Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Σωληνακια υψηλης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 11:20

Καλημέρα,

Γνωρίζει κάποιος περί του θέματος; Την Κυριακή πατώντας το πίσω φρένο το έχασα (πήγε τέρμα κάτω) ευτυχώς δεν έτρεχα. Άναψε το πίσω φρένο..  Διαβάζωντας στο διαδίκτυο έπεσα στο κείμενo αυτό :
https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Kai-ti-na-ta-kaneis-ta-swlhnakia-ypshlhs_119476.asp


Πολύ κατατοπιστικό και χρήσιμο άρθρο. Πήρα τηλέφωνο σε επώνυμο μαγαζί φρένων και με ενημέρωσε ο άνθρωπος ότι επειδή έχω abs θα πρέπει να τοποθετηθούν σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα Suzuki γιατί θα πρέπει να ελεγχθεί ο εγκέφαλος με την μονάδα που μόνο αυτοί έχουν. Στο καπάκι μίλησα με τον μηχανικό μου και μου είπε ότι δεν συνίσταται από τους κατασκευαστές να τα βάζουν σε μοτοσυκλέτες που έχουν abs και ότι δεν χρειάζεται. Να κάνουμε μια εξαέρωση, αλλαγή υγρών φρένων και πιθανόν τακάκια εάν χρειάζεται και θα είμαι κομπλέ. Εάν υπήρχε πρόβλημα με την μονάδα του abs και τον εγκέφαλο κτλ κτλ.. δν θα υπήρχε πρόβλημα και με την τρόμπα brembo που έβαλα μπροστά; Τί γίνεται γενικά με αυτό το θέμα, πως μπορεί κανείς να αποκλείσει αυτό το φαινόμενο να ξανασυμβεί; Να ανάβουν τα φρένα δηλ..

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 12:37

Καλημερα.
Γενικα αυτο που επαθες γινεται οταν τα υγρα φρενων σου ειναι παλια και εχουν χασει τις ιδιοτητες τους η εχουν μαζεψει υγρασια κτλ. Οταν ειχα παρει ενα μτχ africa twin ειχα ακριβως αυτο το προβλημα στο πισω φρενο, την ακουγε απευθειας και ηταν σαν να μην υπαρχει. Εκανα μια αλλαγη υγρων φρενων χωρις τιποτα αλλο (βολευει απειρα να παρεις εναν καθετηρα απο φαρμακειο και να κανεις την αλλαγη συνδεοντας τον στο τσουτσουνακι που βγαινουν τα υγρα) και το προβλημα μου λυθηκε. Επιπλεον ειχα καλυτερη αποκριση και μεγαλυτερη δυναμη στο φρενο μετα την αλλαγη. Για μενα, ξεκινας με υγρα και μετα βλεπεις οτιδηποτε αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 14:20

το έχω πάθει και εγώ από πολύ πάτημα, σε πολύ κατηφορικό δρόμο...(τυχαίο φίλε Wink
ωστόσο μετά από πολύ λίγο, επανήλθε η κανονική λειτουργία του φρένου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 18:52

αλλαγη υγρων αρχικα και βλέπεις.
στην δικη μου περιπτωση το πισω φρενο εγινε "μπετο" και πρακτικα δεν πατιωταν καν.
όταν αλλαξα τα υγρα είδα οτι ειχαν γίνει λάσπη και χρειαστηκε αρκετο νεο υγρο για να ξεπλυθει. μετα την αλλαγή, ολα καλα.

τωρα, αναφορικα με τα σωληνακια, ΔΕΝ χρειαζεται εξαερωση μεσω διαγνωστικου. Αυτο το κανεις σε ακραιες περιπτωσεις και οχι καθε φορά που χρειαζεται εξαερωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 19:27

Γιατί να μην πάει να του κάνουν ηλεκτρονική ?
Αν κάνεις και την αλλαγή υγρών εκεί δεν σε χρεώνουν τίποτα .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Σωληνακια υψηλης 33ncnm10Σωληνακια υψηλης 33e6ee10Σωληνακια υψηλης 63u2ip10Σωληνακια υψηλης Amzm8k10Σωληνακια υψηλης 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 22:01

loverdos11 έγραψε:
Γιατί να μην πάει να του κάνουν ηλεκτρονική ?
Αν κάνεις και την αλλαγή υγρών εκεί δεν σε χρεώνουν τίποτα .
προσωπικα αλλαγη υγρων θεωρω οτι κανει καποιος μονος του, ειδικα σε μηχανη.
αν τιθεται θεμα εμπλοκης συνεργειου, συμφωνω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 22:24

Πανε συνεβει μονο μια φορα ή ακομη ετσι ειναι?

Αν εγινε μονο μια φορα, παιζει να πλακωσες τα φρενα και να εβρασε το παλιο υγρο , ειδικα αν ειχε υγρασια μεσα, και αυτο εκανε κενο, αρα το πενταλ πηγε κατω.

Αν ακομη ειναι ετσι, δηλαδη το πενταλ σου παει τερμα κατω οταν το πατας, παιζει να εχει "σπασει" καπου το εσωτερικο σε καποιο σημειο στις σωληνωσεις στο πισω φρενο και να "μπαλωναρει" το σωληνακι.

Αν ειχε αερα η μοναδα του ABS το προβλημα θα παρουσιαζοταν μονο οταν μπλοκαρε ο τροχος και εμπαινε σε λειτουργια το ΑΒS, και μετα θα ειχες τα συμπτωματα αερα στο συστημα, δεν θα γινοταν κατι τετοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 23:18

mavras έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
Γιατί να μην πάει να του κάνουν ηλεκτρονική ?
Αν κάνεις και την αλλαγή υγρών εκεί δεν σε χρεώνουν τίποτα .
προσωπικα αλλαγη υγρων θεωρω οτι κανει καποιος μονος του, ειδικα σε μηχανη.
αν τιθεται θεμα εμπλοκης συνεργειου, συμφωνω!!

Γνώμη μου από την στιγμή που έχει κάποιο πρόβλημα καλό είναι να πάει σε μάστορα ,
είναι φρένα άρα ασφάλεια καλό να μην ρισκάρουμε .

Υ.Γ αλήθεια πόσοι έχουν αλλάξει προληπτικά τσιμουχάκι στην τρόμπα φρένου (όλο το κιτάκι )Question
Σε φίλο έσκασε με 120 km πριν από στροφή , ευτυχώς που είχε εμπειρία , τύχη και η στροφή
ήταν ανοικτή .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Σωληνακια υψηλης 33ncnm10Σωληνακια υψηλης 33e6ee10Σωληνακια υψηλης 63u2ip10Σωληνακια υψηλης Amzm8k10Σωληνακια υψηλης 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 23:27

loverdos11 έγραψε:
mavras έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
Γιατί να μην πάει να του κάνουν ηλεκτρονική ?
Αν κάνεις και την αλλαγή υγρών εκεί δεν σε χρεώνουν τίποτα .
προσωπικα αλλαγη υγρων θεωρω οτι κανει καποιος μονος του, ειδικα σε μηχανη.
αν τιθεται θεμα εμπλοκης συνεργειου, συμφωνω!!

Γνώμη μου από την στιγμή που έχει κάποιο πρόβλημα καλό είναι να πάει σε μάστορα ,
είναι φρένα άρα ασφάλεια καλό να μην ρισκάρουμε .

Υ.Γ αλήθεια πόσοι έχουν αλλάξει προληπτικά τσιμουχάκι στην τρόμπα φρένου (όλο το κιτάκι )Question
   Σε φίλο έσκασε με 120 km πριν από στροφή , ευτυχώς που είχε εμπειρία , τύχη και η στροφή
   ήταν ανοικτή .

Πόσα χιλιόμετρα είχε η μότο του φίλου, εάν επιτρέπεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤρι Μάης 21 2019, 23:34

k0stas έγραψε:


Πόσα χιλιόμετρα είχε η μότο του φίλου, εάν επιτρέπεται;

αν δεν κάνω λάθος κάπου στις 65.000 , αλλά δεν έχουν σημασία τα km .
Πόσοι από εμάς έχουμε αλλάξει τρόμπα από 1000αρι ή από κάποια άλλη μηχανή?
Άρα δεν ξέρουμε πόσα km είχε γράψει και το βασικότερο πόσο καιρό ήταν
άδεια μέχρι να πουληθεί με αποτέλεσμα να ξεραίνετε .
Εμένα πχ όταν αλλάχτηκε δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση .
Εξάλλου ο κατασκευαστής αν δεν κάνω λάθος λέει κάθε 4 χρόνια και μιλάμε για
κόστος κάτω από 40€

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Σωληνακια υψηλης 33ncnm10Σωληνακια υψηλης 33e6ee10Σωληνακια υψηλης 63u2ip10Σωληνακια υψηλης Amzm8k10Σωληνακια υψηλης 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 00:02

loverdos11 έγραψε:
k0stas έγραψε:


Πόσα χιλιόμετρα είχε η μότο του φίλου, εάν επιτρέπεται;

αν δεν κάνω λάθος κάπου στις 65.000 , αλλά δεν έχουν σημασία τα km .
Πόσοι από εμάς έχουμε αλλάξει τρόμπα από  1000αρι ή από κάποια άλλη μηχανή?
Άρα δεν ξέρουμε πόσα km είχε γράψει και το βασικότερο πόσο καιρό ήταν
άδεια μέχρι να πουληθεί με αποτέλεσμα να ξεραίνετε .
Εμένα πχ όταν αλλάχτηκε δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση .
Εξάλλου ο κατασκευαστής αν δεν κάνω λάθος λέει κάθε 4 χρόνια και μιλάμε για
κόστος κάτω από 40€

Το μόνο που κατάφερα να βρω στο service manual να θέλει τακτική αντικατάσταση από το σύστημα πεδήσεως είναι τα σωληνάκια κάθε 4 χρόνια.
Η αλλαγή τρόμπας με αυτή του 1000 που αναφέρεις είναι για λόγους αξιοπιστίας ή για καλύτερη απόδοση/αίσθηση του φρένου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 00:10

στα 650 με abs η τρόμπα είναι 14αρα , στα 1000αρια και στα μη absατα είναι 16άρα,
αρκετοί βάζουν ακόμα μεγαλύτερη, ειδικά όσοι έχουν αλλάξει και δαγκάνες ,
σίγουρα καλύτερη αίσθηση .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Σωληνακια υψηλης 33ncnm10Σωληνακια υψηλης 33e6ee10Σωληνακια υψηλης 63u2ip10Σωληνακια υψηλης Amzm8k10Σωληνακια υψηλης 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0stas

k0stas

Registration date : 18/02/2019

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 00:15

goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 09:41

Eυχαριστώ βρε παίδες για τις απαντήσεις. Μια φορά μου το κανε και σταμάτησα να το πατάω για κάμποση ώρα οπότε και επανήλθε κανονικά μετά. Δν έτρεχα ευτυχώς γιατί το κακό στις 2 ρόδες δν αργεί να συμβεί.. Αλλά μπορεί να βάλει κάποιος σωληνάκια υψηλής εν τέλει σε μοτό με abs απλά στον μηχανικό του; Θα εξαλειφθεί δια παντός το προβλημα αυτό με το άναμα φρένων; Eίναι μια αναβάθμιση φρένων σημαντική και λειτουργική;
Nα το θέσω διαφορετικά.. Έχει βάλει κανείς εδω μέσα στην μοτό του (με abs); Ασχέτως με το αν έχω διαφορετική μοτό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 10:03

Δεν θα εξαλειφθει το προβλημα σου δια παντος γιατι οταν παλιωσουν παλι τα υγρα σου θα το ξανακανει. Δεν ειναι θεμα των σωληνων αλλα των υγρων. Εγω εχω σωληνακια υψηλης σε ΑΒS χωρις να εχω κανει κατι ιδιαιτερο, απλη τοποθετηση και ολα καλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 10:22

toumpanos έγραψε:
Eυχαριστώ βρε παίδες για τις απαντήσεις. Μια φορά μου το κανε και σταμάτησα να το πατάω για κάμποση ώρα οπότε και επανήλθε κανονικά μετά. Δν έτρεχα ευτυχώς γιατί το κακό στις 2 ρόδες δν αργεί να συμβεί.. Αλλά μπορεί να βάλει κάποιος σωληνάκια υψηλής εν τέλει σε μοτό με abs απλά στον μηχανικό του; Θα εξαλειφθεί δια παντός το προβλημα αυτό με το άναμα φρένων; Eίναι μια αναβάθμιση φρένων σημαντική και λειτουργική;
Nα το θέσω διαφορετικά.. Έχει βάλει κανείς εδω μέσα στην μοτό του (με abs); Ασχέτως με το αν έχω διαφορετική μοτό..
Oπως λεει και ο John τα σωληνακια υψηλης μπαινουν ευκολα σε ολες τις μοτο, ανεξαρτητως ΑBS ή οχι. Το θεμα ειναι οτι δε θα διορθωσουν το θεμα σου, ουτε καν τα φρενα σου. Το μονο που κανουν ειναι να δινουν καλυτερη αισθηση στη μανετα καθως εχουν πολυ λιγοτερες "απωλειες" λογω ακαμψιας σε αντιθεση με τα κλασσικα σωληνακια, και διαρκουν πολλα περισσοτερα χρονια πριν να χρειαστουν αντικατασταση. Τιποτε παραπανω.

Το θεμα σου αφου εγινε μονο μια φορα ειναι σιγουρα απο βρασμενο υγρο. Αφου λες οτι δεν ετρεχες, αρα δεν ζορισες το φρενο, τοτε κατι κρατουσε την πισω δαγκανα κλειστη, εστω και λιγο. Τα τακακια κανανε ανεπαισθητα ελαφρα επαφη με τον δισκο (κατι που δεν το καταλαβαινεις εσυ) συνεχως, οποτε αρχισαν να ζεσταινονται και να πυρωνει και η δαγκανα. Ο δισκος σου λογικα θα εχει αλλαξει λιγο χρωμα και θα εχει σημαδια. Παλι καλα που χρειαστηκε να πατησεις φρενο και το ανακαλυψες, γιατι το επομενο βημα ειναι να μπλοκαρει απο μονη της η δαγκανα...

Κατι λοιπον δεν επιτρεπει στο εμβολο στην πισω δαγκανα σου να ανοιξει. Ειτε θελει αλλαγη το τσιμουχακι του εμβολου (γιατι αυτο σπρωχνει το τακακι πισω να μην ακουμπαει στο δισκο οταν δεν πατας φρενο), ειτε εχει πιασει μπιχλα και δεν μπορει να επιστρεψει, ειτε το υγρο σου εχει πιασει μουργα και μπλοκαρει τις διοδους, ειτε μεχρι και η τρομπα του πισω φρενου μπορει να εχει θεμα. Θελει ψαξιμο , σιγουρα αλλαγη υγρων και εγω θα ελεγα ξεκινα με ενα σερβις τις πισω δαγκανας/εμβολου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 10:27

από όσα διάβασα και σύμφωνα με τα συμπτώματα (τα ίδια είχα και εγώ 1-2 φορές, με ζέστη και πολύ κατηφόρα),
όπως τα λέει ο Κοκός πρέπει να είναι τα πράγματα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Σωληνακια υψηλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σωληνακια υψηλης   Σωληνακια υψηλης Icon_minitimeΤετ Μάης 22 2019, 15:42

Oπότε πάω μηχανικό και αλλάζω υγρά, τσεκάρω τσιμουχάκια - τακάκια - σωληνάκια και σε δεύτερο χρόνο βάζω και σωληνάκια υψηλής εάν θελήσω περαιτέρω βελτίωση.
Σας ευχαριστώ όλους για την αμεσότητα!!

Υ.Γ. Για BMX ποδήλατο μιλάω αυτό με την κόντρα πίσω στο πετάλι. cow bounce jocolor
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Σωληνακια υψηλης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: