Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μου άλλαξα τα φώτα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αntonios

Αntonios

Τόπος : ΣΠΑΡΤΗ
Registration date : 04/11/2008

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 05 2009, 09:05

σπυρο μολις τις παρεις και ειναι σαν αυτες του morfea ενημερωσε μας για να τις παρουμε και εμεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morfeas
Administrator
Administrator
morfeas

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηλιούπολη
Registration date : 14/01/2008

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 05 2009, 09:41

καλημέρα άνθρωποι,

λοιπόν μίλησα με το συνεργείο για ομαδική αγορά και μου είπε μια τιμή......θεωρώ καλή και σύμφωνα με τον Σπύρο όχι πιασω-κωλέ.....20,00ευρά το ζευγάρι , όσοι λοιπόν επιθυμούν λαμπτήρες...ας γίνει μια λίστα να τους αγοράσουμε....αλλιώς μπορείτε να περάσετε απο το συνεργείο και να τους αγοράσετε απλά λέγοντας ότι είσαστε μέλη του φόρουμ....οι της επαρχείας με λίστα...

_________________
Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Motolo10
Δημήτρης K.
mail:info@vstromhellasforum.com
MOTOtaxidiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mototaxidiotis.gr
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 05 2009, 11:19

morfeas έγραψε:
καλημέρα άνθρωποι,

... ομαδική αγορά και μου είπε μια τιμή...20,00ευρά το ζευγάρι , ....ας γίνει μια λίστα να τους αγοράσουμε.....

Μια χαρα!Εγω μεσα ειμαι...θελω 1 1/2 ζευγαρι...δηλαδη να εχουμε και μια ανταλλακτικη μπας και... cheers
Κανονισε το Δημητρη για Ομαδικη και ...σε μας τους "επαρχια" πώς θα ερθουν οι γλόμποι(ακου γλομποι...!!!τι ειπα ρε πστη μου... bounce Razz )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lordjohn
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Lordjohn

Ηλικία : 46
Τόπος : N. Smirni-Athens
Registration date : 15/02/2008

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 05 2009, 11:35

Εχω βαλει αυτες μετα απο παροτρυνση του Σπυρακου και ειμαι
πολυ ευχαριστημενος... Το χρωμα τους ειναι ατοφιο λευκο.
Το σετ ειχε και ψειρουλες
http://aberdeen.gumtree.com/posting_images/07/42654107__1248693409__1__1-3aff90512e75181cbff38b521ac249de.__big__.jpg
Αυτες που βαλατε δεν δειχνουν πορτοκαλι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 06 2009, 19:12

Mr president morfeas γιατί δεν μας λες τον μάστορα δημοσίως για να πάμε να τις βάλουμε όποιοι ενδιαφέρονται... Δεν νομίζω να το θεωρήσει κανένας διαφήμιση, αφού είναι προσφορά για όλους μας!!!

Έλα & ετοιμάζομαι για βραδινό ταξιδάκι λέμε!!! bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 09 2009, 21:15

aris_n έγραψε:
mAthosalas έγραψε:
Να σημειωσω οτι ο πορτοκαλί φωτισμος ειναι πολυ πιο ευδιακριτος και "πλουσιος" οσο οι συνθηκες φυσικου φωτισμου αρχιζουν να μειωνονται.Εξαιρετικα φωτα επισης θεωρειται(και ειναι)η πορτοκαλί αποχρωση φωτισμου,σε συνθηκες ομιχλης οπου και δινουν "πορεια" οταν πχ οι Xenon απλα "πλουτιζουν" την ομιχλη χωρις να εχεις καμμια ορατοτητα.Δυο χρωματα,το πορτοκαλί και το κοκκινο(γιαυτο και χρησιμοποιουνται σε φλας και στοπ στα οχηματα) ειναι τα πιο ευδιακριτα σε φωτισμο σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

Σωστότατος...τα μικρότερα μήκη κύματος (πρός το μπλέ) σκεδάζονται περισσότερο σε συνθήκες ομίχλης ή γενικότερα χαμηλής ορατότητας. Ενώ στο άλλο άκρο του Η/Μ φάσματος στην ορατή περιοχή (πρός το κόκκινο δηλαδή) τα μεγάλα μήκη κύματος δέν σκεδάζονται τόσο πολύ με αποτέλεσμα να βλέπουμε καλύτερα.Όλα αυτά ισχύουν όταν το μέγεθος των σωματιδίων της ομίχλης είναι συγκρίσιμο με το μήκος κύματος της ακτινοβολίας. Αν είναι μεγαλύτερα τότε θα έχουμε πρόβλημα ορατότητας ούτως η άλλως. Επίσης οι συνθήκες ορατότητας σχετίζονται και με την ευαισθησία του ματιού σε συγκεκριμένα μήκη κύματος(=χρώματα). Το μάτι έχει την μέγιστη του ευαισθησία στα κίτρινο και το πράσσινο. Γι' αυτό και οι πρώτοι και περισσότεροι φανοί ομίχλης ήταν κίτρινοι. Ωστόσο το μέγιστο αποτέλεσμα το πετυχαίνουμε όσο πλησιάζουμε στο κόκκινο. Έτσι τα φλάς και τα στοπ των αυτοκινήτων δεν είναι μόνο για να σημαίνουν κίνδυνο επειδή είναι κόκκινου χρώματος αλλά και για να γίνονται άμεσα ορατά κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες. Να σημειώσω οτι στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν πορτοκαλί φλάς στα ΙΧ παρά μόνο κόκκινα, κυρίως για τον λόγο που προανέφερα.
Κάνετε μεγάλο λάθος και οι 2. Σε ερευνα που έγινε στη Γερμανία..........ξέρετε ποιό χρώμα φαίνετε μέσα στην
ομίχλη???????????????????????????????????????????????????????????????? ΤΟ ΛΕΥΚΟ.............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 09 2009, 22:27

TomK8ww έγραψε:
ερευνα...στη Γερμανία..........ξέρετε ποιό χρώμα φαίνετε μέσα στην
ομίχλη???????????????????????????????????????????????????????????????? ΤΟ ΛΕΥΚΟ.............

Για πες; Neutral Γιατι αυτο που υποστηριζεις,οτι "η ερευνα αποδυκνειει",ερχεται σε ΠΛΗΡΗ αντιθεση με Διεθνης Κανονισμους οπως πχ της SOLAS στον IMO που θετει ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ τη βαφη σε ευδιακριτα μερη των πλοιων με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα, αντικαθιστωντας το λευκο που ΔΕΝ διακρινεται.Επισης θα εχεις προσεξει οτι τα Φωτα Αλλαγης Πορειας,κοινως "φλας" ΟΛΩΝ των οχηματων εχουν ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ φωτισμο για τους ιδιους λογους.Οπως και τα STOP των οχηματων αλλά και η Σημανση των Πινακιδων της Τροχαιας ειναι επισης Κοκκινες.Και στα Ορεινα επισης μερη,οι ασπρες γραμμες της Οδικης Σημανσης αντικαθιστανται οπου υπαρχει Ομιχλη και Χιονι με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα.Θα εχεις προσεξει ισως οτι σε καποιους ποδοσφαιρικους αγωνες σε συνθηκες χιονιου,οι μπαλες αντικαθιστανται με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ,για αντιστοιχους λογους.Τα Ελικοπτερα Super Puma επισης...αλλά και τα Ναυαγοσωστικα Σκαφη...Επισης σε ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα...Οι Σχολές Καταδυσης εχουν σημανσεις σε ΚΟΚΚΙΝΟ χρωμα...Αλλά και οι Δύτες εχουν υποχρεωση να εχουν ενα μπαλονι ειδικο σε ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα για να ειναι αντιληπτοι ευκολα απο τα σκαφη...Και μπορω να γραψω ΣΕΝΤΟΝΙ για τα χρωματα ανα περιπτωση,οταν μιλαμε για ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟ φωτισμο.
Προσωπικα εχω οδηγησει πολλακις σε ομιχλη και ξερεις τι;Ξηλωσα τα Xenon απο την πρωην μου μοτο διοτι αναγκαστηκα να περιμενω 4μιση ωρες σε διαδρομη Καλαβρυτα-Διακοπτο για να πεσει η Ομιχλη γιατι απλα τα Xenon(ΛΕΥΚΟ ΧΡΩΜΑ)εκαναν ΑΔΥΝΑΤΗ την διασχιση της Ομιχλης κανοντας "παχυτερο" το στρωμα της...Στην Ομιχλη επισης ο ΚΟΚ λεει "αναψτε τα αλαρμ του οχηματος για να ειστε ευδιακριτοι απο τα άλλα οχηματα"...
Ειλικρινα ειμαι ολος αυτια να ακουσω αν καπου αυτη η ερευνα στηριζεται και απο ποιους διεξηχθη...διοτι αν ισχυει τοτε καταρριπτονται πολλα δεδομενα! Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pan0s78



Ηλικία : 45
Τόπος : Μαρούσι - Αθήνα
Registration date : 13/04/2008

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 09 2009, 23:14

mAthosalas έγραψε:
TomK8ww έγραψε:
ερευνα...στη Γερμανία..........ξέρετε ποιό χρώμα φαίνετε μέσα στην
ομίχλη???????????????????????????????????????????????????????????????? ΤΟ ΛΕΥΚΟ.............

Για πες; Neutral Γιατι αυτο που υποστηριζεις,οτι "η ερευνα αποδυκνειει",ερχεται σε ΠΛΗΡΗ αντιθεση με Διεθνης Κανονισμους οπως πχ της SOLAS στον IMO που θετει ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ τη βαφη σε ευδιακριτα μερη των πλοιων με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα, αντικαθιστωντας το λευκο που ΔΕΝ διακρινεται.Επισης θα εχεις προσεξει οτι τα Φωτα Αλλαγης Πορειας,κοινως "φλας" ΟΛΩΝ των οχηματων εχουν ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ φωτισμο για τους ιδιους λογους.Οπως και τα STOP των οχηματων αλλά και η Σημανση των Πινακιδων της Τροχαιας ειναι επισης Κοκκινες.Και στα Ορεινα επισης μερη,οι ασπρες γραμμες της Οδικης Σημανσης αντικαθιστανται οπου υπαρχει Ομιχλη και Χιονι με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα.Θα εχεις προσεξει ισως οτι σε καποιους ποδοσφαιρικους αγωνες σε συνθηκες χιονιου,οι μπαλες αντικαθιστανται με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ,για αντιστοιχους λογους.Τα Ελικοπτερα Super Puma επισης...αλλά και τα Ναυαγοσωστικα Σκαφη...Επισης σε ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα...Οι Σχολές Καταδυσης εχουν σημανσεις σε ΚΟΚΚΙΝΟ χρωμα...Αλλά και οι Δύτες εχουν υποχρεωση να εχουν ενα μπαλονι ειδικο σε ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ χρωμα για να ειναι αντιληπτοι ευκολα απο τα σκαφη...Και μπορω να γραψω ΣΕΝΤΟΝΙ για τα χρωματα ανα περιπτωση,οταν μιλαμε για ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟ φωτισμο.
Προσωπικα εχω οδηγησει πολλακις σε ομιχλη και ξερεις τι;Ξηλωσα τα Xenon απο την πρωην μου μοτο διοτι αναγκαστηκα να περιμενω 4μιση ωρες σε διαδρομη Καλαβρυτα-Διακοπτο για να πεσει η Ομιχλη γιατι απλα τα Xenon(ΛΕΥΚΟ ΧΡΩΜΑ)εκαναν ΑΔΥΝΑΤΗ την διασχιση της Ομιχλης κανοντας "παχυτερο" το στρωμα της...Στην Ομιχλη επισης ο ΚΟΚ λεει "αναψτε τα αλαρμ του οχηματος για να ειστε ευδιακριτοι απο τα άλλα οχηματα"...
Ειλικρινα ειμαι ολος αυτια να ακουσω αν καπου αυτη η ερευνα στηριζεται και απο ποιους διεξηχθη...διοτι αν ισχυει τοτε καταρριπτονται πολλα δεδομενα! Rolling Eyes

έχω την εντύπωση ότι μιλάτε για 2 διαφορετικά πράγματα ... άλλο "το πιο χρώμα φαίνεται στην ομίχλη" και άλλο "τι φώτα πρέπει να έχουμε για να βλέπουμε στην ομίχλη"

όπως λες το πορτοκαλί φαίνεται καλύτερα στην ομίχλη και γενικότερα σε συνθήκες μειωμένης ορατότητας. Για αυτό και τα παραδείγματα που έχεις παραπάνω. το λευκό είναι εντελώς αόρατο.
τώρα για το τι φώτα θέλουμε στο όχημα μας για συνθήκες ομίχλης. Θέλουμε λευκό φως, όχι μεγάλης έντασης, συγκεντρωμένης δέσμης, το οποίο να στοχεύει στις άκρες του δρόμου και να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στο δρόμο (πιο χαμηλά) ... τα σωστά προβολάκια αυτοκινήτου είναι έτσι ρυθμισμένα και συνίσταται η χρήση τους με τα φώτα θέσης (τα μικρά, ούτε καν τα μεσαία), όταν μάλιστα το αυτοκίνητο δεν έχει προβολείς ομίχλης σε ομίχλη συνιστάται η χρήση των μικρών φώτων και πάλι ...
με τις μοτό μας λοιπόν ότι φώτα και να έχουμε (λευκά - ξένον - κίτρινα) δεν υπάρχει περίπτωση να βλέπουμε σε πολύ ομίχλη, γιατί από κατασκευή τους είναι δυνατά, η δέσμη απλώνεται και είναι και ψηλά ... η μόνη λύση είναι προβολάκια με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω και αν είναι δυνατό να σβήνει ο κεντρικός προβολέας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 12:54

pan0s78 έγραψε:

έχω την εντύπωση ότι μιλάτε για 2 διαφορετικά πράγματα ... άλλο "το πιο χρώμα φαίνεται στην ομίχλη" και άλλο "τι φώτα πρέπει να έχουμε για να βλέπουμε στην ομίχλη"

...τώρα για το τι φώτα θέλουμε στο όχημα μας για συνθήκες ομίχλης. Θέλουμε λευκό φως, όχι μεγάλης έντασης, συγκεντρωμένης δέσμης, το οποίο να στοχεύει στις άκρες του δρόμου και να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στο δρόμο (πιο χαμηλά) ...

Πολυ σωστη και εγκυρη η παρεμβαση σου!Οντως ετσι ειναι! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου άλλαξα τα φώτα!!!   Μου άλλαξα τα φώτα!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 10 2009, 13:44

Την έρευνα την είχε κάνει η ADAC πολλά χρόνια πριν(μπορεί και 20)και γιαυτό αντικατέστησαν τα ΚΙΤΡΙΝΑ προβόλια με ΛΕΥΚΑ(όλα τα καινούργια τουτού ΛΕΥΚΑ ομίχλης έχουν πλέον και οχι ΚΙΤΡΙΝΑ).Λυπάμαι που δεν μπορώ να σας δώσω περισσότερα στοιχεία(έχω και αλτσχάιμερ λόγω ηλικίας),αλλά ίσως κάποιος φίλος απο
Γερμανία.............Οσο για το χρώμα των σωστικών ελικοπτέρων,σκαφών κ.λ.π φίλε
Μαθουσάλα είναι πορτοκαλί η κόκκινα για να είναι ορατά από μεγάλη απόσταση(αυτά
είναι πιο ορατά έναντι των άλλων χρωμάτων,σε ΣΧΕΣΗ με τα χρώματα του περιβάλλοντος)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μου άλλαξα τα φώτα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: