Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τα φρένα μου μέσα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:03

Ευτυχώς δεν ήταν κάτι το σοβαρό.. 15:20 σήμερα στην Πάρνηθος γυρνούσα από τη δουλειά και πήγαινα προς την εθνική. Είχε κυκλοφορία στη λωρίδα και οδηγούσα νορμάλ πίσω και αριστερά από μια BMW μπας και βρω χώρο να κάνω προσπέραση. Η ταχύτητά μου περίπου 40km/h ίδια με αυτή του αυτοκινήτου και η απόσταση μου σε λογικά πλαίσια, όχι κολλημένος, για τα επίφοβα απότομα φρεναρίσματα. Όπου ο οδηγός ξαφνικά πατάει από το πουθενά φρένο απότομα για να διασχίσει το δρόμο μια νταλίκα. Πατάω και γω τα φρένα μου (πάντα μπρος-πίσω) ενεργοποιείται και το ABS αλλά η μηχανή να μη σταματάει... Τέρμα πατημένη η μανέτα των φρένων βάζω και πόδια και ακόμα να σταματήσει. Όπου αποφασίζω τελικά να τη ρίξω από τα δεξιά για να μην κολλήσω στη BMW. Έτσι κ έγινε.. Απολογισμός--> Μικρό σπάσιμο της χούφτας στην εξωτερική γωνία, γρατζουνιές στο κάγκελο και σπασμένο τζαμάκι στο φλασάκι. Ο δρόμος όχι και ο καλύτερος αλλά δεν φαινόταν να γλιστράει. Και η ανησυχία μου είναι: γιατί με πρόδωσαν έτσι τα φρένα??? Αν είχα μεγαλύτερη ταχύτητα τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα... Τι θα γινόταν δηλαδή αν είχε και νερά! Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ. Είμαι ήσυχος οδηγός, δεν κάνω καγκουριές αλλά μια φορά που μου χρειάστηκαν τα φρένα, τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:04

Άντε και καλό μου μήνα!!! Τα φρένα μου μέσα... 797994
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:21

Τα φρενα σε προδωσαν η τα λαστιχα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:32

Δεν ξέρω.. Φοράω τα μαμά, η μηχανή είναι του '08 και έχουν 21100km. Πήγα να τα αλλάξω είναι η αλήθεια λόγω τριετίας αλλά ο μάστορας μου είπε πως έιναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση (και η αλήθεια αυτή είναι) και δεν χρειάζονται αλλαγή. Λες???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:39

αμάν ρε Φάνη τη επαφές άλλο κακό να μην σε βρει


Αν είχα μεγαλύτερη ταχύτητα τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα Τα φρένα μου μέσα... 73897599



ενεργοποιείται και το ABS αλλά η μηχανή να μη σταματάει... Τέρμα πατημένη η μανέτα των φρένων βάζω και πόδια και ακόμα να σταματήσει

ποιος λέει ότι με το abs θα σταματήσεις γρηγορότερα και ειδικά με τόση μικρή ταχύτητα


μάστορας μου είπε πως έιναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση makakas

και δεν χρειάζονται αλλαγή. Λες???



τα λάστιχα θέλουν αλλαγή επείγοντος σκλήραιναν

Τα φρένα μου μέσα... 13252973

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:48

Καταλήγουμε λοιπόν στο ότι την έπαθα από τα λάστιχα.. Άσε Δημήτρη και έριχνα όλη μέρα κατάρες στη Suzuki για τις διπίστονες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 21:58

kafetzo έγραψε:
Καταλήγουμε λοιπόν στο ότι την έπαθα από τα λάστιχα.. Άσε Δημήτρη και έριχνα όλη μέρα κατάρες στη Suzuki για τις διπίστονες!


Ευκαιρία με τα λάστιχα να πετάξεις και ένα ζευγάρι τετραπίστονες πάνω!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:02

τα δικά μου τα μαμά τα κράτησα 24ooo km
και μετά από ένα γλίστρημα που με έκανα
επάνω σε στροφή τα πέταξα άμεσος

κάποιες δόσης Φάνη δεν φταίει η suzuki αλλά η τσέπη μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:11

Έχεις δίκιο. Θα ψαχτώ από αύριο κιόλας για τα λάστιχα. Λευτέρη το σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό για τις τετραπίστονες. Το θέμα είναι, και μέσα από τις συζυτήσεις εδώ μέσα, ότι πάσχει σε αρκετά πραγματάκια η μηχανή. Αν τα βάλεις κάτω τα έξοδα για δαγκάνες, ελατήρια και τρόμπα, ας πουλήσω τη μηχανή και βάζω τα λεφτά αυτά ή και λιγότερα και παίρνω κάτι καλύτερο. Δεν νομίζω να έχω και πολύ άδικο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:13

kafetzo έγραψε:
Έχεις δίκιο. Θα ψαχτώ από αύριο κιόλας για τα λάστιχα. Λευτέρη το σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό για τις τετραπίστονες. Το θέμα είναι, και μέσα από τις συζυτήσεις εδώ μέσα, ότι πάσχει σε αρκετά πραγματάκια η μηχανή. Αν τα βάλεις κάτω τα έξοδα για δαγκάνες, ελατήρια και τρόμπα, ας πουλήσω τη μηχανή και βάζω τα λεφτά αυτά ή και λιγότερα και παίρνω κάτι καλύτερο. Δεν νομίζω να έχω και πολύ άδικο..


Άδικο δεν έχεις... είναι πολύ λογικό αυτό που λες. Υπάρχει όμως και ο παράγοντας "συναίσθημα"... εγώ είμαι καψούρης με τη δική μου και προσπαθώ να εξαλείψω τα κουσούρια της για να έχουμε μια υγιή και μακροχρόνια σχέση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:15

Έχεις δίκιο μιάς και συμβαίνει αυτό με το abs όταν μιλάμε για φρενάρισμα "πανικού" η αν πετύχεις κάποια ανωμαλία στο οδόστρωμα. Αν σου ξανατύχει και οι συνθήκες ευνοούν (απόσταση-ταχύτητα-ψυχραιμία-τύχη) άφησε στιγμιαία το μπλοκαρισμένο απο abs φρένο και ξαναπάτα το.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
akisdom
Member
Member
akisdom

Ηλικία : 54
Τόπος : ΚΑΒΑΛΑ
Registration date : 05/03/2011

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:41

φιλε μου κι εμενα μου ελεγαν οτι τα λαστιχα μου ειχαν τακουνι και οτι θα με βγαζανε πολυ ακομη αλλα τωρα που τα αλλαξα καταλαβα οτι δεν φταινε τα φρενα που δεν μπορουσα να την σταματησω αλλα τα λαστιχα
αλλαξε λοιπον τα λαστιχα και κανε το ιδιο ακριβως με αυτο που εκανες σημερα και δεν σταματουσε (μονος σου βεβαια ετσι !!!) και μετα πες μας πως σταματησες OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.luxuryhome.gr
Fanis83
Member
Member
Fanis83

Ηλικία : 40
Τόπος : Άνω Γλυφάδα
Registration date : 07/04/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:46

Περαστικά για την κούκλα σου και μακάρι να είναι το τελευταίο.
Θες επειγόντως λάστιχα και πίστεψέ με ότι τα 200 ευρώ συνολικά που θα σου βγούν τα τετραπίστονα δεν θα τα κλαίς καθόλου Wink
Είναι η καλύτερη προσθήκη που έκανα στο Στροματάκι μου Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vwgolf-club.gr/
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:52

παιδιά σόρρυ αλλά θα διαφωνήσω. Τα λάστιχα έχουν μικρό συντελεστή ευθύνης...το πρόβλημα είναι το low budget σύστημα φρένων-abs μας.
Είναι φτιαγμένο με την λογική να δουλέψει σωστά μόνο στο σωστό οδόστρωμα σωστά...πέραν τούτου απλά εγγυάται οτι δεν θα μπλοκάρει ο τροχός αλλά όχι ότι θα φρενάρουμε παράλληλα.
Οι 2-πίστονες σε συνδιασμό με την 14ρα τρόμπα φρένου δεν δίνουν προοδευτικότητα στο φρενάρισμά μας.
και εξηγώ:

Πατάς λίγο, τίποτα
πατάς κι άλλο τίποτα
πατάς παραπάνω (ματσούκωμα) κ εκεί απότομα μπαίνει όλη η λίγη δύναμη για φρενάρισμα κ λόγω του ανώμαλου κ μη προοδευτικού-ελεγχόμενου, ο τροχός πάει να μπλοκάρει κ μπαίνει το abs κ δεν μας αφήνει να φρενάρουμε πλέον όσο κ να σπάμε τα χέρια μας στην μανέτα.
Οι 4-πίστονες με μεγαλύτερη τρόμπα μπαίνουν να διευρύνουν το πότε θα φτάσει δύναμη στις δισκόπλακες σε σχέση με την δύναμη που ασκούμε στην μανέτα.Δίνουν έλεγχο κ προοδευτικότητα στην προσπάθειά μας να επιβραδύνουμε κ έτσι πετυχαίνουμε πολύ φρένο με έλεγχο από το χέρι χωρίς να γίνεται απότομο-πολύ δυνατό κ να ενεργοποιείται το φτηνο-abs μας.
200ευρώ που πάνε πάνω κάτω όλα μαζί για μεταχείρω 4-πίστονα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tazakos στις Παρ Σεπ 02 2011, 00:06, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 01 2011, 22:59

Ευτυχως δεν επαθες εσυ τιποτα!! Ποτε ξανα ευχομαι!!


Fanis83 έγραψε:
Περαστικά για την κούκλα σου και μακάρι να είναι το τελευταίο.
Θες επειγόντως λάστιχα και πίστεψέ με ότι τα 200 ευρώ συνολικά που θα σου βγούν τα τετραπίστονα δεν θα τα κλαίς καθόλου Wink
Είναι η καλύτερη προσθήκη που έκανα στο Στροματάκι μου Twisted Evil

Επειδη και εγω θελω να βαλω 4πιστονα τι ακριβως πρεπει να ψαχνω?? Μπορω να παω καπου και να ασχοληθουνε για το ψαξιμο και την τοποθετηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moystakias
Member
Member
moystakias

Ηλικία : 49
Τόπος : Ρέθυμνο
Registration date : 28/12/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 00:01

kafetzo έγραψε:
Δεν ξέρω.. Φοράω τα μαμά, η μηχανή είναι του '08 και έχουν 21100km. Πήγα να τα αλλάξω είναι η αλήθεια λόγω τριετίας αλλά ο μάστορας μου είπε πως έιναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση (και η αλήθεια αυτή είναι) και δεν χρειάζονται αλλαγή. Λες???


Να πεις του Μάστορά σου να αλλάξει επάγγελμα γιατί είναι επικίνδυνος!!!!!άκου 21000 χιλιόμετρα και σου είπς ότι είναι καλά!!!


Ποτέ Ξανά φιλαράκι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 00:10

ώρες ώρες κάτι μαστόρια! XYLO
φίλε ούτε στα αμάξια με την Ελληνική εναλλαγή καιρού δεν ισχύει η 3ετία, πόσο μάλλον στα κακά μανίσια λάστιχα της μοτό μας.Οι Αμερικάνοι τα λένε deathwing.
Ωστόσο πιστεύω ακράδαντα ότι σε φρενάρισμα πανικού δεν είναι το λάστιχο ο κύριος υπαίτιος για ρολάρισμα μέσω abs, εγώ λέω 45% φρένα 20% κατάσταση ελαστικών κ 35% οδόστρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Guskafetzo
Member
Member
Guskafetzo

Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.....ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!!!
Registration date : 27/03/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 00:16

Ας ητανε μονο αυτο βρε αγορινα !!! Κ πανω απο ολα εισαι καλα !!! κ δεν επαθε μεγαλη ζημια
η κουκλα σου !!!!
Συμφωνω με τα παιδια κ δεν μπορω να πω ειμαι κ τα "καλυτερα" χερια-οδηγος
ΦΦΕΕΕΕΕΤΤΤΑΑΑΑ οδηγηση απλη κ οικονομικη πιστευω κ εγω οτι τα φρενα μας
δεν ειναι κ τα καλυτερα κ θελουν βελτιωση αλλα ναι πιστευω για μαμα λαστιχα
οτι θελεις αλλαγη αλλα κ μη μαμα λαστιχα να φοραγες 21.000χλμ πιστευω οτι
ειναι πολλα !!!!!

Να κανω μια ερωτηση ενας φιλος μου ειχε πει οτι για καποιο διαστημα ειχε
βγαλει την ασφαλεια του ABS να το δει πως συμπεριφερεται κ του αρεσε το
πως φρεναρε. Εγω δεν το εχω κανει..........ποια η γνωμη σας??????
Σορρυ αν χαλαω το ποσταρισμα σου συνεπωνυμε!!!

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓιαννηςΚ9
Member
Member
ΓιαννηςΚ9

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 12/11/2009

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 00:27

Θα συμφωνησω σε ολα με τον Γιαννη, εγω παντως τα 300 ευρω (brembo για αυτο και 300, υπαρχουν και φθηνοτερες λυσεις) που εδωσα δεν τα εκλαψα καθολου. Τα φρενα μου ειναι πολυ καλα πλεον και νιωθω ασφαλεια. Οσο για τα μαμα λαστιχα με 21,000 χιλ τι να πω... Εγω εχω 29,000 χιλ και ειμαι στο τριτο ζευγαρι λαστιχα. Τετοια λεφτα δεν τα λυπαμαι.
Περαστικα σου φιλε και ποτε ξανα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΓιαννηςΚ9 στις Παρ Σεπ 02 2011, 00:55, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 00:33

moystakias έγραψε:
kafetzo έγραψε:
Δεν ξέρω.. Φοράω τα μαμά, η μηχανή είναι του '08 και έχουν 21100km. Πήγα να τα αλλάξω είναι η αλήθεια λόγω τριετίας αλλά ο μάστορας μου είπε πως έιναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση (και η αλήθεια αυτή είναι) και δεν χρειάζονται αλλαγή. Λες???


Να πεις του Μάστορά σου να αλλάξει επάγγελμα γιατί είναι επικίνδυνος!!!!!άκου 21000 χιλιόμετρα και σου είπς ότι είναι καλά!!!


Ποτέ Ξανά φιλαράκι....

...και να αλλάξεις τον τιτλο του τοπικ ....σε : Τα Λάστιχα μου μέσα.....

σε τοσο μικρες ταχύτητες (30 με 40 κμ/h ) ποιο abs ρε παιδες ....λιγο καλο ναναι το ελαστικο δεν μπαινει το α βο σου ....πρεπει να ηταν θεόξερα αδελφέ μου ....μαι οπινιον εεεε !!!!!

Ελαστικά : 12 με 15.000 αναλογα την χρηση και το χρονικο διαστημα (το πολύ 2 χρονια ) ...ΑΛΛΑΓΗ !!! τα πιο τιμια έξοδα


αααααα ....και πολύχρονος Αδελφέ μου

Τα φρένα μου μέσα... 451272
https://www.vstromhellasforum.com/t15423-topic

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 00:42

niksalonik έγραψε:

σε τοσο μικρες ταχύτητες (30 με 40 κμ/h ) ποιο abs ρε παιδες ....λιγο καλο ναναι το ελαστικο δεν μπαινει το α βο σου ....πρεπει να ηταν θεόξερα αδελφέ μου ....μαι οπινιον εεεε !!!!!

Νικο μονο σε μικρές ταχύτητες μπορείς αν θες να μπει α μπου σου, με μεγάλες όσο κ να πατάς δεν μπαίνει, δεν υπάρχει δύναμη για μπλοκάρισμα στα 150,μόνο στα 30 υπάρχει... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 01:40

Εγω παλι θα διαφωνησω με ολους....

Το ABS υπαρχει για να μη μπλοκαρουν οι τροχοι, ωστε να εχεις τον ελεγχο/κατευθυντικοτητα της μηχανης για να στριψεις/αποφυγεις/αλλαξεις ρότα, να φρεναρεις σε στροφη κλπ.
Δεν ειναι για να σταματησεις πιο γρηγορα ή πιο κοντα....

Ναι, ειναι πιο ευαισθητο απο οσο χρειαζεται στο Strom... αλλα η χρησημοτητα του ειναι η παραπανω....

Αν δεν ειχες ABS και ειχες τσαρουχωσει τα φρενα, θα ειχες μπλοκαρισμα πισω (βαρκα-γυαλο, διπλωμα του πισω) και πολυ πιθανο και μπλοκαρισμα μπροστα....


Απο ενστικτο οταν φρεναρουμε με πανικο τεντωνουμε και τσιτωνουμε τα χερια στο τιμονι, σαν το γαϊδουρι με τα μπροστα του ποδια, αντι να προσπαθησουμε να κανουμε το φυσιολογικο.... να στριψουμε... καθως φρεναρουμε... οπως κανουμε με το αυτοκινητο...
Στο αυτοκινητο φρεναρεις αποτομα και ενστικτωδως στριβεις το τιμονι να αποφυγεις το εμποδιο. Αν εχεις ABS το αυτοκινητο στριβει, αν οχι μενουν στριμενες απλα οι ροδες, και παει εκει που το κατευθυνει η απλη φυσικη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@lex_73
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
@lex_73

Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 02:05

Όποιος μάστορας σου λέει ότι ελαστικά 3ετίας είναι μια χαρά, ακόμα και τα μισά χλμ να είχαν, μάλλον έχει ήδη παραγγείλει τα πράγματα που έσπασες και σε περιμένει να ξαναπάς! (εννοείται ποτέ μη σου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο!!).
Τα λάστιχα μπορείς σαφώς να τα κρατήσεις και 5 και 10 χρόνια και ποτέ να μη σου συμβεί το παραμικρό και να κινείσαι με ταχύτητες ηλεκτρικού ποδηλάτου, αλλά όπως αποδεικνύεται μπορεί να έχεις κάνει απροβλημάτιστα 21.000 χλμ και τα τελευταία 50 μέτρα να χρειαστείς πραγματικά τα φρέσκα και μη φθαρμένα ελαστικά!

Ωστόσο θα συμφωνήσω με τον Ταζάκο ότι μεγάλο ποσοστό στο σωστό φρενάρισμα, εκτός από τα καλά ελαστικά, θα σου προσφέρει και το καλύτερο σύστημα πέδησης (4-πίστονες, 16άρα τρόμπα) και φυσικά η κατάσταση του οδοστρώματος. Πέρσι τέτοια εποχή με BW 1 έτους που είχαν στην πλάτη τους 21.000 χλμ έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα σε δρόμο σχεδόν γυαλί, με τη μόνη διαφορά ότι κατάφερα και απέφυγα την πτώση. Αλλά το συναίσθημα ίδιο, για 50 μέτρα μπλοκαρισμένος τροχός με το ABS να δουλεύει υπερωρίες και η αίσθηση ότι και 1 χλμ να έκανα έτσι, η μηχανή δε θα σταματούσε!

Γνώμη μου, επειδή έρχονται και τα πρωτοβρόχια, πέτα γρήγορα για αρχή ένα 250άρι για καινούρια λάστιχα και λίγο αργότερα ένα 200άρι να βελτιώσεις τα φρένα σου. Αξίζει και δεν κοστίζει πραγματικά. Η "απόσβεση" θα είναι άμεση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@lex_73
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
@lex_73

Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 02:12

Hypersonic έγραψε:
Το ABS υπαρχει για να μη μπλοκαρουν οι τροχοι, ωστε να εχεις τον ελεγχο/κατευθυντικοτητα της μηχανης για να στριψεις/αποφυγεις/αλλαξεις ρότα, να φρεναρεις σε στροφη κλπ.
Δεν ειναι για να σταματησεις πιο γρηγορα ή πιο κοντα....

Πολύ σωστά, αλλά καμιά φορά η θεωρία απέχει από την πράξη. Σε φρενάρισμα πανικού πολύ πιθανόν να μην έχεις το χρόνο να αποφασίσεις για το παραμικρό από τη μία κι από την άλλη ίσως να μην έχεις και το χώρο να κάνεις τον ελιγμό που σου επιτρέπει η χρήση του ABS. Και τέλος έχει να κάνει με το πόσο έμπειρος και ψύχραιμος είναι ο οδηγός σε μια τέτοια δύσκολη περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Τα φρένα μου μέσα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα φρένα μου μέσα...   Τα φρένα μου μέσα... Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2011, 02:14

Καταλήγουμε λοιπόν στο ότι πρέπει να πάω για αγορά νέων ελαστικών και τετραπίστονων.. Εάν είχα σωληνάκια υψηλής λέτε να είχα και καλύτερο φρενάρισμα και πιο άμεσα μιας και χρειάστηκε να βάλω όλη τη δύναμη στο φρένο?

@nikos147-->έχω briefαριστεί από τον hristos13gr περί τετραπίστονων οπότε αν θές την κάνουμε και μαζί την έρευνα αγοράς.

Υ.Γ.: Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα στο περίπτερο του Χρήστου να τον πληρώσω για το ρελέ φλασέρ και του είπα πως θέλω να βάλω εξάτμιση. Και κατευθείαν μου λέει έβαλες τα φρένα??? (είχαμε κάνει και παλιότερα συζήτηση περί φρένων και ψαχνόμουνα στο ebay) Βρε μπας και ήσουν συνοδηγός στην BMW και με τέσταρες??? Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τα φρένα μου μέσα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Δυσάρεστα.....-
Μετάβαση σε: