Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
JEFFakhs
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
JEFFakhs

Τόπος : Volos-->Piraeus-->Heraklion-->?
Registration date : 28/09/2008

Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!!   Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!! Icon_minitimeΠεμ Ιουν 10 2010, 22:16

για ριξτε μια ματια στα παρακάτω αρθράκια:

Πηγή: http://www.eurocapital.gr

1) Στην κατάσταση που είναι σήμερα, η χώρα, δε μπορεί ούτε καν να χρεοκοπήσει!

2) Οι συνέπειες και τα κόστη σε περίπτωση χρεοκοπίας Κράτους

3) Η ιστορία των χρεοκοπιών και των αναδιαρθρώσεων κρατικών χρεών

4) Εταιρίες πιστοληπτικής αξιολόγησης: παίζοντας το .. Θεό (analitis.com)

5) Ο Καραμανλής, όφειλε είτε να έχει προσφύγει στο ΔΝΤ, είτε να έχει κηρύξει στάση πληρωμών, ήδη από το 2008

Υ.Γ. εδω και καιρό, καταλήγω να πιστευω πως μια ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ χρεωκοπια αποτελεί την καλύτερη λύση!

''Αυτοί'' έχουνε να χασουνε πολύ περισσότερα απ'οτι εμείς.......καλύτερα να τα χασω τωρα και να ξαναρχίσω απο την αρχή ''λευκό χαρτι'' παρά να τα χασω σε βαθος.......40ετίας οπού θα είμαι κι εγώ (και η γενια μου) ανημπορος ουτως ή άλλως να αντιδράσω!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GOEF
Member
Member
GOEF

Τόπος : ΚΡΗΤΗ
Registration date : 25/01/2008

Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!!   Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουν 11 2010, 01:25

Σπουδαίο το θέμα που άνοιξες Χρήστο....
Στέκομαι στα εξής:
"Το πρώτο πράγμα που θα μπορούσε να είχε γίνει κατά την άσκηση της οικονομικής πολιτικής των προηγούμενων ετών, ήταν να είχε αποφευχθεί η σπατάλη και να είχε επιδειχθεί επιμέλεια στην άσκηση της δημοσιονομικής πολιτικής. Όμως, όπως έχει αποδειχθεί στην Ελλάδα των τελευταίων 35 ετών, η επίτευξη δημοσιονομικής πειθαρχίας ήταν ένα στοιχείο "ξένο" με τη νοοτροπία του συνόλου του ελληνικού πολιτικού συστήματος, αφού λόγω της απουσίας ουσιαστικού και αποτελεσματικού ελέγχου, τόσο από τους θεσμικούς φορείς ελέγχου, όσο και από την ίδια την κοινωνία, το πολιτικό σύστημα αφέθηκε να λειτουργεί -όπως από τα αποτελέσματα αποδεικνύεται- ασύδοτα και ανεύθυνα."
...και έτσι το μεγάλο μερίδιο ευθύνης γυρίζει στο λαό που τόσα χρόνια ψηφίζε τους καρεκλοκένταυρους, γιατί ήθελε το γιο του στην αεροπορία και τη κόρη του διορισμένη στο δημόσιο κλπ κλπ... που είναι ο Έλληνας του 60 και του 70 που μάχονταν για τα πάντα, την επιβίωσή του, την ελευθερία του τα δικαιώματά του... αναμνήσεις δυστυχώς...

"Το πρόβλημα είναι το δημόσιο χρέος! Το οποίο και δημιουργεί δημοσιονομικό έλλειμμα, αλλά το οποίο χρόνο με το χρόνο προκαλεί μία κατάσταση ασφυξίας στην οικονομία."
Αυτό το άρρωστο δημόσιο δε θα εξυγιανθεί ποτέ... με τέτοια γραφειοκρατία και τόση τεμπελιά ο γκρεμός είναι αναπόφευκτος... Δε λυπάμαι για τη γεννιά μου, εμείς συμβιβαστήκαμε, ψηφίσαμε τη καταδίκη μας, στεναχωριέμαι για τα παιδιά μου, που θα ζήσουν στην Ελλάδα (αν δε μεταναστεύσουν) της παρακμής και του σκοταδισμού... ΠΟΥ ΕΣΤΕ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, ΠΕΡΙΚΛΗ, ΣΩΚΡΑΤΗ & ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΣΑΣ... και να κλάψετε μαζί τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tanuki
Member
Member
tanuki

Registration date : 17/04/2009

Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!!   Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!! Icon_minitimeΠαρ Ιουν 11 2010, 16:32

ΓΙΑ ΔΕΊΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΌ.



http://zoidosia.blogspot.com/2010/05/blog-post_30.html


Νομίζω πως και σε άλλη χώρα έχει συμβεί αυτό και μάλιστα με επιτυχία.


Περαστικά μας πάντως.


Βέβαια, και αυτό νομίζω έχει ιδιαίτερη σημασία, σε όλα τα άρθρα που πόσταρε ο jeff πουθενά δεν κάνουν λόγο για τα πραγματικά θύματα.Κάνουν λόγο για την οικονομία μιας χώρας γενικά αλλά αυτό το "γενικά" μεταφράζεται σε απολύσεις, μειώσεις μισθών, αύξηση ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, ελαστικές μορφές απασχόλησης (όχι εργασίας) μείωση δαπανών για υγεία - παιδεία, ώστε η χώρα να μπορέσει να γίνει "ανταγωνιστική" προσελκύοντας "αγαθούς" και "σωστούς" επιχειρηματίες οι οποίοι θα φέρουν την ανάκαμψη στην κακιά χώρα που δεν πρόσεξε τα οικονομικά της.

Αυτό το λέω γιατί θα πρέπει φίλε jeff να το σκεφτείς δύο (και τρείς κακό δεν κάνει) φορές πριν μιλήσεις για προτιμόμενη πτώχευση.
Τώρα βέβαια αν εννοείς πως αφού ετσι και αλλιώς θα πτωχέυσουμε ( εγώ δεν το πιστεύω) ας γίνει μια ώρα νωρίτερα που είμαστε και νέα παιδιά τότε οκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Ελληνική Χρεοκοπια....οτι καλύτερο!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: