Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης   Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17 2009, 23:16

Το πρωι το μοτερ πηγε συνεργειο για αλλαγη στα σωληνακια φρενων με αυτα υψηλης πιεσης που αγορασα.Οσο αφορα την εργασια και την προσοχη που δοθηκε για να μην εχουμε τιποτα μπελαδες και ξεβαμματα απο τα υγρα δεν υπαρχει κατι το μεμπτο,η εργασια εγινε οπως προβλεποταν με αρκετη προσοχη και σεβασμο στην ξενη περιουσια.Οσο αφορα το κοστος και την αντιμετωπιση του μαστορα:Το ανελαβε ενας 60χρονος εξαιρετικος ,εμπειρος και ευγενικος μαστορας,ο κυρ Βασιλης.Το κοστος κανονικα ηταν στα 150 ευρω αφου η ολη ιστορια ειχε παρα πολυ δουλεια,λυσιματα,εξαερωσεις δοκιμες και προσβαση σε δυσκολα σημεια της μηχανης.Η τιμη για εμενα ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ (υπαρχουν προσωπικοι λογοι) και πληρωσα μαζι με το φ.π.α. 83 ευρω!!!,δηλαδη σχεδον τα μισα.Οσο αφορα τωρα το αποτελεσμα που ειναι και το σημαντικοτερο κομματι:Η αισθηση του μπροστινου βελτιωθηκε αρκετα και η αποκριση πλεον ειναι πιο αμεση.Η μανετα θελει λιγοτερη δυναμη και την νοιωθεις πιο στιβαρη.Το abs ειναι οπως και πριν.Στο πισω φρενο διαπιστωσα οτι δεν ενεργοποιειται το abs ευκολοτερα ,οπως πολλοι μου ελεγαν.Ενεργοποιειται οπως και πριν ,μονο που τωρα δεν ειναι αοριστο το σταματημα της μηχανης και εξηγουμαι:Πριν ,αν πατουσες αποτομα το πισω φρενο η μηχανη πηγαινε,πηγαινε,πηγαινε και σταματημο δεν ειχε.Τωρα ναι μεν ενεργοποιειται το αβs αλλα καταλαβαινεις οτι η μηχανη σταματαει σαφως νωριτερα απ'οτι πριν.Σε αισθηση ,το πενταλ ειναι ιδιο παντως.Το μονο που διαπιστωσα στο μπροστινο φρενο ειναι οτι η μανετα στο πρωτο φρεναρισμα εχει ελαφρως μεγαλυτρεη διαδρομη απ'οτι στα αμεσως επομενα,αλλα αυτο λογικα γινεται γιατι στα δευτερα κλπ φρεναρισματα δεν εχει προλαβει να γυρισει τελειως πισω το τακακι,οποτε θελει μικροτερη διαδρομη μεχρι να φτασει την δισκοπλακα και αρα μικροτερη διαδρομη της μανετας.Παρακατω φαινονται τα σωληνακια τοποθετημενα και στην τελευταια εικονα ο,τι περισσεψε!Συμπερασματικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,θα μπορουσε να ειναι και καλυτερα ,ομως σχετικα με πριν τονιζω πως το φρεναρισμα δεν εχει καμια σχεση.Φανταζομαι εσας που εχετε αλλαξει και αναρτηση (ισως το επομενο εξοδο μου για μπροστινο μονο συστημα με WP ελατηρια).Το μονο μελανο σημειο ηταν το κοστος κτησης των σωληνακιων (200 ευρω),αλλα αν ψαχτειτε θα τα βρειτε και με 160 (εγω την πατησα εδω),που ειναι σχετικα πιο λογικη τιμη για τον αριθμο τεμαχιων που αγοραζετε καθως και για το συμπεριλαμβανομενο πισω φρενο.
Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης 17122009418.th
Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης 17122009419.th
Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης 17122009420.th
Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης 17122009421.th
Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης 17122009422.th
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tassos...
Member
Member
tassos...

Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/04/2008

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης   Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17 2009, 23:36

Πες μου που τα έχουν 160 και τα πήρα χθές...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπράβο σου για την βελτίωση ως προς την ασφάλειά σου!!! cheers

Όσων αφορά το θέμα με το πρώτο πάτημα της μανέτας...
Μήπως θα έπρεπε να κάνεις άλλον έναν έλενχο για εξαέρωση μιας που δούλεψαν κιολας λίγο τώρα τα υγρά??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης   Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΠεμ Δεκ 17 2009, 23:45

Ο φιλος tazakos ξερει που τα πουλανε τοσο.Υποθετω πως λεει στο moto-madness στην θηβων,περιοχη Ιλιον.Ο μαστορας ειπε οτι ελεγχθησαν τα παντα και το πηγε και βολτα για να δει μηπως ειχαμε καποιο θεμα με το abs αλλα ολα ηταν αψογα.Δεν νομιζω να θελει εξαερωση,δεν μου δινει τετοια εντυπωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Apache
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Apache

Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί Καρπενήσι
Registration date : 20/06/2009

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης   Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2009, 00:03

καλα χιλιομετρα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOYRKOYBINIS
Member
Member
KOYRKOYBINIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ
Registration date : 14/06/2008

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης   Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2009, 08:12

Ευχαριστω!Υπαρχει καποιος που να επιβεβαιωσει αυτο που ανεφερα για την διαδρομη της μανετας,για να μην το εχω και εννοια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης   Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΠαρ Δεκ 18 2009, 13:05

KOYRKOYBINIS έγραψε:
Ο φιλος tazakos ξερει που τα πουλανε τοσο.Υποθετω πως λεει στο moto-madness στην θηβων,περιοχη Ιλιον.Ο μαστορας ειπε οτι ελεγχθησαν τα παντα και το πηγε και βολτα για να δει μηπως ειχαμε καποιο θεμα με το abs αλλα ολα ηταν αψογα.Δεν νομιζω να θελει εξαερωση,δεν μου δινει τετοια εντυπωση.

Φτιάξτε μια λίστα ποιοι θέλετε και τα χτυπάμαι...εγώ τα έχω και δεν τα έχω βάλει ο καημένος και ζηλεύω...φακ σιτ!

Το μαγαζί είναι γνωστό, παίρνουμε από εκεί τα πάντα πλέον, φίλτρα αναρτήσεις κτλ κτλ, ο μόνος λόγος που δεν το γράφω είναι γιατί μου ζήτησε το παιδί να μην πηγαίνει ο καθένας εκεί κ να τον ενοχλεί ατομικά. Του λέω θέλουμε αυτό, μου λέει τιμή (ασυγκριτη) κ παραγγέλνουμε.

Κουρκ καλοφόρετα, όσο για το πρώτο φρενάρισμά εννοείται ρε φίλε ότι τα πρώτα τρομπαρίσματα εκτοπίζουν χωρίς αντίσταση το τακάκι να πάει στην δισκόπλακα, μην ψαρώνεις. cheers

υ.γ. δες και πες μου πόσο μπόσικα αφήνει το σωληνάκι του φρένου του μπροστινού, για αποστάτη τιμονιού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μπηκαν τα σωληνακια υψηλης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: