνιας ενω στο αλλο δεν παλευεται
το s1pro και το R1 έχουν θέσεις για ακουστικά επικοινωνίας (νομίζω ότι όλα τα schuberth έχουν, καθώς η ίδια η εταιρία βγάζει δική της (ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ) ενδοεπικοινωνία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 09:42

billaros19 έγραψε:
το μόνο που κρατάει πίσω για το schu είναι η τιμή του...λέω για το S2...συν το ότι στην ελλάδα δεν το έχουν και πολλά μαγαζιά σε αντίθεση με το XR1100 που το βρίσκεις πολύ πιο εύκολα.
Προσωπικά θεωρώ ότι τα schuberth (παρά την μεγάλη αγάπη που τους έχω), είναι πάρα πολύ ακριβά. Το δικό μου το είχα βρει σε τρομερή ευκαιρία στο helmetcity, το οποίο μάλλον ξεστόκαρε το συγκεκριμένο μοντέλο, και μου είχε έρθει περίπου 300 ευρώ με τα μεταφορικά.
Το xr1100 έχει μεγαλύτερη ζήτηση που σημαίνει ότι θα το βρεις πιο εύκολα και σε καμια αποθήκη ή γενικότερα στην ευρώπη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sifalios
Member
Member
sifalios

Ηλικία : 43
Τόπος : Χανιά
Registration date : 29/04/2011

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 10:50

Εγώ έχω το schuberth c3 γενικά θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω

- είναι σχετικά ελαφρύ για flip up
- πολύ ήσυχο
- πολύ καλή ζελατίνα με ενσωματωμένο pinlock από τη μαμά
- Με βολεύει πολύ η αντηλιακή ζελατίνα που έχει από μέσα δεδομένου της μυωπίας οπότε δεν χρειάζεται να φοράω φακούς επαφής + γυαλιά ηλίου
- επίσης είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε η ζελατίνα να πέφτει μόνη της πάνω από τα 80 Km\h, για την ακρίβεια απ' ότι έχω παρατηρήσει η ταχύτητα παίζει ανάλογα την κλίση του κεφαλιού, πράγμα λογικό μιας και αλλάζει η αεροδυναμική.
- τρομερή ποιότητα κατασκευής, κατά την γνώμη μου

το shoei δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να σου πω πιο από τα δύο θεωρώ καλύτερο, πάντως θα το ξαναγόραζα το c3 χωρίς δεύτερη σκέψη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 18:26

1Adder έγραψε:
επισης στο shoei στα συν του ειναι οτι εχει θεση για τα ακουστικα της ενδοεπικοινωνιας ενω στο αλλο δεν παλευεται
και το schuberth έχει, αλλά η αλήθεια είναι ότι για να βάλω τα ακουστικά από την bt interphone (κακώς δε έκανα πατέντα να τα αλλάξω με πιο "λεπτά" ) έφαγα με τροχάκι (dremel) το εσωτερικό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iliastrom
Member
Member
iliastrom

Ηλικία : 62
Τόπος : Νίκαια...Πειραιάς
Registration date : 17/08/2010

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΤετ Σεπ 11 2013, 23:16

sotirispap έγραψε:
Φίλε μου είχα ακριβώς την ίδια απορία αλλά με πρόλαβες. Το Shoei που δοκίμασα σήμερα δεν μου έkατσε καλά στο κεφάλι και το απέrριψα. Το ίδιο μου είπε και ο πωλητής. ''Αν δεν το νοιώθεις καλά στο κεφάλι σου, και ασ είναι το νούμερό σου μήν το πάρεις, θα το μετανοιώσεις.'' Φαντάζομαι δεν ήθελε να με αποτρέψει να του δώσω μερικές δεκάδες ευρώ που έχει το Shoei...Smile 
Αντίθετα όταν έβαλα το Schuberth ( το S1 όμως, που είναι λίγο πιο παλιό μοντέλο αν δεν κάνω λάθος) το ένοιωσα σαν να ''κούμπωσε'' στην κεφάλα μου. Απιστευτη εφαρμογή, στο κεφάλι μου, στο δικό σου μπορεί να μην κάθεται καλά. Δοκίμασέ τα και τα 2 και όποιο σου κάτσει καλύτερα.
Πριν καταλήξω απέρριψα πολλές εταιρείες, μετά από δοκιμή βέβαια, επειδή έβρισκε η μύτη μου στο επιρύνιο ή επειδή με πίεζε στο κεφάλι κλπ.

P.S. Επειδή μέχρι την Παρασκευή θα πάρω κράνος ξέρει κάποιος να μου πει αν αξίζουν τα 240ευρώ για το S1 ή αξίζει να δώσω μερικά παραπάνω για το S1 pro?????
Φίλε Σωτήρη που ακριβώς εχεις βρεί S1 me 240 euro....????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pantazisparts.gr
sotirispap



Registration date : 04/08/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 00:32

Σε αυτό το μαγαζί  http://motorstock.gr/. Αύριο (σήμερα) θα πάω να το δικιμάσω κιόλας γιατί δεν πρόλαβα τις χθες που ήθελα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 08:55

sotirispap έγραψε:
Σε αυτό το μαγαζί  http://motorstock.gr/. Αύριο (σήμερα) θα πάω να το δικιμάσω κιόλας γιατί δεν πρόλαβα τις χθες που ήθελα
Το έχει μόνο σε small απ'ότι λέει στο site του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 09:16

KoNTras έγραψε:

+
Εξαιρετικά καλοφτιαγμένο
Πάρα πολύ μεγάλη ζελατίνα (καλύτερη οπτική)
Πολύ καλό εσωτερικό υλικό
Πανήσυχο
Καλοζυγισμένο
Μεγάλος χώρος στα αυτιά (όσο αστείο κι αν ακούγεται, τα αυτά έχουν πάρα πολύ μεγάλη σημασία να μην πιέζονται, λυγίζουν κλπ)
Γυαλάκι ηλίου (πάρα πολύ χρήσιμο και το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα)


-
Ζεστό!!! Όσο το χιλιοαπολαμβάνεις τον χειμώνα, το καλοκαίρι δεν παλεύεται... Έχει μέσα μια καταπληκτική βελούδινη υφή, η οποία το καλοκαίρι είναι αφόρητη... Γι' αυτό το λόγο πήρα κι ένα εξτρά κρανάκι κάμπεργκ εγκο, να μαι φουλ κομπλες.




Στα θετικά των schuberth να προσθέσω
*ότι είναι πολύ ξεκούραστα όση ώρα & να τα φοράς λόγω του ότι είναι καλοζυγισμένα
* έχουν πολύ χώρο για τα χείλη. Έτσι, όταν μιλάς δεν γλείφεις το κράνος. & στο συγκεκριμένο σημείο πιστεύω  ότι είναι πιο ασφαλές από άλλες μάρκες λόγω του ελεύθερου χώρου. (ανάβεις τσιγάρο που λέει ο λόγος Razz Laughing )
*αεραγωγοί που δουλεύουν άψογα

Στα αρνητικά για το απλό S1 (όχι το pro) που έχω
* Δεν αφαιρείται όλο το εσωτερικό του, παρά μόνο  τα πάνω κομμάτια. όχι τα μάγουλα!!!



Όπως & να έχει να πώ ότι κατά την γνώμη μου το δεύτερο πάρα πολύ σημαντικό (μετά το αν κουμπώνει σωστά στη κεφάλα μας) είναι αν το μοντέλο που θέλουμε είναι στην κατάλληλη κατηγορία για την δική μας μηχανή. Δηλαδή άλλα κράνη είναι φτιαγμένα για street μηχανές, άλλα για ταξιδιάρικες μηχανές, άλλα για cross κλπ.

Ο βασικός (εύκολος & χοντρικός) κανόνας διαχωρισμού είναι το ότι "οι εισαγωγείς αέρα του κράνους θα πρέπει να είναι κάθετοι στην ροή του αέρα" & η αεροδυναμική. Με βάση τον κανόνα αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το xr1100 δεν κάνει για την μηχανή μας!!!!

από τα shoei το κράνος που είναι πιο σωστό για την κατηγορία της μηχανής μας είναι το Qwest.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hristos13gr στις Πεμ Σεπ 12 2013, 09:23, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 60
Registration date : 05/10/2010

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 09:20

hristos13gr έγραψε:


Ο βασικός (εύκολος & χοντρικός) κανόνας διαχωρισμού είναι το ότι "οι εισαγωγείς αέρα του κράνους θα πρέπει να είναι κάθετοι στην ροή του αέρα" & η αεροδυναμική. Με βάση τον κανόνα αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το xr1100 δεν κάνει για την μηχανή μας!!!!
Χρήστο με πέθανες τώρα!!!!Δεν κάνει το Shoei για το στρόμα????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 09:57

liakosvol έγραψε:
hristos13gr έγραψε:


Ο βασικός (εύκολος & χοντρικός) κανόνας διαχωρισμού είναι το ότι "οι εισαγωγείς αέρα του κράνους θα πρέπει να είναι κάθετοι στην ροή του αέρα" & η αεροδυναμική. Με βάση τον κανόνα αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το xr1100 δεν κάνει για την μηχανή μας!!!!
Χρήστο με πέθανες τώρα!!!!Δεν κάνει το Shoei για το στρόμα????
φυσικα και δεν κανει , ουτε το δικο μου κανει (agv horizon) αλλα το ζητημα ειναι πως γουσταρει ο καθενας να βλεπει την κεφαλα του , γουσταρουμε το ντιζαιν Very Happy 
οποιοδηποτε κρανος διαθετει αεροτομες και γενικα πουλ μουρ ντιζαιν ειναι φτιαγμενο για σκυφτη θεση οδηγησης.
το vstrom και γενικα οι μοτοσυκλετες με ορθια θεση οδηγησης θελουν τουριστικα κρανακια και οχι ss κρανη.
π.χ σε shoei το qwest θεωρω πως ειναι το ιδανικοτερο η σε agv το skyline .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotirispap



Registration date : 04/08/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 11:59

hristos13gr έγραψε:
sotirispap έγραψε:
Σε αυτό το μαγαζί  http://motorstock.gr/. Αύριο (σήμερα) θα πάω να το δικιμάσω κιόλας γιατί δεν πρόλαβα τις χθες που ήθελα
Το έχει μόνο σε small  απ'ότι λέει στο site του...
Ναι εγώ για small έψαχνα. Δεν ξέρω αν έχει και άλλα νούμερα και απλά δεν τα έχει βάλει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Schuberth ή Shoei XR1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: