Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Schuberth ή Shoei XR1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 17:18

hristos13gr έγραψε:
Όπως & να έχει να πώ ότι κατά την γνώμη μου το δεύτερο πάρα πολύ σημαντικό (μετά το αν κουμπώνει σωστά στη κεφάλα μας) είναι αν το μοντέλο που θέλουμε είναι στην κατάλληλη κατηγορία για την δική μας μηχανή. Δηλαδή άλλα κράνη είναι φτιαγμένα για street μηχανές, άλλα για ταξιδιάρικες μηχανές, άλλα για cross κλπ.

από τα shoei το κράνος που είναι πιο σωστό για την κατηγορία της μηχανής μας είναι το Qwest.
συμφωνώ απόλυτα (όχι πως με τα υπόλοιπα διαφωνώ..) είναι θέμα μηχανής/στάση οδήγησης... το S2 που έχω υποτίθεται πως είναι ιδανικό για τις μηχανές μας (όχι όμως για streetάδικα ας πούμε), όπως και το Qwest...

όλα όμως έχουν μια βασική παράμετρο...πως κάθεται στο κεφάλι μας.... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 19:03

απολαμβάνω το γεγονός ότι ακόμη κ αυτοί που το γνωρίζουν, δεν κάνουν καμιά αναφορά στο γεγονός ότι το σούμπερθ έχει 3 αστέρια ασφάλεια και πιο ειδικά, την χειρότερη βαθμολογία στις πλαϊνές κρούσεις ενώ το shoei έχει 5 αστέρια δηλαδή άριστη ασφάλεια στα crash tests.

Ποια είναι η ουσία δηλαδή? έχει μεγάλη ζελατίνα με μεγάλη περιφεριακή όραση με τίμημα να πεθαίνεις αν το φοράς κ χτυπήσεις πλάγια...γαμάτα! αν είναι να μην φοράμε καθόλου κ να έχουμε ακόμη πιο μεγάλη, μέγιστη περιφεριακή όραση και αν γίνει κάτι ο Θεός βοηθός!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 20:14

ρε μανία αυτό το παιδί με τα αστεράκια...
Κι ο διαχειριστής έχει 5 αστέρια κι ο μοντερέιτορ 3, αυτό σημαίνει ότι του διαχειριστή είναι μεγαλύτερη;;; What a Face 

Πέραν της πλάκας, καλά που μου το θύμησες να τους στείλω μέιλ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 20:14

tazakos έγραψε:
απολαμβάνω το γεγονός ότι ακόμη κ αυτοί που το γνωρίζουν, δεν κάνουν καμιά αναφορά στο γεγονός ότι το σούμπερθ έχει 3 αστέρια ασφάλεια και πιο ειδικά, την χειρότερη βαθμολογία στις πλαϊνές κρούσεις ενώ το shoei έχει 5 αστέρια δηλαδή άριστη ασφάλεια στα crash tests.
εδώ θα διφωνήσω λιγάκι ως προς τα test....(αν μιλάς για το sharp). Το πρώτο κράνος που είχα ήταν ένα LS2, κόστους 90 κάτι ?...είχε 4,5 αστέρια...και ρωτάω...βάσει λογικής μπορεί ένα κράνος των 90 κάτι ? να σου προσδίδει περισσότερη ασφάλεια από κράνοι όπως schuberth, shoei & arai??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 23:09

Είναι αλήθεια οτι διαβάζοντας τις απόψεις εδώ μέσα καθώς και τα αποτελέσματα πρόσκρουσης (5 αστέρια) με έκαναν να αγοράσω πρόσφατα το Shoei xr1100 ενω είχα καινούργιο το agv sv4....το τελευταίο με κούραζε με τον ήχο του. Το shoei είναι πολύ καλύτερο και ελαφρύτερο αλλά δεν έχει αλεξήλιο...Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 23:33

todor έγραψε:
tazakos έγραψε:
απολαμβάνω το γεγονός ότι ακόμη κ αυτοί που το γνωρίζουν, δεν κάνουν καμιά αναφορά στο γεγονός ότι το σούμπερθ έχει 3 αστέρια ασφάλεια και πιο ειδικά, την χειρότερη βαθμολογία στις πλαϊνές κρούσεις ενώ το shoei έχει 5 αστέρια δηλαδή άριστη ασφάλεια στα crash tests.
εδώ θα διφωνήσω λιγάκι ως προς τα test....(αν μιλάς για το sharp). Το πρώτο κράνος που είχα ήταν ένα LS2, κόστους 90 κάτι ?...είχε 4,5 αστέρια...και ρωτάω...βάσει λογικής μπορεί ένα κράνος των 90 κάτι ? να σου προσδίδει περισσότερη ασφάλεια από κράνοι όπως schuberth, shoei & arai??????
φίλε μου πολλά πράγματα μπορούν να βαθμονομηθούν σε ένα κράνος.
Ασφάλεια, ζελατίνα, αερισμός, ποιότητα επένδυσης-κουμπιών, εξωτερικό μέγεθος, αεροδυναμική, βαφή, αίσθηση....όλα αυτά  είναι πράγματα στα οποία κάθε κράνος είναι καλό, μέτριο ή κακό.

ΝΑΙ ένα κράνος μπορεί να είναι άριστο στις κρούσεις ασφαλείας και παράλληλα να είναι οικονομικό για τον απλό λόγο ότι δεν έχει δοθεί βαρύτητα στα λοιπά για ποικίλους λόγους.
 
Ναι ένα κράνος κάτω από 100ευρώ μπορεί να είναι όσο πιο ασφαλές μπορεί να είναι ένα κράνος (5 αστέρια) και αυτό έχει αποδειχθεί.
Αυτό που είναι το στραβό στο όλο θέμα είναι ότι βλέπουμε πανάκριβα κράνη που χαίρουν άκρας εκτίμησης κ προτίμησης από το αγοραστικό κοινό να έχουν λιγότερα αστέρια στα τεστ και αυτό είναι κ το λυπηρό, τρομερή ορατότητα, 7 αεραγωγοί, pinlock, 4 κελύφη, βαλεντίνο γραφικά, 9 χέρια βερνίκι, κουμπάκι για εκείνο, κουμπάκι για το άλλο κ στο ουσιώδες του να αντέχει αν το χρειαστείς σαν κράνος...ΜΕΤΡΙΟ!

Ένα Arai πχ το πιάνεις στα χέρια σου κ το επεξεργάζεσαι και είναι ότι πιο ποιοτικό και καλοφτιαγμένο μπορείς να φανταστείς...πανάκριβη ζελατίνα, ποιοτικότατη, άθραυστη, με πινλοκ, τρομερή επένδυση, καλοζυγισμένο αν και βαρύ κτλ κτλ κτλ...ωστόσο πολλά ακριβότατα arai στα τεστ πιάνουν 3 αστέρια.
Τα τεστ γίνονται επίσημα κ βιντεοσκοπούνται, με τυχαία αγορασμένα κράνη και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για όλα τα κράνη. Και όλα αυτά από έναν οργανισμό που δεν χρηματίζεται κ αν χρηματιζόταν θεωρώ ότι θα τον χρημάτιζε η αράι κ όχι οι εταιριούλες που δεν έχουν λεφτά ούτε για αντιφόγκ στα κράνη τους αλλά τα κάνουν ωστόσο επαρκώς ασφαλή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 12 2013, 23:51

Άρα πρέπει ο Pedrosa και ο Rossi να φοράνε marushin και LS2.scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:18

οκ ακραίο το παράδειγμα που θα δώσω.....απλά κουβέντα να γίνεται Wink

θες να μου πεις ότι αυτό το κράνος είναι ασφαλέστερο από το δικό μου

γιατί αν όντως ισχύει τότε κάτι δεν πάει καλά....anyway το θέμα είναι να φοράμε το κράνος στο κεφάλι και όχι στον αγκώνα, στην πίσω θέση, στην μπαγκαζιέρα, στο ντεπόζιτο ή στην κρεμάστρα στο σπίτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koymentakos
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
koymentakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 17/03/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:19

αμα ο rossi φοραγε LS2 με πινλοκια αεραγωγους γραφικα εσωτερικα τσιπεγουδιαρικα 10αστερο 500 ευρω πιστευεις οτι δε θα το φοραγες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:25

Ίσως να το φόραγα,αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι τότε οι σαρπέοι θα το βαθμολογούσαν με 5 και όχι με 2 ή 3.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:34

todor το θέμα δεν είναι τι θέλω να πω εγώ...το θέμα είναι τι είπε το κράνος σου όταν του βάλαν ένα ομοίωμα με αισθητήρες μέσα με μάζα όσο το κεφάλι σου και το στούκαραν με τόσους διαφορετικούς τρόπους ακριβώς όσους κ το ducchini, στις πλάγιες κρούσεις απέδωσε σχεδόν όσο χειρότερα γίνεται κ για αυτό έχασε κ 2 αστέρια.

Κάποιοι κατασκευαστές σχεδιάζοντας κοιτάνε να αντέχει πρωταρχικά, κάποιοι να βλέπεις πολύ αριστερά-δεξιά, κάποιοι να λέει πάνω ρόσσι. Καθαρά στον τομέα της ασφάλειας ο καθένας όσο πιο ψηλά ιεραρχικά είχε την ασφάλεια, τόσο πιο πολλά αστέρια μαζεύει. Υπάρχουν πάρα πολλά κράνη που πέρνουν 5 αστέρια και έχουν κ όλα τα άλλα χαρακτηριστικά σε πολύ καλό επίπεδο, όπως πχ το 1100.

καντονά ο πεντρόσα κ ο ρόσσι φοράνε κράνη που τους δίνουν οι χορηγοί τους κάνοντάς τους και ζάμπλουτους στην πλάτη μας που πάμε μετά κ ακριβοπληρώνουμε τις ρέπλικες, αν φορούσαν LS2 των προδιαγραφών που θέλουν οι συνθήκες πίστας θα είχαν κ τα LS2 1000ευρώ, και δεν αναφέρομαι σε προδιαγραφές ασφαλείας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:36

cantona έγραψε:
Ίσως να το φόραγα,αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι τότε οι σαρπέοι θα το βαθμολογούσαν με 5 και όχι με 2 ή 3.
Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Images?q=tbn:ANd9GcTu-XA9kOrME3EC5nbP5_KCv2Ngyeqvz1EJHXDwkdlkeHGkwgJbOA
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:46

Taz επειδή το έχεις ψάξει το θέμα,για πες ποιος τους πληρώνει αυτούς για να αγοράζουν τόσα πολλά κράνη να έχουν τον εξοπλισμό και ότι άλλο χρειάζονται για να λειτουργούν;Γιατί στο site τους δεν μπόρεσα να το βρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 00:53

Το Road safety ministry της Αγγλίας χρηματοδοτεί τους ελέγχους κ από αυτό διεξάγονται. Και στην Αγγλία πίστεψέ με δεν έχει τσοχατζόπουλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 01:18

Οκ άρα σε ενδιέφερε και το έψαξες γιατί 1-2 χρόνια πριν που το συζητάγαμε,είχαμε τις αμφιβολίες μας.
Καλό θα ήταν πάντως να ήταν περισσότερο λεπτομερείς στο site τους γιατί η υπόλοιπη Ευρώπη δεν είναι Αγγλία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NewFish
gold member
gold member
NewFish

Ηλικία : 47
Τόπος : Όπου γης και πατρίς
Registration date : 13/02/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 02:10

Με φόβο να εκτροχιάσω την κουβέντα θα πως τα εξής:

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι οι σχεδιαστές των Shoei και Schuberth όταν ανέπτυσσαν κράνη, προφανώς δεν είχαν στο νου τους το κρανίο μου. Και στις 2 μάρκες το S μου είναι μέγγενη και το Μ καζάνι. Παρά ταύτα σέβομαι και εκτιμώ την ποιότητα κατασκευής τους.

Από την άλλη, επένδυσα δις σε ακριβά Arai κράνη και ήμουν μια χαρά ικανοποιημένος. Αυτό μέχρι τη μέρα που έκανα το λάθος και δοκίμασα το Bell M5X Carbon. Εκτός του ότι "κούμπωσε" στο κεφάλι μου και ήταν και μισό κιλό ελαφρύτερο από τον Ιάπωνα, ήταν μούρικο και με φοβερή ποιότητα κατασκευής. Περιττό να πώ ότι ευθύς αμέσως βγήκε στο σφυρί το λίγων μηνών Arai Quantum μου.

Δε θέλω να σε μπερδεύω, αλλά θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στα Bell.

Y.Γ. Κι άμα μιλάμε για αστέρια το κρανάκι μου είναι σαν Αμερικάνος στρατηγός... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katsmanivx

katsmanivx

Ηλικία : 49
Τόπος : Πυργος (καταγωγη) - Πατρα (διαμονη)
Registration date : 26/10/2011

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 05:31

σπευσατε,329 απο 519 η προσφορα
http://www.louis.de/_20049c036e40637b10ebe7fc045afd6830/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=216626&anzeige=3&ADTRACTIONSLOT=home_bottombanner_restposten_artikel


Έχει επεξεργασθεί από τον/την katsmanivx στις Δευ Σεπ 23 2013, 13:42, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boss
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
boss

Ηλικία : 53
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 07/07/2009

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 11:54

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως ενω οι περισσοτεροι,η' οι παλιοτεροι ,πιο εμπειροι τελος παντων αναφερουν οτι το shoei που ταιριαζει για την δικη μας μηχανη (v-strom)εννοω, ειναι το qwest πως ολοι συμπεριλαμβομενων και εμενα παιρνουμε το 1100

αντε καποιοι ξερανε οτι θα παρουν cbf ,οι αλλοι??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.google.gr/maps/@40.6523365,22.9282255,3a,43.6y,86.3h
Jim The Greek
Member
Member
Jim The Greek

Ηλικία : 34
Τόπος : Θεσσαλονίκη - Γκραν Κανάρια
Registration date : 02/11/2012

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 12:33

NewFish έγραψε:
Με φόβο να εκτροχιάσω την κουβέντα θα πως τα εξής:

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι οι σχεδιαστές των Shoei και Schuberth όταν ανέπτυσσαν κράνη, προφανώς δεν είχαν στο νου τους το κρανίο μου. Και στις 2 μάρκες το S μου είναι μέγγενη και το Μ καζάνι. Παρά ταύτα σέβομαι και εκτιμώ την ποιότητα κατασκευής τους.

Από την άλλη, επένδυσα δις σε ακριβά Arai κράνη και ήμουν μια χαρά ικανοποιημένος. Αυτό μέχρι τη μέρα που έκανα το λάθος και δοκίμασα το Bell M5X Carbon. Εκτός του ότι "κούμπωσε" στο κεφάλι μου και ήταν και μισό κιλό ελαφρύτερο από τον Ιάπωνα, ήταν μούρικο και με φοβερή ποιότητα κατασκευής. Περιττό να πώ ότι ευθύς αμέσως βγήκε στο σφυρί το λίγων μηνών Arai Quantum μου.

Δε θέλω να σε μπερδεύω, αλλά θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στα Bell.

Y.Γ. Κι άμα μιλάμε για αστέρια το κρανάκι μου είναι σαν Αμερικάνος στρατηγός... Laughing

+650 OK OK 


Και εγώ ένας πάρα πολύ ευχαριστημένος πελάτης με το BELL M4R CARBON στα 1100 γρ

Ακριβά αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NewFish
gold member
gold member
NewFish

Ηλικία : 47
Τόπος : Όπου γης και πατρίς
Registration date : 13/02/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 12:39

boss έγραψε:
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως ενω οι περισσοτεροι,η' οι παλιοτεροι ,πιο εμπειροι τελος παντων αναφερουν οτι το shoei που ταιριαζει για την δικη μας μηχανη (v-strom)εννοω, ειναι το qwest πως ολοι συμπεριλαμβομενων και εμενα παιρνουμε το 1100

αντε καποιοι ξερανε οτι θα παρουν cbf ,οι αλλοι??
Εγώ πάντως θεωρώ ότι σχόλια του τύπου «το τάδε κράνος δεν κάνει για την τάδε μηχανή» είναι ελαφρώς αβάσιμα.

Για μένα τα κύρια θέματα που μετράνε – με αυτή ακριβώς τη σειρά – όσων αφορά το κράνος είναι:
1. Να με κρατάει ασφαλή (πράγμα που συμβαίνει με τα περισσότερα κράνη)
2. Να με βολεύει (εφαρμογή, εργονομία, βάρος κτλ.)
3. Να μου αρέσει

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Σίγουρα ο  αναβάτης VStrom (συγκριτικά με έναν αναβάτη supersport) δε θα εκμεταλλευτεί όλα τα οφέλη ενός racing κράνους από άποψη αεροδυναμικής και αερισμού. Θα εκμεταλλευτεί μια χαρά πάντως την εργονομία, το χαμηλό βάρος, το μελετημένο οπτικό πεδίο και την ποιότητα των υλικών κατασκευής που αντιστοιχεί σε ένα από τα κορυφαία κράνη της εκάστοτε εταιρείας.

Κι εγώ το Bell μου το εκτίμησα ακόμη περισσότερο όταν το φόρεσα πάνω σε ZZR1400, αυτό όμως δε σημαίνει πως δε μου ομόρφαινε τη ζωή ακόμα κι όταν καβαλούσα VStrom.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 12:52

NewFish έγραψε:
boss έγραψε:
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως ενω οι περισσοτεροι,η' οι παλιοτεροι ,πιο εμπειροι τελος παντων αναφερουν οτι το shoei που ταιριαζει για την δικη μας μηχανη (v-strom)εννοω, ειναι το qwest πως ολοι συμπεριλαμβομενων και εμενα παιρνουμε το 1100

αντε καποιοι ξερανε οτι θα παρουν cbf ,οι αλλοι??
Εγώ πάντως θεωρώ ότι σχόλια του τύπου «το τάδε κράνος δεν κάνει για την τάδε μηχανή» είναι ελαφρώς αβάσιμα.

Για μένα τα κύρια θέματα που μετράνε – με αυτή ακριβώς τη σειρά – όσων αφορά το κράνος είναι:
1. Να με κρατάει ασφαλή (πράγμα που συμβαίνει με τα περισσότερα κράνη)
2. Να με βολεύει (εφαρμογή, εργονομία, βάρος κτλ.)
3. Να μου αρέσει

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Σίγουρα ο  αναβάτης VStrom (συγκριτικά με έναν αναβάτη supersport) δε θα εκμεταλλευτεί όλα τα οφέλη ενός racing κράνους από άποψη αεροδυναμικής και αερισμού. Θα εκμεταλλευτεί μια χαρά πάντως την εργονομία, το χαμηλό βάρος, το μελετημένο οπτικό πεδίο και την ποιότητα των υλικών κατασκευής που αντιστοιχεί σε ένα από τα κορυφαία κράνη της εκάστοτε εταιρείας.

Κι εγώ το Bell μου το εκτίμησα ακόμη περισσότερο όταν το φόρεσα πάνω σε ZZR1400, αυτό όμως δε σημαίνει πως δε μου ομόρφαινε τη ζωή ακόμα κι όταν καβαλούσα VStrom.
Σταματη μου οταν εγραψα το ορο "δεν κανει" ισως να μην το εξηγησα οπως επρεπε και εχεις δικιο.
λεγοντας λοιπον πως για παραδειγμα το shoei xr 1000 η 1100 δεν κανει εννοω πως αν καποιος ενοχληται απο τον θορυβο η οτιδηποτε αλλο μπορουν να προκαλεσουν τα αεροδυναμικα κρανη με αεροτομες κλπ καλο θα ηταν να στραφει σε αλλο πιο τουριστικο κρανακι χωρις τζατζαλα ματζαλα.
ξαναλεω πως και εγω κρανακι με αεροτομουλες κλπ εχω γιατι πρωτα απ ολα κοιταξα να το γουσταρω εμφανισιακα.
κατα τα αλλα συμφωνω απολυτως μαζι σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 13:10

εγώ από την άλλη με το ταπεινό XR 1000 μια χαρά ήμουν με το Στρωμ, μια χαρά είμαι και με τον Ληστή. συμφωνώ απόλυτα με τα 1,2,3 κριτήρια του Σταμάτη + ένα ακόμα: λέγεται ΤΣΕΠΗ και ότι αντέχει πλέον μία του (όποιου) ελληνικού εισοδήματοςWhat a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 13 2013, 16:13

εγώ πάντως συμφωνώ σε όλα τα λεγόμενα του tazakos.
τα λεφτά του κράνους δεν σημαίνει ότι πάνε πάντα στην ασφάλειά του και αυτό φαίνεται από το αγγλικό σαιτ που απ' ότι έχω ψάξει και εγώ, συμφωνώ πάλι με τα λεγόμενα του tazakos.
αυτοί έχουν δει τα κράνη σε συγκεκριμένες πτώσεις (τις πιο πιθανές όμως) οπότε κάτι ξέρουν καλύτερα από εμάς.
σίγουρα ένα ακριβό κράνος είναι καλό αλλά ίσως υστερεί στη συγκεκριμένη δοκιμή-τρόπο χτυπημάτων που δοκιμάζουν.
πολλοί θα πουν ότι σε ένα ατύχημα υπάρχει και το θέμα τύχη-περίπτωση μοναδική-εξαίρεση κτλ
ή
μεγάλο ρόλο για πολλούς παίζει και η εφαρμογή του κράνους στο κεφάλι μας.
όλοι μας έχουμε βάλει κράνη βαριά που δεν καταλαβαίνουμε το βάρος τους, κράνη ελαφριά που μας ενοχλούν κτλ.
σωστά όλα αυτά αλλά προσωπικά το sharp.direct το λαμβάνω υπόψιν στην επιλογή του κράνους μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
NewFish
gold member
gold member
NewFish

Ηλικία : 47
Τόπος : Όπου γης και πατρίς
Registration date : 13/02/2008

Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth ή Shoei XR1100   Schuberth ή Shoei XR1100 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 14 2013, 00:20

σαλιγκάρι έγραψε:
Σταματη μου οταν εγραψα το ορο "δεν κανει" ισως να μην το εξηγησα οπως επρεπε και εχεις δικιο.
λεγοντας λοιπον πως για παραδειγμα το shoei xr 1000 η 1100 δεν κανει εννοω πως αν καποιος ενοχληται απο τον θορυβο η οτιδηποτε αλλο μπορουν να προκαλεσουν τα αεροδυναμικα κρανη με αεροτομες κλπ καλο θα ηταν να στραφει σε αλλο πιο τουριστικο κρανακι χωρις τζατζαλα ματζαλα.
ξαναλεω πως και εγω κρανακι με αεροτομουλες κλπ εχω γιατι πρωτα απ ολα κοιταξα να το γουσταρω εμφανισιακα.
κατα τα αλλα συμφωνω απολυτως μαζι σου.
Δεν πήγαινε σ' εσένα προσωπικά αγόρι μου. Αυτή την άποψη την έχω ακούσει/διαβάσει κατά καιρούς από διάφορες πηγές. Θα συμφωνήσω πάντως για τα κράνη με αεροτομές που τρως θόρυβο για το τίποτα στις τουριστικές μηχανές. Όπως και με το φίλο kalampokas που έθεσε το θέμα του οικονομικού. Άλλωστε τη δουλειά σου την κάνεις και με πιο "απλά" κράνη ειδικά αν κυκλοφορείς συνήθως σε ταχύτητες πόλης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Schuberth ή Shoei XR1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: