Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ARAI - schuberth

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
taloscreta
Member
Member
taloscreta

Ηλικία : 46
Τόπος : Τυμπακι Κρητη
Registration date : 26/01/2015

ARAI - schuberth Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ARAI - schuberth   ARAI - schuberth Icon_minitimeΤετ Φεβ 26 2020, 13:03

Μήπως κάποιος έχει arai ή και schuberth s2 να μου πει γνώμη κι εντυπώσεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kons

kons

Ηλικία : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 05/04/2019

ARAI - schuberth Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ARAI - schuberth   ARAI - schuberth Icon_minitimeΤετ Φεβ 26 2020, 15:01

Έχοντας αλλάξει αλλά και δοκιμάσει πληθώρα κρανών επί δεκαετίες, από τα παλιάς κοπής "κουβάδες" μέχρι ότι κυκλοφορεί τώρα έχω. Αυτή την στιγμή έχω 2 κράνη ένα παλιό Arai Quantum gen2 και ένα HJC RPHA 70.
Το Arai έχει πάντα λίγο περισσότερο θόρυβο από όλα αλλά κράνη, στα πολλά όμως όλα είναι σχεδόν ίδια. Το  HJC το χρησιμοποιώ πλέον μόνο σε ταξίδια και το έχω κανα 8 μηνο. Πρόσεξε πάρα πολύ το σχήμα και το μέγεθος να σου ταιριάζει ότι και αν διαλέξεις. Ως προς την προστασία όλα τα καλά κράνη θεωρώ σήμερα ότι παρέχουν τα ανάλογα εχέγγυα.
Τα + του Arai
Απόλυτη εφαρμογή
Εξαιρετικό αερισμό
Δεν θολώνει καθόλου (με Pinlock)
Κορυφαία ποιότητα εσωτερικών με μακροζωία.
Τα - του Arai
Δεν έχει εσωτερική σκούρα ζελατίνα, κάτι πάρα πολύ σημαντικό για εμένα, ειδικά σε ταξίδι.
Περισσότερο θόρυβο από τα άλλα στις χαμηλές - μεσαίες ταχύτητες.
Το έχω πλέον για καθημερινό λόγω του ότι πάλιωσε και δεν έχει εσωτερική σκούρα ζελατίνα.
Το  HJC τα μόνα αρνητικά που του έχω βρεί είναι
Δεν έχει τόσο καλό αερισμό όσο το παραπάνω με αποτέλεσμα τον χειμώνα χωρίς μπαλακλάβα και με χρήση Pinlock να θολώνει. Κατά τα άλλα απλά υπέροχο.
Είχα παλιά schuberth όχι από τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα τα πολύ σύγχρονα, δεν είχα μείνει ευχαριστημένος. Πολύ ζεστό και αρκετά ακριβό για αυτό που δίνει. Τώρα στα καινούργια δεν έχω ιδέα τι παίζουν αλλά από άλλους που το έχουν, συμφωνούμε ως προς την ζέστη.
Αυτό που με προβληματίζει αν αύριο ήθελα να αγοράσω ένα κράνος ποιο θα ήταν.... θα ήθελα ένα Arai με εσωτερική σκούρα ζελατίνα...… αλλά δεν υπάρχει ακόμα. Που θα πάει το περιμένω.....
Η εξωτερική που έχει το καινούργιο Quantum 3ης γενιάς δεν διευκολύνει καθώς αν βραχεί σε μια βροχή ή έχει σκουπίδια, θολούρες κλπ. και θελήσεις να την κατεβάσεις θα έχεις πρόβλημα ορατότητας. Κατά τα άλλα απλά υπέροχο.
Αν δεν σε ενδιαφέρει η εσωτερική ζελατίνα τότε κοιτάς μόνο Arai από Quantum και πάνω αν σε παίρνει οικονομικά. Σε αντίθετη περίπτωση πάρε HJC, Nolan, Xlite, Shark.... καθώς δίνουν τα ίδια με λιγότερο κόστος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
taloscreta
Member
Member
taloscreta

Ηλικία : 46
Τόπος : Τυμπακι Κρητη
Registration date : 26/01/2015

ARAI - schuberth Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ARAI - schuberth   ARAI - schuberth Icon_minitimeΤετ Μαρ 04 2020, 11:00

Καλημερα , ειχα την εντυπωση οτι τα Arai γενικα ειναι αθορυβα σε σχεση με τα αλλα , μηπως εχει καποιος το arai profile v να μας πει εντυπωσεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ARAI - schuberth

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: