Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΦΩΤΑ LED

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 19:39

andreasp έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
και αν θες να τα ρυθμίσεις σωστά πας σε μηχάνημα .
εγώ είχα βρει αυτό το κατάστημα https://www.vstromhellasforum.com/t34670-topic
τότε ήταν δωρεάν τώρα ζητάει 5€ απ΄ότι βλέπω ( καλύτερα γιατί περισσότερα τους είχα αφήσει
μιας και δεν ήθελαν χρήματα What a Face )

Αντρέα και σωστά να τις βάλεις πάλι θέλουν ρύθμιση .

Δεν εχω βρει κανεναν να ρυθμιζει φωτα.
Τα παρατησαν ολοι. Ενας που ειχε μεινει, του εσπασε το μηχάνημα προχτές κανοντας ενας πελατης οπισθεν.
στον αλλον παραπανω που γράψατε εννοειται δεν παω. Θα ψάξω να βρω κανενα video , να μετρησω, να τα ρυθμισω σε κανεναν μαντροτοιχο.

Μια ζωη με μετρο και τοιχο ρυθμιζω φωτα και δεν ειχα θεμα ποτε. Απο δεσμη πως ειναι; Κοβεται η γραμμη ισια ή φεύγει φως;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 19:41

Ανδρέα τις έχεις δοκιμάσει νύχτα; Είδες μεγάλη διαφορά με τις πυρακτώσεως;
επίσης αν θέλεις βγάλε μία πιο κοντινή φωτογραφία για να δω πως είναι σωστά τοποθετημένες οι λάμπες.
Η λάμπα χωράει ολόκληρη μέσα στη λαστιχένια φούσκα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 20:08

σε αυτόν που σου λέω γιατί δεν πας? λόγο απόστασης ?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 33ncnm10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 33e6ee10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 63u2ip10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Amzm8k10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 20:43

dimishark έγραψε:
Ανδρέα τις έχεις δοκιμάσει νύχτα; Είδες μεγάλη διαφορά με τις πυρακτώσεως;
επίσης αν θέλεις βγάλε μία πιο κοντινή φωτογραφία για να δω πως είναι σωστά τοποθετημένες οι λάμπες.
Η λάμπα χωράει ολόκληρη μέσα στη λαστιχένια φούσκα;

Ναι. Πρώτα τοποθετείς το "πιατάκι" τους με το έλασμα στο φανάρι. Βάζεις την λαστιχένια τάπα, και μετά βάζεις την λάμπα.
Δες την παραπανω φωτογραφια που εβαλα. εε αναποδα απο αυτο που βλεπεις ειναι το σωστό.
Οσο αφορα το βραδυ, θα σου πω αυριο. Σημερα της εβαλα. Σκεφτομουν να παω καμια εξωτικη βολτα μεχρι το super market τωρα που βράδιασε, αλλα βαρέθηκα απίστευτα! Εχω αράξει καναπέ και δεν κουνάω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την andreasp στις Τρι Μαρ 03 2020, 20:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 20:43

loverdos11 έγραψε:
σε αυτόν που σου λέω γιατί δεν πας? λόγο απόστασης ?

Ναι ρε συ... θα κατεβω ρέντη για να ρυθμίσω τα φώτα?
Εδώ δεν προλαβαίνω να πάω να βάλω λάστιχα στον Περιστέρα, όχι να τρέξω Ρέντη για να ρυθμίσω τα φώτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zagaros
Member
Member


Ηλικία : 51
Τόπος : Μηλίτσα Καστοριάς
Registration date : 26/02/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 21:30

Πως σου φανηκαν τελικα;εχουν περισσοτερο φως;αξιζει η αγορα τους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 21:32

Λίγο παραπάνω δεν έγραψα ότι δεν βγήκα βόλτα βράδυ;
Αύριο θα ξέρω περισσότερα. Στο υπόγειο γκαράζ πάντως δεν είδα κάτι συγκλονιστικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zagaros
Member
Member


Ηλικία : 51
Τόπος : Μηλίτσα Καστοριάς
Registration date : 26/02/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 21:33

andreasp έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
και αν θες να τα ρυθμίσεις σωστά πας σε μηχάνημα .
εγώ είχα βρει αυτό το κατάστημα https://www.vstromhellasforum.com/t34670-topic
τότε ήταν δωρεάν τώρα ζητάει 5€ απ΄ότι βλέπω ( καλύτερα γιατί περισσότερα τους είχα αφήσει
μιας και δεν ήθελαν χρήματα What a Face )

Αντρέα και σωστά να τις βάλεις πάλι θέλουν ρύθμιση .

Δεν εχω βρει κανεναν να ρυθμιζει φωτα.
Τα παρατησαν ολοι. Ενας που ειχε μεινει, του εσπασε το μηχάνημα προχτές κανοντας ενας πελατης οπισθεν.
στον αλλον παραπανω που γράψατε εννοειται δεν παω. Θα ψάξω να βρω κανενα video , να μετρησω, να τα ρυθμισω σε κανεναν μαντροτοιχο.
Αυτος που του εσπασε το μηχανημα αν θελει υπαρχει διαθεσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 21:34

Τι διαθεσιμο; Στείλε μου pm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zagaros
Member
Member


Ηλικία : 51
Τόπος : Μηλίτσα Καστοριάς
Registration date : 26/02/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03 2020, 21:34

andreasp έγραψε:
Λίγο παραπάνω δεν έγραψα ότι δεν βγήκα βόλτα βράδυ;
Αύριο θα ξέρω περισσότερα. Στο υπόγειο γκαράζ πάντως δεν είδα κάτι συγκλονιστικο.
Θα κανουμε λιγο υπομονη ακομα να μας πεις τη γνωμη σου μετα τη νεκροψια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 04 2020, 19:17

Λοιπον...
Οι λαμπες ειναι καλές και πράγματι η δέσμη τους ειναι πολυ εστιασμένη.
Ομως εγω για ακομα μια φορα επιβεβαιωσα οπως ειχα κανει με τα xenon στο αμαξι, οτι δεν μου αρεσει το λευκό φώς.
Οπότε αν τις θέλει κάποιος, βρίσκομαι το πρωι Ν.Ιωνια και το απόγευμα Μαρούσι.
Ερχεται, τις βαζουμε, δινει ενα 20ευρω και φεύγει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 04 2020, 19:51

μπορείς να πάρεις πιο θερμές αν δεν θες τόσο λευκό

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 33ncnm10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 33e6ee10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 63u2ip10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Amzm8k10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 04 2020, 19:54

loverdos11 έγραψε:
μπορείς να πάρεις πιο θερμές αν δεν θες τόσο λευκό

Δεν βρηκα καμια led με πιο κιτρινο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
power
Member
Member


Τόπος : ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
Registration date : 15/02/2014

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05 2020, 16:35

andreasp έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
μπορείς να πάρεις πιο θερμές αν δεν θες τόσο λευκό

Δεν βρηκα καμια led με πιο κιτρινο.


σορρυ που γραφω εδω αλλα με την ευκαιρια μιας κ αναφαιρομαστε για led λαμπες γνωριζει καποιος κατι για τις παρακατω λαμπες??εννοω το φως ειναι λευκο η κανονικο??

https://www.ideahellas.gr/product/nighteye-led-h4-a18-3000-lumens-40w/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05 2020, 16:37

Θεωρώ πως θα είναι λευκό. Δεν έχω δει καμία με κίτρινο φως. Αλλά δεν πιστεύω ότι θα φωτίζουν αυτες. 3000lumens ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05 2020, 17:57

power έγραψε:



σορρυ που γραφω εδω αλλα με την ευκαιρια μιας κ αναφαιρομαστε για led λαμπες γνωριζει καποιος κατι για τις παρακατω λαμπες??εννοω το φως ειναι λευκο η κανονικο??

https://www.ideahellas.gr/product/nighteye-led-h4-a18-3000-lumens-40w/

To γράφει 6000K White αν ψάχνει καποιος για κίτρινο 3500 με 4000Κ πρέπει να πάρει

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 33ncnm10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 33e6ee10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 63u2ip10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Amzm8k10ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μάης 02 2020, 17:34

Κι εγώ περιμένω πως και πως να βγουν led στα 4000Κ που να είναι σωστά και αξιόπιστα.
Δυστυχώς όσο πιο "θερμά" τα led τόσο λιγότερα lumen εκπέμπουν. Και ίσως δεν έχει νόημα από άποψη φωτεινότητας παρά μόνο από άποψη ισχύος και μακροζωίας. Τις βάζεις και τις ξεχνάς (θεωρητικά)...

Πάντως τα "θερμά" led που έχω χρησιμοποιήσει στο σπίτι δεν είναι άσχημα και τα συνηθίζεις. Μια ελαφριά ψύχρα μία πρασινίλα την έχουν αλλά τα συνηθίζεις (σχεδόν) όπως είπα.

Βέβαια μόλις γυρίσεις από led σε αλογόνου κατ ευθείαν "ζεσταίνεται" η ψυχή σου. Τότε καταλαβαίνεις την διαφορά.
Έτσι κι εγώ γύρισα πάλι στις αλογόνου στους χώρους που περνάω πολύ χρόνο.

Στην μηχανή επιμένω ακόμα σε αλογόνου γιατί εκτός των άλλων δεν χρειάζομαι περισσότερο φως πουθενά. Ίσα ίσα που μέσα στην πόλη τις έχω ελαφρώς ντιμαρισμένες μέσω αντίστασης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ovelix5



Registration date : 09/08/2022

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 12 2022, 17:19

Καλησπέρα σε όλους και όλες, καλή Μεγαλόχαρη σας εύχομαι και πάντα ΟΡΘΙΟΙ!!

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω (1ο ποστ... 😎)

Σχετικά με τις λάμπες πορείας, αντικατάσταση σε LED, ποιες θα συντονιστούσατε; (με εξυπηρετεί από το συγκεκριμένο κατάστημα,  (electronicaeshop, ΔΥΣΤΗΧΩΣ σαν νέο μέλος δεν με αφήνει να βάλω λινκ...)

Θα ήθελα να μην καταργήσω το λάστιχο για την υγρασία και τη σκόνη που έχουν τα φανάρια...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Alex vstrom



Registration date : 17/12/2023

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 17 2023, 18:07

Καλησπέρα σε όλους, καινούργιος ιδιοκτήτης του vstrom 650 του 2009 (το πήρα μόλις πριν από 2 μέρες), ήδη από τις πρώτες βόλτες κατέληξα ότι τα φωτα θα αλλαχτούν σε κάτι τύπου LED. Προβληματίστηκα γιατί με λίγο ερωτήσεις από δω κ από κει, με προετοίμασαν ότι για ποιοτικό φως θα πρέπει να επενδύσω γύρω στο κατοστάρικο για 2 καλές λάμπες. Βλέπω όμως ότι οι λύσεις που προτείνετε είναι πιο προσιτές. Υπάρχει λόγος να προχωρήσω σε κάτι πιο ακριβό, θα προσφέρει κάτι παραπάνω ή απλά πεταμένα λεφτά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΦΩΤΑ LED   ΦΩΤΑ LED - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 17 2023, 23:59

Alex vstrom έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους, καινούργιος ιδιοκτήτης του vstrom 650 του 2009 (το πήρα μόλις πριν από 2 μέρες), ήδη από τις πρώτες βόλτες κατέληξα ότι τα φωτα θα αλλαχτούν σε κάτι τύπου LED. Προβληματίστηκα γιατί με λίγο ερωτήσεις από δω κ από κει, με προετοίμασαν ότι για ποιοτικό φως θα πρέπει να επενδύσω γύρω στο κατοστάρικο για 2 καλές λάμπες. Βλέπω όμως ότι οι λύσεις που προτείνετε είναι πιο προσιτές. Υπάρχει λόγος να προχωρήσω σε κάτι πιο ακριβό, θα προσφέρει κάτι παραπάνω ή απλά πεταμένα λεφτά;

Καλησπέρα και καλοτάξιδη σου εύχομαι!

Η μηχανή σου είναι πλέον παλιά οπότε είναι λογικό να είναι πεσμένη η απόδοση των φαναριών σου. Αυτό οφείλεται στις οξειδωμένες και χαλαρές επαφές του ηλεκτρικού κυκλώματος και στις γερασμένες λάμπες. Κανονικά πρέπει να μετράς τουλάχιστον 13 βόλτ σε κάθε ντουί, με τις λάμπες επάνω εννοείται. Όμως μην εκπλαγείς αν μετρήσεις 11-11,5 βόλτ. Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις ούτε την μισή ένταση στα φανάρια σου απ ότι είχε καινούρια η μηχανή σου.

Το πρόβλημα αυτό δύσκολα διορθώνεται. Η καλύτερη και ευκολότερη λύση είναι να τροφοδοτήσεις τις λάμπες σου μέσω δύο ρελέ με καλώδιο απ ευθείας από την μπαταρία.
Η διαφορά που θα δεις θα είναι τεράστια καθώς τώρα θα πηγαίνουν 14 βολτ στις λάμπες σου και θα φωτοβολούν πολύ έντονα!

Εγώ χρησιμοποιώ λάμπες Philips Racing Vision GT200. Κοστίζουν ένα 20άρι το ζευγάρι και τις αλλάζω κάθε δύο χρόνια. Έχω βέβαια και έναν διακόπτη και την ημέρα τις έχω σβηστές. Έχω δύο προβολάκια Led 10W για φώτα ημέρας. Αν κανείς κυκλοφορεί πολύ την μηχανή του θα χρειάζεται πιο συχνές αλλαγές.

Δεν είμαι υπέρ των Led για διάφορους λόγους.

Πρώτον δεν ταιριάζουν πάντα καλά στην γεωμετρία του φαναριού και δεν ρυθμίζονται σωστά με αποτέλεσμα να ενοχλούνται οι απέναντι αλλά και εμείς να μην βλέπουμε σωστά.

Δεύτερον, ακόμα και αν πετύχεις led που να "ταιριάζουν" στα φανάρια του strom και να έχεις "σωστή" δέσμη, υπάρχουν προβλήματα διάχυσης του φωτός των 6000Κ που πάντα ενοχλούν τους απέναντι. Κυρίως αν τα led είναι δυνατότερα από τα 1600 lumens που είναι η προδιαγραφή των φαναριών μας.

Τρίτον το λευκό των 6000Κ των led είναι περισσότερο για ...φιγούρα να το πω; παρά για να ταξιδεύεις βράδυ και να βλέπεις σωστά και μακριά. Και στις δύσκολες καιρικές συνθήκες τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το υπερβολικά λευκό φως των led. Ούτε τα φώτα των απέναντι που σχεδόν πάντα είναι υπερβολικά δυνατά και ενοχλητικά.

Και τέλος να πούμε ότι τυπικά τουλάχιστον τα led είναι παράνομα. Υπάρχουν βέβαια τελευταία και πιστοποιημένα led από τις Osram και Philips τα οποία όμως κοστίζουν περίπου 150€ το ζευγάρι. Η ισχύς τους όμως σε lumens δεν ξεπερνά τις λάμπες αλογόνου για να μπορούν να έχουν πιστοποίηση. Οποιοδήποτε ισχρότερο led δεν μπορεί να πιστοποιηθεί για χρήση δρόμου, είναι παράνομο και καλό είναι να μην χρησιμοποιείται!
Επίσης η πιστοποίηση αφορά συγκεκριμένα μοντέλα αυτοκινήτων που έχουν δοκιμάσει οι εταιρίες μέχρι στιγμής και μάλιστα εκδίδουν πιστοποιητικά καταλληλότητας γι αυτά. Χωρίς αυτά τα πιστοποιητικά ανά χείρας στην Ευρώπη δεν περνάνε ΚΤΕΟ τα αυτοκίνητα.
Νομίζω πως για το strom δεν υπάρχει ακόμα πιστοποίηση αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Αυτή η συζήτηση για τα led κρατάει χρόνια τώρα. Και έχει καταντήσει "πληγή" η αλόγιστη και γενικευμένη χρήση τους.
Πάντως εγώ με τις αλογόνου έχω δέσμη στα μεγάλα φώτα που ξεπερνάει τα 400 μέτρα, μετρημένα με το goggle maps. Τα φώτα μου είναι ένα από τα δυνατότερα σημεία της strom και πραγματικά απολαμβάνω τα νυχτερινά ταξίδια μαζί της!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΦΩΤΑ LED

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: