Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τοποθέτηση Ohlins SU-823

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03 2009, 16:55

Την Τρίτη που μας πέρασε παρέλαβα και τοποθέτησα τις καινούριες μου αναρτήσεις επιτέλους.

Μετά από 4 χρόνια συμβίωσης και 54.000 km στους δρόμους αποφάσισα ότι η καλή μου χρειάζεται αναρτήσεις. Οπότε μετά από κάμποσο ψάξιμο και συζητήσεις με ανθρώπους της λέσχης κατέληξα στο Ohlins SU-823 για πίσω, και ελατήρια WP για μπροστά.

Δίχως να έχω προσέξει το power buy που οργανώνει ο tazakos (αν θυμάμαι καλά) μίλησα κάποια στιγμή με το Θηρίο και μου είπε για κατάστημα το οποίο θα την έπαιρνα σε πολύ καλή τιμή (και τελικά το κατάστημα το ήξερα και ψώνιζα πολλά χρόνια από εκεί) και αφού έγιναν οι απαραίτητες διευκρινήσεις έκανα και την παραγγελία.

Το συνολικό κόστος ανέρχεται σε 650 ευρώ ΔΙΧΩΣ τοποθέτηση. Η τοποθέτηση είναι άλλου παπά ευαγγέλιο όπου μετά από πάλι πολύ ψάξιμο και ξενέρωμα (άκουσα τιμές μέχρι 200 ευρώ) πήγα σε συνεργείο που μου σύστησε ο τύπος που αγόρασα τις αναρτήσεις και τις τοποθέτησα με 70!!!! ευρώ μόλις. Και έχω να πω τα καλύτερα για το συγκεκριμένο συνεργείο μιας και έκανε άψογη δουλειά και ήταν πολύ γρήγορος και εξυπηρετικός.

Προς το παρόν δεν έχω κάτι να πω για τις καινούριες αναρτήσεις μιας και δεν έχω προλάβει να τις δω στο δρόμο λόγω φόρτου εργασίας. Ελπίζω αν μου το επιτρέψει ο καιρός αύριο να καταφέρω να πάω μια ολιγόωρη βόλτα μέχρι τον Άη Γιάννη τον Ρώσσο για να τις τεστάρω και να κάνω και τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Αυτά από εμένα προς το παρόν, θα επανέλθω δριμύτερος με εντυπώσεις από τη συμπεριφορά της καλής μου μόλις την δω στα δύσκολα!!!

xaxa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03 2009, 19:12

καλοφόρετες, μια ερώτηση, γιατί έβαλες wp μπροστα και όχι πάλι όλινς?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04 2009, 18:25

Έλα μου ντε.... κακή συννενόηση να το πω? (Πολύ επιεικώς)

Πάντως δεν το μετανιώνω, η μέρα με τη νύχτα το πως ήταν το μηχανάκι και το πως έγινε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04 2009, 21:37

tazakos έγραψε:
καλοφόρετες, μια ερώτηση, γιατί έβαλες wp μπροστα και όχι πάλι όλινς?
Σε κόλλησε κανένας nsv; Τοποθέτηση Ohlins SU-823 644705
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:01

tazakos έγραψε:
καλοφόρετες, μια ερώτηση, γιατί έβαλες wp μπροστα και όχι πάλι όλινς?

Γιάννη δεν είναι απαραίτητο να είναι της ίδιας εταιρείας. Εχει να κάνει με το πώς θελεις να στήσεις το μηχανάκι σου. Για τα standar ohlins ελατήρια πηρουνιού λέγεται οτι είναι πολύ μαλακά. Γνωρίζω οτι πολλές εταιρείες δίνουν δυνατότητα επιλογής ελατηρίων ανάλογα με το βάρος οπότε εκεί μπορεί να παίξεις ανάλογα με τις προτιμήσεις σου και το βάρος σου βέβαια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:07

καλά εννοείται ότι δεν είναι απαραίτητο απλά θεωρώ ότι εξελίσσονται για να δουλεύουν σε συνεργία οποτε ίσως είναι βέβαιη η χημεία τους...Τώρα για το μαλακό σκληρό τι να πω, πάντως τα σαγκ μπροστά είναι σταθερά ανεξαρτήτως βάρους, κυρίως λόγω σχετικά πίσω τοποθετημένης θέσης οδήγησης. scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:32

tazakos έγραψε:
καλά εννοείται ότι δεν είναι απαραίτητο απλά θεωρώ ότι εξελίσσονται για να δουλεύουν σε συνεργία οποτε ίσως είναι βέβαιη η χημεία τους...Τώρα για το μαλακό σκληρό τι να πω, πάντως τα σαγκ μπροστά είναι σταθερά ανεξαρτήτως βάρους, κυρίως λόγω σχετικά πίσω τοποθετημένης θέσης οδήγησης. scratch

Γιάννη μαζί σου για το sag (μπρος/πίσω) το οποίο δεν θα ήθελα ποτέ να μεταβάλλω γιατί θεωρώ οτι δεν το έχει προσδιορίσει τυχαία η suzuki, αλλά το σκληρό /μαλακό είναι που με ενδιαφέρει εμένα γιατί νομίζω οτι ειδικά το 1000 που είναι και πιο βαρύ από το 650 θέλει πιο σκληρό στήσιμο μπροστά για να μην μεταφέρεται πολύ βάρος στον μπροστινό τροχό με τα φρεναρίσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
WWW
Member
Member
WWW

Ηλικία : 47
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 25/10/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16 2009, 18:40

GIANNHS1967 έγραψε:
γιατί νομίζω οτι ειδικά το 1000 που είναι και πιο βαρύ από το 650 θέλει πιο σκληρό στήσιμο μπροστά για να μην μεταφέρεται πολύ βάρος στον μπροστινό τροχό με τα φρεναρίσματα.


+ 1.000.000.000.000

Το μπροστινό στο 1000 θέλει ίσως περισσότερο "ρετουσάρισμα" από το πίσω.


Γιάννη μ' ακούς ????????


Πολύ κωλόπαιδο ο αμορτισεράς

lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16 2009, 18:42

Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Grasshopper
Member
Member
Grasshopper

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/11/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 23 2009, 16:27

Συνάδελφοι ξανθοαναρτησομανείς


Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε (αν κάποιος φορά ήδη την SU-823 για 650) να μου πείτε πόσα clicks έχετε μέχρι το max (δεξιόστροφα) ως αναφορά το rebound damping?

Παρακαλώ να απαντήσουν όσοι δεν έχουν πειράξει την μαμίσια ρύθμιση.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 24 2009, 19:57

Εγώ την ρυθμίζω βλάχικα,τώρα αν θες sag και μαγ.......................................στον ταζ...........κλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Grasshopper
Member
Member
Grasshopper

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/11/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2009, 11:18

Αυτούσια η απάντηση της Μοτοδυναμικής για το παραπάνω θέμα. Το εντυπωσιακό είναι ότι έστειλα την ερώτηση στη μαμά στους Γερμανούς, στους Αυστριακούς και εδώ. Μόνο οι δικοί μας απαντήσανε.


Καταρχήν σαςς ευχαριστούμε για την επιλογή σας. Τα 14 κλικ της ρύθμισης επαναφοράς αναφέρονται στα κλικ που θα προκύψουν εάν ξεβιδώσετε τον ρυθμιστή απο τέρμα βιδωμένο. Εάν δηλαδή στρέψετε τον ρεγουλατόρο δεξιόστροφα κοιτώντας το αμορτισέρ από την κάτω του πλευρά μέχρι να τερματίσει και στη συνέχεια τον στρέψετε αριστερόστροφα μέχρι να ακουστεί το 14ο κλικ είστε εντάξει. Τα 15 mm του ελατηρίου αναφέρονται στη συμπίεση του. Εάν δηλαδή αποφορτίσετε το ελατήριο πλήρως και στη συνέχεια το προφορτίσετε 15 mm έχετε την std ρύθμιση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bluemax

bluemax

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 05/04/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2009, 12:30

ετσι γινεται. Η μαμα εταιρεια αναλογως το μερος που της τεθηκε η ερωτηση,παραπεμπει στον κατα τοπο αντιπροσωπο. Μην νομιζεις δηλαδη οτι τρελλαθηκαν στην εξυπηρετηση οι Ελληναραδες εδω. Βεβαια για να λεμε την πασα αληθεια η ανταποκριση περι ohlins απο την ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και μονο ειναι πολυ καλη. Δεν συζηταω για τους λοιπους εισαγωγεις που απλα δεν υπαρχουν μετα την αγορα. Τωρα αν δεν κανω λαθος εχει 24 κλικ συνολικα. Γιατι δεν το μετρας μια φορα ολο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Grasshopper
Member
Member
Grasshopper

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/11/2008

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2009, 12:39

Το μέτρησα

είναι περίπου 55 (τέρμα σφιχτό->τέρμα χαλαρό)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση Ohlins SU-823   Τοποθέτηση Ohlins SU-823 Icon_minitimeΔευ Οκτ 26 2009, 13:46

+1 Grasshopper

Τώρα τα 14κλικ,μην τα δένετε κόμπο,είναι 1 μέση κατάσταση


Υ.Γ. καλό θα ήταν Παύλε,να στείλεις 1 ευχαριστήριο επιστολή(mail) σε αυτούς που σου απάντησαν,και ακριβώς την ίδια,σε αυτούς που δεν σου απάντησαν(φαντάσου να υπήρχε και κανένα πιο σοβαρό πρόβλημα...........θα μας είχαν γραμμένους τελείως στα @ρχίδι@ τους οι μ@λ@κες.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τοποθέτηση Ohlins SU-823

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: